BOSCH Aroel*®*#0" Nederlandse amateurs verliezen van IJsland Boeren in de Vendée doen mee aan rebellie Bretonse actie wordt in vele andere departementen gesteund SCHAAKKAMPIOENEN VIEREN DR. EUWE'S VERJAARDAG Bom ontploft in krantengebouw DINSDAG 20 JUNI 1961 In Reykjavik Slechts twee minuten heeft het er naar uitgezien dat het Nederlandse amateurelftal in de wedstrijd tegen IJsland, gisteravond ten aanschou- we van 8000 toeschouwers in Reyk javik gespeeld, een nederlaag zou kunnen ontlopen. Een kwartier na het begin van de tweede helft bracht rechtsbinnen Hainje (Hee renveen) de stand op 3-3 na goed voorbereidend werk van Libregts, maar twee minuten later nam IJs land opnieuw een voorsprong. Mid- voor Beek rondde met een prachtige kopbal een voorzet van linksbuiten Bjoernsson af. Daarna gaf IJsland de winst niet meer uit handen. De ontmoeting begon weinig hoopvol voor de oranje-formatie. Er waren nog geen acht minuten gespeeld toen de gevaarlijke Beek en rechtsbinnen Fe- lixson elkaar vonden in een snelle com binatie, die eindigde met een onhoud baar schot van laatstgenoemde: 1-0. In de zestiende minuut was het opnieuw Beck, die de grondslag legde voor een treffer van de gastheren. Nu bood hij WIELRENNEN Cliarly Gaul won Charly Gaul (I.ux) heeft de Ronde van Luxemburg gjewonnen. De Luxem burger had weinig moeite de zeven mi nuten voorsprong, die hij zondag had veroverd, te verdedigen. De vierde en laatste etappe van Diekirch naar Esch zur Alzette werd in de sprint gewon nen door de Luxemburger Ernzer. Hij reed de 194 km in 5 uur 46 minuten en 41 seconden. Gaul werd vijfde in de zelfde tijd als de winnaar. Huib Zil verberg was de best geplaatste Neder lander. Hij eindigde als negende met een achterstand van 40 seconden op de winnaar. De uitslag van de vierde en laatste etappe luidt: 1. Ernzer (Lux) 5.46.41; 2. Groussard (Fr) z.t.; 3. Bolzan (Lux) z.t.4. Champion (Fr) z.t.; 5. Gaul (Lux) z.t.: 9- Zilverberg (Ned) 5.47.21; 22. ex aequo: Kersten en Knoops bei den Ned. 5.52.40. Het eindklassement ziet er als volgt uit 1. Gaul (Lux) 23.36.41; 2. Ernzer 23 43 56; 3. Groussard (Fr.) 23.45.19; 4 Bolzan (Luxemburg) z.t.; 5. Cham pion (Fr) z.t.; 7. Zilverberg (Ned) 23.45.56. 18. Knoops (Ned) 23.59.07; 25 Kersten (Ned) 24.09.45. Nencini niet in de Ronde van Frankrijk Het staat vrijwel vast, dat Gastone Nencini. winnaar van de Ronde van Frankrijk 1960, dit jaar niet aan „La Grande Bouclé" zal deelnemen. De Ita liaan gaf maandag tijdens de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland op wegens een blessure, die hij zaterdag in de derde etappe bfj een valpartij had opgelopen. Wagtmans vervangt Jo Captein (Speciale berichtgeving) Jo Captein wordt in de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk ver vangen door IVout Wagtmans. I)it ver namen wij tijdens een samenkomst te Breda, waar aan de wielrenner Wim van Est een personenauto werd geschon ken, ter gelegenheid van zUn deelne ming aan de Ronde van Frankrijk. Ronde van Oostenrijk De Oostenrijker Spinka heeft de der de etappe van de Ronde van Oosten rijk gewonnen. Hij legde de 143 km van Reutte naar Bregenz af in 3 uur 37 minuten en 15 seconden. De uitslag was verder: 2. Heeb (Oostenrijk) zt. 3. Inthaler (Oostenrijk) 3.37.22. 4. Blum (Oostenrijk) zt. 5. Weiss (Oostenrijk) 3 41.49. 8. ex aequo o.a. De Jongh (Nederland) zt. 39. Solaro (Nederland) 3.42.55. 43. ex aequo o.a. Van der Horst (Nederland) 3 464.06. 50 ex aequo o.a. Van Amsterdam (Nederland) 3.48.25. 