CHROESJTSJOW WIL NOG DIT JAAR VERDRAG MET DUITSLAND Zeeliedeiistaking in VS legt koopvaardij lam WEERBERICHT Ook de T.W.A. beklaagt zich over de K.L.M. Senator Mansfield en journalist Lippman verkondigen afwijkende meningen over kwestie-Berlijn ROOM EN EIEREN OP BRETONSE WEGEN Relletjes in Bolivië bij bezoek Stevenson JRESLONG' - HILLEGOM (Sue/ 9lu lettws Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 16 JUNI 1961 No. 30381 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Premier Chroesjtsjow heeft gisteravond via radio en t.v. het Russische volk verslag uitgebracht over zijn besprekingen met president Kennedy in Wenen. Hij zei, dat er nog dit jaar een vredesregeling in Europa tot stand moet komen, er aan toevoegende, dat elk uitstel van het onder tekenen van een versdrag met Duitsland een ernstig gevaar voor de wereldvrede" zou kunnen betekenen. Volgens deskundige waarnemers in Moskou heeft de rede van Chroesjtsjow, geen verandering gebracht in de Russische politiek van de laatste jaren. De Sowjet-Ünie en Amerika staan nog steeds mijlenver van elkaar, al leek Chroesjtsjow minder pessimistisch dan Kennedy. Wel gaf de Russische leider het Westen er de schuld van, dat bij het ontwapeningsoverleg geen vorderingen zijn gemaakt. Als het Westen instemt met algemene en volledige ontwapening, zou de Sowjet-Unie akkoord gaan met elk controlestelsen. Doch, wijs geworden door de ervaringen in Kongo, zal Moskou niet aanvaarden, dat één man de leiding van een internationale controle-organisatie krijgt. Nieuws bevatte Chroesjtsjows rede niet: de Sowjet-Unie is bereid alles te doen zolang het Westen de Russische voorwaarden aanvaardt, in het bijzonder waar het „algehele ontwape ning" betreft. Wat Lippman wil Zaterdag in Berlijn massa - demonstratie De Westberlijnst overheid heeft de bevolking opgeroepen tot een,massa bijeenkomst voor het gemeentehuis op zaterdagavond „teneinde te antwoorden op de eisen van Chroesjtsjow". „Wij zeggen neen op zijn plan", aldus het stadsbestuur. Burgemeester Brandt en Ernst Lemmer, de Westduitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, zullen een toespraak houden. Het Oost- duitse nieuwsbureau heeft de bijeen komst „een nieuwe gevaarlijke provoca tie" genoemd. Naar de opvatting van Westelijke kringen in Londen heeft Chroesjtsjow op scherpere wijze herhaald wat hij in de memoranda aan Kennedy over Duits land en de ontwapening reeds gezegd heeft. Zij menen voorts, dat er geen nieuwe elementen in het verslag zitten, behalve misschien Chroesjtsjows ver klaring, dat er dit jaar een regeling moet komen van het Duitse vraagstuk. Andere geluiden uit Amerika's hoofdstad Onze Amerikaanse correspondent meldt: Twee belangrijke Amerikanen, Senator Mike Mansfield en kroniekschrijver Walter Lippman, hebben dezer dagen hun mening uitgesproken over het Ber- lijnse vraagstuk, een mening, die sterk afwijkt van de gangbare opvatting in de Verenigde Staten. Die gangbare opvat ting is, dat alle veranderingen inzake Berlijn uit den boze is, terwijl Mansfield en Lippman juist veranderingen beplei ten, die huns inziens verbeteringen kunen zijn. De opmerkingen van ge noemde twee figuren wijzen vooralsnog niet op een koerswijziging van Amerika. Beiden spraken als onafhankelijk indi vidu. Niettemin zullen vooral de West duitsers zich er ongerust over maken, dat uit Washington meer dan één geluid wordt vernomen. Mansfield, die leider is van de Demo craten in de Senaat, hield woensdag in het Congres een rede, waar slechts tien mede-Senatoren naar luisterden. Hij herhaalde wat hij reeds geruime tijd geleden had gezegd: dat men zijns inziens van geheel Berlijn een vrije stad moest maken, dus inclusief het gedeelte dat thans communistisch is. Zijn sug gestie kan voor de Russen moeilijk aan trekkelijk zijn. Indien men werkelijk deze stunt met geheel Berlijn kon uit halen, dan kon men daar wel eens een precedent van maken om op die manier geheel Duitsland te bevrijden. Maar Mansfield wenst een nieuwe benadering te beproeven van het Berlijnse probleem, en dat alleen reeds gaat velen te ver, die alleen maar heil kunnen zien in het stationair houden van de moeilijke situatie. MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Op de meeste plaatsen droog weer met in het zuidoosten van het land zonnige perioden, elders half tot zwaar bewolkt. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 1.02 uur. Maan op: 8.29 uur; onder: 23.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.44 en 18.06 uur; laagwater te 1.29 en 13.43 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Matig tot goed strandweer met afwis selend opklaringen en wat hoge bewol king. Zwakke wind tussen zuid en zuid west. Overdag 18 tot 20 graden. Zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: zwakke Oceaanfronten houden het weer afwis selend. Er komen dan perioden van redelijk strandweer voor. (Dit nummer bestaat uit 20 pagina's) Lippman, die kortgeleden lang met Chroesjtsjow gesproken heeft, weid gis teravond voor de Amerikaanse televisie geïnterviewd. Dit vraaggesprek leverde een der beste t.v.-programma's op, die men de laatste tijd in Amerika kon zien. Lippman is ervoor om met Chroesjtsjow over Berlijn te onderhan delen. Hij wenst een gedetailleerde overeenkomst te bereiken, die perfecter is dan de regeling, die door de militairen aan het einde van de oorlog snel in elkaar getimmerd werd. Zo heel veel zou er, volgens Lippman, niet moeten veranderen. Hij zou voor lopig de troepen van de vier grote mogendheden in de stad willen houden, doch zou hun aantal nog kleiner willen maken. Tenslotte hebben die troepen slechts een symbolische betekenis. Ver der zou Lippman een gedetailleerder regeling wensen voor de toegang tot de stad, het gebruik van de vliegvelden enzovoort. Zijns inziens zouden de vier grote mogendheden plus Oost- en West- Duitsland een akkoord moeten tekenen. Die zou aan Oost-Duitsland de feitelijke erkenning verlenen, die de Westduitsers en de Amerikaanse regering niet wensen. Waarom heeft Chroesjtsjow toch zo'n haast om tot een gedetailleerde regeling te komen, zo werd aan Lippman ge vraagd. Chroesjtsjow had aan de Ame rikaanse journalist de indruk gegeven, dat hij de grenzen van Duitsland defini tief afgebakend wil zien voordat ..Hitiers generaals" over kernbommen beschik ken. Chroesjtsjow is ervan overtuigd, dat zij over vijf jaar kernwapenen zul len bezitten. Hoe dat ook zij, Lippman was van oordeel, dat de toestand thans niet goed is daar hij voortdurend aan leiding geeft tot crisis. Hij wenst daar om met Chroesjtsjow te onderhandelen over een legale basis en betere garanties voor Berlijn. Lippmans neiging tot onderhandelen betekent zeker niet, dat bij de bevolking van Berlijn aan haar lot wil overlaten, integendeel. Adenauer wenst echter niet te onder handelen en wenst niets te veranderen. Telkens verzoekt Bonn aan Washington openlijk te getuigen het volledig met Adenauer eens te zijn. Daaruit blijkt wel dat men ongerust is over de afwijkende klanken, die nu en dan in Amerika worden gehoord. Geen proefballon Het feit, dat Senator Mansfield, de leider van de meerderheidspartij in de Senaat, een afwijkende mening liet horen, heeft in het buitenland meer indruk gemaakt dan zij verdient. De partijdiscipline in Amerika is beslist niet sterk en zelfs Mansfield kan zich ver oorloven een standpunt te verdedigen, dat afwijkt van het officiële. Een proef ballon behoeft men in zulk een rede niet te zien. Mede door Chroesjtsjows t.v.