BOSCH koelkasten ^3323 „Pas aan liet begin der massa-motorisering" Supralux Onvoorstelbare aantallen auto's zijn op onze wegen te wachten" ligtvoet CHR. POLITIEAMBTENAREN BEHANDELDEN BONDSZAKEN WIEG 95.- AANVOER GROENE HARING VEEL LAGER DAN ANDERS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 juni 1961 Derde blad no. 30381 K.N.A. C. - voorzitter: In het Kurhaus te Scheveningen is vandaag de jaarvergadering van de KNAC gehouden. In zyn jaarrede vergeleek de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. Th. M. Smits van Oyen, de positie van het automobilisme in het jaar 1938 (het jaar waarin hy in functie trad) en thans. Was zijn beschouwing in 1938 vrij pessi mistisch, vandaag klonk er een heel wat optimistischer geluid uit zijn mond. Van de zwakke positie van 20 jaar geleden is weinig meer te bespeuren. Het autopark is gegroeid van 90.000 tot 550.000, waarin tussen de VA en 4 miljard gulden is geïnvesteerd. „Toch staan wij nog pas aan het begin van de massa- motorisering die in de eerstkomende jaren zijn beslag zal krijgen," aldus jhr. Smits van Oyen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat dit proces dat door de vijfdaagse werkweek nog wordt versneld zal leiden tot onvoorstelbaar grote aantallen auto's op onze wegen. Deze onvoorstelbaarheid zag hij ech ter juist als het grote struikelblok bij het nemen van de nodige beslissingen. Wij accepteren de prognoses, maar de consequenties van die prognoses worden nog lang niet overal aanvaard. Die con sequenties zijn o.a. meer en sneller ge realiseerde wegen en oeververbindingen en meer parkeerruimte. De KNAC-voor- zitter juichte, met betrekking tot het eerste punt, het door de minister van Verkeer en Waterstaat ingediende plan toe, dat voorziet in de aanleg van 1200 kilometer autosnelweg. Hij vroeg zich echter af of ter reali sering van de plannen niet dringend ge boden is de huidige werkwijze te ver anderen, en wees in dit verband op de reeds herhaaldelijk uitgesproken wens om voor de wegenbouw het systeem van één jarige begrotingen te verlaten en een andere wijze van financiering te zoeken. De lange weg tussen plan en uitvoe ring van het 15-jarenplan voor de we genbouw was een andere doorn in het oog van de voorzitter. Park eermoeilijkheden Met betrekking tot het stedelijke ver keersprobleem wees jhr. Smits van Oyen op het feit dat dit probleem de laatste jaren nog niets dichter bij zjjn oplos sing is gekomen. Misschien wel het grootste stedelijke verkeersprobleem, het parkeerprobleem, kan men misschien enigszins verlichten door „driedimensio naal" te denken, zoals de KNAC-voor- zitter het noemde. Men is nog niet veel verder gekomen dan het scheiden van kort en lang parkeerders, maar wjj mo gen niet vergeten dat de parkeermeter of parkeerschyf die voor deze scheiding noodzakelijk is, geen parkeerruimte schept, maar eerder beperkt. Advertentie Wist je, dat ze 's avonds hun eigen toestel kunnen wanneer ze het 's middags beetje bjjtjjds aan LIGTV' laten weten Erkende Philips service ceh gang naar gangetje 12 'S lemend^ Minimumsnelheid Jhr. Cmits van Oyen gaf de ge meenten in overweging het voorbeeld van de stad Den Haag te volgen, om via een bouwverordening het scheppen van parkeerruimte bij nieuwbouw verplicht te stellen. Tenslotte vestigde de KNAC- voorzitter de aandacht op de mogelijk heden om door het instellen van snel heidsbeperkingen het verkeer op de rijkswegen veiliger te maken. Hij wijdde hierbij speciaal aandacht aan de moge lijkheid tot het instellen van een mini mumsnelheid. Nogmaals moordzaak-Evans Oud-minister houdt ontroerende rede (Van onze Londense correspondent) Chuter Ede, de bejaarde oud-minister van Binnenlandse Zaken in de Labour- regering, die