SPANNING IN GENEVE OVER STRIJD IN LAOS Veel pracht en praal bij huwelijk in York Test voor waarde van Chroesjtsjows belofte WEERBERICHT Vrijdag is een belangrijke dag Halve gebr. kip f 1.95 Nieuwe spoorwegdieiistregeling geeft talloze moeilijkheden TOP-VOORDEEL KOSTUUM 110,- Bendix 100 I. KOELKAST nu slechfs f348 van erge H enegouwen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 8 JUNI 1961 No. 30374 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vao Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De Westelijke delegaties in Genève wachten met intense spanning af of Nikita Chroesjtsjow de enige belofte zal houden, die hij in Wenen heeft gedaan. In het slotcommuniqué van de Weense topconferentie erkende Chroesjtsjow met Kennedy „het belang van een effectieve wapenstilstand in Laos", maar nauwelijks stonden die woorden op papier of de communistische Pathet Lao opende een artilleriebombar dement op de troepen van premier Boen Oem in het strategische gebied om Ban Padong en zij begon een opmars, die deze troepen in een onhoudbare positie heeft gebracht. Onder deze omstandigheden heeft men er in Genève vanaf gezien gistermiddag een zitting te houden van de veertienmogendhedenconferentie die tot taak heeft neutraliteit in Laos te bewerkstelligen. De Amerikanen hebben een wapenstilstand in Laos steeds als een voorwaarde voor deze conferentie gesteld. worden: de Chinezen hebben zich steeds tegen een wapenstilstand als een voorafgaande conditie voor onderhandelingen verzet. Zal Chroesjtsjow. tegen Pekings wens in. er toch toe besluiten? De zitting werd officieel afgelast om dat „er zich geen sprekers hadden aan gemeld". De werkelijke reden van het uitstel is anders: „de Westelijke delega ties willen hun regeringen raadplegen. En meer nog wil men wachten op de aankomst van Gromiko, die met nieuwe instructies in Genève verwacht wordt, al weet niemand precies wanneer. Als voorlopige datum wordt vrijdag ge noemd. Op die dag komen ook de neu- tralistische Prins Soevanna Phoema en de Pathet Lao-leider Soevannaphong in Genève aan. Eveneens uit Moskou en naar men veilig veronderstellen kan, ook met nieuwe instructies. Hoewel de Amerikanen, begrijpelijk genoeg, volle munt slaan uit de schen ding van de wapenstilstand, die in directe tegenspraak is met Chroesjtsjows woorden in Wenen, is het nog te vroeg te zeggen, dat de proef op de som reeds faliekant is uitgevallen. Het blijft ener zijds mogelijk, dat de aanwijzingen uit Moskou niet zo snel tot de Laotiaanse jungle zijn doorgedrongen, anderzijds kan men juist uit de slag om Ban Padong concluderen dat een wérkelijke wapenstilstand nabij is. Het zou immers niet de eerste keer zijn dat een strijden de partij bij het scheiden van de markt nog probeert een beslissend voordeel te behalen. Het werkelijk bewijs van Chroesjtsjows oprechtheid kan dus pas geleverd worden wanneer Gromiko in Genève komt. Er zal dan nog een tweede interessante proef op de som genomen kunnen Actie „Wij Komen" In dank ontvangen van: Penningmeester Lions-club Leiden Noordwijk f 100.—H.H f4.—: W J H A .B. te V. f5.—: dr. H. S. te O. f 10.W. J. J v V. f2.50; N v. L. f 10.L. A. M. f2.mevr. N. K .W L. fl—mevr. C. A—V f2.50: mevr. v. d. B. f2.50; P. H. f7.50; mevr. M.— de V. f5.—. Totaal f152.—. Totaal-generaal f4 309.91. Nog f 700.tekort en twee dagen voor de boeg voordat onze actie sluit. Bijdragen worden nog gaarne inge wacht aan ons Bureau of per postwis sel of giro (nr. 57.055) onder vermel ding „Wij komen". Advertentie. Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. ONVAST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 juni Zon op: 4.21 uur; on der; 20.57 uur. Maan op: 2.48 uur; onder: 16.