4" LUCKY... THE REAL NT CIGABE NATIONAL E LUCKY IN NEDERLAND I.25 BEELDEN IN LEIDEN LUCKY STRIKE 77lc Het Intern. Verbond voor vrijz. christendom en geloofsvrijheid BOERENWONING WORDT LEIDS JEUGDCENTRUM Kerke'ijk Leveu Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 juni 1961 Tweede blad no. 30375 In de serie Leidse beelden vroegen wij vorige maal aandacht voor de Bhuddagroep in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, als een van de fraaiste specimen van het rijke bezit van dit museum. Grote rijkdommen aan beeldhouwwerken zijn in Leiden ook te vinden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg, dat geleidelijk aan gerestaureerd en modern ingericht wordt, zodat deze rijkdom ook voor de belangstellende leek steeds meer gaat spreken. Een van de schoonste groepen van het rijke Egyptische beelden- bezit van dit museum is de groep van beelden van de schrijver en thesaurier Maja en diens vrouw Merit, de zangeres in de tempel van Amon. Bijgaande foto toont een beeld van deze groep, waarin beide echtgenoten zijn uitgebeeld. Zij zijn vervaardigd van kalksteen en stammen uit het .Nieuwe Rijk", dat gedateerd kan worden van de 16e tot de 17e eeuw voor het begin van onze jaartelling. De kwaliteit van hun uitvoering is bijzonder hoog, de tekening in de details is bijzonder fraai en de gelaatsuitdrukkingen zijn levendig en natuurlijk: een bijzonder representatièf voorbeeld van de hoge kunst, waartoe men vele, vele eeuwen geleden in het land langs de Nijl reeds in staat was. C. Strijk 40 jaar bij Raad van Arbeid Gisteren was het veertig jaar gele den. dat de heer C. Strijk, thans com mies A bij de afdeling Invaliditeits wet, bij de Raad van Arbeid (aan het Rapenburg) in dienst trad. Velen warend an ook gistermorgen bijeengekomen om de jubilaris en zijn echtgenote te huldigen, zelfs een aantal gepensioneerde collega's. Als eerste sprak de voorzitter van de Raad van Arbeid mr. D. J. Gorter, de heer Strijk toe. Hij schetste de jubilaris als een mens. die altijd vol activiteit zit en zijn enthousiasme op zijn om geving overbrengt. „Zijn persoonlijkheid wordt gekenmerkt door trouw", aldus mr. Gorter. „Niet alleen binnen, maar ook buiten de kantooruren kon de Raad op hem rekenen: hij werkte over als het moest of gaf zijn krachten aan de personeelsvereniging". De voorzitter overhandigde de heer Strijk een herin neringsbord en een envelop met inhoud. De chef van de afdeling Invalidi teitswet, de heer J. G. Lamers, legde de nadruk op het feit dat de jubilaris altijd een stabiel element in de Raad is ge weest. De heer Strijk is altijd gemoede lijk, vriendelijk en geduldig, maar laat zich niet in een keurslijf wringen. Hij is een kenner van de ingewikkelde ma terie rondom de I.W. en hij heeft het gepresteerd om in 1955 binnen veer tien dagen een geheel nieuwe admini stratie op te bouwen. Een elektrisch scheerapparaat en een sigarettenaanste ker waren de tastbare blijken van be langstelling van het personeel „van het Rapenburg". Namens de personeelsvereniging „Ar- va" deelde de heer C. Dusoswa mee, dat de jubilaris niet alleen een actief lid is op toneel-, sport- en kaartgebied, maar dat hij ook al jarenlang als se cretaris „de ziel van de P.V." is. Een boekenbon was een concreet teken van erkentelijkheid voor zijn werkzaamhe den als zodanig. Burgemeester J. A. Detmers van Zoe- terwoude hield namens de Arka een korte toespraak, waarin hij o.m. zei dat de heer Strijk in zijn lange lidmaat schapsperiode velen ertoe heeft aange zet zich ook aan te sluiten. Hij bood de jubilaris een grammofoonplaat aan. Ten slotte dankte de heer Strijk al len, die hem met waarderende woorden en geschenken hadden overladen. Velen drukten hem nog persoonlijk de hand. Onze stadgenoot, de heer D. E. Greidanus, is benoemd tot kapitein van de Holland-Amerika-lijn. