Sap Ondanks zijn bezwarend verleden blijft dr. Hanz Globke in functie Radio en tv zetten schijnwerper op negende Politie Brabant Rit De vijfdaagse werkweek stelt vrachtrijders voor problemen Adenauers rechterhand nu door weekblad in opspraak gebracht noem een unaan KATTENBURG: KROTTENBURG VRIJDAG 9 JUNI Hoorspel met prijsvraag ten bate van de revalidatie van jonge verkeersslachtoffers (Van onze Bredase correspondent) Het begon negen Jaar geleden nogal onschuldig in Tilburg. Een oriëntatie- ritje voor poli tie-ambtenaren, een gezel lig dagje uit, waar wat te puzzelen en te plezieren viel. Het tweede jaar werd het wat moeilijker en in de loop van de laatste jaren maakte de lach plaats voor de grimmige ernst. Deze ernst tekent ook de negende Politie Brabant Rit, die op 19 en 20 juni wordt verreden. De nadruk is steeds meer komen te liggen op het politie- technlsche vak en als voorbeeld daarvan dienen de ritten, die in 1960 en het jaar daarvoor werden gereden. Vorig Jaar hadden de deelnemende équipes tot taak radio-actief materiaal op te sporen, waarvoor de ritdeelnemers waren uitgerust met geigertellers. In 1959 werd de televisie ingeschakeld voor de opsporing en het optreden bij onge lukken. Ditmaal is de PBR-staf nog verder gegaan en de gehele rit is één grote manoeuvre geworden. Aan de rit nemen 150 équipes deel van Rijks- en gemeentepolitie, Koninklijke Marechaussee, douane en Justitie uit het gehele land. Twaalf radiozenders Voor deze oefening brengt de politie- verbindingsdienst twaalf extra-radio- zenders in bedrijf, die buiten de ont vangstmogelijkheden liggen van de nor male radiotoestellen. De AVRO levert het tweede verbindingsnet. Ten einde de uitgezonden opdrachten te kunnen ont vangen, worden de ritdeelnemers ieder uitgerust met een transistor radio-ont vanger. Om de verstrekte orders goed te kunnen uitvoeren, moeten foto's worden gemaakt. Ook daarin is voorzien, een Duitse firma heeft tientallen miniatuur camera's beschikbaar gesteld van een ongelofelijke perfectie. Deze negende Politie Brabant Rit heeft ook nog een ideële zijde. Een zogenaamde politie-tactische, waarmee men wil duiden op een poging het con tact tussen politie en burgerij te verste vigen en bij het publiek meer begrip te kweken voor de taak vooral van de geüniformeerde agent. Men wil het publiek duidelijk maken, dat de agent naast zijn correctieve taak ook een die nende heeft. Op de eerste manoeuvredag wordt om half acht via de radio het startsein ge geven voor de manoeuvre. Het program ma vermeldt een dirigeer- en paraat heidsoefening met politiële opdrachten. Instructies en opdrachten Bij de geheime schriftelijke instructies worden ook per radio opdrachten ver strekt. Op de tweede dag moet een misdrijf worden opgelost. Deze wordt zo geënsceneerd „dat het bijna echt is". Elke équipe dient zijn conclusies aan het papier toe te vertrouwen en deze toe te lichten met zelfgemaakte foto's. Nog dezelfde dag worden deze foto's ontwikkeld en afgedrukt en voor dit karwei heeft de Tilburgse politiefoto- dienst assistentie gekregen van een Tilburgse particuliere fotograaf en een team deskundigen van de Duitse fabriek, die de miniatuurcamera's ter beschik king heeft gesteld. Het aandeel, dat de AVRO in deze negende PBR levert, is niet onbelang rijk. Op beide dagen wordt een groot deel van de radioprogramma's aan deze tweedaagse manoeuvre gewijd. Ook de televisie zendt daarover uit. De 19e Juni worden opdrachten verstrekt en repor tages gemaakt. Voorts wordt veelvuldig gevarieerd op het thema politie-publiek met een