Siraalbommenwerper neergestort door bravoure van de bemanning Moord op rondvaartboot zeer snel opgehelderd Skelteren kan ook in Hazerswoude goed Noodlottig drama tijdens ruzie tussen kapitein en los-werkman BOSCH BOSCH Alpheus burgemeester voltrekt huwelijk van eigen dochter ANWB wegwijzers voor Suriname Schrale opkomst voor Franse kantonnale verkiezingen MAANDAG 5 JUNI 1961 Opmerkelijk politie-succes De Rotterdamse rivierpolitie heeft dit weekeinde een opmerkelijk succes behaald door een in de nacht van vrydag op zaterdag aan boord van de rondvaartboot „Rijnhaven" gepleegde moord, waarvan commissaris A. M. Starrenburg zaterdag morgen om elf uur zeven uur na de misdaad nog had gezegd, dat de hele zaak hem een volkomen mysterie was, zonder enig aanknopingspunt, in recordtijd op te helderen. 's Middags om vier uur al werd de vermoedelijke dader in arrest gesteld en gistermiddag legde de man een volledige bekentenis af. Het was de 28-jarige kapitein van de rondvaartboot uit Rotterdam. Hij verklaarde zijn slachtoffer, de los-werkman Wilhelmus van Leeuwen (33), tijdens een felle ruzie met een ijzeren staaf te hebben afgeranseld. Beide mannen waren gehuwd; Van Leeuwen leefde gescheiden van zijn vrouw, en dat is ook de reden, waarom geen aangifte van zijn vermissing was gedaan. Advertentie De snelle ontwikkeling ln het onder zoek was zaterdagmorgen beslist nog niet te voorzien. De recherche stond namelijk bij de ontdekking voor een volkomen raadsel. Het slachtoffer lag bij een trapje, dat van het bovendek naar de salon leidt, met een ingesla gen schedel, voorovergebogen in een plas bloed, gekleed in een overhemd en een donkere broek. In de zak zat alleen een pakje sigarettenvloeitjes; hij had geen enkele identiteitspapier bij zich. Andere „stille getuigen" van dit drama, dat zich op een van de stilste plekjes van het Rotterdamse havengebied had afgespeeld, waren omvergeworpen ban ken en tafels, die duidden op een worste ling, plassen bloed in de salon, sigaret tenpeukjes, dopjes van bierflesjes en een ingedrukte provisiekast. De boot werd voor een nader onderzoek naar de Park haven gebracht, waar ook de patholoog anatoom. dr. J. Zeldenrust, sectie op het stoffelijk overschot verrichtte. La ter werd prof. Proentjes van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag eveneens bij het onderzoek ingescha keld. Noodlottige plek De identiteit van het slachtoffer een forse, stevig gebouwde man kon aan de hand van vingerafdrukken vrij spoedig door de dactiloscopische dienst van de politie worden vastge steld. Hij had een strafregister. Het was het eerste aanknopingspunt, waarmee enkele rechercheurs een speurtocht langs verschillende café's begonnen. Daar wezen de aanwijzingen op, die uiteindelijk het net strak om de dader trokken. Beide mannen hadden name lijk 's avonds gezamenlijk enkele établis sementen bezocht. Commissaris Starrenburg en zijn me dewerkers waren inmiddels al onbewust op het definitieve spoor gekomen, lou ter en alleen door hun in een lange politie-ervaring gescherpte intuïtie. De houding van de kapitien was namelijk de gehele dag te onnatuurlijk vrolijk en cynisch geweest voor een man, die de leiding had op de boot waarop een misdaad was gepleegd, s'Morgens tij dens het onderzoek had hij op de Oos terkade grapjes over het drama gemaakt met journalisten en politiemannen, qua si verongelijkt, omdat hy niet op zyn schip mocht. Tijdens de vaart naar de Parkhaven vroeg hy