RESULTAAT VAN WENEN WAS: GEEN AKKOORD, GEEN CRISIS ZES DODEN BIJ EEN VRESELIJK ONGELUK WEERBERICHT Kennedy en Chroesjtsjoiv gaven geen centimeter toe9 alleen hoopgevende verklaring over Laos Wel nieuwe contacten op komst Wild West in Perijs 10 Algerijnen gedood Ook drie zwaar gewonden Verkiezingsstrijd op Zanzibar: 41 doden Felle jacht in Londen op de moordenaar van twee politiemannen (9ud QCi'euws. Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 5 JUNI 1961 No. 30371 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De conferentie in Wenen tussen Kennedy en Chroesjtsjow is gisteravond geëindigd met een communiqué van 14 regels, een half dozijn officiële toespelingen en een onbeperkt aantal speculaties. Het communiqué sprak van een „nuttige ontmoe ting", bevatte een zeer algemeen gestelde akkoordverklaring over Laos en deelde mee, dat de twee leiders contact met elkaar zullen houden. De voornaamste toespeling lag in een toost van Chroesjtsjow, waarin hij verklaarde dat hij, als Kennedy naar Moskou zou willen komen, daar zeer welkom zou zijn. De speculaties schoten op als paddestoelen op een vochtige voedingsbodem en wel de volgende: men laat de twee machtigste mannen ter wereld gedurende twee dagen confe reren over problemen die deze wereld in spanning houden: Duitsland, Laos, Atoomwapens, ontwape ning. Vervolgens volstaat men met aan de 1500 journalisten die uit alle windstreken tezamen zijn gestroomd mee te delen, dat die twee mannen over al die problemen hebben gepraat, zonder eraan toe te voegen wat zij tegen elkaar hebben gezegd! Voor de goede orde volgt hier de belangrijkste speculatie: Kennedy en Chroesjtsjow zouden, zo werd gefluisterd, overeengekomen zijn een nieuwe vier- mogendhedenconferentie over Berlijn en Duitsland te houden. Voor zover valt na te gaan is dat niet waar. Nu worden topconferenties niet ten bate van de pers gehouden, maar voor het heil van het algemeen. Kennedy en Chroesjtsjow hebben de conferentie „nuttig" genoemd. In welk opzicht was hR dat? De twee leiders hebben elkaar voor het eerst werkelijk leren kennen, zij hebben om zo te zeggen elkaar de maat genomen. Daarom had Kennedy al zaterdag aangedrongen op een gesprek onder vier ogen. Hij wilde tonen, dat hR niet een man was als Eisenhower, die bR iedere pas een adviseur nodig had. Eerst in de tuin van de Amerikaanse ambassade, later binnen hebben de twee mannen zaterdag in vogelvlucht de wereldproblemen en hun standpunten daarin behandeld. Dat was de tóón van het tweedaagse gesprek. Wat was de inhoud? Het com muniqué zegt: proeven met atoom wapens, ontwapening, Duitsland en Laos. Naar uit Amerikaanse kringen te ver staan is gegeven, is de positie op die punten nu als volgt: a. proeven met atoomwapens: Kennedy heeft aangedrongen op een akkoord over een goedgecontroleerde stopzetting van die proeven, een stop zetting waarover in Genève al twee jaar wordt onderhandeld tussen de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Enge land. HR ving bot, want de Russen zeggen, dat men, als men hun wens tot onmiddellijke en volledige ontwa pening accepteert, helemaal niet meer over proeven met kernwapens behoeft te discussiëren. Inmiddels zeggen zij: het probleem is nog niet dringend. Zolang er verder wordt gepraat in Genève houden de gesprekspartners zich immers vast aqn de afspraak geen proeven te ondernemen. Waar de Amerikanen het bezwaar tegen hebben dat die „onthouding" niet gecontro leerd kan worden. Resultaat: geen overeenstemming. b. Ontwapening: Chroesjtsjow