GRATIS Karei I P.K Agrarisch succes van groene front in strijd 0111 ruimtelijke ordening De voorzittersstem brengt het facetplan in de nieuwe wet VAPORISATOR bij VINOLIA for men AFTER SHAVE LOTION fa 95 for men JACKIE GING IN PARIJS IN HET GEHEIM NAAR KAPPER EN NAAR COUTURIER Symbool van Kwaliteit Boeddhistische gelukwensen op congres Morele Her he wapening Ook in België zol rijbewijs binnenkort worden ingevoerd ligtvoet VRIJDAG 9 JUNI Tweede Kamer in doolhof van amendementen (Van onze parlementaire redacteur) Het .groene front" heeft gisteren in de Tweede Kamer een succesje geboekt. In de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening is de bevoegd heid van de gemeenteraad een bestemmingsplan vast te stellen in zoverre beperkt, dat geen eisen mogen worden gesteld met betrekking tot de structuur van agrarische bedrijven. Minister Van Aartsen had ernstig bezwaar tegen dit voortrekken van de agrarische belangen (zoals hij het zag), maar moest zwichten voor de Kamermeerderheid. Alleen de socialisten waren het met de minister eens. Er waren twee amendementen op het artikel over de bestemmingsvoorschrif ten. waarvoor de landbouw zich in het bijzonder interesseerde. Het meest vèr gaande, ingediend door de heer Biewen- ga (A.R.), wilde in de wet vastleggen, dat het mogelijk moest blijven wijziging te brengen in een totdusver uitgeoefen de vorm van bodemcultuur. Zo'n be perking van de voorschriften in bestem mingsplannen was ook de wens van het Landbouwschap (waarvan de heer Bie- wenga voorzitter is). Het tweede amendement was inge diend door de heer Brouwer (K.VP.), secretaris van de R.-K. Boeren- en Tuindersbond. Dit hield in, dat bestem mingsvoorschriften slechts om dringen de redenen, een beperking van het meest doelmatige gebruik mogen inhouden, en geen eisen mogen bevatten met betrek king tot de structuur van agrarische bedrijven. Beide amendementen waren geboren uit de vrees, dat de ruimteiyke orde ning misbruikt zou kunnen worden om een landbouwbeleid te gaan voeren. De socialist Westerhout en minister Van Aartsen trachtten de Kamer ervan te overtuigen, dat die vrees ongegrond was. „Nu eens zal de landbouw, dan weer een andere tak van bedrijf worden ge troffen door bestemmingsvoorschriften", betoogde de heer Westerhout. „Maar als het nodig Is, moet de gemeenteraad op een bepaald ogenblik kunnen ingrijpen in het gebruik van de grond". „Het gaat er om*' aldus de minis ter „dat in beide amendementen de agrarische belangen a priori worden ge steld boven andere belangen. Tegen zo'n discriminatie maakte de minister ernstig bezwaar. Hy voegde hier overigens aan toe, dat zjjn bezwaren vooral het amen- dement-Biewenga golden, en in mindere mate het amendement-Brouwer. Het voorstel van de heer Blewenga werd met 5935 stemmen verworpen. Alle socialisten en de meeste K.V.P.-ers waren tegen. Bij zitten en opstaan werd het amendement-Brouwer hierna aan vaard; alleen de socialisten wilden de oorspronkelijke tekst van het wetsarti kel handhaven. Eén stem gaf de doorslag De stem van voorzitter Kortenhorst gaf de doorslag bU de beslissing over een voorstel de regering te machtigen plannen vast te stellen voor bepaalde facetten van het nationaal ruimtelijke beleid. Dit voorstel was ingediend door de heer Westerhout (P.v.d.A.), die hier bij in het bijzonder de recreatie op het oog had, op grond van een facetplan voor de recreatie zou de regering bepaal de aanwijzingen voor streek- en bestem mingsplannen kunnen geven. De liberalen waren fel tegen. Mevrouw Kuiper-Struyk voorzag, dat 'n Advertentie winkelwaarde f 1.35 of Pre-Shave lotion f4.25 Voor de man die er veraorgd uit wil zien is er bovendien nog: HAIRCREAMf 2.95 HAIRLOTIONf5.50 SHAVINGCREAM f 2.25 LONDON - PARIS - BRUXELLES - ROTTERDAM' streekplan zo'n lawine van „facetten" te verwerken zou krijgen, dat er geen