Laatste nieuws Amerikaanse generaal berispt Leids onderzoek planetoiden kreeg subsidie van ZWO Vragen in de Eerste Kamer over de baby Noemde prominente Amerikanen verstokte communisten Signalen van Venus-raket Thailandse afgevaardigde verlaat Laos-conferentie ZWEEDSE AANNEMERS KOMEN MET EEN NIEUW INITIATIEF MOORDENAARS VAN MINSK KRIJGEN 15 EN 8 JAAR DINSDAG 13 JUNI 1961 Hoe groot was de oorspronkelijke planeet De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie aan de Leidse Universiteit en directeur van de Leidse Sterrewacht. een subsidie verleend voor een onderzoek naar de planetoiden. Dit onderzoek zal onder supervisie van prof. Oort worden verricht door de heer en mevrouw Van Houten-Groeneveld. Het onderzoek is een uitvloeisel en een uitbreiding van het wetenschappelijke onderzoek, dat de heer en mevrouw Van Houten indertijd aan de Yerkes Sterrenwacht te Williams Bay (VS) hebben verricht. In een onderhoud met prof. Oort ver telde deze dat zich tussen Mars en Jupi ter een ruimte bevindt, waar geen grote planeet voorkomt, ofschoon men er daar wei een verwachten zou. In plaats daar van treft men daar vele kleine planeten aan, de zogenaamde planetolden. Deze maken de indruk brokstenen van een grote planeet te zyn, die, om een nog (niet opgehelderde reden uit elkaar is ge spat. Totnutoe kent men een paar dui zend van die planetoiden. maar in wer kelijkheid moeten er veel meer zijn, ze ker, enige honderdduizenden De heer en mevrouw Van Houten zullen nu een statistisch onderzoek naar de nog niet gevonden planetoiden instellen, waarbij het niet de bedoeling is elke planetoide afzonderlijk op te sporen, maar wel om een indruk te krijgen hoeveel er nu eigenlijk wel ztfn. Dit onderzoek wordt verricht aan de hand van fotografische platen, opgenomen op de Palomar Ster renwacht in Californië. Behalve het opsporen van de bewuste planetoiden zullen de heer en mevrouw Van Houten er de helderheid van bepa len, en ruwe berekeningen van haar banen maken en een onderzoek instel len naar de totale massa van de ring van kleine planeten. De „kleine" brokjes maken namelijk zo'n groot deel van de uiteen gebarsten planeet uit, dat men pas door het onderzoek dezer zwakste planetoiden een indruk van de totale grootte der oorspronkelijke planeet (of planeten) kan krijgen. OEGSTGEEST Verkoop grond In de raadsvergadering van 12 okto ber J.l. werd besloten aan de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten een perceel bouwgrond aan de verleng de Korenbloemlaan te verkopen voor de bouw van 10 woningen. De verkaveling van de bouwgrond al daar is zodanig, dat voor de bouw van twee woningen een naastgelegenterrein beschikbaar is. Het bouwfonds heeft zich tot ons gewend met het verzoek deze grond te mogen kopen. Hierdoor zouden twee personen, die als woning zoekenden staan ingeschreven, aan een woning geholpen kunnen worden. De prijs van deze grond, die een op pervlakte heeft van 423 m2, bedraagt in totaal f6.364.60. Tegen deze verkoop bestaat bij B. en W. geen bezwaar, zodat zij de raad voor stellen hiertoe te besluiten. Restauratie Torenveld In een preadvies van 7 december j.l. waarbij voorgesteld werd aan de heer A. Kret het pand Wijttenbachweg 6 (Torenveld) te verkopen, deelden B. en W. de raad reeds mede, dat de Rijks dienst voor de Monumentenzorg die op het behoud van dit pand zeer veel prijs stelde te kennen had gegeven op een verzoek om een beperkte subsidie in de kosten van restauratie, gunstig te zullen adviseren. Enige zekerheid, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inderdaad het subsidie zou toekennen, bestond echter nog niet, terwijl om trent de grootte ook nog niets bekend was. Indien de minister mocht beslui ten subsidie te verlenen, zou ook tot de provincie en de gemeente een verzoek worden gericht. Op 20 februari 1961 heeft de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aan de heer Kret bericht, dat het Rijk in de restauratiekosten, die begroot werden op f 53.180,- een vast bedrag van f 10.000,- zou subsidiëren. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben thans aan de Provinciale Staten voorgesteld voor de restauratie een subsidie van f2500.- toe te kennen. In de regel geven bij restauratie de provincie en de gemeente een gelijke subsidie. B. en W. stellen de raad voor in dit geval ook zo te handelen en het subsidie bedrag van de gemeente voor de restau ratie van het pand Wyttenbachweg 6 te bepalen op f 2500.-. Agenda raad De raad komt op maandag 19 juni te 7.30 uur nam. in de raadzaal in verga dering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Goedkeuring van de rekening van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijke Zorg over het jaar 1960. Goedkeuring van de rekening van het Heilige Geest Armbestuur over het jaar 1960. Voorstel tot verhoging van het be drag der kasgeldleningen;idem tot be schikbaarstelling van een krediet voor de inventaris van de openbare kleuter school; idem tot toekenning van subsidie voor de restauratie van het pand Wy- tenbachweg 6 (Torenveld)idem tot ver koop van een perceel bouwterrein aan de Korenbloemlaan aan de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten; idem tot het voeren van verweer tegen het ver zoek van C. J. Hooymans tot pachtver- lenging. WARMOND C. v. d. Zwet jubileert Vandaag herdenkt de heer C. v. d. Zwet het feit, dat hij 40 jaar onafge broken als refterchef chef van de eet zaal) werkzaam is geweest by het R.-K. Theologioum. In deze jaren heeft hij van zeer vele studenten op gezette tijden de inwendige mens versterkt. De correcte en bescheiden wijze waarop hij dit steeds gedaan heeft, heeft hem aller achting doen winnen. Het is alleszins begrijpe lijk, dat de bewoners van het TÏieolo- gicum de gelegenheid met beide han den hebben aangegrepen om de heer v. d. Zwet nu eens in de bloemetjes te zetten, een huldiging, die hij alleszins verdiend heeft. Na de H.Mis hebben de bewoners van het Theologicum de jubilaris gefelici teerd. Heel wat woorden van achting en waardering werden daarbij uitgespro ken. Burgerlijke Stand Geboren: Robert W., zn van J. K. E. Mohr en A. Kous, Hendrika Pr., dr van H. F. Bontje en A Zwaan. Geertrulda A. M.. dr van P. W. We IJ er s en C. M. F. Slkklne. Getrouwd: J. C. Verdegaal. 27 jr en A. I. G Walenkamp, 22 Jr. Overleden: V. Wolf, e.v. H. Verkalk, 47 Jaar. LEIDERDORP Vaderkamp In Austerlitz werd van zaterdag tot tot zondagavond een kamp gehouden voor de vaders van de padvïndersgroep „Liethorp". Als jonge knapen genoten de twaalf vaders van het kampvuur op zaterdagavond. Zondag bezochten ver schillende deelnemers een kerkdienst van de Broedergemeente in Zeist. Zon dagavond keerde de club weer in het dorp terug. Donderdagavond 8 uur zal in de Doeslaan een evangelisatie-samenkomst worden gehouden met straatprediking. Spreker is de heer Th. Dikkes, evange list te Leiden. Zang en muziek worden verzorgd door „Con Ambitio". Belastingambtenaren stalen voor 100.000 Vermoedelijk hebben de vier Rotter damse belastingambtenaren, die eind vo rige week werden gearresteerd, een be drag van f. 100.000 verduisterd. Gedu rende ongeveer zeven jaar hebben zij op het zegelkantoor aan de Puntegaalstraat zegelgelden van het publiek in ont vangst genomen zonder dit geld af te dragen. Zij plaatsten op de daarvoor in aanmerking komende stukken een stempel en staken het berekende leges- geld ln eigen zak. De recherche heeft in de woningen van de betrokken ambtenaren beslag gelegd op een bedrag van f. 62.000, op een aantal obligaties ter waarde van f. 15.000, op een hoeveelheid effecten en een fototoestel. Voorts werd een auto