al jaren gekweld wordt door de gedachte dat hij in 1950 Timothy Evans onschuldig wegens moord naar het schavot heeft gestuurd, omdat hij geen reden tot gratie aanwezig achtte, heeft gisteren in het Lagerhuis één van de ontroerendste redevoeringen gehou den, welke daar ooit gehoord zijn. Bij een debat over de kwestie-Evans zei Butler, de minister van Binnenland se Zaken, „dat indien men destijds had geweten wat men thans weet. de jury het overtuigend bewijs waarschijnlijk niet geleverd zou hebben geacht. Later was namelijk gebleken dat John Chris tie, die met Evans samenwoonde, een massa-moordenaar was. Men is zo goed als zeker, -dat Christie de man is die de moord heeft gepleegd, waarvan Evans werd beschuldigd. In feite waren dat twee moorden, na melijk op zijn vrouw en op zijn baby. Maar in Engeland wordt men in zulke gevallen altijd slechts voor een moord veroordeeld. De oppositie had aangedrongen op een nieuw onderzoek naar deze kwestie, teneinde Evans postuum in ere te her stellen en de overbrenging van zijn stof felijk overschot naar gewijde grond mogelijk te maken. Butler weigerde echter dit onderzoek, omdat het geen nieuwe feiten aan het licht zou kunnen brengen. Er waren acht boeken over deze tragische zaak geschreven, zei hij. Advertentie Alleen verf. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 Het meit ve/ikockfo nve/Ji Ut SuAopa, VERF EN LAK is beter, kost minder... en elke streek strak! RINK, Groot-Ammers Secretaris der K.N.A.C. In 1970 in ons land meer dan anderhalf miljoen auto s Vele wegverbindingen zijn ontoereikend (Van onze correspondent) „Hoe is de verkeersontwikkeling en welke activiteiten heeft de Kon. Ned. Automobiel Club in 1960 ontwikkeld?" Deze vraag stelde mr. B. Ph. baron van Harinxma Thoe Slooten, secretaris van de KNAC, in zijn verslag van het jaar 1960 op de jaarvergadering van de KNAC, welke vandaag in Scheveningen gehouden werd. Vorig jaar is het Nederlandse perso nenautopark met het indrukwekkende recordgetal van 75.000 eenheden uitge breid. De eerste vier maanden van dit jaar zijn er 43.650 kentekenbewijzen af gegeven voor nieuwe personenauto's, dat was 25 méér dan gedurende dezelfde periode van 1960. De verwachting is gewettigd, dat er dit jaar omtrent 120.000 nieuwe personenauto's op de Ne derlandse wegen bij zullen komen. Bij een geschatte afvoer van 30.000 oude personenwagens, resteert een aantal van 90.000, waarmee in 1961 ons personen autopark zal groeien. Eind van het jaar zal dan dit park om en nabij de 640.000 eenheden omvatten. Sterkste groei in privé-sector GANGETJE 12 TEL. 23005 Rebellen in Angola bij aanvallen aan razernij ten prooi De Portugese minister van Overzeese gebieden, dr. Moreira, heeft gisteren op een lunch van de buitenlandse persver eniging in Lissabon gezegd, dat opstan delingen bij massale aanvallen in Ango la zo bedwelmd waren, dat zij aan een soort razerny ten prooi waren en tot de dood toe vochten. Zelfs als zij ge wond waren kropen zij verder als zjj een kans zagen met hun slagwapens toe te slaan. Volgens de Portugese minister zijn tenminste 1000 tot 1200 mensen tot dus ver door de opstandelingen gedood. Vele gearresteerde opstandelingen hadden kaarten van de Abako bij zich, een organisatie in Leopoldstad (Kongo) en sommige in beslaggenomen automa tische wapens waren van Tsjechoslo- waakse makelij. Ook was er munitie aangetroffen afkomstig van VN-troe- pen. Moreira zei, dat in de Portugese over zeese gebieden vele hervormingen wor den ingevoerd. Tijdens een bezoek dat hij kortgeleden aan Angola had ge bracht, had geen enkele Angolees hem om onaf handelij kheid gevraagd. Gisteren zijn 3000 militairen uit Lis sabon naar Angola vertrokken. Dit is het grootste