her haalde zijn voorstel tot onmiddellijke en algehele ontwapening. De Ameri kanen achten dit onwerkelijk. Zij wil len stapsgewijze akkoorden onder doeltreffende inspectie. Resultaat: geen overeenstemming. c. Duitsland en Berlijn: Chroesjtsjow heeft met de allergroot ste vastbeslotenheid die nagelaten heeft Kennedy zeer bezorgd te stem men vastgehouden aan zRn beken de plannen: West-Berlijn tot een vrije gedemalitariseerde stad te maken, andei*s een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland, hetgeen zou be tekenen het overdragen van de con trole op de aanvoerwegen van West- Berlijn aan de Oostduitsers. Het einde Aan beide kanten vastbeslotenheid Kennedy heeft Chroesjtsjow, een man die weet waar hij het over heeft, laten zien, dat ook hR tot in bijzonderheden op de hoogte is van die problemen en dat hij er een scherpomlijnde mening over heeft. De gesprekken tussen de twee zijn, naar officieel omschreven is, „hoffelijk maar openhartig" geweest. Op geen moment zijn zij werkelijk verhit geworden. Aan vastbeslotenheid heeft het echter niet ontbroken. Het is be- kendgeworden dat Kennedy zondag in de Russische ambassade in Wenen tegen Chroesjtsjow zei: „Meneer de eerste- minister. onderschat niet onze vastbeslo tenheid in West-Berlijn te blijven". Chroesjtsjows koele antwoord was: „Meneer de president, in gevallen als dit kunnen aan beide zijden misrekeningen worden gemaakt". Actie „Wij Komen" In dank ontvangen van: Ver. Chr. Nijverheidsonderwijs te K. f. 42.09; F. K. te A. f. 2.50; J. O. f. 2.50; M. M. f. 2.50; R de B. f.5.— G. E. J. P. f.10.— Prof. F. D. K. B. f.10.— D. U. te N. f. 2.50; Mevr. D. A.—V. f.10.—; J. H. v. d. L. te A. f. 2.50; mevr. M. de B. f.5.—; Mevr. G. J. J.—Van S.. f.5.—; Mej. Chr. S. de B. te O. f.5.—; P. W. A. van D. f. 10.J. J. en M. C. R. te O. f.2.— P. K. v. d. T. te O. f.10.—; A. P. te O. f.5.— Mevr. S. en fam. v. d. E. f. 7.50; N. W. H. f.15.— mevr. S. v. d. H. f. 1.—; mej. B. A. M. f. 10.—; J. F. van B. f.2.bewoners Roodenburgerstraat en omgeving f.54.45; W. S. 69 f.2.50; N. N. f.5.—; I. Sp. te K. f. 2.50; mevr. De K. f. 2.50; mevr. A. v. d. M.—v. B. S. f. 2.50; bewoners Coornhertstraat, G. Brandtstraat en Jacob Catslaan f. 41.18; familie J. C. F. f. 2.50; A. van P. f.2.50; V. f.2.50; P. D. f.5.—; mevr S. P. f.7.50; M. C. te O. f.10.—. Totaal f307.72. Totaal-generaal f. 3954.41. Waar wij overwegen om binnen afzien bare tijd onze actie ten bate van het ge zin Van Egmond te beëindigen en ander zijds het als doel gestelde bedrag nog niet geheel is bereikt, wekken wij onze lezerskring nogmaals op ons ook in het laatste stadium van deze actie te blijven steunen. Nog enkele wijkcollectes, zoals hierbo ven werden verantwoord en de f. 5000. zijn nog vóór het einde dezer week be reikt. De bereidheid tot geven is alom aan wezig, doch wie neemt het initiatief in de eigen omgeving? Bedragen worden ook gaarne ingewacht aan ons Bureau of per postwissel of giro (nr. 57055) onder vermelding „Wij Ko men". VRIJ ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog met zonnige perioden, maar in de middag of avond ook hier en daar een onweersbui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij warm. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 juni Zon op: 4.22 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 1.32 uur; onder: 12.