[eeuwijk Weinig vooruitgang in besprekingen van Haagse ronde - tafelconferentie «kW.1 Knap snel weer op NAZI'S WILDEN ISRAËLISCHE AMBASSADEUR ONTVOEREN DE AMERIKAANSE COMMUNISTISCHE PARTIJ NU OFFICIEEL „WERKTUIG SOWJET-UNIE" 3000 Surinaamse wensen - wat losser Statuut - moeilijk te formuleren MARKANT Britse matrozen overvielen een Amsterdamse taxichauffeur Onenigheid tussen commissies die grieven tegen AVRO beldjken FABRIEKS- COLLECTIES Sensationele onthulling van Scotland Yard DINSDAG 6 JUNI 1961 Communique's blijven nietszeggend (Van onze Haagse correspondent) Als men de nietszeggende com- muniqué's, die de Rijksvoorlich tingsdienst verspreidt, over het verloop van de R.T.C. leest, moet men wel tot de conclusie komen, dat onder de afgevaardigden van de drie delegatiés en hun adviseurs wel zeer weinig figuren te vinden zijn, die in staat zijn de wensen van Suriname te formuleren. Aanvankelijk op de openingszitting vorige week maandag leek het alles zo eenvoudig: Nederland had geen be hoefte aan wijziging van het Statuut, de Antillen waren er best mee tevreden en Suriname had enige wensen. In de beste stemming schaarde men zich rond de vierkante conferentietafel. Suriname dacht aan de mogelijkheid van een be perkte eigen buitenlandse vertegenwoor diging. Meer niet. Het koningschap van het Huis van Oranje willen men niet missen en aan een eigen defensie zo kwam heel duidelijk naar voren dacht men niet. Wie enigszins weet, wat zich precies in de West afspeelt, moet zich kunnen voorstellen, dat een land als Suriname de behoefte heeft direct vertegenwoor digd te zijn in het Caraibische gebied, in de Verenigde Staten, in Brazilië en misschien in nog enkele landen. Men vindt het nu eenmaal in dit land waar zich de laatste jaren een econo mische ontwikkeling voordoet, die men twintig jaar geleden voor onmogelijk had gehouden niet prettig om bij alles wat men daar onderneemt met mede werking van anderen eerst toestemming in Den Haag te moeten vragen. Als daar binnenkort de Federatie van West- Indië wordt gevormd, dan wil Suriname wel graag rechtstreeks contact met de daartoe behorende eilanden en andere gebieden hebben. Het is, om een ander voorbeeld te noemen, ook niet prettig, dat Venezuela van gebieden, die dit land nu als niet zelfstandig beschouwt, 44% invoerrechten vraagt, dubbel zoveel als van gebieden, die het wel als zelfstandig beschouwt. Niet tevreden Veel reden om bijzonder tevreden over Nederland te zijn ziet men in Suriname nu ook niet bepaald. Daar was het Plan-Wageningen, uitgedacht door Ne derland. Nederlandse boeren, zo had men gedacht, zouden daar zorgen voor wel varende bedrijven. Er werden woningen gebouwd, die 40.000 gulden per stuk kost ten! Maar Nederlanders uit West-Euro pa kunnen nu eenmaal geen landarbeid verrichten in de tropische hitte. En toen men er later een groepje Indische Ne derlanders heenzond, waren dat mensen zonder agrarische ervaring. Toen professor Zijlstra Suriname be zocht, moet hij de verzuchting hebben geslaakt: „Al weer een mislukking". Maar de minister kon dat niet zeggen van het door prof. Blommestein ont worpen en uitgewerkte Brokopondo- plan. Dat heeft 150 miljoen dollar ge kost, het werd gefinanciërd door Alcoa (Alliminium Company of America) en het is geen mislukking. Een norme dam werd by Affobaka gebouwd, een alu- mmiumfabriek werd opgericht met een minium produktie van 40.000 ton alu minium per jaar en de benodigde elek triciteit wordt door het hydro-elektrische werk zelf geleverd. De bouw van een tweede dam is op het ogenblik ln studie. Zeven vliegvelden In operatie-Grashopper is ook geen mislukking. Zeven vliegvelden werden in de onbegaanbare gebieden van Surina me aangelegd. Het is een