Perzië heeft heel snel heel veel dollars nodig VOORSCHOTEN WIL NIET WORDEN OPGESLOKT Flauwvallen bij film „Susanne" Belangrijk hogere omzet voor I.B.B. Dividend van 12 procent Eis L. Worms - kort geding - afgewezen Hulp Amerika is onderweg Dom. Republiek is Washington publiceert de tékst ontwerpverdrag voor „kernstop" OAS toe te lateii AL 57 DODEN OP ZANZIBAR „ZWARTE LIJST" VAN TRUJILLO VOOR HET EERST GEEN VERWIJTEN AAN WESTEN OP LAOS-CONFERENTIE BEURS VAN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 6 juni 1961 Tweede blad no. 30372 van actiecomité tegen annexatie Brief De fatale datum de dag waarop de beslissing valt, of een aantal Voor schotenaren voortaan als Leidenaar moeten worden aangesproken komt steeds dichter by. Binnenkort zullen de raden van de by deze grenswijzigingen betrokken gemeenten overgaan tot open bare behandeling van dit ontwerp-voor- stel. Doch niet alleen het gemeentebe stuur gaat zich hierover beraden, ook de Voorschotense burgers die er b(j be trokken zün, gaan voor zover dit al niet is gebeurd hun standpunt be palen. Enige :ijd geleden is een anti-annexa tie-comité gevormd en uit de bewoners van het „bedreigde gebied" heeft zich spontaan een comité van aanbeveling gevormd, om te bevoegder plaatse van verzet tegen deze plannen te doen blij ken. Dit comité bestaat uit de heren E. P, Bakels, pastoor G. de Greeve, E. Grif fioen, mr. P. Huizer, G. v. d. Hulst, G. Nasveld, G. Schrama, H. Stapper, L. Verhaar en prof. dr. M. Vink. In een brief van het comité aan de ingezetenen staat o.m „De dag kan aanbreken, dat onze woongemeenschap, die thans nog het voorrecht kent be stuurd te worden door een overheid die ons niet als massa ziet, een aanhangsel wordt van de stad Leiden, Dan zullen wy worden bestuurd door mensen die ons niet kennen en die haast noodza- kelijkerwys onverschillig staan tegen over juist dié zaken, die ons dierbaar zijn en aie, naar wij menen, waarden zijn, zoals in het lied „vrij en blij op Neerlands dierbre grond". Een toevoeging van Leiden zal niet nalaten van invloed te worden op het cultureel en godsdienstig leven in onze woongemeenschap, op het verenigingsle- LEIDERDORP Ouderavond Julianaschool Nadat de ouders zich op de gister avond gehouden ouderavond van de Ju lianaschool geruime tijd met de leer krachten hadden onderhouden en het werk van hun kinderen hadden bekeken, opende de wnd. hoofd van de school, de heer W. H. van der Nat de eigenlijke vergadering. De heer Van der Nat me moreerde de moeilijkheden in de perso neelsvoorziening, die echter steeds kon den worden opgelost. De nieuwe onder wijzeres, mej. T. E. de Bruin werd aan de ouders voorgesteld. Ook dit jaar bleef de groei van het leerlingental voortduren, terwijl voor het komende cursusjaar zich reeds bijna vijftig nieuwe leerlingen lieten inschrijven. De voorzit ter van de oudercommissie, de heer Gin jaar maakte vervolgens de plannen voor de op handen zijnde schoolreisjes be kend. Op 16 juni gaan de klassen 1, 2 en 3 naar de diergaarde Blijdorp, de klas sen 4, 5 en 6 op 23 juni naar het Open luchtmuseum te Arnhem. Ook de uit stapjes in -de grote vakantie werden vastgesteld. Na de pauze demonstreerde de heer Van der Nat een „moderne" aardrijkskundeles, daarbij gebruik ma kend van één van de fraaie kleuren filmstrips. Afd. Leiderdorp eerste bij brandweerwedstrijden De vrijwillige brandweer van Leider dorp nam deel aan de provinciale brand weerwedstrijden in de klasse II, die te Gorinchem gehouden werden. Een ploeg van acht man onder leiding van een bevelvoerder moest hier met de nieuwe lagedruk-autospuit de strijd aan binden tegen elf andere ploegen, waar onder ploegen uit Rotterdam, Maassluis, Vlaardingen en Dordrecht. Tot grote voldoening van comman dant W. F. Buitendijk en zijn mannen bleek na afloop van de wedstrijd, dat Leiderdorp de meeste punten verzameld had, nl. 219 pt. Zij werden op de