Kennedy en De Gaulle hebben in Parijs eikaar beier leren kennen Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 3 JUNI 1961 GELUKKIG, de vrije wereld wordt in hoogste instantie geleid door een optimist. Want dat is, volgens een pittige spreuk, iemand, die tot de conclusie komt, dat hij op een bed van rozen ligt, omdat hij overal de doornen voelt prikken! Welnu, aan doornen ont breekt het de jonge Amerikaanse pre sident zeker niet. Hoe kort hij nog maar aan de regering is, toch zijn de tegen slagen hem niet bespaard gebleven. Maar hij gaat onverdroten en met een glim lach verder. Terwijl hij zich in Parijs gereed maakte om naar Wenen te gaan voor een bijzonder moeilijke opgave: zijn eerste gesprek met de sluwe Croesj- tsjow, vond hij toch nog gelegenheid op een ontvangst door de gemeenteraad van de Franse hoofdstad enige bemoedigende woorden te spreken, woorden, die de moeite waard zijn onderstreept te wor den. Kennedy herinnerde aan de onheil spellende uitlatingen van de Duitse filo soof Oswald Spengler, die na de eerste wereldoorlog een boek schreef onder de sombere titel„De ondergang van het Avondland". In het Westen spreken ve len, aldus Kennedy, naar het voorbeeld van Spengler óver de neergang van het Westen en zij proberen overal bewijzen voor hun theorie te vinden. Maar de gebeurtenissen vah de laatste Jaren heb ben aangètoond, zo vervolgde de Ame rikaanse president, dat deze lieden het aan het verkeerde eind hebben. „Het Westen gaat niet achteruit, maar is in volle opgang. En ik voel mij gesterkt in mijn mening door wat er in Frankrijk en andere Westeuropese landen is ge schied!" HIERBOVEN werd Kennedy bestem peld als optimist. Helemaal juist is dat eigenlijk niet. Want, in te genstelling tot zijn voorganger, president Eisenhower, die naar onze smaak te veel tot het type van de passieve optimisten gerekend diende te worden, is de hui dige Amerikaanse leider eerder een pes simist, maar dan een actieve pessimist, d.w.z. iemand, die zich tenvolle bewust is van de"'gevaren, maar die manmoedig tegemoettreedt. Zijn uitlatingen in Parijs zijn in deze tijd allesbehalve overbodig. Het ritselt in de Westelijke wereld, on danks een zekere mate van stoffelijke welvaart, van lieden, die diep in hun hart weinig fiducie hebben in de zaak van de vrije wereld. Sommigen zijn ten minste nog zó flink, dat zij hun zwart galligheid voor zich houden. Maar an deren, de verachtelijke kongsi, die een soort masochistische voldoening vindt in elke t.pgpq$)lag van de Westelijke we reld, huldigen min of meer openlijk het standpufit „weg met ons". Dit is niet alleen ziekelijk, maar ook in hoge mate gevaarlijk. Want het is deprimerend voor een jeugd, die zich, als zy daarvoor ge voelig is, bijna zou gaan schamen Euro peaan te zijn. Tegenover dit flauwhar- tige en nog-voor een deel zelfs onge zonde gedoe heeft Kennedy wakkere taal gesproken, woorden van zieletroost voor een wereld, die erfgename is van het beste, wat het menselijk geslacht heeft kunnen opbrengen. Dit waren geen loze praatjes, maar wortelde in een diepe overtuiging. President Kennedy gaat zonder twijfel enkele moeilijke dagen tegemoet. Chroestjtsjow is een zeer on gemakkelijke onderhandelaar. Maar toen de Amerikaanse president besloot om naar Wenen te gaan, zal hij, onbewust, gedacht hebben in de geest van Willem van Oranje, toen deze schreef: „Men behoeft niet te hopen om (toch) iets te ondernemen, men behoeft niet te slagen om (toch) te volharden". Wie in deze sfeer leeft, vindt dan óók nog gelegen heid émderen te bemoedigen, zoals Ken nedy in Parijs deed! TOEN de.SJaJi van Perzië kortge leden met zijn gemalin een offi cieel bezoek aan Noorwegen af brak, heette het, dat dit wegens het kli maat was. Maar de ingewijden wisten wel beter: het was niet de koude van Noorwegen, maar de opgelopen politieke temperatuur in zijn eigen land, welke de vorst noodzaakte naar Teheran terug te keren. Nog altijd behoort Perzië, met