plan geweest van dr. ir. F. E. Essed, de minister van Opbouw. Overeenkomst tussen Euratom en Brazilië Deze week zal te Brasilia een over eenkomst tot samenwerking tussen de Europese Gemeenschap voor Atoom energie en de regering van de Verenig de Staten van Brazilië worden onder tekend. Krachtens deze overeenkomst verbin den partijen zich elkander steun en bij stand te verlenen bij de ontwikkeling en het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Het ligt in de bedoeling samen te werken op de volgen de gebieden: uitwisseling van gegevens betreffende onderzoek en ontwikkeling, bescherming van de gezondheid en het gebruik van ertsen, grondstoffen, bij zondere splytstoffen, bestraalde splijt stof en radioisotopen, verlening van li centies en sublicenties van octrooien, uitwisseling van studenten, technici en onderwijskrachten, verbetering van de techniek van de prospectie van ertsen, de bouw van installaties en uitrusting, de voorziening met ertsen, grondstoffen, bijzondere splijtstoffen en radioisotopen, de verwerking van ertsen en grondstof fen en de chemische behandeling van splijtstoffen. Begrafenis jhr. Six v. Hillegom en echtgenote Onder zeer grote belangstelling zijn maandagmiddag op de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam de stoffelijke overschotten van Jhr. J. Six van Hille gom en diens echtgenote, die vijf dagen geleden bij een auto-ongelijk op de Rijksweg 4A om het leven kwamen, in het familiegraf bijgezet. In de aula had den een broer jhr. G. Six van Wimme- num, en de heer Pierre Cuypers na mens de familie en de vrienden af scheid genomen van de overledenen. Na deze korte en sobere plechtigheid volg den de honderden belangstellenden, o.w. de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de oud-burgemeester mr. A. J. d'Ailly en F. de Boer, directiele den van commissarissen van de Amstel- brouwerij, vertegenwoordigers uit de Amsterdamse bankwereld, van de KLM, van Artis. van de Kamer van Koophan del, van de VW, van de ANVV en van de roeiwereld, de baren naar het graf. Ds. J. M. Snethlage, hervormd predikant, zegde aan de groeve het Onze Vader waarna de oudste zoon Jan Six voor de belangstelling dankte. Een vollediger exploratie van Suriname zou zonder deze vliegvelden veertig jaar vergen. Nu hoopt men in zeven jaar precies te weten, wat er in de bodem te vinden is. Er zijn vele zaken, die Suriname wat dynamischer hebben doen worden. Men heeft enige Nederlandse bedrijven in Suriname (Bruynzeel heeft er nu drie fabrieken), maar men zou er graag meer Nederlandse bedrijven zien. Binnenkort schijnen er plannen tot ontwikkeling te worden gebracht van een aantal Duitse bedrijven. Ir. Staf, die thans bij de Ned. Heidemij. een belangrijke rol speelt, schijnt hen daarvoor 1e hebben geïnte resseerd. En dan is er nog het toerisme, waar ook een van Nederlandse zijde geen belangrijke bijdrage aan wordt ge leverd. In 1958 gaven toeristen 300.000 Surinaamse guldens uit. In 1959 was dit reeds 1.400.000 Surinaamse guldens ge worden en in 1960 lag het totaalbedrag, dat toeristen in Suriname uitgaven, tussen de 2 en miljoen Surinaamse guldens. Wel reden Men ontkomt niet aan de Indruk, dat Suriname reden heeft om het keurslijf van het Statuut wat losser te maken. Dat het nu zo bijzonder vlot ter ronde tafel gaat, dat wil er bij ons niet in. Het gaat allemaal te traag. Vorige week woensdag zou men reeds het pre-advies van de zogenaamde juridische commis sie hebben ontvangen. Het kwam eerst donderdag ter bespreking. Vrijdag was er de kabinetszitting voor de Nederland se regering, waardoor er geen zitting was en zaterdag was een vrije dag. Ein delijk is men dan gisterochtend met de besprekingen begonnen. Maar ook na de