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.59 en 21.37 uur; laagwater te 4.23 en 16.59 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Fraai zonnig strandweer met in de middag zwakke wind uit zee. Overdag temperaturen van ruim 20 graden C. Temperatuur van het zeewater 14 gra den C. Vooruitzichten: zwak hogedruk- gebied blijft aanwezig. Onweersstoring boven West-Duitsland komt niet veel verder naar het westen. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Stapels wrakstukken waren het resultaat van de botsing tussen twee goederentreinen bij Tilburgbij wel ke botsing de twee machinisten van de elektrische locomotieven om het leven kwamen. Het treinverkeer werd volledig geblokkeerd. Kennedy in Londen (Van onze Londense correspondent) Gisteravond om kwart over acht arriveerde de Amerikaanse presi dent in Londen, waar hem een hartelijke ontvangst van de zijde der bevolking ten deel viel. Van ochtend om 10 uur begon zijn Lon dense programma met een toe spraak tot de 700 leden van de Amerikaanse ambassade. Daarna ging hij naar Admiralty House, de tijdelijke ambtswoning van Mac- millan, om de Britse premier in te lichten over de besprekingen in Wenen. Om 3 uur vertrok de pre sident, nadat zijn vrouw zich aan de lunch bij het gezelschap had ge voegd. Een uur later woonde hij de doopplechtigheid bij van zijn nicht je in de kathedraal van Westmin ster. Om 8 uur zouden de Kenne dys aanzitten aan een diner in Buckingham Palace. Om kwart voor elf zou de president naar Washington terugkeren, mevr. Ken nedy blijft tot morgen bij haar zus ter logeren en gaat dan naar Athene voor een particullier bezoek. van Chroesjtsjows termijn nadert. Resultaat: geen overeenstemming, d. La o s Chroesjtsjow en Kennedy werden het eens over de volgende onafhankelijkheid van Laos onder een regering die door het volk zelf gekozen is en aan de internationale overeen komsten om die neutraliteit en onaf hankelijkheid te verzekeren. Wij er kennen in dit verband het belang van een daadwerkelijke wapenstilstand." Dit was dan het enige onderwerp waarop enige overeenstemming werd bereikt. Slot pag. 2 In Parys in het zaterdagnacht tot hevige vuurgevechten gekomen tussen Algerijnse terroristen en Franse poli tiemannen. In uniform geklede \lge- rjjnse militairen wierpen vanuit bestel auto's handgranaten naar patrouilleren de politie-auto's. Bij de gevechten en achtervolgingen die daarop ontstonden, werden 10 Algerijnen gedood en 3 ge wond. Bij de politie vielen acht gewonden, van wie geen ernstig letsel had opgelopen. Bij de achtervolging van de terroris ten ontwikkelde zich een st-rRd, die aan de vroegere gevechten in Ameri- ka's „Wilde Westen" deed denken. Po- Met 120 km. op verkeerde rijbaan (Van onze Rotterdamse correspondent) Zes doden, drie zwaar gewonden en drie totaal vernielde auto's. Dat vormde de trieste balans van een verschrikkelijk verkeersongeval dat vannacht omstreeks twaalf uur het einde betekende van een rit met een snelheid van meer dan honderd kilometer op de verkeerde rijbaan van de Rijksweg tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug. Eén man heeft dit ontzettende ongeluk zien gebeuren. Het was een automobilist, die uit de richting Dordrecht komend, op de rechterbaan van de linker weghelft een Mercedes met een vaart van circa 120 kilometer eveneens in de richting van de Moerdijkbrug zag rijden. Hij probeerde de chauffeur van deze wagen nog duidelijk te maken, dat hij op de verkeerde rijbaan reed. maar hij slaagde er niet in. Zo zag hij het onvermijdelijke gebeuren. litiemannen kropen acnter geparkeerde auto's en vuurden uit deze positie op de terugschietende Algerijnen, zodat een hevige schietpartij ontstond. Tien Algerijnen