meermalen het slachtoffer te mogen zien en toen dat uiteindelijk bij het bureau van de ri vierpolitie gebeurde, toonde hij geen en kele emotie. Een kleine, donkere plek, onderaan zjjn zwarte uniformbroek, werd hem uit eindelijk noodlottig. Commissaris Star renburg liet hem zijn kleding uittrek ken en stelde hem in arrest. Prof. Froentjes toonde later aan, dat de don kere plek inderdaad een bloedvlek was, die de man tevergeefs had geprobeerd weg te wassen. Zjjn verweer was, dat hij een kleine verwonding had by zijn knie. Maar er waren inmiddels nog an dere aanwijzingen gevonden. De politie hond „Astor" wees tot drie keer toe bij een sorteerproef op de lucht van de bierdopjes de kleding van de kapitien aan als die van de dader. Bovendien trof de politie bloedspatten aan op de schoe nen en de pet. Bij de man thuis vond men een overhemd, vest en sokken, die juist door zijn vrouw waren gewassen. Die kleding had hij 's nachts aan ge had. Zijn uniformjas had hij aan boord uitgetrokken. De kapitiein ontkende nog lange tijd, cynisch en star, ook maar iets met de zaak uitstaande te heb ben. Gistermiddag zwichtte hij tenslotte onder de druk der feiten en legde hy een volledige bekentenis af. In dolle drift. GOLF Noordwijksche Golfclub De wedstrijd om de Graaf van Lim burg Stirum Beker, een dames stroke- play over 18 holes, welke zaterdag op de banen van de NGC werd'gespeeld, werd gewonnen door mevtouw Polak. Tijdens zwemwedstrijden in Mos kou heeft Youri Phounikow (Rusl) het wereldrecord op de 100 meter school slag geëvenaard met een tijd van 1 mi nuut 11.4 seconde. Het wereldrecord staat sinds 5 mei van dit jaar op naam van zyn landgenoot Leonid Kolesnikow. De Amerikaan Emile Griffith heeft zaterdagavond in Los Angeles zyn we reldtitel in het weltergewicht met succes verdedigd tegen de Mexicaan Gaspar Ortega. In de twaalfde ronde van het op 15 ronden afgesloten gevecht staakte de scheidsrechter de stryd om Ortega een verdere afstraffing te besparen. De 25-jarige Cubaanse bantamge- wicht José Rigores is zaterdagmorgen in New York overleden aan de gevolgen van een k.o.-stoot, die hy 29 mei j.l. tydens een wedstryd te New York op liep. De Belg J. Moerman is gisteren winnaar geworden van het internatio nale amateur kampioenschap van Ne derland, dat op de golflinks van de golf club „De Pan" in Huis ter Heide is ge houden. In de finale versloeg hy de Amerikaan Harry E. Gunn met 3 en 2. Het Amerikaanse golfteam is win naar geworden van het toernooi om de Canada Cup, dat ln Dorado Beach (Por to Rico) is gespeeld. De Amerikanen hadden voor de 72 holes in totaal 560 slagen nodig. De Amerikaan 8am 8nead behield de leiding in het individuele klassement. Zyn score bedroeg 272. Het Nederlandse team, bestaande uit Kees Cramer en Gerard de Wit, kwam tot een score van 628. Toen kon men ook het gehele drama reconstrueren: de mannen waren 's nachts om drie uur over een langszy de Oosterkade liggende boot aan boord van de „Rijnhaven" gegaan om daar hun boemeltocht voort te zetten. De kapitein wist namelijk, dat op zyn schip nog een ruime drankvoorraad was. In de salong was ruzie ontstaan, volgens de kapitein omdat zijn metge zel hem op een oneerbare wijze bena derde. Hy zou toen in dolle drift een ijzeren staaf hebben gepakt en zyn vriend, die hij alleen als „Wim" kende, de schedel hebben ingeslagen. Geschrok ken door zijn daad heeft hjj later nog geprobeerd de sporen van de misdaad uit te wissen. Het jasje en