middagpauze waren deze nog niet beëindigd. Ze zullen nu morgenochtend om half elf worden voortgezet, want vandaag is de gehele Surinaamse delegatie naar Soestdyk gegaan, waar de leden door de Koningin ontvangen zijn. Misschien, dat er morgenavond iets meer te ver nemen valt omtrent de vorderingen ter conferentie. Morgenavond, als de voor zitters van de drie delegaties een ont vangst geven in de Haagse Ridderzaal. Na juridische strijd van tien jaar Het Amerikaanse Opperste Gerechts hof heeft gisteren na een juridische stryd van tien jaar uitgemaakt, dat de regering de communistische partij kan dwingen, zich in te laten schryven als zünde een werktuig van de Sowjet-Unie, overeenkomstig de uit 1950 daterende wet inzake toezicht op ondermijnende activiteit. De uitspraak van het hof ge schiedde met vijf tegen vier stemmen. In een apart vonnis gaf het hof als zijn mening te kennen, dat een artikel uit de tegen het communisme gerichte wet-Smith van 1940, dat het lidmaat schap van een groep strafbaar stelt, als men weet dat deze groep het met ge weld omverwerpen van de regering voor staat, rechtskracht bezit. Ook hier was de stemverhouding vijf tegen vier. Deze uitspraak betrof het schuldig bevinden In Zuid-Korea duren arrestaties voort Drie leden van het vorige Zuidko- reaanse kabinet zijn gearresteerd daar zij betrokken zouden zijn geweest bij een clandestiene communistische be weging. Een van de gearresteerden heeft bekend, dat hij in verbinding heeft ge staan met de Noordkoreaanse regering, aldus een bekendmaking van het mili taire bewind in Zuid-Korea. De hoofdredacteur en een journalist van het belangrijkste Zuidkoreaanse blad „Donga Ilbo" zijn zondagavond door de militaire autoriteiten gearres teerd. Een regeringswoordvoerder ver klaarde, zonder hem te noemen, dat twee Journalisten, die „een ongegrond en kwaadaardig artikel" hadden ge schreven, streng zullen worden gestraft. In een door de politie van Seoel uit gegeven communiqué wordt meegedeeld dat de 10.000 „leeglopers" die in de af gelopen drie weken zijn gearresteerd, in steenkoolmijnen en in de landbouw te werk worden gesteld. van Junius Scales, een voormalige dis trictsvoorzitter van de communistische partij. Op grond van de registratiewet kan de Amerikaanse communistische partij gedwongen worden, gegevens betreffen de haar ledenlijsten en financiën te ver strekken. Tanganjiki wil eiiul van dit jaar zijn onafhankelijkheid De Nationale Vergadering van Tan- ganjika heeft Engeland gisteren ge vraagd wetten in te dienen inhoudend dat Tanganjika op 28 december een onafhankeiyk land en, lid van het Ge menebest wordt. Premier Njerere, die een motie van deze inhoud indiende, verklaarde dat het Gemenebest de beste kans voor een blij vende vrede en vriendschap biedt. De motie, waartegen van geen enkele zij de in het parlement verzet bestaat,- werd door de afgevaardigden met geestdrift ontvangen. Week reces in het proces - Eichmann De rechtbank te Jeruzalem, die Eich mann berecht, heeft besloten de zittin gen aanstaande vrijdag te onderbreken voor een reces dat zal duren tot 19 juni. Na het reces zal de verdediging aan het woord komen, voor zijn getuigenverhoor en de pleidooien. Na het reces, waartoe gisteren besloten werd na samenspraak tussen het Open baar Ministerie en de verdediging, zal CONCERTGEBOUWORKEST VANAVOND OP SCHIPHOL Tournee was groot succes Het Amsterdamse Concertgebouwor kest heeft aan het einde van zyn twee de Amerikaanse tournee gedurende wel ke ongeveer 12000 km werden afgelegd en voor 150.000 concertbezoekers werd gespeeld, drie concerten in Berkeley en San Francisco gegeven. De beide con certen in Berkeley stonden onder lei ding van Bernard Haitink. Het 43ste en laatste concert