Motie VVD Voorschoten tegen annexatieplannen Affaire „Socrates" voor de rechtbank begonnen Elke machtsconcentratie is een groot gevaar voor de vrijheid De slag bij Cannae WINKELCENTRUM IS WELDRA IN KANNEN EN KRUIKEN Verhoor chaotische boekhouding Nico Verrips bespeelde het orgel in de Pieterkerk Dr. L. Bosch eerste buitengewoon lector der Leidse Universiteit BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 20 juni 1961 Tijdens de gisteravond in het Cultureel Centrum te Voorschoten gehouden vergadering van de plaatselijke afdeling van de VVD is met algemene stemmen een mo tie aangenomen, waarin ten sterk ste wordt geprotesteerd tegen de annexatieplannen, die voorname lijk ten gunste van Leiden uitval len. De motie zal ter kennis wor den gebracht van het college van G.S. van Zuid-Holland en van het gemeentebestuur van Voor schoten. In de motie wordt gesteld, dat aan tasting van kleine historisch gegroeide hechte gemeenschappen in 's lands be lang zo veel mogelyk moet worden te gengegaan en de oplossing van bestuur lijke vraagstukken moet worden gezocht in samenwerking van de betrokken ge meentebesturen, of door het instellen van een bovengemeentelyk bestuursor gaan. Dit grondt de afdeling op het begin selprogramma van de VVD, waarin o.m. staat, dat in elke machtsconcentratie, op welk gebied ook, gevaren liggen be sloten voor de vrijheid. Daarom is de partij voor decentralisatie. Zij is diep doordrongen van de levenwekkende kracht, die uitgaat van gewestelijke en plaatselijke zelfstandigheid, hetgeen vooral van toepassing is op de gemeente Voorschoten, die door de annexatieplan nen 2000 inwoners voornamelijk aan Leiden dreigt te verliezen. In de Doelenkazerne heeft gisteravond voor de Algemene Rooms Katholieke Officierenvereniging, Afd. Leiden, de luitenant kolonel b.d. P. J. M. Evers een belangwekkende causerie gehouden over de slag bjj Canne. (2 augustus, 216 v. Chr.). Luit. kol. Evers, die gedurende enige jaren studie had gemaakt van zijn on derwerp, gaf allereerst een overzicht van de machtsverhoudingen in het westelijk bekken van de Middellandse Zee ten tijde van de Romeinen. Om te beginnen voe ren Carthago, een nederzetting van de Phoeniciëers, de Etrusken, die een ge bied ten noorden van Rome bewoonden, alsmede de Romeinen de boventoon. De Etrusken nemen weldra niet meer deel aan de strijd om de heerschappij en dan gaat het tussen de twee groten: Carthago en Rome. Hoewel Carthago als zeemogendheid de Romeinen verre de baas was, weten de laatsten in de eerste Punische oorlog de Phoeniciëers te ver slaan, hetgeen hun het bezit van het eiland Sicilië oplevert. COMPENSATIE Carthago zoekt compensatie voor dit verlies in Spanje. Weldra weet het zich hier een gezaghebbende positie te ver werven, terwijl Rome doende is Italië te onderwerpen. Weldra is de positie van Carthago in Spanje dusdanig stevig, dat de Romeinse senaat er huiverig voor wordt. Hannibal, de grote veldheer van de Carthagers wil Rome vernietigen en in Rome is het ten opzichte van Carthago al niet anders gesteld. Het beleg van Saguntum is de aanleiding voor de tweede Punische oor log, waarin Hannibal zijn vermaarde tocht over de Alpen heeft gemaakt.. In diezelfde oorlog weet Hannibal bij Can nae een overtuigende overwinning te be halen op acht dubbel-legioenen van Ro me. 48.000 DODEN Spreker gaf zijn belangstellend gehoor een uiteenzetting over de opstelling en getalsterkte bij deze beroemd geworden slag. De Romeinen, die onder de consul Varro vochten, waren in getal verre de meerderen. Voor zover spreker uit de hem ter beschikking staande geschriften had kunnen opmaken kwamen zij met ongeveer 79.000 man in het veld. Hanni bal moest het met 29.000 man minder doen. Door een knappe opstelling wist hij de acht Romeinse legioenen echter te omsingelen en in de pan te hakken. Tenminste 48.000 Romeinse soldaten hebben bij deze slag het leven verloren. Tenslotte toonde spreker zich een uit nemend voordrachtskunstenaar door in levendige bewoordingen en met goede mimiek een gesprek uit te beelden tus sen de Romeinse veldheer Scipio en Hannibal, dat aan de slag bij Zama voorafging. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ida Petronella, dr van J. Lepelaar en P. G. M. van Rijt; Jan Arie, zn van L. Nieuwenhuls en N. Knoppert; Johanna, dr van I. Boom en J. Flllppo; Christiaan Reijer Pieter, zn van A. Reijerse en M. M. Kieft; Romana Marina, dr van G. Sl- moncelli en A. Pasqualoni; Robert, zn van M. C. Onos en A. Blokker; Anna Geertrulda, dr van J. J. Tlsseur en A. van Laar; Antonius Johannes, zn van G. v. d. Berg en M. C. Koeleman; Remco Philip Etiene, zn van J. P. v. d. Kamp en M. H. Zwaan; Willem Pieter, zn van P. Guijt en J. C. Jonker; Marja Astrld, dr van A. H. Klngma en M. de Bruin; Marcel Robert, zn van J. Westhoek en H C. v. d. Meij; Jacqueline Cornelia Bar bara, dr van J. van Dijk en P. Brama; Eberhard Johann, zn van J. J. Maasdijk en M. J. M. Linderhof; Maria Johanna Elisabeth, dr van A. W. H. Meijs en P. L. M. Sep; Johanna Maria, dr van P. Wendt en M. Kramer; Petrus Wilhelmus, zn van W van Leeuwen en C. J. van Dlemen; Ronald, zn van C. Wassing en C. Hoff man; Hans, zn van J. Keijzer en C. van Muijden; Renee Willy, zn van W. Kors- Wagen en A. Bekooij; Siobh'an Mc Kellar, dr van A. Leitch en K. H. Traill; Mar- cellus Joseph Maria, zn van J. B. van Rooden en D. C. v. d. Bogaerd. Verbeterde opgave: Charlotte, dr van G. J. Rosier en W. M. Rozler. GETROUWD J. H. van der Vos en N. A. Rademaker; A. A. Aldenkamp en M. Derogee. OVERLEDEN A. Bol, 82 Jr., man; K. Postma, 43 jr., man; J. M. van Heerde. 39 Jr., echtgen. v. H J. Lens; J. Slootweg, 57 Jr., echtgen. v W. F. van der Sleet; J. van Wezel, 80 Jr., man; W. van Gellecum, 50 jr., man; J C Falentijn, 61 Jr., man; I. Boom, 76 Jr., man. Symptomatisch In dit verband wordt gewezen naar de Stichting Gezondheidszorg in Voor schoten, waarin de drie kruisverenigin gen samenwerken en in de innige sa menwerking van de padvindersbewegin gen. Deze twee voorbeelden op het gebied van de medische-sociale verzorging en de jeugdbeweging zyn niet alleen uniek in ons land, aldus de motie, maar ook symptomatisch voor de overige verhou dingen in de dorpsgemeenschap. Het onttrekken van 14 van de in woners van Voorschoten aan de gemeen schap is volgens de motie niet alleen bijzonder onprettig voor de betrokkenen maar wordt ook voor de overige in woners van Voorschoten als een ernstige slag beschouwd. Wanneer het betreffende wetsvoorstel tot wet zou worden verheven, zou dit onherstelbare schade aan de Voorscho- tense gemeenschap toebrengen, aldus be sluit de motie. VOORSCHOTEN POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Tergnler, afstand pl.m. 287 km. De eerste prijsduif werd geconstateerd om 9.9.20 uur, snelheid 1436.00 meter per minuut. De laatste prijsduif 9.53.05 uur, snel heid 1175.93 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1-2-3-4-9, J. Schrij vers 5, A. de Graaf 6, P. N. van Wissen 7, H. v. d. Wal 8, D. Maats 10. Voetbal voor liefdadig doel De voetbalvereniging „ROUWKOOP" speelt op donderdag 29 juni 's avonds 7 uur, haar jaarlijkse wedstrijd tegen Xerxes. De baten van deze wedstrijd komen dit jaar ten goede aan het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk aan Zee. Toelatingsexamens Geslaagd voor de toelatingsexamens zijn de volgende leerlingen van de open bare lagere Parkschool: Menno Kam- minga en Piet Kostense (Gymnasium Leiden), Michael Bos, Freek Beijer en Maarten Stuurman (Rembrandt-Lyce um Leiden;, Trice Gerritsen (H.B.S. voor Meisjes Leiden), Lydeke Gastelaars (Huygens-Lyceum Voorburg); Desi Col- let. Eric Diamant, Frits Hildebrand, Tom de Jongh, Hans Muntenaar, Huub Odijk en Ron Pels (Dalton Lyceum