BOSCH Eeuwfeest „Prediker" in hartelijke sfeer en met enthousiasme gevierd koelkasten Eichmann: „Ik voerde slechts orders uit" <klAh.01. X Joodse filosoof wenst genade voor Eichmann Kunstgebit? Brochure van Victor Gollancz Verklaring van vóór proces „DOCUMENT - SASSEN" DEELS AANVAARD MARKANT BRITSE BADPLAATS BRUIST VAN GELDERSE ACTIVITEIT Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 13 juni 1961 Derde blad no. 3037^ Weer één (lag in vriendenkring terug Alleen vert. N.V* Willem van Rijn, Amsterdam-W* Postbus 8005 Het nueeit oe/ikockte nve/ib in Su/wpo* (Van onze Londense correspondent) Adolf Eichmann zal er vreemd van opkijken wanneer hij verneemt, dat men van joodse zijde zijn leven wil sparen. Er is in Engeland namelijk een stem opgegaan om genade te tonen ten opzichte van Eichmann. Het is de stem van de bekende uitgever en humanitaire denker, Victor Gollancz, een volkomen onafhankelijke joodse figuur, die een leidende rol vervult in de beweging voor samenwerking tussen christenen en joden en voorzitter is van de campagne voor de afschaffing van de doodstraf. Hij heeft dezer dageneen boekje het licht doen zien, getiteld: ,,De zaak Adolf Eichmann". Uit diverse plaatsen in ons land waren de vele oud-Predikers gisteren weer één dag in de Leidse vriendenkring teruggekeerd. Zij waren naar de Sleutelstad gekomen om daar, met een groot contingent Leidenaars, die allen de beste herinneringen aan hun Predikertijd bewaren, het eeuwfeest van hun vereniging feestelijk te vieren. Eregast was deze dag de 85-jarige heer J. Eikerbout, die reeds vanaf de zondagsschoolbanken in het Predikerverband, dat is zo'n tachtig jaar, mede loopt. Met hem waren er velen, die de zeven kruisjes reeds lang achter de rug hadden. Zo ergens, dan vinden zij in Prediker de band, die bindt. De band, die bindt Daarnaast waren er ook vele jon geren, die met de ouderen, dit eeuw feest in een hartelijke sfeer en met groot enthousiasme hebben gevierd. Het feest begon gistermiddag in het gebouw „Prediker" aan de Jan- vossensteeg. De voorzitter van de Lustrumcommissie, de heer W. F. Heyloo, merkte in zijn inleidend woord op, dat deze eeuwfeestviering een periode afsluit, welke ligt tussen de olielamp en de kunstmaan. Spreker, die in het bijzonder welkom heette het ere-lid, de heer P. J. Eiker bout en de afgevaardigden van de Com missie van Toezicht, de Commissie van Beheer, het Stichtingsbestuur, het Bouw fonds en de onderafdelingen, schonk in het kort aandacht aan het initiatief, dat zes jongeren in 1861 namen: de oprich ting van de C.J.V. Prediker 12 la. Het was in een tijd, dat men blijkbaar nog over veel vrije tijd beschikte. Uit oude notulenboeken was het spreker duidelijk geworden, dat men 3 a 4 maal per week bijeenkwam en dat kerkmuren weg vielen. Hervormde en chr. gereformeer de jongeren kwamen in Predikerverband broederlijk bijeen. In het verleden en ook in het heden is Prediker voor velen een bron van levenskracht geweest. Nadat de heer Heyloo aandacht had geschonken aan de vele onderafdelingen, welke uit Prediker zijn voortgekomen, wekte hij allen op niet te versagen en ook in deze tijd, waarin vele aanvallen op de jeugd worden gedaan, de schou ders onder het werk van Prediker te zetten. Met het noemen van de namen van enkele reeds overleden Predikervrienden, t.w. de ere-voorzitter, de heer P. Mazurel en de heren Van Rosmalen, H. C. de Nie en J. Warmenhoven, werden alle in deze eeuw overledenen met één minuut stilte herdacht. Aansluitend hierop werd Ps. 73 12 en 13 gezongen. TELEGRAM AAN DE KONINGIN Op voorstel van de heer Heyloo en onder instemming van de aanwezigen, werd 't volgende telegram naar Koningin Juliana gezonden: De C.J.V. Prediker 12 1 a in feeststemming met leden en oud-leden bijeen ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan, biedt bij vernieuwing haar trouw en aanhankelijkheid aan. Aan de hand van de hierna uitge brachte verslagen van de secretaris en penningmeester van de jubilerende C.J.V. en de heer F. de Vries, sindt kort eerste secretaris