Prof. Mnller aanvaardde Leidse leerstoel voor microgolftechniek Radio-astronomie nog tien jaar in stormachtige ontwikkeling Drink r ^fcw* FILMS VAN DEZE WEEK Jeugdhulp vraagt steun Eeuwfeest van Tweiitsche Bank in bijna 100 plaatsen gevierd AQUARIUMTENTOONSTELLING IN EXOTISCHE OMGEVING Ingmar Bergmans HET GEZICHT Gero-cassetfe Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 juni 1961 Tweede blad no. 30370 Gistermiddag heeft prof. ir. C. A. Muller het ambt van buitengewoon hoogleraar in de microgolftechniek en haar toepassingen in sterren kunde. natuurkunde en scheikunde aan de Leidse Universiteit officieel aanvaard met een oratie over de microgolftechniek in de sterrenkunde. Prof. Muller, die in augustus 1959 tot Leids hoogleraar werd benoemd, is sinds de in gebruikstelling in 1955 beheerder van de radiosterren wacht te Dwingeloo in Drente. Voordien was hij technisch leider van het voorlopige waarnemingsstation voor radioastronomie in Kootwijk. Grote vorderingen Prof. Muller behandelde in zijn ora tie enkele aspecten van de technische ontwikkeling der radiosterrenkunde in de laatste vijftien jaar, waarin zeer veel bereikt werd op het gebied van vergroting van het scheidend vermogen en van verdringing van de ontvanger- ruis. Wat de ontvanger-gevoeligheid be treft is deze ontwikkeling een verdere uitbouw en verfijning van bekende tech nieken geweest naast een eerste ver kenning van de nieuwe mogelijkheden, welke het principe van de lage-ruisver- sterking met behulp van nieuw ver sterkertypen zoals masers en parametri- sohe versterkers bieden. In de komende tien jaar zal deze verkenning waar schijnlijk leiden tot de situatie, dat de storende, in de ontvanger zelf opgewek te ontvanger-ruis niet meer de over heersende plaats als beperkende factor in het radioastronomisch onderzoek zal innemen, die ze tot dusver vooral in het gebied van de kortere golflengtes had. De voornaamste beperking zal dan de omstandigheid worden, dat de telescoop op het warme aardoppervlak is geplaatst en in een atmosfeer, die niét volledig transparant is en daardoor zelf ook enige straling geeft. Wat de radiotelescopen betreft is de exploratie van de nieuwe mogelijkhe den zoals de kruisantenne met succes voltooid. Praktische grens Er Is een enorme vooruitgang ge weest in de detailrijkdom van het ra diobeeld van de sterrenhemel en het is te verwachten, dat de komende tien jaar weer een grote stap voorwaarts te zien zullen geven door de bouw van een aantal instrumenten met een groot scheidend vermogen van de grootte- orde van één boogminuut. Daarmee zal De directeur van'de Leidse Sterre- wacht prof. dr. J. H. Oort (rechts) wenst de beheerder van het Dwinge- loose radiosterrenwacht prof. ir. C. A. Muller geluk na diens oratie als Leids hoogleraar. (Foto L.D./Holvast) waarschijnlijk ook de grens van het praktisch verwezenlijkbare wel zijn be reikt. Het lijkt dan ook niet onwaarschijn lijk, dat over tien jaren de eerste storm achtige ontwikkeling, die de toepassing van de microgolftechniek in de ster renkunde tot dusver heeft gekenmerkt, zal zijn afgesloten. Grote en kostbare instrumenten zoals b.v. de Benelux- kruisantenne, zullen dan klaar staan om een groot en nieuw gebied van de sterrenkunde verder te ontginnen. Prof. Muller besloot zijn oratie met de gebruikelijke toespraken, waarna een receptie plaats vond in de ontvangzaal van de Academie. Hotelhouder opgelicht Een Leidse aannemer heeft zloh voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens oplichting van een hotel houder te Oudenbos. Toen de aannemer daar een werk uitvoerde, had hij met een aantal van zijn arbeiders in het hotel gelogeerd, doch er was geen beta ling gevolgd. De Officier had 4 maanden gevange nisstraf tegen verdachte geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Het aanleggen van de elektrische installatie in de in aanbouw zijnde h.b.9. voor meisjes in het Leidse Hout kwartier is gegund aan de N.V. Iemco alhier (f64.919). W, Sedert 1912 Circa vijfhonderd