Gendarmerie in Bretagne slaags met vele betogers P.T.T. - maatregelen door werktijdverkorting Stikker pessimistisch over kwestie Berlijn Dit weekeinde nieuwe onlusten verwacht WEERBERICHT (£)t(c/ Qitt Boerenrevolte niet langer geweldloos Kunstmaan in baan over polen Fa. D. KRET Zn. Kantoren zaterdags slechts open voor spoedhehandelingen Ook Lord Home ongerustMoskou brengt wereldvrede in gevaar Komplot tegen Moboetoe teuws* Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 JUNI 1961 No. 30382 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Voor de eerste maal sedert het uitbreken van de boerenrevolte in Bretagne is er gisteren ernstig gevochten tussen betogende boeren en de gendarmerie. Zevenduizend boeren met 1200 tractoren bezetten de stad Pontivy en wilden doordringen tot de onderprefectuur. Van weerskanten werd met stenen en traangasbommen gegooid. Tijdens redevoeringen is aangekondigd, dat de boerenleiders blanco volmacht hebben gekregen om ter plaatse te doen wat zij goedvinden. Wanneer de regering twee gevangen gehouden boerenleiders niet vrjj laat, staan de organisaties niet langer in voor de gevolgen, die volgens hen tragisch kunnen worden. onderprefectuur. Boerenleiders hielden voor de gesloten hekken redevoeringen en verlangden dat de twee gevangen boeren, die verleden week een gebouw van de prefectuur hadden bezet en in Brest op hun veroordeling wachten, in vrijheid zouden worden gesteld. Zo niet. dan zou binnen een uur de stad Pontivy door de demonstrerende boeren worden bezet. De onderprefect van Pontivy wil de niet zelfstandig maatregelen nemen en belde de prefect op, die per helikop ter arriveerde. Goed georganiseerd Om drie uur 's morgens was klande- stien aan de boeren in de omtrek van Pontivy opdracht gegeven met hun tractoren naar de stad te rijden. Het bevel werd strikt opgevolgd, wat bewijst dat de leiding de zaak goed in handen heeft. Tussen 4 en 5 uur in de morgen waren alle wegen naar de stad bezaaid met voertuigen. Particulier verkeer was onmogelijk geworden. Niets wees er op dat in de latere uren ernstige ordever storingen zouden plaatshebben, want èn de boeren èn de gendarmerie hielden zich volkomen rustig. Plotseling gebeurde er een incident, waaraan geen der twee partijen schuldig was. Een boer stond op zijn tractor en wilde achteruit rijden. Hij viel van zijn wagen en kwam onder de wielen terecht. Met gekneusde ruggewervels moest hij naar het ziekenhuis worden getranspor teerd. Zijn leven is niet in gevaar, maar het ongeluk gaf onmiddellijk aanleiding tot wilde geruchten. De menigte werd in hoge mate ner veus en trok naar het gebouw van de Van de Amerikaanse raketbasis Van- denberg in Californië is gisteren de kunstmaan Discoverer XXV gelanceerd. De 950 kg wegende kunstsatelliet is in een baan om de aarde over de beide polen gekomen. De grootste afstand van de aarde bedraagt 402 km, de kleinste 225 km. De Discoverer heeft een uur en 31 minuten nodig voor één omwen teling. Vroegere Discoverers werden gebruikt om proeven te nemen met terugkeer van kleinere ruimte-capsules en voor het beproeven van meet- en waarne mingsinstrumenten, zoals de camera's die bestemd zijn voor het stelsel van Samossatellieten voor waarnemingen van de aarde vanuit de ruimte. Advertentie LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Wilde scènes Inmiddels trok een schier eindeloze stoet van tractoren door de straten van de stad. De helmen van de CRS (te ver gelijken met onze marechaussee) wek ten de woede op van de boeren, die op drongen in de richting van de onder prefectuur. Daar kwam het tot wilde scènes. De CRS gooide met traangas- bommen, zodat iedereen in de buurt de tranen over de wangen liepen. De boe ren staken stenen uit de straten en gooiden die naar de CRS. Er werd ook met eieren gegooid. De wanordelijkhe den duurden tot drie uur in de middag. Daarna werd de stad ontruimd. Rustig trokken de boeren met hun tractoren naar hun boerderijen terug. De schuldvraag is nog niet opgehel derd. Van beide kanten beschuldigt men elkaar ervan zijn zelfbeheersing te heb ben verloren. Voor zaterdag en zondag worden nieu we onlusten verwacht, want ook op an dere plaatsen gaat het bezetten van we gen, bruggen, verkeersknooppunten en het omzagen van bomen en telefoonpa len door. Om olie op de golven te gooien, heeft de regering een krediet beschikbaar ge steld