79 ex aequo o.a. Walravens (Nederland) S-sloi. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Heeb (Oostenrijk) 13.22.47. 2. Bracke (België 13.25 52. 3. Mascha (Oostenrijk) 13.27.20. 4 Van den Bossche (België) 13.27 29. 5. Dahlbom (Zweden) 13.38.18. 10. De Jong (Nederland) 13.30.40 16. Solaro 13.33.44 37. Walravens 13.47.26. 46. Van der Horst 13.51.34. 74. Van Amsterdam 14.15.07. Ronde van Zwitserland De uitslag van de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland van Varese naar Saas Fee over een afstand van 188 km is gewonnen door de Zwitser Kurt Gimmi in 5.45.28. 2. Kurt Postl (Oostenr.) 5.46.51; 3. Hilaire Couvreu (Belg) 5.51.13; 4. Antillio Moresi (Zwit- serl.) 5.51.14; 5. Giuseppe Pardlni (Ita lië) 5.51.26; 6. Italo Mazzacurati (It) 5.51.50. De Nederlandse klasseringen waren: 14. Westdorp 5.58.43; 19. Van der Steen 6 06.14 25. Van Egmond 6.09.45; Wout Wagtmans staakte de strijd. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Moresi (Zwitserl) 23.25.28; 2 Couvreur (Belg» 23.27.18; 3. Ruegg (Zwitserl i 23.30.20: 4. Mazacurati (It) 23.34 8: 5. Ba ra le (It) 23.36.15; 6. Azzi- ni (It) 23.36.21; 21. Van Egmond 24.07.25; 27. Westdorp 24.14.06; 30. Van der Steen 24.14.56, linksbuiten Bjoernsson een niet te mis sen kans:2-0. Nederland ging hierna pogingen in het werk stellen de score een ander aan zien te geven en nog geen minuut later resulteerde dit in een tegendoelpunt. Linksbuiten Weber profiteerde van een fout in de IJslandse verdediging en scoorde beheerst. (2-1). Ook na de der de goal van IJsland, vijf minuten voor de rust gescoord door Felixson, volgde een snelle reactie van de oranjeploeg en nog voor het einde van de eerste helft was het verschil opnieuw teruggebracht tot een doelpunt. Weber legde op links enige verdedigers in de luren en uit zijn pass schoot midvoor Kerens raak: 3—2. Na de gelijkmaker van Hainje en de winnende goal van Beck in de tweede helft heeft Nederland nog wel getracht de strijd een andere wending te ge ven, doch de aanvallen waren veelal te doorzichtig opgezet om de verdedi ging van IJsland in moeilijkheden te brengen. De verdediging was het beste deel van de Nederlandse ploeg. Wel had men veel moeite met de gevaarlijke IJslandse aanvallen, maar als geheel maakte dit deel van de ploeg toch een betere in druk dan de voorhoede. In deze laatste linie waren Weber, Hainje en Rose- boom de besten, doch slechts een enke le maal werd de verdediging van IJs land voor problemen gesteld. De Ne derlandse doelpunten waren meer het gevolg van defensiefouten dan van fraaie aanvallen. Te doorzichtig Storm teisterde Kieler Woclie Op de tweede dag van de Kieler Woche heeft het meer op een zwem- dan op een zeilwedstrijd ge leken. Door de harde wind windkracht 6 a 7 sloegen ruim 50 boten om, en de politie te water had de handen vol om de zwem mende zeilers en hun boten weer op het droge te brengen. In de Flying Dutchman-klasse braken de alumi- nium-masten alsof het luciferhout jes waren en ook in de andere klas sen was er heel wat stuurmanskunst nodig om de jachten weer veilig aan de wal te krijgen. De hevige storm was er tevens oorzaak van, dat er maandag niet in de Star klasse werd gestart In de 5.5 meter-klasse ging de over winning voor de tweede achtereenvol gende maal naar de Italiaan Lapanje, die na twee dagen de leiding heeft met 16 punten. Bij de F. D's toonde de Europese kam pioen dr. Kreidel (W.