ver- zoekplatenprogramma, concerten van politiemuziekgezelschappen, korte inlei dingen over de taak van de politie in het algemeen en in het bijzonder als dierenbeschermer en bij bosbranden. Ook een crimineel commentaar en een hoorspel ontbreken niet. Avondfeest Het avondfeest in de Tilburgse stads schouwburg, waaraan vele sterren mee werken, komt eveneens in de ether. Op deze avond wordt ook de uitslag bekend gemaakt van de amateurdetec- tivewedstrijd „Inspecteur Vlijmscherp vraagt uw oordeel". Vanavond om 18.40 uur wordt een kort hoorspelletje uitgezonden over een moord op een juwelier. Op 13 en 19 juni wordt dit herhaald. De bedoeling is, dat de luisteraar ontdekt, wie de dader is en zyn wetenschap prijsgeeft door het inzenden van een briefkaart met de op lossing. Op deze briefkaart kan men extra postzegels plakken. De opbrengst is bestemd voor een te stichten fonds tot revalidatie van jonge verkeers slachtoffers. Meestal dragen n.l. deze kinderen schuld aan het ongeluk, zodat de verzekeroing niets uitkeert. Schrikwekkend zijn in dit verband de getallen van het aantal jonge slacht offers in 1959. Niet minder dan 7.476 kinderen kregen in dat jaar een Advertentie Wij zien Pappa's haar.W ongeluk, van wie er 336 (van wie 224 jongensom het leven kwamen. Ernstig gewond werden 4.196 kinde ren (2700 jongens) en licht gewond 2.944 (1.870 jongensAlle slacht offertjes lagen in de leeftijden tussen 1 en 14 jaar. Op de tweede dag be steedt de AVRO voornamelijk aan dacht aan de PBR door middel van reportages. De televisie verzorgt in de rubriek televizier op maandag een reportage. SUBSIDIE PROF. HEEROMA Verzamelen veldnamen De Nederlandse organisatie voor Zui- ver-wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. K. H. Heeroma in zjjn kwaliteit van directeur van het Nedersaksisch in stituut van de Rijksuniversiteit te Gro ningen, een subsidie verleend voor het aanleggen van een verzameling van alle veldnamen, voorkomend in de kadaster- archieven van oost-Nederland. Bij het verzamelen van deze veld namen (namen van wegen, plassen, meertjes enz.) wordt nauw samengewerkt met het bureau voor naamkunde, res sorterende onder de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen te Amsterdam. Daar deze arbeid zeer omvangrijk is - het kadasterarchief te Assen omvat b.v. alleen al enige duizenden folioboeken, die hiervoor moeten worden nagelezen - zal de verzameling voorlopig beperkt blijven tot het gebied ten noorden van de Vecht. In de toekomst zullen dan andere streken bewerkt worden. Denen willen onderzoek van incident bij de Far Oer De Deense regering wil, dat een on partijdige commissie een onderzoek in stelt naar het incident bij de Far Oer, waarbij de Britse treiler „Red Crusader" beschoten werd door een Deens fregat, zo heeft de Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Jens Otto Krag, gis teren in het parlement te Kopenhagen meegedeeld. De regering had het ant woord van de Britten niet bevredigend gevonden. De Britse regering heeft zo als bekend in een nota aan Denemarken verklaard het incident te betreuren, maar nog niet in staat te zjjn tot een uitspraak hierover te komen. De „Red Crusader" werd de vorige week door een Deens fregat beschoten, toen de treiler trachtte te vluchten, na dat de Denen zeven man aan boord hadden gebracht om hem op te bren gen wegens schending van de visserij- grens. Per dag 80.000 ton meer vervoeren (Van onze reportageredacteur) Tengevolge van de vijfdaagse werkweek zullen de Nederlandse vrachtrijders ruim 80.000 ton goederen namelijk 500.000 inplaats van 