de overjas van het slachtoffer werd in de Maas gegooid (de overjas is inmiddels opge- dregd), evenals de staaf. Zelfs heeft de kapitein nog geprobeerd ook het ver starde lichaam over boord te werpen, maar hij kwam er niet verder mee dan tot op de trap. Thuis werd alle kleding gewassen. De dader heeft zaterdag de gehele dag kans gezien zyn dramatisch geheim voor de buitenwereld verborgen te hou den. Nadat hy zyn boot in de Park haven had afgemeerd, is hij nog naar een kapper gegaan en toen hem uitein delijk werd medegedeeld, dat hij ver dacht werd van moord, was zyn reactie nog die van een volkomen onschuldige. Merkwaardig in deze zaak blijft de houding van de wachtsman, die 's nachts W IJ Z IJ N HET EENS 2 tak t- bougies thermo m/asf/C afgestemd op het hedendaagse verkeer en voor het starten als eerste kracht batterijen Vergadering voormalig veriet Nederland In de zaterdag te Utrecht onder voor zitterschap van de heer J. J. F. Borg- houts gehouden jaarvergadering van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland is uitvoerig van gedachten gewisseld over de actie geesteiyke weerbaarheid. De periodiek aftredende hoofdbestuurs leden mej. N. van der Kort (Schiedam), J. Borghouts (Rotterdam) en W. Schmidt (Zeist) werden herkozen De heren Diamant en Van IJzendoorn hebben hun bestuurslidmaatschap neer gelegd. De heer Bernard Diamant (Am sterdam) werd benoemd tot erelid. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren J. Rot (A'dam) Th. J. A. Doove (Doetinchem), J. B. Vermeulen (Breda), W. E P. M. W. Domsdorf (Ol- denzaal) en A. M. Stuy (Utrecht). De N.F.R. heeft besloten ernaar te biy- ven streven, dat 5 mei gevierd zal wor den als nationale feestdag. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat het Ambonese verzet nog steeds ge negeerd wordt. Het hoofdbestuur zal contact opnemen met de voormannen der Zuid-Molukkers. Het hoofdbestuur werd voorts gemach tigd besprekingen te voeren met de „Ver- zetsster Oost-Azië", die om samenwer king of fusie gevraagd had. Uitstekende verhouding Koninkrijksdelen Minister-president S. D. Emanuels van Suriname en vice-premier drs. H. A. Korthals loofden zaterdagmorgen het initiatief van de Kon. Toeristenbond, de ANWB om van Paramaribo uit een wegwUzersysteem in Suriname te gaan ver zorgen. „Nog nooit is de verhouding tussen de regeringen van Nederland. Suriname en de Ned. Antillen zo goed geweest als nu", zo verklaarde minister-president Emanuels. „De verhouding tussen de volkeren is ook zeer goed". Aan het eind van het tienjarenplan voor de Surinaamse wegen komt thans de ANWB, die ook in Suriname vele leden telt, met het wegwyzersysteem. De heer A. Blankert hoofddirecteur van de ANWB. bood minister Emanuels een klein model van de nieuwe weg wijzers aan. ..Wij trachten hiermee op ons eigen terrein te uwer eer en ook te uwer informatie iets te verwezenlijken van de Koninkryksgedachte, zoals die het toezicht hield op de schepen. HIJ had twee mannen, van wie een in een uniform, aan boord zien gaan, en de kapitein had hem later nog een biertje gebracht. Maar doordat de man een noodhulp was, had hij de kapitien niet herkend en had hy ook geen aandacht geschonken aan de gebeurtenissen. Buiten gebeuren klaar, baan geopend Spandoeken en vrolijk wapperenden vlaggen. Brullende luidsprekers op rondrijdende auto's. Hazerswoude hield voor het eerst in zijn ge schiedenis skelterraces. Het parcours liep via de Lindelaan over het schoolplein