Turkije en'Pakistan, tot het voormalige „Pact van Bagdad", een pro-Westelijke verdedigingsorganisatie, die van naam moest veranderen, toen Irak na de ko ningsmoord neutraal werd. Tegenwoor dig luidt de naam „Cento", maar veel kracht gaat er niet van uit. Inwendig rommelt het in de aangesloten staten, op het ogenblik vooral in Perzië, waar als het warè een wedloop aan de gang is tussen revolutie en landbouwhervor mingen. De Sjah komt de eer toe van goede wil te zijn, maar nog altijd heeft hij geen verandering kunnen brengen in de walgelijke uitwassen van het grootgrondbezit. Zestig procent van alle Perzische boeren heeft helemdól geen land en twintig procent mag zich eige naar noemen van stukjes grond, die kleiner zijn dan een hectare. De werke lijke eigenaars zijn enkele families, die elk tenminste 300 tot 400 dorpen bezit ten. Men kan overigens niet zeggen, dat er volstrekt niets gebeurt op het gebied van herverdeling der landerijen. De Sjah heeft enkele jaren geleden zelf een goed voorbeeld gegeven en de huidige regering-Amini probeert op korte ter mijn het staatsgrondbezit aan arme boe ren over te dragen. Maar wat is dan dan nog? Nauwelijks vier procent van het totaal! Premier Amini die begin vo rige maand aan het bewind kwam na de staking van de onderwijzers, waarbij een dode te betreuren was probeert met krachtige hand het tempo op te voe ren. Landhervorming, bestrijding van de corruptie en krachtige beperking van de invoer van luxe goederen staan als voor naamste punten op zijn programma. Het is echter de vraag, of hij de wedloop tegen de tijd kan winnen. EEN ding is zeker: het Perzische volk mort. En in zijn wanhoop herinnert het zich die wonderlijke figuur van oud-premier Mossadeq, de huilende volksmenner in pyjama, die het land op de rand van een bankroet bracht door de buitenlandse oliemaat schappijen te nationaliseren. Geen be tere bliksemafleider voor interne span ningen in achtergebleven landen dan de vreemdelingen! Ofschoon premier Amini zelf uit de bevoorrechte klasse stamt, heeft hij totnutoe geen halve maatre gelen genomen. Hij liet enige generaals en een aantal figuren uit het bedrijfs leven allèn van oer-conservatieve op vatting in arrest stellen wegens fi nancieel bedrog en hij hoopt nu zonder op de vingers gekeken te worden door het reactionaire parlement, dat enige maanden geleden naar huis gezonden werd, althans iets te kunnen doen om de ergste nood te lenigen. De tijd dringt, de pro-communistische Toedeh-partij zit namelijk ni$t stil en doet al het mo gelijke nog fneer sympathie te winnen. Zij hitst de massa op tegep Amini, wie zij verwijt, dat „de ene troep dieven door een andere is vervangen". Onder deze omstandigheden verkeert de pre mier in een weinig benijdenswaardige si tuatie. Het moge vreemd klinken, maar wellicht is de beste oplossing gelegen in een gematigde, doch niettemin doortas- Kort en krachtig (Van onze t.v.-medewerker) Aan het weekoverzicht van de NTS- journaaldienst ging een stukje Kennedy vooraf, die Parijs te bekoren wist door te vertellen, dat hij er was ter begelei ding van Jacqueline Kennedy (geboren Bouvier). Dr. De Jong kwam in een in gelaste kanttekening op het nieuws de kijkers op het hart drukken niet te hoge verwachtingen van de Weense bespre kingen te hebben. HU relativeerde om het nu eens wat deftig te zeggen het onmiddellyke praktische belang ervan nadrukkelijk. Daarna opgelucht Pier- waarts en dat kon zo maar, omdat we niet alleen zonder natte voeten, maar ook nog zonder griepje van een uitstapje naar zee af kwamen. Binnen de twee weken zUn er al over de 300.000 men sen geweest, die hun halve gulden en tree hebben betaald om er te gaan kuie ren en kUken. De oude Pipr, tedere ge dachtenis, werd weer eens opgehaald, figuurlUk dan wel te verstaan. De ar chitect van de nieuwe vertelde wat en tenslotte kwam het opperhoofd van de wandelhoofdhoofden en -onderhoofden zUn zegje zeggen en nam netjes voor allemaal de