op 4 juni ln het Operahouse te San Francisco is een groot succes geworden voor het or kest en de dirigent Eugen Jochum. Na de uitvoering van de eerste symfonie van Brahms bracht het publiek dat de zaal geheel vulde het orkest een minu tenlange staande ovatie. Volgens insi ders een hoge uitzondering. Na afloop bood de Nederlandse consul generaal, de heer H. E. van Raven- stein, het orkest, de dirigenten en de staf een ontvangst aan. Tot de vele gasten behoorden de burgemeester van San Francisco mr. George Christopher. De heer J. A. van Houten, ambassade raad voor culturele zaken te Washing ton, las een boodschap voor van de am bassadeur mr. J. H. van Roijen, waarin deze zijn bewondering en dank tot uit drukking bracht voor de prestaties van het Concertgebouworkest dat naar zijn mening de in de tournee van 1954 ver worden reputatie heeft bevestigd. Het orkest is maandag 5 juni met twee KLM charter vliegtuigen uit San Francisco vertrokken en wordt vanavond 6 juni omstreeks negen uur op Schip hol verwacht. ONGEDEERD UIT CAPSULE Deze keer was het geen aap en zelfs geen mens, die volkomen ongedeerd uit de capsule werd gehaald. ZQ werd ook niet uit de Atlantische Oceaan opgevist, maar uit een blikje Markant. Deze capsule was van cellofaan en eruit kwam een senoritas, gaaf, geurig en licht. Koopt U ook eens zo'n blikje Karei I Markant voor een rijksdaalder en bekijkt U die 20 kostelijke sigaartjes eens een voor een. Daar is zorg aan besteed! En ze zfln zo lekker. Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias; kiespijn; zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U antineuralgicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is TOGAL. Bij apothekers en drogisten. TOG AL 0.95; 2.40; 8.88. (Van onze Amsterdamse correspondent) Politie-agenten uit de gemeenten Am sterdam en Zaandam en van de Rijks politie hebben vannacht een vergeefse jacht gemaakt op twee Britse matro zen, die gisteravond kort na tien uur de 61-jarige Amsterdamse taxichauf feur J. B. van der Heyden hebben overvallen. De chauffeur had beide mannen op de Prins Hendrikkade in zijn wagen ge kregen, nadat overeenstemming was be reikt over de prijs, waarvoor zij naar Den Helder zouden worden gereden. Op de Hemweg, gaf een van de matrozen tekenen van wagenziekte. De heer Van der Heyden stopte en de man stapte uit om langs de weg in de berm te gaan liggen. Ook de andere matroos ging naar buiten. Hij trachtte zijn maat overeind te krijgen en vroeg de chauf feur even te helpen. Toen de heer van der Heyden zich echter bukte, werd hij in het gezicht en op het hoofd gestompt, zodat hij in het gras viel. De beide matrozen sprongen daarop in de auto en reden weg. Zij kwamen slechts enkele meters ver: de motor van de taxi, die niet door benzine maar door gas werd gevoed ver eiste een speciale choke-behandeling, waarmee de zeelieden geen raad wisten. De motor sloeg af en de inmiddels over eind gekrabbelde taxichauffeur sprong voor zijn wagen en trachtte de aan dacht van passerende automobilisten te trekken. De matrozen verlieten ijlings de taxi en verdwenen in de richting van de spoordyk, naar de hembrug. De overval bleef op de drukke Hem weg niet lang onopgemerkt. Twee da mes ontfermden zich over de chauf feur, die een gescheurde lip en een neuswond had opgelopen en anderen alarmeerden de politie. Korte tijd later hadden politieposten de Hembrug, de ponten en het station van Zaamdam bezet. Bemanningen van radiowagens zochten de spoordijk af. Omstreeks elf uur meende men suc> ces te hebben, toen men op het sta> tion Sloterdfjk een Engelse matroos aan trof, die onderweg was naar het in Den Helder liggende fregat „Thowbridge". Hoewel de man heftig protesteerde, werd hjj