van één miljard oude franken, om 6000 ton boter in koelhuizen op te slaan. Ook overweegt, de regering belangrijke hoeveelheden kippen en aardappelen op te kopen. Een deel van de aardappelen zou naar Algerije worden vervoerd ter bestrijding van de hongersnood als ge volg van de droogte. De boeren hebben vandaag het stadje Guingamp in het departement Cótes- du-Nord met vrachtauto's en tractoren van de buitenwereld afgesneden. Voorts zijn wegversperringen geplaatst op de hoofdweg naar Saint Brieuc. President Kennedy J gaat vooruit Het Witte Huis heeft gisteren bekend gemaakt. dat een tweede specialist is geraadpleegd bij de behandeling van president Kennedy, die sinds enige we ken rugklachten heeft. Nadat de lijfarts van de president, dr. Janet Traveil, zon dag advies had gevraagd van de New- yorkse chirurg dr. Preston Wade, is nu het hoofd van de orthopedische afde ling van het marinehospitaal in Bethes- da, kapitein J. H. Cheffrey, geconsul teerd inzake de behandeling met ultra- sonore trillingen ter vermindering van de pyn. Overigens deelde het Witte Huis mee. dat de toestand van de president nog steeds vooruitgaat en dat de patiënt wellicht binnenkort gedurende korte pe rioden zonder krukken zal gaan lopen. (Van onze Haagse correspondent) Talrijke geruchten, die niet altijd geheel juist, soms zelfs geheel onjuist waren, hebben de laatste dagen de ronde gedaan omtrent de aanpassing van de P.T.T. aan de werktijd-verkorting, de werktijd-verschuiving, dan wel de invoering van de vrije zaterdag. Thans zijn de maatregelen bekend, die de P.T.T. voorlopig heeft genomen. Zij komen heel in het kort neer op het volgende: Waar het op aan komt! 1. Postkantoren zijn op zaterdag slechts geopend voor spoedbehandelingen en - voorshands - nog voor postzegel verkoop, waarvoor men op de hoofd kantoren en enkele bijkantoren tot 12 uur terecht kan. 2. De postverzending wordt op zater dagen met ongeveer 4 uur vervroegd. De buslichtingstijden worden hieraan aangepast. Sommige soorten post stukken, waarvoor onmiddellijke be stelling niet vereist is, worden niet meer in de zaterdagse bestelling op genomen. 3. Een service-vermindering bij de aan bieding van telegrammen. Deze kun nen ook na 1 juli dag en nacht per telefoon op nr. 009 worden doorge geven. Aanbieding aan de loketten tot het sluitingsuur mogelijk. 4. Aflevering van telegrammen wordt enigszins beperkt, behalve in acht tien plaateen, die nog met name ge noemd zullen worden. Alle kantoren zullen echter tussen 17.30 en 18.30 telegrammen afleveren. 5. Voor de noodzakelijke aanpassing bij de telefoondienst wordt de mede werking van het publiek gevraagd. Te vaak nog worden inlichtingen ge vraagd, die men gemakkelijk zelf zal kunnen vinden. De spoedbehandelingen, waarvoor men op zaterdagochtend op de postkantoren - voor zover deze dan geopend zijn - terecht kan, zijn de volgende: het aan nemen van expresse- en telegrafische postwissels (kosten 50 cent, resp. tele- gramkosten)het aannemen van giro stortingen met spoedbehandeling, spoed bericht of telegrafisch spoedbericht MINDER BESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Een storing die vanmorgen nog op de Oceaan ten Westen van Ierland ligt, kan morgen de Noordzee bereiken. Het koufront kan later op de dag ons land naderen, waardoor de kans op wat regen of motregen dan van het Westen uit toeneemt. Het weer wordt dus minder bestendig. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 9.30 uur; onder uur. Hoogwater te Katwijk te 6.20 en 18.42 uur. Laagwater te 2.03 en 14.18 uur. (19/6 hoogwater te 6.59 en 19.22 uur, laagwater te 2.39 en 14.56 uur). STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matig tot slecht zicht. Vrij krachtige zuidwesten wind. Overdag temperaturen van 18 19 graden. Temperatuur zeewater 15 graden. Vooruitzichten: storingsfront passeert de Noordzee, waardoo- tijdelijk veel bewolking en een kleine kans op regen bestaat. (Dit nummer bestaat uit 20 pagina's) cn een bijvoegsel. 