ruimte meer zou overblijven voor een goede regeling. Minister Van Aartsen deelde die vrees. Hij vond het onjuist in de wet de mogelijkheid van facetplan nen te openen. Bij de stemming ging het een beetje vreemd toe. Voorzitter Kortenhorst- wilde bij zitten en opstaan laten beslissen en meende toen een meerderheid vóór het amende ment-Westerhout te mogen constateren. Toen van liberale zijde hiertegen be zwaar werd gemaakt, volgde hoofdelijke stemming. De Kamer bleek inderdaad sterk verdeeld. Socialisten waren vóór, liberalen, anti-revolutionairen en de meeste christelijk-historischen tegen, terwijl van de K.V.P. een deel voor en een deel tegen stemde. Toen, zoals gezegd, de voorzitter als laatste zijn stem moest uitbrengen, aar zelde de heer Kortenhorst. Hij wachtte even tot de griffiers de balans hadden opgemaakt, en zei toen: „De voorzitter is vóór. Voor het amendement zijn 49 stemmen uitgebracht en tegen 48 stem men, zodat het amendement is aange nomen!". Het nationale facetplan heeft dus, dankzij een meerderheid van één stem zyn intrede gedaan in de wet. De volks vertegenwoordiging houdt echter een vinger in de pap, want volgens een met grote meerderheid aanvaard sub-amen dement zullen dergelijke plannen pas mogen worden uitgevoerd, nadat de Sta- ten-Generaal gelegenheid hebben gehad zich erover uit te spreken. Streekplan ter visie Aan een belangrijke wens van alle fracties is de minister tegemoet geko men door het in de wet mogelijk te ma ken dat bezwaren worden ingediend tegen een streekplan. Het ontwerp voor een streekplan zal gedurende twee maanden voor een ieder ter inzage moe ten liggen. In die twee maanden kan een ieder bezwaren indienen, en pas daarna zal het streekplan door Prov. Staten worden vastgesteld. De overige wijzigingen, die gisteren in het wetsontwerp werden aangebracht, waren van minder belang. Met algeme ne stemmen wer d'besloten, dat jaarlijks bij de aanbieding der Rijksbegroting aan de Staten-Generaal verslag moest worden uitgebracht over het door de regering gevoerde beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Een ander aanvaard amendement heeft het mogelijk gemaakt, dat bezwa ren tegen gemeentelijke structuurplan nen worden ingediend. Aan het probleem van de schadere geling is de Kamer gisteren nog niet toegekomen. De artikelsgewijze behan deling van het wetsontwerp werd hal verwege geschorst tot de volgende ver gadering op a.s. dinsdag. (Van onze Parijse correspondent) Tot dusver schijnt president John F. Kennedy zijn vrouw Jackie nog wel een lesje te kunnen blijven geven in het bewaren van geheimen. Terwijl de di plomatieke waarnemers zich nog steeds naarstig afvragen of de Amerikaanse president soms toch nog niet een paar afspraakjes met zijn Russische of Fran se gesprekspartners Chroesjtsjow en De Gaulle voor zichzelf heeft gehouden, is nu al uitgelekt dat Jackie in het ge heim in Parijs een Franse couturier en een coiffeur ontmoette. Ondanks de verontwaardiging, waar mee de Amerikaanse modehuizen des tijds, gedurende de verkiezingscampag ne van haar echtgenoot, reageerden op de mededeling dat mevr. Kennedy haar garderobe ook wel eens in Parijs zou hebben aangevuld, heeft Jackie de ver leiding toch niet kunnen weerstaan bij haar laatste bezoek aan de Franse hoofd stad een nieuw japonnetje bij Givenchy te bestellen. Bovendien moet ze de be faamde Franse coiffeur Alexandre op discrete wijze naar Londen hebben la ten komen, om een nieuw kapsel voor haar te ontwerpen, dat ze ook al ge dragen heeft toen ze haar opwachting maakte bij het Engelse Hof. Alexandre heeft in Parijs intussen ietwat voorba rig. laten weten dat hy hoopte me vrouw Kennedy onder zijn vaste cliën- tele te kunnen blyven rekenen, nu hij komende maanden in Washington een nieuw filiaal zal openen. EERVOL ONTSLAG AAN GENERAAL HASSELMAN Bij K.b. is met ingang van 1 juni 1961 op het daartoe door hem gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan Hr. Ms. adjudant in bui tengewone dienst, generaal B. R. P. F. Hasselman, van de Generale Staf, on der bijzondere dankbetuiging voor de uit nemende diensten, door hem gedurende tal van iaren in verscheidene zeer ge wichtige betrekkingen aan H.M. de ko ningin en aan den lande bewezen. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! Telegram van zesendertig leden van Huis van Afgevaardigden en Senaat in Amerika Op de wereldconferentie van Morele Herbewapening in Caux is de grondlegger van deze beweging, dr. Frank N. D. Buchman, ter gelegenheid van zijn 83ste verjaardag o.m. gehuldigd door vijf abten, de hoogste boeddhistische hoogwaar digheidsbekleders, die ooit het Westen bezocht hebben. Als eerbetoon van de boeddhistische wereld zongen zij een gebed van zegening. Tot de meer dan elfhonderd deelnemers uit 46 landen, die deelnemen aan deze conferentie, welke een antwoord wil geven op corruptie, communisme en oorlog, behoren o.m. de premier van het pas onafhankelijk geworden Sierra Leone, Sir Milton Margai, het Roemeense vorstenpaar Michael en Anna, een honderd man sterke delegatie uit Zuid-Amerika cn een omvangrijke groep uit Kongo. sis op dit tijdstip in de geschiedenis. De vrije wereld, bewapend met de ideologie van Morele Herbewapening, kan ant woord geven op corruptie, communisme en oorlog. Wij wensen u geluk met uw verjaardag en zijn er dankbaar voor dat u zovele jaren gestreden hebt voor mo rele maatstaven om Amerika te laten zien wat de bestemming is van een volk onder God. Wij ondersteunen uw strijd dat. moedige mensen het juiste kiezen". Afrikanen .blank en zwart, uit alle delen van het continent verzamelden zich op het podium om verslag uit te brengen van de eenheldbrengende ideo logie, die door Afrika trekt. Sarah Sarai. die voor haar Mau-Mau-activiteiten acht jaar in de gevangenis zat. stond naast Agnes Hofmeyr., wier vader als mensenoffer levend door de Mau-Mau werd begraven. Kongo werd verte genwoordigd door opperstamhoofd Ka- lamba en de minister van Openbare Werken van Kasai, Liberia door de dochters van de president en de vice- president. Philip Vundla, vertegenwoordiger van €00.000 Afrikanen in Johannesburg, sprak namens de Afrikanen. Afrikaan- ders (Boeren) en Engelsen uit Zuid- Afrika. Hij deelde mee, dat dr. Buch- mans verjaardag in Zuid-Afrika werd gevierd op een bijeenkomst, waar ver tegenwoordigers van alle rassen bijeen waren. „Dit is een wonder", zei hij. „Mo rele Herbewapening zal de problemen van Zuid-Afrika oplossen zonder bloed vergieten". Gisteren zijn de prijzen uitgereikt voor deze week in de Harskamp ge houden schietwedstrijden voor de strijdkrachten. Brigade-generaal J. H. Heindes inspecteur van de infanteriereikte het zilveren geweer uit aan de eer ste luitenant A. de Jongleider van de ploeg van de onderofficiers- school te Weert, welke ploeg de beste resultaten behaalde. Eenlieidbrengeiule ideologie in Afrika Zesendertig Amerikaanse congresleden (Senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden) hadden een telegram tot dr. Buchman gericht, waarin o.m. ge zegd wordt; „Wy moeten niet toelaten, dat het communisme wint. Alleen een ideologie, beter dan het communisme, kan een doeltreffend antwoord zijn. Eco nomische. militaire en politieke midde len zijn op zichzelf niet voldoende om het hoofd te bieden aan de ernstige cri- Monster van Loch Ness door Schot waargenomen Met een plons, een hoge boeggolf en veel gesnuif is het monster van Loch Ness in Schotland weer in het nieuws verschenen. David Foster, een 37-jarige Schot, die beweert zijn levenlang zeer scep tisch te hebben gestaan tegenover alle verhalen over het befaamde „monster", zegt het met eigen ogen te hebben gezien. Hij was woensdag op reeg naar de oevers van