van een van de verdachten in beslag genomen. De verdachten hebben een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. De gearresteerden zijn vervangen door ambtenaren uit Den Haag en Amster dam. HUUR- EN LOONBELEID Het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft zich beraden over de brie vfan de Staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid d.d. 6 juni 1961, waarin de plannen van de regering met betrekking tot het huur beleid zyn aangekondigd. In afwachting van nader overleg met de Staatssecretaris over een aantal bij zonderheden, zal de Stichting van den Arbeid zich beraden over een formule om de behandeling van de thans aan de orde zijnde en nog in te dienen loon- voorstellen, waaronder begrepen die van de metaalindustrie, geen vertraging te laten ondervinden. Het 12-jarige meisje R. Brill in Zwolle is gisteren, toen zij op weg was naar school met haar fiets gevallen op het ogenblik dat een auto haar zou pas seren. Zij sloeg met het hoofd tegen een der koplampen van de auto en werd zwaar gewond. Enkele uren later is het slachtoffer aan de verwondingen be zweken. Het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwjjk (V.V.D.) heeft de mi nister van Justitie schriftelijk ge vraagd, de Oostenrijkse baby waarover in Den Haag is geprocedeerd, hier te lande te laten en de verblijfsvergunning van het kind te verlengen. De vragensteller voert aan, dat de be slissing van de vice-president van de Haagse Rechtbank mede was gegrond op de overweging, dat de Raad voor de Kinderbescherming de pleegouders niet geschikt acht om dit kind op te voeden. Hij vraagt of de minister niet van mening is, dat opvoedkundige over wegingen bezwaarlijk kunnen worden aangevoerd bij een aangelegenheid van vreemdelingenpolitie. Is de minister niet van oordeel, aldus het Kamerlid, dat, nu deze baby hier te lande voorlopig is toegelaten en de pleegouders reeds elf maanden hun zorg aan dit kind heb ben besteed, er alle aanleiding is om het hier te lande te laten en de ver blijfsvergunning te verlengen? Het Ka merlid besluit met de vraag, of de mi nister niet van oordeel is, dat het in het vervolg in soortgelijke gevallen de voor keur verdient de argumenten, die thans in dit geval in het geding worden ge bracht, te overwegen voordat vergun ning tot voorlopige toelating wordt ver leend. De permanente vreemdelingen-advies- commissie heeft gistermorgen tijdens een bijeenkomst op het ministerie van Buitenlandse Zaken de zaak van de Oostenrijkse baby besproken. De commissie, waarin een vijftal Ka merleden zitting heeft, heeft een advies uitgebracht, dat 's middags minister Beerman zou bereiken. De commissie heeft zich er niet over uitgelaten of het advies al dan niet gunstig is voor de baby en de pleegouders. ATELIERMEISJES ONTSNAPT Bij brand in Amsterdam Op spectaculaire wyze is gistermiddag een 15-tal ateliermeisjes in veiligheid gebracht uit een baby- en kindercon fectiefabriek aan de Raamgracht te Amsterdam, waar in het souterrain brand was ontstaan. Deze overigens klei ne binnenbrand ging met veel rook ge paard, die snel door het trappenhuis van het vier etages hoge pand trok, zodat het personeel, dat zich op de bo venverdiepingen bevond, niet meer via de trap kon ontkomen. De 25-jarige Arthur Ellinger, die een soort sissend geluid hoorde (mogelijk kortsluiting) en rook uit de vloer van de beletage zag komen, wilde naar boven rennen, doch de dichte rook belette hem dit. Buiten sloeg hij de ruiten van de beletage in. Staande op het raamkozijn, zich met één hand vastgrijpend aan de sponningspijlen, pakte hij met zijn andere hand de meisjes aan, die de bedrijfsleider. M. van Leeuwen, vanaf de eerste verdieping uit het raam liet zakken en liet ze langs zijn lichaam naar beneden glijden Twee meisjes raakten hierbij door