voet gevolgd door Krimpen a. d. IJssel, ter wijl Bergschenhoek derde werd. De ploeg van Leiderdorp bestond uit: J. J. van Vliet, bevelvoerder, W. Nag- tegaal, C. de Koning, K. van Egmond, H. v. d. Groep. J. Bosman, F. Nagte- gaal. G. de Jong, A. Vons. Bij de prijsuitreiking, waarbij de com mandant een mooie gouden medaille kreeg overhandigd, sprak de burgemees ter van Gorinchem zijn bewondering uit voor het optreden van de ploeg en voor het prima materiaal, waarmede Leider dorp voor de dag kwam. Door deze zege komt de brandweer met negen andere ploegen binnenkort uit in gewestelijke wedstrijden, waarbij gestre den wordt om een plaats in de lande lijke wedstrijden. WASSENAAR Midsommarfest Op zaterdag 17 juni zal in het kasteel „Oud-Wassenaar" het „Midsommarfest" worden gehouden, dat georganiseerd is door de Zweeds-Nederlandse vereniging. ven, de ontspanning en de medische verzorging. Het plaatselijk gemeenschapsleven met zyn velerlei schakeringen, waaraan tal van Voorschotense organisaties vorm en inhoud geven, komt in groot ge vaar, wanneer de annexatieplannen doorgang vinden. Het is daarom, dat wij ons willen verzetten tegen het teniet- doen van een historisch gegroeide constellatie, die voor ons een wezenlüke betekenis heeft en naar ons gevoelen dient te worden ge handhaafd zolang niet werkelük blükt, dat zy uit een oogpunt van algemeen belang moet worden aangetast- Er is op dit ogenblik niemand, die dit kan aantonen of bewyzen". MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Juni. Vette varkensmarkt: Aanvoer 163 varkens. Noteringen (in gul dens per kg levend gewicht), zware var kens f 1.67-1.72, lichte varkens t 1.73-1.78, slagersvarkens f 1.79-1.82. zeugen fl.65- I.60. Handel slepend. LEIDEN, 5 Juni. Leldse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg. aardbeien 280-360, aardappelen 31-36, peulen 175-200, stambonen 285-310, tuin bonen 78, postelein 53-61, rabarber 28- 30. spinazie 47-60, komkommers 65, to maten A 85-115, waspeen 70-83, per 100 stuks: bloemkool A 35-68, komkommers A 30-62, sla A 1100-2060, per 100 bos: bospeen 59-75, kroten 20-30. ROTTERDAM. 6 Juni. Veemarkt. Totale aanvoer 3391. Weekaanvoer 5629. Vette koeien en ossen 230, eebrutkevee 614, vette kalveren 121, graskalveren 603, nuchtere kalveren 879, varkens 5, lopers 81, biggen 31, paarden 66, veulens 2, schapen of lammeren 77, weide/zulglammeren 645. bokken of gelten 37. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) Vette koeien p. kg. 310345, 280310, 250 —275, vebte kalveren per kg. 275295, 250275 230250; graskalveren per stuk 450, 350, 250; nuchtere kalveren ld. 70, 58, 48; varkens (levend gew.) lopers per stuk 140, 110, 100; biggen ld. 80. 70. 50; slacht- paarden per kg. 240. 230, 200; schapen ?er stuk 130, 110, 100; lammeren ld. 85, 5. 65. kalf- en melkkoeien ld. 12.50, II.20, 9.50; vare koelen ld. 920, 770, 670; vaarzen ld. 900, 700, 600; pinken ld. 560. 460, 400. Vette koeien, aanvoer even. handel stil, prijzen vooral niet hoger dan gisteren; vette kalveren als vorige week, goed, on veranderd, enkele prima's boven note ring; graskalveren korter, lui, iets ge drukt. nuchtere kalveren minder, leven dig .ruim prijshoudend, lopers en biggen ruimer, redelijk, lopers onveranderd; slachtpaarden kleiner, lui. iets teruglo pend; schapen even meer, kalm, prijshou dend; kalf- en melkkoe.' matig, zeer kalm, als vorige week; vare koelen klein, redelijk, ongewijzigd; vaarzen en pinken gewoon, kalm, constant. Er zyn te Utrecht al tientallen flauw- vallers geweest tydens de vertoning van de film „Susanne", welke twee weken in die stad draait. Vooral wanneer het warm is, is het aantal mensen dat zich niet meer kan „vermannen", vrij groot. De meeste flauwvallers zynmannen. Het personeel is na de eerste ervaringen overigens geheel geïnstrueerd om in te grijpen. De eerste zondagmiddag vielen 25 mensen flauw. De voorstelling