Adrie Lasterie's debuut klonk als een klok Piet van de Pol viert come-back met nationaal kampioenschap 41/2 Gerard Wesseling greep met groot imachtsvertoon titel der amateurs KNZB nam sprong in duister.... Scholte „brak" in de slotpartij Poloploeg hekkesluiter in Leipzig Zoet was actief maar sprong te royaal met zijn krachten om Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 juni 1961 Vierde blad no. 30371 Zwemploeg nam nederlaag gemakkelijk op Slopende strijd op Zandvoorts circuit Zelden heeft een Nederlandse ploeg een nederlaag zo gemakkelijk opgenomen als het verlies tegen Groot-Brittannië in het prachtige zwemstadion van Cardiff, waar een voor sprong van een punt na de eerste dag uitliep op een nederlaag van 91 tegen 94 punten. Natuurlijk, Groot-Brittannië nam verdiend revanche voor de vier achtereenvolgende nederlagen tegen ons land, maar toch was het niet het trotse Albion, dat met de meeste winst ging strijken maar Nederland. In deze landenontmoeting, die om nader uit een te zetten reden voor de KNZB een sprong in het duister was, heeft namelijk Adrie Laserie, het 17-jarige zwem- atertje van Naarden een Interlanddebuut gemaakt, dat klonk als een klok. Zij zegevierde op alle nummers waaraan zy meedeed in totaal vier en toonde bovendien een verbluffend tactisch inzicht. Dat gevoegd bij het uitstekende zwemmen van Ria van Velsen en van „newcomer" Corry Winkel op de rugslag en dat van Betty Heukels op de schoolslag verklaart de weinig neerslachtige stemming na afloop in het Nederlandse kamp. Winst verkeerde in verlies maar het omgekeerde was evenzeer waar. Want Groot-Brittannië had geen mensen, die voor sensaties zorgden, het team bestond uit zwemsters en zwemmers, die tot de goede middelmaat behoorden. Uitschieters waren dan ook zeldzaam. De Nederlandse ploeg was een ploeg van uitersten: van Adrie Lasterie, die Nederland een maximaal aantal punten bezorgde tot Joop Witte die op de 6150 yards vrije slag ruim twee banen prijs moest geven. kon Engeland de afwezigheid stellen van de drievoudige Europese kampioen Ian Black, de Olympische kampioene Anita Lonsborough en de tweevoudige medaillewinnares in Rome Natalie Ste ward. Maar door het gemis aan inzicht in de krachtsverhoudingen kon het. voor komen. dat Cockie Gastelaars het in dividuele vr^je slag nummer zwom in plaats van bijvoorbeeld Erica Terpstra, met wie Nederland waarschijnlijk wel de volle winst op de 110 yards zou hebben veroverd Het blijft echter praten achteraf. Belangrijker Belangrijker was hetgeen Adrie Las terie op de 440 yards vrije slag pres teerde. Het Naarderzwemstertje, dat vrij dag de 110 yards vrije slag had ge wonnen, maakte ln de meest letterlijke zin de 440 yards. Ze had opdracht gekregen om vrij langzaam af te gaan om Corrie Schimmel, die zwakker werd geacht dan Nan Rae, een voorsprong te laten nemen. Bijna was het hele plannetje mislukt, aangezien Adrie Las terie bij de start wegsprintte en na 110 yards een ruime voorsprong had op de Engelse. Toen herinnerde zij zich de afspraak en liet zich een eind terug vallen. Nan Rae ging haar voorbij maar ook Corrie Schimmel, die op de bui tenbaan in hoog tempo doorging. Ter wijl Nancy Rae alleen maar links bleef ADRIE LASTERIE kijken om te zien waar de verwachte aanval van Adrie Lasterie bleef, vocht tengere Corrie voor alles wat zij waard was. Zij kreeg een voorsprong, die welis waar niet groot genoeg was om de mag nifieke eindsprint van Adrie te weer staan maar wel ruim voldoende om Nan Rae op de derde plaats te houden. Dat was teamwork van klasse. Neder land had daarmee zijn voorsprong van een punt van de eerste dag vergroot tot zes punten. (Van onze sportredacteur) „Je doet me denken aan Wim van Est in zijn jonge jaren, je bent