Karel I Jackie Kennedy (Amerikaanse Sissi) versloeg Weners op eigen terrein.... Twee botsende goederentreinen veroorzaakten ravage bij Tilburg „Ontspanning" in Wenen ook naast de politiek Er zal water in wijn moeten worden gedaan9 Kennedy en Chroesjtsjow machteloos tegenover het typisch-Oostenrijkse charme-offensief.... Bevolking was zeer geestdriftig bij de aankomst der Kennedy's CHARMANT 20voorf1.- gedood Machinsten De lokomotieven en 22 wagons werden volkomen vernield Stijkel over luchtvaar to verleg Verrassende vrijspraak in Belgisch moordproces Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 juni 1961 Derde blad no. 30371 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Wenen heeft Jackie Kennedy aan zijn hart gedrukt als was zij een tweede keizerin Sissi! De laaiende ontvangst in stromende regendie de Kennedy's zaterdag ten deel viel in duidelijk contrast met het ge reserveerde welkom bij stralende zonneschijn waarmee de Chroesjt- sjows vrijdag genoegen moesten nemen kon nog worden toege schreven aan de duidelijke voorkeurdie het neutrale Oostenrijk voor het vrije Westen heeft. En er zat ook bemoedigend medeleven in voor de jonge president, die zijn diplomatieke vuurdoop tegemoet ging. Van wege dat alles bejubelde een drijfnatte menigte de per luchtpost uit Amerka aangevoerde Cadillacs als slagschepen, omstuwd door man nen met scherpe kaken en een pistool-bobbel onder de linkeroksel. Namelyk dat alle handkussen, guitige aria's en hoffelijkheid van „Wien, Wien- nur du allein die uit de oude ver gulde doos waren gehaald van hetgeen men hier de „K. und K." noemt (de keizerlijke en koninklijke Donau-mo- narchie) voor de K. und K." van Ken nedy en Chroesjtsjow (wiens naam in Oostenrijk met een „K" begint) niet op hun plaats waren. Want terwijl te- Klein incident bij officiële staatsiefoto Welk leeuwendeel Jackie in deze voorkeur voor de vrije wereld had, bleek op de decibel-meters toen zij alléén uit reed. Het aantrekkelijk samenstel van slankheid, grote ogen, elegantie en gees tigheid dat Amerika's „first lady" heet, bracht de Weners buiten zinnen en de Weensen misschien nog meer. De combi natie van alle dromen uit de geïllu streerde pers en de films van Romy Schneider reed hier in levende lijve door de straten. De best geklede vrouw ter wereld dronk zomaar bier bij de maaltijd in een eenvoudig Weens restau rant. De echtgenote van de president der Verenigde Staten bezichtigde een klein porseleinfabriekje. De bekwame paardrijdster kjvam een kwartier te laat en verdween voor het einde van de plechtige voorstelling in de Spaanse hof- rijschool. En dat in de hoge tempel der rijkunst, waar de pikeurs in hun bruine uniformen op de dansende Lippi- zaner hengsten met de traditie braken door niet alleen de steek te lichten voor de lege keizerlijke loge, doch voor het eerst minzaam een burgeres groetten. Maar wat voor een burgeres: de Ame rikaanse „Sissi". Tien pijnlijke minuten De climax van de triomf der bevallig heid kwam in de Rococo-zaal van het voormalig keizerlijk slot „Schönbrunn" waar men zaterdagavond aanzat aan het officiële diner tussen kristal, goud en rode zij. Voor het eerst bleek het proto col ook meesterlijk, zij het ironisch te kunnen regisseren: het wilde dat Jackie Kennedy naast Nikita Chroesjtsjow kwam te zitten. Welke bewondering men ook voor Nikita Sergejewitsj mag koes teren, die kan lastig zijn gestalte gelden! Klein en ontzaglijk rond kwam hij aan gerold, wriemelde enigszins verlegen met zijn handen, tuurde schuw omhoog naar het engelengelaat, dertig centimeter bo ven hem, waarin twee wijde, verbaasde ogen onder een wolk van donker haar geamuseerd terugkeken. Het duurde een volle tien minuten eer Nikita de mond, waar hij toch doorgaans geenszins op gevallen is, durfde te openen om Jackie via een tolk enige oude Russische zegs wijzen deelachtig te doen worden. Tijdverlies Voor één ding mochten de Russische zowel als de Amerikaanse gasten Jackie in Schönbrunn dankbaar zijn. Diner en