Tot ziens, senoritas! Ds. J. M. D. y. cl. Berg deed zijn intrede als Leids hervormd predikant zaak geen van Christendom is volgend jaar doch van t lieden Australische Papoea's geloven m gratis aanvoer van goederen )pgericht 1 maart 1860 Maandag 5 juni 1961 Tweede blad no. 30371 V. d. d en ulsvr. V. d. 10.25 ïram. 12.00 zes- 12.33 mne- muz. mds- rspel. Zie- •sber. stad irten wijs- het bink. dum. ano- espr. uwd. ram. Nws. 9.10 gen- ters. iwen len), ken. .itz.: nnb. .3.15 .3.30 rou- d. 8.30 9.05 0.45 ber. 3.00 0.00 arte 2.55 4.UÜ ket. Le uz. le's tel. ter. Grote vreugde heerste er gisteren in het midden van de Leidse Hervormde emeente. Het ministerie van predikanten, dat na het overladen in 1959 m ds. J. van der Wiel één vacature telde, was met de komst van ds. J. M. D. v. Berg, voordien predikant te Rotterdam-Vreeswijk, weer voltallig, terwijl hierdoor hervormde wykgemeente „Molenwijk" weer een eigen predikant heeft. Het zal jhter maar een vreugde van korte duur zijn, want zondag 18 juni neemt ds. J. de Ruiter in verband met zijn vertrek naar Beekbergen afscheid van Leiden, erwacht wordt, dat de vervulling van deze vacature niet zo veel tijd in beslag il nemen. Geloof is een geschenk van God De nieuwe predikant, ds. Van den »rg, die eerst 33 jaar is en daarmee „Benjamin" in het Leidse minis- Tie van predikanten, bezocht het irustelijk gymnasium et Utrecht, aar hij ook aan de Rijksuniversiteit udeerde. Verder studeerde hij nog lige tijd aan de Universiteit te Ba- •l in Zwitserland. Nadat de heer Van den Berg in 1950 lor het provinciaal kerkbestuur van •d-Brabant en Limburg was toegelaten t de evangeliebediening in de Ned. erv. Kerk en hy van december 1950 tot :tober 1951 eerst ongeveer negen maan- •n bij ds. W. A. B. Hagen uit Katwijk tn Zee, toen nog predikant te Kerk- •iel, werkzaam was geweest als hulp- •ediker, werd hij op 1 oktober 1951 door |n stiefvader, ds. P. Pras, toen nog pre- kant te Katwijk aan Zee, bevestigd als •edikant van de Hervormde Gemeente m Giessen-Rijswijk in de classis Heus- ;n. Op 22 juli 1956 verwisselde ds. Van ;n Berg deze gemeente met die van otterdam-Vreeswijk, waar hij ook weer x>r ds. P. Pras, toen nog emeritus-pre- ikant te Zeist, werd bevestigd. Ds. H. Bouter, consulent van de Mo- •nwijk, die ds. Van den Berg gisteroch- ind in de Pieterskerk bevestigde, deed It naar aanleiding van Jeremia 1 7b: Zeg niet ik ben jong, want tot een sder, tot wie Ik U zend, zult gij gaan a alles wat Ik U gebied, zult gij spre- en". Bij de behandeling van dit tekst- roord weidde ds. Bouter uitvoerig uit ver de verwarring der tijden en de racht van God. ntrede ds. J. M. D. v. d. Berg Voor de intrede van ds. Van den Berg, ie 's avonds, eveneens in de Pieterskerk laats vond, bestond zeer grote belang- telling. Onder de circa duizend aan- •ezigen, waren o.m. afgevaardigden van e classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, an de Leidse zusterkerken, van tal van ervormde kerkelijke colleges, en, voor over niet verhinderd, alle Leidse her- ormde predikanten. Uit Rotterdam, de orige standplaats van ds. v. d. Berg, roonden plm. 200 gemeenteleden deze atrede-dienst bij. Ds. Van den Berg sprak deze avond ver de ontmoeting van Philippus en de ;amerling uit Morenland, een rijksgrote lit Candace, en stelde daarbij centraal en hij (Philippus) verkondigde hem lezus Christus". Goed toneelspel van Tot Ieders Genoegen „Een kind is nooit weg". Zo luidde de itel van het blijspel, dat de toneel- ereniging „Tot Ieders Genoegen" za- erdagavond voor haar leden in de ichouwburg opvoerde. De vertolking 'an dit aardige stuk, geschreven door l. Feenstra, was één der beste, die wij ot dusverre vin amateurs hebben ge- sien. Karei Kloek, een zakenman (E. A. de Vekker, die rijk is geworden met de 'erkoop va nbay-kleertjes, is net zo een voudig gebleven als in de tijd, dat hij ïog weinig bezat. Hij heeft een grote voorliefde voor kleuters