meegenomen naar het bureau Spaarndammerstraat, waar hij met de heer Van der Heyden werd geconfron teerd. Deze zei echter de matroos niet eerder te hebben gezien. In de loop van de nacht heeft men de hoop, de matrozen nog in de buurt van de Hemweg aan te treffen, opge geven. Rapport gereed, maar nog niet verzonden Er is oneniqheid ontstaan tussen vrienden", verzocht daarop een „ge- 3 - sprekscommissie namens haar contact twee commissies, die zich bezig houden met de grieven, die in de AVRO gerezen zijn tegen het bestuur van deze omroepvereni ging- Zoals bekend heeft de AVRO zelf een „commissie van onderzoek" aangezocht, waarin zitting hebben: mr. A. M. J. de Jager, oud-kantonrechter te Utrecht, voorzitter, mr. T. H. A. de Graaff, voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis, lid, en de heer P. Mijnarends, voorzitter van de vereniging „Hou en Trouw" te Amsterdam. De „revolutie", die bekendheid heeft gekregen als „Actiecomité van AVRO- houden, van negen uur tot twee uur 's middags. De eerste getuige die na het reces ver hoord wordt door dr. Servatius zal Eich- rechtbank alleen ochtendzittingen mann zelf zijn. Advertentie 18000 m2 VERKOOPRUIMTE J0()0 /abrkjksco//cx//es ROTTERDAM Wie bij van Reeuwijk niet vindt, wat hij zoekt, zoekt meubelen die nog niet gemaakt worden. Bij aankoop van f 500.- worden op vertoon 2 dagretours of uw benzinekosten vergoed. Levering franco Vrije bezichtiging WINKELCENTRUM „OUDE" BINNENWEG/KAREL DOORMANSTRTEL. 11.16.70 (14-) (Van onze Londense correspondent) Scotland Yard heeft onthuld, dat een Britse fascist gepoogd heeft een komplot te organiseren, waarvan het doel was de heer Arthur Lourie, de Israëlische ambassadeur in Londen, te ont voeren en als gijzelaar voor de vrijlating van Adolf Eichmann gevangen te houden. Het plan was de ambassadeur te grüpen, wanneer hU zich naar Buckingham Palace wilde begeven. Daarby zou de Rolls Royce van de ambassadeur door een auto van de samenzweerders wor den vervangen. De heer Lourie zou worden overmeesterd en worden weg gevoerd naar een afgelegen landhuisje in Shropshire aan de grens van Wales, omgeven door moerassen. De fascist in kwestie, die de zaak op touw heeft gezet, heeft in 1959 Eich mann ontmoet toen hy Argentinië verliet om Linz in Oostenrijk, Hitiers geboorteplaats, te bezoeken. Toen Eichmann werd gepakt, besloot de Britse fascist een „commandogroep" van met de nazi's sympathiserenden op te richten. Zelf benoemde hij zich tot „directeur-generaal". Commandant werd een beruchte figuur, die zich in het verleden herhaaldeiyk aan fascis tische gewelddaden heeft schuldig ge maakt. Men kon slechts lid worden van de groep na een „examen". Eén van de opgaven was ln te breken in een synagoge ln Zuid-Londen en een varkenskop aan de binnenkant van de deur vast te spykeren. Het komplot lekte uit, toen drie vroegere leden van de fascistische Unie-bewe ging van Sir Oswald Mosley, die be naderd waren, weigerden er iets mee te maken te hebben. Zy brachten de politie op de hoogte. De drie waren door geweld bedreigd. De nazi-groep gaf in Londen feestjes, waar de gastheer een groen SS-uni- form droeg. Op platen werd nazi- muzick gespeeld. Tot de gasten be hoorden Duitsers, die leden zyn van de fascistische Deutscher Reichspartei en Hongaren die Pyikruis-insignes droegen, het teken van de vooroorlogse Hongaarse fascistenorganisatie. Som migen droegen zwarte hemden met doodskoppen op hun dassen. op te nemen. Deze commissie werd ge vormd door jhr. mr. W. W. Feith, dr. W. L. Groeneveld Meyer en mr. S. Wil- linge Gratema. Niet voltooid Deze twee commissies hebben ver schillende malen contact gehad. Men sloot het overleg echter nog nie^af, om dat ten aanzien van twee voorname grieven