Voorburg). Van de openbare lagere Vlietschool slaagden: Maarten Koetser (Gymnasi um Leiden), Peter Visser (Rembrandt- Lyceum Leiden), Rob Dee, Henny Bron- gers, Ron Bausch en Fokko van Pelt (Dalton Lyceum Voorburg). Raad Oegstgeest kwam gisteren bijeen Voor de behandeling van een korte agenda kwam de raad van Oegstgeest gisteravond bijeen. Mevrouw G. Kra mers en de heer P. van Nieuwkoop wa ren afwezig. Bij de behandeling van de goedkeu ring van de rekening van de gemeente lijke commissie voor maatschappelijke zorg sprak mevrouw P. H. Smits-Wit vliet haar grote waardering uit voor de werkzaamheden van die commissie. Zij vroeg bovendien enkele toelichtingen die door wethouder Steenmetser werden ver strekt. Het bleek dat de kosten van on dersteuning in geld belangrijk lager waren, mede als gevolg van het in wer king treden van de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Daarentegen lopen de kos ten van verzorging van bejaarden in tehuizen sterk op, hetgeen ook in 1961 bet geval blijkt te zijn. Met bouwrijp maken van gronden is een begin gemaakt. Het daarvoor ver strekte krediet bedraagt bijna 2 mil joen gulden. Zolang de gronden niet zijn verkocht moeten de investeringen met kasgeld worden gefinancierd. B. en W. werden hiertoe gemachtigd. De heer N. van Weizen bracht de onderhandelingen met het Algemeen Mijnwerkersfonds, dat belangstelling heeft voor de finan ciering van woningbouw en het winkel centrum ter sprake. De voorzitter, bur gemeester H. L. du Boeuff, verklaar de, dat bedoelde onderhandelingen in een vergevorderd stadium zyn. De wethouder van Openbare Werken verwachtte, dat de zaak spoedig in or de zou zijn, zodat binnen niet al te lan ge tyd het winkelcentrum tot stand zou kunnen komen. Dit bracht de heren G. Blansjaar en J. P. Brouwer ertoe vragen te stellen over het overleg met de middenstand. Het contact met de plaatselijke mid denstand wordt t.z.t. opgenomen, hoewel het Mijnwerkersfonds zelf reeds in het bezit is van een rapport van de Com missie van Onderzoek Middenstandsbe- drijven omtrent de mogelijkheden voor een gemeente als Oegstgeest. Besloten werd een bedrag van f 8.900 ter beschikking te stellen voor de inven taris van de nieuwe openbare kleuter school. Tegen het verlenen van een subsidie aan de heer A. Kret voor de restaura tie van het pand Torenveld had nie mand bezwaar. Tot de verkoop van grond aan de N.V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten werd MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 juni. Leldse CoÖp. Groente en Fruitveiling Prijzen per 100 kg: aardbeien 156-202, appelen 20-25, andijvie 1G-27, peulen 135-165, snijbonen 125-145, stambonen 175-195, tuinbonen 32-41, kroten 38-43, spitskool 15-18, postelein rabarber 25-35, spinazie 23-36, komkom mers 27-28, tomaten 35-75, waspeen 44. per 100 stuks: perziken 15-42, bloemkool 15-44, komkommers 10-29, sla 5-14, per 100 bos: bospeen 36-45, kroten 11-17. LEIDEN, 20 Juni. Vette varkensmarkt. Aanvoer 111 varkens. Notering in gids per kg levend gewicht): zware varkens 1'1.70-1.73, lichte varkens f 1.78-1.80, sla gersvarkens f 1.81-1.83, zeugen f 1.55-1.60. Handel zeer matig. AALSMEER, 19 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A. Gerbera 30-48, Bouvardia 15-34, Clematis 30-42, Violie ren 10-19, Pioenen 10-20, Eremurus 25- 43 per stuk. Amaryllis 10-16, Lelies 65- J05 per kelk, Freesia 45-85, Ornlthoga- lum 70-110, Gladiolen 120-195, Colvlllel 80-100, Campanula 75-110, Esther Read 50-100 per stuk. Rozen: Roselandia 6-14, Parel van Aalsmeer 6-14, Geh. Duisberg 6-12, Pechtold 5-10, Towny Gold 5-11, Mad. Ofman 6-14, Baccarat 20-39, Mon tezuma 12-19, Stokman 6-14, Floriade 10-22, Newyorker 8-19, Carol 6-12, Gar- nette 7-15, Pink Sensation 20-38, Sweet heart 6-12, Nymph 40-70, Moulin Rouge 5-10 per stuk. ROTTERDAM, 20 Juni. Veemarkt. Totale aanvoer 3244 stuks. Weekaan- voer 4964, vtte koelen en ossen 200. ge- bruiksvee 555, vette kalveren 701, gras- kalveren 112, nuchtere kalveren 686, var kens 15, lopers 50, biggen 56, paarden 55, veulens 9. schapen of lammeren 38, weide/zuiglammeren 736, bokken of gelten 31. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) vette koelen (in ets per kg) 320-350, 280-320, 260-280; vette kalveren 275-295, 250-275, 230-250; graskalveren (in gids per stuk) 450, 350, 250; nuchtere kalve ren 78, 65, 55; lopers 140, 110, 100; biggen 80, 70, 50; slachtpaarden (in ets per kg) 270, 250, 220; schapen (in gids per stuk) 140, 110, 100; lammeren 90. 75. 65; kalf- en melkkoeien 1250, 1120, 950; vare koeien 950, 770, 650; vaarzen 900. 700, 670; pinken 560, 460. 400. Vette koelen aanvoer matig; handel redelijk; prijzen: goed prijshoudend; vette kalveren ruimer, willig, onveranderd, en kele prima's boven notering; graskalve ren als vorige week, kalm, ongewijzigd; nuchtere kalveren korter, levendig, wat hoger; lopers en biggen als vorige week, levendig, prilshoudend; slachtpaarden iets minder, kalm. Jonge paarden hoger in prijs; schapen kort. tamelijk, goed prijs houdend: lammeren groter, levendig, goed prijshoudend; kalf- en melkkoeien ge woon, stil, constant; vare koelen klein, goed, vooral niet lager; vaarzen en pin ken matig, flauw, stabiel. besloten. B. en W. werden gemachtigd verweer te voeren inzake pachtverlen- ging aan de heer Hooymans. Er zal een aanvullend krediet komen voor het onderhoud van de Rijnsburger- weg. Op een bijdrage van 75 van de provincie kan worden gerekend. Van ter beschikking zijnde kredieten zal onderhoudswerk voor de Terwee- school vervroegd worden uitgevoerd. De voorzitter deelde mee, dat in ver band met de invoering van de vrye za terdag met ingang van 1 juli a.s. de kan tooruren voor de burgerlyke stand na der vastgesteld moeten worden. Het bu reau zal in het vervolg op werkdagen geopend zyn van 9 tot 12.30, met uitzon dering van de zaterdag, op welke dag het bureau geopend is van 910 uur. BU de rondvraag informeerde de heer Brouwer of B. en W. medewerking wil len geven aan inwoners die bezwaren kenbaar willen maken tegen de voorge nomen grenswijzigingen. De burgemees ter wees erop dat deze bezwaren gericht moeten worden tot Ged. Staten en dat dus het college van B. en W. daarbuiten staan. De heer N. v. Weizen verzocht om de naamborden ter verduidelijking van het beloop van de Hofdijck spoedig aan te brengen, opdat de zaak inzake de naamsveranderingen van straten en la nen en alles wat daarmee verband houdt, op korte termijn zijn beslag zal hebben. Wethouder Steenmetser deelde mee dat een en ander in behandeling is. Uit de raad werd evenwel aangedrongen op spoedige afdoening. Mevrouw Smits-Witvliet vroeg nog de aandacht van de wethouder voor enkele andere punten in de gemeente waar een duidelijker aanduiding van de straatna men wenselijk zou kunnen zijn. De raad ging hierna nog geruime tijd door met besprekingen met gesloten deuren. (Van onze Amsterdamse correspondent) Het „proces-Socrates" Is vanmorgen voor de Amsterdamse rechtbank begon nen met een lange monoloog van de 50-jarige vry nerveuze Nicolaas den Besten, waarin hy op verzoek van president mr. B. van der Waerden vertelde, hoe hy is gekomen tot de plannen, die hem teslotte de nek hebben omgedraaid. Op deze eerste morgen van het tweedaagse proces had de Socrates-directeur zich te verantwoorden wegens het niet voldcen aan de verplichting krachtens artikel 6, lid 1, Wetboek van Koophandel, door niet op voorgeschreven tyd te administreren noch balansen uit te brengen. Dit wordt genoemd „bedrieglyke bankbreuk". Het zelfvertrouwen van de verdachte werd even geknakt toen de president de zitting begon met te herinneren aan een voor de oorlog gedateerde veroordeling van de rechtbank in Zürich, wegens een inbraak. Maar verdediger