en trekt er da delijks op uit om, als reclame voor de taak. maar ook omdat hij er zoveej ple- tier in heeft, een jonge moeder geluk- tig te maken met een complete baby- Jiteet. Zijn jongste dochter Tilly. (Cor- ry Boom), lijkt op haar vader. Met ïnkele woorden weet zij onenigheden n het gezin uit de wereld helpen. Leo, ?en jeugdige medewerker van Karei Kloek, is verloofd met diens oudste iochter Sjaan (Tiny Beekman). Deze laatste is de rijkdom, evenals haar moe ier, naar het hoofd gestegen. Ondanks het feit, dat zij verloofd is met Leo, ?aat zij veel om met „Jonker" Vonck, gedelegeerd commissaris van de N.V. (Wim Verstegen). TWEE KAMPEN. Als vader Kloek op een goed moment thuis komt met een baby. die men ach terin zijn auto te vondeling heeft ge legd, zijn de poppen aan het dansen. Bram, een vriend van Kloek, voortref felijk gespeeld door J. A. Bodenstaff, en zijn vrouw Elsje (mevr. J. Mossel man—Boom) doen hier om het hardst aan mee. Weldra is het gezin in twee kampen verdeeld. De onenigheid gaat zover, dat Karei Kloek besluit om met Tilly en Leo, die zijn verloving met Sjaan heeft verbroken, een zaak in Brussel te beginnen. Tijdens het verblijf in het buitenland van dit drietal komt Sjaan tot inkeer. Het spijt haar zeer. dat Leo de verlo ving heeft verbroken, maar zij beseft, dat zij er zelf de schuld van is. Zij gaat tegen haar gewoonte in hard werken in de „N.V.-Babykleertjes". Weldra ontdekt zij de leeghoofdigheid en het gebrek aan capaciteiten van jhr. Vonck. Tussen die twee komt het tot een breuk. Ook Coba (mevr. E. van Ros senPennenburg), Karel's vrouw is lang niet gelukkig. Zij gaat. als blijkt, dat de baby van Elsjes dochter blijkt te zijn, niet meer in op de roddelpraatjes van de vrouw van Karel's vriend. ALLES IN ORDE. Als het tegen Kerstmis loopt, komen de „Brusselaars" terug. Middels een se rie verwikkelingen, waarbij de „jonker" letterlijk en figuurlijk van het toneel verdwijnt, komt alles in orde. Karei en zijn vrouw leggen hun onenigheid bij en Leo en Sjaan hernieuwen htm verlo ving. Het gehele stuk speelt zich af in de woonkamer van de familie Kloek. Hoe wel het spel van alle medespelers op hoog peil stond, verdienen de vertolkin gen van de heer J. A. Bodenstaff, mevr. J. MosselmanBoom en Corrv Boom een extra vermelding. Hun spel was zeer boeiend en levensecht. Ds. J. M. D. v. d. Berg. (Foto Leidsch Dagblad) Ds. Van den Berg, een uitstekend spre ker, die het evangelie weet toe te passen op deze tijd, wees allereerst op de grote tegenstelling van een losbol, een gierig aard en een zwaarmoedig mens en een christen, maar dan een christen, die uit het goede hout van Gods evangelie is gesneden. Zulk een christen, aldus spre ker, leeft in de sfeer van de kribbe en het kruis. Ds. Van den Berg, die steeds weer de geschiedenis van Philippus en de kamerling een neger uit Abessinië plaatste in het raam van deze tijd, merkte o.m. op, dat het evangelie voor een ieder bestemd is. Nergens zijn wij buiten het bereik van de greep van God. Vervolgens.wees hij erop, dat het ge loof een geschenk van God is en dat wij niet buiten dit geschenk kunnen. Zo wjj, aldus spreker, alle macht van Kennedy en Chroesjtsjow bezaten en ook konden beschikken over al het geld van de Bank van Engeland, en ons geen eenvoudig geloof in Jezus Christus eigen was, dan waren wij de armste en beklagenswaar digste mensen. Een volk, dat nu niet meer leest in het Woord van God, kweekt een generatie op, welke straks niet meer gelooft in het bestaan van God, aldus ds. Van den Berg, die verder op merkte, dat de essentie uit heel de bijbel geschreven kan worden op de achterzijde van een postzegel, t.w. „ik ben verlost van mijn zonden door het bloed van Jezus Christus". Magneet en wegwijzer Nu ik, aldus spreker, Rotterdam heb verlaten en naar Leiden ben gekomen, heb ik, met al mijn fouten en gebreken maar één hartstochtelijk verlangen en dat is voor de Leidse