personen boden in Leiden gelukwensen aan Het eeuwfeest van de N.V. Twentsche Bank is gisteren in bijna honderd plaat sen van ons land, w.o. ook Leiden, fees telijk herdacht. De directies van alle bijkantoren recipieerden en hadden vele gelukwensen in ontvangst te nemen. In Leiden was dit de heer H. Tjeenk Wil link. Onder de virca 500 personen, die in het bankgebouw aan de Breestraat gelukwensen aanboden, waren o.m. de wethouders A. J. Jongeleen en S. Men ken namens het gemeentebestuur, de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. P. de Clercq namens het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de laatste tevens in zijn kwaliteit van bestuurslid van de Vereniging „De Ambachtsschool, de heren ir. J. J. G. van Hoek, C. F. Meer- poel, G. J. van Heeten en mr. H. A. C. Branderhorst, resp. voorzitter, onder voorzitters en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Van 21 juli tot en wet 5 augustus Aqua-Hortus '61 druk voorbereid Aqua-Hortus '61 is op het ogenblik in staat van wording. Wie de gele genheid heeft eens een kijkje te nemen in de oranjerie van de Hortus Botanicus treft er vast en zeker en kele hardwerkende mensen aan, die bezig zijn met passen en meten, met timmeren en :childeren, met sjouwen en klauteren. Wanneer alles volgens plan verloopt en men maakt zich daarover bepaald niet ongerust dan zal deze ruimte van 21 juli tot en met 5 augustus in een sprookjes achtig oord zijn herschapen. „Leidse school" De ongeveer 150 leden tellende Leidse afdeling van de Ned. Bond van Aquari umverenigingen, „De Natuurvriend", houdt nl. in deze periode een tentoon stelling. welke een even gevarieerd als duidelijk beeld geeft van de liefhebberij. Daar er op aquariumgebied een „Leidse school" bestaat, welke zelfs in het bui tenland bekend is, valt het niet te ver wonderen, dat aan de opbouw van deze expositie de grootst mogelijke zorg wordt besteed. Zestig bakken In totaal zullen er ongeveer zestig aquria te bewonderen zijn, zowel grote als kleine. Behalve leden van de ver eniging hebben ook enkele bedrijven uit de stad zich bereid verklaard hun gla zen bakken in te zenden. Er zal voorts een plaatsje worden ingeruimd voor het aquarium van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot alsmede voor die van het oude liedenhuis in de Kaarsenmakers straat. Tropische sfeer Rijnland, de heren H. de Wilde en M. B. de Jong namens K. en O., mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid, de heer H. E. van der Heide namens het bestuur van de 3 October- vereeniging, drs. J. W. J. Wiertz, secre taris van de Stichting R.-K. Scholen en het St.-Agnes Lyceum, mr. C. C. W. Uffelie namens het Zendingsbureau te Oegstgeest, een deputatie van het Diaco- nessenhuis en voorts vele zakenrelaties en vertegenwoordigers uit de bank- en effectenwereld. Vandaag is deze eeuwfeestviering voortgezet met tal van personeelsfeesten, welke rayonsgewijs zijn georganiseerd. Het totaal aantal feestvierende perso neelsleden, met dames, wordt geschat op ruim zevenduizend personen. Het Leidse personeel, dat gezamenlijk feest viert met de employé's van o.a. de bijkantoren te Hillegorn, Katwijk aan Zee, Lisse, Noordwyk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg. Sassenheim, krijgt e endiner aangeboden in Treslong,, ter wijl hedenavond in Amsterdam een voorstelling van „My fair lady" wordt bijgewoond. In de glazen zaal van het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam hebben de hoofddirectie en het bestuur van het kantoor Amsterdam gerecipieerd. Ook hier hebben vele honderden gelukwen sen aangeboden. Namens het gezamen lijke personeel werd een antiek staand horloge aangeboden en namens de ge pensioneerden een antieke schouw. „De wereld wil bedrogen worden" Men behoeft er geen seconde aan te twijfelen: van de eerste meter staat de typische Ingmar Bergman weer voor U, ditmaal in een menge ling van mysterie- en probleemfilm. Het suggestieve, tegelijkertijd obsederende zwart-wit beheerst elke scène, het is