zijn in verband met beide aanslagen gevangen genomen. De Parijse politie heeft meegedeeld, dat de aanvallen zijn uitgevoerd door leden van de FLN. die speciaal zijn opgeleid voor het uitvoeren van terroristische aanvallen. Vanochtend vroeg werden nog tien Algerijnen gewond na het door nog on bekend gebleven daders tot ontploffing brengen van een plastic bom in een door mohammedanen bewoond hotel. Vlak voor de buurtschap Tweede Tol botste de Mercedes frontaal op twee an dere wagens, een BMW-sportcoupc en een Opel. De Mercedes ramde eerst de Opel, waarin twee personen zaten. De wagen veerde als het ware op en vloog toen over de sportcoupé heen, waarin vier mensen gezeten waren. Het dak van de sportcoupé werd hierdoor van de wagen afgerukt. Het werd later onder het wTak van de Mercedes teruggevonden. De sportcoupé raasde stuurloos nog 150 me ter door, waarna hij van de weg afdui- kelde en op het talud tegen een boom tot stilstand kwam. De gevolgen waren gruwelijk. De mees te passagiers waren uit de drie wagens geslingerd en lagen her en der over de weg verspreid, temidden van glasstukken, kledingsstukken en koffers. De bestuurder van de Mercedes, de 45- jarige bakker G. Korpershoek uit Oud- Beijerland was op slag gedood. ZRn twee mede-inzittenden, de woonwagenbewo ners Th. van Wanrooy en A. Visser uit Klaaswaal, moesten met een zware her senschudding en snijwonden in het zie kenhuis te Dordrecht worden opgenomen. Alle vier inzittenden van de BMW lie ten bij het ongeluk het leven. Het wa- ïen de heer L. C. Voogt (42), chef-cal- culator bij Lips te Dordrecht, zijn echt genote, de 46-jarige mevrouw J. A. Voogt Marchant, hun 16-jarige zoon Lamber- tus en de 14-jarige dochter Sylvia uit de Reviusstraat 16 te Dordrecht. Vader, moeder en dochter waren op slag dood. De zoon overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De heer P. C. Schuurbiers uit de Kaap straat 19 te Rotterdam, die de Opel be stuurde. liep zware verwondingen op, ter wijl zijn echtgenote, die naast hem had gezeten, werd gedood. Automobilisten, die vlak achter de bot sende wagen reden, konden met grote moeite hun wagens tot stilstand brengen. Er ontstond een verkeersopstopping. De terstond gewaarschuwde Rijkspolitie alarmeerde op haar beurt ambulance diensten. Met moeite slaagde men er in drie zwaar gewonden uit de autowrakken te bevrijden. Uren was men daarna bezig om de ontstellende ravage op to ruimen. De gehele nacht is men bezig geweest met het identificeren van de slacht offers. Het horen van de twee zwaargewonden De eerste handdruk „op de top in Wenen. Kennedy begroet Chroesjtsjow bij de Amerikaanse ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad. Dit was het begin van een ontmoeting, waarvan de resul taten bemoedigend worden geacht uit de auto van de heer Korpershoek leverde grote moeilijkheden op. Een hun ner. de heer Van Wanrooy, verklaarde niet te weten, hoe het ongeluk had kun nen gebeuren. Uit het onderzoek is wel komen vast te staan, dat de bestuurder van de Merce des drie kilometer voor de plaats van het ongeval, in de nabijheid van een benzine station, ook al bRna een ongeluk had veroorzaakt. Dit heeft hem echter niet tot het besef kunnen brengen, dat hR op de verkeerde rijbaan reed. De mogelijkheid wordt geopperd, dat de bestuurder zich vergist heeft in de weg. Hij had wellicht de weg naar het 's-Gravendeelse Veer willen volgen, maar zou daarbij de naast deze weg gelegen oprit naar de rijksweg zijn opgereden. Het aantal doden als gevolg van de