schouwspel in het keizerlijk slot hadden voor de Weners een slinks doel: hun stad mag dan niet langer een centrum zijn van een imperium, waarin de zon nooit ouderging, zü zouden de Russische en Amerikaanse barbaren eens even pijnlijk hun culturele superioriteit la ten voelen. Het begon er werkelijk even angstig op te lijken, Ky de voorbereidin gen van de staatsiefoto ging John Ken nedy per ongeluk op de brede moedenyke schoot van Nina Chroesjtsjow zitten. Met nog maar 3 centimeter te gaan, veerde hij op het laatste ogenblik uit zyn vergissing terug en hy vond zyn houding de hele avond niet weer. Nikna spreidue bij het spektakel na het diner ouverture van Mozart, twee opera aria's en wat operette-geniemendal zyn knieën uiteen, legde daar zijn han den op en dacht kennelijk aan de mais- produktie in de Sowjet-Unie, Laos en i>eriijn en verveelde zich stierlijk bij zoveel tijdverlies. Galina kon de situatie onmogelijk redden Alleen Nina, naast John Kennedy ge zeten, amuseerde zien bij de iy-de eeuw- se weense opvatting van cultuur, die txouwens ae 20-ste eeuwse visie in Mos kou zeer na by komt. Zy keuvelde ge animeerd achter haar programma, aat zij koset ais waaier gebruikte, met John i-itzgerald, die zy wel een aardige boy leek te vinaen. Maar een goedmoedig unerlyk als het hare ziet de ietwat sno- bisuscne Wener liever in de keuken dan aan een staatsiedis. Haar dochter Galina tenslotte vermocht de Weense gasten evenmin te imponeren: zy is elektro- ïngemeux en heeft haar hoofd vol met Qe problemen van industriële automa tisering. Weners prefereren een guitiger type. zjO zouden de grote machtsblokken by na machteloos tegenover het Weense ciiarme-offensief hehben gestaan, ware uackie Kennedy er niet geweest. Zy aeed weliswaar niets, zei nauwelijks wat, glimlachte eens, was eenvoudig boven matig fraai en sloeg daarnee de ganse keizerlijke cultuur de wapens uit de hand. Wanneer de Oostenrijkse presi dent Scharf haar maar aankeek, werd hy al beurtelings rood en wit de Oostenrijkse kleuren trouwens stot terde, knipperde met zijn ogen en ge droeg zich nog linkser dan de premier aller Russen. Pas nadat Jackie Wenen op eigen ter rein had geklopt viel er wat anders op. nor en sopraan duetten kweelden zaten de twee topleiders met hoofd nog vol Laos. En zolang zij het over Laos niet eens geworden zijn vallen er in de tropische jungle aan de andere kant van de wereld iedere dag nog een paar mensen met Amerikaanse of Russische kogels In hun lichaam, zonder precies te weten waarom het gaat. Advertentie Koffers gepakt? Niets vergeten. Klaar om te vertrekken. Wacht evensigaartje? Natuurlijk, Charmantjes, die moeten ook mee. Lekker, zo'n geurig rokertje onder weg. Jaarvergadering Volksbond tegen drankmisbruik In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft de Volksbond tegen drankmis bruik zaterdagochtend haar jaarverga dering gehouden, die werd by gewoond door ongeveer 100 vertegenwoordigers van de verschillende afdelingen van de bond. De voorzitter, mr. P. H. Valent- goed (directeur-generaal van de Ar beid), legde tijdens deze vergadering de nadruk op het belang van de drang naar arbeidstijdverkorting voor de bond, welke drang van de mens meer beheer sing zal vergen. Hij zag in de verkor ting van de werktijd een nieuwe im puls voor het werk van de bond, dat zich vooral concentreert op het z.g. can- tinewérk. In totaal 170 kantines in ons land verzorgt de Volksbond tegen drank misbruik de consumptie verspreiding. Zo werden er dit jaar ruim 27 miljoen kop pen koffie in deze kantines uitgeschon ken. Het aftredende lid van het hoofdbe stuur de heer D. van der Ende werd herbenoemd. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Etage uitgebrand Gistermorgen omstreeks zeven uur is in het perceel Falckstraat 25 te Den Haag een zware brand uitgebroken. De oorzaak was het spelen met lucifers door kinderen. De brand ontstond in de voor kamer van de eerste etage. De bewoon ster wier man varende is vluchtte in paniek het huis uit, evenals de be woners van de tweede etage. Bij deze vlucht werden alle deuren opengelaten, zodat het vuur zich via de trap snel naar boven uitbreidde. Bij de komst van de brandweer sloe gen de vlammen uit de eerste etage naar de daklijst. Door de grote hitte braken daarop de ruiten van de tweede verdie ping. zodat, de gordynen daar in brand vlogen. Niettegenstaande de ernstige toe stand gelukte het de brandweer met twee nevelstralen het vuur vry spoedig te bedwingen. De eerste etage brandde ge- Bestuurder reed door een onveilig sein Dicht bij Tilburg, over het Wilhelminakanaal is in de nacht van zaterdag op zondag om een uur een goederentrein uit de richting Boxtel in botsing gekomen met een goederentrein uit Tilburg, die bestemd was voor Den Bosch. De beide wagenbestuurders, de 39-jarige J. A. C. Bressers uit Roozendaal, en de 344-jarige W. Brouwers uit Den Haag, werden op slag gedood. Een enorme ravage van uit de rails gelopen en over elkaar heen geschoven wagens versperde de baanvakken Tilburg—Den Bosch en TilburgOisterwijk volkomen. Omstreeks een uur reed uit Tilburg een goederentrein met 58 wagons met bestemming Den Bosch. Uit de richting Oisterwijk naderde een goederentrein met 37 wagons met bestemming Tilburg. Juist op de splitsing van de lijnen naar Den Bosch en Oisterwijk, nabij het Longa-terrein, enkele honderden meters voorbij het viadukt over het Wilhelmina kanaal, vond een frontale botsing plaats tussen de beide elektrische locomotieven. De ravage was zo groot, dat de slacht offers slechts met moeite uit hun ver wrongen machines konden worden ge haald. Bestuurder B. Bressers moest zelfs worden uitgezaagd. De conducteurs van beide treinen bleven ongedeerd. Van beide goederentreinen liep een aantal wagons uit de rails terwijl andere op en over elkaar werden geschoven. Spoedig werd met het opruimingswerk begonnen. De onbeschadigde wagons werden afge voerd, terwyl de dienst Weg en Werken van de Ned. Spoorwegen begon met het vrymaken van het versperde baanvak. Door onveilig sein Het is gebleken, dat de trein uit Oi sterwijk naar Tilburg door een onveilig sein is gereden. Bij de frontale botsing met de trein uit Tilburg naar Den Bosch hadden beide treinstellen een vaart van 60 kilometer. Hoewel de seinhuiswachter de heer C. Schellekens, nog geprobeerd heeft met het zwaaien van een rode lamp de trein uit Oisterwijk te doen stoppen, mislukte deze poging. De heer Brouwers is van zijn machine gesprongen toen hij de botsing zag aankomen, maar hy werd vermorzeld door de wrakstukken van de in elkaar gedrukte goederenwagens. De heer Bressers raakte dermate be kneld, dat hij met behulp van snijbran ders moest worden bevrijd. Beide machinisten moeten op slag dood zijn geweest. Ofschoon hulp snel ter plaatse was kon men door de enor me ravage pas 's morgens om half vijf met het grote opruimingswerk beginnen. In totaal werden 22 volgeladen goede renwagens vernield. De twee elektrische locomotieven van de serie 1100 en ter waarde van f. 900.000.elk, zijn even eens totaal vernield. By de botsing had het voorste gedeelte van de trein uit Til burg juist de spoorbrug verlaten. Door de geweldige klap schoven de wagens, die zich nog op de spoorbrug bevonden in en driehoog op elkaar. Gistermorgen vroeg heeft de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. Lohman, zich naar de plaats des onheils begeven. Voor zyn vertrek naar de Verenigde Staten ,waar hy zich na een onder breking van een week weer bU de Ne derlandse luchtvaartdelegatie zal voegen heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stykel, za terdagmiddag op Schiphol commen taar geleverd op drie eisen van het Amerikaanse State Department, waar aan de KLM zal moeten voldoen, in dien zij landingsrechten op de Am- rikaanse westkust wil verkrijgen. Deze drie eisen zyn gepubliceerd in het Ame rikaanse weekblad „Aviation Week". Nadat in het desbetreffende bericht gemeld was, dat het State Department vorig jaar zonder meer weigerde lan dingsrechten aan de KLM op de west kust te verlenen, werden de drie eisen geformuleerd. 