- rede, die in Washington nauwkeurig wordt bestudeerd, is Berlijn wel het politieke onderwerp bij uitnemendheid geworden in deze periode. De twee grootste kranten in Washington hebben sympathie getoond voor Mansfields zienswijze. Tot zover onze correspondent in Washington. Slot pag. 2 Prachtige vondsten Tanganjika in In Olduvai Gorge, op de vlakte van Serengeti in Tanganjika, is een vrijwel volledig skelet van een voorhistorische reuzenolifant gevonden. Het skelet is ongeveer een half miljoen jaren oud. Voorts werden overblijfselen gevonden van een ruim drieënhalf meter hoge struisvogel. Kortgeleden werd in het zelfde gebied het gedeeltelijke geraamte ontdekt van een ongeveer twaalfjarige jongen, dat ongeveer 600.000 jaar oud zou zijn. Frankrijk verlengt wapenstilstand Nu voor geheel Algerije (Van onze Parijse correspondent) Ondanks tijdelijke onderbreking van de conferentie in Evian, heeft de Franse regering besloten de wapenstilstand te verlengen en thans voor geheel Alge rije. Men zal rich herinneren dat de wapenstilstand op 20 mei eenzijdig door Frankrijk werd afgekondigd. De duur ervan was bepaald op écn maand, in de hoop dat de voorlopige Algerijnse regering een soortgelijk besluit zou ne men. Toen dit niet. gebeurde en Evian dreig de te mislukken, was er in Parijs spra ke van dat generaal De Gaulle de be dreiging in zijn laatste radioredevoering waar zou gaan maken. Het staatshoofd had bij die gelegenheid namelijk gezegd, dat als er met de Algerijnse delega tie niet viel te praten en geen over eenkomst mogelijk was. Frankrijk de Algerijnen ter plaatse zou opleiden tot eigen regeringsverantwoordelijkheid, maar in dat geval volkomen buiten me dewerking van de FLN. Zo ver is het gelukkig niet gekomen. Frankrijk zou :n dat geval vele mo hammedanen bereid hebben moeten vin den regerings- of bestuursverantwoor- delijkheid te aanvaarden Verondersteld dat zulke figuren waren te vinden, dan zouden zij onmiddellijk het mikpunt zijn geworden van het terrorisme vari de FLN. De Franse regering blijft derhalve ho pen op een vreedzame regeling en op voortgezette onderhandelingen met de FLN. Voor het einde van deze maand zal er echter niets bijzonders gebeurgn. De FLN wacht op een gebaar van Pa rijs, maar Parijs zegt van zijn kant dat de voorlopige Algerijnse regering het eerst over de brug moet komen. De wapenstilstand die op 20 mei slechts voor enkele gepacificeerde depar tementen was afgekondigd, geldt nu voor geheel Algerije. Nergens meer zul len de Franse soldaten het offensief ne men. Tenzij langs de elektrische prikkel draadversperringen bij de grenzen van Tunesië en Marokko. Alleen als de Fran se# soldaten worden aangevallen zullen zij zich verdedigen. Ook met het vrij laten van politieke gevangenen zal voortgang worden gemaakt, terwijl uit de concentratiekampen iedereen die wil naar zijn dorp terug mag. Tenminste: als dat dorp niet door de oorlogshan delingen met de grond is gelijkgemaakt. Prins Bernhard had gisteren een zeer drukke dag, zodat hij zijn toe vlucht tot een helikopter moest nemen om van de ene bijeenkomst naar de andere te reizen. In Sche- veningen had hij een lunchbijeen- komst van de Anglo Dutch Trade Councel. en daarna vond in Arnhem de viering plaats van het vijftig jarig bestaan van de Aku. De Prins met zijn secretaris, dr. F. A. de Graaff, minister De Pous en vlieger majoor Lukkien in de helikopter op het boetveld te Scheveningen, waar hij startte. Minister Zijlstra is gisteren voor de vijfde maal vader geworden. De lukkige ouders met hun jongste telg. Sjoerd Evert. Conflict over nieuwe arbeidscontracten De Trans World Airlines (TWA), hebben gisteren bij de Ameri kaanse raad voor de burgerluchtvaart een klacht ingediend volgens welke de KLM internationale overeenkomsten heeft geschonden. De TWA zegt, dat de KLM de rechten overschrijdt op grond van de vergunning voor buitenlands luchtvervoer en de Amerikaans- Nederlandse luchtvervoersovereenkomst. De Pan American World Airways hebben gelijk gemeld kort geleden een dergelijke klacht tegen de Nederlandse Luchtvaartmaat schappij ingediend. De TWA heeft bij haar klacht advertenties van de KLM in Amerikaanse bladen gevoegd. Op een hiervan worden steden in Europa en het middenoosten genoemd die door de KLM vanuit de V.S. zouden worden bediend. De hoofdvertegenwoordiger van de KLM in de