BADPLAATS IN WORDING Volgens de Patliet Lao alleen maar „een sclioonmaakoperatie" in Laos Langevelderslag wordt ontsloten LINOLEUM SupralllX VERF EN LAK Dit seizoen al autoverkeer? Russen sturen 22 divisies naar Oost-Westduitse grensgebied *LML Eigenlijk hebben de Amerikanen wapenstilstand geschonden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 juni 1961 Derde blad no. 30375 Dc mens van de 20-e eeuw jaagt door de razende tijd. Alles wordt beheerst door het tempo. Van geest en zenuwen wordt het uiterste gevergd. Daarom zoekt deze mens van tijd tot tijd een plaats om tot zichzelf te komen. Vakantie, vroeger als luxe beschouwd, blijkt thans absolute nood zaak. Geen wonder, dat het zogenaamde sociaal toerisme na de laatste wereldoorlog, niet alleen in ons land, maar ook elders, hand over hand is toegenomen. Vrijwel het hele jaar, vooral in de weekeinde, zijn vele duizenden op pad, zoekend naar oases van rust en ontspanning. Voor dit massa-toerisme moet ruimte gemaakt worden. Helaas, de gelegenheid om dicht bij huis te zwemmen, te baden, te zonnen, te wandelen, te spelen, kortom om nieuwe krachten op te doen, slinkt met de dag. Recreatiegebied van de toekomst Strand, bos, zee en duinen, voor deze recreatieve genoegens bij uitstek ge schikt, trekken dan ook steeds meer bezoekers. In de zomermaanden stromen zij er heen, maar ook op zonnige dagen in de overige jaargetijden zijn het de trekpleisters voor velen. Dit strandleven concentreert zich evenwel hoofdzakelijk in de badplaatsen. Deze beschikken over de nodige acco modate en zijn per trein, bus of auto gemakkelijk te bereiken. Roezemoesende massa Door deze opeenhoping van zonners en baders op een betrekkelijk klein strand- oppervlak, is er eigenlijk van rust en ontspanning geen sprake meer Uit het drukke stadsgewoel stort men zich in een roezemoezende massa, die het strand, speciaal in de nabijheid van de grote bevolkingscentra, tot de laatste vierkante meter bezet. Daarom valt het te betreuren, dat tot nog toe grote delen van onze kust, on gewild, aan de recreatie zijn onttrokken. Een voorbeeld hiervan is de ongeveer vijftien kilometer lange kuststrook tus sen Noordwijk en Zandvoort, groten deels behorende tot het grondgebied van eerstegenoemde gemeente. Niet aantrekkelijk De reeds van oudsher bestaande pa den naar het strand, of beter gezegd „zandslagen", met name de Duindam- se Slag en de Halfwegse Schulpweg, gelegen respectievelijk ter hoogte van Noordwijkerhout en De Zilk, maken een bezoek aan het strand in die om geving niet aantrekkelijk. Wie heeft er de moeite voor over om op een wind stille dag door de zengende hete dui nen te zeulen? Slechts een enkeling Bovendien is het .Amsterdamse ge meentebestuur al van 1951 af bezig om het gedeelte van de Halfwegse Schulp weg, dat door haar waterwinningsge- bied loopt, van de wegenlegger af te voe ren. Kort geleden is Amsterdam daarin geslaagd. Om aan de dringende behoefte aan recreatieruimte tegemoet te komen heeft het gemeentebestuur van Noordwijk in overleg en samenwerking met de pro vincie, plannen ontworpen voor de stichting van een nieuw badcentrum in het Langeveld. De eerste en tevens belangrijke vraag, waarvoor men zich zag gesteld, betrof de plaats waar dit badcentrum diende te verrijzen. In feite had men de keuze tussen de uitbreiding van de onver harde Duindamse Slag of de aanleg van een geheel nieuwe toegangsweg naar het strand, meer naar het noorden. LINOFELT - BALATUM in vele dessins voorradig. WONINGTEXTIEL W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 TELEFOON 24610 LEIDEN MIDZA Frankrijk doet beroep op Portugezen inzake Angola