van afge lopen zondagmiddag, leverde een stuk of 12 patiënten op, waarbij een verpleegster en een matroos. De meesten stonden op, liepen het gangpad in en zakten daar kalmpjes onderuit De oorzaak is een bepaalde scène van een operatie. Een chirurg neemt de milt van een geopereerde patiënt in handen. Dit blykt zo griezelig te zün, dat een aantal Utrechters het bepaald niet meer uithouden kan. Iedere voorstelling staat het personeel, bü nadering van deze scène, in de gangen klaar met reukzout, en iedere voorstelling heeft men dit snel werkende middeltje nodig Naar bekend, draait de film „Susanne" ook in onze stad. Bü informatie werd ons medegedeeld, dat het aantal flauw vallers hier veel geringer is. (Red. L.D.) JONGETJE IN DE SCHIE VERDRONKEN Vanmorgen is het stoffelijk overschot van de 8-jarige G. A. op ten Berg dry- vend aangetroffen in het water van de Schie te Schiedam. Het jongetje, dat in de 's-Gravenlandse polder nr. 80 woon de, was gistermorgen om elf uur voor het laatst thuis geweest, waar hü een hengel had opgehaald om te gaan vissen aan een steiger aan de Overschiese weg. Nadat de vermissing van het jongetje was opgegeven, is de politie gistermiddag gaan dreggen, echter zonder resultaat. Wel werd een hengel drüvende aange troffen. De N.V. Ingenieurs-bureau voor Bouw nijverheid te Oegstgeest heeft, blükens het verslag over 1960, een belangrijk hogere omzet bereikt dan in enig ander boekjaar. Het totaal verwerkte bedrag in het bedrijf, met inbegrip van de hout- bewerkingsfabriek, was f. 18.699.000, tegen f. 12.900.000 in 1959. In de bedrüfs- tak was de werkgelegenheid in het alge meen zeer ruim, maar deze ging gepaard met vele spanningen. Ondanks de hoog conjunctuur bestaat er nog steeds een zeer scherpe concurrentie. Op verminde ring van de bestaande spanningen kan, volgens de directie, voorlopig nog niet worden gerekend. Het brutoresultaat van het aannemersbedrüf en timmer fabriek bedroeg f. 2.67 miljoen (v.j. f. 2.28 miljoen). De algemene bedrüfs- kosten stegen tot f. 1.97 milj. (v.j. f. 1.55 miljoen). Na afschrüvingen ad f. 474.694 (f. 426.823), resteert een winst van f. 266.666 (f. 256.369). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van twaalf procent. Van de belangrüke orders noemt het verslag o.a. de uitvoering van het Hil- ton-hotel in Amsterdam, een hotelcom plex plus kantoorgebouw voor Philips in Eindhoven alsmede de bouw van een belangrüke papierfabriek in Limburg. Aan de plannen voor het vestigen van een nieuwe houtbewerkingsfabriek in Meppel wordt, zo zegt het verslag, ge werkt. Het ligt in de bedoeling het in eigendom zünde bestaande terrein met de gebouwen aan het Haagsche Schouw uitsluitend voor de aannemingsmaat- schappü te gaan gebruiken. De vennoot schap beschikt voor 1961 over een mime orderportefeuille. De directie vertrouwt, op grond hiervan, een niet onbevredi gend resultaat te mogen verwachten. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Notariële studierich ting de heer H. S. Jansma te Rotterdam (rectificatie). RAADSLID STELT VRAGEN OVER WONINGHUREN Het lid van de raad, mevr. J. M. v. d. Blom (C.PN.), heeft zich met de volgen de vragen tot het College van B. en W. gewend: 1. Is het juist, dat in het laatst van de maand maart 1960, aan de besturen van de hier ter plaatse gevestigde woning bouwverenigingen, daarbü in begrepen de besturen van de Gemeentelüke Wo ningstichting en de Vereniging ter be vordering van Werkmanswoningen, na mens Uw College een schrüven is ge richt, met de mededeling, dat in ver band met het toenmaals in de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel de huurprüzen van woningen met twintig procent te verhogen, deze verhoging op alle woningwetwoningen moest worden toegepast 2. Is het juist, dat in bedoeld schrü ven, geen onderscheid werd gemaakt tussen de huurprüzen van de woning wetwoningen met een huurprüs bene den de acht gulden en die boven deze huurprüs lagen? 