het meer toen hij een lange smalle nek met een aalvor- mige kop boven het water zag ver schijnen. Het vreemde ding maakte volgens hem een „behoorlijke boeg- golf. Eerst beiooog het vreemde ding zich langzaam, maar plotseling maakte het een scherpe bocht en verdween in de richting van de noor delijke oever van het Loch Ness. Daarna draaide „het ding" om, keer de een eindweegs terug en verdween, aldus Forster. Het geheimzinnige monster duikt sinds 1930 telkenmale in het nieuws op. Artvprtcntle ..en over die perfecte aanleg van LIGTVOET wordt erg geroemd. Ook voor t.v. is 't met recht: Een gang naar Gangetje is lonend 99 De Belgische minister van Verkeers wezen, F. Betrand, heeft aangekondigd dat ook in België binnenkort rijvaar digheidsbewijzen zullen worden inge voerd. Het invoeren van het „rybewys", zal met een drietal andere maatregelen paal en perk moeten stellen aan het steeds toenemend aantal verkeersonge lukken ln België. Bjj de behandeling van zijn begro ting in de Belgische Senaat zei de mi nister, dat deze maatregelen zullen zijn de invoering van de absolute voorrang van het verkeer van rechts per 1 no vember van dit Jaar, een nationale re geling voor de snelheidsbeperking (tot dusverre een gemeentelijke beslissing) en het ter plaatse betalen van boete voor verkeersovertredingen. Het. aantal ongelukken met dodelijke afloop in België bedroeg het afgelopen jaar bijna 1400. Dit is lager dan in ons land ondanks het feit, dat het wa genpark in België thans de miljoen na dert terwijl eind 1960 het aantal voer tuigen in Nederland 625.000 bedroeg. Het veel intensievere fiets- en brom- fietsverkeer in ons land wordt als de voornaamste oorzaak \an het relatief veel hogere ongevallencijfer genoemd. In België geldt wat de voorrang be treft thans de regel, dat het verkeer op door een middenstrook gescheiden wegen en in straten, waar trams rijden, voorrang heeft. In de praktijk komt dit er op neer. dat voorrang wordt gegeven aan alle verkeer op doorgaanswegen Het ligt in de bedoeling dat de afgifte van „rijbewijzen" met een minimum aan formaliteiten zal gebeuren. Alle Belgen, die de leeftijd van 21 Jaar heb ben bereikt, zullen het bewijs kunnen krijgen op grond van een verklaring, dat men in staat is een auto te be sturen en niet aan bepaalde ziekten of gebreken lijdt. Er zullen geen examens worden afgenomen. Zij, die nog geen 21 Jaar zijn op de dag van de afkondiging van de wet, zullen worden ondervraagd over de ken nis van de verkeersregels, tenzij zij een verklaring kunnen tonen van een erken de autorijschool. Het .rijbewijs" wordt dan ook niet gezien als „getuigschrift voor rijbe- kwaamheid" maar meer als een prak tische mogelijkheid controle uit te oefe nen op de automobilisten, die voor kor tere oi langere tijd de rijbevoegdheid is ontzegd. Nog geen Europees sehrootdebat in juni De speciale werkgroep van het Europese parlementdie het Europe se parlementaire debat voorbereidt over het laatste schrootrapport van de Hoge Autoriteit, acht het uitge sloten, dat dit schrootrapport reeds op de junizitting van het Parlement in Straatsburg wordt besproken. Zij is van plan de voorzitter van de I groep, de Fransman Poher, in de I junizitting een korte verklaring te laten afleggen over de stand van zaken. Daarbij zal Poher aan de Hoge Autoriteit waarschijnlijk een aantal vrager stellen. De werkgroep is deze week in Brussel voor het eerst bijeen geweest om haar werkzaamheden te organiseren. Daarbij heeft zij de heer Van der Goes van Na- ters als deskundige gehoord en deze heeft bij die gelegenheid een memoran- Erkende Philips service eh gang root jongetje 12 is lonend^ ONTVANGST VOORZITTERS DER R.T.C. De Ridderzaal op het Haagse Binnen hof was gisteravond een zee van licht en bloemen tijdens de ontvangst van de drie delegatievoorzitters van de con ferentie Nederland-Suriname-Ned. An