mr, J. K. M. Mathuisen sprong onmiddellijk in door de rechtbank erop te wijzen, dat dit een studentengrap is geweest, waar op dan ook slechts een voorwaardelijke straf is gevolgd. Hoe is Den Besten, die aanvankelijk in rubber en textiel handelde, tot het voor hem onbekende terrein van de handel in onroerend goed gekomen? Een beetje verward, maar door de strakke leiding van de president tot dui delijkheid gedwongen, gaf hij toe, dat hij in de periode 1951/1955 „enige moei lijkheden" kende, door het uitvallen van de textielexport naar Duitsland. President: „In die tyd is uw faillisse ment precies twintigmaal aangevraagd". Den Besten gaf tenslotte toe de N.V. Socrates te hebben gekocht zonder geld op tafel te brengen. Dit was mogelijk, omdat hij met het overnemen van de aandelen ook de fiscale verplichtingen overnam. Dat was in 1955. Twee jaar later bezat hy, mede door het aantrekken van andere N.V.'s, voor f3.2 miljoen gulden aan onroerend goed, maar hierop was voor f 3,7 miljoen aan hypotheek opgenomen. Dit was weer mo gelijk, omdat de werkelyke waarde van het onroerende goed belangryk hoger was dan de boekwaarde. De bedoeling van Den Besten was, zo stelde hij, door herstel en modernisering van het So- crates-bezit de waarde te doen toene men en daarnaast door nieuwbouw voor uitbreiding te zorgen. Er waren geen balansen. Den Besten verweerde zich door te zeggen, dat hij by overneming van de N.V. Socrates nimmer de oude boeken heeft ontvan gen. President: „Maar het was symtoma- tisch als u een N.V. overnam stopte ge lijk de boekhouding". Den Besten: „Ik ben geen boekhouder, meneer de president, maar ik heb mijn best gedaan. Ik heb een boekhouder aangenomen, maar die kwam niet verder dan de boeken, die u daar hebt". President: „Ook de volgende boekhou ders kwamen niet verder". Tot driemaal toe moest de president de vraag herha len of het niet onverantwoord was, zo veel kredieten op te nemen zonder ooit een balans of een krediet- en winstre kening te overleggen. Den Besten reageerde hier steeds op met: „Maar ik besprak alles met de bank. Men kreeg daar ieder detail te horen". Steeds als Den Besten in het nauw kwam was daar mr. Mathuisen, die in greep. Hy is één van de beste strafplei ters die aan de Amsterdamse balie staan ingeschreven. Hoewel hy als toegewezen verdediger slechts het vastgestelde ho norarium van f 100 ontvangt heeft hy zich in de zaak verdiept alsof het een Hem ontbreekt in het algemeen visie Nico Verrips uit Meppel, die in de Pie terskerk het tweede zomerconcert ver zorgde, had alvast niet in het voordeel, dat de magistrale orgelbespeling onlangs door Adriaan Blankenstein aan de zyne was voorafgegaan. De publieke belang stelling viel ditmaal tegen. De onbekende vertolker viel in enkele opzichten ook ietwat tegen. Hij kan on wennig gestaan hebben tegenover som mige eigenaardigheden van het instru ment als klaviatuur en tractuur. Ander deels miste de speler iets van wezenlijk belang: visie. Daarmee hangt samen dat Verrips alleen in kleinwerk onvoorwaar delijk wist te boeien. Met name in een Praeludium en in een Fugato van de eertijds beroemde Vlaamse beiaardier Mathias van den Gheyn en in een Echo van Gherardus Scronx. In deze werkjes speelt het pedaal geen rol, zij hebben het karakter van „speelmuziekjes", die meest hoog cimbelen. Wij hoorden hier helder lopend en fraai geregistreerd spel. Wie Scronx is, kunnen wy niet vertellen. Het programma gaf aan: geboren in de 16de, overleden in de 17de eeuw. Er lijkt een lijn te lopen van volks muziek uit doedelzakken naar Sweelinck. Verder noemen we het Choral Dorien van de in 1940 gesneuvelde jonge Frans man Alain, een Choral dat ons niet ge huld leek in een Alain typerende toon- kleur en het Praeludium met Fuga van Cor Kee. Deze laatste compositie is uit kleinwerk opgebouwd, zonder architec tuur, maar heeft de verdienste