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt Interkerkelijke samenkomst te Leiden In de Doopsgezinde Kerk vond een door de Rem. Gemeente, de Ver. van Vrijz. Hervormden en de Doopsgezinde Gemeente belegde interkerkelijke samenkomst plaats, waarin gesproken is over het Internationale Verbond voor Vrijzinnig Christendom en de Geloofsvrijheid. In zijn inleidend woord sprak ds. J. Th. Mackenzie, remonstrants predi kant, de hoop uit, dat men het élan en de bijdrage zou herkennen, die het vrijz. christendom te geven heeft in de we reld van nu, die geestelijke en morele kracht moet ontvangen van de gods dienst. Hij las een deel voor van een boodschap, die de president van het I.V.V.C. deed uitgaan: een beroep, scheppend te denken en te werken. BREESTRAAT 114B Doeleinden van I.V.V.C. Ds. S. L. Verheus, doopsgezind predi kant, gaf als eerste spreker, een beeld van de wording van het I.V.V.C., waar bij hij terugging op de in 1900 in Ame rika tot stand gekomen International Unitarian Council: resultaat van een sinds lang gevoerde strijd om openheid van de christelijke godsdienst naar de wereld van wetenschap en cultuur. Con frontatie met de voortgaande weten schap, het zoeken naar nieuwe geloofs- weergave en besef van de universaliteit van het godsdienstig beleven bleven lang in de congressen (die van naam veran derden» de hoofdzaak. Na de eerste we reldoorlog (1922. Leiden. 1927, Praag) werden de congressen kleiner, de onder linge samenhang hechter. In 1932 werd de huidige organisatie gevonden, na dat al een vast secretariaat, gevestigd in Nederland, gevormd was. De doeleinden van het I.V.V.C. zijn driedelig: contact en samenwerking tot stand te brengen tussen vrijzinnige christenen in de gehele wereld; het vrijzinnige element te versterken dat aan te duiden is met een „theistisch geloof": en andere vrijzinnig-godsdien stige groeperingen in dit verband te be- L.P.M.G. nam deel aan muziekfestival Eindhoven Vijftien politiemuziekkorpsen, w.o. het L.P.M.G., hebben gisteren deelgenomen aan het dertiende nationale politie- muziekfestival in Eindhoven. Het festival werd geopend met een massaal optreden van alle deelnemende korpsen op de Eindhovense markt. Daar na was er een défilé en 's middags trad elk muziekkorps afzonderlijk op: acht korpsen musiceerden op de Markt, twee speelden voor de patiënten van de rijks- psychiatrische inrichting en vijf voor de bewoners van twee Eindhovense bejaar dentehuizen. De politiemannen kregen een koffie tafel aangeboden door het Eindhovense gemeentebestuur. Burgemeester ir. H. Witte ontving de besturen van de korpsen in het stedelijk van Abbe Museum, waar elk muziekkorps een herinneringsmedaille ontving. Het festival werd besloten met een taptoe van de Rykspolitiekapel en een muzikale show van de Philipsharmonie. A. VERDOORN BEROEPBAAR IN GEREF. KERKEN In een extra-vergadering van de Clas sis Leiden van de Geref. Kerken is kand. A. Verdoorn, Prins Bernhardlaan 62 te Voorschoten na met gunstig gevolg af gelegd praeparatoir examen, beroepbaar verklaard. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zyn geslaagd de dames M. van Dam te Alphen aan den Ryn; M. Jongeneel te Alphen aan den Ryn en de heren H. Burggraaff te Wou- brugge, J. H. van Hilten te Leiden en D. J. Lock te Leiderdorp. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Anna, dr v. J. Wanninkhof en A C. Vreem; Tlnle, dr v. L. van Drie en E. M. Berenman; René Willem Jaco bus, zn v. W. van Leeuwen en E. M. Kokkedee; Adriaan, zn v. H. B. Zuijder- duln en F. C. Schuitemaker; Wllllbror- dus Jacobus Maria, zn v. H. J. J. Men- ttnk en J. M. v. d. Klaauw: Maureen Jannette, dr v. M. A. H. Thepass en R. L. Barkmeyer; Suzanne Astrld, dr v. A. van Nieuwkoop en D. R. Kroeze; Peter, zn v. J. F. Wempe en C. van Rensen; Maria Wllhelmina, dr v. L. van Klaveren en G. W. Kuljt. Verbeterde opgave: Neeltje, dr v. B. v. d. Luijt en J. v. d. Plas; Marlleke Ghls- lalne, dr v. R. E. Spijker en J. M. W. van Weerlee. GETROUWD J. H. Moenen en T. A. Paes; G. J. A. van den Berg en W. E. J. F1 uitman; P W. Hageman en M. Ginjaar; C. W. G. Knljnenburg en W. A. van Egmond; A. J. rruljers en C. J. Vincourt; H. K. Boom en L Visser; H. Blok en H. E. E. van Oos' i; M. A Bonnet, en J. Montenberg; L Helmink en M M Scheurwater; A. C. Mantel en T Leen: R. J Massaar en G. E Hor.''