'resp. 25 cent, 25 cent en 25 cent plus telegramkostenhet uitbetalen van ex presse- en telegrafische postwissels, het uitbetalen van cheques met spoedbe handeling of telegrafische spoedbehan deling (eventueel met telefonische mel ding), het aanvragen van expresse- en telegrafische orders van betaling rijks postspaarbank (50 cent, resp. telegram- kosten), het uitbetalen op expresse of telegrafische orders van betaling RPS, het aanbieden van expresse-briefpost zendingen, al dan niet aangetekend (50 cent) en luchtpostcorrespondentie (lucht recht extra), het aanbieden van ex- presse-postpaketten (binnenland 50 cent, buitenland een gulden), dringende bui tenlandse postpakketten tweevoudig tarief) en luchtpost-pakketten (lucht recht extra). Telegrammen Het aanbieden van telegrammen en het voeren van celgesprekken zal moge lijk blijven. Voor zover postzegelauto- niaten niet in zegelverstrekkingen kun nen voorzien, zal zegelverkoop aan de loketten plaatsvinden. Voorts zullen aan getekende stukken, waarvoor men een kennisgeving van aankomst heeft ont vangen, en poste-restantestukken wor den uitgereikt. Busrechthouders zullen de voor hen bestemde correspondentie I als gebruikelijk kunnen afhalen. Massa- drukwerken, postpakketten en grotere j briefpakjes (tenzij expresse) zullen niet in de bestelling van zaterdag worden j opgenomen. Uitgevers zullen er goed j aan doen hun periodieken zo vroegtijdig aan te bieden, dat de bestelling uiter lijk op vrijdag kan geschieden. De telegraafkantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, alsmede het kuststation IJmuiden-radio blijven dag en nacht opengesteld. De loketten van Alkmaar, Arnhem, Breda, Deventer, Eindhoven, Enschede, Goes, Groningen, i Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, I Maastricht, Nijmegen, Utrecht en Zwolle zullen op zaterdag tot 12 uur geopend blijven. Van 12.00-21.00 uur zullen deze kantoren telefonisch opgegeven tele- Koningin Juliana heeft gisteren 1 de tentoonstelling „Zwedens Gou-1 den Eeuw" in het Rijksmuseum be-1 zocht. De Koningin bewondert een zilveren doopvont uit het Koninklijk Paleis te Stockholm. Moeitvan de Bond van gepensioneerden De Algemene Ned. Bond van Gepen sioneerden (tellende ongeveer 67.000 j leden i gisteren in jaarvergadering te Utrecht bijeen, heeft naar hij ons mede deelt zijn grote teleurstelling uitgespro ken over het nog steeds uitblijven van een wetsontwerp ter vervanging van de fungerende pensioenwet 1922. Midden 1949 werd de staatscommissie die de gegevens voor zo'n wetsontwerp moest verstrekken, geïnstalleerd. Eind 1957 bood die Staatscommissie haar eindrapport aan. en thans, drie en een half jaar na deze aanbieding is er nog geen ontwerp. De Bond heeft het hoofdbestuur op gedragen, deze motie ter kennis te brengen van de minister van Binnen landse Zaken en leden der volksver tegenwoordiging. grammen aannemen en voor aflevering van ingekomen telegrammen zorgdra gen. Door alle kantoren zullen in ieder geval nog telegrammen worden afge leverd tussen 17.30 en 18.30 uur. Spanning op arbeidsmarkt De maatregelen, die de PTT meent te nemen, vloeien niet alleen voort uit de werktijdverkorting. De spanningen op de arbeidsmarkt doen zich ook bjj de bezetting van talrijke vacatures bij de PTT de laatste tijd in steeds sterker mate gevoelen. Door de genoemde beperkingen van de dienst zal het onder de huidige om- j standigheden mogelijk zijn het perso- I neel. dat in de uitvoerende dienst rou- i leert, een zodanige dienstregeling te geven, dat het ook een zeker aantal j malen per jaar een vrije zaterdag en zondag kan krijgen. Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren op een persconferentie in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat premier Chroesjtsjow en de Oostduitse commu nistische leider Ulbricht door hun jongste verklaringen over Duitsland en Berlijn de spanning in de wereld hebben vergroot en een ..ernstige toestand voor geheel Europa" hebben geschapen. Dit wijst erop, dat de NAVO tegen het eind van het jaar of zelfs daarvoor door de Berlijnse kwestie voor .ernstige moeilijkheden" kan komen te staan. Roden verliezen liet van vrije Westen De opperbevelhebber van de Kongo lese strijdkrachten, generaal Moboetoe, heeft gisteren een niet met name ge noemde ambassade in Leopoldstad er van beschuldigd, dat zij van plan zon zijn hem en andere Kongolese officie ren op 21 juni op een cocktailparty te ontvoeren of te vergiftigen. In ver band hiermee hadden valsehermtroe- pen veertig Kongolese militairen aan gehouden, die waren overgehaald aan het komplot mee te werken. De betrokken militairen, die al waren begonnen onrust in het leger te zaaien en de discipline te ondermijnen, waren gisterochtend in de garage van de ambts woning van