contingent, dat ooit naar de overzeese gebieden is gezonden. Vele arrestaties op Zanzibar Het aantal personen in Zanzibar dat tijdens en naar aanleiding van de on geregeldheden die na de algemene ver kiezingen van 1 juni zijn uitgebroken, is gearresteerd, bedraagt thans 1370. Van hen zijn 48 gisteren voor een rechtbank verschenen onder beschuldi ging van moord. De „Afro-Ahirzi"-partij heeft tele grammen gezonden aan politieke groe pen in Tanganjika, Kenia, Ghana, Gui nee, Nigerië en naar Moskou en Pe king met het verzoek om juridische steun voor de verdediging van haar tij dens de ongeregelheden gearresteerde le den. Tanganjika en Ghana hebben in middels geantwoord. De commandant van de Britse troe pen in Zanzibar heeft meegedeeld, dat een compagnie van de „Kings African Rifles" vandaag naar Nairobi zal terug keren. Drie compagnieën zullen nog eni ge tijd in Zanzibar blijven. De R.A.I. verwacht, dat de netto toenemingen in de naaste toekomst bo ven de 100.000 personenauto's per jaar zullen komen te liggen. De handel sluit zich dus aan bij de statistici, die het Nederlandse personenwagenpark voor 1970 een omvang toedenken van ander half miljoen exemplaren of meer. De sterkste groei heeft wel plaats in de sector van de privé-auto's. Exacte cij fers hierover ontbreken nog voor ons land, maar de particuliere kopers zjjn hier snel op weg om de uitbreidingen van het personenwagenpark voor de helft voor hun rekening te nemen. Deze richting, waarin zich de motori sering voltrekt, wijzigt het verkeers beeld op ingrijpende manier, aldus het jaarverslag. De particuliere automobi listen leggen per jaar minder kilometers af dan degenen die hun wagen uitslui tend voor zakelijke doeleinden gebrui ken. Als gevolg daarvan is het gemid delde jaarkilometrage per personenauto in Nederland volgens een schatting van de R.A.I. al gedaald van ongeveer 22.000 in 1955 tot 16.500 k 18.500 in 1960. Deze particulieren vertonen zich op weekda gen nauwelijks op de buitenwegen. Hun auto staat voor de huisdeur of voor kantoor of fabriek, maar op de vrije zondagen en zaterdagen! en in de va kanties trekken zij en masse met hun auto naar buiten. Eindeloze files „Wat zijn intussen de gevolgen van de massamotorisering voor verkeer en toerisme?, vraagt de K.N.A.C. zich in haar jaarverslag af. Op weekdagen fre quenteren de privé-automobilisten niet de buitenwegen, maar in de week-ends zorgen zij daar voor eindeloze files, voor al op de routes naar de grote recreatie gebieden. In de recreatieoorden is er in vele gevallen een nijpend tekort aan parkeerruimte. Het toenemende particuliere autobe zit zorgt voor een enorme trek naar het buitenland met eigen auto's (en, vooruitlopende op de eigen auto, met huurauto's), ten koste van de groeps reizen naar de vakantielanden. De on toereikendheid van vele internationale wegverbindingen springt daardoor vooral in de zomermaanden scherp in het oog. De wegeninformatiedienst, welke in ja nuari 1959 ging draaien (in vier maan den: 14.000 telefonische informaties!) groeit nog steeds. In de afgelopen win ter werden niet minder dan 34.000 te lefonische informaties ingewonnen en voor de radio ruim 300 bulletins ver zorgd. Nog steeds breidt deze kosteloze service zich uit. Na de oefenbanen van de anti-slipschool van de KNAC in Am sterdam en in Zandvoort (in juli van het vorige jaar in gebruik genomen), is de KNAC voornemens ook in andere delen van het land oefenbanen te openen. Congres in Noordwijk besloten Afscheid van penningmeester J. S. Steinhart Op de laatste dag van het congres van de Chr. Bond van Politieambtena ren in „Huis ter Duin" te Noordwijk, kwamen de meer Interne bondszaken aan de orde. De vergadering besloot over te gaan tot de aanstelling van een derde ge salarieerde bestuurder, die belast zal worden met de functie van bondspen- ningmeester. Als zodanig werd benoemd de huidige adj.