3. Is het aan Uw College bekend, dat vele bewoners van woningwetwoningen met een huurprys beneden de acht gul den per week, zich tot de Huuradvies- commissie hebben gewend met het ver zoek een onderzoek in te stellen naar diverse gebreken van hun woning en indien deze juist mochten worden be vonden de betreffende huurverhoging niet van toepassing te verklaren? 4. Is het aan Uw College bekend, dat aan de hand van deze verzoekschriften, na het daarop ingestelde onderzoek een belangrük percentage van deze woning wetwoningen door de beslissing van de Huuradviescommissie niet voor de twin tig procent huurverhoging in aanmer king komt? 5. Acht Uw College het juist, dat de bewoners van hetzelfde type woningwet woningen in de verschillende bouwplan nen, tengevolge van de beslissing der Huuradviescommissie verschillen de huurprüzen betalen, waardoor een chaotische toestand ontstaat? Afgezien van de onaangenaamheden, die een der- gelüke toestand onder de bewoners ver wekt? 6. Is het College niet van mening, dat de inhoud van het hierboven bedoeld schrüven aan de besturen van de wo ningcorporaties bovendien in strüd was met de aangegeven richtlünen van de minister, welke gehanteerd konden wor den voor woningen met een huurprüs van beneden de acht gulden per week? 7. Indien het in vraag 5 en 6 gestelde bevestigend kan worden beantwoord is het College dan bereid maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat de huurprijzen van alle woningwetwo ningen. waarvan de huurprijzen van alle woningwetwoningen, waarvan de huur prijzen in maart I960 beneden de acht gulden lagen, tot dezelfde hoogte wor den teruggebracht. Uiteenzetting voor Vola van Deltawerken Gisteravond hield de Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool in Zomerzorg haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. De voorzitter, de heer C. L. de Bree, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer W. Metzelaar, hoofd van de Afd. Inlichtingen van de Deltawerken van de Rijkswaterstaat. De heer Metzelaar gaf deze avond een uit eenzetting over het waarom en het hoe van het Deltaplan en de Deltawerken, waarby hü de problemen benaderde van de civiel-technische züde. Na een korte behandeling van de voorgeschiedenis van 't plan ging spre ker in op enkele bübehorende aspecten, zoals de betekenis van een gezonde waterhuishouding en de uitgebreide research, welke aan de uitvoering vooraf dient te gaan. Aan de hand van een serie dia's werden de onderhanden zün de werken besproken. Na de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Doopsgezinde Sociëteit bestaat 150 jaar Bromfietsdief Een bromfietsdiefstal is door 't systeem van de Leidse politie om by een verkeersovertreding motor- en frame nummer te noteren aan het licht geko men. Het betrof een 18-jarige magazyn- bediende uit Leiden, die werd geverbali seerd omdat hij de maximum-snelheid van 30 km niet had aangehouden. Toen de politie het motor- en framenummer noteerde bleek weldra, dat de bromfiets op onrechtmatige wüze in het bezit van de berüder was gekomen. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. J. Witsen Elias heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het korte geding, dat de Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms had aangespannen tegen de Haagse advocaat mr. W. D. van der Kuil. De heer Worms had gevorderd, dat de president de advocaat zou gelasten mogelijk bewijsmateriaal, om de beschuldigingen van de schroothandelaar tegen de vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K.S.G., de heer D. P. Spie renburg waar te maken, te ver strekken. Deze stukken zijn in het bezit van een cliënt van de advocaat. De president heeft deze eis van de heer Worms afgewezen. In zün vonnis overwoog hü, dat het hier in hoofdzaak ging om een. al dan niet nog op te maken rapport over de