hoed af. Van statisch wan- delhoofd tot dynamisch vermaakcentrum (met een enigszins maritiem sausje), dat leek ons eigenlijk de beste karakteristiek. Jammer, dat de voorgenomen reportage niet kon doorgaan, omdat te elfder ure er een poort was verrezen, waaronder door de reportagewagen niet kon. We hadden graag de verdediging van die architect over die gevallen steek willen horen, want een nieuw bouwsel moet van alle technisch gewenste gemakken voorzien kunnen worden en daarby be hoort naar onze mening de mogelijk heid tot televisiereportage met kunst licht. Trujillo begraven, zijn zoon is thans opperbevelhebber Het stoffelijk overschot van generalis simo Trujillo, de dinsdag vermoorde dic tator van de Dominicaanse Republiek, is gisteren in de kerk van San Cristobal bygezet. Naar schatting 50.000 personen hadden zich by de kerk verzameld. Het stoffelijk overschot heeft gisteren drie uur opgebaard gelegen in het presiden tieel paleis in Ciudad Trujillo. Duizen den mensen brachten Trujillo een laat ste groet. De regering heeft generaal Rafael Trujillo jr. benoemd tot voorzitter van de commissie van chefs van staven van de strijdkrachten. Trujillo jr. verbleef drie jaar geleden in de Verenigde Staten hij kreeg be kendheid door zijn vriendschappen met Kim Novak en Zsa Zsa Gabor zakte voor een officiersexamen, maar werd niettemin kort na zyn terugkeer tot stafchef van het leger benoemd en tot vier-sterren generaal gepromoveerd. Een der moordenaars van Trujillo, de eerste luitenant Amado Garcia Guer rero, is in een vuurgevecht met de poli tie gedood, aldus hebben de autoriteiten van de Dominicaanse Republiek meege deeld. Guerrero had zich bij een tante in Ciudad Trujillo verborgen. Hij schoot een van de agenten die hem wilde arres teren dood en verwondde een ander voordat hij zelf dodelyk werd getroffen. Twee leden van de groep die de aan slag pleegde, Antonio Tejada Pimental en ir. Roberto Pastiiza, zyn gearresteerd. Hongerbetogingen Columbia Voor het paleis van de gouverneur in Cartagene, Columbia, hebben giste ren duizenden arbeiders tegen de duur te gedemonstreerd. Zy droegen spandoe ken waarop stond: „minder feesten, minder schoonheidswedstrijden en min der filmfestivals: wy hebben honger". Zoals vanuit het moderne zwembad in Cardiff werd aangetoond. Dank zy die reportage waren we getuige van een aan tal byzonder boelende en spannende zwemprestaties (een record van een Brit op de koop toe) en een pietepeu terig Nederlands voorsprongetje aan het eifid van het feest op de eerste dag, een simpel winstpunt, dat overigens bij de afkondiging in een verliespunt door de commentator werd omgetoverd. Maar zo'n menselUke vergissing hebben we lie ver dan al die knappe koppen van In terpol, die nu maar nooit eens een fout maken. Je zou zo denken, dat er geen internationale misdaad onopgelost bleef Voor we zover waren, werd eerst nog aandacht besteed aan de BerlUnse bur gemeester Willy Brandt, maar een paar jaar ouder dan Kennedy, doch sinds jaren als deze duidelUk zich bewust van zUn eigen waarde en bereid zich in te zetten voor hetgeen hU goed en deug- delUk vindt. Recht op de man af. Als een goede Duitser in heden en verleden werd hU aangekondigd. In de vertaling werd ten onrechte een Russische mis rekening een vergissing genoemd. Het was n.l. toevallig tevens een politieke blunder. Het geheel was geen groots portret, maar toonde wel duidelUk aan, dat Brandt een man van formaat was, die voor zUn mening vocht en leed. We had den graag een enkel woord gehoord over die krankzinnige aantUging van een hooggeplaatst Duitser, die vond, dat niet zo precies nagevraagd behoorde te wor den, wat een man tUdens de oorlog in Duitsland uitspookte, maar dat men er beter aan deed aandacht te besteden aan wat Willy Brandt er buiten wel uitge voerd mocht hebben. Bespreking over lak voor Starfighter BU de Sikkens Lakfabrieken N.V. te Sassenheim is gisteren en vandaag een bespreking gehouden