Rebellen met hooivorken bezetten Bretonse stad Veiiezolaiien beschieten mariniers op Curacao Kistje met twee staven goud uit K.L.M.- toestel ÉW ^Jitè Landbouwers halve dag de baas in Morlaix Reeds rekening houden met huurverhoging 1962 UIT PROTEST TEGEN ARRESTATIE 16 BOEREN Geen geweld .TRESLONG'-HILLEGOM Politieke gevangenen dwingen piloot vliegtuig om te landen WEERBERICHT Men staat hier voor een raadsel leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 9 JUNI 1961 No. 30373 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van. onze Parijse correspondent) De bewoners van de middelgrote stad Morlaix in Bretagne hebben gistermorgen een zelfde soort verrassing ondervonden, als in april j.l. de inwoners van Algiers. Zonder dat er in de nacht een schot werd gelost of geweld was gebruikt, bleek het bestuur van de stad in andere handen over te zijn gegaan. Rebellen doch dit keer geen militairen, maar landbouwers met hooivorken! hadden het gemeentehuis en de onder-prefectuur bezet. Gelijktijdig was al het verkeer van en naar de stad afgesneden, doordat alle toegangswegen met tractoren, vracht auto's en boerekarren waren gebarricadeerd. Deze boeren hadden hun ontevreden heid over de prijspolitiek van de rege ring tot uiting gebracht door alle stem bussen met biljetten te verbranden. Zondag j.l. werden ook in Bretagne namelijk verkiezingen voor de kanton nale raden gehouden. Het is de aanval lers echter niet gelukt hun zestien kame raden gisteren weer uit de gevangenis te verlossen. De rebellen hadden hun aanvalsplan overigens met grote deskundigheid voor bereid en uitgevoerd, waarvoor ze de krantenverslagen over de staatsgreep van ex-generaal Challe in Algiers in april dan ook maar met enige aandacht had den hoeven te lezen. Om elf uur in de ochtend wer den die obstakels weer verwijderd, maar het duurde tot in de namid dag alvorens de bezetters'' de openbare gebouwen weer wensten te ontruimen. Dat gebeurde pas, nadat de onder-prefect zich eerst via het raam van zijn slaapkamer, waar hij zat opgesloten, had weten te bevrijden om vervolgens de hulp van een paar honderd gendarmes uit een naburige kazerne in te roepen. Het aantal opstandige boeren van me rendeels vrij jonge leeftijd werd door de autoriteiten 's avonds op 5.000 man ge schat. Pas tegen de avond verlieten ze weer de stad, die ze ruim een halve dag in hun bezit hadden gehad, om thuis vredig de koeien te gaan melken. Ze heb ben in Morlaix echter de boodschap ach tergelaten, dat men ze ieder ogenblik, en zonder voorafgaande waarschuwing, weer mocht terug verwachten. Ontevredenheid De oorzaken van deze boerenrebellie? Dat ontevredenheid over de prijzen van hun produkten de Franse boeren nogal vlot tot actie en zelfs tot gewelddadig heden over doet gaan, heeft men vorige jaren al herhaaldelijk mogen constate ren. Dat ook ditmaal die landbouwprij zen, en speciaal van de aardappelen, het beslissend motief hebben gevormd, is nu eveens wel zeker. Maar de directe aanleiding van de re bellie schijnt toch wel te zijn geweest, dat de duizenden leden van de Federatie der Boerenvakverenigingen zich in hoge mate verontwaardigd toonden over de arrestatie van 16 landbouwers op zon dag j.l. in Morlaix, die nog steeds in de gevangenis worden vastgehouden. Advertentie (tel. 0 2520—5347) - Rest, a la carte. Dag. Diner-Dansant. Onbeperkt kip-eten f 6.Quick-Lunch (5 min. - plate- service)o.a. gebakken paling f 5. 's Maandags gesloten. Nadat woensdagnacht om twaalf uur door het bestuur der boerenbond tot het offensief was besloten, begaven zich in het holst van de nacht commando's van 10 a 12 landbouwers naar de stad om zich op de strategische punten te pos teren. Om vijf uur in de morgen werden de sloten op de deuren der openbare ge bouwen geforceerd en voor de weinige politieagenten die de stad rijk is hun eerste ochtendronde hadden kunnen ma ken, was Morlaix al als een rijpe vrucht in de handen der bezettende boeren ge vallen. 