onregelmatigheden in de schroothandel. De gedaagde zou hebben toegezegd dit rapport aan de officier van Justitie te geven. Deze toezegging had hü ingetrok ken omdat er ruchtbaarheid aan de zaak was gegeven, ook de naam van de cliënt wil de advocaat nu geheim houden. De president overwoog voorts, dat de gedaagde niet veroordeeld kan worden tot overhandiging van de stukken of tot het geven van de naam van zyn cliënt. Er bestaat de verhouding van advocaat tot cliënt. De advocaat kan niet gedwon gen worden de inhoud van de stukken te onthullen. Dit kan alleen met toe stemming van de cliënt. En deze heeft dit juist verboden. De president wilde in zyn vonnis in zyn toezegging onrecht- gedaagde in zij ntoezegging onrecht matig heeft gehandeld. De president weigerde de gevraagde voorziening en veroordeelde de eiser in de kosten van het geding, begroot op f. 125.—. KINDJE TE EDE IN PUTJE VERDRONKEN (Van onze correspondent) Het 2%-jarig dochtertje van de familie Teunissen aan de Talmalaan in Ede is gistermorgen in een afwateringsputje van de riolering gevallen en verdronken. De moeder was aan de was bezig en vermoedelük is het kind. nadat, het het üzeren rooster aan de kant had ge legd, met het water in het putje gaan spelen. Op een bepaald moment moet het meisje met het hoofd voorover in het putje zy'n gevallen, dat zo smal is. dat ze zich toen niet meer kon bewe gen. Toen de moeder 't dochtertj evond waren de levensgeesten reeds geweken. Prins per helikopter naar A.K.U.-jubileum Prins Bernhard zal zich donderdag 15 juni per helikopter van Schevenmgen naar Arnhem begeven om daar om half vier in de Eusebiuskerk de viering van het. 50-jarig bestaan van de A.K.Ü. bü te wonen. Des morgens woont hij om kwart over elf eerst de opening bü van het internationaal wolcongres om daar na in Scheveningen aan te zitten aan een lunch van de Anglo Dutch Trade Council. Economische ineenstorting dreigt De Doopsgezinde Broederschap heeft eind vorige week het 150-jarig bestaan van de Algemene Doopsgezinde Socië teit het centrale lichaam'waarbij alle doopsgezinde gemeenten in ons land zijn aangesloten herdacht met een buiten gewone vergadering in de Singelkerk te Amsterdam en een bijeenkomst in de Expo-hal te Hilversum. i i j Na het openingswoord van de voorzit- 1)01*6111 ..COlltrOlCUFB ter der ADS, ds. S. M. A. Daalder te Haarlem ging ds. H. W. Meihuizen (Den Haag) in een korte wüdingsdienst voor. Daarna werden drie korte referaten ge houden. Prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan sprak over: „De ADS en de kweek school", dr. W. F. Golterman over: „De ADS en „gemeenten" en ds. R. de Zeeuw secretaris van de ADS, over: „De ADS en de broederschap". De vergadering werd bügewoond o.a. door vertegenwoor digers van de Oecumenische Raad van kerken in Nederland, vrüzinnig protes tantse groeperingen en het gemeente bestuur van Amsterdam, Na afloop der vergadering volgde een receptie. Tüdens de büeenkomst in de Expo-hal werd het Jubileumspel „Onder weg" opgevoerd en vond de premiere plaats van de ..Menno-Cantate". Poging om impasse te doorbreken De V.S. hebben gisteren de tekst van een ontwerpverdrag over het staken van de kernproeven ge publiceerd en nogmaals verklaard dat het Westen in casu Amerika en Engeland bereid is dit ver drag direct te tekenen. Het gaat hier om een poging om de impasse, waarin de conferentie in Ge- nève is geraakt, te doorbreken. Zoals bekend houden de Russen vast aan hun eis om de naleving van een eventueel verbod op het doen van kernproeven te laten controleren door een triumvi raat bestaande uit een vertegenwoordi ger van het Oosten, een van het Wes ten en een van een neutralistisch land dat het vetorecht moet kunnen uit oefenen. In het in Washington gepubliceerde ontwerpverdrag wordt voorgesteld de controlewerkzaamheden te laten uitvoe ren door een staf van internationaal personeel, die zo moet