van de Commissie van Beheer, kreeg men een duidelijk inzicht hoe Prediker in dit jubileumjaar reilt en zeilt. Huldiging W. Oudshoorn Tussen deze eeuwfeestviering was deze middag ook plaats ingeruimd voor een persoonlijk jubileum. Het was de heer W. Oudshoorn, die kortgeleden het feit herdacht, dat hij 25 jaar als eerste pen ningmeester deel uitmaakte van de Com missie van Beheer. De voorzitter van deze Commissie, de heer W. van Duuren, had grote waardering voor het werk van de heer Oudshoorn, die er in deze 25 jaar in is geslaagd „om de financiële dobber van Prediker drijvende te hou den". De heer Oudshoorn, die thans als tweede penningmeester deel van het be- Albanese militaire attaché uit Sovjet Unie vertrokken Welingelichte kringen in Moskou heb ben bevestigd, dat de Albanese militaire attaché uit Moskou is vertrokken. Men voegde hieraan toe, dat hij zou worden vervangen. Zijn opvolger zou echter niet als militair attaché optreden, doch als vertegenwoordiger van Albanië by het permanente secretariaat van de organi satie van de landen van het verdrag van Warschau. Volgens diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad moest de militaire attaché binnen vierentwintig uur de Sowjet-Unie verlaten, in verband met uitlatingen over hooggeplaatste perso nen. stuur uitmaakt, werd een geschenk aan geboden. Na een dankwoord van deze zilveren jubilaris, die ook reeds op 6-jarige leef tijd in contact met Prediker kwam (de zondagsschool), werden vele woorden van gelukwens gesproken. Achtereenvol gens deden dit de heer W. van Duuren namens de Commissie van Beheer, de heer Korswagen namens de Stichting Prediker en de Zondagsschool, de heer P. J. Eikerbout en de heer H. van Cit- tert, lid van de Commissie van Toezicht. Enkele geschenken werden aangeboden. Na deze woordenstroom verplaatste de Hierin betoogt hij dat het een fout is geweest om vijftien jaar lang jacht op Eichmann te maken en ook dat het pro ces zelf een fout is. Collancz acht het verkeerd om alle geleden ellende weer op te halen, omdat daardoor niet al leen een geest van wraak, maar ook nog het anti-semitisme zou worden be vorderd. In plaats van te herinneren aan de slechte daden van de Duitsers, zouden hun goede daden, zoals degenen onder hun die joodse burgers hebben gered, in het daglicht dienen te worden ge steld. Collancz vergeet echter dat de feiten betreffende de miljoenenslach- jting nooit systematisch openbaar zijn i gemaakt. Nog niemand heeft het hele verschrikkelijke beeld kunnen zien. Bo- j~\ itt/ r-x vendien weten de jongeren weinig of L)e heer W. van Duuren rechtsniets van de jodenvervolging ten tijde biedt de heer W. Oudshoorn een van Hitier. geschenk aan. (Foto L.D./Holvast) gezelligheid zich naar Katwijk aan Zee, waar in restaurant „Riche" het diner werd gebruikt. Tijdens deze geanimeerde maaltijd heeft de heer L. Questroo de 85-jarige heer Eikerbout hartelijk gehul digd. Om half negen weer terug in „Predi ker" werd de viering van dit honderd jarig bestaan besloten met een avond feest, waaraan de Timdelerclub, met een opvoering van de Zwarte Monnik en het Leids Kamerorkest hun medewerking verleenden. Concierge Breuker zorgde deze avond nog voor een verrassing voor het jubi lerende bestuur hij bood een geschenk aan terwijl men ook voor het echt paar Heyloo nog een verrassing in petto had. Het gerechtshof in Jeruzalem, waarvoor Adolf Eichmann terecht staat op beschuldiging van het in hoge mate betrokken zijn bij het uitroeien van zes miljoen Europese joden, heeft gisteren een door Eichmann zelf in 1957 in Argentinië geschreven verklaring als bewijs stuk aanvaard. Eichmann zegt in deze. voor zover bekend zijn laatste verklaring als vrij man, dat Hitier en zijn ministers verantwoordelijk waren voor de maatregelen tegen de joden en dat hij slechts orders had uit te voeren. Eichmanns drie jaar voor zijn gevan- Eichmann schrijft ook: „De bevelheb- genneming neergeschreven verklaring is ber van escadrilles der vijandelijke gesteld in de vorm van een naschrift