Frankrijk heeft gisteren in de Veilig heidsraad, die de kwestie-Angola behan delt, een beroep op de Portugezen ge daan om „zich te schikken naar de nieuwe omstandigheden in Afrika". De Fransman Armand Berard ver klaart, dat „bü zijn tijd ten achter blijven een van de grootste fouten is die een land kan maken". Frankrijk erkent en kent geen onder scheid tussen blanken en niet-blanken. Ook Portugal heeft altijd de gelijkheid van de rassen erkend en daarnaar ge handeld. Frankrijk hoopt dan ook dat Portugal alle consequenties uit dit prin cipe zal trekken, aldus Berard. Vele besprekingen zijn over dit pro bleem gevoerd, onder meer met het Staatsbosbeheer, het Hoogheemraad schap van Rijnland, het provinciaal be stuur van Zuid-Holand, en de gemeen tebesturen van Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom. Na het afwegen van de verschillende belangen, vooral ten aanzien van het achterland, en voorts rekening houdend met de wensen van het Rijnland, is be sloten tot de aanleg van een nieuwe toe gangsweg naar het strand, de zoge naamde Langevelderslag. uitmondend ongeveer bij kilometerpaal 75. Met deze Slag, die door de provincie is aangelegd en thans nog bestaat uit een rijwielpad en een afzonderlijk voet pad, zijn in het bijzonder de bloem bollengemeenten Hillegom, Lissen en omgeving gediend. Totnutoe waren deze plaatsen van een behoorlijke strandver- binding verstoken. De Duindamse Slag daarentegen heeft hoofdzakelijk betekenis voor de ge meente Noordwijkerhout en voor een aantal in het Langeveld gelegen kam peerterreinen. Hoewel dus van minder belang, wordt deze Slag door het ge meentebestuur van Noordwijk zeker niet verwaarloosd. Er zal namelijk een rij wielpad van drie meter en een voetpad van twee meter breed worden aangelegd ten behoeve van de bezoekers van het zogenaamde „stille strand". Bovendien wordt aan de duinvoet, even voorbij het café „De Duinrand", een parkeer terrein gecreëerd, dat ruimte biedt aan ongeveer 150 auto's. Deze foto geeft een beeld van het tegenwoordige Langevelderslag, dat straks een autobaan gaat worden. Op de achtergrond is een buldozer bezig het duinterrein gelijk te ma ken, waar het badcentrum zal ver rijzen en en groot parkeerterrein zal worden aangelegd. Links op de achtergrond ziet men nog juist het dak van de consumptietent van de heer van Wester op. deze weg voor het autoverkeer open te staan. Ook moeten dan de toeleidingswe- gen worden verbeterd en een parkeer terrein aangelegd. Moeizame onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat door de provin cie het bestaande rijwielpad wordt ge reconstrueerd tot een autoweg van zes meter breed, terwijl het voetpad wordt veranderd in een rijwielpad. Met deze reconstructie is inmiddels een begin ge maakt. K Nog dit seizoen Te verwachten valt, dat de autoweg nog dit seizoen in gebruik genomen kan worden. Overwogen wordt nog of ten behoeve van de verkeersveiligheid de aanleg van een afzonderlijk voetpad no dig is. De toeleidingswegen naar het Lange veld worden door en voor rekening van de gemeenten Noordwijk en Noordwij kerhout verbeterd. Noordwijk heeft de verbetering van de op haar grondgebied liggende wegen in het afgelopen jaar reeds voltooid, terwijl Noordwijkerhout aan de invoering is begonnen van de we- ge, die op haar territoir zijn gelegen. Ook is een begin gemaakt met de aan leg van een parkeerterrein aan de Lan gevelderslag, vlak bij de zee. De gemeen te Noordwijk heeft voor dit doel een Het water betrekt het nieuwe badcen trum rechtstreeks van het Langeveldse pompstation, terwijl een voedingskabel van af het nabijgelegen radiostation „Nora" zorgt voor