worden samen gesteld en geïnstrueerd dat Inspectie op eigen grondgebied onmogelyk is. Het ontwerp-verdrag verbiedt alle kernwa penproeven in de atmosfeer, de ruimte, onder water en met uitzondering van kleine ontploffingen ook ondergronds. Dergelüke kleine ondergrondse proeven moeten tüdelük verboden worden. De kernmogendheden moeten zich vrüwillig aan dit verbod houden. Intussen moet getracht worden de methoden ter ont dekking van deze proeven te verbeteren. Voorts moet er een netwerk van con troleposten komen over de hele wereld. Het ontwerp-verdrag spreekt van 180 stations, die in een termün van zes Jaar opgericht moeten worden. In dezelfde periode zullen er aard- en zonnesatellle- ten gelanceerd moeten worden om ont ploffingen in de ruimte te kunnen op sporen. Groepen deskundigen moeten „niet nader geidentificeerde seismische voorvallen" onderzoeken. Kernproeven voor vreedzame doeleinden zouden slechts genomen mogen worden als er nauwkeurig omschreven voorzorgsmaat regelen zün getroffen. Tenslotte wil het Westen een commissie van toezicht, waarvan de SowJet-Unie en drie van haar bondgenoten. Engeland en de V.S. en twee van hun bondgenoten en „drie landen die met de communistische noch met het Westehjke blok verbonden zün" deel uitmaken. De minister van Buitenlandse Zaken van de Dominicaanse Republiek. Por- firio Herrera Baez, heeft in Washington verklaard dat zün regering in beginsel bereid is een commissie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten toe te laten. De minister is onverwachts naar Wash ington gekomen en woord e een büeen komst van een commissie van de organi satie by. Zün regering wil wel weten welke opdracht de commissie van on derzoek zal hebben. Uit kringen van de organisatie wordt vernomen, dat de commissie niet uitdrukkehjk zal worden belast met een onderzoek naar de be weerde terreur, maar zich daar wel mee zal bezig houden. Van welingelichte züde wordt verno men, dat de commissie van de OAS dezer dagen naar de Dominicaanse Repu bliek zal vertrekken. Van haar bevin dingen zal het afhangen, of de tegen de Dominicaanse Republiek getroffen sancties zullen worden gehandhaafd of niet. Soekarno in Moskou President Soekarno ls gisteren In Moskou aangekomen. Hü werd op het vliegveld begroet door president Bred- zjnef, premier Chroesjtsjow. andere Russische autoriteiten en buitenlandse diplomaten. De Russische president zei er zeker van te zün dat het bezoek van president Soekarno een nieuwe bijdrage zou zijn voor de verdere versterking van de vriendschap en samenwerking tussen onze volken en dat het bezoek de grote zaak van de vrede zal bevorderen. Met diepe sympathie volgt het Russische volk de activiteit van liet Indonesische volk en verheugt, het zich bij elk succes in de strüd voor de versterking van de nationale onafhankelijkheid. President Soekarno antwoordde dat Indonesië strüdt voor de opbouw van een socialistische maatschappü met een werkelük democratisch stelsel. Hy zei voorts dat Indonesië zeer dankbaar is voor de Russische hulp. Een woordvoerder van de Per zische regering in Theheran heeft gisteren verklaard, dat Perzië „binnen een week" 40 miljoen Amerikaanse dollars moet hebben, wil het land economisch niet in eenstorten. Perzische zowel als Amerikaanse regeringsautoriteiten hebben de verwachting uitgesproken, dat de gevraagde hulp zou worden ver leend. Premier Ali Amini heeft gisteren een invoerverbod op luxe goederen, variërend van lippenrood en likeur tot auto's, van kracht verklaard. Het was een eerste stap op de weg naar versobering die Amini noodzakelük acht. Het invoerver bod betekent dat jaarlijks vijftig mil joen dollar in buitenlandse valuta wor den bespaard; voorts schünt de maatre gel te zijn bedoeld om de Verenigde Staten gunstig te stemmen. Zü hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de hoge staatsuitgaven in Perzië. De vice-directeur