HUREN IN VIJF JAAR 30 PROCENT OMHOOG Magistraal tv-verslag van Kennedy over Wenen Hoge Autoriteit wil niet verschijnen Drie fasen (10 pet. elk), eerste op 1 april 1962 WEERBERICHT REGERING NEEMT S.E.R.-ADVIES OVER Advies gevraagd over vorm van looncompensatie HONDERDEN GEWONDEN BIJ RELLETJES IN JAPAN Kloof is niet smaller geworden maar gesprek was „zeer nattig Onderzoek schroot fraude Als jhr. v. d. Goes aanwezig is Duikers zoeken tiaar wrak DC-8 DRIE RUSSEN IN RUIMTE? (S.uc/ Qll't teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 7 JUNI 1961 No. 30373 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De regering deelt de mening van de S.E.R., dat een huur verhoging van nog dertig procent noodzakelijk is. Zij wil die verhoging in drie etappes totstand brengen: om de twee jaar tien procent, de eerste verhoging per 1 april 1962. Staatssecretaris Roolvink laat zich door de Stichting van den Arbeid reeds adviseren over de vorm, waarin de loon- compensatie bij deze eerste huurronde kan worden gegoten. De regering heeft dus het advies van de Sociaal Economische Raad overgenomen, zoals dat was vast gelegd in de 27 januari uitgebrach te nota. Aan de daarvoor in aan merking komende organen zal advies worden gevraagd over en kele in concreto te nemen maat regelen. Wanneer deze adviezen binnen zijn. zal minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zo spoedig moge lijk een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorleggen. Geleidelijk In de thans door hem ondertekende en ingediende nota merkt de bewinds man op, dat de regering van mening is. dat na de reeds voorafgegane huur verhoging de in totaal nog te overbrug gen afstand tot het evenwichtspeil ge leidelijk ke/i worden afgelegd. Men streeft daarbij naar een susda- nig tempo, dat het einddoel zal zijn bereikt omstreeks de tijd, dat een zekere mate van evenwicht tussen woningvoor raad en woningbehoefte mag worden verwacht. In het S.E.R.-advies wordt de ver wachting uitgesproken, dat dit op de In de afgelopen nacht zijn zowel in Tokio als in Kioto nieuwe demon straties gehouden tegen de wet waarbij de regering grotere bevoegdheid wordt gegeven op te treden tegen politieke gewelddaden. Aan deze demonstraties werd door naar schatting 150.000 men sen deelgenomen. Bij gevechten, die vervolgens tussen politie en de demonstranten ontstonden, zijn minstens zeshonderd mensen ge wond. Een twaalftal moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Intussen heeft de Japanse Senaat het betrokken wetsontwerp vanmorgen niet aangenomen Het was wel reeds door het Lagerhuis goedgekeurd. Zoals bekend stelt de socialistische oppositie dat het ontwerp een schending betekent voor de rechten van de mens. Kinderbijslagwet op 27 juni in de Kanier (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal op dinsdag 27 juni het wetsontwerp algemene kinder bijslagverzekering in openbare behan deling nemen. Hiertoe werd gistermid dag besloten op voorstel van voorzitter Kortenhorst. Naar men weet, wordt in politieke kringen ernstig rekening gehouden met een politieke crisis naar aanleiding van dit wetsontwerp, waar VVD en CHU ernstig bezwaren tegen hebben meeste plaatsen in ons land omstreeks 1965 het geval zal zijn. Hiervan uitgaande ziet de regering als wenselykste methode een optrekking van het hurpeil in drie opeenvolgende fases met telkens twee jaar tussenruim te, de eerste in 1962. de volgende in 1964 en 1966. In elke etappe zal dan telkens ongeveer een derde van de te overbruggen afstand dienen te worden afgelegd. Differentiatie De minister is echter van oordeel, dat een zekere differentiatie naar gelang de gemeenteklasse zal kunnen worden toe gepast. In zijn nota stelt hij dan ook voor de huurverhoging alleen in de eer ste gemeenteklasse 10 piocent- te doen zjjn. In de tweede en de derde ge meenteklasse zou het 11 procent moeten zijn, in de vierde en vijfde zelfs 12 procent. Wanneer men namelijk een unifome huurverhoging zou doorvoeren zou het verschil tussen de kostpryshu- ren en de vraaghuren in de vierde en vijfde klasse nog belangrijker groter zijn dan b.v. in de eerste gemeenteklasse Staatssecretaris Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft om trent de vorm van de looncompensatie voor de eerste huurverhoging advies ge vraagd aan de