huiveringwekkend, mysterieus en het houdt de aandacht gespannen. Ingmar Bergman, regisseur van .Wilde Aardbeien", ,.Het zevende zegel" en zoveel meer indrukwekkende films, weet ook ditmaal door zijn originele visie, welke schilderij na schilderij op het doek tovert, zeer persoonlijke wegen in te slaan, waardoor ook deze film, stellig een bijzondere noot vormt in de talloze der huidige produkties. De inzet is reeds onheilspellend: dr. Vogler trekt 's nachts in zijn koets door het mistige land, in gezelschap van vreemde figuren. Hij geeft voorstellingen waarbij het „dierlijk magnetisme" goocheltrucs en kostbare instrumenten de hoofdschotels vormen. Medepassagiers zijn dr. Voglers vrouw, vermomd als man, een hekserige grootmoeder en de sluwe impresario Tubal. Zij ontmoeten sceptisisme en cynisme bij de leden van een onderzoek-commis- sie, waarbij vooral een arts, met zijn scherp analyserend verstand vernede rend tewerk gaat. Doch dr. Vogler blijft onder alles waardig. Tijdens een voorstelling, waarin beslist moet worden, of dr. Voglers „trucs" op wonderen dan wel op goocheltoeren be rusten, doen zich de meest bevreemden de dingen voor. Maar zelfs dr. Voglers „herrijzenis uit de dood" blijkt te berus ten op het feit, dat hij de mensen voor de gek gehouden heeft. Bergman bespaart de toeschouwer de griezeligheden niet, maar zelfs dan be toont hij zich de kunstzinnige mens, al kunnen wij niet verhelen, dat naar ons gevoel de „sensatie óm de sensatie" dit maal in de uitwerking een duchtig woord heeft meegesproken. Ondanks het feit, dat overtuigend blijkt, hoe bedrog in de prestaties van de magnetiseur-hypnotiseur de boventoon voeren, wordt dr. Vogler tenslotte aan het hof van de Koning van Zweden voor een voorstelling ontboden. Een zegevierend teken voor hem, dat de mensheid ondanks alles toch al tijd graag bedrogen wil worden. Aan de rand van de armoede en de schande gekomen, ziet dr. Vogler toch plotseling weer een lichtende toekomst voor zich. Naast de biologerende beelden geven ook de acteurs en actrices een sterke kant aan dit geheel. Wij noemen Max von S.vdow (de Rid der uit „Het zevende zegel") als dr. Vogler, Ingrid Tullin (de schoondochter in „Wilde aardbeien") als dr. Voglers Uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1960 van de Ver. Chr. Jeugdhulp blijkt, dat ook dit jaar het Tehuis voor Moeders en Kinderen aan de Zoeter- woudse Singel 9899 weer velen verzor ging vonden: er worden ongeveer 14 000 verpleegdagen vermeld! Er is hier plaats voor 14 moeders en 30 kinderen: ieder een kan begrijpen, dat er met name voor de dagelijkse verzorging van babys en kleuters veel komt kijken. Dit -rraagt veel werk, het vraagt ook veel gffld. In deze oude panden aan de Zoeteraroudse Singel is bovendien ieder jaar veGl op te knappen: het vorige jaar was er een schoorsteenbrand die veel onkosben gaf, dit jaar moest de keuken nodiig een vernieuwing ondergaan en thans kijkt het personeel vol verlangen uit naar de verbetering van de kleuterzaal, die door zijn sombere betimmering voor' de peu ters èn leidsters licht en fleur buiten sluiten. Al ligt het wezenlijke van het werk, waarvoor deze vereniiging zich inzet, niet in de eerste plaats op het materiële vlak zij wil de vaak jonge moeders in een zeer moeilijke tijd van haar leven steunen en helpen en aan haar en de kinderen een tijdelijk thuis geven toch is het materiële een wer kelijkheid die niet is te onderschatten. Daarom zal er de komende week een huis-aan-huis collecte worden gehouden voor „Jeugdhulp". Collectanten, die deze actie wensen te steunen, kunnen terecht aan bovenstaand adres. Advertentie INGMAR BERGMAN vrouw en Naima Wifstraed (de moeder van de professor in „Wilde aardbeien") als de grootmoeder. Een film, die Ingmar Bergmans naam hoog houdt, al bereikt zij naar ons ge voel het niveau van zijn voorgaande films toch niet. Het offer der maagden Gruwelijk spektakel Trianon Men krijgt deze week in het theater aan de Breestraat het spektakel in felle kleuren wel heel