ongeregeldheden, welke zich de laatste dagen in verband met de algemene ver kiezingen op Zanzibar hebben voorge daan, is gestegen tot eenenveertig. Zon dag werden alle zeven leden van één gezin vermoord. Het aantal gewonden bedraagt 306. De gewelddaden begonnen donderdag, toen voor de tweede maal in dit jaar algemene verkiezingen op Zanzibar wer den gehouden. Dit was nodig, omdat de eerste, in januari jl. gehouden verkiezin gen geen beslissing hadden opgeleverd. De aanhangers van de twee voor naamste partijen van Zanzibar, de na tionalisten en de Afrikaanse Sjirazi's, vlogen elkander al spoedig na de ope ning der stemlokalen in de haren. P. Robertson, de voornaamste verte genwoordiger van het Engelse bestuur op Zanzibar, heeft op een zaterdag ge houden persconferentie verklaard dat de inwoners van het eiland reeds vele ja ren op een vulkaan leven. Na de alge mene verkiezingen van januari hebben zich sterke tegenstellingen op politiek gebied en tussen verschillende rassen- groepen ontwikkeld, die tot de uitbar sting van donderdag hebben geleid Bij de verkiezingen van donderdag hebben beide partijen ieder tien van de 23 zetels in de wetgevende vergadering van Zanzibar veroverd. De nationalis ten schijnen zich echter verzekerd te hebben van de steun van de „Zanzibar en Pemba-volkspartij", die beslag legde op de overige drie zetels. (Van onze Londense correspondent) Londen is zaterdagmiddag het toneel geweest van de grootste jacht op een voortvluchtige misdadiger, v elke Scot land Yard ooit heeft ontketend. Het doel was een man te vinden, die. na zich op het politiebureau van een wjjk in Oost- Londen te hebben gemeld om te worden verhoord, omdat hij iemand ernstig li chamelijk letsel had toegebracht, er plot seling met een revolver in de hand vandoor ging en drie politiemannen, die hem door de wirwar van straten in het district West Ham achtervolgden, neerschoot. Twee hunner, onder wie een inspecteur van politie, werden gedood en de derde zwaar, doch niet levensge vaarlijk gewond. Het gehele Londense politieapparaat werd gealarmeerd en duizenden agenten en rechercheurs werden ingeschakeld voor de opsporing van de man. de 30- jarige John Hall. Een aantal politieman nen. die, zoals men weet. hier in nor male omstandigheden ongewapend zijn, werd voor deze achtervolging van wa pens voorzien. Het havengebied, gebom bardeerde stadsdelen, herbergen, clubs en café's werden doorzocht. Op stations en in de ondergrondse werden posten uitgezet. Rechercheurs mengden zich on der de uitgaansmassa in het Londense West End. Een aantal wegen werd af gezet. Dit alles had geen succes. Tenslotte werd na een gehele dag zoe ken de man ernstig gewond aangetrof fen in een telefooncel in het Oost-Lon- dense district Wanstead. Hij had in deze cel de redactie van het weekblad „Sunday Express" opgebeld, gezegd wie hij was, en er bR verteld dat hR een revolver op zichzelf gericht hield. 9 Slot pag. 2 Uit het Leldsch Dagblad van 6 Junij 1861: In de vorige week overleed binnen Leiden een der medeop- rigters van de bestaande kweekschool voor zeevaart, de heer J. J. Tandi/ort, die aan deze stichting niet het minst belang rijk aandeel nam. Zijn liefde voor de zeedienst deed hem hare belangen met die van de Leidsche bevolking zamensmel- ten in de met ijver aangevangen en door volharding bekroonde zorg voor de opleiding van scheepsjongens en matrozen Zijn naam zal nog lang prijken en met eere vermeld in het ge bouw, dat binnen Leiden is ge sticht.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1