naar de Ds. H. Boschstraat en zo weer terug naar de Lin delaan. Achter de school bevonden zich de pits. Hier kon men de kleine auto's bewonderen en al vast van het enorme lawaai, dat zij produceren, kennis maken. Voor degenen, die hadden gedacht voor niets het terrein te kunnen betreden moet deze middag ongetwijfeld een teleurstelling zijn geweest, omdat de baan op een onneembare vesting leek; alle bruggen waren op gehaald. ook in een verkeers- en toeristenbond als de onze leeft. Wy hopen een project van 35 wegwij zers en richtingborden te verwezenlijken, dat zich In niets van het moderne Nederlandse en ook niet van dat van Curacao zal onderscheiden", zei de heer Blankert. Drs. Korthals bevestigde het bestaan van goede verhoudingen tussen de re geringen der Koninkrijksdelen. Hij wees op de buitengewoon krachtige aanpak Zaterdagmiddag heeft burgemees ter Bruins Slot als ambtenaar van de burgerlijke stand, geassisteerd door wethouder A. J. Dekker het huwelijk voltrokken van zijn doch ter Netty Johanna Bruins Slot met de elektrotechnisch ingenieur Jaap van Wijk, zoon van de Alphense veearts B. van Wijk. Burgemeester Bruins Slot sprak bruid en bruidegom voor de feite lijke huwelijksvoltrekking op vader lijke wijze toe. waarbij de vrolijke noot niet ontbrak. In de hervormde kerk aan de Ju- Uanastraat volgde de kerkelijke be vestiging van het huwelijk. Het jonge paar gaat zich vestigen in Amsterdam, waar de bruidegom werkzaam is bij het gemeentelijk energiebedrijf. (Poto Leldsch Dagblad) Russische kritiek op Stalins beleid Stalin is verantwoordelijk voor de tegenslagen van de Russische troepen in NIEUWE VOORZITTER PRINS BERNHARDFONDS Op de te Utrecht gehouden jaarverga dering van het bestuur van het Prins Bernhard Fonda heeft prof. mr. G. J. Wlarda meegedeeld dat hij het voorzit- van h e.,_ia.v,cc S u het begin van de oorlog tegen Duitsland, terachap, na dit negen jaar te hebben artikel in „Kommunisf. het bekleed, wtlneerleettervln zyn plaats van hij diep onder de indruk is gekomen. Hij zei te hopen, dat door deze ontwik keling en de sympathie tussen de rege ringen, ook het Nederlandse volk, het bedryfsleven en organisaties steeds gro tere belangstelling voor de ontwikkeling van Suriname zullen krygen en vond de geste van de ANWB een symbolisch ge baar en voor de Koninkryksgedachte en uit maatschappelijk oogpunt zeer be- iangryk. Drs Korthals zei te hopen, dat dit aanbod van de ANWB ln ruime kring zal worden verstaan en dat het Nederlandse bedryfsleven in toenemende mate belangstelling voor Suriname zal gaan tonen. Ook sprak de minister de hoop uit, dat door de moderne verbindingen de Ne derlandse toeristen ln toenemende mate het adembenemende Suriname zullen gaan bezoeken. De plechtige overdracht die geschiedde in de grote vergaderzaal van het gebouw van de ANWB, werd bijgewoond door de gevolmachtigde minister van Suriname dr. R. Pos. en door het Surinaamse sta, tenlid D. Poetoe. By het aanleggen van het parcours was men op allerlei moeilijkheden ge stuit, maar dankzij de medewerking van de gemeente en de inwoners konden zelfs delen van de hekken rondom het school plein worden weggezaagd, zodat een raaie baan ontstond met een aantal zeer geraffineerde bochten. Loco-burgemeester H. van Ryn las een korte toespraak van de burgemeester voor, die enige dagen geleden in een zie kenhuis moest worden opgenomen, waar in de initiatiefnemer, de heer D. Plaizier veel lof werd toegezwaaid. Toen