luchtstrijdkrachten, die Duitse vrouwen, bij de opschrift gestelde gesprekken, die kinderen en bejaarden met hun bom- hij met de Nederlandse journalist Wil lem Sassen heeft gevoerd. Hij zegt hierin dat het „immoreel" is .personen te straffen, die slechts orders uitvoerden". „Geen Rus. Israëliër, Engelsman of Amerikaan, die zijn orders uitvoer de, werd daarvoor gestraft. Waarom moet men dan zo snel klaar staan om Duitsers tot ophanging of dwangarbeid te veroordelen?" aldus Eichmann. Hij vervolgt: „Ik had, als militair, de eed van trouw aan Hitier afgelegd. Een ieder weet wat voor een militair eeh der gelijke eedsaflegging betekent". De rechtbank in Jeruzalem, waarvoor de jodenvervolger Eichmann terecht staat heeft gisteren bepaald dat de delen van het zogenaamde „document-Sas sen", die Eichmann zelf met de hand geschreven en de getypte stukken die hierop betrekking hebben, als bewijs materiaal in het proces gebruikt mogen worden. De rest van het document werd niet aanvaard als bewijsmateriaal. Het document omvat circa 800 blad zijden, waarvan er 83 door Eichmann zelf geschreven zijn. Voor het Hof de zitting verdaagde om over de toelaat baarheid van dit document te beslis sen, waren de twee laatste getuigen van het O.M. gehoord. Sjalom Zjolawski vertelde dat Wit- russische joden in de oorlogsjaren tegen S.S.-troepen, die de bewoners van een getto wilden deporteren, in opstand kwa men. De joden vormden in 1942 een partizanengroep van 1.500 man in de bossen. Zij beschermden honderden joodse gezinnen, die zich aan deporta tie hadden weten te onttrekken en zich ip. de bossen gevestigd hadden. In februari 1943 bonden de SS-troe- pen de strijd aan met de partizanen. De joden wisten door de SS-linies heen te breken en 250 vrouwen, kinderen en ouden van dagen na een mars van twee maanden in veiligheid te brengen. De laatste getuige van het O.M. Aaron Ho- ter Ysjai. beschreef de bevrijding van de bewoners van een concentratiekamp bij München in 1945 door de joodse brigade van het achtste leger. Ysjai was toen officier in deze brigade. bardementen doodden en hun huizen verwoestten, hadden eveneens him or ders, die zij moesten uitvoeren" Hij besluit: „het wereld jodendom had, via zijn leider dr. Chaim Weizmann (de eerste president van Israël), openlijk de oorlog aan het Duitse rijk verklaard". Volgens Eichmann waren „geen van de onder mij staande Duitse officieren, onder-officieren, manschappen of bur gers verantwoordelijk voor het uitroeien van joden". „Wij hebben dit niet uitgevoerd en wij konden er ook geen invloed op uitoefe nen", aldus Eichmann. Hü verklaarde er zeker van te zijn dat Himmler zijn deel van de overeen komst zou zijn nagekomen, indien de onderhandelingen met joodse leiders in Boedapest over het uitwisselen van een miljoen joden tegen tienduizend vracht auto's voor het oostfront de zg. „goed tegen bloed-actie" succes hadden op geleverd. „Himmler zou in dat geval het miljoen joden hebben laten gaan, ook al had Hitier de uitroeiing der joden ge last", aldus Eichmann. Hij voegde hier aan toe: „Maar niemand wilde de joden hebben, ook dat miljoen niet". Advertentie Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los- Een rechtvaardig proces acht Gollancz uitgesloten omdat de rechters niet objec tief zouden kunnen zijn. Gollancz ge looft niet in het recht van vergelding, maar in wat hij noemt de wet van de geestelijke compensatie. Eichmann, die zich schuldig heeft gemaakt aan het al lerergste kwaad, zal volgens Gollancz dienen te worden geplaatst tegenover het allergrootste goed: dat wil zeggen genade. Geen wraak In een BBC-interview heeft Gollancz onlangs zijn in een geschrift uiteenge zette denkbeelden herhaald. Gollancz was tijdens de oorlog ook de man die zich verzette tegen een wraaknemings- politiek tegenover de Duitsers. Deze is inderdaad niet toegepast gezien de les die men geleerd heeft na de Eerste Wereldoorlog, toen Hitier het produkt van deze kortzichtige wraak is geweest. Het valt echter te betwijfelen of Gol lancz vele medestanders zal