-secretaris, de heer C. A. Lodder. De aftredende hoofdbestuursleden, de heren mr. J. Blanken, B. de Bree, L. Reitsma en W. van Verseveld, werden bij enkele kandidaatsstelling herkozen. In de vacature van de tegenwoordige bondspenningmeester, de heer J. S. Steinhart, die binnenkort de politiedienst met pensioen gaat verlaten, werd de heer A. Steensma uit Amsterdam benoemd, terwijl in de plaats van de heer A. J. van Helden, die wegens zijn benoeming tot rijksrechercheur te Amsterdam zijn functie neerlegde, de heer P. de Haan uit Twello werd gekozen. Een voorstel van het hoofdbestuur om voorshands niet over te gaan tot de doorvoering van de derde fase der in 1958 vastgestelde nieuwe contributie- egeling, werd aangenomen. De begi begroting voor 1962 kon met een enkele hamerslag worden vastgesteld. Besloten werd de algemene vergadering volgend jaar te Amersfoort te houden. Ook besloot het congres een commis sie in te stellen om de structuur van de bond te bestuderen. Enkele afdelingsvoorstellen, o.m. be trekking hebbend op het vakantieverlof, de vergoeding van bijzondere kosten en de geneeskundige verzorging, konden vlot worden afgehandeld. Nadat de heer De Boer, tweede voor zitter van het C.N.V. en de heer J. H. ten Heuvelhof, voorzitter van de Chr. Centrale van Overheids- en Onderwij zend personeel, de vergadering hadden toegesproken, werd op hartelijke wijze afscheid genomen van het hoofdbe stuurslid, de heer A. J. van Helden en van de heer A. Lodder, lid van de Com missie Sociale Voorzieningen, die zijn plaats ter beschikking stelde in verband met de benoeming van zijn zoon tot bondspenningmeester. Uit onze baby-afdeling PRACHT WITTE SMEEDIJZEREN met kroonpiek, wit of geel-bekleding NATUURLIJK BIJ. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Gisteren is het Holland Festival begonnen in het Kurhaus te Sche veningen met een uitvoering van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Minister Beerman en staatssecretaris Schol ten in gesprek voor de aanvang vat: het concert. HET AKU-JUBILEUM FEESTELIJK GEVIERD Prins Bernhard onder de aanwezigen Terwijl negen manschappen van hetoude legerkorps de Gele Rijders op hun trompetten bliezen en post duiven in scheervlucht de blauwe lucht opzochten op de zonnige, maar koele junimorgen van gisteren, stelde burgemeester Matser van Arnhem de Aku-fontein op het Gele Rijdersplein in werking: een geschenk van het 50-jarige jubilerende wereldconcern aan het gemeentebestuur. „Een door en door Arnhems bedrijf", zei prof. mr. P. W. Kamphuisen, de president commissaris van de Aku toen hij in een korte rede het cadeau overdroeg aan de Arnhemse burgervader. ^be stijlvolle bijeenkomst in de Grote Kerk, welk 15-de eeuwse godshuis rijke lijk was versierd met kostbare bloemen, werd behalve door Prins Bernhard die per helikopter was gekomen en op de Sonsbeekweide was geland, ook bijge woond door de ambassadeurs van Span je en Italië, de commissarissen van de Koningin in de provincies Gelderland, Overijssel en Drente, vertegenwoordi gers van de landelijke en provinciale en gemeentelijke overheid, werkgevers- en werknemers-organisaties, leveran ciers etc. „Er wordt in de huidige wereld veel gesproken", zei de Prins, en het luis teren naar redevoeringen is voor mij geen favoriete vrijetijdsbesteding. Ik voer hier het woord om u te sparen", zei hfj, daarbjj kennelijk doelend op de grote receptie, die na de dienst in het Provinciehuis werd gehouden. Na deze receptie werd in gans Arnhem feest gevierd. Gouden erepenning Ter gelegenheid van het jubileum van