over de lakbehan- deling van de Lockheed Starfighter F-104, die o.a. bU de Fokker fabrieken ten behoeve van de NAVO zal worden gebouwd. HierbU werden de hoge eisen, die aan de F-104 moeten worden gesteld, be sproken. Dit vliegtuig kan nl. zeer hoge snelheden bereiken. De wetenschappelUke bUeenkomst werd bUgewoond door afgevaardigden uit Nederland, België, Duitsland en Amerika. VOORSTEL CONCENTRATIE BALLETGROEPEN In een voorstel van de gemeenteraad hebben B. en W. van Amsterdam mach tiging gevraagd mede te werken aan het overleg over de oprichting van een nieuwe stichting „Het Nationale Ballet", onder nader met het RUk overeen te komen voorwaarden en ten behoeve van de exploitatie van dit blallet voor het seizoen 1961/62 in beginsel een bedrag van f240.000 beschikbaar te stellen. Tevens vragen B. en W. de raad machtiging aan het bestuur van de Stichting het Amsterdams Ballet te be richten, dat de stichting op een nader door B. en W. te bepalen datum moet worden opgeheven. Voorts stellen B. en W. voor aan de Stichting het Amster dams Ballet voor het seizoen 1959/60 een aanvullende subsidie van f31.865 en voor het seizoen 1960/61 een aanvullen de subsidie van f 125.000 te verlenen, teneinde in de bU de Stichting ontstane tekorten te voorzien. (Van onze Parijse correspondent) Een kort communiqué heeft gis termiddag om vijf uur de top-con- ferentie tussen de Amerikaanse en de Franse staatshoofden Kennedy en De Gaulle in Parijs besloten. Het communiqué somt de brandende problemen op de Oost-West-verhou- ding, Afrika en de hulpverlening aan de onder-ontwikkelde landen om er de bekende Westehjke standpunten aan te verbinden. Inzake Berlijn wordt de WestelUke standvastigheid herhaald om zich uit die stad nooit door geweld te zullen laten verdryven. De volzin die echter nog wel de meeste inhoud blykt te behelzen, luidde dat de conferentie beide presidenten in de ge legenheid heeft gesteld elkander beter te leren kennen en elkaar hun inzichten helder uiteen te zetten. Ofschoon het natuurlUk niet geheel is uitgesloten, dat er resultaten zijn be reikt of afspraken zUn gemaakt, die de twee Westelijke staatslieden aan de vooravond van de kennismaking tussen Chroesjtsjow en Kennedy in Wenen lie ver niet aan de grote klok wilden han gen, is de algemene indruk in ParUs toch wel dat het belang van dit uitvoerig beraad in zes etappes vooral moet wor den gezocht op het plan der persoon lijke betrekkingen en van een beter we derzijds begrip. In dat opzicht gelooft men wel dat beide markante figuren, De Gaulle en Kennedy, een grote waar dering voor elkander hebben opgevat, een winst die intussen zeker niet ver waarloosd hoeft te worden. Dat Kennedy weinig animo zou heb ben getoond in ParUs werkelUk zaken te doen, kan ook nog blUken uit de ver zekering uit officiële Franse bron, dat de kwestie van de uitwisseling van atoom geheimen, waaraan De Gaulle zoveel waarde hecht, niet eens is besproken. De kansen en wenselijkheden van een nieuwe topconferentie Oost-West in gro ter verband zouden door beide WestelU ke leiders daartegen wel kunnen zUn afgewogen. John F. Kennedy heeft gisteren de lunch samen met een paar honderd journalisten gebruikt, wier vragen hy ook beantwoordde. Hy toonde zich een figuur met veel energie, scherpzinnig heid, overtuigingskracht en ook met hu mor. „Ik ben de man", zo stelde hy zich zelf achter een battery van microfoons en onder het verblindend licht der tele visie-projectoren voor aan de journa listen, „die Jacqueline Kennedy op haar reis door Europa mag vergezellen". VOOB HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 15.00 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instrum. ens. 16.50 Amateursprogr. 17.15 Gram. 17.20 Sportperlscoop. 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws 19.10 Act. 19.25 Memorandum. 19.30 Piano duo. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Bra bants ork. 20.50 Gram. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Op vrUe voeten, progr. v. d. toeristen. 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nws. 22.40 WU lulden de zondag in. 23.00 Muzik. lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 Voor de Jeugd. 14.45 Van de wieg tot het graf. praatje. 15.00 Jazz- muz. 15.45 Marinierskapel. 16.20 Jazzmuz. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18 20 De voort ang van de Deltawerken, lezing. 18.35 Jchte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Korter werken anders leven, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram. 20.40 Lichte muz. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.15 Eurovisie: Davis-Cup-wedst. Nederland-Duitsland te Scheveningen. 15.15 Eurovisie: Zwemwedstr. Groot-Brit- tannië-Nederland te Cardiff. VPRO: 17.00- 17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20-22.40 Tosca, ope ra. (Pauzes van 15 min. om ca. 21.05 en 22.00 uur). VOOR ZONDAG 4 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 nws enweerber 8 15 Gram. IKOR 8.30 Goedemorgen. 9.00 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9,55 Plechtige Hoog mis. 11.30 Gram. 11.50 Radlokamerork. 12.15 Buitenl. comm. 12 25 Vrouwenkoor. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zyt Gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Strijkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 So praan en piano. 14.30 Strijkkwart. 15.05 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.15 Metro- pole ork. en solist. 16.00 Sport. 16.30 Ves pers. Convent van kerken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Kamerkoor en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, le zing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Lichte muz. 21.05 Gram. 21.30 Liederen van een reizend gezel, hoorspel, met muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gelders ork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 Zangdlenst v. d. kind. IKOR: 10.30 Rem. kerkdnst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Verz. progr. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 V. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radiofilharm. ork. en soliste. 15.30 Film- praatje. 15.45 Gram. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Doopsgez. Jubileumsamenkomst. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sport- Journ. 18.30 Gram. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gram. Als Intermezzo: Waterpolotoernooi Leipzig. 20.45 Zin en onzin in goede manieren, lezing. 21.00 Pro menade ork. 21.30 Nieuwe Franse gram. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Zang en piano. 23.15 Lichte muz. 23-55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.30-15.30 Eurovisie Schevenin gen: Davis Cup Nederland-Duitsland. BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelver. T.I.G. speelt „Een kind is nooit weg". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG De Kleine Burcht: Ledenverg. „Avlbus". Spr. J. T. M. Warmenhoven over de vogels van Nederland. 8 uur nam. Pieterskerk: Zomeravondconcert Adrlaan Blankensteln. 18.30 uur nam. Zomerzorg: Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. Spr. ing. W. Metzelaar over het Deltaplan. 8 uur nam. BINNENLAND Een Inwoonster van Bussum is van nacht om het leven gekomen bij een ver keersongeluk op de Rijksweg Utrecht-Den Bosch nabij het verkeersplein Ouderijn. Zij zat met haar echtgenoot in een personen auto, die door e.en trekker met trailer, door tot dusver niet opgehelderde oorzaak van de weg is geschoven. Het ongeluk ge beurde toen de trekker deze personenauto wilde passeren. Het slachtoffer kwam onder de auto terecht en ls ter plaatse overleden, haar echtgenoot bleef onge deerd. Het 500 ton metende Nederlandse schip Heenvliet uit Rotterdam ls gisteren bij de Far Oer aan de grond gelopen ten gevolge van een vastgelopen schroefas. Het heeft sleepboothulp gevraagd. De Heen- vliet ls op weg van Rotterdam naar Reyk javik. BU het oestervissen op de Bergse Bank bij Ierseke ls gistermiddag de 28- larlge schipper van de korboot BRU. 23, M. van Stee. overboord geslagen. Hij werd door de schroef getroffen waardoor belde benen even onder de knie afgeslagen wer den. In zorgwekkende toestand ls het slachtoffer naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. - De „Nederlandse Vereniging voor landaanwinning houdt in Zeeland haar zomervergadering. Gisteravond ls deze bij eenkomst begonnen ln de Burgerzaal van bet stadhuis van Middelburg. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.), hield een inleiding over „Van het Drie-eilandenplan naar het Deltaplan, sociaal-economisch be schouwd". Het hoofd van de Deltadienst-zuid van Rijkswaterstaat, ir. H. A. M. C. Dibbits, sprak over: „Een terugblik op de afslui ting van het Veersche Gat en ir. G. H. L. Horker, eveneens van Rijkswaterstaat, be handelde de stand van zaken betreffende de aanpassingswerking met betrekking, tot het Drle-ellandenplan. - Op de onbewaakte overweg in de Knoevenoordstraat te Brummen is gister middag de 24-Jarige G. Hilger met zUn bromfiets onder de van Arnhem komende sneltrein, gekomen. Het slacht offer was op slag dood. De heer Hllgers was op weg naar zijn aanstaande schoon ouders, die vlakbU de overweg wonen. - Gisteravond is de 65-Jarlge C. A. Hazekamp uit Kwintsheul op het station te Delft dodelijk verongelukt. HU probeer de op het eerste perron ln een in de rich ting Den Haag rijdende trein te stappen, maar hU had de stang van het postrytuig te pakken. De man liet los en viel van het perron op de rails. HU was op slag dood. tende dictatuur van de Sjah. TenzU er spoedig wordt ingegrepen, zou Perzië wel eens op korte termijn het toneel van een omwenteling kunnen worden. Het Enschedese naaistertje Maria Jo hanna Joostlng, wonende Leldsweg 1, ls sinds 27 mei J.l. zoek. Zy verliet op die datum 's avonds de ouderiyke woning en ls sindsdien niet teruggekeerd. Het enige dat men weet is, dat zy op genoemde avond ln Enschede ln een zwarte per sonenauto is gestapt. Dinsdag J.l. ontvin gen de ouders een ansichtkaart uit Eind hoven. De politie te Enschede verzoekt een ieder die inlichtingen kan verschaffen zich te melden. Men acht een ongeluk niet uitgesloten. BU de viering van het 60-Jarlg be staan van de Chr. Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotechnische In dustrie heeft H.M. de Koningin de voor zitter, de heer Peters benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De versier selen van deze onderscheiding werden hem gisteren tUdens de feestelUke vergadering in Musis Sacrum te Arnhem opgespeld door staatssecretaris B. Roolvink, zelf eens secretaris van deze bedrijfsbond. De minister van landbouw van de Tunesische republiek, de heer A. Knanl heeft de uitnodiging aanvaard, de volgende week voor een officieel bezoek in ons land te verbeven. Vrijdag 9 Juni zullen de heer en mevr. Knanl door H.M. de Koningin ten palelze SoestdUk worden ontvangen, waarna be zoeken worden gebracht aan een bloemen veiling te Aalsmeer en aan het boomkwe kerij Centrum te Boskoop. Vandaag komt Marianne Oswald, de vitale Franse filmproducer, die genoemd wordt als de winnares van de Prijs van Europa, in Den Haag aan. Voor Pathé maakte zij de film "La parole est au fleu- ve", waarin de rivier de Rijn een zeer be langrijke functie heeft. Uit het verleden wordt het stroomgebied van de Rijn be handeld als toneel van stryd. in het heden wordt de Ryn getoond als de verbindings schakel van de landen van West-Europa, waarbij ook aan de toekomst van Rotter dam bijzondere aandacht wordt besteed. Voor deze film zal Marianne de Prys van Europa worden uitgereikt. Maandag, op de openingsavond van de Fllmweek te Arn hem. zal de film ln het Rembrandttheater ln Arnhem ln première worden vertoond. Om 6 uur 's middags ls er een receptie op Sonsbeek. Voor de filmvoorstelling zal de prys omstreeks half negen ln het Rem