de voorziening van elektriciteit. Een miljoen Globaal geraamd kom,t alleen het re creatieplan Langevelderslag de gemeen te Noordwijk al op een Investering van een miljoen gulden te staan. Met voorbeeldige ijver werkt het ge meentebestuur aan de verdere voorberei dingen en de uitvoering. Het Langeveld belooft het recreatie centrum van de toekomst te worden. In deze aan natuurschoon zo rijke om geving van zee, en duin, strand en bos, liggen een reeks goed geoutilleerde kam peerterreinen, werd onlangs het zeer comfortabele bungalowhotel „De Witte Raaf" geopend het eerst in deze om geving bevindt zich de nieuwste aanwinst van de Nederlandse Jeugdher bergcentrale „De Duinark", door ligging en inrichting een waar „trekkershotel" en een uitstekend wegennet, reeds uit gevoerd of in voorbereiding. Noordwijk heeft zijn taak in het Lan geveld ten volle begrepen. De badplaats van de toekomst is in wording TE ENKHUIZEN VERDWENEN JONGETJE GEVONDEN In een sloot in de onmiddellijke nabij heid van de ouderlijke woning is gisteren het stoffelijk overschot gevon den van de bijna 4-jarige Gerard van der Meulen; het knaapje werd sinds vorige week zaterdag vermist. Bij de nasporingen waren kikvors mannen van de Kon. Marine en het korps mobiele colonnes Ingeschakeld. DUITSE BOOT DOOR NED. SCHIP OVERVAREN TWEE SLACHTOFFERS Op de Eems is het Duitse binnenschip „AUne" (150 ton) overvaren door een Nederlands baggerschip. De Duitse motorboot, die met stenen was geladen, zonk onmiddellijk. Twee opvarenden van het Duitse schip zyn verdronken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Borkumersiele. De „Aline" was onder weg naar Emden. Het baggerschip werd getrokken door de^Tederlandse sleepboot „Jan" van een AnJRerdamse rederij. Het is volledig over de „Aline" heengevaren. Zowel de kapitein van de sleepboot als de roerganger van het baggerschip zijn door de Duitse recherche verhoord. Zij worden te Emden vastgehouden. Men is bezig de „Aline" te lichten. „Voor het terugslaan van een invasie De Russische minister van Defensie, maarschalk Rodion Malinowski, heeft de Oostduitse leiders 300.000 Russische soldaten beloofd voor de verdediging van hun westelijke grens. Hij verklaarde, dat het paraat zijn van een Russisch leger met een sterkte van 22 divisies de bescher ming van de grens en het veiligstellen van de vrede in Europa redelijkerwijze garandeert. Het Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland", schreef dat de Russische minister deze belofte gaf tijdens een in Oost-Berlijn door partijleider Walter Ulbricht gehouden banket, ter afsluiting van de gezamenlijk militaire oefenin gen van Russische en Oostduitse een heden. Naar het bleek was het onder werp van de oefening het terugslaan van een „invasie" uit West-Duitsland. De uitvoering geschiedde volgens een door het hoge commando van de bij het verdrag van Warschau aangesloten lan den opgesteld gevechtsplan. Naast Malinowski, volgden maar schalk Andrei A. Grechko, comman dant van de strijdmacht van het ver drag van Warschau, en generaal I. I. Jacobowski, commandant van het Rus sische leger in Oost-Duitsland, het ver loop van de oefeningen, die in de laat ste helft van de vorige maand en in het begin van juni werden gehouden. Het blad schreef dat Malinowski en Ulbricht in hun toespraken „de nadruk legden op de sterke banden tussen de Russische en nationale legers in Oost- Duitsland, en hun uitstekende gevechts vaardigheid, hetgeen de veiligheid van de grenzen en het handhaven van de vrede in Europa zou kunnen waarbor gen". Een vrachtwagenbestuurder was tU- dens de oefeningsperiode op de 160 km lange verbindingsweg