Nieuwe zware ramp trof K.L.M.: de Sirius te Cairo verongelukt WIN! Twintig mensen zijn omgekomen WEERBERICHT Impasse in *t Laotiscli conflict is doorbroken De Electra II toestellen De „Sirius" in brand Aardbeving in Perzië Prinselijke „top'* in Ziirich oproep van 24 april herhaald Leid sc he Spaarbank je mre halve ZHfare! (9ud QTïë uws* Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 JUNI 1961 No. 30377 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In de afgelopen nacht is de KLM voor de tweede maal in nog geen veertien dagen tijds ge confronteerd met een vliegramp: op het vliegveld Cairo International Airport is de Electra II PH- LLM „Sirius" bij de landing verongelukt. Van de 36 inzittenden zijn volgens de eerste berichten 20 mensen gedood. De „Sirius" had een bemanning van 7 koppen en 29 passagiers aan boord, onder wie 10 Neder landse passagiers, van wie negen tot het personeel van de KLM behoren. Al deze passagiers zouden volgens U.P. gedood zijn. Onder hen bevindt zich ook de heer Johan Grotegoed, KLM manager in Rangoon, met vrouw en drie kinderen. Het staat vast, dat vier van de zeven beman ningsleden zijn gered, doch gewond. Zij zijn de gezagvoerder K. J. Reynolds, de boordwerktuig kundige J. Voogt, de navigator J. C. de Gooyer en de stewardess mej. I. G. J. P. Peeters. De tweede piloot J. W. Heuts, is omgekomen. Omtrent het lot van de purser G. J. H. Thijs en de hofmeester J. Schriel is nog niets met zekerheid bekend, doch men vreest dat ook zij gedood zijn. Het ongeval had plaats om elf minuten over één (01.11 uur) Greenwich tijd. De „Sirius" was als vluchtnummer KL 823 uit Amsterdam vertrokken voor het traject Amsterdam, München, Rome, Cairo, Basra, Karachi, Rangoon, Bangkok, Koeala Loempoer. De KLM gebruikt haar „Electra II"-toestellen op haar lijnen in en door Europa naar Libanon, Syrië, Irak, Jordanië, Saudie-Arabië, Turkije, Iran, Egypte, Soedan, Tunis, Libye, West-Afrika, Israël, en naar verscheidene landen in het Verre Oosten. De bemanning van de „Sirius" De bemanning van de „Sirius" bestond uit zeven personen. Gezag voerder is de 37-jarige Brit Ken neth James Reynolds die op 17 januari 1949 bij de KLM in dienst trad. Reynolds is op 4 september te Birkenhead in Engeland geboren en kwam in 1942 in dienst bij de En gelse Koninklijke Luchtmacht. Hij is bij de KLM vliegtuigbestuurder eerste-klasse, is gehuwd, woont in Amstelveen en heeft geen kinderen. Dc om het leven gekomen tweede vlieger, vliegtuigbestuurder tweede klasse Johan Willem Huber Heuts was 31 jaar, geboren op 28 maart 1930 te Mecheien gemeente Wittem in Limburg. Hij trad op 11 juli 1955 in dienst bij de KLM. De heer Heuts was gehuwd, had geen kinderen en woonde in Amsterdam. Purser tweede-klasse Gerardus Johannes Henricus Thijs is 35 jaar oud. Hij is op 22 juni 1925 te Til burg geboren, trad op 15 maart 1947 bij de KLM in dienst. De heer Thijs is gehuwd, heeft een kind en woont in Uithoorn. De aankomende hofmeester Jan Schriel is 27 jaar oud. Hij is op 15 augustus 1933 te Vlaardingeram- bacht geboren. Hij trad op 1 novem ber 1958 in dienst bij de KLM, is ongehuwd en woont te De Bilt. Stewardess mej. Janine Georgette Jose Pauline Peeters is 25 jaar. Zij is op 30 maart 1936 te Lier in Bel gië geboren, trad op 1 juni 1959 in dienst bij de KLM en woont te Am sterdam. Boordwerktuigkundige tweede klasse Johannes Voogt is 32 jaar oud. Hij is op 4 mei 1929 te Vlaar- dingen geboren, trad op 1 september 1947 bij de KLM in dienst, is