- OVERLEDEN Li. van Leeuwen, 74 Jaar. man; J. Bouw meester. 73 Jaar. man; C. Stouten, 58 Jaar, echtgen. v. D. Petit. Plaats voor vijftig; slapende gasten Een lange rij auto's snelt knorrend in de richting Voorschoten. Tijd om te stoppen hebben zij niet, tjjd om te kijken hebben de bestuurders alleen voor de weg. Op één na. Een kleine personenauto rijdt wat langzamer en verlaat de snel weg. Achter het stuur zit de heer G. Steinbach, secretaris van de Leidse Jeugd Actie. Het kleine autootje zoekt zijn weg tussen bosen goudgeel koolzaad en stopt voor de boerderij. Op nog geen drie steenworpen afstand van de grote weg ligt daar een stukje rust. Het stille water van de Korte Vliet droomt achter de boerderij van dezelfde naam zijn dag-en-nachtdroom om het eens te brengen tot Lange Vliet. Een tiental populieren kijkt neer op de rustieke boerenhofstede. Welke plaats zou voor de Leidse jeugd beter geknipt zijn om te dienen als ontspahningscentrum? Dat heeft het Gemeentebestuur van de Sleutelstad ook ingezien. De gemeente had reeds lang een oogje op de verwaarloosde boerderij en in 1958 werd zij aangekocht. Het was de bedoe ling om de ruime terreinen rondom de boerenhofstede een bestemming te geven als recreatiegebied. Een voorstel aan de L.J.A. om de boerderij om te bouwen tot jeugdcentrum greep deze instelling met beide handen aan. Weldra waren de plannen klaar. Het wachten was nu op het vertrek van de bewoners, die in juli 1960 het veld ruimden. Toen kon men beginnen en er is hard aangepakt. Dat constateerden wij gisteren bij een bezoek aan dit rustieke plekje. In gezelschap van de heer Steinbach en de heer J. Trouwee, chef van de af deling Onderhoud Gebouwen van de Dienst van Gemeentewerken, hebben wij zo hier en daar wat „rondgeneusd". Nu, tot voor kort hing rond de oude boeren woning een spookachtige sfeer, die de gene, die door de verwaarloosde ramen naar binnen keek. de rillingen over de rug joeg. Thans is daar niets meer van te herkennen. Hamers, zagen en troffels, hebben het gebouw een ware metamorfose doen on dergaan, die echter nog lang zijn einde niet heeft genomen. In augustus zal het centrum, dat de naam „De Korte Vliet" zal dragen, „ys en weder dienende" zyn poorten kunnen openen. Velerlei doel De boerderij zal voor velerlei doelein den dienen. Zij bestaat uit twee gebou wen. In het hoofdgebouw zal plaats zijn voor vijftig „slapende gasten". In de ruime conversatiezaal, de oude koestal, zullen honderd jongeren (eventueel oude ren) gezellig bijeen kunnen zijn. In het kleinere gebouw, dat op enkele meters van het andere staat, zullen twee jeugd groepen een vast onderdak krijgen. Waarschijnlijk zal de Waingunga-groep van de Padvindersgroep daar één van zijn. „Rondom de gebouwen zijn uitgestrek- te recreatie-terreinen geprojecteerd, die onder meer een grote speelweide en een kleuterspeehveide omvatten. Vijvers en weldoordachte beplanting zullen van de terreinen één der meest vooraan staande recreatiecentra van Nederland maken. Een gedeelte van de „Korte Vliet" is bestemd voor een jong paar, dat 22 juni a.s. een begin hoopt te maken met de gezamenlijke tocht in het hu welijksbootje. Dat zijn Herman Es- huis en Hesther Boter. Herman is nu ten nauioste betrokken bij de restau ratie als chef-timmerman en zijn aanstaande vrouw laat