Moskou wil president Kennedy tot een roepende in de woestijn maken Grote stukken gevonden van verongelukte DC-8 WEERBERICHT Parijs vreest nieuwe golf van FLN-terreur TERUGBLIK NAAR DE TOP IN WENEN Rode poging om de internationale conflicten te bagatelliseren: er is helemaal geen crisis Geen Russische belangstelling voor stopzetten van kernproeven In net van Portugese treiter Commissie ivas al vertrokken De Gaulle bespreekt met Joxe (le onderhandelingen in Evian PLEEGOUDERS ADELE PAUL IN ONGELIJK (§11 cf §h leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 JUNI 1961 No. 30372 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 55 (Van onze reisredacteur. W. L. Brugsma) In de Wener Hofburg hebben werkvrouwen de rommel weggeveegd, die 1500 journalisten er in twee dagen hadden gemaakt. Het Weense congrescentrum is overgedragen aan een conferentie van gynaecologen, opvallend symbool dat het leven doorgaat, ook wanneer Kennedy en Chroesjtsjow geen overeenkomst met elkaar hebben bereikt. Zij zijn inmiddels teruggekeerd van de top, op welks kille hoogte zij twee keer vierentwintig uur hebben vertoefd. En aleer men vooruitkijkt naar de nieuwe toppen, hoger en lager, want er is immers tot „contact op alle niveaus" besloten, past het de politieke alpinist nog eens om te zien naar de bergreus die hij zojuist is afgedaald. Wat hebben Kennedy en Chroesjtsjow met hun gezamenlijke „Erst- besteigung" bereikt? Men weet hoe mager het resultaat is geweest. Een vage overeenstemming over Laos. De werkelijke proef op de som hierover kan pas in de komende weken genomen worden op de confe rentie over Laos in Genève. Maar zelfs als die hoopgevend zou uitvallen, dan zal er nog een tegenvaller tegenover staan: Chroesjtsjow heeft namelijk om welke reden dan ook elke interesse verloren in een akkoord over het stopzetten der kernproeven. De conferentie daarover, die zich zo moedig in Genève twee jaar heeft voortgewor- steld, zal nu indrogen tot een pure formaliteit! Nieuwe redeneertruc: „wij zijn onschuldig aan de spanningen" Om een inzicht te krijgen in wat de Russen voor hadden met hun tocht naar de top, is het nuttig na te gaan wat de politieke bergsport-verslaggevers uit Moskou tijdens de tocht zeiden. Dat was kort samengevat, het volgende: „Meneer, wat praat U toch van een crisis? Er is helemaal geen crisis. Nu ja, er is een politiek conflictje aan de periferie in Laos. Maar zelfs de Amerikaanse kranten geven toe, dat het een crisis van Amerikaanse make lij is. Wees nu verstandig. De Pathet Lao wint toch, met of zonder oorlog. U kunt kiezen tussen een neutraal Laos met een „vooruitstrevende" rege ring, of een Laos. dat zich bij het „vredeskamp" aansluit. En U spreekt over een crisis in Cuba? die hebben wij toch zeker niet ge maakt! Aha, U bedoelt de crisis in Berlijn. Ja hoor eens, als wij zestien jaar na de oorlog een vredesverdrag met Oost- Duit-sland sluiten en wij zijn ter stond bereid er ook een met West- Duitsland af te sluiten dan is dat geen crisis maar een normale daad. Als U daar abnormaal op reageert door met militaire middelen tegen Oost-Duitsland op te treden, dan is het wederom een crisis van uw makelij Als U tenslotte zegt dat het nieuwe principe van een driemanschap, bestaande uit een Westelijke, een Oostelijke en een neutrale vertegen woordiger, ieder met een veto, in de Ver. Naties en andere internationale organisaties een crisis schept, dan heeft U het weer mis. Ook dit is een normale daad: het aanpassen van de diplomatieke spelregels aan de werke lijke krachtsverhoudingen van het ogenblik. En wat zeurt U toch over dat akkoord inzake het stopzetten der kern proeven? Er wordt toch niet getest? Ja, als U eenzijdig de proeven wilt hervatten, kunnen wij U daar niet vanaf houden. Maar besef wel wat voor een indruk dat op de wereld opinie zal maken. Hoe het zy, wij geloven niet in een crisis. Kennedy en Chroesjtsjow hebben nut tige besprekingen gehad. Het contact zal worden voortgezet. Zolang er ge praat wordt is er hoop, ook al wordt WEINIG WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; Enkele zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweers buien en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 1.58 uur; onder: 14.13 uur. Hoogwater te Katwük te 10.14 en 22.48 uur; laagwater te 5.33 en 18.18 uur. STRANDVERWACHTING Ook morgen zomers en vrij zonnig strandweer, maar de kans op een on weersbui wordt in de middag groter. Zwakke veranderlijke wind. Middagtem- peraturen van 20 tto 23 graden C. Tem peratuur zeewater 14 graden. Vooruit zichten: zomers, maar minder stabiel en iets koeler. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's er niet geschoten. Als Adenauer, De Gaulle en de Westeuropese pers maar geen roet in het eten strooien, dan komen wij met Kennedy tenslotte best tot zaken." Ziedaar wat de Sowjetrussische cor respondenten en hun collega's uit Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije in „ver trouwelijke" gesprekken tegen de Weste lijke journalisten zeiden, terwijl de twee principalen op de top elkaar geen cen timeter toegaven. Het is niet zo moeilijk te construeren wat zij onder elkaar heb ben gezegd. Of liever gezegd, wat zij van bovenaf te horen hadden gekregen, vermoedelijk ongeveer dit: Zet en tegenzet „Wij staan in een sterke positie. Wij komen vooruit, ook zonder oorlog. Maar met die jonge, energieke meneer Ken nedy moeten wij een beetje oppassen. Hij begint op de neutralen te spelen, een club waarin wij tot nu toe het terrein voor ons alleen hadden. Hjj wilde de Westelijke wereld mobiliseren. Nu zal hem dat niet gemakkelijk vallen, want dat moet daar op basis van vrijwilligheid gebeuren en niemand doet graag zomaar afstand van zijn geld, zijn auto of zijn gemak. Daarom praat Kennedy voort durend over crisis en over een dodelijke worsteling met het communisme. Hij moet de mensen bang maken om hen in beweging te krijgen. Wat doen wij? wij gaan die mensen dus geruststellen. Wij zeg gen: er is helemaal geen crisis. Integendeel, wij onderhandelen immers? Wij zeggen de heer Ken nedy een aardige en een flinke man te vinden, helemaal niet ge makkelijk, maar toch verstandig, iemand om zaken mee te doen als hij maar niet teveel naar Adenauer en De Gaulle luistert. Er is dus geen vuiltje aan de lucht. Gaat U gerust met vakantie en geniet er maar lekker van." Naïef maar gevaarlijk Zo zijn de Russen duidelijk bezig te proberen Kennedy in een onbenijdens waardige positie te manoeuvreren tegen over de openbare mening in het Westen, namelijk die van een roepende in de woestijn, een beetje jonge en onervaren man, die nodeloos alarm slaat, net zo lang tot niemand hem meer gelooft als hij roept „de wolven komen". En juist tegen die tijd kómen de wolven dan. Hun eerste uitstapje kan naar Berlijn zyn. In oktober misschien, als heeft Kennedy Chroesjtsjow uitdrukkelijk ge waarschuwd. Natuurlijk is de opzet een beetje naief dat is de Sowjetrussische propaganda trouwens vaak. Maar ongevaarlijk is zij niet. Want het Westen heeft uiteindelijk andere toppen te beklimmen dan de top conferentie van Chroesjtsjow. Topconfe renties dienen namelijk niet om akkoor den te bereiken, alleen om de funda mentele tegenstelling tussen Oost en West niet tot levensgevaarlijke gevolgen te laten komen. De worsteling wordt be slist in het voordeel van degene, die op eigen krachten de hoogste top kan halen zich politiek, economisch en militair in de sterkste positie kan plaatsen. Het valt niet moeilijk te raden wat het Westen nog allemaal te doen staat eer het, vereend aan één touw, zich aan zulke beklimmingen kan wagen. (Zie ook elders in dit nummer) De eerste grote brokstukken van de verongelukte DC-8 „Fridtjof Nansen" van de KLM zijn gevon den. De schipper van de Portugese treiler Senhora da Atalaia" liet gisteren weten, dat hij in zijn vis netten resten van het op 30 mei voor de Portugese kust in zee ge storte straalvliegtuig had gevon den: uiteengereten stukken romp, een stuk kinderspeelgoed, een elektrisch scheerapparaat en elek trische draden. De schipper bracht deze wrakstuk ken op byna twee kilometer van het kustplaatsje Fonte de Telha aan de oppervlakte, op een plaats, waar de zee 66 meter diep is. Aan de opgeviste wrakstukken, die vlak onder het wateroppervlakte dre ven, bevonden zich resten van een of meer inzittenden. Het totale gewicht van de stukken werd door de kapitien op 40 kg geschat. Omdat de gevonden