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.33 uur, laag- water te 7.55 en 20.38 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundige medewerker). Fris strandweer met op enkele plaat sen een bui. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Overdag temperaturen van 16 tot 17 graden C. Temperatuur zeewater 14 graden. Vooruitzichten: koele westelijke luchtstroom met later meer zonnige perioden. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Genève's andere conferentie, die over het staken der kernproeven is inmiddels tot een loutere propagandaslag gewor den. Nadat Chroesjtsjow in Wenen ge toond had elke belangstelling in een akkoord hierover te hebben verloren, indien het geen onderdeel wordt van een overeenkomst tot volledige ontwape ning, was trouwens niets anders te verwachten. De Amerikaanse afgevaar digde Dean noemde de nieuwe Sowjet- russische pogingen om in alle interna tionale organisaties een veto te krijgen „een middeleeuwse poging van één staat de rest van de wereld haar wil op te leggen". Hij daagde de Sowjet-Unie uit het Westelijke en het Russische ont werpverdrag in Moskou te publiceren opdat de burgers daar zich ervan kun nen overtuigen wie er werkelijk een eerlijk voorstel heeft gedaan!! Tot zover onze reisredacteur uit Genève. Resultaat in Na Mon Reuter meldt uit Hongkong, dat de vredesconferentie te Na Mon in Laos, waaraan de drie groeperingen in Laos de rechtsen, de linksen en de neutra listen deelnamen, gisteren overeen stemming heeft bereikt over inspectie door de internationale controle-commis sie van een aantal belangrijke plaatsen om na te gaan of het bestand wordt nageleefd. Over de te inspecteren plaat sen zal nog gesproken worden. In de vergadering van gisteren is ook verder gesproken over een program voor een voorlopige coalitieregering in Laos. 75 Statenleden méér Bij nota van wijzigingen stellen de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken de Tweede Kamer voor de in het oorspronkelijke ontwerp- provinciewet genoemde aantallen leden van Provinciale Staten aan te passen aan de bevolkingscijfers per 1 januari 1961. In totaal voorziet het (gewijzig de) ontwerp Provinciewet in 75 statenleden méér, dan thans het geval is. Associatie van Suriname met EEG In opdracht van de regering van het Koninkrijk der Nederlanden heeft de permanente vertegenwoordiger bij de Europese Gemeenschappen te Brussel, dr. J. Linthorst Homan, gisteren aan de voorzitter van de raad en aan de voor zitter van de commissie der E.E.G. doen weten, dat de regering van het Ko ninkrijk onderhandelingen wenst te ope nen over de economische associatie van Suriname met de Gemeenschap. Dit verzoek is gebaseerd op een inten tieverklaring, die bij de ondertekening van het E.E.G.-verdrag tussen de zes lidstaten werd uitgegeven en waarin zij „gelet op de nauwe banden, welke de de len van het Koninkrijk der Nederlan den samenbinden" zich bereid verkla ren dergelijke onderhandelingen te ope nen. (Van onze Londense correspondent) Vandaag zijn in de kathedraal van de historische stad York de 25-jarige hertog van Kent en de 27-jarige Katharine Worsley, wier vader een van de rijkste notabelen in, het graafschap Yorkshire is temidden van een kleurige pracht van uniformen, feestelijke gewaden en versieringen van bloemen en vlaggen, door de aartsbisschop van York, dr. Michael Ramsey, in het huwelijk verbonden. In het juridisch centrum Grave- steen te Leiden heeft prof. mr, G. E. Langemeijer gisteren zijn af scheidscollege gegeven. Dit bijzon dere college werd o.m. bijgewoond door de oud-minister van Justitie I mr. C. van Oven. die wij hier met de scheidende hoogleraar en diens echtgenote in gesprek zien voor de