-Dld.) zich de sterkste, op de tweede plaats gevolgd door de Fransman Henri Samuel. In het klassement leidt dr. Kreidel met 488 pnt, Samuel is tweede met 406 punt. De Zuidafrikaan McCurrich werd win naar in de Finnjollenklasse. Hij is mo menteel met 1814 punten tweede in zijn klasse, achter de Duitser Kuhweide, die 1853 punt heeft verzameld. In het klas sement zijn de plaatsingen van de Neder landers: 8. Koos de Jong 948 pnt: 10. Way boer 705 pnt; 11 Willems 597 pnt; 12. Koopmans 467 pnt. Draken-zeiler Hans Ravenborg behaal de zijn tweede overwinning. Met 1194 punten heeft hij thans in zyn klasse de leiding. De Nederlander Cor Groot is met 790 punten negende. Visser staat met 482 punt op de tiende plaats en Nolles bezet met 196 de zeventiende plaats. De voetbalelftallen van Tsjecho- Slowakije en Argentinië hebben maan dag in Brno met 3-3 gelijkgespeeld. Bij de rust was de score eveneens ge lijk: 2-2. Feest van Sportstichting heeft einde in zicht De sportwedstrijden en demonstraties ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de Sportstichting lopen langzamerhand ten einde. Mor gen vindt nog plaats de korfbalwed strijd tussen de vertegenwoordigende teams van de Chr. Korfbal Bond. afd. Zuid Holland Noord en de Leidse Korf- balbond op het terrein aan de Zoeter- wouGsesingel. Op donderdag, 's avonds om 7 uur, worden op het Stadhuisplein gymnas- tiekwedstrijden gehouden, waaraan me dewerking wordt verleend door de ver enigingen Brunhilde, D.O.S.. Groen-Wit, Jahn, L.T.C. Rondom de Maredijk, Spor tief en Victorie. 150 turners en turnsters zullen, het volgende programma verzorgen: alge mene opmars en vrije oefening, hoog- brug, kleuterles, brug ongelijke leggers, knotsoefening (L.T.C.)rekstok, vrye oefening (Groen-Wit), lange matsprin- gen-knotsoefening (Brunhilde», ringen, knotsoefening (Victorie Als nu het weer ook nog medewer king geeft belooft het deze avond een mooie demonstratie te worden, die zeer zeker het aanschouwen waard zal zijn. Het laatste evenement van het pro gramma brengt op zaterdag 24 juni om 2 uur een cricketwedstrijd op het. A.S.C.-terrein aan de Kempenaarstraat tussen Leiden en de Flamingo's. VOETBAL Vole wij ckers-DHC nu in Utrecht De beslissingswedstrijd die uitmaakt wie tegen Elinkwijk om één plaats in de eredivisie moet uitkomen tussen De Vo- lewijckers en DHC (de nummers twee van de eerstedivisie A en B) zal zondag a.s. in het DOS-stadion te Utrecht wor den gespeeld. Zoals bekend speelden Volewijckers en DHC zondag op Hout rust onbeslist. ZWEMMEN Schoonspringploeg tegen Duitsland De Nederlandse schoonspringploeg voor de zwemwaterpolo en schoonspring interland op zaterdag en zondag a.s. in Oberhausen is samengesteld uit: Dames: Thea Dupont (Simaika, Boe- kelo), Gita Kuiler (Joop Stotyn, Den Haag)Heren Harrie Meelhuizen (Joop Stotijn), Jan Mussert (Althuia. Rotter dam). Judith du Pont kan wegens een oor ontsteking de reis niet meemaken. In de zwemploeg Is Rita Kroon op de 200 meter schoolslag vervangen door Grebta Kok (HDZ)Het Robbenmeisje moest wegens werkzaamheden verstek laten gaan. Nederlands hockeyteam naar India en Pakistan (Van onze Haagse correspondent) Het Nederlandse hockeyteam zal in januari en februari van het volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid een reis ma ken naar India, waar in Bombay een groot internationaal toernooi wordt ge houden. Het is de bedoeling dat het oranjeteam dan ook wedstrijden zal spe len in Pakistan. De hockeybond zal voor deze reis sub sidie