ge huwd, heeft een kind en woont in Amsterdam. Navigator-radiotelegrafist tweede klasse Jasper Cornelis de Gooyer is 31 jaar. Hij is geboren op 15 maart 1930 te Amsterdam, trad 18 augustus 1947 bij de KLM in dienst, is ge huwd, heeft twee kinderen en woont in Amsterdam. Toestellen van het type „Electra II' van de KLM kunnen 48 passagiers in de zgn. „Economy"-klasse en 16 passa giers in de eerste klasse vervoeren, in totaal dus 64 passagiers. In het gedeel te van de kajuit vlak achter de stuurhut is plaats voor 18 passagiers in de „eco- nomy"-klasse. Achter dit gedeelte van de kajuit bevinden zich kleerkasten en toiletten en dan volgt een ruimte waarin 30 „economy"-klasse passagiers kunnen worden vervoerd. Dan volgt een kajuit afdeling waarin 8 passagiers eerste klas se kunnen worden vervoerd en na de ruimte voor de boordkeuken volgt weer een afdeling voor 8 passagiers eerste- klasse. Direct achter het eerste compar timent voor „economy"-klasse reizigers bevindt zich aan bakboordzijde van het toestel de toegangsdeur. Deze ligt ver voor de voorrand van de vleugels. De „Electra II" heeft vier schroeftur- binemotoren van het fabrikaat der Alli son afdeling van de General Motors- vliegtuigmotorenfabriek. Het is zoals bekend, nog maar enkele maanden geleden dat de verbeterde Lockheed „Electra"-schroefturbinevlieg tuigen van de KLM (13 stuks) door de Nederlandse luchtvaartmaatschappij weer met onbeperkte dienstsnelheid wer den gevlogen. Met toestellen van de oorspronkelijke uitvoering van de „Electra". toebeho- NU EN DAN REGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Koel weer met nu en dan regen. Aan vankelijk matige wind uit zuidelijke richtingen. Later veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 4.58 uur; onder: 20.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.42 uur; laagwater te 11.25 en 23.46 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) De depressie, die van Engeland in de richting van Zeeland trekt, brengt mor gen opnieuw wat regen en te koel strand weer. Matige wind uit z.o. en z.w.-rich- tingen. Temperatuur overdag 17 graden C. Temperatuur zeewater 14 gr. Neerslag in mm.: IJmuiden 10, Zandvoort en Scheveningen 13, Katwijk 9, Vlaardingen 4. Vooruitzichten: opklaringen, maar nog afwisselend en te koel weer. Dit blad bestaat alt 16 pagina's rend aan Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen waren immers in de V.S. kort na elkaar twee zeer ernstige ongelukken gebeurd. Uit het onderzoek naar de oor zaak van die ongelukken bleek dat de motorophanging van dit type toestel op sommige punten verbetering behoefde en dat de vleugel verstrekt zou moeten worden. Hangende deze verbeteringen beval de Amerikaanse luchtvaartdienst, in overleg met de Lockheed vliegtuigfa brieken, voor de gebruikers van de „Electra" een snelheidsbeperking aan. Dj KLM, als enige niet-Amerikaanse luchtvaartmaatschappij gebruikster van dit type schroef-turbinevliegtuig, heeft zich eveneens deze snelheidsbeperking voor de ..Electra" opgelegd. De bij haar op dat ogenblik in gebruik zijnde vlieg- utigen van dit type (dat waren er toen nog geen 13) hebben geruime tijd lang zamer gevlogen. Begin april hief de Amerikaanse luchtvaartdienst de beper kingen voor de inmiddels verbeterde uit voering van de „Electra", de „Electra II" op. De Nederlandse Rijksluchtvaart dienst heeft voor dit type een nieuw be wijs van luchtwaardigheid afgegeven. De KLM heeft sedert zij de beschik king heeft over vliegtuigen