aanvang van het college. Er wonen ruim honderdduizend mensen in York. maar vandaag was de ..bevolking" zeker wel ver drievoudigd. Reeds gedurende de nacht hadden honderden hun plaatsen langs de route van de Ervaring opdoen met een gewijzigd stelsel De invoering van de nieuwe zomerdienstregeling bij de Ned. Spoorwegen is gepaard gegaan met talloze vertragingen, storingen en andere moeilijkheden. Het dienstregelingspatroon is dit jaar bijzonder rigoureus gewijzigd, zozeer zelfs, dat men van een geheel nieuw stelsel kan spreken. Bij de Spoorwegen was men dan ook voorbereid op de nodige „aanloopmoeilijkheden", maar dat ze deze omvang zouden aannemen, is toch niet verwacht. D" chef van de dienst exploitatie van de N.S., mr. D. H. C. Ittmann. heeft verklaard, dat de nieuwe dienstrege ling de tweede week zelfs nog slechter is verlopen dan de eerste. Nadrukkelijk stelde hij echter, dat externe factoren hierbij een bijzonder grote rol hebben gespeeld. Dinsdag bijvoorbeeld, ont stond 27 maal een geval van vertraging uitsluitend tengevolge van de weersom standigheden: de bliksem sloeg in sein- apparaturen, na een wolkbreuk liepen verschillende sporen onder water, enzo voorts. Grote stagnaties zijn ook opge treden door de treinbotsing bij Tilburg en de ontsporing van een locomotief bij Waardenburg. Deze ongelukken hebben uiteraard niets met de nieuwe dienst regeling te maken. De vertragingen die in de afgelopen week aan de orde van de dag waren, zyn, volgens mr. Ittmann, niet te wij ten aan de overgang van de winter- op de zomerdienstregeling. De vrij goede gang van zaken gedurende de eerste week waarin de nieuwe regeling func tioneerde, bewijst dit naar zijn oordeel wei. Verder moet men niet vergeten, dat iedere onregelmatigheid, met name als deze zich op een druk knooppunt van spoorlijnen voordoet, een ketting reactie kan veroorzaken in grote delen an het land. „De dienstregeling is in derdaad bijzonder ingewikkeld", zo zei de heer Ittmann" en iedere storing kan zich dan ook gemakkelijk voortplanten" Het aantal treinen dat dagelijks ons land doorkruist, is ook dit jaar weer groter geworden. In 1959 werden pier dag door reizigerstreinen 155.000 trein- kilómeters afgelegd, in 1960 ongeveer 160.000 en dit jaar ruim 173 000. Doordat er meer treinen rijden, is de kans op een storing ook groter. De nieuwe dienstrege ling is geheel ingesteld op snellere ver bindingen. De rijtijden zijn verkort en daardoor zijn de tijden tussen aan komst en vertrek van de treinen krap per geworden, hetgeen weer impliceert, dat de z.g. ..kruisliggingen" intensiever worden gebruikt, evenals de perron sporen. Het is vaak een kwestie van minuten en wanneer één trein vertra ging heeft bij aankomst of vertrek, kan zich dat ook op de volgende wreken. De ambassadeur van Pakistan, de begum Liaquat Ali Khan. heeft gisteren in Den Haag een af scheids receptie gegeven. Onder de vele gasten, die haar vaarwel kwamen wensen, was ook premier De Quay met zijn echtgenote. Mr. F. G. de Steenwinkel, die ver antwoordelijk is voor de theoretische opzet van de nieuwe dienstregeling, is van oordeel, dat deze volkomen „rijd- baar" is, ook al is zij minder soepel dan ne vorige. Met dit nieuwe stelsel moet uiteraard nog de nodige ervaring wor den opgedaan en eventuele onvolkomen heden zullen in de /.omerdienstregeing 1962 worden bijgeschaafd. Nu al kan men technische en materiële voorzie ningen treffen waar dit nodig mocht blijken. Bij de komende winterdienst- regeling zal men nog meer rekening gaan houden met drukke vrijdagavon den en stille zaterdagen. bruidsstoet ingenomen. De stad was dermate overstroomd door be zoekers. dat geen enkel hotel iemand meer onderdak kon ver schaffen. Velen