Stichting van den Ar beid. Verder dan die eerste verhoging wil de minister trouwens ook in zijn wetsontwerp niet gaan. Die zal dus al leen betrekking hebben op een per 1 april 1962 in te voeren huurverhoging. Het komt hem namelijk niet juist voor reeds nu in een wet het beleid vast te leggen, dat zal moeten gevoerd na afloop van de zittingsperiode van het huidige kabinet en van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Gisteravond arriveerden op Schip hol de leden van het Concertge bouworkest. die een langdurige tournee door Amerika hebben ge maakt. Op de foto de beide dirigen ten Eugen Jochum en Bernard Hai- tink. die door mevr. Haitink werden begroet. (Van onze correspondent in Washington) Hoe sober en ernstig president Kennedy gisteravond ook aan het Amerikaanse volk rapport heeft uitgebracht over zijn ontmoeting met Chroesjtsjow, toch moet dit magistrale televisieverslag bij de Ameri kanen de moed en het vertrouwen in de toekomst hebben doen herleven. De kloof tussen Amerika en de Sowjet-Unie is in deze korte periode niet wezenlijk smaller geworden, zo verklaarde de president, doch de kans, dat men elkaar verkeerd beoordeelt, moet thans geringer zijn geworden. Hoe gereserveerd Kennedy zich ook uitdrukte, toch schroomde hij niet zijn gesprekken met Chroesjtsjow als „geweldig nuttig" te kwalificeren. Op geen enkel belangrijk punt hebben Kennedy en Chroesjtsjow elkaar iets toegegeven, doch wat vooral zal bijdragen tot een zekere bemoediging is het feit, dat Kennedy kon meedelen, dat zowel Chroesjtsjow als hijzelf zich bewust zijn van de enorme ravage, die Amerika en Rusland elkaar kunnen berokkenen. Hun conclusie moest daarom zijn, dat oorlog kan en moet worden vermeden. WESTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wnid uit westelijke richtingen, gematig de temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 juni Zon op: 4.21 uur onder: 20.56 uur. Maan op: 2.23 uur; onder: 15.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.25 en 23.58 uur laagwater te 6.49 en 19.35 uur. Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundige medewerker) Matig strandweer, enkele opklaringen en zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig of geen regen. Overdag 16 tot 18 graden C. Temperatuur zeewater 14 graden. Vooruitzichten: onweerssto ring bereikte de Noordzee en trekt weg. Storingsfront uit het westen nadert, waardoor koele zeewind en wisselend weertype. Dit nummer bestaat oit 18 pagina's Soekarno. die gisteren zestig jaar werd. vertoeft thans in Moskou. Een delegatie van de regering met Chroesjtsjow aan het hoofd kwam hem hartelijk gelukwensen. Hij kreeg een auto als geschenk aan geboden. „De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal weigert te verschijnen voor een speciale werkgroep van het Europese Parlement die zich bezig houdt met de schrootaffaire, als de Nederlandse socialistische afgevaardigde jhr. mr. M. van der Goes van Naters bij het overleg tussen de werkgroepen en de Hoge Autoriteit tegenwoordig is", zo verluidt uit gewoonlijk goed inge lichte bron in Luxemburg. De Hoge Autoriteit heeft dit medege deeld in een brief aan de voorzitter van het Europese Parlement, de Duitse christen-democraat Furler. De Hoge Autoriteit zou bezwaar heb ben tegen de aanwezigheid van de heer Van der Goes, die lid is van de werk groep, wegens verklaringen die hy in gesprekken in de wandelgangen van het Europese Parlement in Straatsburg zou hebben gedaan en die beschuldigin gen zouden impliceren aan het adres van de heer Spierenburg, de Neder landse vice-voorzitter van de Hoge Au toriteit. De speciale werkgroep is ge vormd uit de commissie voor de interne markt van het Europese parlement en zy staat onder leiding van de Franse christen-democraat Poher. Naar verluidt heeft de werkgroep be sloten een beslissing te omzeilen om de hoge Autoriteit niet uit te nodigen voor haar vergadering waarop de heer Van der Goes, die zich reeds jaren inten sief met de schrootaffaire bezighoudt, aanwezig zal zyn. Men zou dan by latere gelegenheden de Hoge Autori teit wel kunnen horen. Het laatste schrootrapport zal op de Juni-zitting van het Europese Parlement I in Straatsburg aan de orde moeten ko men. Men meent echter te weten dat het debat in juni beerkt zal blijven tot een aantal concrete