Franse sneltrein rails eelonen: 24 uit de doden DIT JAAR AANVAL OP NIEUW-GUINEA? Bretonse boeren weer slaags met de politie WEERBERICHT Vermoedelijke oorsaken zijn: asbreuklijnverzakking of te sterke uitzetting spoorstaven Moskou en Peking zouden actief president Soekarno aanmoedigen Meedemonstrerende burgervader (zonder sjerp) werd gewond Capsule van kunstmaan geborgen Meerderheid Brits kabinet voor toetreding tol de Zes ÉW Qlü tetttvs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 JUNI 1961 No. 30383 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dtshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Zondagmiddag om 3 uur is de sneltrein StraatsburgParijs op één kilometer afstand van het station Vitry-le-Franyois in een flauwe bocht uit de rails gelopen. Hedenochtend bedroeg het aantal doden 24, ter wijl men bovendien tweehonderd gewonden telde, van wie veertig em- tig. Deze balans is echter nog niet definitief, want in het tien meter diepe ravijn langs de spoorbaan liggen nog twee gekantelde rijtuigen, waarvan het onderste gedeeltelijk onder water. Men schat, dat zich daarin nog tenminste vijf doden bevinden. De trein, getrokken door een elektrische locomotief, werd bij het ongeluk tussen het zesde en zevende rijtuig in twee stukken gescheurd. De snelheid bedroeg onge veer 140 kilometer. De gendarmerie, die het onderzoek leidt, heeft de opsporing verzocht van een vrouw, die enkele minuten voor de ramp aan de noodrem heeft willen trekken. Er zou dus sprake kunnen zijn van een technische storing: men sluit de mogelijkheid niet uit, dat on der een der rijtuigen een wielstel is gebroken. het tweede rijtuig zat, schreeuwde om haar kind, dat gelukkig een half uur la ter vrijwel ongedeerd aan de moeder kon worden teruggegeven. Prachtige hulp van Amerikaanse sohlatei. Uitstekend reddingswerk is verricht door Amerikaanse soldaten van een na burige luchtbasis, die onmiddellijk ter plaatse waren en met zwaar materieel de vernielde rijtuigen stuk voor stuk uit het ravijn naar boven trokken. Toen het donker begon te worden vormden voer tuigen van de Amrikaanse luchtmacht een groot carré, dat door de koplampen van de auto's werd verlicht en aldus een landingsplaats vormde voor de Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen, waarmee de gewonden werden weggebracht. Som mige Amerikaanse militairen begaven zich tot aan de nek in het moeras om passagiers u5t een daarin terechtgeko men rijtuig te halen. Veel Amerikanen stonden bloed af voor de gewonden. Onder de redders was ook een Duitse chirurg, die met vakantie in Frankrijk vertoeft. Hij reed met zijn auto vlakbij de spoorbaan en zag de ramp gebeuren. Hij stak dadelijk de velden over naar de plaats van het ongeluk, begon terstond medische hulp te verlenen en stond een half uur later als chirurg aan de ope ratietafel in een nabijgelegen ziekenhuis. Tot het snelle reddingswerk heeft veel bijgedragen het in werking stellen van alle sirenes in Vitry-le-Francois en de omliggende dorpen. Daardoor kwam binnen een paar minuten al het zware materiaal van de Amerikaanse basis in actie. In Vitry zelf was een feest van gymnasten aan de gang. Toen de sirenes begonnen te loeien, dacht men aan een sportongeluk, maar de luidsprekers kon digden aan, dat er zich een treinramp had voorgedaan en dat vrijwilligers werden gevraagd om te helpen en bloed beschikbaar te stellen. Met hun blote handen trokken de deelnemers aan het feest de eerste gewonden uit de verniel de rijtuigen. Op het toneel van de ramp hebben rich als gewoonlijk hartverscheurende tonelen afgespeeld. Een vrouw die in Komplot opgerold in Singapore Op het eiland Singapore zijn gister ochtend elf personen gearresteerd