breed uitgeme ten. Gillende jonge maagden, die geof ferd worden aan een gruwelijk bloed dorstig monster in een griezelig doolhof; leeuwen in een kuil, die brullen om men selijk voedsel; gruwzame handelingen in een martelkamer; keiharde gevechten tussen sterke kerels; een meedogenloze overval op de onschuldige bewoners van een vreedzaam dorpje, een massale veld slag, waarbij de regisseur talloze bloe dige details scherp in het beeld neemt en nog veel meer van dergelijke onprettige beelden. Voor dat alles hebben de film makers geput uit de mythologie. Zij na- i men de oude Kretenzer legende bij de kop van de monitaurus, het op Kreta als godheid aanbeden monster, half I beest, half mens, dat door de stoere Theseus in aanwezigheid van zijn ge liefde Ariadne wordt verslagen. Door een Wethouder S. Menken (rechts) biedt de heer H. Tjeenk Willink gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) De 50.000 bezoekers het is uiteraard een voorzichtige schatting zullen zich mede dank zij de aanwezigheid van een fraaie collectie tropische planten en vo gels in een exotische omgeving wanen, zo verzekerden de organisatoren van dit zomer-evenement ons. De vogels, waaronder enkele kostbare flamingo's, zijn afkomstig uit het Dierenpark Was senaar. Unieke expositie Hoezeer de aquariumhouders zich van hun verantwoordelijkheden bewust zijn blijkt wel uit het feit, dat de voorbe reidingen al een jaar aan de gang zijn. Voorzitter C. Borghart twijfelt er niet aan of ook deze achtste tentoonstelling de vierde na de tweede wereldoorlog, zal een groot succes worden. Op folders van de V.V.V. en op affiches en spandoeken in de stad wordt deze unieke expositie straks een ieder aanbevolen. Radio en televisie zullen eveneens aandacht schen ken aan dit Leidse evenement, dat sa menvalt met de Rijnsburgse Flora-ma nifestatie. Zij tot slot nog vermeld, dat het bestuurslid J. Visser bij de opbouw van de tentoonstelling als artistiek me dewerker optreedt. Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. handigheidje van haar kunnen zij ook de uitweg uit het labyrint vinden. Maar eer het zover is krijgen we eerst een uitge breide bloemlezing van het verraad, de intrige, de wreedheid en orgiën, die deel uitmaakten van het hofleven op Kreta tijdens het bewind van koning Minos. Of misschien beter gezegd, tijdens de tirannie van zijn wrede dochter Phaedra, die tot haar schrik ontdekt, dat zij er een van een tweeling is. Haar moeder heeft haar zusje Ariadne laten verdwij nen uit angst, dat zij geofferd zou wor den aan de minotaurus. Alles stelt de eerzuchtige Phaedra in het werk om Ariadne te doden, maar deze schoonheid wordt beschermd door Theseus, die ech ter zelfs de hulp van een godin van de zee nodig heeft om zijn geliefde te kun nen redden en het volk van Kreta te kunnen bevrijden van onderdrukking. Het is echt van dit hout zaagt men planken, al de gruweldaden worden breed uitgesponnen, regisseur Silvio Amadio maakte dit spektakel om het spektakel. Het is een kleurrijk avonturenboek ge worden, dat we om zijn gruwelijke plaat jes echter niet graag aan onze kinderen zouden voorleggen. Tussen de bloedbaden door stappen de eens befaamde Ameri kaanse atleet, tienkamper Bob Mathias als de onkwetsbare Theseus en de zeer welgeschapen Italiaanse roodharige Ro- sanna Schiaffino, die in een dubbelrol haar verleidelijkheden in vele poses mag pousseren. Susanne Geprolongeerd LUXOR De waarschuwende film „Susanne", indringend en onthutsend- realistisch blijft op het repertoire ge handhaafd. Alleen zij, die over sterke zenuwen beschikken, moeten deze film gaan zien. want er wordt niets wegge laten. Moge de jeugd er zich aan spie gelen. Dan alleen heeft zij haar waar de. Nachtleven in een wereldstad Amusement in de steden van drie continenten LIDO Deze „supershow" in uitstekende kleuren en op het brede doek is een boeiende reportage langs wereldvermaarde amusementscentra van drie werelddelen. Het spreekt vanzelf, dat net niveau lang niet gelijk is: .een nogal