winnen voor zijn abstract filosofische standpunt en zijn wens om het volstrekte liefdesge bod tegenover Eichmann toe te passen. In de omstandigheden lijkt zoiets bo venmenselijk. Zijn stelling dat de Is- ëlische rechters niet objectief kunnen zijn, is maar betrekkelijk. Eichmann en de zijnen hebben het grootste deel van onze joodse medeburgers vernietigd. Het is een gebeurtenis welk joden en niet- joden op gelijke wijze heeft geschokt en in de diepste vezelen van hun ziel heeft aangetast. De uitroeiing van de joden was in wezen zoals het ook in Neurenberg des tijds werd geformuleerd, een misdaad tegen de mensheid. In deze geest wordt Eichmann thans ook in Jeruzalem be- Russisch-Indonesisch vrientlschaps- communiqué Na afloop van het bezoek van president Soekarno van Indonesië aan de Sowjet-Unie is in Moskou een gemeenschappelijk Russisch- Indonesisch communiqué uitgege ven, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Sowjet-Unie en Indonesië uiting hebben gegeven aan hun vastbeslotenheid om gezamenlijk voor de consolidatie van de wereldvrede, voor de zege van de idealen van vrijheid en het geluk van de volken te strijden. Persoonlijke contacten tussen de regeringsleiders wordt een belang rijk middel genoemd voor het verzachten van de internationale spanning. Beide regeringen zijn van oordeel, dat het belangrijkste en dringendste vraag stuk van het ogenblik algehele interna tionale ontwapening onder doeltreffen de internationale controle is. De rege ring van Indonesië steunt het Russische voorstel dienaangaande en beschouwt het als een concrete basis voor uitge breide internationale onderhandelingen. De leiders van beide staten veroorde len krachtig het imperialisme en kolo nialisme in al hun vormen en uitingen. De Sowjet-regering en het volk van de Sowjet-Unie geven nogmaals uiting aan hun sympathie voor en solidariteit met- de strijd van Indonesië voor de volledige verdrijving van „de Nederlandse kolo nialisten" uit hun gebied en bevestigen j hun volledige steun voor de rechtmatige - - aanspraak van Indonesië op dat deel raken en ver.chu,ven van het geb.l en voor *V| bled West-Irian dat tornt.'"W0'd|'g von hl. gehemelte. Den zlch nQg steeds onder vrcemde bezetting bevindt. recht. Emotioneel worden er natuurlijk de hoogste eisen aan de leden van de rechtbank gesteld. Maar men mag toch wel volledig vertrouwen hebben, dat de ze rechters zich ten volle bewust zijn van een universeel moreel en rechts- geweten dat boven ras en volk uitstijgt. Symbolische betekenis Dat Eichmann in Israël terechtstaat is slechts van symbolische doch niet van wezenlijke betekenis. Was Eichmann vlak na de oorlog gepakt, dan zou hij in Neurenberg met de rest van de oor logsmisdadigers zijn berecht. Gollancz zou daartegen geen bezwaar gehad heb ben, zo zei hy. Indien Eichmann voor zijn monster achtige daden met zijn leven zou moe ten boeten is het bovendien belachelijk om. zoals Gollancz doet, van wraak te spreken. Zes miljoen mensenlevens met inbegrip van één miljoen kinderen kun nen niet door de dood van de armzalige Eichmann worden gewroken. Wraak is hier ons inziens helemaal niet aan de orde. Wanneer Eichmann eventueel ter dood veroordeeld wordt, dan zou zulks in het licht van het gebeurde niemand, ook in Israël niet, genoegdoening ge ven. De enige reden voor zijn doodstraf zal zijn dat er voor een duivel als Eichmann eenvoudig In deze wereld geen plaats is, ook niet achter tralies. Psychiatrisch onderzoek Wel verdient ons inziens het denk beeld aanbeveling van de arts dr. Eli Cohen uit Arnhem de auteur van het beroemde proefschrift over de menselijke gedragingen in de concentratiekampen, een studie die in het Engels en enkele andere talen is vertaald dat wat er ook met Eichmann moge gebeuren, hij onderworpen dient te worden aan een grondig psychiatrisch onderzoek hoeveel tijd daar ook mee gemoeid mag zijn. Het is namelijk van algemeen en we tenschappelijk belang om te weten hoe een geest als van Eichmann precies werkt, al is zijn algemene instelling en die