CABALLERO Eén seizoen „pool - voor - iedereen" uitkomst voor vele verenigingen Gerda Kraan zag scherpe 400 m. gehonoreerd met de Gouden Spike Minder inkomsten afd. Leiden Verrassende zege van outsider Snepvangers op 800 nieter GOUDEN SPIKES Transferlijst Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 juni 1961 Vijfde blad no. 30375 Van clubpool tot nationale toto (Van één onzer verslaggevers) De voetbalpoolReeds vele jaren geleden waagden enthousiaste lief hebbers een gokje. Op Engelse pools uiteraard, want zover was men in ons land nog lang niet. Eerst de laatste jaren verschenen er Nederlandse pools op de markt en dit waren dan nog clubpools met minimale prijzen. Later gingen de clubs tot combinaties over teneinde zélf meer geld te ontvangen, maar de prijzenpot steeg eveneens aanzienlijk. Hier in Leiden zagen roe de vereniging spools als paddestoelen uit de grond schieten. Enkele voet balverenigingen o.a. ASC en RCL traden tot de grote combinatie van amateurpools de zgn. Alkmaarijpool toe. De omzetten stegen enorm en voor die tijd werden reeds fantastische geldprijzen uitgekeerd. Eveneens bleek duidelijk dat „poolen" ook in Nederland gemeengoed was geworden. Van overheidswege werd dit alles alhoewel in feite in strijd met de lote- rijwet lange tijd door de vingers gezien. Toch kon dit illegale gokken er dreigde in ons land een te grote verscheidenheid aan voetbaltotalisators te komen! op den duur zo niet doorgaan en het was de KNVB die ten einde een chaos te voorkomen, alle clubpools in de ban deed. K.N.V.B.-toto De machtige voetbalorganisatie ver scheen daarop met één landelijke toto. Aanvankelijk werd er door de clubs nogal gemopperd, maar al spoedig ging de KNVB-toto toch draaien. Helaas, om tenopzichte van de loterijwet binnen de perken te blijven, voorlopig alléén voor leden van voetbalverenigingen. Dit om de „besloten kring" te handhaven. Overigens nam die zgn. „besloten kring" zo'n grote omvang aan dat er nauwelijks van een beslotenheid kon worden, ge sproken. De Justitie ging zich dan ook met de bloeiende toto bemoeien en nog heel goed ligt het proces-Brunt in de herinnering. De toto wankelde, maar draaide uiteindelijk met vette hoofd prijzen, die overigens niet in geld wer den uitgekeerd! tot grote opluch ting van de vele honderdduizenden lief hebbers en nog méér tot uitkomst van de verenigingen, die de vaste bron van inkomsten niet meer konden missen, ge lukkig verder. Het succes van de toto werd algemeen toen later ook donateurs tot de toto werden toegelaten. Voor iedereen Maar de basis van de KNVB-toto bleef gezien de bestaande laterijwet toch een wankel aanzien behouden. De minister van Justitie kwam namelijk met een wetsvoorstel op de tafel ten einde de toto in geleide banen te brengen. Op 8 juli 1960 werd het voorstel van minister Beerman door de volksverte genwoordiging in de Tweede Kamer maximumprijs van f50.000 na veel vijven en zessen geaccepteerd. Er ont stond in de kring van de sportwereld grote deining en er werden zelf lijsten met vele honderdduizenden handteke ningen men wilde n.l. géén maxi mumprijs van f50.000 maar een „vrije" prijs! aan de regering overhandigd. Er dreigde zelfs een totoloos tijdperk toen de „politek" meeging spreken en de Eerste Kamer het wetsontwerp afwees. Goede raad was duur maar gelukkig kwam er toch uitkomst en de huidige voetbal toto kwam uit de bus. Een toto onder auspiciën van de Stichting „De Nationale Sporttotalisator". Een sport- toto voor iedereen met een registratie- kaart ad. f 1.50 en voor alle verenigin gen. Dus niet meer een monopolie voor voetbalverenigingen alléén! Voor amateurs Eén seizoen heeft de Sporttoto Lo terij ten behoeve van doeleinden ge richt op of ten nauwste samenhangen de met de bevordering van de zuiver amateuristische sportbeoefening en de lichamelijke vorming. Aldus de beschik king van de minister van Justitie d.d. 16-1-61 LO/600/120/620. of te wel in alledaagse termen gesproken: de voet balpool, er nu bijna opzitten. Een sei zoen dus van kruisjes zetten tot verster king van de vaak noodlijdende club kassen en tot heil van het sportleven inh eel ons land. Men denke hier bij voorbeeld slechts aan de grote sommen, die nu afvloeien naar de andere sport bonden. Bedragen, die deze organisaties voorheen moesten ontberen en die dit geld in feite zo dringend nodig hadden om hun werk ten behoeve van de li chamelijke ontwikkeling van ons volk te kunnen opvoeren. Niet enthousiast De oudgedienden in de toto, dus de voetbalclubs, waren met de komst van de legale algemene Sporttoto niet zo bijster enthousiast. In de allereerste plaats dreigde een groot verlies aan zgn. „pooldonateurs". Mensen dus die lou ter om te kunnen deelnemen aan de KNVB-toto zich hadden aangemeld en die nu met de nieuwe vrije pool zich alleen zouden laten registreren (f 1.50) en als donateur gingen bedanken. (De angst van de clubs bleek gegrond, want dit gebeurde ook op grote schaal, al bleven er uiteraard wel een aantal dona teurs hangen Red. L.D.). Bovendien zagen de voetbalverenigingen hun aan deel in de omzet drastisch verlaagd en beurden zij voortaan slechts 24 Hier- ':&ÏMÊÊt0§ - W&èM We troffen het net. De toto-man van Weteringse Boysde heer A. J. Möllers tevens secretaris van deze voetbalvereniging kwam n.l. op het moment van ons bezoek aan het Bondsbureau. zijn toto-formu lieren inleveren. Het bleek dat deze kleine club percentsgewijze één van de grootste „poolers" is van de Leidse afdeling. Dank zij de enorme werkkracht van de heer Möllers manus van alles in „zijn" vereniging presteert de vereniging Wete ringse Boys het namelijk om met gemiddeld 300 poolers wekelijks zon 1200 kolommetjes in te leveren. onder begrepen de 4 welke zij aan onkosten mochten maken. Een percen tage dat, naar wij vernamen, over het algemeen aan de lage kant werd ge acht. Voorheen was dit onkosten bedrag gesteld op 10 cent per formulier! Daling van inkomsten Het gevolg van dit alles was voor de vlubs een gevoelige daling van de in- clubs een gevoelige daling van de in- hebben de klap geheel kunnen opvan gen! en zo was het vaderlandse voet balwereldje met de invoering van de toto-voor-iedereen, nu niet bepaald en thousiast. Financieel gezien dus! Nu na één jaar draaien, blijkt ondanks de devaluatie van de toto toch dat alles nog wel is meegevallen. Zeker het kan beter en het percentage van nu 20 moet beslist niet verder omlaag en zo mogelijk het onkosten percentage iets omhoog. Er blijft nog wel wat te wensen over, maar hoe dan ook, alles valt heus nog wel mee. De verenigingen leven niet meer op rand van de afgrond en dit zou zonder deze „gedevalueerde toto bij de meeste clubs ontegenzeglijk wel het geval zijn. „Kortom: dankzij de toto hebben de verenigingen de beschikking over ruimere financiële middelen. Mid delen, die vooral het zo noodzakelijke en kostbare