tegen het AVRO-bestuur de „commissie van onderzoek" haar onder zoek nog niet voltooid had. Toen de leden van de gespreks- commissie echter een uitnodiging ont vingen voor een gesprek op 3 juni in Utrecht, gaven zij hieraan geen gehoor, omdat deze commissie vernomen had, dat het rapport, dat de commissie-De Jager zou opstellen, reeds naar het AVRO-bestuur was verzonden. „Met grote verwondering en veront waardiging" hadden de leden van de gesprekscommissie van deze stap kennis genomen. Een nieuw gesprek had geen zin, vonden zij, want ze konden „im mers op de inhoud van het reeds ver zonden rapport niet meer de minste in vloed uitoefenen". Hoe komt dat? „Hoe komt men daarbij?", vragen nu de leden van de commissie-De Jager zich af, want het door haar op te stel len rapport is wel voltooid, maar niet verzonden. Het was juist de bedoeling de gesprekscommissie op 3 juni vertrou welijk in te lichten over de inhoud. Overigens wijst de commissie-De Jager er hierbij nadrukkelijk op, dat zij tot taak heeft gekregen een onderzoek in t-e stellen en haar bevindingen aan het AVRO-bestuur te overleggen. Zij wenst dan ook niet met de gesprekscommissie over bepaalde onderwerpen te discussië ren. De gesprekscommissie kan de con clusies in het rapport lezen, dat dezer dagen aan het algemeen bestuur van de AVRO zal worden aangeboden. Het AVRO-bestuur voegt hieraan toe, dat het niet in zyn bedoeling ligt ten aanzien van dit rapport geheimhouding te betrachten. Over de mate, waarin en de wyze, waarop de inhoud van het rapport openbaar zal worden gemaakt, zai door het bestuur worden besloten in overleg met de commissie van onderzoek. Vijf doden bij vier auto-ongelukken Op de Rijksweg tussen Weert et- Roermond zyn gisteravond een Neder landse en een Duitse personenauto met elkaar in botsing gekomen. Het tweejarig dochtertje van de heer Van Eert, uit Nuth, is hierbij om het leven gekomen, zijn echtgenote werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Weert vervoerd en is daar in de loop van de avond overleden. De inzittenden van de Duitse auto, een echtpaar, werden niet ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Roermond overgebracht. Ook de heer Van Eert en een broer van de heer Van Eert zijn met verwondingen in dit ziekenhuis op genomen. Gisteravond is op de Arnhemseweg even buiten Brummen een ernstige bot sing ontstaan, waarbij een bestuurder van een personenauto om het leven Is gekomen. De auto, bestuurd door het slachtoffer, de heer Peters uit Arnhem, kwam uit de richting Arnhem en moest ultwyken voor enige wielrijders. De auto begon te slingeren en reed tegen twee auto's die uit tegengestelde richting kwamen. De heer Peters kreeg een schedelba- sisfractuur en is op weg naar het Al gemeen Ziekenhuis te Zutphen overle den. De drie auto's zyn zwaar bescha digd. Goltïfine gaat 366 dagen gevangenis in De Amerikaanse industrieel Bernard Goldfine is veroordeeld tot 366 dagen gevangenisstraf en een boete van 110.000 dollar, omdat hy schuldig is bevonden aan het ontduiken van inkomsten- en ondernemingsbelasting. Door deze ont duiking heeft hij 790.000 dollar te weinig belasting betaald. Goldfine ,een zeventigjarige miljonair in de textiel- en makelaars wereld, zag drie jaar geleden aller ogen op zich ge richt, toen een senaatscommissie ont dekte, dat hy hoge ambtenaren in de regering-Eisenhower had overladen met dure geschenken en zich daarmee in Washington grote „invloed" had ver schaft. De rechtbank in Boston, waarvoor hij thans terecht heeft gestaan, veroordeel de zijn blonde secretaresse Mildred Pa perman tot drie jaar voorwaardelijk. Goldfine kreeg nog een voorwaardelijke gevangenisstraf van achttien maanden, die alleen voorwaardelijk