9 Slot pag. 2 Kunstmaan faalde Volgende week drie tegelijk? Gisteren heeft de Amerikaanse lucht macht een vergeefse poging gedaan om de kunstmaan Discoverer XXIV in een baan om de aarde te brengen. Nadat de eerste fase van de lancering vlot verliep, werd het radiocontact verbroken nadat de Agena B zich losmaakte van de Thor- raket. Vermoedelijk heeft de tweede ra- kettrap dus niet normaal gefunctioneerd, zodat aangenomen moet worden, dat de Discoverer in de Stille Oceaan is gestort. Het had in de bedoeling gelegen, de 136 kg wegende capsule van de satelliet na vier dagen naar de aarde te laten terugkeren en in het gebied van de noodpool in de lucht op te vangen. De Amerikanen zullen de volgende week een poging ondernemen om met behulp van een Thor-Able-Star raket combinatie drie aardsatellieten tegelijk in verschillende banen om de aarde te brengen. Tweemaal eerder heeft men reeds pogingen ondernomen om twee sa tellieten tegelfjk in banen om de aarde te brengen. Een van die pogingen is ruim een jaar geleden geslaagd, de andere werd een mislukking. Venozelaanse politieke gevan genen, ongeveer vijftien in getal, hebben gisteravond op het vlieg veld van Cura9ao met vuurwapens slag geleverd tegen Nederlandse (Van onze Haagse correspondent) De regering heeft de plicht vooruit te zien. Daarom heeft zij aan de Stichting van de Arbeid medegedeeld, dat bij de toetsing van thans aan de orde zijnde en nog in te dienen loonvoorstellen rekening moet worden gehouden met een, huurverhoging per 1 april 1962 van 10 a 12%. Dit verklaarde staatssecretaris Rool- yink gistermiddag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Baart (PvdA). Indien de regering zou wachten tot de huurverhoging als de wet in het staatsblad verschijnt, zou het veel te laat zijn de looncompensatie (die uit de produktiviteitsruimte moet komen) te regelen. Het is noodzakelijk aldus de heer Roolvink dat het bedrijfsleven van te voren rekening houdt met de te verwachten verhoging der huren. De staatssecretaris kon hierin geen in grijpen in de wetgeving zien, zoals de heer Baart had gesuggereerd. Indien de volksvertegenwoordiging de aangekon digde huurverhoging zou afwijzen, zou vanzelf ook de compensatie vervallen. De in dat geval weer vrijgekomen ..ruimte" zal echter onder alle omstan digheden aan de werknemers ten goede moeten komen verklaarde de staats secretaris van Sociale Zaken. De heer Roolvink had het volste ver trouwen in de samenwerking tussen regering en bedrijfsleven. Gezien de er varing met vorige huurverhogingen, meende hij dat de Stichting van de Ar beid niet veel tijd nodig zal hebben voor het gevraagde advies over de omvang en de vorm van compensatie. Actie «Wij Komen" In dank ontvangen van: G. van D. te K. f3,—, E. J. de G. f2.—, H.O. f25,—, M. f2.50, mevr. J. C. D.-v. d. B. f2.50, mevr. C. W. v. H— O. f2.50, P. J. V. te O. f 2.50, N.N. f 0.09, Totaal f 40.09. To taal-generaal f 4.350. Wie nog daadwerkelijk de actie „Wtf Komen" wil steunen, gelieve zulks heden of morgen te doen, zodat wij in het mid den van de volgende week de balans kunnen afsluiten. Er ontbreekt nog een bedrag van f 650,aan de benodigde reissom van f 5.000 en U kent de drie mogelijkheden van betaling: aan ons Bureau of per postwissel of giro no. 57055 onder vermelding „Wy komen". W(j wachten WISSELEND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen: Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 3.15 uur; onder: 17.