het hoofd van de veilig heidsdienst, Ndeka, opgesloten, waarbij zij tgerdo^. geslpg&v en mishandeld. Deze actie van de valschermtroepen was voorafgegaan door veiligheidsmaat regelen in Leopoldstad. Sinds enkele da gen hadden parachutisten stellingen in de stad ingenomen en het radiostation en de toegang tot vele openbare gebouwen bezet.. Hierover zei Moboetoe, dat de poli tie onvoldoende was opgetreden en dat daarom het leger had ingegrepen om zekere regeringsbesluiten ten uitvoer te leggen. Volgens het Kongolese persbureau ke ren de stakende regeringsambtenaren terug naar hun werk. Op alle regerings bureaus werd gisteren weer gewerkt. Generaal Moboetoe wilde niets zeg gen over de arrestatie van een tiental Kongolese burgers, die gistermiddag op het grasveld voor de woning van Ndeka door een groot aantal parachutisten werden bewaakt. (Voor verder nieuws over Kongo zie men elders). Bomexplosie in het hart van Parijs (Van onze Parijse correspondent) Een plasticbom van ongeveer een kilo zwaarte is gisteravond in het hart van Parijs ontploft, op 300 meter afstand van het Paleis van de Republiek, waar ook het gebouw van het Franse ministe rie van Binnenlandse Zaken ligt. Tegen elf uur werden deb ewoners op de hoek van Matignon-Saint Honoré opgeschrikt door een zware explosie. Men vraagt zich in Parijs af of de aanslag bedoeld was tegen het paleis, waar generaal De Gaulle zijn ambte woning heeft. Er zijn drie gewonden, van wie een Engelse toerist levensge vaarlijk. De twee andere gewonden zijn een 53-jarige Fran<?aise en een 19-jarige student. De drie slachtoffers liggen in het ziekenhuis. De politie zoekt een getuige, die men een papier heeft zien oprapen om het in een papierbak langs de weg te depone ren. Hy is echter waarschijnlijk niet de dader. Enkele ogenblikken later kwam de helse machine tot explosie, vlak bij een autobushalte. De materiële schade beperkt zich tot honderden gebroken ruiten van omliggende winkels en van auto's, die in de buurt geparkeerd stonden. Steeds hoger rijst het zand om de doorlaatcaissons welke zijn gebruikt om het Veer se Gat te dichten. Op gebruik van het nieuwe kunstmatige strand gemaakt om te zonnebaden aan de voet van de tralies van de zonnige dagen wordt een dankbaar 1 caissons, Indien de communistische leiders door zouden gaan opzettelijk de span ning te vergroten zou het dienstig kun nen zijn dat de Atlantische ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie voor het eind van het jaar bijeenkomen. De NAVO zou ten aanzien van het Ber lijnse probleem vastbesloten zijn. In een tevoren op schrift gestelde rede voor de Raad voor de buitenlandse be trekkingen in Chicago, die de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Lord Home gistermiddag heeft gehouden, heeft hü o.m. de kwestie-Berlijn aange roerd. De minister zei. dat de Sowjet-Unie bereid schijnt te zijn de wereldvrede in gevaar te brengen om een situatie, die al vijftien jaar lang heeft bestaan, on gedaan te maken. Het Westen streeft niet naar verandering. De Westelijke landen koesteren daar geen expansionis tische verlangens. Bovendien hebben zij zowel rechten als verplichtingen, die niet eenzijdig door één ondertekenaar van de gesloten overeenkomst opzij kunnen worden geschoven. Lord Home verklaarde, dat de reden waarom de Russen een verandering in Berlijn wensen, voor de hand ligt. Im mers in Duitsland leggen de communis ten het af tegen de vrije gemeenschap Een deel van het volk zag zich een stel sel opgelegd dat het vreemd is, terwijl het andere, onder een regering naar eigen keuze, het pad der vrijheid heeft gevolgd. Het resultaat is. dat elk jaar een kwart miljoen mensen Oost-Duits land verlaten. Zij stemmen met hun voeten om dat hun elke andere methode om uitdrukking aan hun wil te geven, is ontzegd. Kennelijk wordt dus de wereldvrede in gevaar gebracht alleen omdat de Oostduitse marionettenregering zich niet staande kan houden of zelfs haar volk niet in het land kan houden tenzij het ijzeren gordijn nog steviger geslo ten wordt gehouden rondom het vrije Berlijn en de Oostduitse grenzen. 1 BRIE STRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 20 Junij 1861: De bekende smid van Gretna Green. John Murray, die zoovele verilefde paren in het huwelijk heejt verbonden, is op 63-jari- gen leeftijd overleden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1