A.K.U. te Arnhem hebben Ged. Staten van Gelderland besloten, om aan dit concern de gouden ere-penning van de provincie toe te kennen, als een blijk van hulde aan allen die hebben mee gewerkt aan de oprichting, de groei en dr bloei van deze onderneming. De gouden ere-pennig is uitgereikt tijdens de receptie, die in het provinciehuis werd gehouden. De nieuwe hoofdbestuursleden, de he ren P. de Haan, A. Steensma en C. A. Lodder werden geïnstalleerd. Hartelijk afscheid De middagvergadering stond in het teken van het afscheid van de heer J. S. Steinhart Dit afscheid werd bijgewoond onder meer door mr. S. Kloosterman, verte genwoordiger van het ministerie van Binnenlandse Zaken, commissaris Mol namens de hoofdcomissaris van de po litie te Amsterdam, de heren A. K. Mud en mr. E. H. de Vrieze namens de Ned. Politiebond, de heer C. Th. P. Leenders namens de R.-K. Politiebond, „Sint-Mi- chaël". Bondsvoorzitter Rook herinnerde aan het vele werk, dat de heer Steinhart, naast zijn dagelijkse taak, in tal van organisaties, sociale instellingen en com missies en in het kerkelijk leven had verricht. Uitvoerig schetste spreker verdiensten en de persoon van de heer Steinhart, als boekhouder en kassier van de bond, die de zaken op uitnemende wijze had behartigd. Als blijk van waardering overhandigde spreker een filmcamera en een envelop pe met inhoud, bestemd voor de straks te ondernemen reis naar Canada, waar de heer en mevr. Steinhart hun enige dochter gaan bezoeken. Mr. Kloosterman noemde ude scheiden de functionaris een man met een be wogen hart en grote verdiensten voor staat en kerk. Ook de heren A. K. Mud en C. Th. P. Leenders spraken namens de zuster-or- ganisaties hun waardering uit voor de persoon van de heer Steinhart. Verder voerden nog het woord de accountant voor de bondsfinanciën de heer J. P. van Erp, de heer J. Steeneveld namens de commissie voor sociale voorzieningen en de bondssecretaris, de heer J. van der Molen namens het personeel van het bondskantoor. Verschillende sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van geschen ken. ROMANTISCHE TIJD REDDINGWEZEN VOORBIJ ,De z.g. „romantische tjjd" van het reddingwezen is voor goed voorbij. Het is een technische pervect geoutilleerde organisatie geworden, die aan eisen moet voldoen, waarvan vroeger geen sprake kon zjjn. Moed, zeemanschap en opoffe ringsgezindheid zijn echter voor de red ders van deze tijd even onmisbaar als voorheen", zo staat in het jaarverslag over 1960 van de Kon. Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij te lezen. De reddingsboten en reddingsstations kwamen het vorige jaar 104 maal in actie, waarvan 11 maal na loos alarm. In 1960 werden de motorreddingsboot „Carlot" en de motorreddingvlet „Ou dendijk" aan de vloot toegevoegd. In het jaarverslag wordt voldoening uitge sproken over het feit dat de paraatheid van de organisatie aan hoge eisen heeft voldaan. Het aantal z.g. „redders aan de wal" is gestegen tot 41.000. Men verheugt zich bovendien in een groeiende belangstel ling van de Jeugd. De totale opbrengst van de busjes en reddingbootjes be droeg in 1960 ruim f 20.000, waarvan f 4670.- aan boord van de Scheveningse vissersvloot en f 2463.