vragen die Po- her als voorzitter van de werkgroep zal stellen en antwoorden van de Hoge Autoriteit daaro. Integriteit in het geding Van officiële Europese zyde is in commentaar hierop medegedeeld, dat de Hoge Autoriteit op 25 mei een brief heeft gezonden aan de heer Furler. voor zitter van het Europese Parlement, waar in zy verklaart, dat uit inlichtingen die zy in haar bezit had. bleek, dat de heer Van der Goes van Naters bü de laatste zitting van het Europese Par lement in Straatsburg geruchten had verspreid, zonder de geringste aanwij zingen ter staving ervan, geruchten die de integriteit van de Hoge Autoriteit in het geding brachten. De Hoge Autoriteit meent, dat dit optreden van de heer Van der Goes nadeel dreigt te berokkenen aan 't adres tige en daarmee aan dat van de Euro pese instellingen als geheel. „Bovendien worden normale betrekkingen tussen de Hoge Autoriteit en het Europese parle ment hierdoor bemoeiiykt", aldus de brief. De Hoge Autoriteit wenst weliswaar met de grootst mogelijke spoed alle as pecten van de schrootfraude te onder zoeken met de desbetreffende parlemen taire commissie, maar ze zal iedere ont moeting met deze commissie en met het lid van het Europese Parlement, dat de bewuste aantijgingen heeft ver spreid. categorisch moeten afwijzen, zo lang er geen bevredigende oplossing is gevonden voor de in hoge mate onaan gename situatie die aldus is geschapen. „De Hoge Autoriteit laat het uiter aard aan de voorzitter van het Euro pese Parlement over, hoe hij deze kwes tie wil oplossen", aldus het commentaar.1 Congres moet steun aan buitenland geven Het Amerikaanse volk heeft zyn pre sident natuurlijk reeds vele malen op het televisiescherm gezien tijdens pers conferenties, toespraken tot het Con gres enz. Nooit tevoren echter had Ken nedy zich zo direct tot het volk gericht. Zijn rede was niet tevoren aan de pers verstrekt, want Kennedy maakte ge bruik van lossen aantekeningen. Zyn notities moeten uitvoerig zijn geweest en op verscheidene punten was zijn formulering zeer zorgvuldig overwogen. De president sprak langzamer dan ge woonlijk. Zyn woorden moeten ook voor eenvoudige luisteraars volkomen duide lijk zijn geweest. Deze rede was het in drukwekkende slot van een reis, die Amerika zeer heeft geïmponeerd. Men heeft het gevoel, dat Kennedy, wiens zekerheid door het fiasco van Cuba enigszins was verstoord, zich thans weer volkomen heeft hersteld. De president maakte zyn volk op kla re wjjze duideiyk welk soort bedreiging er in dit tydvak van de communisten uitgaat en hoe die aanslag op de vry- heid kan worden weerstaan Aldus kon hy zijn rede vooral gebruiken als op roep aan zijn landgenoten om niet al leen over de vryheid te spreken, doch daarvoor ook te werken, met name door hem via het Congres in staat te stellen tot het verlenen van economische en mi litaire steun aan het buitenland. Dinsdagmorgen had Kennedy de lei ders van het Congres ingelicht over zyn reis. Zy kunnen zich dus niet gepasseerd voelen, doch over hun hoofden heen richtte de president zich enige uren la ter tot het volk, kenneiyk met de be doeling dat de reactie van zijn land genoten pressie op het Congres zou uit- Actie „Wij Komen" In dank ontvangen van: N. G. f5.—: J. C. v. fi.—J. C. L. te W. flO—H. Z. f2.50; G. v. d. V. te V. f5—; J. P. H. H. f5.—; M. M. f2.50; L. J. H. te O. f5.—; H. B. te N. f250; C. de G. te L. flO—Mevr. v. B. f2.— N. N. f2.50; J. S. f 1.50; P. L. H. E. f2.50; C. O. f 10; F S. fl.—W. v. H. f3.50; K S D f 2-50; R. O. f 1.—I. M. N. H. f5.—; H. C. E. te O. f2.50; J. Th. B. f 10.prof. dr. G. J. H. te O. f 10. Mevr. C. M. L.—L. te O. f5.— N. N. f50.— N. N. f 10.—P. A. L. te A. f2.50 J. H. G. flO—E. H. C. D. F. f7.50 Mevr. P. te O. f2.50: J. v. d T. f 10 fam. B. te O. fl.