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.01 en 13.32 uur. Laagwater te 8.54 en 21.36 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN Rug van hoge druk brengt morgen vrfj zonnig strandweer, met een kleine kans op buien. Zwakke tot matige zeewind. Overdag temperaturen van omstreeks 17 graden C. Vooruitzichten: Volgend oceaanfront kan de kust zondag berei ken, waardoor wisselvallig en nog iets te koel weer. Dit blad bestaat uit 20 pagina's mariniers en politiemannen. De meeste aanvallers zijn gearresteerd. Nog drie of vier Venezolanen waren vanmorgen nog voortvluch tig. Naar het vliegveld gedirigeer de zwaarbewapende mariniers zoeken thans de omgeving af om hen op te sporen. De Venezolanen hadden de piloot van het militaire vliegtuig, waarmee zy van een Venezolaanse gevangenis naar een andere verblijfplaats moesten worden overgebracht, gedwongen op Curasao te landen. Na de landing op het vliegveld van Cu rasao ontstond in het vliegtuig een schietpartij. De piloot werd hierbij ge wond en werd later in het ziekenhuis opgenomen. Nadat de gevangenen waren uitgestapt, ontstond het vuurgevecht, welke uiter aard grote opschudding verwekte. Het Venezolaanse vliegtuig, een DC-3 toestel, had zeventien personen aan boord, van wie ongeveer vijftien poli tieke gevangenen waren. Op enkele personen na werden alle inzittenden van het toestel gearresteerd. Na het gebeurde werd het vliegveld van Aruba gesloten, terwijl de mariniers aldaar werden geconsigneerd. Op een vraag aan premier Jonckheer van de Antillen, die thans in Den Haa£ verblijft, of hij van het incident moei lijkheden van Venezolaanse zijde ver wacht, zei hij: „Hopelijk niet. Maar het zou wel prettig zijn, als zij daar hun gevangenen beter bewaakten". VERKIEZINGEN IN PERZIE BINNEN DRIE MAANDEN De Perzische minister van Land bouw, dr. Arsandjavi, heeft be kendgemaakt, dat premier Amini de Sjah verzocht heeft, opdracht te geven tot het voorbereiden van parlementsverkiezingen in Perzië en dat deze uiterlijk over drie maanden gehouden zullen worden. Tot dusver is Amini van oordeel ge weest. dat dergelijke verkiezingen niet gehouden konden worden voordat min stens een half jaar was verstreken, aan gezien de bestaande slechte kieswet, die de oorzaak was van de onregelmatighe den bij de twee verkiezingen van vorig jaar, gewijzigd moet worden. Ter verklaring van de verandering van Amini's oordeel zei Arsandjavi, dat de geraadpleegde rechtsgeleerden had den verklaard dat, in overeenstemming met de grondwet, de Sjah opdracht moet geven tot het voorbereiden van nieuwe verkiezingen uiterlijk binnen een maand na de ontbinding van het par lement. Dit laatste is 9 mei geschied. Wanneer de Sjah opdracht gegeven zal hebben om nieuwe verkiezingen vooi te bereiden, aldus Arsandjavi, zal de re gering drie maanden de tijd hiervoor hebben. Dr. Arsandjavi gaf te kennen, dat de regering deze periode wil benutten om de uitvoeringsbepalingen van de kieswet te wijzigen opdat het Perzische volk zich „in alle wijsheid" kan uitspreken. Prins Bernhard heeft gisteren de viering ran het vijftigjarig bestaan van de Kon. Jagers Vereniging in de kelder van de Amstelbrouwerij in Amsterdam bijgewond. De Prins, die erevoorzitter van de vereniging is. in gesprek met enkele leden. Koningin Fabiola verwacht een baby Paus Johannes de 23ste heeft heden ochtend op een aan journalisten met name aan persvertegenwoordigers uit België toegestane audiëntie medegedeeld, dat Koningin Fabiola van België in blij de verwachting is. De Paus verklaarde, dat de Konin gin de attentie had gehad hem als eer ste van dit heugelijke nieuws in ken nis te stellen. „Niets kan de hooggestemdheid der gevoelens van het Belgische koninklijke paar en zyn godsvrucht beter in het licht stellen dan dit gebaar", aldus Paus Johannes. Het socialistische dagblad .Volksgazet" oefent scherpe kritiek op het feit. dat het bericht over de blijde gebeurte nis niet in Brussel zelf bekend is ge maakt. Dit is geen aanval op het Vati- caan, aldus het blad, want de volle ver antwoordelijkheid ligt bij het vorstenhuis en zijn hofhouding, dat een nieuwe fla ter heeft laten schrijven in het zwarte boek van de betrekkingen met het volk en zijn regering. „Men wil er blijkbaar in Laken (het koninklijk paleis) een ge woonte van maken van de elementaire regelen van de grondwettelijke monar chie af te wijken", aldus het blad. Menselijke resten nit zee opgehaald Menselijke resten en delen van het wrak van de verongelukte KLM-DC-8 „Fridtjof Nansen", welke vorige week op ongeveer 12 km buiten de Portugese kust