gemeente een hand en voet naar de dageraad van God te zijn. Een magneet, een wegwijzer naar het heil in Jezus Christus. In Zijn naam hoop ik vele jaren onder U te verkeren als een ambassadeur, die U vraagt of het tussen God en uw hart in orde is. Grootste vijand van christendom Tenslotte wees ds. Van den Berg erop, dat de woorden „dadelijk, straks en het komt wel later" de grootste vijand van het christendom zijn. Het christendom is geen zaak van volgende iveek of volgend jaar, doch van het heden. Zegt niet de bijbel „heden, zo gij Zijn stem hoort, verhardt U niet, maar laat U leiden". Nadat Ps. 103 1 en 11 waren gezon gen. richtte ds. Van den Berg zich tot zijn bevestiger, ds. Bouter. tot de afge vaardigden van de zusterkerken, tot tal van leden van kerkelijke colleges, tot zijn Rotterdamse vrienden en tot de kerke- raad van de Molenwijk. Met het zingen van Gez. 148 5 en 6 „Van U zijn alle dingen", werd deze dienst besloten, waarna er voor de ge meente gelegenheid was tot een vluch tige kennismaking met ds. en mevr. Van den Berg. D Advertentie. Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.— en f 40.— of het allerbeste van f200.- en f300.-, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prjjzen en merken. Leidse politie naar festival in Brabant Politiemuziekkorpsen uit Leiden. Am sterdam, Arnhem. Amersfoort, Breda, Enschede. Groningen. Haarlem, Den Haag en verschillende andere steden zijn komende donderdag de gasten van de Eindhovense Politiemuziekvereni- ging. Ruim 900 leden van Hermandad nemen in Eindhoven deel aan het jaar lijkse Politiemuziekfestival. Nadat in de ochtenduren op de markt door acht korpsen het Wilhelmus i: vertolkt volgt een défilé ,dat wordt af genomen door de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. Witte. Om twaalf uur is er in het stedelijk Van Abbe- museum een officiële ontvangst door het Eindhovense gemeentebestuur. 's Middags zullen acht muziekkorpsen enkele verpleeginrichtingen bezoeken. Op de markt zullen de andere korp sen uitvoeringen verzorgen. Des avonds om kwart voor acht zullen alle korp sen muzikale wandeling door de bin nenstad maken, waarna de Rijkspoli tie Muziekkapel op de markt de taptoe blaast. Met een groots opgezette show. verzorgd door de jubilerende Philips- harmonie, wordt het festival besloten. Textielfabriek Parmentier verdwijnt uit Leiden WORDT OVERGEPLAATST NAAR DOKKUM Zoals wij indertijd reeds hebben ge meld wordt voor rekening van de N.V. Johan Parmentier's Textielfabriek aan de Schelpenkade te Dokkum een nieuw fabriekscomplex gebouwd. Aangezien de huidige gebouwen niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen, heeft de directie besloten het gehele bedrijf, waarin circa 200 werknemers werkzaam zijn, naar Dokkum te verplaatsen. In september zal hiermede worden begonnen. Vermoedelijk neemt de totale verplaatsing een half jaar in beslag. Het ligt in de bedoeling, dat circa vijf tien personeelsleden, die deel uitmaken van het leidinggevend personeel, mee naar Dokkum gaan. Een klein gedeelte van het overige personeel wordt tewerk gesteld in de kousenfabriek van de firma J. Parmentier, die in Leiden gevestigd blijft. Verreweg het grootste deel van het personeel, waarvoor ook een premierege ling. welke rekening houdt met dienst jaren en functie, is ontworpen, kan ver moedelijk emplooi vinden in andere Leid se textielbedrijven. A. J. J. van Egmond overleden Na een langdurig lijden is gisteren in het Verpleeghuis „Solglytt" in het Plant soen op 69-jarige leeftijd overleden de heer A. J. J. van Egmond, wiens enige zoon in het kader van de Actie „Wij Komen" dinsdag j.l. uit Australië naar hier vloog om zijn vader ingevolge diens innig verlangen nog eenmaal terug te zien. Het moge de velen, die deze actie steunden, tot voldoening stemmen, dat zij het mogelijk hebben gemaakt deze wens in vervulling te doen gaan. Al liet de gezondheidstoestand van Vader Van