van het type „Electra" en „Electra II" geen on gelukken met dit type gehad. Slag voor drs. v. d. Beugel De ondergang van de DC-8 „Fridtjof Nansen" bjj Lissabon op 30 mei jl. was het laatste ongeluk dat de toen nog twee dagen in functie zijnde president- directeur der KLM, de heer I. A. Aler, al«- leider de KLM meemaakte. Zyn op volger drs. E. H. van der Beugel, die op- 1 juni jl. de leiding overnam, werd giste ren geconfronteerd met de gebeurtenis sen met de „Koraalzee" boven de Atlan tische Oceaan bjj Ierland men zie elders en in de afgelopen nacht reeds met het eerste ernstige ongeluk tijdens zijn bewind. Toestel commissie onderzoek defect Van Schiphol is een commissie van deskundigen van de KLM naar Cairo vertrokken. Deze bestaat uit de volgende leden: G. van Messel (hoofd bureau Vei ligheid), dr. K. Vaandrager 'hoofd Ge neeskundige Dienst), A. W. Witholt (hoofd vliegbedrijf), L. Lucas (operation manager Afrikaanse en Aziatische rou tes), R. J. Stam (plv. hoofd vliegtech nische dienst), H. Reyndorp (ass. ope ration-manager), E. W. Treffers (techn. dienst afd. Lockheed), Capt. Blomberg (Ver. KLM-vliegers), J. G. van Laar (bedrijfsbeveiliging KLM), J. Steeneke (bedrijfsfotograaf), Lohmeyer (boord werktuigkundige), W. L. Keppels (per soneelszaken), J. van Oldenborgh (on- derdir. verkoop), en van de Lockheed- fabrieken de heer Gates. De commissie zou vanmorgen per DC-8 vertrekken, maar het voor deze reis bestemde toestel bleek defect te ziin. Het nam uren voor dat men een ander toestel had vryge- maakt voor de vlucht naar Cairo. Een toestel van het type Lockheed Electra, zoals dat vannacht bij Cai ro is verongelukt. U.P. meldt, dat de uit Rome komende „Electra II" de „Sirius" het vliegveld in Cairo naderde, nadat de dag was aangebroken. Ooggetuigen vertelden, dat het toestel een bocht beschreef om te landen, toen het in brand scheen te raken en tegen de grond sloeg. Het brandende vliegtuig sprong en schoof over een afstand van 400 meter over zand en stenen voor het op een akker tot rust kwam. De reddingsploegen rukten snel uit en haalden stoffelijke over schotten en overlevenden uit het brandende wrak. Vier der overschotten hielden elkaar in de armen omklemd, doch ze waren zo zwaar verbrand, dat men niet onmiddellijk kon vast stellen, wie zij waren. Van de 17 overlevenden hadden slechts drie zware brandwonden, de meeste anderen hadden een shock. Honderd rebellen bij Saigon gesneuveld Volgens het Zuidvietnamese persbureau hebben honderd communistische opstan delingen donderdag j.l. het leven verlo ren by een gevecht van een half uur met regeringsstrijdkrachten op ongeveer drie honderd km ten zuidwesten van Saigon. Aan regeringszijde vielen zeven doden. De opstandelingen telden ongeveer vijf honderd man. (Volgens militaire kringen zijn in Zuid- Vietnam meer dan tweehonderd commu nistische guerriillastrijders gedood). Vierhonderd guerrillastrijders deden de zelfde dag een aanval op een rubber plantage nabij Saigon en ontvoerden een aantal Franse planters voordat zij werden verdreven. Elders hadden guerril la-strijders dorpelingen geld afgeperst. In het Zuidperzische dorp Dehkouhen zijn als gevolg van een aardbeving 50 mensen omgekomen en een even groot aantal gewond. Het gehele dorp, be staande uit een 400 aarden hutten, is met de grond gelijk. De 1500 inwoners kamperen in het open veld. In de nabijgelegen stad Lar is de beving ook gevoeld. Hier vielen slechts negen gewonden. Vorig jaar waren er bij een aardbeving