voor Economische Zaken van het Perzische planbureau, dr. Khodad Farmanfarmaian, zei in een Interview dat het leven van de regerlng- Amini afhing van Amerikaanse hulp. „In een week zal worden beslist of zü kan aanblüven dan wel moet aftreden", aldus Farmanfarmaian. Binnen drie maanden zou Perzië dan nog een lening nodig hebben, om het het volgende jaar aflopende zevenjarenplan tot een goed einde te brengen. De Amerikaanse ambassade in Tehe ran heeft meegedeeld dat hulp onderweg was. niettegenstaande het voor het einde van het huidige fiscale jaar voorziene tekort aan baar geld op de Amerikaanse begroting. Op het eiland Zanzibar is een uit gaansverbod ingesteld van 's avonds tot 's morgens. Versterkte afdelingen van de veiligheidstroepen lopen wacht in die delen van Zanzibar waar de spanning het hoogst is om verdere onlusten te voorkomen. Gisteravond was het dodencüfer ge stegen tot 57; er zouden in totaal 360 gewonden zijn. De politie heeft, versterkt met manschappen per vlieg tuig uit Kenia en Tanganyika overge bracht, 598 arrestaties verricht. Alle belangryke gebouwen, krachtsta tions en benzine opslagplaatsen zün on der bewaking gesteld. De militaire commandant, kolonel Co- Ie, zei. dat de binnenlanden waar de meeste onrust heerste nog bü lange na niet onder controle waren gebracht. Hü schatte dat 't nog wel verscheidene da gen zou duren. De scholen zullen tot 19 juni gesloten blüven. De vermoorde dictator van de Domi nicaanse Republiek. Rafael Trujillo, had een „zwarte lijst" opgesteld, waarop de namen van zyn voornaamste tegen standers stonden met de prüs, die hij op hun hoofd had gesteld. Dit hebben twee Cubanen meegedeeld, die in Mexi- co-stad gevangen zitten onder verden king iemand van deze lüst, de Spaanse schrijver Almoina Mateos, die secretaris van Trujillo was geweest, uit de weg te hebben geruimd. Volgens de twee Cubanen had Tru jillo op het hoofd van president Bétan- court van Venezuela 80.000 dollar ge steld. Verscheidene jaren geleden had hij 60.000 dollar over voor de dood van de inmiddels verdreven president Batista van Cuba. Een aantal Costaricaanse politici was door Trujillo op 15.000 dollar gewaardeerd. Groot-Brittannië en Rusland hebben gisteren beiden op de conferentie over Laos de hoop tot uiting gebracht dat het werk van de conferentie vooruit ge holpen zal worden door de gedachten- wisseling van Kennedy en Chroesjtsjow over de kwestie. Een woordvoerder van de Franse afvaardiging zei dat de bü eenkomst van gisteren niets nieuws ge bracht had maar dat er geen verwüten tot het Westen waren gericht en voor het eerst de toon van hetgeen van communistische züde in het midden werd gebracht zeer gematigd was. De büeenkomst duurde een klein uur. BEURSOVERZICHT Nauwelijks prijshoudend De internationale waarden gaven van middag nauwelüks prüshoudende koer sen te zien. Het was wederom zeer stil. Wall Street reageerde gisteren op de ge houden topconferentie tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjow in Wenen, met hogere koersen bü toene mende handel. Van de Nederlandse hoofdfondsen was Philips op de New- yorkse beurs hoger, daarentegen kon Olies een weinig lager. De Westduitse beurzen vandaag vast, met koersverbe- teringen van 10 tot 20 punten. Er be stond op genoemde beurzen belangstel ling voor de fondsen van het buitenland. De buitenlandse belangstelling voor de aandelenmarkt heeft zich verplaatst van het Damrak naar de Westduitse beurzen. De koersen verschillen niet veel met het slotniveau van maandag. Aku een puntje lager op 471. Philips min 2 punten op 1089. Unilevers daalden 5 punten tot 837, terwül Hoogovens ruim een punt lager noteerden op 1133. Kon. Olie verloor ruim f. 1.