vervelende strip-tease (maar er is ook een zeer verrassende uit Ham burg) volgt op een serie meestelijke acrobatieknummers en een uitvoerig nummer catch as catch can (na tuurlijk in Parijs) doet bijna de herin nering vervagen aan de vijver met ge trainde walvissen en dolfijnen op Ha waii: een fantastisch gezicht! Nu eens zijn het de beroemde Blue Bell girls in Parijs, dan weer de wereldvermaarde Tiller-girls in haar volmaakte gelijkheid van beweging, die de toeschouwer in de sfeer van het nachtleven der grote steden brengen. Boeiend is bijv. ook het Newyorkse negertheater, waar het publiek op hartstochtelijke wijze mee leeft met de obsederende zang, zodat een verpleegster bij de hand moet zijn om slachtoffers van hysterische aan vallen tot bedaren te brengen. In Hongkong laat een meisje zien. dat een fiets van nauwelijks afwijkende vormen een fantastisch-beheerst instrument kan worden en in Tokio blijkt er een groot verschil te bestaan tussen de geisja van de oude stempel, die echt-Japanse me lodieën zingt bij het eentonig geluid van de „samisen" (een tokkellnstrument) en de namaak-geisja's, die niet veel ver schillen van niet al te kieskeurige Juf frouwen uit de westelijke wereld. Zo wervelt de camera van de ene plaats van vermaak naar de andere: in het bovenstaande zijn maar enkele shows uit de vele genoemd. Aan variatie geen ge brek. Deze film biedt in de letterlijke zin des woorde „elck wat wils". Inspecteur Callaghan slaat weer toe Parodie op zichzelf REX De detective verhalen van Peter Cheney hebben al vaak stof voor een film opgeleverd. De Lemmy Cau- tion-films waren een succes. Wanneer men de verfilming van het andere gees teskind van Cheney, inspecteur Callag han gaat zien, is men geneigd te ge loven, dat de Franse filmindustrie op een te gemakkelijke manier kassucces sen wil maken en de artistieke kant van de zaak verwaarloost. Om het ka rakter van de „film" Callaghan goed te laten uit komen, laat de scenarioschrij ver hem een aantoel „stoere" grappen zeggen, waar Cheney zelf om zou hui len. De film lijkt een parodie op zich zelf te %ijn. Inspecteur Callaghan teen bijzonder zwakke rol van Tony Wright), raakt betrokken bij een oplichtingstruc in de catch wereld". De truc bestaat hier uit. dat vooraf bepaald wordt welke catcher gaat winnen, zodat er bij de weddenschappen geknoeid kan worden. Inspecteur Callaghan weet echter een van de catchers uit te schakelen en diens plaats in de ring in te nemen. Na afloop van het gevecht, dat hij natuurlijk wint., kan hij de oplichters ontmaskeren. Nu raakt de inspecteur echter verward in een diamantenaffaire. Het spoor leidt napr een Jacht op de Middellandse Zee. Carola. zijn mooie secretaresse, begeleidt hem op die tocht. Dank zy zijn brute kracht, zijn onge kende charme en zijn scherpe verstand weet hij, zij het op het. nippertje, de bende op te rollen. Dan kan hij met zijn secretaresse in het huwelijksautootje stappen en van een rustige vakantie genieten. Kolonel Hyde contra Scotland Yard „Militaire" bankroof Casino Bijna ledereen droomt er van snel rijk te worden; de meeste dro mers zoeken hun geluk in grote prijs vragen of ln de voetbaltoto, maar het kan ook anders, hoewel het risico dan groter is. Wie het niettemin wil proberen moet niet verzuimen de Engelse film „Ko lonel Hyde contra Scotland Yard" een reprise voor Leiden te gaan zien. Daaruit valt heel wat te leren. Kolonel Hyde berooft een bank. niet door zo- I maar met een maskertje voor een kas sier te bedreigen, nee. geheel volgens militair systeem. Hij kiest kundige me dewerkers, allemaal ex-militairen, voor de technische karweitjes, weet op fraaie wijze aan wapens te komen en organi seert de veldtocht tot in de puntjes. Het ligt dan ook niet aan hem, dat de ro vers niet van hun geld kunnen genieten. De film is niet zo kostelijk als „The Ladykillers", maar is .ondanks het zwak ke slo* toch een vermakelijk schouw spel. waarmee men zich heel goed kan l amuseren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3