ontvangen van de Nederlandse Sport Federatie. (Van onze Parijse correspondent) Voor geheel Bretagne is de derde week van de „boerenrehellie" ingegaan, maar gistermorgen vroeg heeft de actie zich ook uitgebreid tot het departement van de Vendée. Daar blokkeerden voor dag en dauw 2.000 boeren in La Roche sur Yon het gebouw van de prefec tuur. Ook ditmaal was het parool voor de „aanval" 's nachts van mond tot mond doorgegeven. Het geheim was uitstekend bewaard en de CRS (marechaussee) stond voor een volslagen verrassing. Voordat de autoriteiten goed en wel wisten wat er gebeurd was, hadden de boeren het gebouw aan alle kanten omsingeld en beletten iedereen binnen te gaan. Op de muren van de -prefectuur werden borden opgehangen met op schriften als. „De woede stijgt. Van daag zijn we nog kalm, maar mor gen? Frankrijk, gij zult uw boeren bewenen. Opgepast voor hun woede". De plaatselijke boerenleider Pateau haalde de prefect uit zijn bed en kondig de aan dat de orde door de boeren zelf zou worden gehandhaafd, als de twee gevangen gehouden boeren Gouvernec en Leon, die in Fenistère hun proces af wachten. onmiddellijk in vrijheid zou den worden gesteld. Zo niet, dan zou den andere en veel scherpere maatre gelen voor de volgende dag worden ge nomen. De prefect stelde zich telefonisch in verbinding met de minister van Landbouw, Rocherreau in Parys, die de toezegging deed dat hij de boerenleider Pateau vanmorgen in Parijs wilde ont vangen. Advertentie Eh^ ^Sw ue/ikockte hue/iA Lu FuJwpa, Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 Winibletlon-spelers naar Mets-baan Evenals vorige jaren zal ook ditmaal, op de zondag na de finales van Wim bledon, in ons land een exhibitie plaats vinden van topspelers uit de tenniswe reld. De exhibitie-wedstryden zijn vast gesteld op zondag 9 juli a.s. en zullen op de METS-banen te Scheveningen worden gespeeld. Zij worden gehouden onder auspiciën van de KNLTB, in sa menwerking met de IC van Nederland. De organisatoren hebben reeds toezeg gingen ontvangen van de Australiër Rod Laver, die tweemaal finalist te Wimble don was en die dit jaar tot een der hoogst geplaatsten behoort, en van de Indiase kampioen Krishnan, die vorig jaar bij de laatste vier kwam. ATLETIEK Gerda Kraan brak een pink Gerda Kraan, die zondag tijdens de atletiekwedstrijd tussen de damesploegen van Frankrijk en Nederland in Rijssel het Nederlands record 800 meter ver- beterde, heeft maandag tijdens de terug- i reis uit Frankrijk door het dichtslaan van een treinportier haar lmkerpink ge- broken. In een ziekenhuis is de pink on- middellijk gespalkt doch het herstel zal I minstens zes weken vergen. Vandaag zal een specialistisch onder- i zoek moeten uitwijzen of de Leidse at- 1 lete toch nog aan wedstrijden zal kun- I nen deelnemen. Gerda Kraan heeft voor I de Russische atletiekkampioenschappen, die zondag 2 juli in Moskou worden ge houden, een uitnodiging ontvangen. HENGELSPORT Viscollege Klucht en Revue Gezelschap Wedstrijd in de Vliet met slecht weer en slechte vangst, namelijk 24 stuks. Uit slag: 1. A. Meijer 6 stuks; 2. W. v. Wei zen 4 stuks (gr. bliek): 3. T. Honders 4 stuks; 4. J. Lens 2 stuks (gr. voorn); 5. Baxs 2 stuks; 6. C. Groenendijk 2 stuks; 7 .Stouten 2 stuks; 8. J. de Water 1 en 9. Vulpen 1. DUIVENSPORT P.V. De Reisduif Wedvlucht met oude duiven vanaf. Tergnier 192 km. Gelost om 5-50-00 uur met zuidwesten wind. In concours 86 duiven. De eerste duif meldde zich om 9 uur 16.06, de laat