Egmond bij aankomst van zijn zoon reeds veel te wensen over, hij is zich van dien aanwezigheid terdege bewust ge weest en heeft er zich innig over ver heugd. Dat hij slechts enkele dagen later in vrede is heengegaan, is stellig voor een belangrijk deel mede te danken aan de innerlijke rust, welke hem het weerzien van zijn zoon heeft geschonken. In het hart van allen, die door hun bijdragen van hun medeleven getuigden, kan slechts plaats zijn voor dankbaar heid, dat de heer Van Egmond jr. nog jU^st by t ijcis "Briyewie ,Oud-Leiden' ontving gasten uit Amsterdam Een zeventigtal leden van het Genoot schap Anistelodamum, een vereniging tot bevordering der kennis van het verleden en heden van Amsterdam, bracht zater dag, onder auspiciën van de vereniging „Oud-Leiden", een bezoek aan Leiden. De leden verenigden zich in de Pieters kerk, waar de heer E. Pelinck hen na mens „Oud-Leiden" een welkom in de stad en namens de kerkvoogden een wel kom in de kerk toeroep. Bezichtigd wer den kerk en consistoriekamer, waarna de heer Pelinck een en ander vertelde over de geschiedenis van het Godshuis. Na een bezoek aan het Jean Pesijnhof aan de Kloksteeg, maakte het gezelschap een wandeling door de stad en beklom Den Burcht. De heer Pelinck gaf tijdens de wandeling uitvoerig toelichting op vele bezienswaardigheden. Een bezoek aan het Stedelijk Museum „De Lakenhal" was het einddoel van de excursie. Daar werd het gezelschap na mens het gemeentebestuur ontvangen door de loco-burgemeester, de heer J. C. van Schaik, die de Amsterdammers ver welkomde in de stad, die eens de groot ste was. Mej. N. T. Kroese, sprekende namens de directeur van het museum, gaf een korte samenvatting over het ontstaan van het museum en de inrichting ervan. De voorzitter van Amstelodamum, prof. dr. M. H. de Laet Fontaine Verwey, dankte het gemeentebestuur van Leiden en het bestuur van „Oud-Leiden" voor de aangename ontvangst. Auto-liefde Twee jeugdige autoliefhebbers hebben hun auto-liefde wat ver. gedreven. Na dat zij in de nacht van zaterdag op zondag in de De Goejestraat een auto hadden weggehaald, waren zij een uit bundige jool-rit begonnen Op het Levendaal wist de politie de joy-riders aan te houden. Zij bekenden zich reeds aan twaalf gevallen van joy-riding schuldig te hebben gemaakt. GESLAAGD VOOR DIPLOMA. Voor het B-diploma van de Psychia trische Inrichtingen Endegeest c.a. te Oegstgeest zijn geslaagd de zusters P. J. Blok, F. Fridrichs, A. M. M. Gantevoort, C. de Haan, J. van Hell, M. J. H. Hoek! A. Holverda, C. J. Kayen, J. P. E. Mac Donald, G. Menneken, H. H. Spiering Oosterveer. G. L. Poldervaart, J. C. M. Schuts, J. Tauran, A. G. M. v. Vlaan deren, J. H. Waterloo en de broeders J. G. Boudawyn. W. Broekhuizen. M. G. v. Genderen, H. J. Heemskerk, B. Kops, K. Pijper, K. Resze. BEZIENSWAARDIGHEID IN HORTUS. De Amorphophallus titanum, een bij zonder grote Aronskelk van Sumatra, die in 1956 voor het laatst in bloei stond en toen in drie dagen ruim 6000 bezoekers trok, staat in de Hortus ook nu weer op het punt van openspringen. De knop van circa 70 centimeter lengte, is' sterk ge zwollen en zal vermoedelijk reeds morgen haar bloem tentoonspreiden. In verband met deze zeldzame bloemenpracht is de kas in de komende dagen van 912 en van 1.305 uur geopend. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd de dames W. H. P. van Luijn te Oegst geest. A. Lutgendorff te Katwijk aan Zee. G. Roeloffs te Oude-Wetering en de heren A. B. Moerenhout te Katwijk aan Zee, J. v. d. Burg te Leiden en W. L. Zijlstra te Wassenaar. In de boot Zaterdag is bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een bedrag van ongeveer vierhonderd gulden aan Duits en Hollands geld. Het betrof een 26-jarige tegelzetter uit Leidschendam. die gelogeerd was bij een Leidse woonarkbewoner. De 32-ja- rige Leidenaar zat niet alleen letterlijk, doch eveneens figuurlijk „in de boot", toen hij zaterdagmiddag, na enige uren afwezigheid, in zijn drijvende woning terugkeerde. Zijn gast was gevlogen en had als „souvenir" een portemonnee het bovengenoemde inhoud meegeno men. ZOMERAVONDCONCERT PIETERSKERK. Het programma van de orgelbespe ling, welke Adriaan Blankenstein he denavond om half negen in de Pieters kerk zal houden, luidt als volgt: 1. Fantasie over Psalm 33. Corn, de Wolf. 2. Choral no. 3 in a. César Franck. 