- aan boord van de Katwijkse vissersvloot, aldus het jaarverslag. BREESTRAAT 114 B Produktschap Vis-en Visprodnkten bijeen (Van onze Haagse oorrespondent) De aanvoer van groene haring in de eerste periode van dit jaar is veel lager geweest, dan in de twee voorgaande jaren, zo deelde drs. D. J. van Dijk gister middag in Scheveningen mee bij de opening van de vergadering van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten. Tot nu toe werden in 1961 11.000 kantjes aangevoerd, tegen 22.000 in dezelfde periode van vorig jaar en 30.000 kantjes in 1959. Pas sinds enkele dagen is de export naar West-Duitsland van maatjesharing op gang gekomen. Bij het begin van de vergadering werd het overlijden van de heer Van der Wal herdacht. Aan het einde was er een verrassing van het Comité Vlag getjesdag Scheveningen, dat de echte groene Hollandse nieuwe door huishoud schoolmeisjes liet serveren. In tegenstelling tot de maatjesharing, kan men over de oesters zeer tevreden zijn. Tot nu toe werden 32,5 miljoen stuks geëxporteerd, tegen 26,5 miljoen in 1960, waarbij de opbrengst van 5 miljoen gulden gestegen is tot 6 mil joen gulden. Frankrijk een van onze belangrijkste afnemers nam dit jaar al 33 van de totale uitvoer voor haar rekening, tegen 19% in 1960. Aan gar nalen werd tot nu toe 100.000 kg. meer geëxporteerd dan in de eerste periode van 1960. Na het sluiten van de openbare ver gadering kreeg de oud-visserij inspec teur de heer H. S. Drost de ge legenheid om de vergadering een groene haring aan te bieden. Hierbij vertelde hij dat het Comité Vlaggetjesdag teleur gesteld is over de feesten op vlaggetjes dag van 20 mei j.l. Volgens het comité is dit te wijten aan de opening van de Scheveningse pier, waardoor de of ficiële ontvangst op het stadhuis werd getorpedeerd de slechte weersomstandig heden, waardoor de loggers met de ge nodigde gasten niet uit mochten varen van de scheepvaartinspectie en door het geringe politietoezicht, waardoor de or ganisatie hier en daar uit de hand liep. Het tekort aan politiepersoneel moet worden geweten aan de eerste bezoekdag die de Scheveningse pier kreeg te ver werken en waardoor veel politie op de been was. Toch heeft vlaggetjesdag wel aan het doel het propageren van de Neder landse haringvisserij beantwoord, maar daarbij moet tevens worden ge zegd dat de belanghebbenden nog meer steun zullen moeten geven. zet vader" in de mode MR. J. R. H. VAN SCHAIK WERD IN KURHAUS ONWEL De openingsvoorstelling van het Hol land-Festival in het Scheveningse Kur haus moest gisteravond even worden onderbroken, omdat minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, onwel werd. Hü is per ambulance naar het zieken huis Westeinde gebracht. Het onwel worden van de 78-jarige staatsman is waarschijnlijk veroorzaakt door de benauwdheid in de zaal. Toen hij op de brancard werd weggedragen, voelde hy zich al wat beter en me vrouw Van Schaik was door het onwel worden van haar echtgenoot niet zo erg verontrust. Twee geneesheren, die zich in de zaal bevonden verleende eerste hulp. In het ziekenhuis bleek de toestand van mr. Van Schaik niet van ernstige i aard te zyn. Inmiddels is hy weer over gebracht naar zyn huis in Den Haag. I Yelddag Leger des Heils In de bossen van het koninkiyk do mein Soestdijk onder Baarn is gisteren de 31ste nationale velddag van het Le ger des Heils gehouden. De massale by- eenkomst, die werd by gewoond door on geveer 7500 heilssoldaten, is 's ochtends begonnen met een heiligingssamenkomst. De leiding berustte by de internationaal secretaris voor Europa, commissioner H. L. Becquet. Gelyktydig werd een jeugd- rallye gehouden. In de loop van de morgen heeft de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, een bezoek aan de land dag bracht. Met een verlossingssamenkomst werd deze velddag, die muzikaal werd omlyst door het optreden van muziek-, zang-, gitaar- en tamboerynbrigades van het Leger des Heils, besloten. 18 juni voor Magnetisch Slgarettenetul 5.90 auto t Magnetisch foto-etui....v.a. 4.95 ZEKA sleuteletulv... 2.2Ï ZEKA portemonnaie.....v.a. 2.95 ZEKA reisapotheekv.a. é.75 Alles e'cht leder, levenslange garantie In iedere lederwarenzaak verkrijgbaar

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5