uitstekende glas scherven gewond. Eén van haar kreeg een slagaderlijke bloeding aan een pols. Inmiddels was ook een ladder van een glazenwasser tegen de gevel gezet, waarlangs het merendeel der 15 meisjes veilig de begane grond bereikte. De di recteur en vijf andere meisjes wisten zich via een noodluik over het 'dak in veiligheid te brengen. Met enkele stralen had de brandweer het vuur snel be dwongen. De Amerikaanse legerleiding heeft een officiële berisping uitgespro ken tegen generaal-majoor Edwin Walker, oud-commandant van de 24ste Amerikaanse infanteriedivisie in West-Duitsland, voor het in het openbaar afleggen van minachtende verklaringen over prominente Amerikanen. Deze zaak kwam aan het rollen door een publikatie in „Overseas Weekly" een particulier weekblad dat op grote schaal onder het Amerikaanse legerper- soneel wordt verspreid. Volgens dit weekblad zou generaal Walker in een MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 juni. Leidse Coöp. Groen- - en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardappelen 26-28, andijvie 28-31, snij bonen 95-135, kroten 48-53, spitskool 33- 40, postelein 35-48, spinazie 20-35, kom kommers 27-31, tomaten 50-85, waspeen 79-83, winterpeen 4-5, per 100 stuks per ziken 17-33, bloemkool A 20-46, komkom mers A 11-34, sla A 5-10.10; per 100 bos: bospeen 46-79, kroten 16-21, radijs 8-12. LEIDEN, 13 Juni. Vette varkensmarkt Aanvoer 161 varkens. Noteringen per kg levend gewicht: lichte varkens f 1.70-1.75; slagersvarkens f 1.77-1.80; zeugen f 1.56- ".57. Handel slepend. BODEGRAVEN, 13 lunl. Kaasmarkt. Aanvoer 130 partijen. Noteringen: se kwal. 2.27—2.32; 2e kwal. f 2.20-2.26; extra kwal. f 2.57. Handel flauw. ROTTERDAM, 13 juni Veemarkt: Totale aanvoer 2866; weekaanvoer 4672. Vette koeien en ossen 200, gebruiksvee 496, vatte kalveren 592, graskalveren 104, nuchtere kalveren 785, varkens 4, lopers 80, biggen 46, paarden 67, veulens 3 schapen en lammeren 54, weide/zuig- lammeren 411, bokken en geiten 24. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwali teit) vette koeien 315-345, 280-315, 250- 275; vette kalveren 275-295, 250-275, 230- 250 per kg.; graskalveren 450, 350, 250; Nuchtere kalveren 72, 60, 50; lopers 140, 110, 100; biggen 80, 70, 50, per stuk. Slachtpaarden 250, 240, 220, per kg. Schapen 130, 110, 100; lammeren 90, 75, 65; kalf- en melkkoeien 1250, 1120, 950; vare koeien 920, 770, 670; vaarzen 900, 700, 600; pinken 560, 460, 400, per stuk. Aanvoer: vette koeien iets minder, handel: kalm, prijzen: prijshoudend; vette kalveren als vorige week. vlot, prijshoudend, prima's boven notering; graskalveren iets kleiner, tamelijk, sta biel; nuchtere kalveren korter, goed, ruim prijshoudend; lopers en biggen iets meer, goed, constant; slachtpaarden als vorige week, stug, even hoger; schapen en lammeren even korter, redelijk, sta biel; kalf- en melkkoeien even kleiner, matig, onveranderd; vare koeien kort, redelijk, ongewijzigd; vaarzen en pin ken, gewoon, stil, als vorige week. toespraak voor een aantal leden van zijn divisie en hun gezinsleden de huidige directeur van het Amerikaanse voor- lichtingsagenschap R. Murrow en de journalist Walter Lippman „verstokte communisten" hebben genoemd. Naar aanleiding van deze publikatie gelastte president Kennedy in april een onderzoek. In afwachting hiervan werd generaal Walker van zijn commando post ontheven en op een post bij de staf van het legerhoofdkwartier in Hei delberg geplaatst. Generaal Walker, die in de Tweede Wereldoorlog en in de Koreaanse oorlog voor zijn verdiensten werd onderscheiden, ontkende de be schuldiging en diende tegen het week blad een aanklacht wegens laster in. Op zijn beurt diende het weekblad een aanklacht tegen de generaal in. Blijkens de bekendmaking van de le gerleiding in Washington is de