onder houdend te zijn. Er is Bach-geest in, evenwel met de neiging zich aan diens harmonische middelen te onttrekken. Uitlopers naar gepeperde intervallen en goed volgestopte akkoorden suggereren progressiviteit. Een der Bach-voorspelen vervolgens op de koraalmelodie "Allein Gott in der Höh", helemaal opgaand in figuurwerk, bevredigde nog steeds, maar vooral door de kleurcharme van de uit komende sprekende tegenstem. Tegen de eisen van Bach's Praeludium en Fuga in G daarentegen bleek Verrips niet voldoende opgewassen. Het klank beeld was enigszins troebel door gebrek aan relief en aan pedaalprecisie tegen over de manualen. De fuga kreeg iets slepends, veerde niet. De organist regis treerde sober, wat hier niet misstond, maar zeker misstond in Franck's 2de Choral. Dit Choral blijft hoe ook sym fonisch gedacht en gebied der romantiek en is met een monochrome registratie niet gebaat. De specifiek aangewezen tongstemmen zyn wel niet op ons prach tige Leidse orgel voorhanden, maar dit is toch rijk genoeg om er vergoeding voor te bieden. De samenstellende kleur- beeldvlakken, of wil men, panelen had den al te weinig contrast en vormden geen doordacht geheel. De bijna tragisch langzame tempo-opzet bracht uiteinde lijk starheid, die eigenlijk eerst goed werd doorbroken in de stralende hymne aan het slot. Dit Franck-Choral rekenen we tot een der verhevenste scheppingen, aan een mensenbrein ontsproten. V. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij onderscheidene besluiten van cura toren der Leidse Universiteit zijn herbe noemd: dr. A. E. F. H. Meyer, tot weten schappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de pathologie, voor het tijdvak van 1 januari 1961 tot 1 Januari 1962 en dr. J. A. Los, tot wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelyke dienst bij anatomie, voor het tijdvak van 1 januari 1961 tot 1 januari 1962. JUBILEUM C. P. DE HEIDEN De heer C. P. de Heiden, chef van de administratie van de N.V. Leidsche Cou rant, herdenkt morgen het feit, dat hij voor veertig jaar bij deze N.V. in dienst trad. Na een intieme huldiging in het bedrijf, is er 's middags van 3 tot 5 uur gelegenheid om de jubilaris in zijn wo ning (Tesselschadestraat 3) gelukwensen aan te bieden. betalend cliënt betrof die duizenden gul dens heeft betaald. „Ik geef toe dat de boekhouding van KONINKLIJK GEZIN H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins Sijn gistermiddag op Soesterberg geland na een kort verblijf in hun villa in Ita lië. Prinses Margriet, die als afsluiting van haar gymnasiale opleiding met de conrectrix van haar school en haar klasgenote een tiendaags bezoek aan Rome bracht, keerde met haar ouders terug. WW „Socrates" niet zo goed in elkaar zit als die van de Koninkiyke Olie", aldus mr. Mathuisen. „Maar wat het karakter van die boekhouding betreft wil ik we ten of Den Besten de zaken in het hoofd had". „Ja zeker", beaamde Den Besten, die op vragen van zyn verde diger duidelyk liet uitkomen dat hy nimmer de bedoeling heeft gehad via een gebrekkige boekhouding anderen te benadelen. Terwijl Den Besten zich na het eerste verhoor mocht terugtrekken op de ver- dachtenbank, verklaarden de als getui- gen-deskundigen opgeroepen ryksac- countants J. Brautigam en J. H. Von- hof hoe droevig het met de boekhouding van „Socrates" was gesteld. (De zitting duurt voort). KIND VIEL UIT RAAM VRIJWEL GEEN LETSEL Als door een wonder is gisteravond de 5-jarige Wouter Schouten uit de Schim melstraat voor ernstig letsel gespaard. Het kind viel omstreeks half acht uit een keeukenraam op de eerste etage. Vjjf meter boven de begane grond. De kleine Wouter kwam terecht op een tegelpad, doch liep slechts een klein wondje in de mond op. Onze stadgenoot, de heer Dick Ver stegen, leerling van het Chr. Lyceum te Harderwijk slaagde gisteren voor het eindexamen Hbs-B. Bij Kon. Besluit