jeugdwerk ten gpede komen. Jeugdwerk, een veelomvattende taak. Daarmee nemen de voetbalclubs in feite de overheid een stukje werk uit han den. De jeugd moet van de straat wor den gehaald. Door wie dan ook! In hun sas De nieuwelingen in het toto-milieu, dus de clubs uit andere takken van sport, waren mét de komst van de alge mene voetbaltoto uiteraard bijzonder in hun sas. Ook zij konden gaan profiteren en van deze mogelijkheid werd in onze stad een druk gebruik gemaakt. Korf balclubs als Fluks en Vicus Oriëntis waren er rap bij en gezien onze inlich tingen doet men 't „rond de korf niet" slecht. De volleybalsport was er óók als de kippen bij en vooral GGV zorgt voor een flink aantal kolommetjes, terwijl Prof. Wijk, VVS en HVL eveneens héél aardig draaien. Verder zagen we dit eerste seizoen ook o.a. „De Zijl", LPSV, Sportief. Centraal Bureau We zijn op een zaterdagmiddag eens een kijkje gaan nemen in het centrale bureau van de toto in onze stad aan de Rijnsburgerweg: het Bondsbureau van de Afd. Leiden van de KNVB. Hier komen de totomensen van de verschil lende verenigingen tussen 2.30 en 5.30 uur de door hun vereniging verzamelde formulieren met zegeltjes inleveren. De „Commissie van ontvangst" bestaande uit mevrouw S. Blankwaardt en de he ren J. C. F. Blankwaardt en P. v. d. Pot heeft onder leiding van bondsadmi- nistrateur Van Leeuwen tot taak de in geleverde enveloppen te controleren en voor de afrekening zorg te dragen. Ge lijkertijd worden de nieuwe poolformu- lieren uitgereikt. Het is op die zaterdagmiddag een hele drukte zo'n 90 verenigingen komen op bezoek in „Huize Marion". En als men dan óók weet, dat in die paar uur een slordige 13.000 formulieren met plm. 60.000 zegeltjes worden ingeleverd begrijpt men tevens wel dat „men" niet stil zit aan de Rijnsburgerweg. Is alles aan de kant dan dient nog voor de verzending naar Den Haag van de ingeleverde formulieren te worden zorggedragen. Minder inkomsten Tussen de bedrijven door maakten we nog even een kort babbeltje met de heer L. J. F. van Leeuwen. Deze vertelde ons dat het aantal ingeleverde formulieren en ook de bruto omzet hoger is dan vorig seizoen. Helaas, de inkomsten voor de Afd. Leiden zelf z(jn minder geworden. Dit vooral om dat de in de ex-KNVB-toto meespelen de officials via de Afdeling poolden, hetgeen nu met meer kan. Bovendien is het winstaandeel van de Afd. Leiden eveneens gedaald, nl. van twee tot één procent. In een volgend artikel vertellen wij de gang van zaken betreffende de toto in en rond Leiden. Bekerfinale KNVB op ADO-terrein De wedstrijd AjaxNAC, de finale van de strijd om de KNVB-beker, wordt woensdagavond 14 juni op het ADO- terrein in Den Haag gespeeld. De ont moeting begint om 19.00 uur. de sigaret die anders is dan andere I Nationale avondwedstrijden Leidse llout (Van onze atletiekmedewerker) Gerda Kraan lootte de binnen baan en dat betekende, dat prak tisch alle kans op een scherpe 400 meter-tijd vrijwel verkeken was...! Maar zonder enige tegenstand, aangemoedigd door het enthou siaste Leidse publiek, werd zij in de omgeploegde, loodzware baan één, toch naar een schitterende tijd van 56.