opperbe velhebber van de Amerikaanse leger- strijdkrachten in Europa, generaal Bru ce Clark, die het onderzoek heeft ver richt, tot de slotsom gekomen, dat ge neraal Walker „verklaringen van ern stige aard heeft afgelegd over bepaalde vooraanstaande Amerikanen, de Amer- kaanse pers en televisie-industrie en be paalde commentators, in welke verkla ringen verband werd gelegd tussen de personen en instellingen enerzijds en het communisme en communistische in vloed anderzijds". Motivering In zijn motivering merkt de Ameri kaanse legerleiding op, dat generaal Walker heeft nagelaten acht te slaan op waarschuwingen van zijn superieu ren om zich te onthouden van het deel nemen aan polemische activiteit, het geen in strijd is met de van ouds be staande gebruiken van de militaire dienst en de prerogatieven van een hoofd-officier. „Niemand kan twijfelen aan de ernst der bedoelingen van generaal Walker, doch zijn optreden overschrijdt de gren zen der welvoeglijkheid voor een legerof ficier", aldus de berisping verder. Voorts maakte de legerleiding bekend, dat de voorgenomen benoeming van ge neraal Walker tot commandant van het achtste leger in Austin (Texas) is inge trokken. In afwachting van een latere overplaatsing naar de Verenigde Staten, moet hij op zijn huidige post blijven. WOLCONGRES SCHEVENINGEN (Van onze Haagse correspondent) Het etiket „zuiver wol" mag slechts voorkomen op het produkt dat 100 %wol bevat. Over wol mag slechts worden gesproken als tenminste 50 wol is verwerkt en tenslotte bestaat een „ge mengd wollen produkt" voortaan uit minstens 15 woL Bij die laatste aan duidingen moet het percentage vermeld zijn. Dit zijn de richtlijnen, ontworpen door de Federatie Nederlandse wolindustrie, die o.m. ter sprake zullen komen tij dens de 30ste te Scheveningen te houden Donderdagmorgen wordt het congres officieel geopend in de Haagse ridder zaal door minister J. W. de Pous in aan wezigheid van Prins Bernhard. Het con' gres duurt tot en met vrijdag. Tijdens het congres wil men trachten internationale richtlijnen op te stellen, die niet veel zullen afwijken van de verschillende regelingen in de Europese landen, waaronder de ontworpen Ne derlandse. Voorts zal worden gesproken over de stabilisatie van de wolprijs, zo als Australië zich dat voorstelt naar voorbeeld van Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika. Op het programma staan ook besprekingen over de mogelijkheid van het slaan van een brug tussen de han delsgebieden van Euromarkt en Europe se vrijhandelszone. Wetsontwerp toezicht bejaardentehuizen Minister Klompé heeft meegedeeld, dat een wetsontwerp op de inspectie van bejaardentehuizen op korte termijn aan de ministerraad zal worden voorgelegd. De adviezen, die op dit ontwerp zijn ingewonnen, zyn merendeels ontvangen. De minister doet deze mededeling in haar antwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid mej. De Vink (KVP) over misstanden in een rusthuis voor bejaarden. Zij bevestigt het bestaan van deze misstanden en zegt dat deze niet te aanvaarden zijn, al moet er wel op gewezen worden, dat 't vastbinden van geestelijk gestoorde pa tiënten niet altijd te vermijden is en derhalve op zichzelf beschouwd niet steeds als misstand kan worden aange merkt. De beoordeling van de noodzaak en uitvoering van een dergelijke handel wijze dient te liggen bij een medicus. De grootste radiotelescoop ter wereld, opgesteld bij Jodrell Bank. heeft giste ren weer enkele zwakke signalen opge vangen die afkomstig zouden kunnen zijn van de vermiste Russische Venus- raket. De directeur van Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, zei dat tijdens het af zoeken van de ruimte de telescoop „on geïdentificeerde signalen" registreerde. Hij deelde verder mede dat de vandaag opgevangen signalen wat sterkte