ste of 17e prijsduif was er om 9.41.48 uur. De uitslag luidt: P. Mooten 1; A. v d. Hulst 2—3—4—10; G. Zwart 5; W. Slerc 689; J. de Dunne 7 Vluggertjesop Schiphol Alle nog in leven zijnde ex- wereldkampioenen-schaken: onze landgenoot dr. Euwe en de Russen Tal en Smyslov, alsmede de wereld kampioen Botwinnik, zaten gister ochtend enige uren lang in vrolijke stemming rond een tafeltje in de wachtkamer Europa van de lucht haven Schiphol. De Russische scha kers waren op doorreis naar Ober hausen, waar zij zullen deelnemen aan het Europees kampioenschap voor landen en dr. Euwe zou dr. Euwe niet zijn als hij niet onmiddel lijk van de gelegenheid gebruik had gemaakt om zijn vele vrienden op Schiphol even te ontmoeten. Als verlaat verjaarsdagsgeschenk voor de Nederlandse grootmeester die op 20 mei j.l. 60 jaar geworden is. hadden de Russen enige flessen champagne uit Moskou meegebracht, alsmede een pop, waarmee dr. Euwe uitermate in zyn schik was. Het Russische gezelschap be stond uit dertien personen, o.w. de Rus sische grootmeesters Taimanov, Toevesj, Gelier en de nieuwe Russische kampioen Kortsnoy. Leider van het team is het hoofd van de sectie schaken van het Russische ministerie van sport en cul tuur, de heer L. Abramov. Dr. Euwe had nog een bekende oud schaker, die toevallig in Nederland ver blijft, naar Schiphol meegebracht: de Amerikaanse grootmeester Rueben Fine, die sinds 1951 niet meer heeft gespeeld doch gisterochtend al snel in een „vlug gertje" met Tal gewikkeld was. Binnen vijf minuten won Tal de partij, die door vele andere partijen werd gevolgd. Over al kwamen de zakschaakbordjes te voor schijn en werden korte maar vaak felle partijen uitgevochten tussen de groot meesters. Totdat het KLM-vllegtuig naar Dusseldorf gereed was voor het vertrek en het Russische team doorreisde naar Oberhausen. Daar zullen de tien schakers met de vertegenwoordigers van Spanje, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, West- Duitsland en Joego-Slavie uitmaken welk land dit jaar de titel van Europees kampioen zal mogen voeren. Het Rus sische team, dat titelhouder is, vertrok met de beste verwachtingen naar Ober hausen. Vier mensen gewond (Van onze Parijse correspondent) De terroristen met plasticbommen. die vrijdag een bom deponeerden vlak bij de ambtswoning van generaal De Gaulle op het Elysée en zaterdag een bom lie ten ontploffen voor een gebouw in de Avenue George V, hebben gisteren hun werk in de Parijse binnenstad voortge zet. Gistermiddag omstreeks kwart voor een explodeerde een helse machine in de Rue Saint Honoré in het gebouw van de Tunesische krant „Afrique ac tion", die doorgaat voor de spreekbuis van president Bourguiba. De bom lag op de vierde etage en heeft vier perso nen aan het gezicht en de benen ver wond. Twee van de slachtoffers zyn er ernstig aan toe; een vrouw is het rech teroog uitgerukt. De materiële schade is aanzienlijk. Het verkeer in de drukke straat moest gedurende vele uren wor den omgelegd om de krant weer ge legenheid te geven met een ladderwagen by de vierde verdieping te komen. De explosie maakte op de concierge, die juist aan tafel zat voor de lunch, de indruk van een donderslag. In het gebouw is geen ruit meer heel. In de bureaus van „Afrique Action" was ge lukkig niemand aanwezig. Iedereen had het gebouw voor het middageten verla ten. Het archief is door een gas-explosie verbrand. Na de ontploffing zei de hoofdredacteur dat de OAS (het ge heime leger van de