417.000 ton per arbeidsdag meer moeten vervoeren dan thans het geval is. Dat is een enorm getal, vooral wanneer men bedenkt, dat dit vervoersaanbod verdeeld is over een kleinere en uiteenlopende wendingen, afkomstig uit alle streken van het land en gedeeltelijk ook uit het buitenland. Aan deze met arbeidstijdverkorting, krappe arbeid en produktlviteitsverhoging samenhangende problemen was het gisteren in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden 14e beroepsvervoercongres van de N.O.B. (Nederlandse Organisatie voor Beroepsvervoer) wegvervoer onder het motto „61 6" gewijd. Ir. W. H. Kruijff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, zei dat een oplossing wellicht te vinden is in een grotere samenwerking tussen de individuele bedrijven, waardoor de leeg loop van het materieel tot een minimum zou kunnen worden beperkt. Misschien kan men belangrijke resultaten boeken door overleg met de verladers, teneinde onnodig verlies van tijd bij het laden en lossen te voorkomen. Verder is het mogelijk dat men er toe overgaat specia le hulpmiddelen aan te schaffen, die vaak een enorme besparing aan ar beidskracht en arbeidstijd te zien ge ven. Regelmatige controle van perso neel en beoordeling van de routes en het voeren van een goede administra tie zijn middelen om de maximale pro- duktie te halen. goed los- en laad-materieel verhoogt de veiligheid van mensen en goederen. Een weloverwogen mechanisatie van laden en lossen zal als uitkomst geven, dat de ingewikkelde som van 61 tóch 6 bljjft: het werk van zes dagen in vyf dagen voltooien. Demonstratie In de middaguren werd de cause rie van de heer Jansen met demonstra ties geïllustreerd. De aanschaffingskos- ten van de getoonde apparaten liepen uiteen van enkele tientjes tot enkele tienduizenden gulden met alle variaties daartussen, van de grote silo voor zand en grintvervoer tot de eenvoudige en goedkope steekwagentjes toe. De hon derden deelnemers aan het NOB-con- gres hebben deze demonstraties met de Moderne ondernemerstype belangstelling, welke men voor dit voor 'r hen zo belangrijke probleem kan ver wachten, gevolgd. Prinses Irene, die de Koningin I van de Hertog van Kent. in gezel- vertegenwoordigde bij het huwelijk I schap van de Gravin van Athlone. Namens de door zjjn besprekingen In de VS verhinderde staatssecretaris E. G. Stijkel, wees de directeur-generaal van het verkeer, mr. C. J. C. G. Vinken- stejjn, erop, dat het ondernemerstype in het vrachtvervoer de laatste jaren een wjjziging ondergaat. De vrachtrij der voldoet niet slechts aan de eis van hard en lang werken, maar ontwikkelt ook doeltreffender werkmethoden. Op deze weg van mechanisatie en grotere efficiency zal hjj voort moeten gaan, wil ook in zjjn eigen bedrijfstak het belangrijke sociale goed der arbeidstijd verkorting wel veel, maar niet te veel van de economische mogelijkheden ver gen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. legde er de nadruk op, dat de arbeidstijdverkorting tevens een noodzakelijke samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven met zich brengt. Mechanisatie is noodzaak Het hoofd van de afdeling intern transport van de EVO <de Eigen Ver laders Organisatie), de heer A. M. Jan sen, ging in op de economische nood zaak om het laden en lossen van vracht auto's te versnellen. Het gebruik van (Van onze correspondent in Bonn) De hardnekkigheid, waarmee dr. Hanz Globke, staatssecretaris van het departement van de Bondskanselier, op zijn stoel blijft zitten, is verbazingwekkend. Al sinds vele jaren is de man nu in opspraak, niet