eveneens da gelijks haar „neus zien" op het pro ject. Samen zullen zij het centrum beheren en samen zullen zij hun ge luk uitdragen aan de jonge mensen, die in de loop van dit jaar gaan toe stromen. Probleem Het gemeentebestuur van Leiden heeft voor de verbouwing van de boerderij, waarvoor de heer J. Reinders van de Ne derlandse Kampeerraad advies heeft uit gebracht, een bedrag van maar liefst f21.800 uitgetrokken. Waarschijnlijk zal daar nog wat bijkomen voor onvoorziene uitgaven. Het doel, waarvoor deze uit gaven is gedaan, rechtvaardigt het grote bedrag volledig. De L.J.A. kampt nog met één probleem; De inventaris. Waar moe ten al die jonge gasten slapen, waar moeten zij op zitten? De heer Steinbach vertelde ons, dat dó,t zijn laatste (en i grootste) probleem was. Wat heeft hij aan een jeugdcentrum, waar men zijn eigen stoel, tafel en bed moet meebren gen? Het antwoord laat zich gemakkelijk I raden: Niets! Een verzoek dus aan allen, j die het jeugdwerk en de sociale ontwik keling der jongeren nastreven. Denk eens aan de postrekening (558510) van de L.J.A. Er is nóg meer nodig om „De Korte Vliet" te maken tot wat het moet worden. trekken. Behalve in Amerika en West- Europa zijn er ook groep-leden in o.a. Hongarije, Roemenië, Polen, India en elders. Leren luisteren naar anderen Dr. H. Faber. eerste secretaris van het I.V.V.C., stelde, dat de vrije geest de verdraagzaamheid en de idee van godsdienstige vrijheid van veel beteke nis zijn in de wereld, waar het inter nationaal verband bepaald geen grote macht is. Van wat het I.V.V.C. doet en wil, geven de thema's van het ko mende congres te Davos een indruk. Wij leven in een verdeelde wereld, waar in West en Oost en Zuid hun bijdrage willen en moeten geven. Wij moeten leren luisteren naar anderen; anderzijds ook onze boodschap uitspreken. Samen moeten wij bezig zijn met de wereld vragen als bevolkings-toename, nieuw nationalisme, vertechniseerde samenle ving enz. Het I.V.V.C. wil mensen samen bren gen; zijn taak is dienst. Het wil ook 'kracht en leven geven aan het vryz. christendom, dat staat voor wereld-vra gen. Spreker had met name in Manilla geleerd, hoezeer de taak vooral gelegen is in de bruggenbouw. De godsdiensten zullen het moeten doen: zij moeten de eenheid der wereld, die groeiende is, moeten dragen. Van de andere taken noemde dr. Fa ber de noodzaak van geloofsdoorden- king in een tijd, die ontkerkelijking kent en tegelijk een zoeken naar reli gieuze verdieping. Aangaande de verhouding tot de We reldraad van Kerken, waar helaas een aantal groep-leden om gewetensoverwe gingen geen lid van kan zijn. stelde spreker dat het I.V.V.C. een eigen con centratie is, die binnen de Oecumene gezien kan worden, met een eigen taak. Van concurrentie is uiteraard geen spra ke. Ontmoeting der godsdiensten Prof. dr. K. A. H. Hidding, als der de spreker., ging uit van de ontmoe ting der godsdiensten als feitelijk ge geven: onze wereld wordt immers steeds meer een eenheid. Deze eenheid moet zo goed mogelijk aanvaard en verwerke lijkt worden: daartoe moeten de gods diensten elkaar verkennen en verstaan. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. De boerderij aan de Korte Vliet. Eens oude boerenwoning, thans op weg Leids recreatiecentrum te worden. (Foto L.D./Holvast) Wil het resultaat der ontmoeting be vredigend zyn, dan moet deze zijn in een geest van respect en verdraagzaam heid, zonder vooroordelen of dogmati sche vooringenomenheid. Het Christen dom staat dienaangaande niet zonder schuld: geloof, dat de eigen openba ring als de absolute, enige waren pro clameert, miskent het godsdienstig ge loof. Het is moeilijk, zich intens te verdiepen in een andere godsdienst; het I.V.V.C. kan daartoe de grond vinden in eerbied en openheid, bereidheid tot luisteren. Dan is de ontmoeting moge lijk, die