en is een hoeveelheid handgranaten in beslag genomen, nadat een komplot tegen de regering was ontdekt. Er zouden nog meer overvallen door de politie worden ondernomen. Een woordvoerder van de regering heeft meegedeeld, dat de samenzwering was gericht tegen de premier en een of twee van zijn ministers. Hij zei nog niet te weten welke betekenis aan dit komplot moet worden gehecht. Het kabinet van Singapore was gis termorgen in buitengewone zitting bij een. Tijdens de vergadering in de ambtswoning van de premier stond deze woning onder strenge bewaking, maar na afloop werd de bewaking opgeheven. die vastgekoppeld waren gebleven, kwa men een eind verder tot stilstand. De treinbestuurder rende terstond naar het station om alarm te slaan. MINISTER LUNS VAKANTIE MET De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, reeds grotendeels opgeknapt van zijn ineenstorting enkele dagen geleden tijdens een vergadering van de Tweede Kamer, is zaterdagmid dag voor verder herstel van krachten per vliegtuig van Schilhol naar Genève ver trokken. Hij zag er goed uit en zeide het plan te hebben in de Franse alpen er gens in Savoye twee, zo nodig drie we ken rust te houden. De minister voegde er nog aan toe, dat alles het gevolg is geweest van over werktheid. Drie mogelijkheden Wat de oorzaak van het ongeluk is ge weest is nog steeds niet duidelijk. Een commissie van onderzoek van de spoor wegen is inmiddels haar werk op de plaats van de ramp, de ergste sedert 1957 in Frankrijk, begonnen. Onofficieel wordt de mogelijkheid geopperd van as- breuk, lijnverzakking of overmatige uit zetting van de rails door de grote hitte. Aanwijzingen van sabotage zyn niet ge vonden. De treinbestuurder zei, dat hij opeens een schok voelde. Hij keek over zijn schouder en zag het achterste gedeelte van zijn trein „door de lucht zweven". Hij remde krachtig om de voorste rijtui gen in het spoor te houden. Tien rijtui gen waren toen van de spoorbaan ge stort. De locomotief en vier rijtuigen, Volgens Sunday Telegraph" (Van onze Londense correspondent) Volgens de diplomatieke correspondent van de „Sunday Telegraph" zou Chroesjtsjow president Soekarno van Indonesië een of twee krui sers hebben aangeboden, samen met onderzeëers en een groter aantal jachtvliegtuigen, om Indonesië een vlootoverwicht te geven in de wa teren van Nieuw-Guinea. Volgens Londense diplomatieke kringen zouden Moskou en Peking president Soekarno actief hebben aange moedigd om zich, gebruik makend van elk middel en zo mogelijk nog dit jaar, meester te maken van Ned. Nieuw-Guinea. De Indonesische leiders zouden verdeeld zijn over het Russische aanbod, omdat zeker in het begin de Russische kruisers niet kunnen worden bediend zonder Sowjet-instructeurs en specialisten. Vooral generaal Nasoetion, de In donesische minister van Defensie, die op het ogenblik bij president Soe karno is, dringt aan op voorzichtigheid. Kort voordat hij naar Moskou vertrok, zou hij tegenover Australische functionarissen hebben ver klaard, dat hij er de voorkeur aan geeft om Indonesische officieren voor opleiding naar Moskou te zenden en dat hij daarvoor het liefst goede Mohammedanen wil uitkiezen, om het gevaar van communis tische invloed tegen te gaan. Maar Soekarno zal wellicht dit advies in de wind slaan wegens het verleidelijke vooruitzicht van een noodzake lijk geacht vloot-overwicht tegenover Nederland. VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur; Maan op: 11.37 uur; onder: 0.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.12 uur; laagwater te 3.18 en 15.37 uur. Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundig medewerker) Morgen droog en zonnig maar nog iets te koel strandweer. Afnemende frisse zeewind. Overdag temperaturen van 17 18 graden Temperatuur zeewater 15 graden. Vooruitzichten: gebied van hoge druk nadert West-Europa en kan pe riode van meer zomers strandweer bren gen. blad bestaat uit 14 pagina's Het was zondag voor de eerste maal van 't jaar zo heet in Frank rijk, dat men een rustige dag in Bretagne kon verwachten. Die hoop is echter niet in vervulling gegaan, want andermaal is het in Carhaix, een stadje in de Finistère tot botsingen gekomen tussen be togende boeren en de CRS (mare chaussee). De organisatie zat weer zoals altijd goed in elkaar, nl de loop van de nacht was van mond tot mond het parool uit gegeven het station te bezetten: maar de CRS had er de lucht van gekregen. Toen de boeren met hun tractoren en aanhangwagens bij het station kwamen, stuitten zy op een sterke afdeling CRS gewapend met gummistokken, helmen en traangasbommen. Het kwam tot een eerste handgemeen, waarbij de CRS werd uitgescholden en met stenen werd bekogeld. De prefect van Finistère werd uit zijn bed gehaald. Hij arriveerde per helikop ter en hield een toespraak tot de ver zamelde boeren, waarin hij zei dat het een schande zou zijn wanneer Fransen tegen Fransen gingen vechten Boeren leiders eisten dat de CRS zich zou terug trekken en vervangen zou worden door gendarmes. Maar daar wilde de prefect niet van horen. Bij nieuwe botsingen werd ook de meedemonstrerende burgemeester van Bretonse boeren met hun wagens en landbouwwerktuigen vormen een barricade op een overweg als onder deel van hun felle actie tegen de regerings-landbouwpolitiek. Carhaix gewond, maar toen hij zich bjj de prefect daarover beklaagde, kreeg hij In tegenstelling met sommige berich ten schijnt er in Moskou geen aanvullen de wapenovereenkomst met Indonesië te zijn afgesloten. Meer wapens dan Indo nesië geredelijk kan absorberen, zullen worden geleverd volgens het reeds eer der in dit jaar verschafte Russische kre diet van ruim 100 miljoen gulden. Men gelooft, dat het doel van het door Nasoetion en Malinowsky vorige week ondertekende protocol de gedetailleerde uitwerking van het militaire krediet heeft betroffen. „Onrust zaaien" Beweerd wordt, dat de Russen hebben aangedrongen op een grote, permanente „opleidingsmissie in Djakarta. Een van de redenen voor dit soort druk is, om over de gehele wereld zoveel moge lijk moeilijkheden voor het Westen te veroorzaken gedurende de te verwachten wintercrisis inzake Berlijn. Men acht het nogal onheilspellend, dat er geen melding is gemaakt van Nasoe- tions besprekingen in Peking met zijn Chinese militaire collega's. Het is bekend, dat deze gehouden zijn. De Russen zouden ontstemd zijn over uitlatingen in de Pekingse bladen, dat China en Indonesië schouder aan schou der zullen marcheren, omdat Moskou tot nu toe Soekarno voor zichzelf had opge ëist. De Russen vonden het niet prettig, dat Soekarno een Amerikaans charter toestel gebruikte, maar vielen hem er niet over lastig. Doch Peking weigerde dit Amerikaanse vliegtuig boven zijn grondgebied, zodat Soekarno met een Russische Tu-114 naar China ging. Diplomatieke kringen in Londen zou den, volgens de genoemde correspondent vrezen dat Soekarno in Moskou is aan gemoedigd om reeds in september a.s. een of andere aanval op Nieuw-Guinea te doen. Hierdoor zou het gehele prbleem weer voor de V.N. worden gesleept. Tot zover onze Londense correspondent. Indonesische ontkenning Een woordvoerder van president Soe karno heeft gisteren categorisch ontkend dat Peking en Moskou hem aangemoe digd hadden zich met elk middel meester van Westelijk Nieuw-Guinea te maken. De woordvoerder, Maramis, zei: „Dit bericht is volkomen onjuist". Hij ont- Gistermiddag arriveerden op Schiphol de