van het nationaal-socialisme reeds doorzichtig genoeg. Gilloncz zegt terecht dat de wan daden van de nazi's als gevolg van de Hitleriaanse doctrine in al haar perver sie door henzelf als een vorm van posi tief idealisme werden beschouwd. De meest genadeloze hardheid werd gezien als deugd en alle zachtheid van gemoed als ondeugd. Nationaal Congresgebouw in Den Haag? Kosten hoogstens 40 miljoen Het wordt al vele jaren als een gemis gevoeld, dat een regeringscentrum als Den Haag niet beschikt over een con gresruimte van internationale allure. Nadat de Haagse gemeenteraad in 1956 een principe-besluit heeft genomen, een Congresgebouw te stichten aan de Joh. de Wittlaan, is in 1958 een project open baar gemaakt, ontworpen door de bouw meester dr. J. J. P. Oud. Thans hebben de staatssecretaris van Economische Zaken en de minister van Financien aan de Tweede Kamer mach tiging gevraagd om financiële medewer king te verlenen aan de oprichting en exploitatie van dit ontworpen congres gebouw. Een daartoe strekkend wetsont- wérp is thans bU de Tweede Kamer ingediend. Bouw en inrichting van het Congres gebouw zullen ten hoogste 40 miljoen vergen. De regering wijst in haar toelichting op dit wetsontwerp op het toenemende internationaal contact. In dit verband dient Nederland niet verder achter te blijven, daar tal van voordelen, die land en volk trekken van het buitenlandse toerisme in Nederland verloren gaan. Thans zijn internationale bijeenkom sten met ongeveer 2000 personen in Ne derland niet uitvoerbaar. Vandaar, dat onze concurrentiepositie in dit verband moeilijk is geworden. Lancering in Nederland Alhoewel een van onze meest emi nente geleerden de mogelijkheid van ruimtevaart in twijfel trekt, heeft een bekend Nederlands bedrijf een blik in d» toekomst geworpen. Een blik. dat nu het eenmaal gelanceerd is. een onge kend succes bl(jkt. Een blik dat voor elke senoritas-minnaar de toekomst roos kleurig maakt. Want in dat blik vindt hij 20 heerlijke, geurige Karei I MAR KANT Senoritas. stuk voor stuk in cello faan verpakt. En dat hele blik voor een riks. Dat is bijna voor niks. Proberen I Vandaag nog De uitroeiing van het Jodendom zagen deze door fanatisme verblinden als een heilige plicht voor het nieuwe uitver koren volk dat de nazi's meenden te zijn. Volgens Gollancz is deze dwang der massapsychose voor Eichmann als indi vidu echter wellicht een verzachtend» omstandigheid. Hoe verschrikkelijk Eichmanns daden ook geweest zijn, berouw Is ook bij hem, volgens Goliance, niet onmogelijk. Go- lancz ziet Eichmann als iemand die in beginsel de kans moet krijgen oni later door de wereld te gaan om alleen maar goed te doen. Dit is een opvatting van bijbelse proporties. Ditlch Festival Keelt in Scarborough (Van onze Londense correspondent) De zo bekoorlijke, door hoge begroeide rotsen ingesloten Engelse Noordzee badplaats Scarborough bruist weer van Nederlandse activiteit. Gisteren is er voor de vierde maal een ..Dutch Festival Week" begonnen. Al onze geijkte „Handels merken" zijn daar weer aanwezig: de Nederlandse driekleur, onze onvermijdelijke doch altijd charmante kaasmeisjes, leuke informatrices van de Arnhemse V.V.V., ander vrouwelijk schoon gestoken in historische museumkostuums, leutige Zutphense muziekmakende boertjes. In de straten een Amsterdams draaiorgel met zijn „VoVlendammers" en meer dan 100 van onze Jantjes, wier drie mijnen vegers van het squadron 128 H.M. Drachten, Gemert en Giethoorn het decor in de wijde schuimende baai vormen. Er wandelen Arnhemse politiemannen in hun spiksplinternieuwe blauw-grijze tunieken rond. tofix houdt ook de adem fris. Geen onaon genome smaak of hinderlijk gevoel. Prijs oer strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheker en drogisterijen. President Mosje Landau, die het be sluit van de rechtbank over het docu ment-Sassen bekendmaakte, zei dat dit met meerderheid van stemmen geno men was. Rechter Benjamin Halevi had het gehelê document als bewijsmateriaal willen aanvaarden, met uitzondering dan van die