tillen. Bij de drie ontvangende minis- dum ovêrhandigdT waarin hij kritiek Te- dTrs' J5,?rthals' mr- Emanuels en vert OD het laatste ^hrrJuvArcio» de heer Jonckheer - kwamen ca. 350 ge- de Hoge Autoriteit heeft toeglTÜÏd aan Er *'.a" GANGETJE 12 TEL. 23005 Duitse legionair doodde commissaris Gavourv in Algiers In Algiers zyn gisteren zes leden van het vreemdelingenlegioen aangehouden, onder wie de drie militairen die on langs commissaris Gavoury, éen van de hoogste politiefunctionarissen van Al- Igiers, hebben vermoord. Een der arres- I tanten is de Duitser Kaufmann, die de geen speciale procedure voorzien wegens de gemelde weigering van de Hoge Auto riteit om tezamen met de heer Van der Goes van Naters voor deze werkgroep te verschijnen. De Hoge Autoriteit was voor die eerste bijeenkomst niet uitgenodigd, niet wegens haar brief .omdat in dit sta dium van besprekingen in de werkgroep nog geen ontmoeting met de Hoge Auto riteit was voorzien. In de uitzending van het NTS-jour naal van gisteravond is mededeling ge daan van de volgende verklaring van de Hoge autoriteit: De zaak van de schrootfraude en de controle daarop is by het Europees par lement aanhangig. Dat is de plaats, waar het debat over die zaak moet worden ge voerd. Hoe eerder en grondiger die zaak in publieke discussie komt, hoe liever het de Hoge Autoriteit is. De gehele Hoge j commissaris met twee messteken can het I d!e I leven zou hebben beroofd. St?!? nlel een beP»Jld hd »e moei- lykheden waarover wordt gesproken tus- De legionairs hielden zich schuil in sen de heer Van der Goes van Naters en de woning van een bekende familie in de Hoge Autoriteit hebben in het geheel een buitenwijk van Algiers. Bij een over- geen betrekking op de controle van de val van de politie, die hen op het spoor schrootfraudes. De bedoelde moeiiyk- was gekomen door de arrestatie van een heden vinden hun oorsprong in hoogst zevende legionair, wisten zU in de nacht i ernstige aantijgingen van persoonlijke van woensdag op donderdag te ont- aard. De Hoge Autoriteit is niet bereid I snappen. In de ochtend werden zU ech- j zich hierbij neer te leggen. ZU heeft deze ter gegrepen. Zij hadden een vlag met zaak in handen gegeven van de presi- een hakenkruis in hun bezit. 1 dent van het Europees parlement Dat, Enige leden van de familie waar zij dit felt ln de openbaarheid Is gekomen zich verborgen hadden gehouden, wer- is geen gevolg van mededelingen van de den ook aangehouden. zyde van de jIoge Autoriteit. R amen ca. 350 ge- ng maken. Er wa- haaVTaarverslfvTfton^pfan I ren ministers, oud-ministers, delegaUele- lement Europese par- j deni Kamerleden, en telloze anderen uit Naar wij vernemen heeft de werkgroep Bekend oppositielid in Portugal aangehouden De architect Artur Andrade, een be kend lid van de oppositie in Portugal, Is in Oporto aangehouden. HU was inder- tijd hoofd van de propagandadienst van oud-generaal Delgado. o.m. ambtelijke, culturele, handels- en industriële kringen, die op een of ande re wijze met de West te maken hebben of hadden. Voor één vis f 700 (Van onze Brusselse correspondent) Oostende heelt dezer dagen een record geboekt: voor een vis werd op de vismarkt 1.010 Bel gische franken, dus iets meer dan f 700 betaald. Het ging om een door een Oostendse visser aangevoerde steur, die 110 kg. woog en 91 franken per kilogram opbracht. De dag tevoren had een andere visser een steur van 60 kilo aangevoerd en deze bracht zelfs 100 franken per kg. op. Steuren worden bijna nooit in de Noordzee gevangen. Zij zijn zo zeldzaam, dat, wanneer er in Engeland een wordt aangevoerd deze volgens een eeuwenoud pri vilege de Koning moet worden aangeboden. In België bestaat dat echter niet en zo konden de steuren gewoon op de vismarkt van Oostende worden afgemijnd.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11