filmsterren Dolores Hart en Stephen Boyddie deze week in Amsterdam met de op namen beginnen voor de film ..De inspecteurgebaseerd op het ge lijknamige boek van Jan de Hartog. De filmsterren in gesprek op de luchthaven. KONINKLIJK PAAR NAAR ITALIË H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn za terdagmiddag per vliegtuig van Soesterberg naar Italië vertrokken voor een kort verblijf in hun villa te Porte Ercole. De Koningin en de Prins keren morgen naar ons land terug. Rodermoml weer vrij De Nederlandse journalist Sjoerd Ro- dermond, die dinsdag jl. in Leopold- stad werd gearresteerd en vrijdagavond in vrijheid gesteld, is zondagmiddag in zijn hotel in Leopoldstad teruggekeerd. Rodermond is gistermiddag in de telex kamer van het postkantoor van Leopold stad geweest. Hy zei tot collega's dat men hem heeft vrijgelaten en dat hij nu bij vrienden woont. Toen men hem vroeg hoe het kwam dat zijn linkeroog was opgezet, antwoordde hij: „Ik ben tegen een deur gelopen". In „De Telegraaf" van hedenmor gen stond overigens een artikel van Rodermond over zijn vier dagen gevan genschap, waarin hij schrijft, dat hU was gearresteerd, omdat hy na een pers conferentie van de leider der loemoem- bistische jeugd, Jean Bolombo. een lang gesprek had met deze jongeman. Uit de papieren van Bolombo hadden de Kongolese autoriteiten geconcludeerd, dat er contacten bestonden tussen de Indiase ambassade en de Indiase le den van de VN-vertegenwoordiging ener zijds en de loemoembistische jeugdorga nisatie anderzijds. „Toen werd het feit dat ik uitvoerig contact met Bolombo had gehad, bijzonder verdacht", aldus Rodermond, van wie men tenslotte toch heeft aangenomen dat- zijn belangstel ling voor de loemoembisten zuiver journalistiek was. bouwen met het oog op „een vijandige dreiging". te horen dat het zijn eigen schuld was kende ook dat president Soekarno een omdat hij zijn butgemeesterssjerp niet of twee Russische kruisers, duikboten en droeg. gevechtsvliegtuigen waren aangeboden. Hy voegde hieraan toe: Wij zullen van De boeren hebben tenslotte naar de Rusland wapens kopen ingevolge de raad van de prefect geluisterd en zyn oude overeenkomst die in december 1960 tegen de middag rustig naar huis ge- w.®rd ondertekend. Ik heb echter geen gaan. bijzonderheden over het soort wapens. Op de wegen in Bretagne en ook in Het betreft niets nieuws". Normandië kan men zondag voor het HÜ voorts: „Rusland en China eerst opschriften zien als OAS en GPRA. j steunen ons natuurlijk, evenals de Afri- Als regel verstaat men onder OAS „Or- kaanse en Aziatische landen, in onze ganiiation Armée Secrète" het geheime rechten op West-Irian. Maar het ver- De instrumentencapsule van de Amerikaanse satelliet Discoverer XXV die vrijdagavond op de basis Vandenberg werd gelanceerd en in een baan om de aarde over de polen kwam, is hedenochtend in de buurt van Hawaii in de Stille Oce aan geborgen. Het gelukte niet de cabine, nadat deze was afgestoten en aan een parachute naar bene den kwam, in de lucht op te van gen, omdat zij te laat werd opge merkt, maar parachutisten spron gen uit de patrouillerende vlieg tuigen en werden met de cabine aan boord van een watervliegtuig genomen. De cabine bevatte gewone en zeldzame metalen ter bepaling van de invloe den die zij in de ruimte ondergaan en instrumenten om de kosmische stra ling te meten. (Van onze Londense correspondent) De geheime weekend-conferentie van het Britse kernkabinet over de Euro- markt op het landgoed Chequers heeft voornamelijk ten doel gehad de politie ke moeilijkheden na te gaan welke een gevolg zouden kunnen zijn van de open lijke aankondiging dat Engeland met de Zes wil onderhandelen. De meerderheid van het kabinet