— Ingevolge Wall Street. In de Scheepvaartsector bestond enige belangstelling voor aandelen Van Nievelt Goudriaan; de koers steeg van 1644 tot 167. tegen gisteren als slotkoers 162. Cultures rond de vorige slotkoersen. Staatsfondsen goed prijshoudend met weinig zaken. De koers voor de 44% obligaties Wereldbank werd onveranderd op 1014 geadviseerd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 6 juni Londen 10.024—1003. New York 3.594—3594, Montreal 3.63f|—3.84A. Parüs 73.31— 73.36, Brussel 7.184—7.194, Frankfort 90.50—90.55. Stockholm 69.60—69 65, Zürich 83.054—83.104, Milaan 57.89 4 —57.944, Kopenhagen 51.854—51.904, Oslo 50.134—50.184, Wenen 13.81%— 13.824, Lissabon 12.504—12.514. Zestig jaar De president van de Sowjet-Unie. Leonid BrezhneV, Nikita Chroesjtsjow en andere Russische autoriteiten hebben vanmorgen president Soekarno in zün verblyf in het Kremlin bezocht. Zü kwa men Soekarno gelukwensen met zün zestigste verjaardag. Dinsdag 6 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 1034 1034 Ned. '59 441034 1034 Ned. '60-1 44 1034 1034 Ned. '60 II 44 1034 1034 Ned. '59 44 101 ii 101IIGL Ned. '60 4 4 102 A 102 Ned. '61 44 102 102 Ned. '53 3% 99f| 99(1 Ned. Grtb. obi. 34 85 B Ned. '47 3 4 954 95,V Ned. '51 34 99 4 99 4 Ned.'53 I-n 34 974 974 Ned. '56 34 963i 96% Ned. '48 3 4 93 93 Ned. bel. cert. 34 924 93 Ned. '50 I-n 34 924 92% Ned. '54 I-II 34 93"4 934 Ned. '55 I 34 934 934 Ned. '55-11 34 94 4 94% Ned. *37 3 94% 94u Ned. grtbk obi. '46-3 95 95 Ned doll. In. '47 3 914 914 Ned Inv cert. 3 10O 100 Ned 62-64 3 1014 100AOL Indie "31 3 9911 991» Indië "37 A 3 964 964 Ned. won. bJ. '57 6 1104 1104 Ned. won.b.l. '58 44 102A 102A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1144 1144 Ver. HVA-mü1344 1334 AJC.U4724 470 Deli MÜ cert159 156.50 Hoogovens cert1134 4 1132 4 Philips gem. bez. 1091 10874 Unilever cert842 837 4 Dordtse Petr590 580 Kon. Petr. (50 f20) 125.80 124.50 Holl. Amer. lün 1674 167 Java China Paket 183 183 KX.M90.50 90 Kon. Ned. Stoomb.205 2064 Kon. Paket MÜ172 170 Stoomvaart MÜ Ned. 197 200 Nievelt Goudr. cert. 162 1684 v Ommeren cert 3484 3494 Kon Rott Lloyd... 162 GL Ned Scheepv Unle 166 4 166 4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 97 97 idem '48 34) 97 R'dam '52-1 (44) 1004 Id id. *37 I-II (34) 97 Z.-Holland '55 44 101 Bankwezen Bank N Gem *58 54 105 105 ld NWB '52 (44) 1024 1024 BVG rspbr f. 500 185 185 BVG rspbr '52 1464 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92 4 924 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 106 A'dam '51 I 24 90?4 914 A'dam '56 I 24 844 85% A'dam '56 II 24 964 964 A'dam '56 IU 24 964 964 Eindhoven '54 24 834 85 Enschede '54 24 83 4 83 Den Haag '52 I 24 96 964 Idem n 24 96 B 98 R'dam '52 I 24 96 964 Idem n 24 97 964 Idem '57 24100 L 994 Utrecht "52 24 954 Z.-Holl. 1957 2 4 99 4 99% Zuid-Holland '59 2 4 104% 104 4 NIET -ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 227 255 50 Amst. Bank 380 383 Cultuurbank 35 344 Holl. Bank Unle cert. 2244 224 Ned Handelmü 329 330 Rott Bank 373 373 Twentsche Bank 336 336 Senembah528 Industrie Ondernemingen Albert Heyn690 699 Berkel's Patent (tJ 362 370 Borsumü41 411/ Calvé Delft cert. 860 845 Electrolasmü394 Kon. Pap. v. Gelder 419 417 Kon. Ned. Grofsm. 187 186 Holl. Constructie 520 625 Ing. bur. v. Bouwnüv. 295 Intematio 1814 1814 Int. Kunststoff. Ind. 904 v.Kempen en Begeer 140 139% Leidse Wolspinnerü 674 4 700 Müller en Co. N3. 575 575 Ned. Kabelfabr6944 690 Philips pref300 299 Rott. Droogdok MÜ. 574 570 Sikkens Groep 905 907 Ver. Touwfabrleken 385 394 Walvisvaart 105 4 105% Wernink's Betonmü. 196 193 Wilton Feyenoord 291% 288 Van Wük en Heringa 136 136 Zaalberg 155 1524 Münbouw en petroleum Blliton 2de r 545 530 Kon Petr Cf 20) 129 10 127.60 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25A 25% Intern Nickel 754 75 Anaconda 60 60 A Bethlehem Steel 48% 47% Cities Service 55% 54 General Motors 45% 45 Kennecott904 904 Republic Steel 65% 65A Shell Oil 42 41% Union Pacific 33A 33li Un. States Steel 894 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9