televlsie-omroepster Elisabeth de Mooy in een skelter een rondje gereden had, was de baan officieel geopend en konden de races beginnen. Ondanks het vaak spectaculaire bochtenwerk, waarby de coureurs vaak in de strobalen beland den werd er niemand gewond. Drie uur lang knetterden de skelters, een walm als van gesmolten kaarsvet achterlatend, door de straten van Hazerswoude. Televisie-omroepster Elisabeth de Mooij reed zonder angst een rondje en opende zo de skelterbaan in Hazerswoude. (Foto Leidsch Dagblad) Felle strijd Ondanks het feit, dat de Belgen en de beloofde Frangaise met waren versche nen werd er felle stryd geleverd tussen de Amerikaanse vliegers uit Soesterberg en de Nederlanders, die meestal jammer genoeg over minder goede machines be schikten. De uitslagen zyn: 50 cc J. P. Dik, T. J. Koks, J. Zwart. 100 cc: C. Bos, F. G. Blesse (Am.), P. van Osch. 125 cc: A. Mulder, J. Loman. D. van Staalduinen. Handicaprace: J. Dik, P. Kanger, J. Zwart. Finale: F. Blesse (Am.) F. du Mee, C. Boa. (Van onze Paryse correspondent) Nauwelijks de helft van de ongeveer 12 miljoen Fransen heeft gisteren van «Un stemrecht gebruik gemaakt. Een 6.000 kandidaten, onder wie verscheidene voormalige kopstukken der Franse po litiek. waren tydens een campagne die evenmin uitzonderiyk geanimeerd is ge- deereSruim,ilonrn^«nfi1thoop itder een ParNs ls no* nlet eens de helft der van d? alvpmïï!f bezett!,n stemgerechtigden opgekomen. Bm «ln!. h! waarvan, de Men kan verschillende politiek orgaan van de Russische com munistische partij, ter gelegenheid van de twintigste herdenking op 22 juni a.s. van de Duitse aanval op de Sowjet-Unie. Volgens „Kommunlst" waren de „ver gissingen" van Stalin, dat hy geen mid denweg heeft weten te vinden tussen een strikte naleving van de bepalingen van het Duits-Russische non-agressie verdrag en het in staat van paraatheid brengen van de Russische grensgebieden. „Stalin heeft ten onrechte vertrouwd op de waarde v&n het met fascistisch Duitsland gesloten verdrag", aldus het Russische partij-orgaan. Zelfs op de ochtend van de 22ste Juni. toen de oorlog reeds begonnen was. geloofde Stalin nog. dat hier sprake was van provocaties door Duitse generaals. Het blad gaat vervolgens ln op de re- nenen die ln 1939 de Sowjet-Unie heb ben gebracht tot het sluiten van een verdrag met Nazi-Duitsland. „Na Mün- chen bleven de Franse en Britse regerin gen, die onder druk van de publieke opi nie besloten hadden besprekingen met de Sowjet-Unie te openen, een dubbele rol spelen en zetten zy hun onderhande lingen met Hitier voort. De regering in Moskou moest dus, voor de handhaving van de vrede en vergroting van de vei ligheid van de Sowjet-Unie, het anti- Russische front dat in Mllnchen was be zegeld. breken" „Het sluiten van dit verdrag heeft ln meer dan een opzicht, de gelukkige afloop van de tweede wereldoorlog be paald. en met name de plannen tot een imperialistische kruistocht tegen de Sowjet-Unie vernietigd", munist". aldus „Kom. 1955 helft sinds de verkiezingen van moest worden vernieuwd. Het departement van de Seine, waarin Parijs is gelegen, kwam niet voor die zetelvernieuwing in aanmerking, doch niettemin mochten verscheidene hon derdduizenden Paryzenaars ook stemmen in verband met het vrijwillig aftreden van een Kamerlid, wiens zetel daardoor was vrygekomen. Voor deze tussentydse verkiezing voor een zetel van de Natio nale Vergadering was de belangstelling echter zo mogeiyk nog