betreft overeenkomen met eerder geregistreerde geluiden uit het heelal. De Russische geleerden die te gast waren bij de Universiteit van Manches ter, zochten vorige week gezamenlijk met hun Britse collega's naar „hun" Venusraket omdat zij met hun obser vatiemiddelen de raket reeds na 5 da gen „uit het oog verloren". Totnutoe heeft de langste serie signa len niet langer geduurd dan ongeveer 50 seconden Het was daarom onmoge lijk om de telescoop hier volledig op in tp stellen. Lovell zei tenslotte dat er weer radio commando's zullen worden uitgezonden naar de vermiste raket. De afgevaardigde van Thailand heeft gisteren de conferentie over Laos in Genève verlaten, toen hy zijn verzoek om de vyf rechtse Laotische politieke partijen een vertegenwoordiging op de conferentie toe te staan, niet behandeld zag. De Russische minister Gromiko en de Indiase delegatieleider, minister Krisjna Menon, hadden zich tegen de behande ling van het Thailandse verzoek uitge sproken. Daarna stelde Lord Home een compromis voor. Hij verzocht de leider van de Thailandse afvaardiging zijn verzoek kort samen te vatten en de tekst van zijn rede onder de deelnemers van de conferentie te verspreiden. De Thai landse afgevaardigde liet hierop weten, dat hij verder niet aan de conferentie kon deelnemen, zolang de kwestie van de Laotische vertegenwoordiging niet zou zijn opgelost. Hij verliet de bijeen komst. De leiders van de drie voornaamste groeperingen in Laos Prins Boen Oem van het rechtse bewind, de neutra- listische oud-premier Prins Soevanna Phoema en diens halfbroer, de leider van de linkse Pathet Lao, Prins Soe- vannoevong zullen elkaar zaterdag in Zürich ontmoeten. Kennedy hervat zijn werkzaamheden President Kennedy, die nog steeds last heeft van een verrekte rugspier, is gisteren per vliegtuig uit Palm Beach, in Florida, waar hy vier dagen rust heeft gehouden, teruggekeerd naar het Witte Huis om daar zyn officiële werk zaamheden te hervatten. Het vliegtuig van de president daalde op de basis van de luchtmacht te St. Andrews, naby Washington. Vandaag zette hy de reis naar Washington met een hefschr oef vlieg tuig voort. Naast het presidentiële vliegtuig werd een speciale trap geplaatst. De president gebruikte krukken voor het afleggen van de ongeveer dertig meter van zyn vlieg tuig naar de helikopter. Bij aankomst by het Witte Huis hiel pen Kennedy's adjudanten hem by het uitstappen. Ook hier gebruikte hy kruk ken om van het hefschroefvliegtuig naar het Witte Huis te lopen. Kennedy was niet in staat de Itali aanse premier Fanfani op de trappen van het Witte Huis te ontvangen. Dit werd nu gedaan door Angler Biddle Duke. de chef van het protocol van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken. Kennedy en Fanfani beraadslaagden gedurende een kwartier. Daarna zaten zy, met een aantal andere manneiyke gasten, aan een noenmaal aan. I Woningzoekenden kunnen thans kiezen uit acht typen fraaie landhuisjes (Van onze Scandinavische correspondent) In de Zweedse steden en satelliet steden bestaat de nieuwbouw bijna uitsluitend uit hoge flatgebouwen: vele ivoningen boven en slechts wei nigen naast elkaar. Ze zijn bijzonder praktisch en aanvankelijk is elke huurder blij zijn twee of drieduizend kronen als aandeel in de bouwkosten te mogen storten dit bedrag krijgt men terug bij het verlaten van de woning). De huur is wel hoog en vergt vaak een kwart of meer van het inkomen, doch men is onderdak. Maar na een jaar zyn er velen, die de pen opnemen en een ingezonden stuk in een krant schrijven tegen deze woningtypen. Men voelt zich opgeborgen, eenzaam en mistroostig zo hoog boven de grond, op de zevende, de elfde op de dertiende verdieping; en de kinderen kunnen niet spelen zonder dat men hen geheel uit het oog verliest. Men verlangt naar een huisje met