van 10 juni j.l. is dr. L. Bosch, thans werkzaam aan het Nederlands Kanker Instituut te Amsterdam, benoemd tot buiten gewoon lector aan de Leidse Universiteit voor de biochemie. Dr. Bosch is de eerste die een buitengewoon lectoraat aan de Leidse Universiteit bekleedt. De instelling van een buitengewoon lectoraat werd mogelijk op grond van de enige maanden geleden in werking ge treden nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs. Dr. Bosch werd in 1924 te Appinge- dam geboren. Na zijn eindexamen aan de Chr. HBS to Groningen was hij enige tijd werkzaam op het Organisch Chemisch Laboratorium aan de Rijks universiteit te Groningen, aangezien de oorlogsomstandigheden hem van een studie weerhielden. Direct na de bevrij ding ving de heer Bosch een studie in de scheikunde aan bij de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1951 het doctoraal examen aflegde. In middels had hy in september 1950 een functie aanvaard bij het Nederlands Kanker Instituut te Amsterdam. Daar bewerkte hy ook zyn dissertatie onder BEURSOVERZICHT ZEER STILLE MARKT AMSTERDAM. 20 JUNI Het was vanmiddag op het Damrak een zeer saaie boel. De openingskoersen gaven door elkaar een goed pryshouden- de stemming te zien ton opzichte van het vorige slotniveau. De tendentie op de buitenlandse beurzen was niet om over naar huis te schryven. Er ging dan ook van het buitenland geen enkele sti mulans voor Amsterdam uit. Wall Street gaf gisteren opnieuw lagere slot- koersen te zien. De havenstaking duurt in Amerika onverminderd voort. Mede hierdoor wordt 'n haussetendentie op de Newyorkse beurs afgeremd. De stemming gedurende de niet-officiele ochtendhan- del van vandaag deed het beste voor de officiële beurs verwachten. Philips registreerde 's morgens als hoogste koers 1064, Hoogovens 1040, Uni lever 820, Aku 445 en Kon. Olie f 121.90. De openingskoersen van de officiële beurs vielen flink tegen. Bij het zien van genoemde openingskoersen keek men el kaar op de beurs verwonderd aan. Later bleek dat deze koersen niet eens te laag waren ingezet. De markt zakte nog ver der in. Speciale redenen voor de sterke koersfluctuaties op de dag waren zeker niet aanwezig. Het is louter en alleen een gebrek aan affaire. Het is steeds een kwestie van gering aanbod, waar tegen over geen vraag aanwezig is, of omge keerd. De dunne markten zyn de laat ste tyd vaak oorzaak van grillige koers fluctuaties. Internationaal viel er voor de titel „Biochemische en endocrinolo- gische onderzoekingen*van normaal en neoplastisch weefsel", waarop hy in 1955 aan de Technische Hogeschool te Delft promoveerde. Aanvankeiyk heeft dr. Bosch zyn functie by het Kanker Instituut gecombineerd met een leraar schap in de scheikunde aan de Chr. HBS te Amsterdam Van september 1956 tot september 1957 verbleef dr. Bosch dank zy een sti pendium van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver Wetenschappelyk On derzoek in de Verenigde Staten. Hy werkte daar aan een onderzoek betref fende de chemo-therapie van kanker aan het Kankerinstituut van de Univer siteit van Wisconsin. Dr. Bosch heeft behalve zyn disser tatie zeer veel gepubliceerd in de vorm van artikelen in wetenschappehjke tyd- schriften. de arbitrage weinig to beleven. Aku's hielden zich heel goed op 443 togen gis teren als slotkoers 4414. Philips opende 2 punten hoger op 10554, doch daalde gedurende de verdere beursduur tot 1051. Unilevers openden op 811 en zakten in tot 803. De vorige slotkoers was 8124. Hoogovens opende onveranderd op 1028 doch viel terug tot 1016. De kopers en verkopers hielden elkaar in de olie hoek goed in evenwicht. De aandelen bleven op f 121,20 praktisch onveranderd In de cultures kwamen geen fluctua ties van enige betekenis voor. De scheep vaartaandelen rond de vorige slotkoersen met zeer weinig zaken. Staatogfondsen praktisch onveranderd. De inschryving A pari van gisteren op de 43A procent bui tenlandse lening 1961 „Koninkryk Bel gië" groot f75 min is vp dien aard ge weest, dat met een geringe toewyzing rekening zal moeten worden gehouden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 Juni. Londen 10.01H-10.02V4. New York 3.594 3.594, Montreal 3.594-3.594, Parys 73.32-73 37. Brussel 7.194-7.20%, Frank fort 90.414-90.464, Stockholm 69 51- 69.56, Zürich 83J04 -83.154, Milaan 57.884-57.93 4, Kopenhagen 51.824- 51.874, Oslo 50.084-50.134, Wenen 13.824-13.834, Lissabon 12.49V4-12.504. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Bernardus Joh. E., zn van B J. Vink en Chr. R Ellers. Getrouwd: P. J. N. Kors, 38 Jr en C. A. M. Elfering, 34 Jr. ACTIEVE OBLIGATIES Dinsdag 20 juni Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4 4 103% 103% Ned. '59 4 4103% 103% Ned '60-1 44 103% 103% Ned '60 n 44 103% 103% Ned '59 4% 102% 1024 Ned *60 4% 102% 1024 Ned '61 4% 102% 1024 Ned '53 3% 99% 99% Ned Grtb. obi 34 85 B Ned '47 3 4 95 4 95% Ned. '51 34 99 99 Ned. '53 I-II 34 9711 97 Ned. '56 34 97%GL 97%GL Ned '48 3% 93ft 93ft Ned bel cert 3% 92% Ned. '50 I-II 34 9393H Ned. '54 I-n 34 94% 9414 Ned '55 I 34 94% 94% Ned '55-11 34 95 4 95% Ned *37 3 94 94% Ned grtbk obi '46-3 94% 94% Ned doll In '47 3 91 GL 90% Ned Inv cert 3 100 A GB 100ft Ned 62-64 3 100% 100ft Indlë '37 3 9911 99fl Indië *37 A 3 96 4 99ft Ned. won bi. *57 6 1104 110ft Ned. won.bJ *58 4 4 102% 102% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1104 110 Ver. HVA-my. 1274GB 129GL A.K.U 441 4 440% Deli My cert152 GB 150.10 Hoogovens cert1028 10114 Philips gem bez 1052 GB 10534 Unilever cert8124 8094 Dordtse Petr 5764 5774 Kon Petr (50 A f 20) 121.10 121.30 Holl Amer iyn 1654 165% Java China Paket 165 4 162V* K.L.M85 84.— Kon. Ned. Stoomb. 200%GB 2004 Kon Paket My 166 166 Stoomvaart Mij Ned 186 190GB Nievelt Goudr cert 1654 v Ommeren cert 334 340V« Kon Rott LJoyd... 156 1574GB Ned Scheepv Unië 163 4 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 34 3 974 «97% Idem 48 (34) 974 R'dam '52-1 (44) 101% ld ld "37 [-11 (34) 97% 97% Z.-HoUand *55 44 101% B Bankwezen Bank N Gem "58 54 105 ft 105 ld NWB '52 (4 4) 101 ft 101% BVG rspbr f.500 101 tè 187B Bvr rspbr '52 1464 1464 Industr. ObH»-tles Philips Dollarlng *51 904 91 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 1084 A'dam *51 I 24 91 A'dam '56 I 2% 854 85% A'dam '56 II 24 97 97 A'dam '56 m 24 97 97 Eindhoven '54 24 85 Enschede *54 24 84% 84 Den Haag '52 I 24 97 974 Idem II 24 99 99B R'dam "52 I 24 97 97% Idem II 24 984 97 Idem *57 24 99ft Utrecht *52 24 97 4 95 Z.-Holl. 1957 24 99 L 95 Zuid-Holland *59 2 4 1044 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Robeco 250 249 Amst Bank 3804 376 Cultuurbank 32 32% Holl Bank Unie eert 224% 224% Ned HandelmU 334% 330 Rott Bank 375 375 Twentsche Bank 325 320 Senembah590 490 Industrie Ondernemingen Albert Heyn718 700 Berkel's Patent (v.) 340 330 Borsumy 38% 39 Calvé Delft eert 813 809 Electrolasmy. 380 L Kon Pap v. Gelder 388 376 Kon Ned Orofsm 175 171 Holl Constructie 492 Ing bur v Bouwnyv 270 Internatio 170 168 Int. Kunststof! Ind 84 844 v. Kempen en Begeer 1344 1334 Leidse Wolsptnnery 670 648 Müller en Co NB. 545 544 Ned Kabelfabr 638 638 Philips pref 290 288% Rott. Droogdok My 550 545 Slkkens Groep 950 955 Ver. Touwfabrleken 3804 Walvisvaart 1044 104% Wernlnk'8 Betonmy 195 GL 190 Wilton Feyenoord 285 287 Van wyk en Heringa 135 131 Zaalberg 159 148 Mynbouw eD petroleum Blllton 2de r 505 exd. 495 Kon Petr (t 20) 125.60 125.— Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24} Intern Nickel 744 744 Anaconda 55% 55% Bethlehem 8toel 43% 44% Cities Service 52% 51% General Motors 44%exd. 44ft Kennecott86 85% Republic 8teel 61 60 Shell Oil 39% 38% Union Pacific 32% 32 Un. States Steel 83 CO'iexc'

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9