vroegen aan par ticulieren om logeergelegenheid. Anderen kampeerden bij de kathe draal in tenten of sliepen op de weg in slaapzakken. De straten van York zijn smal en boden daardoor de toeschouwers een close -up" van de bruid en bruidegom en de hoge gasten. York was voor deze gelegenheid in een bloemen stad ver anderd. Speciaal gekweekte planten, meer dan 200 000 stuks, hingen langs de route in sierlijke bloembakken aan de straatlantaarns. Verder waren er enorme banieren aangebracht, welke de witte roos van York en het wapen van de Kents met een paard toonde, voorzien van de let ters „E" en „K" met gouden kroontjes erboven. De bruggen over de rivieren Ouse en Foss waren met door gouden, rode en witte draperieën om-geven wapenschil den versierd. Binnen de kathedraal vormden witte rozen als een symbool van York de enige versiering. De plechtigheid speelde zich af in het ruime schip van de op een na grootste Engelse kathedraal voor een prachtig met antiek bekleed zeventiende-eeuws altaar. De bruidegom zag er in zijn gala- uniform met de beremuts nog langer en slanker uit dan h(j reeds is. De bruid maakte een lieftallige en uiterst natuur lijke indruk. Zij werd naar het altaar geleid door haar vader. Sir William Worsley. Prinses Anne was de voor naamste der acht bruidsmeisjes. Er waren drie bruidsjonkers. Kort daarop voegde de hertog zich bij haar. Hy was vergezeld van zijn jongere broeder. Prins Michael, die als zogenaamde „best man" optrad. Slot op pag. 2 Vervolg op pag. 2 Chinees vrachtschip zonk: 42 vermisten De Chinese vrachtvaard er „Tien Hsiang", thuishaven Hongkong, is ter hoogte van Kaoh Sioeng, in zuid-Formo- sa. gezonken. Dertig bemanningsleden en twaalf passagiers worden vermist. Zjj zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Een Chinese boot heeft twee overleven de bemanningsleden en het lichaam van een derde zeeman opgepikt. De schip breukelingen, die in het ziekenhuis van Kaoh Sioeng zijn opgenomen, hebben meegedeeld dat de „Tien Hsiang" zondag j.I. op een zandbank is gelopen, waarna het schip in minder dan een half uur in de golven verdween. Commissie van onderzoek naar Dominicaanse Republiek Een commissie bestaande uit verte genwoordigers van de V S.Panama, Uruguay en Columbië, die door de Or ganisatie van Amerikaanse Staten is be last met een onderzoek naar de toe stand in de Dominicaanse Republiek, waar vorige week de dictator Rafael Trujillo werd vermoord, is gisteren naar Ciudad Trujillo vertrokken. Advertentie KUNT U SNEL BESLIS SEN OVER f 110,-? Alleen voor u, die beseft welk een voordeel u Hier geboden wordt! Een elegant kostuum, perfekt en komfortabel voor een uitzonderlijk laag be drag. Alleen als u besluit vaardig bent't is 'n speciale aanbieding die alleen deze week geldig is. VAN-DE-WEEK HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN (Suct Qllt Advertentie of na le betaling, per maand f 15.70 1 B Dit biedt U natuurlijk DE KOELKASTENSPECIAALZAAK i Aalmarkt 4 - Tel. 32176 teuws* Uit het Leidsch Dagblad van 10 Junij 1861: En gelijk we steeds belang stellen, en telkens waar het pas geeft daarvan willen doen blij ken, in den bloei der Leidsche industrie, zoodat we het 25-jarig bestaan der Kon. Nederl. Grof smederij ook niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan, zoo is het ons nu behoefte deelte- nemen in de vreugde door een aanzienlijk getal fabrieksarbei ders aan den dag rclegd bij ge legenheid, dat één der leden van de firma fe Heyder Co (Leid sche Katoen fabriek) een huise lijk en familiefeest viert, dat een afschaduwing is van den bloei dezer meer en meer zich uitbrei dende tak van Leidsche indus trie....

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1