een tuintje daar beneden. „In Zweden is immers plaats genoeg waarom moeten wy toch landen met weinig ruimte na-apen?" eindigen vele ingezonden stukken verontwaardigd. Het merendeel van de woningen in de provincie in de nieuwbouw bestaat uit eengezins, halfhouten, halfstenen land huisjes. Een aannemer neemt de bouw op zich en doet er al niet meer zo lang over als vroeger. Maar nu krijgt men andere narigheid. De bouwkosten vallen tegen, de rekening wordt door allerlei omstan digheden hoger dan geraamd was en als men zyn nieuwe, verrukkelyke huisje, waarvan men zich zo veel had voorge steld, betrekken kan, wordt de stemming bedorven omdat men veel dieper in de schuld zit dan men had berekend. De verhouding opdrachtgever-aanne mer lydt er onder. Tenslotte is niemand meer tevreden en begint de aannemer maar met overvragen om van het ge- zeur-achteraf af te zyn. Tydens zyn algemene vergadering in Kristianstad heeft het Verbond van ALPHENAAR MAAKTE EEN VAL VAN 13 METER Gistermorgen omstreeks half twaalf is een inwoner van Alphen aan den Ryn, de 27-jarige E. Loedeman uit de Hugo de Grootstraat, by werkzaamhe den in Amstelveen van 13 meter hoogte op de grond gevallen. De man moet vrijwel op slag dood zyn geweest. De Alphenaar was bezig in een door een lier aangedreven lift in een flatge bouw. Toen de lift op het hoogste punt was heeft de man door de een of an dere oorzaak zyn evenwicht verloren. Het slachtoffer was ongehuwd. Een rechtbank in Koblenz heeft twee voormalige S.S.-officieren veroordeeld tot gevangenisstraffen wegens deelne ming aan de moord op 6.624 Russische- joden te Minsk in november 1941. De 62-jarige Karl Zenner kreeg vijf tien jaar tuchthuis en de 55-jarlge Hans Hermann Remmers acht jaar. Zenner was SS- en politie-comman- dant in Minsk. Aannemers onlangs de koe by de horens gevat. Onder het motto: „Een aanne mer moet kunnen aannemen; weg met de bouwschandalen", heeft het de deur geopend voor nieuwe verhoudingen. Het verbond presenteert zyn leden en hun clientele een achttal architec tonisch fraaie landhuizen van verschil lende grootte, waarby elk detail is ge specificeerd en apart begroot. Alle teke ningen van onderaannemers zyn bijge voegd. een arbeidsbeschryving. een aan nemingscontract en een aanvrage voor een hypotheek zyn bijgesloten. Kortom, elke vergissing is nu uitgesloten en bo vendien worden de kosten van het ont werp aanmerkelijk gedrukt door de seriebouw. Als voorbeeld dient een woning van vyf kamers met keuken, verdeeld over anderhalve verdieping met kelder en ga rage en terras met windscherm. Opper vlakte 125 vierkante meter. Koelkast met diepvriesbox is ingebouwd; de roest- vry stalen aanrecht heeft; twee spoel bakken; kortom alle dingen die het le ven van een huisvrouw veraangenamen zyn er in begrepen. En dan omzeilt men dus de narigheid van de bykomende kosten. Ten einde teveel gelykvormig- heid te vermyden zal het verbond het aantal typen binnenkort tot vyftien op voeren. BEURSO VERZICHT Meevallende stemming Amsterdam, 13 Juni. Niettegenstaande de meeste interna tionals vanmiddag by de opening een weinig beneden het slotniveau van gis teren bleven, viel de stemming toch mee. Dit gezien in het licht, dat Wall Street gisteren lager sloot met afnemende af faire. Philips opende op 1055, tegen gis teren als slotkoers 1056. Hoogovens werd op 1061 beginbeurs van de hand gedaan, 5 punten beneden de voorgaande slot koers. Aku's byna 4 punten lager op 447. Unilevers lagen by opening zeer goed in de markt als gevolg van enige vraag van het publiek en de arbitrage. De eerste affaire werd op 815 afgesloten. De slot koers van gisteren was 813 VaDe Uni- leverwaarden verlieten de markt rond het vorige slotniveau. Kon. Olie schom melde rond de f 122 en verloor op deze prys een paar dubbeltjes. Philips daalde