tussen Helmstadt en West-Berlijn „bijna onafzienbaar lan ge colonnes Russische militaire trans portvoertuigen en pantserwagens tegen gekomen, die in westelijke richting re den". Hjj zei: „Ik dacht dat het feest overgedragen aan de regering van Oost- begonnen was". „Neues Deutsland" gaf geen nadere bijzonderheden over de belofte van Ma linowski. De Russen hebben in het. verleden herhaaldelijk verklaard dat zij de gren zen van de D.DR. zullen verdedigen tot er een Duits vredesverdrag is gete kend, waarbij de Westelijke rechten in Berlijn en de beheersing van de toe gangswegen tot de stad zullen worden overgedragen aan de regering van Oost- Duitsland. De communistische pers drong giste ren weer aan op een oplossing van het „probleem Berlijn" en het tekenen van een Duits vredesverdrag. De „Wahrheit" schreef in haar hoofdartikel dat de si tuatie in West-Berlijn spoedig veran derd moet worden, wil men de stad niet blootstellen aan „uitermate ernstige ge varen". Chroesjtsjow en Soekarno weer in Moskou President Soekarno en premier Chroesjtsjow zijn vandaag van hun tweedaags bezoek aan Leningrad in Moskou teruggekeerd. HERENPANTALONS in moderne, veel gevraagde kleu ren grijs; óók in groen en beige cotelé. Kreukherstellend, was- baar, krimpen niet, plooihoudend. Normaal 29.75 NÜ, EEN DAG ALLE MATEN LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent Wc. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 AUTOMATISERING VAN TELEFOONNET VOLTOOID Met de ingebruikneming van de tele fooncentrale in het district Sliedrecht op zaterdag 1 juli zal de automatise ring van het telefoonnet in geheel Ne derland zijn doorgevoerd. Aan dit histo rische feit zal het staatsbedrijf der PTT een officieel tintje geven. Tijdens een bijeenkomst op vrfjdag 30 juni a s., waar voor een groot aantal autoriteiten, on der wie de voltallige directiestaf van de PTT is uitgenodigd, zal de Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, de ingebruik stelling verrichten. Advertentie is beter, kost minder... en elke streek strak! RINK, Groot-Ammiri Niet mogelijk Bouw van accomodatie blyft echter in hoofdzaak beperkt tot de Langevel derslag. Exploitatie van beide slagen is om financiële redenen niet mogelijk. Het vestigen van een behoorlijke accomo datie vergt enorme investeringen. Men streeft er dus naar om het groot ste deel van de strandbezoekers naar de Langevelderslag te leiden. Het achter ons liggend seizoen heeft de noodzaak van deze Slag reeds duidelijk aange toond. Het kreeg zelfs internationale be kendheid. Daarom is het dringend gewenst, dat enige voorzieningen worden getroffen ten gerieve van de strandbezoekers. Ook het gemeentebestuur van Noordwijk heeft dit ingezien. De gemeenteraad stelde het uitbreidingsplan „Langeveld" vast, dat naar verwacht kan worden de nodige goedkeuring zal verkrijgen. Het plan voorziet in de bouw van een aantal dagwinkels, waar sport- en spel- artikelen gekocht kunnen worden, ter wijl ook gedacht is aan ijs- en patates- f riteszaken. Voorts voorziet het plan in de vesti ging van een café-restaurant. De bebouwing is geprojecteerd rond om een groot terras aan de uitmon ding van de Slag, vlak bij de zee. Dit terras vormt enerzijds een aan trekkelijk eindpunt van de naar het strand voerende wegen en paden en anderzijds een centrum, voor het strandpubliek, dat van daaruit gele genheid heeft naar alle richtingen uit te zwermen. Verdei is de mogelijkheid open gela ten voor de stichting van een bad- en strandbedrijf. Aan de stedebouwkundige M. Hartman te Hilversum is inmiddels de opdracht verstrekt de ontwerpen voor de dagwinkels te maken. Om het recreatieterrein