—C. v. d. M. te K. f2.50. Totaal: f203.50. Totaal-generaal f4.157.91. Het doel komt in zicht: nog slechts een goede achthonderd gulden scheiden ons van het bedrag van f 5000.dat de totale reissom is van de retourvlucht AustraliëNederland. Wij stellen ons voor zaterdag ij. deze actie af te sluiten. Helpt C ons mee de f 5000.vol te maken? Bydragen gaarne aan ons Bureau of oefenen. Die reactie moet nog worden afgewacht, maar de eerste indruk is, dat Kennedy eindelijk de weg heeft ge vonden tot het volk. Senator Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, en Walter Lipp- mann, een bekend kroniekschrijver, hadden er vroeger reeds op aangedron gen. dat de president, die tot dusverre nog te weinig vat had op de massa, dit middel van direct contact zou beproe ven. Zulk een toespraak moet het aan zien van de president wel .versterken. Hij toonde zich een man, die duidelijk beseft wat hy wil en die er met geduld, moed en volharding voor wil werken, dat de vryheid zal zegevieren. Daarvoor heeft hij niet alleen de steun van zyn eigen volk nodig, doch van het gehele Westen, dat na deze reis hechter ver enigd is in de wil trouw te biyven aan de vryheid. 0 Slot pag. 2 Stikker naar de V.S. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, zal volgende week een bezoek van drie dagen aan Washington brengen voor besprekingen met presi dent Kennedy en enkele leden der Ame rikaanse regering. Moskou wil Wenen als zetel van V.N. De Sowjet-Unie heeft Oosten rijk officieel gevraagd of het bereid zou zijn de zetel van de organisatie der V.N. in Wenen te herbergen. Dit heeft de Oostenrijkse kanselier, dr. Alfons Gorbach. gisteren mee gedeeld. Gorbach zei op een persconfe rentie. dat Oostenrijk zeer gaarne de Verenigde Naties in Wenen wil hebben, mits de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het op dit punt eens zijn. De kwestie was officieel met zyn regering opgenomen door de Russische ambassadeur in Oostenrijk en door de leider van een Russische parlementaire delegatie, die onlangs een bezoek aan Oostenryk heeft gebracht. Ook de Russische premier had, tydens zyn verbiyf van enkele dagen geleden in Oostenryk, kanselier Gorbach onder vier ogen gezegd, dat hy de vestiging van de zetel van de VN in Wenen inplaats van in New York zou toejui chen. De Russische functionarissen hadden gezegd, dat zy meenden, dat een der- geiyk voorstel ongetwyfeld gesteund zou worden door vele Afrikaanse en Azia tische leden van de VN Hy. kanselier Gorbach. had de Rus sische functionarissen meegedeeld, dat Oostenryk zeer gaarne ae VN in We nen zou herbergen, aangenomen, dat de Nadat een Portugese treller een stuk van het wrak van de voor de kust van Portugal verongelukte DC-8 van de KLM had gevonden zyn gisteren duikers aan het werk gegaan om naar de rest van het toestel te zoeken. Dit geschiedt op een afstand van circa 5 km uit de Portugese kust naby het plaatsje Fonta da Telha. Over de oorzaak van de ramp met de „Fridtjof Nansen" tast men nog steeds volledig in het duister. Plannen voor juli Volgens „France Soir" zijn de Russen van plan om in juli een raket te lanceren, waarin drie Rus sische astronauten om de aarde zullen reizen. Dit werd gemeld door de cor respondent te Wenen, die voorts zei. dat president Kennedy op de hoogte was van dit plan, voordat hij met premier Chroesjtsjow ging praten. De correspondent zei, dat de satelliet 24 uur in de ruimte zou blijven en 17 maal om de aarde zou vliegen. Ban Patlong gevallen Ban Padong, een bolwerk van de rechtse regeringstroepen in het zuiden van de voor het overige door de commu- nistisch-gezinde troepen van de Pathet Lao beheerste Vlakte der Kruiken, is hedenochtend, na hevige aanvallen der communisten in de afgelopen 24 uur, in handen der linksen gevallen. Aan de bestorming door infanterie was een artillerie-beschieting voorafgegaan, waarby de communisten voor het eerst van een stuk geschut van 75 millimeter gebruik maakten. Vanochtend werd nog een radiobood schap ontvangen van de bevelhebber der regeringstroepen in Ban Padong. kolonel Van Pao, die meedeelde dat zyn troepen voor de vyandeiyke druk moesten wy- ken. Daarna werd het radiocontact ver broken. per postwissel of giro (nr. 57.055), onder i VS en do Sowjet-Unie het hierover eens vermelding: „Wy Komen". Izouden zyn Uit het Leldsch Dagblad van 8 JunlJ 1861: Men schrift uit Utrecht, dat bij de terugkomst van het Ne der l. oorlogs/regat Evertien ran de 500 koppen, waaruit de be manning bestaat, 420 door oog ziekte waren aangedaan, waar van 70 te Port Mahon achterble ven, waarbif velen die het dag licht nimmer meer zullen aan schouwen. De overtogt naar Ne derland moest nagenoeg geheel door middel van stoom geschie den, dewijl men tot het bezigen van de zeilen geen genoegzame manschappen beschikbaar had.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1