stukken, die geen correc ties of commentaren in het handschrift van Eichmann bevatten. Het proces is verdaagd tot 20 juni. De regering van Indonesië en de re gering van de Sowjet-Unie zijn voorts van opvatting, dat de V.N. geen weer spiegeling zijn van de huidige machts verhoudingen in de wereld en de dyna mische veranderingen, die zich sinds de oprichting van de organisatie hebben voltrokken", aldus het communiqué. President Soekarno is vanochtend per vliegtuig uit Moskou te Peking aange komen Hij werd op h»t vliegveld be groet door de Chinese president, Lioe Sjao-Tsji, en de vice-presidenten Soeng Tsjing-Ling en Toeng Pi-Woe. Het lijkt allemaal afgezaagd en nog al aanmatigend om die bedaarde En gelsen onze nationale symbolen op te willen dringen. Maar dan vergist men zich toch. De Hollandse feestweek in Scarborough mag dan begonnen zijn als een commerciële stunt met het doel om in het voorseizoen leven in de brou werij te brengen en extra gasten aan te lokken er zijn er thans meer dan ooit het evenement werd al spoedig een manifestatie ven een innige vriend schapsband tussen Scarborough en ons land. Hier is inderdaad iets unieks gebeurd dat zich overigens niet wenst te bepa len tot klompen, kaas en kanten hul- letjes. En ook niet tot de „oempa's" en de jazz en het lichte cabaret. Want ook de hogere sfeer van ons bestaan is hier vertegenwoordigd. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flipse en met Elly Ameling en Daniel Wayen- berg als solisten treedt hier deze week twee maal op. In het intieme gemeen telijk kunstmuseum prijken litho's en tekeningen van Vincent van Gogh aan de wanden, afgestaan door ir. Van Gogh. De jonge, enthousiaste beeldhou wer Jacques Maris toont hier zijn fijne „Fayence" en Marianne Ibes demon streert haar edelsmeedkunst. nationale samenwerking, zo men wil zelfs vergroeiing. Mr. Y. Scholten, de staatssecretaris voor OK. en W., die als blijk van waardering van de Nederland se regering voor hetgeen zich telkenjare in Scarborough afspeelt het festival gisteren opende, had dit waarschijnlijk ook in gedachte toen hij de festival- week wilde zien tegen de achtergrond van de komende aansluiting van Enge land bij de EEG. Gelderland Scarborough is de enige plaats in Engeland en waarschijnlijk ter wereld waar bewoners en bezoekers elk jaar een jolige en ernstige aanschouwelijke les over een deel van ons volksbestaan ontvangen. Vorig Jaar was het Bra bant. Thans is het Gelderland, of, zo als de Engelsen wegens tongval bezwa ren stamelen: „Helderland", een onwil lekeurige geestige woordspeling. Een aan Arnhem gewijde tentoonstel ling geeft een zeer interessant beeld van deze levendige en vriendelijke stad. Het is misschien overdreven te bewe ren dat er dankzij de Nederlandse week in Scarborough bezig is een stukje Euro pees bewustzijn te ontstaan. Desniette min is het van het grootste belang dat, terwijl staatslieden zich uitsloven om de westelijke saamhorigheid te versterken, de gewone mensen dit begrip op een voudige en plezierige manier trachten te verwezenlijken, zoals al jarenlang hier tijdens deze feestweken het geval is. Scarborough kan men dan ook zien als een soort laboratorium voor inter- Burgemeester Matser en generaal- majoor Urquart, de bevelvoerder van de Britse para-troepen in 1944, z(jn hier op het ogenblik de centrale figuren. Beiden waren gisteren bij alle officiële gelegenheden aanwezig. De heldenstrijd Laboratorium om Arnhem is een gebeurtenis geweest welke beide landen voorgoed heeft sa mengebracht. Vandaar dat de „Dutch Festival Week" deze keer wel een heel bijzonder aspect kreeg dat zich ver bo ven het louter plaatselijke verheft. Staatssecretaris Scholten heeft het gemeentebestuur van Scarborough een in opdracht van de Nederlandse rege ring door tien Nederlandse kunstenaars vervaardigde litho's en tekeningen van de Deltawerken aangeboden Burge meester Matser schonk Scarborough een prachtige aardewerkschaal, een produkt van onze ambachtskunst.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5