aan de Lange velderslag volledig te ontsluiten, dient Dis is de maquette van het toe komstige badcentrum. Het café- iestaurant bevindt zich op de ach tergrond, links daarvoor de dag winkels en rechts het terras en het parkeerterrein. krediet beschikbaar gesteld van f 230.000. De oppervlakte van deze parkeerplaats bedraagt ongeveer 15.000 m2. Zij biedt ruimte voor zeshonderd auto's. Noordwijk heeft verder de zorg op zich genomen voor de strandbeveiliging- en het politietoezicht. Wat de beveiliging aan het strand betreft, kan men rekenen op de leden van de Noordwykse Reddings Brigade, die zullen worden geassisteerd door hun collega's uit Noordwijkerhout. Dat er te Noordwijkerhout zo veel belangstelling blijkt te bestaan voor het menslievende werk van de Brigade, is een verheu gend teken. De gemeenteraad van Noordwijk steunt het werk van de strandwachters door een krediet van f7400 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van twee houten, dubbelwandige onderkomens met toebehoren. De NR3 zorgt zelf voor een reddingsvlet met motor, voor zuur stofapparaten en anders reddingsmate riaal, waarmee een bedrag is gemoeid van f 7600. De brigade ontvangt daar voor van de gemeente jaarlijks een sub sidie van f 2000. Voor rekening van Noordwijk zullen diverse openbare werken moeten wor den uitgevoerd. Te denken valt wat dit betreft aan de aanleg van het terras, waarlangs de dagwinkels en het restau rant zijn geprojecteerd, aan de aanleg van een bedieningsweg achter de dag- winkels, aan de afvoer van huishoud- water en faecaliën, aan elektriciteits voorziening en watertoevoer. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma, thans in Genève) Achter het onbewogen gezicht van Andrei Gromiko bleef gisteravond het raadsel verborgen, dat iedereen hier in Genève bezighoudt: is Chroesjtsjow inderdaad bereid een werkelijke wapenstilstand en werkelijke neutraliteit voor Laos te bevorderen? Hoewel aangenomen werd. dat Gromiko met nieuwe instructies uit Moskou arriveerde, gaf de Russische diplomaat op het vliegveld van Genève de wachtende pers slechts een cryptogram op: ..Mijn zakken zijn leeg. De conferentie kan nog slagen mits alle deelnemers, ik herhaal alle deelnemers, bereid zijn daar naar te streven." Gromiko gaf te verstaan, dat hij vooral van de Westelijke deelnemers ijver in die richting eiste. Rode hypocrisie, ook van Andrei Gromiko De veertienmogendhedenconferentie over Laos staat inmiddels stil. De Ame rikanen, Fransen en Britten, vergramd over de breuk van de wapenstilstand, die de communistische Pathet Lao met de verovering van Ban Padong pleegde, boycotten haar nu „in afwachting van nieuwe instructies van hun regeringen". Zy hopen ook op het spoedig rapport van de internationale controlecommissie over deze aanval. De Pathet Lao ontkent in middels geenszins, dat zy Ban Padong gewapenderhand heeft veroverd! By monde van haar gedelegeerde stelde zy, dat het hier ging om „een schoonmaak- operatie" van de bevolking, de troepen van de neutralist Soevanna Phoema en haar eigen strydkrachten tegen „een bende bandieten die door de Amerikanen achter de linies waren geparachuteerd". In feite hebben dus de Amerikanen het staken van het vuren geschonden, zo meent de Pathet Lao gemakshalve Nog twee hoofdrolspelers in de Laoti- aanse tragedie zyn intussen in Genève aangekomen: de neutralist Prins Soe vanna Phoema en zyn halfbroer, de Prins-kameraad Soephanoevong, leider van de Pathet Lao. Hun weg van Laos naar Genèv- voerde hen via Peking en Moskou. Veel te zeggen hadden zy niet. Soephanoevong, die zyn halfbroer voort durend aan de mouw van zyn colbertje