1) De KLM zal zich moeten baseren op het zelfde aantal passagierskilome ters ten aanzien van het vervoer naar en van de V.S. als in 1960 en daar dus niet meer boven uit komen. 2) Van dit totale transatlantische ver keer tussen Nederland en de V.S. zal maximaal 20 procent mogen ressorte ren onder het „fifth freedom traffic", het geheel vrije verkeer dus, waaronder ook het transitoverkeer valt. 3) Passagiers uit de y.S., die minder dan 72 uur in Amsterdam doorbrengen voor zij verder reizen, worden beschouwd als transitpassagiers en vallen dus on der deze 20 procent. heel uit en alle kamers op de eerste en tweede verdiepmg kregen brandschade. Door de enorme rookontwikkeling moes ten de brandweerlieden van perslucht maskers gebruik maken. Zowel de be- wonders van de eerste als van de twee de etage waren tegen brandschade ver zekerd. Incidenten in Japans parlementsgebouw Het Japanse parlement heeft zater dag een wetsvoorstel aanvaard, waarbij politieke gewelddaden worden verboden. De behandeling van het ontwerp ging gepaard met ernstige incidenten in het parlementsgebouw terwyl er buiten vakbondsvertegenwoordigers en studen ten tegen het voorstel demonstreerden. De voorzitter van het parlement, Ktf- ose, die door een lijfwacht van de li- naar zijn plaats was gebracht, moest in de loop van het debat de voorzit terszetel ontruimen voor dertig leden van de socialistische oppositie. Toen er ge stemd werd moest hij genoegen nemen met een plaats opzy in de zaal. Vijfduizend man van de politie werd naar het parlementsgebouw gestuurd, toen het aantal betogers tegen de mid dag ongeveer 20.000 bedroeg, nadat het bestuur van het linkse vakverbond en linkse studentenorganisaties hun leden hadden opgeroepen voor een massa-de monstratie. Bij gevechten voor het ge bouw werden twintig politiemannen en vier studenten gewond. Zes studenten werden aangehouden. Het was de groot ste betoging die tot dusver dit jaar in Tokio werd gehouden. Bij ongeregeldheden in verscheidene delen van het land naar aanleiding van de wet. waarbij politiek geweld wordt verboden, zijn tenminste 58 politieman nen gewond. De betogingen waren door links groeperingen geïnspireerd. Volgens studentenorganisaties m Kioto werden daar 249 van haar leden by de botsin gen gewond. De staatssecretaris bevestigde deze eisen in grote lijnen, al voegde hy er aan toe, dat de genoemde cyfers „niet geheel nauwkeurig waren". Een ver plichte „stop-over" van 72 uur noemde hy „domweg lachwekkend". Hy illu streerde dit met een voorbeeld; „Ik zelf ben gisteren uit Wenen hier aangeko men, waar ik een verkeersconferentie heb bygewoond. Ik heb 's avonds een vergadering in Den Haag geleid, ben thuis geweest, heb vanochtend gewerkt en vertrek nu naar New York. Willen de Amerikanen nu beweren, dat Am sterdam niet myn eindbestemming wal en dat ik een transit-passagier ben"» De staatssecretaris gaf nog een der- gelyk voorbeeld. Hij wilde dan ook niet zeggen of hy nog op enig succes van de komende besprekingen rekende. Wel was hy het met de opvatting eens, dat dit niet alleen kan worden bereikt, indien beide delegaties water in hun wyn doen. Hoe lang de besprekingen nog zouden duren hing af van het verloop van de discus sies zelf. Vele protesten tegen „uitroeiingsoorlog" in ANGOLA Het Engelse liberale blad „The Ob server" schrijft dat het Portugese optre den In Angola „zo mogeiyk nog erger is" dan Zuid-Afrika. „De afgelopen maand hebben de Portugezen meer Afrikanen vermoord dan er gedurende de laatste honderd jaar in de Unie van Zuid-Afri ka zyn gedood. En tenzy de Verenigde Naties tussenbeide komen zal het nog erger worden." „Zal Engeland de plicht van de Ver enigde Naties aanvechten in Angola tussenbeide te komen, wanneer 50.000 of meer Afrikanen zullen worden vermoord als tegen het einde van deze maand de regens ophouden, zoals van officiële Portugese zyde openlijk is gedreigd?" „De enige reden om zich tegen de plicht