- seconden rond gedreven. De „Gouden Spike" de trofee voor de beste atleet van de avond kwam alleen maar haar toe, want verder registreerde de stop watches geen toptijden. Of het zou de 8.18.7 van de Zeeuw Hein PUMA of ADIDAS SPIKES naar speciaalzaak Sporthuis WOUT BERGERS HAARLEMMERSTRAAT 232 De foto geeft een beeld weer van de wekelijkse inlevering van de totoformulieren door de vereni gingsfunctionarissen in het Bonds- bureau van de afd. Leiden van de KNVB aan de Rijnsburgerweg. Achter de tafel zit het comité van ontvangst, bestaande uit v.l.n.r* de heer L. J. van Leeuwen, mevr. S. Blankwaardt. de heer P. v. d. Pot en de heer S. Blankwaardt. (Foto L.D./Holvast) Fanny Blankers-Koen, die gister avond naar de Leidse Hout was ge komen om de naar haar genoemde Gouden Spike uit te reiken, was een van de meest enthousiaste kijksters. U ziet haar op de foto naast A.V. Hollands ere-voorzitter, de heer Guldemond sr. Cujé moeten zijn, waarmee hij op de 3000 m. (om van te smullen!) de Nederlandse recordhouder op deze afstand, Joep Delnoye, con fronteerde. Wel waren er opmerkelijk veel verras singen bij deze toch wel vlot verlopen nationale avondwedstrijden die, tus sen twee haakjes, nog heel wat publiek trokken, ondanks de regen en ondanks I het televisie-avondje welke A.V. Hol land de sportieve kijkers voorzette! De onbekende Henk Snepvangers uit het verre Brabant wint zo maar eventjes de 800 m heren A in 1.53.4, vóór o.a. de bekende AAC'er Harry Jansen. Joop Houthuis (Minerva-Rotterdam) loopt voor het eerst van zijn leven een 400 m. wedstrijd en verslaat niemand minder dan Rob van der Knaap <DOS> 49.8-50.-. Klaas de Ruyter is op de 3000 m nér gens, Peter Nederhand loopt een sublie me 110 m hordenrace in 14.8 sec., maar kan Marius Bos (V. en L.) nog net niet te pakken krijgen: 14.7 sec. Gieling uit Alkmaar wint vóór Mijn- dert Blankenstein in 3.58.3 de 1500 m. en de A.V. Holland atleet Jan van Heek breekt alweer het Leids record discus werpen: 38.56 m. Cujé speelde er mee. de gedaante van de Alphenaar Rein Ver kade, geen onbekende voor de oranje- broek. Het ziet er zelfs naar uit, alsof Verkade op revanche belust hem gaat opslokken. Zo ver is het echter niet gekomen. Wel heeft hij De Haas nog even de rug kunnen toekeren, doch dat is maar voor enkele ogenblikken geweest, want de sterke Noordwij ker was al gauw over zijn moeilijkheden heen. Op 250 m. voor de finish gebeurde het. Cujé sloeg een versnelling over en sprint te in één lange rush naar de eindstreep. Delnoye leek nu ineens een kleine jon gen. Hij was niet in staat iets tegenover deze demarrage te stellen en moest me ters prijsgeven. Ook De Haas had nog een flinke eindsprint in de benen. Het publiek trakteerde hem op een warm ap plaus. Verkade werd wéér bedwongen. Vreemde 800 meter De 800 meter is wat vreemd verlopen. Essayas draaide aanvankelijk soepel, maar stortte op 200 m voor de finish vol komen in elkaar. De eerste ronde van 400 m. ging in 56.5 sec. (Bij de junioren A ging het nog sneller: 56.0 sec.!). De bel voor de laatste ronde gold het eerst voor Wim Essayas, de AAC'er, die ge volgd werd door clubgenoot Harry Jan sen, met vlak daar achter we hebben ons programma even moeten raadplegen Henk Snepvangers van MOC '17. Es sayas ging dóór, leek het, maar, zoals gezegd, op 200 m kon hij plotseling niets meer. Jansen ging over hem heen en ook Snepvangers stoorde zich niet aan de reputatie van de „deelnemer" aan de Olympische Spelen. Jansen en zijn belager kwamen prak tisch tegelijk de bocht uit. Heel lang slaagde Jansen er in Snepvangers van zich af te houden. Tot op 10 meter voor de natte kalkstreep! Toen knapte Jan sen af en was de atleet uit Brabant, Henk Snepvangers, winnaar van de 800 meter. Jaap Noordenbos (Minerva) was op permachtig bij de sprinttweekamp voor heren over 100 en 200 m, al liet de Jeug dige Hagenaar van Crughten <LDA) ook aardig werk zien. Noordenbos won de 100 meter in 10.9, en de 200 m. in 22.