nodig is voor het behoud van onze wereld. Het vrijzinnig christendom heeft de plicht, een kleine voorhoede te zijn voor de ware ontmoeting der godsdien sten: in vrijheid elkaar tegemoet treden, onder erkenning van een andere van den ander, tegelijk wetend, dat het beste gemeenschappelijk bezit Is: het weten van de Heilige Achtergrond van het leven. God. Dit is van eminente betekenis voor de wereld. In deze zin stelde spreker de taak voor het I.V.V.C. by te dragen tot de groei van de waren Oecumene van allen die geloven In de heilige grond van het bestaan. Moslim aan het woord Was voor de pauze het vrijzinnig chris tendom vooral aan de orde. daarna maakte een overtuigd Moslim, mr. M. A. Samaha duidelijk, dat met een an ders gerichte vrijheidsovertuiging ook de islam opkomt voor de in geloof ver ankerde vrijheid en voor de implicaties daarvan in het maatschappelijk leven. De islam kent geen scheiding tussen religie en het leven in de wereld: alles is uitdrukking van het ene universele. Bindend is steeds de onderwerping aan God alleen, de machtige Schepper. De gelijkheid der mensen stelde spre ker als belangrijk motief van zijn gods dienst voor de samenleving van men sen en volkeren daarom ls vrijheid niet slavernij geboden. „Laten wij sa menwerken voor het ware geluk der mensheid, in vrijheid van geloof". Aan woorden van hartelijke dank tot de sprekers voegde ds. Mackenzie de wens toe.dat ook bij herkenning van verscheidene standpunten de leden der vrijzinnige kerken mee zouden denken en werken, dat het internationaal ver bond van vrijzinnig christendom le vend la en sterk in een dienende taak. Advertentie Pindakaas wordt speciaal aan bevolen voor kinderen, zwak ken, herstellenden en mensen, die zwaar werk moeten ver richten. Koop echter de beste n.l. PINDAKAAS van JUBILEREND SCHILDERSBEDRIJF Dinsdag 20 juni is het veertig jaar geleden, dat de heer H. Schutte een schildersbedrijf oprichtte, dat thans ge vestigd is aan de Lage Rijndijk. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt 20 juni van 3.305.00 uur in „Het Gulden Vlies" een receptie gehouden. KINDERWAGEN MET BABY TE WATER Gistermiddag is de éénjarige Johanna van Soest uit de Haverstraat met kin derwagen en al in de Zoeterwoudse Sin gel te water geraakt. Het kind werd voortgeduwd door een vierjarig buurt genootje. Een tot dusver onbekend ge bleven man is erin geslaagd het meisje op het droge te brengen. Breuk in gereformeerde studentenvereniging Ongeveer vijftig leden zijn na een meningsverschil uit de afdeling Delft der Societas Studiosorum Reformatorum getreden. Aanleiding tot dit uittreden ls een meningsverschil over de toelaatbaarheid van de moderne dans binnen de ver eniging. Tegenover hen die menen, dat de dans door de christen dient afge wezen te worden, staan anderen, die de dans ook in het gereformeerde studen tenleven willen introduceren. De vijftig afgetreden leden hebben be sloten een nieuwe vereniging op te rich ten om. zoals zU zeggen, „het studen tenleven in gereformeerde zin vorm te geven". NED. IIERV. KERK Beroepen te Terneuzen (3de pred.pl.) J. A. Poelman te Kerkdrlel - te Overschle J. Blonet te Dedemsvaart. Aangenomen naar Nllmegen (vac. J. B. Oskampi J. CcUJn te Woldendorp (Gron.) - naar Blrdaard (Fr.) H. J. de Jong. kand. te Tienhoven. Bedankt voor Lunteren (vac. C. J. P. Lam) Jac. Vermaas te Veenen- daal. Benoemd tot voorganger van de Herv. minderheidsgroep te Lunteren D. richt. van Boven te Trien GEREF. KERKEN Tweetal te N. Amstel-Noord (3e pred. El.) A. J. Besselaar te Eindhoven en A. 3os te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Hilversum (6e pred pi. R J. v d. Veen. kand en hulppred. te Delft - te Klun- dert-Moerdyk (2e predpl.) O. H. Oer- ritaen te Dronr(Jp. EVANG. LI TH. KERK

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3