een groot kampioen Deze plezierige woorden sprak KNWU-voorzitter, dr. Piet van Dijk, gistermiddag tot de kersverse kampioen der amateurs op de weg, de glunderende Gerard Wesseling uit Halfweg. Een groot kampioen, inderdaad. Want niet alleen het machtsver toon, waarmee deze pedaleur uit Halfweg, die vorig jaar winnaar werd van Olympia's Toer, zestien 1 kilometer voor het einde van de slopende titelstrijd op Zandvoorts autocircuit naar het rood-wit- blauwe tricot sprong, was indruk wekkend, ook het moment waarop hij zijn beslissende aanval inzette, was voorbeeldig uitgekozen. Kracht, souplesse en tactiek, dat wa ren de pijlers waarop Wesseling zijn prachtige zege bouwde. Drie ronden voor het einde sprong Wesseling weg. Hy was zuinig omgesprongen met zyn kracht. Hy had rustig in het peloton zyn rondjes gedraaid en zich verre gehou den van avontuurtjes die door het zui gende asfalt van het autocircuit en de slopende zeewind toch tot mislukken ge doemd waren. Pas zestien kilometer voor de eindstreep draaide hij de kraan voluit open. De Hagenaar De Jager en Buis uit Vijfhuizen sprongen met de man uit Halfweg mee, maar zo tomeloos was het geweld dat temporijder Wesse ling ontketende, dat het tweetal al na enkele kilometers moedeloos moest los sen. In enkele minuten nam Wesseling een duizend meter voorsprong en ge dragen door het applaus van de toe schouwers snelde hij onbedreigd naar de titel der amateurs. VoIIevbalploeg won van Frankrijk: 3—2 Het Nederlandse heren volleybal team heeft zaterdagavond in Le Havre öjet 3-2 gewonnen van Frankryk. De setstanden war°n 15-11, 14-16, 13-15, 15-8 en 15-4 Het was een verdiende zege voor de Nederlandse ploeg waarin Jansen, Goedhals en Zimmerman uitblonken. GERARD WESSELING de nieuwe kampioen der amateurs op de weg. (Foto Leidsch Dagblad) Niet verstandig Swift-renner Bert Zoet uit Sassen- heim, een van de favorieten, heeft van Gerard Wesseling wel iets kunnen leren. Zeker, Zoet heeft een mooie koers gere den, maar geen verstandige. Hij was de animator van verschillende uitlooppo gingen, hij was tot ver over de helft van de wedstrijd voortdurend in het voorste gelid te bespeuren, maar hy verbruikte daarmee zoveel van zyn beslist niet ge ringe kracht, dat hy op het moment dat het er op aan kwam, niet voldoende meer over had. Bovendien had hy de pech, kort voor het einde water over de benen te krygen, waardoor hy met kramp te kampen kreeg en van de fiets moest. Dat laatste overkwam overigens hem niet alleen. Want van de bijna 400 ama teurs, die om 1 uur welgemoed van start gingen, bereikten er hooguit een kleine zestig de eindstreep. Het zware parkoers en de schrale wind waren on verbiddelijke scherprechters Vele pogingen Bert- Zoet deed feeds na drie van de 42 te rijden ronden een poging om weg te komen. Hij pakte snel honderd meter, maar het peloton haalde hem even vlug terug. In de elfde ronde was hij op nieuw van de partij, toen een groepje van zes man, met o.a. Jan van Dijk, de crosser uit Lisse en schaatscrack Ru- die Liebrechts, aan de haal ging. Ook dit avontuur eindigde na vijf ronden. En zo verging het eveneens een kop- groepje met o.a. de sterke Sebregts en onze stadgenoot Hennie van Gent. Elf ronden voor het einde sprong Bert Zoet opnieuw weg uit het inmiddels tot 45 man gedunde grote peloton. Hij kreeg onmiddellijk Henk Nijdam, Snepvangers en Van Rijsbergen aan zijn wiel, jon gens met wie wel iets te beginnen leek. Maar voor het Zandvoorts circuit was ook deze poging nog veel te vroeg. Ook het avontuurtje van De Jonh uit West- grafdijk, die in de volgende ronde het peloton zijn achterwiel liet zien, leed schipbreuk. Drie ronden lang reed De Jongh met een zeven k achthonderd meter voorsprong alleen over het circuit, toen