3. Suite du deuxieme Ton, L. Ch. Cléram- baut. Plein jeu. Duo. Trio. Basse de Cromorne, Flütes. Récit de Nazard. Ca price en 4. Toccata, Adagio en Fuga in C. J .S. Bach. De ware waarheid De Haagse Politierechter twijfelde er sterk aan of een Leidse koopman wel de „ware waarheid" sprak, zoals deze met stelligheid beweerde. Daar had de rechter wel reden voor. want verdachte had zich aldus de rechter meester gemaakt van de echt genote van het slachtoffer". Daar was een ruzie over geweest bij welke gele genheid verdachte de echtgenoot tegen de grond zou hebben geslagen- De man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn knie ernstig kneusde en 5 weken in een ziekenhuis moest verblij ven. „Ik heb geen kwaad gewild, we zijn samen gevallen en toen viel hij met z'n knie op een stoeprand", betoogde verdachte. „Het is een brutaal stukje, dat ver dachte heeft uitgehaald", vond de of ficier en hij eiste, ook omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld, twee weken gevangenisstraf. De rechter legde 4 weken gevangenis straf, waarvan 3 weken voorwaardelijk op. Ons kort verhaal door Harold Ward Bailey Men zegt dat voor een man. die de veertig is gepasseerd, de gevaarlijke jaren zijn aangebroken. Nu, dat was zeker 't geval met mijnheer Percival, de chef van het postkantoortje in Keisdon Magna. Niemand had een kwaad woord over voor Percival of zijn vrouw. Je zelfs kunnen zeggen, dat hy een voortreffelijk postkantoorbeheerder was. Ieder jaar in augustus, als hij met vakantie naar Yellowbeach ging, werd hij door iedereen erg gemist. Hij was kort, vrij dik en droeg een bril zonder randen. Misschien maakte hij wel iets te veel onnodige drukte, maar hij was altijd beleefd en zake lijk. Hij was ook onderwijzer van de zondagsschool en leider van het dorps koor. Je kunt op Percival altijd rekenen, werd er gezegd. De ellende begon op een milde augustus-avond in Yellowbeach, toen mijnheer .Percival en zijn klein, dik vrouwtje op de pier zaten en naar een uitvoering keken. De zogenaamde Spaanse dansers wa ren het, die plotseling iets in Perci val wakker riepen en die de kalme postkantoorbeheerder veranderden in een hijgende achtervolger van het avontuur. Hij zwoer een dure eed dat hij op een goede dag naar Spanje zou gaan om 't met eigen ogen te zien! Plotseling, daar rustig zittend met sandalen aan de voeten, realiseerde hij zich dat hij over enkele maanden al vijftig zou worden. Te oud om zich nog aan iets pikants te wagen. Maar toch 't Was eigenlijk gek. maar hij was heel zijn leven nooit verder dan Londen gekomen Stel je voor: een reisje naar het zonnige Spanje! De soepele, lenige se noritas met hun vurige ogen en rond- werfelende rokken: de opwindende stierengevechten; de magische aan trekkingskracht van het oude Madrid. Hij keek even heimelijk opzij, naar zijn vrouw. Meteen vielen hem haar vettige, verlepte huid op en haar drie onderkinnen. Ze was in slaap geval len en snurkte zachtjes. Maar zelfs op dat moment zou hij niet in staat zijn geweest zijn heime lijk en brandend verlangen naar een verandering te vervullen, had niet het Lot, op een vreemde en vrij droeve manier, in zijn kaart gespeeld door hem zijn trouwe metgezelle te ontne men. Nadat mevrouw Percival na een korte, ernstige ziekte overleden was, vervolgde hij moedig en alleen zijn leven zo goed en zo kwaad als het ging. Hij was nog steeds de voortref felijke postkantoorbeheerder en had ieders onverbloemde sympathie en be wondering. Ja, hij houdt alles keurig