contra-terroristen» •alle bladen op het oog heeft, die de moed hebben om over Algerije de waar heid te schrijven. Circu8tlieren in nood De dieren van het circus-Paula Busch, waaronder leeuwen uit Zwitserland, honden uit Oostenrijk en paarden uit Engeland, leven op het ogenblik in Lauterbach bij Kassei „van de liefda digheid". omdat het circus betalings moeilijkheden heeft. De toekomst van de dieren ziet er maar somber uit, men weet namelijk niet waar men het geld vandaan moet halen om hen naar huis terug te kunnen sturen. De plaatselijke dierenliefhebbers doen intussen wat zij kunnen. De leeuwen krijgen dat wat niet geschikt is voor menselijke con sumptie. De boeren zorgen voor hooi voor de paarden en de dierenbescherming le vert graan. De leeuwen en hun temmer, de Zwit ser Bühlmann, zullen waarschijnlijk in juli naar Amsterdam gaan. Bühlmann heelt een contract getekend met het circus Strassburger. Het slechte weer en de concurrentie van het Moskouse staatscircus, dat kortgeleden een toer door West-Duitsland heeft gemaakt, schijnt het circus de das te hebben om gedaan. SPORTSPL1NTERS De Italiaanse ploeg voor de Ronde van de Toekomst bestaat uit de volgen de renners: Bruno Fantinato, Carlo So- rai, Giancarlo Ceppi, Enzo Cerbini, Gui- do de Rosso, Giorgio Zancanaro, Gil- berto Vendemmiati en Clay Santini. In een hospitaal te Chiasso is in de nacht van zondag op maandag de Italiaanse wielrenner Bruna Busso over leden. Busso was zondagmiddag in het ziekenhuis opgenomen na tijdens de Ronde van Piemont plotseling onwel te zijn geworden. De oorzaak van zijn plotselinge dood is nog niet bekend. Italië heeft zich door een zege op Duitsland, geplaatst voor de halve finales (Europese zone) van het toernooi om de Davis Cup. De beslissende party tussen de Duitser Bungert en de Ita liaan Pietrangeli, die zondag in de vijfde set bij de stand 3-3 moest worden afge broken, werd maandag door de Italiaan gewonnen. De cyfers waren 7-5, 9-11, 6-0, 3-6 en 6-4 in het voordeel van Pietrangeli. De eindstand van de ont moeting werd daardoor 3-2 in het voor deel van Italië. Bloedige botsingen in Algerije Bij Djidjelli ten noorden van Constantine hebben bloedige bot singen plaatsgehad tussen moham medanen en Franse soldaten, waar bij elf doden en 23 gewonden zijn gevallen. De eerste onlusten begonnen, toen 15 kilometer ten noorden van Djidjelli een groep mohammedanen begon te demon streren met spandoeken, waarop was ge schreven: „Ferhat Abbas aan de macht". De demonstranten waren gewapend met stokken, bijlen en ijzeren staven. Franse soldaten trachtten de betogers te ver spreiden, wat niet lukte. Daarop werd geschoten. Aan mohammedaanse kant vielen tien doden en twintig gewonden. Korte tijd later trokken honderden mohammedanen, die telefonisch gewaar schuwd waren, naar de stad Djidjelli, waar nieuwe gevechten ontstonden. Hier bij vielen een dode en drie gewonden. In de middaguren van maandag was de rust althans ogenschijnlijk, hersteld. Twee vrouwen een Europese en een mohammedaanse vier Franse soldaten en vier mohammedanen zijn zondag avond in door rebellen gelegde hinder lagen gevallen en gedood, zo heeft een woordvoerder van het Franse leger giste- ïen in Algiers meegedeeld. De woordvoerder zei voorts dat de Al gerijnse rebellen in de afgelopen dagen vanuit Marokko heftige aanvallen heb ben gedaan. Vijftien Franse posten wer den vanaf Marokkaans gebied met ma chinegeweren beschoten. Koewait geen Engels protectoraat