in Lar 3500 doden en ge wonden te betreuren. De jongste beving deed zich voor op een tijdstip dat de meeste mensen op het veld werkten. In het oude gedeelte van Lar zijn alle winkels verwoest. Komplot verijdeld in Guatemala De president van Guatemala, Ydigoras Fuente, heeft gisteren bekendgemaakt dat de regeringsautoriteiten een samen zwering hebben verijdeld waarvan de Cubaanse minister president, Fidel Cas tro. en de Mexicaanse oud-president Cardenas de aanstichters zouden zijn. Volgens de president heeft de regering de toestand in de hand en is het vol komen rustig in het land. Verscheidene militairen en burgers zijn in hechtenis genomen, maar presi dent Ydigras Fuente wilde niet zeggen hoeveel. Hij zei alleen dat de aangehou den militairen geen deel uitmaakten van de strijdkrachten maar behoren tot hen die na de mislukte opstand van 11 no vember jongstleden naar Honduras uit weken. Avro ontving rapport onderzoekcommissie Het algemeen secretariaat van de AVRO deelt mede, dat het het rapport van de door het be stuur ingestelde commissie van onderzoek heeft ontvangen. Het ligt in de bedoeling het rapport te publiceren. Het bestuur zal na kennisneming van het rapport nader besluiten omtrent de wijze van publikatie. Gedenkteken A. H. G. Fokker Het te Haarlem gevormde comité dat zich ten doel stelt in die stad een mo nument op te richten ter herinnering aan vliegtuigbouwer A. H. G. Fokker, ziet geen kans om zijn plan voor 31 augustus te verwezenlijken. Op die da tum is het 50 jaar geleden, dat Fokker met „De spin" de eerste vlucht boven zijn geboortestad Haarlem maakte. Om de 31ste augustus toch niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, is besloten op het Santpoorterplein, waar „De spin" des tijds gestart is, een eenvoudig natuur stenen gedenkteken te onthullen. Schip vergaan bij Birma: 67 (loden Volgens Birmaanse persberichten Is het achthonderd ton metende motor schip „Aung Teza" met 124 opvarenden in de nacht van woensdag op donderdag in een storm ter hoogte van de kust van Tenasserim vergaan. Twee schoe ners hebben 57 schipbreukelingen opge pikt. Men vreest, dat de andere 67 op varenden zjjn verdronken. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Twee nieuwe ontwikkelingen hebben de impasse in het Laotische confluct doorbroken. De Westelijke delagaties hebben besloten de zittingen van de 14-mogendheden-conferentie over Laos niet langer te boycotten: hedenochtend werd de tot stilstand gekomen conferentie hervat. In ruil daarvoor ging er een nieuwe boodschap uit van de Britse en Russische co-presidenten van de conferentie aan de internationale controlecommissie in Laos (India, Polen en Canada). Daarin wordt het op 24 april gedane beroep op de strijdende partijen in de Laotische burgeroorlog om de wapenstilstand te eerbiedigen en met de interna tionale controlecommissie samen te werken herhaald. De tweede zweepslag aan de pas op-de-plaats makende Laotische on derhandelingen werd gegeven door het besluit van de strijdende prinsen in het jungle-koninkrijk om elkaar eindelijk te ontmoeten. De neutralist Prins Soevanna Phoema en zijn half broer de Pathet Lao-leider Prins Soevanoevongdie samen met een coalitie vormen, en hun tegenstan der, de door de Amerikanen gesteun de Prins Boen Oem zullen in de ko mende dagen in Ziirich met elkaar confereren. Men mag aannemen dat het hun doel is een coalitie-regering te vormen en een vereende delegatie naar de confe rentietafel te Genève te sturen. Mocht dit lukken, dan zou het een oplossing van het Loatische conflict ten zeerste vergemakkelijken. Een initiatief van de Indiër Krisjna Menon en Prins Noro dom Sihanoek van Cambodja heeft tot de prinselijke conferentie geleid. De compromis-oplossing tussen Oost en West kwam na een dag van intensief diplomatiek verkeer. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, die gisteren aankwam, confereerde vijftig minuten met Andrei Gromiko, zijn Rus sische ambtgenoot. Na afloop van deze samenkomst werd verklaard dat er nog geen overeenkomst was bereikt. De Westelijke delegaties wilden niet verder confereren zolang zij geen zeker heid hadden dat de wapenstilstand in Laos niet langer overtreden zou worden. Het is na de recente gevechten bij Ban Padong weliswaar al twee dagen rustig in het koninkrijk, maar de Westelijke mogendheden wilden graag zeker zijn dat het zo zou blijven. Vandaar hun eis om nieuwe instructies aan de internationale controlecommissie voor de wapenstil stand in Laos. De Russen daarentegen waren niet be reid tot die nieuwe instructie, zolang er geen vooruitgang op de conferentie zelf werd geboekt. De impasse leek volledig, maar er lag een compromis-voorstel op tafel volgens hetwelk de VS en de Sow- Employé Amerik. geheime dienst zoek In de VS zoekt men op het ogenblik naar de verblijfplaats van de 28-jarige William Hyter Covington, die in dienst is van het Amerikaanse bureau voor Na tionale Veiligheid ih Washington en sinds dinsdag vermist wordt. Covingtons vrouw heeft meegedeeld dat hij dinsdag hun woning in Laurel bij Washington heeft verlaten. Coving ton zou een cheque van 120 dollar geïnd hebben voor hij verdween. Hij zou maar beperkte toegang hebben gehad tot de geheime dossiers. Covington kwam eind mei na een ziekteverlof van twee maanden terug op kantoor. Op 2 juni kreeg hij weer verlof, omdat hij naar zijn zeggen nog niet geheel beter was. Nadien is h{j niet meer op zijn werk verschenen. Hoge functionarissen in Washington geloven niet dat Covington naar de Rus sen is overgelopen en naar de Sowjet- Unie Is gegaan. jet-Unie publiekelijk een beroep zouden doen op hun beschermelingen in Laos om zich aan de wapenstilstand te hou den. De grote mogendheden zouden zich daarmee min of meer garant stellen. 9 Slot pag. 2 Advertentie Ter voorkoming van teleurstelling maken wij NOG MAALS bekend, dat de DATUM VAN INGEBRUIK NEMING van ons rijdend bijkantoor per advertentie zal worden bekendgemaakt. N.V. Tabaksfabriek Gruno-Nijkarli Uit het Leidsch Dagblad van j 13 Junij 1861: j Dinsdag was het wederom 1 feest voor de werklieden der 1 firma de Heyder <fc Co (Katoen- 1 fabriekdoch ditmaal in de 1 nieuw gebouwde localen hunner J stoomweverij op den Stadswal, die daartoe ingerigt en fraai versierd waren. De directeur J. J. van Wensen en deelgenoten J der vennootschap J. H. J. Dries- sen, Louis en Ferdinand Dries- sen waren ook tegenwoordig Te Parijs zijn twee jonge 1 meisjes en een kanarievogel we- 1 gens diefstal aangehouden. Zij 1 droegen den kanarievogel in een j kooi en zodra zij voor een win kel kwamen, werd de kooi open gemaakt en vloog de vogel in 1 den winkel. De meisjes ijlden 1 hem achterna, doch staken ge- 1 durende deze jagt al hetgeen onder hare handen kwam in den j zak. Die behendige en vreemd soortige diefstal werd zoo dik wijls herhaald, dat dc politie er eindelijk de aandacht op vestig- de en de meisjes met haar vogel f in hechtenis nam. j

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1