-. van Crughten kon daar 11.- en 22 5 te genover stellen. GERDA KRAAN De Nederlandse kampioene 100 m, El len Ort (Atmodes-Haarlem) had hoege naamd geen moeite met Wil Kapel (Ce lebes) 12.- - 12.3. Het Wassenaarse sprintstertje Truus Cruiming (WIK) ze gevierde op de 100 m. meisjes A in 12 5 sec. De nationale atletiekwedstrijden ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Leidse Sportstichting mogen geslaagd genoemd worden. Terreinknecht Rudi Wiggers had voor een goede baan ge zorgd, al was de start van de 100 m nog wat rul. Uitslagen 800 m. heren A: 1. Snepvangers 1.53.4; 2. Jansen 1.53.5; 3 Konings (Zaanland) 1.55.2; 4. Essayas 2.00.5. De 3000 m. is, zoals we reeds hadden X°q 'J1; J"": 1 Smit (Fortuna) voorspeld, verreweg het aantrekkelijkste irl*8 1s^haPer «Haarlem) 1.58.4; 3. nummer geworden. Ronde na ronde (Zaanland) 1.59.7; spanning, met pas op de laatste 250 me-1 400 m. heren: 1. Houthuis 49 8-2 v d ter de ontknoping. i Knaap (DOS) 50 -; 3. Groothuls (Esta- De naam Klaas de Ruyter komen we I fette) 50,4; 5. Piet Seller (Holland) 51 -• alleen maar even na de start tegen. Hij stak de lont in het vat door direct na de knal van de uitstekende starter Ed. Meeuws naar de eerste plaats te spurten maar evenals verleden jaar kwam de on gelukkige De Ruyter ook nu weer ten val, waardoor hij verder in het stuk niet meer is voorgekomen. Cujé neemt de leiding over, met aan zijn hielen Joep Delnoye en de Lei- denaar Piet de Hgas. Onmiddellijk valt er een gat tussen deze drie en de andere Blankenstein (Trekv.) 4.02.3; lopers, die nog in gesloten formatie over «Trekv.) 4.03.-. dc baan gaan. Vier ronden lang blijft dit zo, maar dan moet toch De Haas los sen. We zijn nu op de helft. De 1500 m. is in 4.09.- onder de spikes doorgegaan. Even verder krijgt Cujé genoeg van het zware kopwerk en hij laat de eer aan Delnoye, die direct reageert. De Haas zweeft, in een niemandsland, het lijkt als of hij tegen een inzinking optornt. Er nadert nu gevaar voor de Leidenaar in 1500 m. heren C 2e serie: 1. Joop van Leeuwen (Holl.) 4.13.1; 2. Van Diik (Haarlem) 4.15.9; 400 m. dames le serie: 1. Gerda Kraan 56.-; 2. Toos Adriaanse (Sprint) 60.7; 3000 m.: 1. Cujé 8.18.7; 2. Delnoye 8.22.3; 3. Piet de Haas (Holl.) 8.36.5; 4. Verkade 8.38.4; 1500 m.: 1. Gieling (Olympus) 3.58.3; 2. 3. Evers Polshoog: 1. Hofstede (AAC) 3.70 m 2. Gelens (K. en K.) 3.60 m.; 3. Henny van Winkel (Holl.) 3.30 m.; Discus: 1. Van Aarst (Hellas) 41.04 nr 2. Knol (Haarlem) 39.42 m; 3 Jan vnri Heek (Holl.) 38 56 m.; Lelds record; 4 Rob Pommée (Holl.) 36.89 m (pers. ree.) Hoog: 1. Van Kleeff (DOS) 1.80 m; 2. Van Zijl (Haarlem) 1.75 m. VOETBAL Het bestuur van Ajax heeft zijn eerste transferlijst bekendgemaakt. Hierop ko men de namen voor van doelman Van Drecht, spil Andriessen en de spelers Schaap, Franz en Seelen. Van hen is Andriessen in onderhandeling met de Sportclub Enschede, terwijl Seelen zijn heil gaat zoeken bij Alkmaar. Bij de Utrechtse ere-divisieclub DOS is links back Koole op eigen verzoek op de trans ferlijst geplaatst. Gerard Peters leidt de Caballero-ploeg in Olympia's Tour

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15