schraler, want oorzaken op sommen om deze minimale interesse voor een eerste dan voor een tweede verkiezingsronde te hebben. Die tweede ronde moet volgende week zondag plaatsvinden. Doch de voornaamste ver klaring voor deze ietwat teleurstellende verkiezingsdag schuilt ongetwyfeld toch wel in de twyfel van het Franse kie zerskorps aan het nut van de diverse vertegenwoordigende organen nu, onder de vyfde republiek, de dienst vrijwel toch uitsluitend op het Elysée door ge neraal De Gaulle wordt uitgemaakt. De Convair B-58 „Hustler", de grote Amerikaanse straalbommen- werper die ruim een week geleden de Atlantische Oceaan in de record tijd van drie uur en negentien minuten overstak, is zaterdag ongeveer tien kilometer van het vliegveld Le Bourget neergestort. De drie bemanningsleden niet dezelfde bemanning die de recordvlucht maakte kwamen om het leven. Het toestel nam deel aan een demonstratie ter gelegenheid van de internationale luchtvaarttentoon stelling. Het ongeluk wordt door deskundigen van de militaire lucht vaart voorshands toegeschreven aan bravoure. De bemanning van de „Hustler", een viermotorige straalbommenwerper met driehoeksvleugel, heeft, vermoedelijk, om in prestaties niet achter te biyven by hetgeen de bemanningen van andere Amerikaanse straalvliegtuigen voor een menigte van naar schatting tweehon derdduizend op Le Bourget verzamelde toeschouwers vertoonden, eens willen la ten zien dat ook met. de grote ..Hustler" wel kunstvluchten zyn te maken. De „Hustler" zette, onmiddellijk nadat het toestel de tribunes was gepasseerd, een klimvlucht in van vijfenveertig gra den. Tot verbazing en ontzetting van een groep deskundigen van de militaire luchtvaart, waarbij zich ook Amerika nen bevonden, begon de ..Hustler" een rol-vlucht in de klim. Het is niet bekend of een vliegtuig van dit type ooit eerder een dergelyke kunstvlucht heeft ge maakt, maar deskundigen achten dit honderdduizend kykers heeft vermoede lijk niemand iets ongewoons bemerkt) nam nog toe, toen ze constateerden dat de snelheid van de „Hustler" in de rol- vlucht nog afnam en ze het toestel, op de rug vliegend, in een regenwolk za gen verdwynen. Enkele seconden daar na verstomde het geluld der vier straal motoren van de „Hustler" en nog weer enkele tellen later was onder de regen wolk een smal zwart rookkolommetje te zien. Korte tyd later stegen van Le Bourret twee „Alouette"-helikopters op van de reddingsdienst en even daarna een S-55-hefschroefvllegtuig met generaal Lauris Norstad aan boord. Zy vonden slechts een krater met een middellijn van 15 m en een diepte van een meter of tien, op de plaats waar de Hustler" was terechtgekomen. Zij trof- werd met ingang van 21 juni a.s. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman benoemd. Prins Bernhard zal, als regent van het Fonds, de nieuwe voorzitter op 21 juni te Amsterdam installeren. Prof. Wiarda blijft lid van het dageiyks bestuur. Uit de behandelde jaarstukken bleek dat het Prins Bernhard Fonds en de An jerfondsen in 1960 voor byna 8 ton sub sidies konden toewijzen, hetgeen ten op zichte van 1959 een vooruitgang van ruim 40 pet. betekent. De bereikte voor uitgang ls mede een gevolg van het aan deel dat de fondsen in 1960 verkregen uit de opbrengst van de voetbaltoto. A.B.T.K. STICHT STAKINGSFONDS Het in Amsterdam gehouden congres van de by het NVV aangesloten algemene bedryfsb. textiel en kleding De Eendracht (A.B.T.K.) heeft besloten over te gaan tot