voorwerpen nogal zwaar zijn. zodat zij niet ver weg ge dreven kunnen zijn, hoopt men, dat men hier inderdaad dicht bij de plaats is. waar het ongeluk is gebeurd. De schip per van de „Senhora da Atalaia" heeft zich in ieder geval bereid verklaard te rug te keren naar de plaats, waar hij zijn vondst heeft gedaan. Hij kan deze plek precies aangeven. (Van onze Parijse correspondent) In drie opzichten is het benauwende probleem van Algerije en zijn toe komstige relaties met Frankrijk gisteren weer aan de Parijse orde van de dag geweest. Terwijl de minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, met het staatshoofd generaal De Gaulle de balans opmaakte van twee weken nogal vruchteloos onderhandelen met de FLN in Evian, zette de politie haar on derzoekingen voort naar aanleiding van de formele veldslag, die in de nacht tevoren in Parijs had gewoed en verscheen in het Paleis van Justitie commandant Saint-Marc voor het bijzondere militaire tribunaal om zich op zijn beurt te verantwoorden voor zijn rol die hij bij de militaire putsch van april j.l. in Algiers heeft gespeeld. Saint-Marc is tot 10 jaar veroordeeld Een gevangenisstraf van 10 jaar luidde het vonnis tegen deze officier, die een der voornaamste handlangers van de ex- generaals Challe en Zeiler is geweest, die vorige week, zoals bekend, tot 15 jaar werden veroordeeld. De eis luidde 5 tot 10 jaar. In het Elysée zou tussen de president der republiek en zijn vertrouwensman en minister van Algerijnse Zaken, Louis Joxe, ongetwijfeld ook wel de vraag zijn besproken hoe de conferentie van Evian op gang kan worden gebracht, nu de beide standpunten zich concreter heb ben afgetekend. Momenteel kristallise ren zich die posities vooral rond terri toriale eisen van de FLN. die de Sahara als Algerijns grondgebied erkend wil zien, en, anderzijds, het Franse verlan gen een bevoorrechte positie te verkrij gen voor de Europeanen in dat land. Wanneer men het Franse staatshoofd het voornemen toeschrijft veel soepel be grip tegenover de Algerijnse deputatie te willen betrachten, vraagt men zich gelijktijdig in Parijs in diplomatieke kringen af welke politieke betekenis moet worden gehecht aan het onrust barende terreuroffensief dat de FLN nu opnieuw in Frankrijk zelf heeft ontke tend. Bedoelt de FLN met deze nieuwe golf van terreur duidelijk te maken dat het nog steeds geenszins van plan is de wapens te strekken zolang geen po litiek akkoord in Evian is gesloten? Een Van de Nederlandse commissie van onderzoek waren juist tijdens het afge lopen weekeinde de meeste leden on- verrichterzake naar Nederland terugge keerd. Onder hen bevond zich bijna het hele medische team op dr. R. de Wit van de K.L.M. na. Ook het hoofd van het bureau veiligheid van de K.L.M., de heer G. C. Wangsbeek en de groeps commandant der Rijkspolitie op Schip hol, adjudant M. C. Weijmer, zijn nog in Lissabon. Zoals bekend waren op het smalle strand bij Fonte da Telha tot nu toe slechts kleine overblijfselen aangespoeld van het toestel, dat op die vroege dins dagmorgen vlak na de start uit Lissa bon met 61 inzittenden onder de zee oppervlakte is verdwenen. Niemand overleefde de ramp van dit twee weken in gebruik zijnde toestel, dat door de K.L.M. voor deze vlucht was uitgeleend aan de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij VIASA. Nog steeds tasten de deskundigen in het duister omtrent de oorzaak van dit tragische ongeluk. Mis schien, dat de nu gevonden brokstukken iets meer kunnen onthullen. gewelddadig en bloedig pressiemiddel derhalve op de Franse delegatie in Evian. Of is deze bloeddorstige manifestatie slechts het bewijs, dat de Algerijnse de legatie in Evian haar wil om een einde aan de vijandelijkheden te maken niet vermag op te leggen aan zekere extre mistische stromingen van het Algerijnse verzet? In Franse uniformen In elk geval hebben de Franse autori teiten gisteren met de schrik om het hart moeten constateren dat in Parijs nog nooit een veldslag tussen politie en Algerijnse terroristen was geleverd van een omvang als die welke in de nacht van zondag op maandag woedde. Niet alleen het aantal slachtoffers dat bij vijf verschillende vuurgevechten in Parijs gevallen is 11 Algerijnen ge