netjes, maar hij mist Maria toch wel, al is hy er de man niet naar om 't te tonen, merkte één van de dorpelin gen op. De maanden verstreken en tenslotte naderde augustus weer. Er heerste dat jaar een hittegolf en voor de twintig ste keer die zaterdagmiddag wreef mijnheer Percival zijn bril schoon. Een postwissel van drie vijftig zei U toch. mevrouw Mason? Ja, dank U wel. O en twaalf van vijfen twintig? Uitstekend mevrouw. U be doelt? Ja ik vertrek vanavond naar Yellowbeach. Nee, 't zal niet meer het zelfde zijn zonder Maria. Hij veegde zijn bril nogmaals schoon toen mevrouw Mason de deur achter zich sloot. Nee, 't zou zonder Maria bepaald niet 't oude zijn. Het kwam niet alléén door de hitte, dat hij 't zo warm had en dat zijn korte beentjes enigszins trilden. Dit zou de dag van zijn leven worden. Om één minuut over zes begon hij pas waarlijk te leven! In de achterkamer stond zijn kof fer gepakt en wel klaar: kleren en bijna tweeduizend pond aan over heidsgelden. Hij voelde naar zijn pas poort, het vliegticket en de peseta's, die in zijn binnenzak zaten, vlak bij zijn snel kloppend hart. Hij was klaar om nog diezelfde avond naar Ma drid te vliegen. Hy koesterde zich bij de gedachten aan de zon en de seno ritas. Hij zou misschien zijn naam veranderen en zyn baard laten staan, de politie zou hem nooit weten te vinden. Hy keek op de klok. De wijzers sche nen stil te staan Nog twintig mi nuten. Hij was erg slim geweest; hij voelde zich trots toen hij dacht aan de sensatie in het dorp als men de waarheid zou leren kennen, als be kend zou worden dat mijnheer Per cival het stof van Keisdon Magna van zich afgeschud had. Nog tien minuten. De deur werd geopend en een jongen van een jaar of negen met krullend haar verscheen voor het loket. Zijn ro de konen kwamen maar net boven de toonbank uit. Ja, Johnny? Wat is er? Mechanisch luisterde mijnheer Per cival naar wat de jongen met hoge, heldere stem vroeg. Hij lijkt op een engel met zijn lief stemmetje, dacht Percival toen hij Johnny het wisselgeld teruggaf. Hij kreeg wérkelijk even een gevoel van spijt bij de gedachte, dat hij dit jongetje nooit meer les zou geven in het zondagsschooltje en dat hij nooit meer zijn stemmetje zou horen. Er lag een goede toekomst voor Johnny in 't verschiet. Hij zou ongetwijfeld wel eens voor de radio mogen zingen. Ja, Percival zou de muziek en de kinderen missen! Wat had de bisschop bij zijn laatste bezoek toch weer gezegd? Ik feliciteer u. mijnheer Percival. Het is 't beste koor uit myn ambtsge bied. Al héél gauw zou hij echter naar andere muziek luisteren gitaren roffelende hakken en castagnetten. Goedenavond, mijnheer Percival. Ik hoop. dat U een prettige vakantie zult hebben. Eh o ja. Dank je wel, Johnny. Tot ziens. Toen de jongen de deur sloot, was hét moment aangebroken. Hij verloor geen moment meer, schoof de grendel voor de deur en liet het groene rolluik zakken. Pfff Het was warm, maar hij had geen tijd meer voor een kop thee. Hy moest de eerstvolgende bus naar Eambridge nemen om de trein naar Londen te kunnen halen Hy had zijn beste pak al aan, ging nog even snel de inhoud van zijn zak ken np., greep zijn koffer en de keurig opgevouwen regenjas en vertrok via de achterdeur. Terwijl hy naar de bushalte aan 't einde van de High Street liep, was hij zowel opgetogen als een beetje bang. Zelfs nu nog, zo hield hij zich zelf voor. was 't nog niet te laat, kon hy op zijn schreden terugkeren. Hij schudde echter snel deze zwakheid van hem af. Hij had nu zijn grote kans! Autoriteiten hebben de grootste moeite om aanhangers van dwaze sekten te kalmeren Volgens berichten van missionarissen zijn er in het Australische deel van Nieuw-Guinea nieuwe godsdienstige sekten ontstaan, die uitgaan van het geloof, dat de voorouders allerlei goede ren zullen zenden hetzij per vliegtuig, hetzij per schip. Het nieuwsbureau „Fi des", officieus orgaan van de Heilige Congregatie voor de verspreiding van het (r.