afzonderlyke fondsvorming voor uit keringen by werkstakingen en uitsluitin gen. Voor de eerste maal is een bedrag van driekwart miljoen gulden in het sta kingsfonds gestort. Men is voornemens jaarlyks 15pCt. van de contributie voor dit fonds te bestemmen, doch omtrent deze jaariykse bijdrage, die ten minste een ton zou moeten bedragen, werd nog geen bindend besluit genomen. De ontwikkeling van de vryere loon politiek dwingt er volgens het hoofdbe stuur van de A.B.T.K. rekening mee te houden, dat ook de conflictmogelykheden groter worden. Het NVV heeft vastge steld, zo bleek uit de toelichting van het bondsbestuur, dat iedere by het NVV aangesloten organisatie zyn eigen ver- antwoordeiykheld voor een actie draagt en voor een sterk weerstandsvermogen moet zorgen, omdat bij een eventuele werkstaking zowel de uitkeringen uit het weerstandsfonds van het NVV als de so- lidariteitsbydrage van andere bonden slechts een aanvullend karakter kunnen hebben. Mede in verband met de vor ming van dit stakingsfonds besloot het congres de contributie voor de ruim 18.000 werkende leden te verhogen. zeer onw*ar»chUnlUk-"ómdat°^dë~ander 'cn v'r».»e"c.v"ee,u'«dtltn vnjwe^onwïuanbM'^Kfe^'chrt het vleugeloppcrvlak uitstekende straal- i ïa daanran "ar'n t>Jow Het zich echter aeduldig naar motoren daarbU wervelingen veroorza- dan ren zakdoek...^ -fïr. naar ken welke de vliegrichting in hoge mate beinvloeden. De ontsteltenis van deze machteloze deskundige toeschouwers (van de twee- De militaire deskundigen waren alge meen van oordeel dat het ongeluk te wyten is aan wat zy noemen „vertoon- drift". Nina en Jacqueline samen toegejuicht Mevrouw Nina Chroesjtsjow en mevrouw Jacqueline Kennedy zijn zondag samen verschenen voor een raam o-p de 2de verdieping van het paleis Pallavicini in Wenen op de toejuichingen van enkele duizenden mensen. De echtgenoten van de leiders van de twee machtigste staten ter wereld waren naar het paleis gegaan om er het noen maal te gebruiken met mevrouw Martha Kyrie, dochter van de Oo6tenrykse pre sident Schürf. Op het geroep van „Jac kie, Jackie" begaf mevrouw Kennedy zich naar het raam en enkele seconden later verscheen ook mevrouw Chroeej- tspow, die mevrouw Kennedys hand pakte en omhoog hief. Voor de lunch woonde mevrouw Chroetsjtsjow een concert by in de Weense Opera waarin David Olstrach als solist optrad. Mevrouw Kennedy had de Spaanse Ryschool ln het Hofburg- paleis bezocht en gekeken naar een de monstratie van Llpplzaner hengsten en hun ruiters. Toen mevrouw Kenndy en mevrouw Chroesjtsjow na de lunch vertrokken, barstte een applaus los uit de menigte. Mevrouw Kennedy -af glimlachend me vrouw Chroesjtsjow een hand en zei: „Ik hoop U spoedig weer te zien". Mevrouw Chroesjtsjow scheen wat verbouwereerd te zyn door het gedrang van de foto grafen en het gejuich en haar antwoord was onverstaanbaar. Toen mevrouw Ni na Chroesjtsjow. in een eenvouoge zwarte mantel gekleed en met een haarnet op het hoofd, zater dag de zaal van de CCzanne-ten toons tel ling werd binnengeleid, verdrongen zich daar zoveel fotografen en cameramensen dat de bezoekster nauweiyks iets van de schilderyen kon zien. Het Russische commentaar dat door een lid van het evr. ChroeeJ- Jdig naar een plaatsje naast een portret van Marle Cézanne manoeuvreren. Tenslotte deden de Oostenrykse en 8owJetrussische be wakers het overgrote deel der persmen sen de zaal verlaten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5