V.S., D. J. Koeleman, heeft dc beschuldiging van de TWA tegenge sproken. „De klacht, dat wij de Ameri kaans-Nederlandse overeenkomst met betrekking tot het derde-landenverkeer schenden, is geheel ongegrond. De KLM heeft altijd elke bepaling van de twee zijdige overeenkomst stipt nageleefd", aldus de heer Koeleman. Vandaag is in de Verenigde Staten een zeeliedenstaking uitge broken, waardoor ongeveer dui zend Amerikaanse vracht-, passa giers- en tankschepen worden getroffen. Er zou aan worden deelgenomen door 82.000 zee varenden, aangesloten bij vijf vakverenigingen. De staking is het gevolg van een conflict tussen de vakbonden en de rederijen over nieuwe arbeidscontracten. De vakbonden hadden gisteren ge dreigd. dat de staking te middernacht lou ingaan, als zij met de rederijen geen overeenstemming zouden bereiken over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, die tevens van toepassing zou moeten zijn op het personeel van Ame rikaanse. onder goedkope vlag varende schepen. De minister van Arbeid. Goldberg, die gisteren op verzoek van de reders en de federale bemiddelaars uit Wash ington naar New York was gekomen om (Van onze Parijse correspondent) De agitatie van de Bretonse boeren duurt voort. Gisteren hebben zij op verschillende hoofdwegen melk, room en eieren gegooid om het verkeer te belemmeren. De telefoonverbindingen in het zuiden van het departemënt Cótes-du-Nord waren vrijwel volledig verbroken. En.... er werd weer een stad „bezet". Gisteren was Lannion, in het noorden van Bretagne, aan de beurt. In Lannion was het marktdag. Tot negen uur kon iedereen de stad vrij binnen, maar op 'n afgesproken teken kwamen uit verre omtrek alle boeren op wagens en tractoren naar de stad en barricadeerden alle toegangswegen. De 150 gendarmes behoefden niet op te treden, want tegen het middaguur verdwenen de boeren even rustig als zij gekomen waren, met hun tractoren. Een luidruchtige menigte luisterde naar enkele sprekers, die zeiden, dat de „boerenrevolutie" in Frankrijk was begonnen en zou voortduren. Vijf Bretonse parlementsleden zijn gis teren in de loop van de dag door de minister van Landbouw in Parijs ontvangen. Een comité van vertegenwoordigers van landbouworganisaties in 18 depar tementen in midden-Frankrijk hebben te Clermond-i errand meegedeeld, dat het een oproep zal doen uitgaan voor een dag van eensgezindheid met de Bretonse boeren op 27 juni. In alle achttien departementen zullen dan wegen van 's morgens acht tot 's mid dags vijf uur worden afgezet met ver sperringen. ah bemiddelaar tussen de werkgevers en werknemers op te treden, heeft tot diep in de nacht tweemaal met vertegen woordigers van beide partijen vergaderd in een poging om een staking te voor komen. De vakverenigingen verwijten de re ders, dat zij niet serieus willen onder handelen over nieuwe arbeidscontracten. De reders staan ook nogal afwijzend tegen de eis van de bonden, de contract, bepalingen toe te passen op het perso neel van Amerikaanse schepen die onder goedkope vlag varen. Men vreest, dat de staking het over grote deel van Amerikaanse koop vaardij voor geruime tijd zal stilleggen. De scheepvaartmaatschappijen verklaar den gisteren reeds voor een „langdurige en rampzalige staking" beducht te zijn. I Tjjdens een gesprek van de Boliviaan- I se president, Paz Estenssoro, met de I speciale afgezant van president Kenne dy, Stevenson, hebben zich in La Paz ongeregeldheden voorgedaan waarbij vier personen het leven hebben verloren. Studenten en vakbondsleden betoog den voor vrijlating van vakbondsleiders die waren gearresteerd na ontdekking van een communistische samenzwering. Het kwam tot ongeregeldheden toen de betogers wilden optrekken naar de Ame rikaanse ambassade. Bij deze botsingen vielen de vier doden en werden veertien mensen gewond. De studenten hebben het gebouw van het regeringsblad „La Nacion" geplun derd en moesten met de sterke nrm worden verwijderd uit een gebouw van de