-k.) geloof, zegt, dat deze sekten voornamelijk te vinden zijn in het door Australië beheerde deel van Nieuw-Gui nea en op het eiland New Britain. „De inheemse bevolking ziet, dat er voor de blanken in het gebied een schijnbaar eindeloze stroom goederen per vliegtuig of pex schip binnenkomt," aldus Fides". „Uit het feit, dat er bij die aanvoer geen geld wordt betaald, trekken de Papoea's hun eigen conclu sies. Dat heeft aanleiding gegeven tot het stichten van nieuwe godsdienstige sekten, waarvan de leiders gewoonlijk beweren een boodschap uit de hemel te hebben ontvangen, waarin wordt gezegd, dat op een bepaalde dag een schip of een vloot van schepen allerlei goederen komt brengen, maar ditmaal voor de Papoea's. Alle goederen, die voor de blanken zyn aangekomen, zo beweren deze nieuwe tovenaars, zijn in werkelijkheid voor de Papoea's bestemd als geschenk van hun voorvaderen, maar de blanken .hebben er zich frauduleus meester van gemaakt." Volgens het nieuwsbureau .Fides" stellen de leiders van de nieuwe sekten soms als voorwaarde voor de aankomst van goederen, dat de „gelo vigen" eerst hun aanplantingen ver woesten en hun veestapel slachten. In dien de autoriteiten geen kans zien om aan deze praktijken op tijd een einde te maken, verzamelen de Papoea's zich op het strand om de aankomst van de fel begeerde goederenzendingen af te wachten. Er gebeurt uiteraard niets en het gevolg is .dat deze mensen maan denlang honger lijden. Op het eiland New Britain, aldus „Fi des", is onlangs een „onderzeebootsekte" geweest, waarvan de aanhangers ge loofden goederen per onderzeeboot te zullen ontvangen. Ook was er een sekte, die geloofde in aanvoer per helikopter. Het Australisch bestuur stuit op grote moeilijkheden bij de bestrijding van dit bijgeloof, omdat men alleen kan ingrij pen. indien er daadwerkelijk een over treding is begaan. Zodra dat gebeurt, wordt onmiddellijk alles in het werk ge steld om het nieuwe bijgeloof de kop in te drukken en de nieuwe sekten te bre ken. Met de „helikoptersekte" heeft men korte metten kunnen maken, omdat een Papoea, die er niet in geloofde, door de aanhangers was mishandeld. Men heeft toen onmiddellijk 120 mensen gearres teerd en de sekte vernietigd. Sahara voorlopig van Evian-agenda De Franse en de Algerijnse vertegen woordigers op het overleg in Evian heb ben zaterdag plotseling overgeschakeld van hun bespreking van de toekomst van de Sahara naar het probleem be treffende het samenleven van de Franse en de Algerijnse gemeenschap in Algerije. Daarop werd de conferentie voor twee-en-een-halve dag verdaagd. Dins dagmiddag wordt er weer vergaderd. Een Franse woordvoerder heeft gezegd, dat deze onderbreking de langste tot dus verre de twee afvaardigingen gele genheid zal geven hun posities nader te bezien. Het besluit tot de verdaging werd gemeenschappelijk genomen. Men verwacht in Evian, dat de dele gaties volgende week het punt „Sahara" zullen laten schieten, om over te gaan op reeds behandelde onderwerpen, waar bij wederzijds gepoogd zal worden de andere party tot concessies over te halen. Dertig percent van de mohammedaan se geïnterneerden in het gebied van Oran is sinds 20 mei vrijgelaten, aldus een bekendmaking van de Franse auto riteiten- Generaal Nasoetion naar Rusland Generaal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie en chef-staf van het leger, is vandaag naar Moskou ver trokken om de details vast te leggen van een overeenkomst betreffende wa penleveranties van Rusland aan Indo nesië. Deze overeenkomst zou enige hon derden miljoenen dollars aan militaire uitrusting omvatten. Hiertoe behoren duikboten, bombardements- en ge vechtsvliegtuigen en zware wapens voor de landstrijdkrachten. De generaal deelde voorts mee, dat hij vanuit Rusland naar Joego-Slavië zal gaan, waar een Indonesisch-Joego- slavisch verdrag betreffende militaire samenwerking opgesteld zal