was het ineens uit.. De laatste ontvluchting was die van Wesseling, de enige die gelukte De Nieuwelingenwedstrijd over 58.702 km, die in de ochtenduren werd gere den, werd gewonnen door de Amster dammer H. Cornelisse. De Swiftrenner Jan van Amsterdam uit Leiderdorp ein- Bijna 100 amateurs vertrokken gistermiddag op het Zandvoorts circuit om een gooi te doen naar het nationale tricot. Op de foto ziet men deze massale start. (Foto Leidsch Dagblad) digde op de dertiende plaats, uit een veld van bijna 300 deelnemers lang geen slecht resultaat. Uitslag De uitslag van de strijd om het ama teurkampioenschap luidt 1. Gerard Wesseling (Halfweg) 176.106 km (42 ronden) in 4 uur 12 min 27 sec. 2. Rinus Paul (Den Haag» 4.12.47, 3. Cees de Jongh Westgraftdijk» 4. Bert Boom (Enter) 5. H. Peters (Heemstede» 6. Jan Janssen (Nootdorp» 7. A. van Kemenade (Eindhoven» 8. J. Schroder (Koningsbosch) 9. Coen Visser (Sant poort» 10. Leon Sebregts (Nijlen, Bel gië», allen in dezelfde tijd als Rinus Paul. Hoofdstuk apart Ja, Adrie Lasterie was een hoofdstuk apart in het boek van deze interland, die hoofdzakelijk verloren ging omdat er achter de enkele herenzwemmers van klasse geen kader staat dat ons land op redelijke wijze kan vertegenwoordi gen. Met uitzondering van de school slagzwemmers Rob van Empel en Arie Kalkman en Johan Bontekoe op de 440 yards vrije slag. slaagde geen van de nieuwelingen erin htm keuze waar te maken. Die keuze was overigens ge schiedt op vrij losse gronden. De wed strijd viel uitgerekend in de examen tijd waardoor verschillende coryfeeën als Mensonides, Kroon en Black al di rect hun briefje van verhindering moes ten schrijven en verschillende anderen met examenvrees het water ingingen. Ook om een andere reden was het tijd stip echter bijzonder ongunstig. De ont moeting viel juist in de overgangsperiode van het overdekte naar het open water waardoor de KNZB geen gelegenheid had om te beoordelen wie wel in vorm was en wie niet. Dat kon de Britse bond dankzij de twee overdekte 50 me ter baden wel en die omstandigheid heeft waarschijnlijk meer invloed gehad op de wedstrijd dan het ontbreken van enkele grote namen. Want tegenover het niet starten van Mensonides, Kroon en Tineke Lagerberg Sensatie in de Friesche Club Piet van de Pol heeft zijn doel bereikt. Nadat hij een jaar geleden aankondigde zich uit de wedstrijd sport terug te trekken bij de laatste lintjes-regen werd hij als oud-biljartkampioen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau kwam Van de Pol enkele maanden geleden terug op dit besluit. De Rotterdammer koos het kader 47/2, waarin hij nationaal zowel als internationaal vele suc cessen had geboekt om zijn come back te vieren. Het is ook werkelijk vieren voor de lange Rotterdammer geworden, j Want zondagmiddag kwam Van de Pol in de knusse en sfeervolle biljartarena van de Friesche Club in Leeuwarden opnieuw als kam pioen te voorschijn uit een bijzon der zwaar toernooi. Van de Pol, die hier zijn 27ste natio nale titel behaalde, behoort nog altijd tot de allersterkste biljarters, niet alleen van ons land, maar ook internationaal. Er zijn er maar weinigen, die de kader serie zo volmaakt kunnen spelen als Van de Pol. De liefhebbers konden likkebaar den toen hij vrijdagavond zijn partij tegen Van Leur met een magistrale reeks van 337 besloot en de volgende dag in driebeurten met een niet minder fraaie slotserie van 297 titelhouder Wijnen uit schakelde. Dat was kaderspel van de allerhoogste orde. In één adem In één adem met Van de Pol dient echter Henk Scholte genoemd te worden. Tot ver in de slotparty tussen deze kemphanen was de Eindhovenaar nog sterk favoriet voor de titel. Na 11 beur ten immers leidde Scholte door series van 107 en 