van Caparica in zee is gestort, zijn gisteren aan deze kust aangespoeld en met visnetten uit zee opgehaald» Bij het ongeluk zijn naar ge meld -61 mensen om het leven gekomen. Buitengaats had men gisteren minder succes. Sleepnetten werden gebruikt om de juiste plaatsen van de op de zee bodem rustende wrakstukken vast to stellen. Besprekingen met de plaatselijke vissers, wier boten bij de werkzaam heden werden gebruikt, duurden tot gisteravond laat voort. Kikvorsmannen werden in gereedheid gehouden om de zee in te gaan zodra een groter stuk van de verongelukte machine zou worden ontdekt. Zware balk - 400 kg - (loodt lasser De 25-jarlge lasser Pieter Lust uit Oostzaan is gistermiddag in Amsterdam om het leven gekomen toen hij een ijzeren balk van 400 kg. op zijn hoofd kreeg. Het ongeluk gebeurde toen de man in de grote scheepsloods van de NDSM „Werf Oost" een 12-meter lange balk met een ijzer trachtte te kantelen. Hij kon echter het grote gewicht niet houden De vallende balk raakte de man aan het hoofd, waardoor hy vrijwel op slag werd gedood. In York in het noorden van En geland werd gisteren het huwelijk voltrokken van de Hertog van Kent met Katherine Worsley. Het bruidspaar in de kerk. Op zienbarende diefstal Uit een passagierstoestel van de KLM is op 31 mei een houten kistje met twee staven goud verdwenen. De staven zijn samen 25 kilogram zwaar, en vertegenwoordigen een waarde van 100.000 mark. Dit hebben politie-autoriteiten in Frankfort gisteren bekend gemaakt. Het goud is verdwenen op het traject JohannesburgAmsterdam, het toestel heeft tussenlandingen gemaakt in Rome en Frankfort. Het is niet bekend, waar het goud is gestolen. Het KLM-toestel vervoerde in totaal 98 kisten goud, alle met dezelfde inhoud als de verdwenen kist. De totale waarde van de zending zou bijna 10 miljoen gulden bedragen. Zwaar bewaakt Interpol is van het verdwenen van het goud op de hoogte gesteld. Interpol' en de KLM-leiding staan voor een raad sel; niemand weet hoe het g«id uit de streng bewaakte laadruimte van liet toe stel kon verdwijnen. Een woordvoerder van de KLM ver klaarde in Frankfort, dat het transport, tydens het inladen in Johannesburg en bij het uitladen in Amsterdam zwaar is bewaakt. Men houdt het daarom voor mogeljjk, dat de diefstal is gepleegd bü één van de tussenlandingen, dus in Ro me of Frankfort. De diefstal is pas op gemerkt bij aankomst van het toestel In Amsterdam. Het is volgens de KLM niet mogelijk, dat een der passagiers by deze diefstal is betrokken. „De zitplaatsen van de pas sagiers zyn volledig gescheiden van de laadruimte, die bovendien is afgesloten", zo verklaarde de vertegenwoordiger van de KLM in Frankfort. Er is ook geen enkele aanwyzing, dat een van de le den van de bemanning een aandeel heeft gehad ln deze gouddiefstal. De KLM in Den Haag deelt mede dat het een routine goudzending betrof, die inderdaad van Johannesburg naar Amsterdam vervoerd is. De zending as bestemd voor een Amsterdamse bankin stelling. Of deze bankinstelling het goud voor een derde party in bewaring heeft genomen, en zo ja wie deze uiteindeiyke party dan zou zyn, was de KLM niet bekend. Onmiddellijk nadat op Schiphol was gebleken dat er een kistje ont brak, kwam de KLM In actie. Zy on dernam stappen in de landen waar het goud verdwenen kan zijn en zond ex perts langs de route die het vliegtuig heeft gevolgd, dus o.a. naar Rome en Frankfort, waar het een tussenlanding maakte. Daar werden de plaatseiyke po litie en Interpol ingeschakeld. Uit het Leidsch Dagblad van a 11 Junij 1861: l Af en verneemt dat, na afloop der Soirée-Musicale van het muzijkcorps van het Regiment Veldartillerie, onder directie van den kapelmeester Rudersdorf, door de officieren van het regi ment aan de Sociëteit Amicitia aangeboden, heden Maandag avond een serenade zal worden gegeven aan den heer Burge meester dezer stad, als een be wijs van beleefdheid der officie ren aan de Leidsche burgerij.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1