is voor toetreding tot de Euromarkt, mits zulks de gang van zaken niet teveel verstoort. Macmillan zocht algemene goedkeuring voor zijn instructies aan de ministers die op reis gaan naar het Gemenebest. Aangenomen wordt dat de twee minis ters die Duncan Sandys, de minister voor het Gemenebest, zullen bijstaan in zijn missie om het Gemenebest gunstig te stemmen, gekozen zullen worden uit Soames, de minister van Landbouw, Heath, minister voor Europese Aangele genheden. Maudling, minister van Han del en Thomeycroft, de minister van Luchtvaart. Tijdens de besprekingen kwamen met name de positie van de Britse kolen- en staalindustrie en van de automobiel nijverheid aan de orde. Een nieuwe en belangrijke factor is dat in kringen van de Britse automobielbedrijven, welke zo belangrijk zijn voor de Britse economie, men zich sterk ten gunste van aanslui- leger dat in Algerije hoofdzakelijk met plasticbommen smijt. En de letters GPRA zijn afkortingen van ..Gouverne ment Provisoir de la République Alge- rienne". de voorlopige regering van de Algerijnse republiek. De Bretonse boeren beweren echter dat wat Bretagne betreft deze woorden betekenen ..Organisation Agricole Se crète" (geheime landbouworganisatie) en ..Gouvernement Provisoir de la Re volution Agraire" (voorlopige regering van de agrarische revolutie). Mogelijk gaat het hier alleen maar om een grap. maar het is niet uitgesloten dat rechts- radicale elementen zich van de ontevre- haal dat zjj ons aanmoedigen om het gebied met geweld te nemen is volkomen onjuist". Op de vraag of Indonesië plannen heeft voor enigerlei actie in de kwestie- West-Nieuw-Guinea, zei de woordvoer der van de president: „dat hangt af van de Nederlanders". Hy zei dat de Nederlanders een mili taire macht opbouwen in het gebied. „Als zij daarmee voortgaan betekent dat voor ons een pistool op de borst". Wat zouden de mensen van ons ver wachten? Dat wij blijven zitten als een broedende eend?" Als de Nederlanders op deze wijze Ongewijzigd Ned. standpunt Van bevoegde zyde is in antwoord op T^fgraph/'inecgedrpl'tf'da't1 j ziging was gekomen in het Nederlandse I standpunt na de verklaring van minis ter Luns in mei dat de bondgenoten van Nederland niet onverschillig konden blyven ingeval van een aanval op Nieuw- Guinea. denheid onder de boeren willen meester voortgaan zou Indonesië „gedwongen Minister Luns verklaarde toen in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Buiten landse Zaken, dat het beleid gericht is op de voorkoming van een open militair conflict en dat de Nederlandse regering daarbij aanzienlijke steun ondervindt van bevriende landen. Een verdragsver plichting tot militaire steun had geen enkel land aangegaan hetgeen ook "niet te verwachten was. Zelfs het NAVO- verdrag houdt zulk een verplichting niet in. „Dit betekent echter geenszins dat een Indonesische aanval op Ned. Nieuw- Guinea bevriende mogendheden onver schillig zou laten", aldus minister Luns. die zei er niet aan te twijfelen dat de V.S. en het Verenigd Koninkrijk een ge wapende aanval ontoelaatbaar achten en dat Indonesië daarover ook niet in het maken om tegen de regering te stoken, worden" zyn eigen versterkingen op te I onzekere kan verkeren. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Junij 1861: Als een voorbeeld van En- gelsche ongemanierdheid meldt een Duitsch dagblad, dat on langs aan de table d' Hóte op een de Moezel bevarende stoom boot een Engelschman met zijn vrouw ook plaats nam en toen het rundvleesch was afgedragen een geheel kunstgebit uit zijn mond in het voor hem staand waterglas afspoelde. De overige gasten verging hierdoor den lust om den maaltijd voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1