om te interveniëren te verzetten zou zyn wanneer tussenbeide komen het risico van een wereldoorlog zou inhou den: dat is niet het geval". „De monsterachtige misdaad die de Portugese dictatuur beraamt kan en moet worden voorkomen". Tachtig vooraanstaande roomskatho- lieken en protestanten uit de Verenigde Staten en Canada hebben in een open brief aan de president en het volk van Portugal onderhandelingen met de poli tieke leiders van Angola bepleit, om een „redelyke oplossing" te vinden opdat een einde komt aan de incidenten, zy spre ken de vrees uit dat de situatie in Ango la zal uitlopen op een uitroeiingsoorlog tussen Portugezen en Afrikanen. Tot de ondertekenaars behoren pater John Lafarge, hoofdredacteur van het blad „America", senator Joseph Maho- mey en ds. Bennett, de leider van de Canadese zending. De regering van de republiek Kongo- Leopoldstad heeft een beroep gedaan op de wereld, haar invloed aan te wenden en de nodige druk uit te oefenen op Portugal opdat een einde gemaakt wordt aan „de uitroeiingsoorlog in Angola" en het recht op zelfbeschikking van het volk van Angola erkend wordt. Een Belgische jury heeft zaterdag een 41-jarige vrouw en haar 31-jarige vriend vry gesproken van moord met voorbedachte rade, nadat beiden had den bekend deze misdaad te hebben ge pleegd. De jury, die voor een van de eerste keren in de geschiedenis onder voorzitterschap stond van een vrouw, kwam tot deze uitspraak na de behan deling van deze zaak voor het Assisen hof van de provincie Brabant in Brus sel, een hoger Belgisch Gerechtshof dat ernstige misdrijven, politieke en pers delicten behandelt. Op 19 januari van het vorige jaar werd in de plaats Tubeke de zwager van de vrouw, een 30-jarige spoorwegarbei der, in zyn woning door een geweerschot gedood. Tydens het proces bleek, dat de vrouw een verhouding met haar zwager had verbroken en vriendschap had aan geknoopt met een 31-jange bakker. In naar aanwezigheid loste de nieuwe vriend het schol, dat haar zwager dode- lyk trof. De advocaat-generaal by 't hof had de jury gevraagd beiden te beschul digen van moord met voorbedachte rade. De verdedigers van de twee beklaag den voerden in hun pleidooien aan. dat de vrouw, die uit haar eigen huwelyk reeds kinderen heeft, tot ae daad was gekomen „onder de invloed van een on- schryfeiyke terreur" van de jaloerse I zwager en dat zy „geen andere oplossing I zag haar eigen leven te redden dan door te doden". Tydens het proces kwamen ook dreigbrieven ter sprake, die het slachtoffer aan zyn schoonzuster had geschreven. Ter verdediging van de an dere beklaagde werd aangevoerd, dat deze tot de daad was gekomen ter be scherming van zyn geliefde. Ondanks het feit, dat de advocaat- generaal in zyn requisitoir aanvoerde, dat de moord byna een maand te voren was beraamd, had de jury slechts een uur nodig om tot een ontkennend ant woord te komen op de vraag, of beide beklaagden schuldig waren aan moord met voorbedachte rade. Beiden hebben 16 maanden in voor arrest doorgebracht. Wenen heeft misschien enige ontspanning gebracht in de politieke wereldsituatie. Tus sen de bedrijven door hadden de leiders van de twee grote wereldmachten echter ook ge legenheid in gezelschap van hun echtgenoten recreatieve ontspanning te vinden tijdens een gala-avond, aangebeden door de president van de Oostenrijkse republiekLinks Kenne- dy in gesprek met Nina Chroesjtsjow. rechts Jackie Kennedy In gezelschap van Chroesjt- SJOW. Dertig partituren van operazanger gestolen Zwaar gedupeerd is de 33-Jarige Joe- goslavische opera- en radiozanger Ro- dolfo Sutey (bas-bariton uit wiens wagen, die in de Concertgebouwbuurt te Amsterdam by zyn hotel geparkeerd stond, in de nacht van zaterdag op zon dag een aktentas met een dertigtal par tituren werd gestolen. De zanger raakte daardoor de partituren van vry wel zyn gehele repertoire kwyt. Dezelfde nacht werd ook nog een tweetal elders ln Zuid geparkeerde auto's opengebroken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9