vasthield, verklaarde: „Ik weet niets en heb niets mee te delen. Ik kom hier om poolshoogte te nemen". De twee prinsen zyn niet alleen voor de conferentie naar Genève gekomen. Hun reis zou ook tot doel hebben een coalitieregering te vor men met Prins Boen Oem, de door de Amerikanen gesteunde premier. Maar gemakkeiyk gaat dat niet. Boen Oem zit in Nice en weigert naar Genève te komen De prinseiyke halfbroers komen in Genève en weigeren naar Zuid-Frank - rijk te gaan. Britten en Fransen houden neiyk opdracht niets onbeproefd te laten om Chroesjtsjow aan zijn in Wenen ge geven woord te houden. Tot zover onze reisredacteur. „Als het in Laos al niet kan zegt Kennedy President Kennedy heeft gisteren op een vergadering met journalisten ver klaard, dat het. indien men met de com munistische wereld geen wezenlijk be stand in Laos zou kunnen bereiken, „on- mogeiyk" zou zyn tot overeenstemming te komen over vele andere belangryke internationale kwesties. De president, die een vergadering van Amerikaanse hoofd redacteuren in de Amerikaanse hoofd stad toesprak, toonde zich dui- deiyk teleurgesteld over de nog steeds voortdurende gevechten in Laos. Hij vermeed het echter om Chroesj tsjow vierkant van woordbreuk te be schuldigen. Toen hem gevraagd werd, of de hernieuwde agressie in Laos volgens hem betekende, dat de Russische pre mier op zyn in Wenen gedane beloften was teruggekomen, zei hij: „Ik denk dat wy in Genève (aan de conferentietafel) zullen blyven om te zien of wy tot een akkoord over een neutraal en onafhan- keiyk Laos kunnen komen, maar dat zal Als wy niet tot overeenstemmingshrd een harde dobber worden Als wy over deze zaak. waarover beide partyen been stijver dan Amerikanen m" d',zelMe woorden i gesproken, hoe onmogelyk zal het dan niet zyn overeenstemming te bereiken over andere kwesties". Soevanna Phoema kreeg in Genève wel onmiddeliyk hoog bezoek. Eerst kwam de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-ji, overleg ple gen. Terwyi die nog binnen was, arri veerde de Amerikaanse delegatieleider Harriman. De Amerikaan moest een paar minuten buiten wachten om een ontmoeting te ontgaan met e vertegen- woordig?r van de Chinese regering, die de Amerikanen niet erkennen Harriman bleef vyf kwartier by Soevanna Phoema, die door de Amerikanen weliswaar niet als premier van Laos wordt erkend, maar wel, zoals Harriman het uitdrukte, als „een leidende figuur in Laotiaanse aan gelegenheden". Het wachten is nu dus op de eerste contacten tussen Gromiko en de Weste- lyke delegaties. Van die drie hielden voor het eerst de Britten en de Fransen het been styver dan de Amerikanen zelf. De Weinig strategisch belang Intussen is het rustig in het gebied van Padong aan de zuidelyke rand van de door de linksen bezette Vlakte der Kruiken, waar drt troepen van de recht se regering van Laos hun voornaamste stellingen hebben opgegeven. Ameri kaanse officieren, die woensdag het ge bied hebben geïnspecteerd, verklaarden geen tekenen te hebben gezien, dat de linkse Pathet Lao tracht haar -winst uit te buiten. Volgens de Amerikanen is het succes v .n de linkse troepen, die in deze streek naar schatting over twee bataljons met een totale terkte van 1.500 man en één of twee batteryen geschut beschikken, van weinig strategisch belang. Zij vreet- Britten voelen zich rondweg om de tuin den echter dat het aantal slachtoffers geleid door de Sowjet-Unie. hun mede- I van de strijd veel hoger zal blijken te voorzitter van de Laos-conferentie. De zyn dan de tot dusver gemelde tien Amerikanen hebben daarentegen ken- I doden en dertig gewonden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5