126 met 295115. Het was waarlijk niet alleen de wilskracht van de Eindhovense zwarte panter, die het goede voornemen van Van de Pol leek te gaan doorkruisen. De Rotterdammer kon namelijk zijn zenuwen bijna niet baas, miste stoten waarvoor hy zich an ders niet druk behotft te maken en kon maar niet onder deze depressie uit komen. Zeker één, maar waarschijnlijk zelfs twee factoren hielpen Van de Pol echter weer in het zadel. De eerste factor was de medewerking van het geluk toen hij in zijn zeventiende beurt de veertiende stoot te zacht afvuurde, maar de ballen na een gelukkig klotsje toch nog zag ca ramboleren. Van de Pol kon doorgaan en hield pas na 118 op. De tweede factor kwam pas na het einde van de partij tot uiting, toen Scholte, die suiker-pa tiënt, in elkaar zakte. Niet normaal Het is niet onwaarschyniyk, dat deze aanval gevolg van een te gering en mp. car. brt. h.s. gem. Van de Pol 12 2744 89 337 30.83 Scholte 10 2688 83 167 32.38 Wynen 10 2380 79 164 30.12 v Oosterhout 10 2499 113 185 22.11 De Kleine 6 2072 65 266 31.87 Van Leur 4 2130 106 157 20.09 Beekman 2 1970 111 127 17.74 Jacobs 1383 90 125 15.36. Eindstand Het toernooigemiddelde bedroeg 24.27. Alleen Jacobs bleef beneden de grens van 16.00 en liep een z.g. halve degra datie op. PIET VAN DE POL bovendien te laat genuttigd ontbyt al in de slotfase van de party was be gonnen, maar zich toen nog niet dui delijk had geopenbaard. Want na die 11e beurt waarin Scholte dus zo'n ruime voorsprong had, ging het plotseling berg afwaarts met de Eindhovenaar. Evenals bij Van de Pol ontglipte het ivoor hem keer op keer. En juist op dit moment, terwijl er voor hem geen vuiltje aan de lucht scheen te zyn, was de inzinking van deze vechtjas niet op een normale wijze te verklaren. Maar zelfs als men deze nederlaag van Scholte aan zyn minder goede lichame- ïyke conditie zou toeschrijven, dan nog moet men bewondering hebben voor de wyze waarop Van de Pol tenslotte de zege en de titel opeiste. Want na die hem min of meer in de schoot geworpen serie van 118 maakte de lange Rotter dammer in de volgende beurt de 88 pun ten, die hem van de overwinning scheid den. HU was zyn inzinking volkomen te boven gekomen. Uitslagen De Kleine 400 6 266 66.66 Beekman 92 6 40 15.33 Van Leur 400 8 157 50.00 Jacobs 65 8 48 8.12 Wynen 140 3 140 46.66 Van de Pol 400 3 297 133 33 Scholte 317 12 119 26.41 Van Oosterhout 400 12 148 33.33 De Kleine 400 9 104 44 44 Van Leur 344 9 86 38.22 Jacobs 298 24 87 12.41 Beekman 400 24 72 16.66 Scholte 400 7 99 57.14 wynen 240 7 140 34.28 Van Oosterhout 400 20 98 20 Van de Pol 344 20 134 1750 De Kleine 400 9 119 44 44 Jacobs 82 9 24 9.11 Van Leur 400 17 75 23.52 Beekman 357 17 79 21.00 wynen 400 9 95 44.44 v. Oosterhout 253 9 185 28.11 Scholte 371 18 126 20.61 Van de Pol 400 18 118 22.22 WATERPOLO De zege in het vierlandentoer- nooi, dat het afgelopen weekeinde in Leipzig is gehouden, is terecht gekomen bij de sterkste formatie: Hongarije. De snelle Zuidslavische ploeg werd goede tweede door een iets slechter doelgemiddelde en gastheer Oost-Duitsland plaatste zich derde. Nederland kwam met drie nederlagen op de vierde en laatste plaats. Een teleurstellend resultaat? Zo op het oog zonder enige twyfel. Wanneer een team naar een toernooi wordt afge vaardigd en zonder een enkel winstpunt terugkomt, is het resultaat onbevredi gend te noemen. Maar wanneer men in ogenschouw neemt, dat na de 2—3 tegen Oost-Duitsland nog eens twee neder lagen met één doelpunt verschil volgden en wel 01 tegen de fameuze Hongaren en 1—2 tegen de Zuidslaviërs en men bovendien bedenkt dat geen enkele van de zes tegendoelpunten tot stand is gekomen in normaal spel van zeven tegen zeven, dan is het saldo minder nadelig dan het op