later op de middag tot 1050 en Hoog ovens tot 1056. Over de gehele linie bleef de handel gering. De algemene tenden tie zag er niet onvriendeiyk uit. De ho gere koersen op de Westduitse beurzen vormden voor het Damrak een stimu lans. Verder was het pond sterling, na enige flauwe dagen, op geruchten over devaluatie, aan de vaste kant. Deze fac toren waren bemoedigend voor het koersverloop in Amsterdam. Het buiten land, met name Zwitserland en West- Duitsland, had enige belangstelling voor de Nederlandse internationals. Aandelen KLM werden lager geadviseerd ingevolge Wall Street. De leidende cultures veranderden niet veel. De stemming voor de scheepvaart waarden was zeker niet onvriendeiyk. Staatsfondsen rond het vorige slotniveau in een stille markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 juni. Londen 10.02%—10.03%; New York 3.59*—3 59*; Montreal 3 63%—S.635r; Parijs 73.31—73.36; Brussel 7.18%—7.19% Frankfort 90.4890 53- Stockholm 69 56 —69.61; Zürich 83.08—83.13; Milaan 57.88%57.93%; Kopenhagen 5187 51.92; Oslo 50.14—50 19- Wenen 13.82%— 13.83%; Lissabon 12.50%—1251%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 13 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '60-1 4% Ned '60 II 4% Ned '59 4 V* Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Grtb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. '37 3 Ned grtbk obi. '46-3 Ned doll In '47 3 Ned Inv cert 3 Ned 62-64 3 Indië '37 3 Indië '37 A 3 Ned won. b.l. '57 6 Ned. won.bJ. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij. A.K.U Vorige Slotkoers koers v. heden 103 103 103 103 103 103 103 103 lOltt 101% IOIÜ 101% lOlfg 102* 99% 99%GL 85 B 95* 95% 99 99B 97% 97% 97% 97* 93 93 92% 93% 93% 93% 94 93% 94 95% 95% 94 94% 94% 94% 91A 91% 99! 2 100GB 100V4GB 100% 99 H 96' 963~ no* 110% 102* 101% Hoogovens cert. Philips gem bez. Dordtse Petr. Holl. Amer. iyn Java China Paket KJL.M Kon. Ned. Stoomb. Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon Rott Lloyd... Ned Scheepv Unie A'dam 47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id Id "37 I-II (3%) Z-Holland '55 4% Bankwezen Bank N Gem '58 5% ld N W-B '52 (4%) BVG rspbr f. 500 BVG rspbr '52 Industr Ob,:- «tes Philips Dollarlng "51 113% 113GB 130% 130% 450% 446 153.50 153 1066 1051% 1056 1046% 813% 812% 569 568% 122.50GL 121.80 166 165% 179% exd. 88.10 84.50 201% 200 %GB 166 165 190 182'jGB 164 162% 349 343 161 162% 162% OBLIGATIE gen 97% 97 97 97 101% 97 101% 105 iV 105 101% 185 185B 146 146 92 L 92L Vorige Slotkoers koers v. heden 108% 91% 91 85% 85% 98 97% 97 97 85% 85% 84 L 83% 96% 97L 97 96% 97 96% 99% 99% 98 B 101 100% 100% 103% 103% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holland *59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 253.50 Amst. Bank 382 Cultuurbank 33% Holl Bank Unle cert. 222 Ned Handelmy 332 Rott Bank 377 Twentsche Bank 331 Senembah 510 Industrie Ondernemingen Albert Heyn698 Berkel's Patent (vj Borsumy Calvé Delft cert. Electrolasmy Kon. Pap v. Gelder Kon. Ned. Grofsm Holl Constructie Ing. bur v Bouwnyv Internatlo Int. Kunststoff. Ind v. Kempen en Begeer Leidse Wolspinnerij Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips pref Rott. Droogdok My Sikkens Groep Ver. Touwfabrieken 252 380 33 223% 330 379% 329 Wernlnk's Betonmy. Wilton Feyenoord Van wyk en Heringa Zaalberg Kon Petr (f 20) Amerlk r<>ndsen Canadian Paclflo R. Intern NlckeJ Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 350 L 345L 40 37% 815 811% 394 405 400 175 175 500 295 177 175% 81 82 135 134% 660 L 655 555 540 659 648 285 i 280% 550 545 880 875 330 330 104% 1 203 195% 275 275 137% 136 147 140 1 515 505 126.30 125.10 25 25 75% 75% 59ti 59% 46 exd. 45% 53% 54 46% 45% 88% 87 62% 63 39% 39% 32H 32% 86% 85%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11