alleen bij de communisten, die iedere politicus in Bonn voor een oud nazi uitmaken, maar ook bij iedereen die in de Westduitse staat democratisch denkt en een afschuw heeft van het nationaal-socialisti- sche verleden. In dit verleden nu is Globke bijzonder gecompromitteerd. nazi-Duitsland: de uitroeiing van de joden. Daar kwam nog bij dat de Ber- ljjnse advocaat Merten, die in Grie kenland wegens oorlogsmisdaden aan vankelijk tot 25 jaar werd veroordeeld, maar later gratie kreeg, een onderzoek tegen Globke aan het rollen bracht, toen hij verklaarde dat Globke mede-schul dig moest borden geacht aan de dood van 20.000 Griekse joden. Merten beweerde namelijk zich in 1942 van Griekenland uit tot Globke te heb ben gewend met het verzoek om raad, omdat hij wilde pogen de jodenwetten niet toe te passen in Griekenland, waar Merten in de staf van de Duitse opper bevelhebber werkte. Globke zou hem toen geantwoord hebben zich met zijn eigen zaken te bemoeien en hij zou hem toen om zijn woorden kracht bij te zet ten. de eigen commentaar op de wetten van Neurenberg hebben toegezonden. Het onderzoek in verband met deze kwestie tegen Globke is echter onlangs ingetrokken omdat het Westduitse Open bare Ministerie meende dat geen enkele grond was voor de beschuldiging, het geen waar kan zijn als men bedenkt dat advocaat Merten zich tot nu toe heeft laten kennen als een niet van fantasie ontblote fanaticus. Nimmer '11 afdoende verklaring gegeven Hij heeft op het naziministerie van Binnenlandse Zaken de rol van Mi- nisterialrat" gehad en heeft zijn tijd in het Derde Rijk rustig uitgediend, ook al kreeg hij zulke onverkwikke lijke zaken als rassenzuiverheid te behandelen. Op de beruchte joden- wetten van Neurenberg, die in 1935 werden uitgevaardigd, heeft de hui dige naaste medewerker van Aden auer zelfs een dikke commentaar ge schreven. Volgens zijn eigen zeggen maakte deze echter een milde interpretatie van de wetten mogelijk en steeds wijst hij erop dat een rigoureuzere interpretatie, die later is verschenen, bij de grootste nazi- misdadigers de voorkeur genoten. Maar voor het feit zei dat hij zich ertoe ge leend heeft een juridische commentaar te schrijven op wetten die met recht wei nig van doen hadden, heeft Globke nimmer een afdoende verklaring weten te geven. Sinds de minister voor Vluchtelingen zaken Oberlftnder na de actie tegen hem wegens zijn rol t:jdens de oorlog in de Oekraïne aftrad, heeft zich alle aan dacht gericht op Globke, de man in de Bondsregering met het meest veront rustende nazi-verleden. Natuurlijk zijn er nog wel anderen die kans lopen het mikpunt te worden van aanvallen. Van communistische kant hoort men trou wens al geregeld het een en ander over de ministers Seebohm en Schroder. Proces Eichmann De belangstelling voor Globke is voor al sterk toegenomen sinds het proces- Eichmann aller aandacht weer richtte op dat meest afschuwelijke aspect van Onthulling Hoe het ook zU, Globke was met deze Griekse kwestie weer in opspraak. Daar komt dan nog bij dat het weekblad „Der Spiegel" laatst onthulde, dat er nog an dere adders onder het gras van Globkes verleden zitten. Gebleken is namelijk dat Globke in 1942 samen met de toenmalige staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Stuckart, een plan heeft opgesteld dat by het sluiten van een vredesverdrag met Frankryk uitgevoerd had moeten worden. Onder andere behelsde dit plan, dat joden, zigeuners, negers, Madagascen, Indo-Chinezen en mulatten uit heel Europa en dus ook uit Frankrijk gede porteerd zouden moeten worden naar die „koloniale gebieden van Frankrijk bul ten Europa, die overeen kwamen met de afkomst naar ras van bovengenoemde groepen". Verder komen in de tekst van het plan zinnen voor als: „Het binnensij pelen van gekleurd bloed in Europa kan in de toekomst niet meer geduld wor den". Huwelijken en geslachtsverkeer van kleurlingen uit Frankrijk of de Franse koloniën met Arische personen werden in het plan strafbaar gesteld. „Met vakantie. Hoewel het plan alle kentekenen draagt van Globkes afdeling heeft Aden auers schildknaap reeds gezegd niets van de zaak te weten. ..Het moet door iemand anders behandeld zijn", zo heeft hij verklaard. „Ik was waarschijnlijk met vakantie". Dat laatste klopt echter niet helemaal. De stukken dragen een datum waarop Globke in Berlijn aanwezig was. De positie van Globke is verre van benijdenswaardig. In Bonn gaat het ge rucht, dat hij al driemaal aan Aden auer heeft gevraagd met ontslag te mo gen gaan, maar de gryze kanselier wil daar niet van weten. Hij zegt vertrou wen in Globke te hebben, de ambtenaar bij uitstek en hij weigert te wijken voor aanvallen van buitenaf. Adenauer heeft daarmee echter een moeilijke situatie geschapen. De com munisten krygen dagelijks voedsel voor hun propaganda-theorie dat Bonn vol met oud-nazi's zit en de CDU, de chris tendemocratische partij waartoe Globke behoort, moet geregeld goocheltoeren verrichten om Globkes verleden te recht vaardigen. En tenslotte maakt de aan wezigheid van deze man op deze be langrijke plaats iedere rechtgeaarde de mocraat, die gaarne geloven wil dat in de Bondsrepubliek de democratie hecht verankerd ligt, met reden wantrouwend. Kind werd prooi van twee kannibalistische vrouwen Voor een gerechtshof in de hoofdstad van Tanganjika, Dar es Salaam, is uitgekomen, dat een jongetje van vier jaar, dat in februari werd ontvoerd van een speelterrein en daarna van het le ven beroofd, door twee vrouwen die in hekserij geloofden werd opgegeten. De beide vrouwen, die hadden toegegeven dat ze behoorden tot een geestenbe zweerdersgenootschap in Oetete, de stad waar de moord werd gepleegd, werden door een gerechtshof wegens de ontvoe ring van en de moord op het kind ter dood veroodeeld. Men wist toen niet wat zij verder hadden gedaan. Aanvankelijk waren negen personen in verband met de moord gearresteerd, maar men moest er zeven wegens gebrek aan bewijs vrij laten. Albanese militaire attaelié uit Moskon? Volgens het Par ij se onafhankelijke blad Le Monde is de Albanese militaire attaché in Moskou uitgewezen. De Sow- Jetrussische regering zou ook haar mili taire attaché uit Tirana hebben terug geroepen. Le Monde, dat schrijft dit „uit goede bron" te hebben vernomen, meldt voorts dat twee Albanese diplomaten, onder wie de "nandelsraad te Praag, onlangs asiel hebben gezocht in het land, waar zij waren geaccrediteerd. In het ideologische conflict tussen de Sow jet-Unie en communist isch-China hebben de Albanese communisten de zij de van Peking gekozen. Advertentie BU21JN NAAM GOEDE KEUKENS HEBBEN BALASTORE! Uw keuken is pas compleet met balastore. Deze zongor dijnen koopt u voor elk raam pasklaarbijdewoninginrichter. U bevestigt ze zelf in tien minuten en zezijn zó goedkoop. GOOCHELAARS STRIJDEN OM KAMPIOENSCHAP (Van onze correspondent) 24 beroeps- en amateurgoochelaars uit alle delen van ons land zullen op 17 en 18 juni in de Utrechtse stadsschouw burg stryden om het Nederlands kam pioenschap goochelen 1961 Als in de goochelwereld gebruikelijk, zullen zowel de amateur- als de beroeps- joochelaars, die in Utrecht aan het andskampioenschap meedoen, gelijk worden beoordeeld. Dit gebeurt door een jury die uit drie vakmensen en twee eken bestaat. Zondagavond 18 Juni, .vaderdag", wordt in de Stadsschouw burg te Utrecht een openbare gala voorstelling gegeven. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren schel daglicht en zon tot aangenaam licht 2. Bestand tegen stoom Dit bijzondere materiaal kan tegen vocht I 3. Werkt decoratief Leuke zig zag en zachte kleur geven uw keuken een modern accent van gezelligheid. Dienstregeling spoorwegen Het Tweede-Kamerlid de heer Van den Heuvel (KVP) heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat een schriftelijke vraag gesteld over de zo merdienstregeling van de Ned. Spoor wegen. Hij vraagt of de minister kan mee delen. waarom de uitvoering van de zo merdienstregeling. afgezien van onvoor ziene storingen, tot nu toe minder goed is geslaagd. In Amsterdam Sanering kost acht miljoen gulden (Van onze Amsterdamse correspondent) Kattenburg, een onderdeel van de troosteloze Amsterdamse arbeiderswyk, die de Oostelyke Eilanden wordt ge noemd, Is de krotrljkste buurt van de hoofdstad. Van de 1385 Kattenburgse woningen komen er 800 zonder meer voor onbewoonbaarverklaring in aan merking. Tot deze conclusie is de specia le commissie van onderzoek gekomen, die B. en W. van Amsterdam over de krotopruiming heeft geadviseerd. De re sultaten van het onderzoek zyn neerge legd in een rapport, dat verleden jaar aan het gemeentebestuur Is uitgebracht, maar dat eerst gisteren aan de open baarheid is prysgegeven. Amsterdam, dat binnen enkele Jaren zUn binnen de gemeentegrenzen be schikbare bouwterreinen zal hebben vol gebouwd met moderne tuinsteden, hoopt in aansluiting daarop te beginnen met de sanering van de binnenstad, die vele tienduizenden krotten telt. Vervangende woningen wil men bouwen in de thans nog grotendeels tot de gemeente Wees- perkarspel behorende BUlmermeerpol- der. waarvan de toekomstige status oor zaak is van meningsverschillen tussen Amsterdam en randgemeenten. De instelling van een commissie van onderzoek naar de bewoonbaarheid van huizen in de binnenstad, was destUds noodzakelUk omdat sinds 1940 geen on bewoonbaar verklaringen in Amsterdam zUn afgegeven. In het rapport steit de commissie, dat op Kattenburg van een noodtoestand kan worden gesproken en dat de grootscheepse sanering van de binnenstad in deze buurt dient te wor den begonnen. De kosten van deze sa nering worden begroot op circa 8 mil joen gulden. Van DUzonder slechte kwaliteit zUn volgens het rapport ook de woningen van het Bickerselland. Geadviseerd' wordt de sanering van deze buurt «kos ten circa 3 milloen gulden) op die van Kattenburg te laten volgen. Het nieuwe Kattenburg zal opnieuw een woonbuurt zUn de woningdicht heid zal echter geringer zUn dan thans het geval is. Het Bickerseiland is be doeld voor huisvesting van lichte indu strie en kantoren. KONINGIN 11 JULI NAAR NOORD-HOLLAND De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede dat H.M de Koningin voornemens Ls dinsdag 11 Juli een bezoek te brengen aan een aantal gemeenten in het noor delijk deel van de provincie Noord- Holland. K.A.B.-ACTIE „WIJ EN ZIJ- OVERSCHRIJDT F. 150.000 De actie van de Katholieke Arbeiders Beweging onder het motto ..WU en zü" ten behoeve van de christelUke vakbe weging in de onderontwikkelde gebieden heeft de anderhalve ton overschreden. Na de officiële sluiting zUn uit tal van afdelingen nog gelden binnengekomen, waardoor de totale opbrengst than f. 155.347.37 bedraagt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9