meer Groot-Brittannië en het aan de Per zische Golf gelegen vorstendom Koe wait, dat rijk is aan olie, hebben gis teren in de gelijknamige hoofdstad van dit land een verdrag van vriendschap en wederzijds overleg getekend, dat in de plaat-s treedt van het in 1899 van kracht geworden Britse protectoraat. Het verdrag werd namens Koewait ge- tekena door sjeik Sir Abdoellah al Sa- lim al Soebah. De Britse politieke resi denten de Perzische Golf. Sir William Luce, tekende namens Engeland. Geheimzegelbewaarder Edward Heath verklaarde gisteren hieromtrent in het Lagerhuis dat de overeenkomst van 1899 verouderd en ongeschikt was ge worden, daar Koewait reeds enige tijd zijn eigen internationale betrekkingen onderhield en reeds was toegetreden tot een aantal internationale organisaties. In de overeenkomst van 1899 had Koe wait op zich genomen geen vertegen woordigers van andere mogendheden te ontvangen of over zijn grondgebied te beschikken zonder voorafgaande Britse toestemming. Ex-generaal Nicot krijgt twaalf jaar Ex-generaal Nicot is wegens mede plichtigheid aan de militaire revolte In Algiers veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Ex-generaal Nicot is de voornaamste militaire adviseur van pre mier Debré geweest. Hij heeft zich in de oorlog zeer onderscheiden. Hij is ervan beschuldigd de rebellen leider ex-generaal Challe heimelijk per vliegtuig naar Algerije te hebben over gebracht voor de mislukte opstand van de generaals. Nicot zei gehandeld te hebben uit vriendschap voor Challe en omdat hij dacht dat deze een catastrofe en een bloedbad zou kunnen voorkomen. Nicot werd er ook van beschuldigd in de nacht van 23 op 24 april bevelen van de Franse regering voor de luchtmacht te hebben opgehouden. In die nacht werd een luchtlandingsoperatie van de opstandelingen gevreesd. Ex-generaal Challe is op de zitting die éen dag heeft geduurd, als getuige gehoord. De openbare aanklager had twintig Jaar geëist. i Solidariteit De boeren, die inmiddels de prefectuur goed omsingeld en bewaakt hielden, lie ten alleen de dames van de telefoon centrale naar binnen, omdat zij zelf gebruik wilden maken van de telefoon. Aan de regering werd telefonisch een telegram opgegeven, waarin volledige solidariteit met de Bretonse boeren werd betuigd. Later in de morgen kwamen alle burgemeesters van het departement van de Vendée op de prefectuur bijeen. Ook zy verzonden een telegram aan president De Gaulle, waarin hem bezwo ren werd het drama van de boeren te begrijpen en onmiddellijk maatregelen te nemen om aan de noodtoestand van de agrarische bevolking een einde te maken. Verder besloten de burgemees ters om met ingang van donderdag a.s. in administratieve staking te gaan. Alle ingekomen post zal ongeopend aan de afzenders worden teruggezonden. Alle gemeentehuizen zullen gedurende 5 da gen gesloten blyven. Weinig gepresteerd Het Parijse avondblad „Le Monde" constateert dat de regering, die zich zo graag een sterke regering noemt, maandenlang voor de agrarische sector zo weinig heeft gepresteerd dat een vonk voldoende is om het kruitvat tot explosie te brengen. Na de ambtenaren en het overheidspersoneel zijn eindelijk de boeren in actie gekomen, die door hun demonstraties en bedreigingen in een paar dagen meer consessies hebben weten af te dwingen dan na maanden van geduldig onderhandelen. Gebleken is dat geweld betaalt en dat is voor velen een les die niet zal worden misverstaan. Bovendien meet de regering wat de