universiteit waar zij zich hadden ver schanst. Het gesprek van Paz Estenssoro en Stevenson in de woning van de presi dent heeft twee uur geduurd. Kongolese dank De Kongolese regering heeft het In ternationale Rode Kruis bedankt voor zijn hulp, „waardoor de gehele bevol king van hongersnood, epidemieën en ernstige ondervoeding is gered". Dit meldt het Kongolese persbureau uit Leo- poldstad De boodschap was ondertekend cioor Justin Bomboko. de Kongolese mi nister van Buitenlandse Zaken, en ge richt aan de vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Leopoldstad. President gaat vooruit Van de zijde van het Witte Huis te Washington is gisteren een officiële ver klaring van de presidentiële lijfarts uit gegeven. waarin wordt medegedeeld.dat de „toestand van de president nog steeds vooruitgaat". Het Amerikaanse staatshoofd begint steeds minder hinder te ondervinden van de rugaandoening welke hij vier we- ken geleden bij het planten van een boom opliep. De assistent-perschef Hat cher zei: „De vooruitzichten zijn dezelf de als woensdag: wij verwachten al geheel herstel, binnen een redelijke tijd." Prins beschermheer Anglo-Dutch-Trade-Council Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap van de Anglo-Dutch Trade Council te Den Haag op zich te nemen. Dit is gisteren mee gedeeld door de voorzitter van de Coun cil, dr. Paul Rijkers, op de derde jaar lijkse lunch die in Scheveningen werd gehouden. advertentie (tel. 0 2520—5347) - Rest. la carte. Dag. Diner-Dansant. Onbeperkt kip-eten f6— Quick-Lunch (5 min. - plate- service): o.a. gebakken paling f5. 's Maandags gesloten. FEESTELIJKE OPENING HOLLAND FESTIVAL Nadat de stadsbeiaardier van N(j- kerk en Hilversum, Peter Bakker, op het carillon van de Grote of Sint-Ja- cobskerk in Den Haag een concert had gegeven, is gisteravond in de feestelijk met bloemen versierde Scheveningse Kurzaal het Holland Festival 1961 offi cieel geopend. Deze opening geschiedde in het bijzijn van vele autoriteiten met een gala-con cert van het Residentie Orkest onder directie van Willem van Otterloo. Na dat het Wilhelmus ten gehore was ge bracht. vertolkte het Residentie Orkest de 95ste Symphonie van Haydn, waar na de solist van de avond. Hans Hen- kenmans, het piano-concert in F Gr. t. van Mozart voordroeg en vervolgens de door hem gecomponeerde „passacag- lia en Gigue" Hij mocht een hartelijke hulde van de stampvolle zaal in ont vangst nemen. Tot slot werd „taras Bul- ba" van Janacék uitgevoerd. Na afloop van het concert begaven de aanwezigen zich naar het Kurhaus- terras om te genieten van een vuurwerk. Hierna recipieerde het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage in hotel Kur- haus, waar men in geanimeerde stem ming tot laat na het middemachtelijk- uur bijeenbleef. Vitale 100-jarige in IJlst Op woensdag 21 Juni wordt de we duwe R. Pruiksma-Bakker in IJlst 100 jaar. Mevrouw Pruiksma, die geboren is in Woudsend (Fr.), is nog zeer vitaal. Uit het Leidsch Dagblad van i 18 Junij 1861: J Sedert geruimen tijd, maar tot nog toe zonder gevolg, drin gen godsdienstige vereenigingen te Londen aan op een verbod tot het des Zondags inbrengen van vleesch, visch, groenten nn andere levensmiddelen aan de huizen der ingezetenen, opdat de huisgenoten des te meer on gestoord hunne godsdienstoefe ningen zouden kunnen bijwo nen.. Koningin Victoria heeft in dien wensch gedeeld en streng verboden, om des Zondags 1 koopwaren aan het paleis te be zorgen. i Het is zeer gepast en nodig, dat loij de zwem- en badinrig- ting Rhijnzigt aanbevelen. De ondernemer zorgt voor alle ge riefelijkheden, beijvert zich om in alles de kieschheid en wel- voegelijkheid te betrachten en wil ook de gelegenheid geven, 9 om zich in het zwemmen en ba- 9 den te oefenen, zonder dat men 9 de kinderen aan gevaar bloot stelt. De heer Rutgers verdient de ondersteuning en begunsti ging die hij voor zijn inrigting vraagt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1