dood en 8 politieagenten gewond wet tigt die schrik. Zo mogelijk nog onrust barender is het feit dat voor het eerst de terroristen van de FLN nu in Franse uniformen zijn opgetreden. Vier der gesneuvelde FLN-mannen waren namelijk in uniformen van het Franse leger gekleed, soldaten die hun garnizoenen in Frankrijk met verlof - verlaten hadden om in Parijs slag met de politie te gaan leveren. Ook de om standigheid dat de Algerijnse activisten van wapens waren voorzien die uit spe ciale FLX-arsenalen in Frankrijk af komstig zijn, doet de vrees nog stijgen dat van hun kant nu een nieuwe en grootscheepse actie wordt voorbereid. Bij diverse invallen heeft de Franse politie gisteren intussen de hand weten te leggen op een fünke voorraad wa pentuig, pistolen, granaten en acht mi trailleurs die blijkbaar voor andere aan vallen door de FLN waren opgeslagen. Doch hoeveel moordtuig ligt er ten be hoeve van de FLN nog opgetast dat tot dusver voor het speurend oog van de politie verborgen is kunnen blijven? Dat intussen ook de Franse activis ten de politie nog voortdurend zorgen verschaffen, is afgelopen nacht opnieuw gebleken, toen een bom met zware plas ticlading ontplofte in het huis in Mont- martre. waar de vrouw en de twee doch ters van de politieke adviseur van de FLN, Boemendjel, wonen. Geen der be woners werd gewond, maar de scha de was aanzienlijk. De blonde Zweedse actrice Bibi Anderson heeft gisteren tijdens de internationale filmweek in Arnhem de première bijgewoond van haar film ..Het oog van de duivel". Staatssecretaris Scholten. die de première bijwoonde, in gesprek met da actrice Rode tegenregering in Zuid-Vietnam Communistische guerrilla-troepen pro beren een autonome regering te vesti gen in de bergachtige gebieden van Zuid-Vietnam, aldus is van gezagheb bende zjjde in Saigon meegedeeld. De regering zou het streven van de com munisten tegengaan, maar haar Invloed zou niet groot zijn onder de nomadische bergstammen. Uit regeringsbron is vernomen, dat in de afgelopen 10 dagen 131 communis tische guerrilla-strijders zyn gesneuveld en 26 man van de regeringstroepen by 15 gevechten. De botsingen tussen rege- gingstroepen en communistische guerril la's waren thans van veel grotere om vang dan voor de presidentsverkiezingen ln april. Het echtpaar Kennedy heeft gisteren in Admiralty House in Londen de lunch gebruikt met het echtpaar Macmillan. Admiralty House is de ambtswoning van NIac- millan zolang Downingstreet 10 verbouwd wordt. Verblijf baby in ons land hangt aan een zijden draad De minister van Justitie heeft noch jegens de pleegouders noch jegens het kind zelf onrechtmatig gehandeld door geen definitieve verblijfsvergunning te verlenen voor de nu bijna één jaar oude Oostenrijkse baby Adèle Paul. Dit is de kern van de uitspraak, die de vice-president van de Haag se rechtbank, mr. J. H. C. Slote- maker, vanmorgen heeft gedaan in het kort geding om deze baby. De gevraagde voorzieningen en bevel aan de minister om alsnog een definitieve verblijfsvergunning te verstrekken werden dan ook afgewezen. Nu de pleegouders het echt paar De Leeuw uit Oegstgeest dus in het ongelijk zijn gesteld, is het verdere verblijf van Adèle Paul in ons land aan een zijden draad komen te hangen. Hangende het geding heeft minister Beerman toe gezegd alsnog de permanente vreemdelingen-adviescommissie te horen over het geval van de Oos tenrijkse baby. Deze commissie komt op 12 juni een dag na de eerste verjaardag van Adèle Paul bijeen om deze zaak te bespre ken. Het kind kan nog in ons land blijven totdat de commissie zich heeft uitgesproken. (Voor de overwegingen van de vice- president zie men elders in dit blad). Uit het Leidsch Dagblad van 7 Junij 1861J Het middel tegen de moeras koortsen aan de Zambezi, door dr. Livingstone uitgevonden, be- 1 staat uit een mengsel van jalap- 1 pa, kwik en kinine, in gelijke hoeveelheden, en eenige droppe- f len tinctuur van karmonk. Na hiervan pillen gegeven te heb ben, geneest men verder met 1 kinine. Dit middel werkt zeer spoedig, en, wat vreemd is, ver heft zich de koorts, dan gaat zij voor een veel kleiner dosis weg dan men vroeger nodig had ge- had.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1