landbouw betreft duidelijk met twee maten. De grote en rijke boeren die graan en suikerbieten verbouwen, zijn goed georganiseerd en hebben ge- makkelyl» toegang tot departementen, waar zij de weg weten. Zij hebben ge garandeerde prijzen gekregen, die voor rekening komen van de belastingbeta ler. Maar de kleine boeren, die het moe ten hebben van hun zuivelprodukten en pluimvee, worden met een kluitje in het riet gestuurd. Bitter gewroken Die politiek heeft zich in de afge lopen weken bitter gewroken. De boeren actie breidt zich uit tot de Vendée, de Loire Atlantique, de wynboeren van de Aude en tot de Gironde, waar overal de emblemen met de hooivork op de muren en langs de wegen verschynen. In Saint'Nazaire zou vanmiddag een gemeenschappelijke vergadering worden gehouden van arbeiders en boeren. De eerste by eenkomst van dit soort. Men wil samen demonstreren voor een beter dis tributie-apparaat. De wijnboeren van de Aude hebben gedreigd alle ruiten te zullen stukslaan. Zij betoogden zondag met 200 tractoren. Aan de kop van de stoet las men op een spandoek de woor den: „Boeren van Bretagne. vandaag zijn wij solidair met u in kalmte, maar weldra ook solidair in actie". Boekverkopers te Delft bijeen Gisteravond had te Delft de openings zitting plaats van het jaarlijkse congres van de International community of booksellers associations in het gemeente museum het Prinsenhof. Delft was, zoals door burgemeester De Loor werd medegedeeld, uitverkoren om dat de aloude Prinsenstad reeds vroeg 'n vooraanstaande plaats op het gebied van de boekdrukkunst innam. Ter staving hiervan memoreerde de burgemeester dat thans in de pas gerestaureerde oude kerk een fraaie bijbel ligt geëxposeerd, die in 1477 in Delft werd gedrukt. Na een gastvrije ontvangst door het gemeentebestuur van Delft, werd de zitting geopend door de voorzitter van de Ned. Boekverkopersbond, de heer H. W. Blok, die in het bijzonder een woord van welkom richtte tot de voorzitter van de Internationale Penclub, dr. Victor E. van Vriesland. Daarna hield de staatssecretaris van O.K. en W.mr. Y. Scholten, een rede. Deze wees er o.m. op, dat ondanks de steeds groeiende invloed van pers, radio en televisie het boek zijn plaats in de culturele samen leving heeft behouden. Zelfs is de be langstelling voor het boek aanzienlijk groeiende door voorlichting, die de ge noemde drie publiciteitsmedia aan het boek geven. Verder werd het woord ge voerd door de vertegenwoordiger van de Unesco, de heer F. Hoveyda, door dr. Victor van Vriesland en door de pre sident van de I.C.B.A. de heer Cohen. Gouden jubileum van de „Rotterdamsche Korenbeurs" Een omzet van miljoenen tonnen per jaar, een bijna dagelijkse arbitrage, twee wereldoorlogen, crisis- en distri- butiemoeilijkheden, strijd tegen de steunmaatregelen voor de landbouw, na oorlogse opbloei en integratie, en een voortdurend hechte onderlinge vriend schap tussen honderden handelaren: dat is in grote lijnen de rijke geschiedenis van de vereniging „De Rotterdamsche Korenbeurs", die gisteren haar 50-jarig bestaan herdacht. De officiële receptie wordt op 29 Juni a.s. gehouden en zij zal zonder twijfel een groot feest worden. Want ,De Rotterdamsche Korenbeurs' is door haar overheersende positie in de nationale graan- en zaadhandel een or ganisatie van internationale betekenis geworden die ook van de zijde van de overheid in toenemende mate waarde ring ondervindt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4