blyft, indien hy zijn ontdoken belastinggelden betaalt met rente en tevens onthult, wat er ge beurt is met een som van 600.000 dollar in baar geld en chèques, die hij, aldus rechter Sweeney, uit een van zijn zake- lyke ondernemingen had gehaald. Churchill in Monte Carlo (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill is gisteravond voor een tiendaagse vakantie in Monte Carlo aangekomen. Uitdrukkelijk wordt verklaard dat hy daar niet voor herstel is heengegaan en dat hij zich goed voelt. Lady Churohill bleef in Engeland. Wel of geen subsidie Troelstrastandbeeld Ged. Staten Friesland tegen (Van onze correspondent) Ged. Staten van Friesland willen om politieke redenen geen bijdrage verlenen in de kosten van een bijdrage verlenen in de kosten van standbeeld dat in Leeuwarden voor Pieter Jelles Troelstra zal worden opgericht. De totale kosten van dit standbeeld worden ge raamd op f. 50.000, waarvan naar men verwacht f. 40.000 van andere zijde zal worden bijeengebracht. Voor dekking van het dan nog ontbrekende bedrag van f. 10.000 is een beroep gedaan op de provin cie. Het verzoek hiertoe is gericht door een zg. Troelstra-comité dat verleden jaar de herdenking voorbereidde. In het nog bestaande ere-comité heeft zit ting prof. mr. P. S. Gerbrandy. Gedep. Staten herinneren er aan, dat vorig jaar het feit werd herdacht dat Troelstra 100 jaar geleden in Leeuwar den werd geboren. In het kader van deze herdenking werd in Friesland bij zondere aandacht geschonken aan de plaats, welke Troelstra inneemt in de rij van de Friese dichters. In de kos ten van de te Leeuwarden gehouden herdenkingsbyeenkomst is toen uit de provinciale kas dan ook f. 750,- bijge dragen. Tegen het verlenen van een bijdrage voor de oprichting van een monument bestaat echter by de meer derheid van het college van Ged. Sta ten bezwaar. Stond by de zojuist gememoreerde herdenking het „dichterschap" van Pie ter Jelles op dé voorgrond, bij een monument zullen toch primair de ge dachten uitgaan naar de betekenis van Troelstra als „politicus", zo schryven Gedeputeerden. Zy voegen er aan toe: zijn activiteiten op politiek gebied hoe men daarover overigens ook mag oordelen wekken by een belangrijk deel van de Friese bevolking gevoelens op, die het haar moeilyk maken zich con amore te scharen achter het denk beeld om mede met overheidsgeld de totstandkoming van een monument te realiseren. De meerderheid van het col lege meent daarom dat de provincie zich in dit geval financiële medewerking moet onthouden en stelt voor op het verzoek afwyzend te beschikken. De minderheid van het college kan zich verenigen met de in het adres van het Troelstra-comité neergelegde argu mentatie en vindt dat de subsidie ge rechtvaardigd is. Het college van Ged. Staten van Friesland bestaat uit drie leden van de P. v. d. A., twee van de AR en een van de CH. Op de Rijksweg onder Nieuwerkerk, gemeente Duiveland, is gistermiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 65- jarige heer J. Smit, uit Ouwerkerk, het leven heeft gekost. Hy stak op een bromfiets de Ryksweg over en werd daarbij door een personenauto gegre pen. Met hoofdwonden en een gebro ken been is hy naar het Rode-Kruis- ziekenhuis in Zierikzee vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Tengevolge van de gladheid van de weg is gisteravond een Nederlandse auto met vier inzittenden uit Tegelen, de be stuurder en zfjn drie zoons, die van hun werk op weg naar huis waren in Alten- kirchen, in Duitsland, geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder werd op slag gedood, zfjn zoons werden in zorgwekkende toestand naar het zieken huis vervoerd. Men vreest voor hun leven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4