worden. Daarna bezoekt hij Frankrijk. Enge land, West-Dultsland en de V.A.R. Hij zal ongeveer drie dagen in Engeland blijven en onder meer voordrachten houden aan hogere krijgsscholen. Geeft U niet aan het RODE KRUIS? Doet U niet mee aan leed verzachten, levensvreugd schenken, aan levens redden? Laat het RODE KRUIS Uw taak dan overnemen, maar stelt deze mooie menslieven de instelling daartoe dan ook in de gelegenheid! MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Juni Groenteveiling: sla per 100 st.1 17,00- 22,00; 2 10.00-16.00; waspeen per kist: Al 19,00-22,00; A2 18.30; bloemkool per 100 st.: Al 58.00-82.00; A2 46.00; B2 12.00- 29.00; sjalotten 25.00; sla-ulen 20.00; ra dijs per 100 bos: 8,00; bospeen per 100 bos: 1 85,00; 2 80.00-81,00; aardbeien per doosje 150 gr.: 60.00-69.00, Aanvoer sla 17.000 st.. waarvan 3.600 st. voor export werden verkocht. RIJNSBURG. 3 Juni, Bloemenveiling Flora. Irissen; Yellow Queen 45-60; Imperator 65-70; Hollands Glory 105; White Excelsior 75-80; Rosslnl 135; Cho- Êln 120; Verdl 116; Bach 85 per bos; 'ulzendschoon 65-95; Lupine 50-55 La- therus 75-80; Margrieten 420-640; Koren bloemen 150-200; Renonkels geel 120-150 per 100. ROTTERDAM. 5 Juni, Veemarkt. Totale anvoer 2238 stuks. Vette koelen en ossen 1326; Varkens 912. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwal,): vette koelen (ln ets per kg» 310-345. 280- 310. 250-275; varkens (levend gew.) 180. 178. 175. Vette koelen aanvoer als vorige week; handel stroef; prijzen prima, boven no tering; varkens (levend gew.) groter; ta melijk; Iets gedrukt; extra vleesvarkens boven notering: zware varkens f 1.66-1.68 per kg; slachtzeugen f 1.55-1,60 per kg. Hij kwam steeds dichter bij de bus halte en hy feliciteerde zichzelf er mee. dat hy juist dit moment had uit gekozen om te vertrekken. De meeste dorpelingen zaten thuis by de thee en luisterden naar de voetbal-uitsla gen. Niet dat 't er veel toe deed. Ieder een wist dat hij deze avond zou ver trekken voor zijn veertiendaagse va kantie. Ongerust keek hij op zyn hor loge. Ja. de bus was laat. Maar toen begreep hy dat zyn ongeduld hem par ten speelde. Al na enkele minuten verscheen in de verte op de stoffige weg de bekende groene bus. Hy wilde juist zyn koffer oppakken, toen twee mensen de hoek van een zystraat omsloegen: een man en een jongen. De jongen begon te hollen, toen hij Percival in de gaten kreeg. Hy zwaaide met iets in zyn hand. Even later stond hij voor de. ontstelde Per cival, een hygend. onsamenhangend pratend jongetje Het zijn deze postzegels, mynheer Percival. Vader zegt, dat ze niet geper geper dat er geen gaatjes by de hoeken zyn. Ze zyn een een fortuin waard, zegt vader. De kans van je leven! Maar U heeft me geleerd eeriyk te zyn, mynheer Percival Percival kromp als 't ware in elkaar toen de groene bus voorby reed, op weg naar Eambridge. Heb ik ooit van m'n leven!zei Johnny's vader. Het zal de hitte wel zyn! Mynheer Percival had zyn positie ven weer spoedig by elkaar. Johnny's vader gaf hem het vel zegels terug. Ik wilde niet profiteren van Uw vergissing, vooral niet nu U Johnny zo mooi hebt leren zingen. Misschien was het wel de kans van m'n leven, maar Hy zweeg abrupt toen hy de uit drukking op 't gezicht van mynheer Percival zag. U kunt beter meteen naar huis gaan. zei hy. Ik loop wel even by de dokter aan om hem te vragen by U langs te komen Mynheer Percival stelde zyn vakan tie een week uit en werkte iedere avond over om de boeken weer in orde te brengen. Hy ging natuuriyk weer naar Yellowbeach en kwam gebruind en gezond terug. Spanje en de donker-ogige senori tas? Ach, dacht hy zuchtend, er waren vele andere dingen waar hy dankbaar voor mocht zyn. Verleden week was hy de meest trotse inwoner van Keisdon Magna, toen de Jonge Johnny tijdens het kin deruurtje voor de radio zong. zyn stem klonk als die van een leeuwerik.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3