het eerste gezicht ïykt. Vastgesteld kan in elk geval wor den. dat een volledige Nederlandse ploeg dus met Fred van der Zwan en Harry Lamme, die beiden niet fit genoeg waren de reis mee te maken met veel betere cyfers uit de bus had kunnen komen. De eindstand van het toernooi luidt: Hongarfje 3 2 1 0 5 10— 5 Zuld-Slavië 3 2 1 0 5 97 Oost-Duitsland 3 1 0 2 2 8—12 Nederland 3 0 0 3 0 36 Niet lang Lang bleef dat verschil echter niet gehandhaafd op de 1650 yards vrije slag deed John Bontekoe wel een dap pere poging de Britse hegemonie te breken, maar werd in het duel om de tweede plaats met handslag verslagen door Jim Kennedy. De puntenvoorsprong werd hierdoor weer gereduceerd tot één. Engeland kwam aan de leiding door de 220 yards vlinderslag, die een dubbele Britse zege opleverde en waarop Rudy de Wit kans zag bijna een baan achter te raken. Alles hing nu af van het zwemmen van Corry Winkel op de 110 yards rugslag. Zou Nederland er in sla gen de eerste twee plaatsen te bezetten, dan zouden de kansen op een uiteinde- ïyke overwinning nog aanwezig blijven. Faalde zy, dan zou het in de resteren de nummers vrijwel onmogelijk zijn de achterstand in te lopen. Zware taak Het was een zware taak voor een de butante, die in de plaats van Ria van Velsen de relatief ongunstige buiten baan kreeg toegewezen. Het Groningse meisje slaagde er niet in achter de soe pel zwemmende Ria van Velsen (1.11.6) beslag te leggen op de tweede plaats. Zy werd derde in 1.13.5, een tijd, die alle kansen biedt voor de toekomst. De volle puntenwlnst was helaas niet be haald en toen Wim van Spingelen en Leo Verburgt op de vrye slag niets in te brengen hadden en Gretta Kok te leurstelde op de schoolslag derde ach ter Betty Heukels, die in 2 54.9 een nieuwe persoonlijke recordtyd maakte en achter de Britse Allison Turnboll (2 56.4) was het pleit beslecht. De achterstand van drie punten kon door de estafettes niet meer ongedaan wor den gemaakt. Engeland zegevierde met ruim verschil op de 4x220 yards vrye slag heren en Nederland won de 4x110 yards vrije slag dames. In deze laatste estafette waren de tussentyden: Ineke Tigelaar 1.05.-, Erika Terpstra 1.05.4. Cockie Gastelaars 1.04.8 en Adrie Lasterie 1.055. VOETBAL Pupillen van LFC wonnen de prijzen in Rotterdam Twee pupillenelftallen van LFC heb ben deelgenomen aan een toernooi van Xerxes. En niet zonder succes. Zowel het A- als het C-eftal (dit laatse kwam in de B-afdjllng uit) legde beslag op de eertse prya. Sfeerloze wedstrijd Amsterdam heeft zich in de steden- wedstryd Amsterdam-Den Haag-Rot terdam de sterkste getoond, door op de Nenytosintelbaan in Rotterdam met 199 pnt. voor Rotterdam (189 pnt.) en Den Haag (158 xh pnt) te zegevieren. Naast enkele hoopgevende prestaties was het een sfeerloze atletlekzondag, waarby van stryd in vele gevallen geen sprake was, aangezien wel zo ongeveer vast stond naar wie de overwinning zou gaan. Overigens hebben de keuzeheren van de KNAU met argusogen rondgekeken, aangezien het Nederlandse damesteam over twee weken tegen Frankryk uit komt. zy zullen ongetwyfeld met ple zier gekeken hebben naar de uitsteken de vorm van Joke Byieveld. die de 100 meter won in 12.1 sec. en het versprin gen met 5.88 meter, terwyi zy een voor naam aandeel had in de 4x100 meter estafette. WIELRENNEN Gerben Karstens winnaar in Spijkenisse Voor de vyfde maal in successie was de Leidse renner Gerben Karsens snel ler dan al zyn concurrenten. Na Kat- wyk. Leiden, Beverwyk. Badhoevedorp ging hy zaterdagmiddag in de Ronde van Spfjkenisse weer als eerste over de streep. In de eindsprint van een kop- groepje versloeg hy de onafhankeiyke Kees Spier (Haarlem) en A. de Hartog (Zuldland) I

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11