brandttheater worden uitgereikt. BUITENLAND In Dunoon in Schotland Is de 20- Jarige Terry Chandler tot zestig dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij met een kano was gevaren naar een Ameri kaans drijvend dok in de Holy Loch. Zoals bekend ligt daar ook het bevoorradings schip Proteus ten behoeve van Amerikaan se onderzeeërs die met Polarisraketten zijn uitgerust. Chandler had tegen de aan wezigheid van de Amerikaanse schepen willen protesteren. Een krijgsraad in de Zuidkoreaanse stad Wonjoe neeft zeven journalisten we gens „intimidatie" tot straffen variërend van tien maanden tot twee Jaar gevangenis veroordeeld. De Belgische minister van Justitie Vermeylen wil de uit 1944 daterende wet waarbij collaborateurs bepaalde rechten wordt ontnomen wijzigen. Personen die tot niet langer dan drie jaar zijn veroordeeld zouden automatisch volledig in hun rech ten worden hersteld. Zij die een zwaardere straf kregen kunneh rechtsherstel ver zoeken. Een groep jonge anti-communistische betogers heeft gisteren zelfgemaakte brand bommen geworpen naar en geschoten op de Hongaarse legatie ln Buenos Aires. Een Hongaarse functionaris van de legatie heeft een schot ln zijn bulk gekregen. De politie arresteerde drie betogers, onder wie een 21-Jarlge Hongaarse vluchteling. In het Europees Centrum voor kern onderzoek (C.E.R.N.) te Meyrin by Ge- néve is gisteren door de Belg Jean Wlllems die voorzitter ls van de raad van bestuur, een plaquette onthuld ter herinnering aan de Nederlander prof. dr. C. J. Bakker, die algemeen directeur was en zoals bekend in april 1960 ln de V.S. bij een vliegtuig ongeluk om het leven ls gekomen. West-Dultsland heeft de Brazllikanse regering meegedeeld, dat het de diploma tieke betrekkingen zal verbreken wanneer dit land Oost-Duitsland erkent, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn ver klaard. Het afgelopen weekeinde heeft een vertegenwoordiger van de Braziliaanse re gering, Dantas, in Oost-BerlUn besprekin gen gevoerd over uitbreiding van de han del tussen belde landen. In Lublln, zuid-Polen, zijn acht per sonen gearresteerd wegens het verspreiden van valse 100 dollarbiljetten die ln West- Dultsland en Nederland zyn vervaardigd, aldus bericht het in Warschau verschij nende blad Express Wieczorny. De mede- deling, dat de valse dollars zijn vervaar digd in West-Duitsland en Nederland is volgens het blad afkomstig van Interpol. Behalve de acht arrestanten zijn zestien personen in deze zaak betrokken. De regering van Kenia heeft 750.000 pond (ongeveer acht miljoen gulden) be schikbaar gesteld voor de aankoop van land ten behoeve van de vestiging van In heemsen. In Bonn is gisteren tussen West- Duitsland en Italië een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke de Bonds republiek een bedrag van veertig miljoen mark ter beschikking zal stellen als scha deloosstelling voor onder het nazi-bewind vervolgde Italianen. Een rechtbank ln Bedford, Engeland, heeft twee mannen wegens diefstal van een aantal kostbare vogels tot een Jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Z11 konden wor den aangehouden o.a. doordat een pape gaai de man die hem wilde kopen zyn echte naam noemde. In Moskou ls een gemeenschappeiyk communiqué gepubliceerd, waarin wordt meegedeeld, dat Engeland heeft voorge steld de contingenten voor het handels verkeer tussen Engeland en de Sowjet- Unle te vergroten. Het communiqué werd uitgegeven na afloop van besprekingen, die bijna twee weken duurden. DINSDAG Garenmarkt: K. e'n O.-excursie naar Am sterdam. 8.15 uur voorm. Gulden Vlies: Slultingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen m.m.v. koor. 2.30 uur nam. Warmonderstraat/SchutterstraatStraat prediking Open-Deur-Werk. 7.15-7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar Cinerama te Rotterdam. 7 uur nam. DONDERDAG Hogewoerd 175: BUeenkomst Jehovah' Getuigen. 7.25 uur nam. Zuiderkerk: Repetitie 3-Octobercantate. 8.30 uur nam. VRIJDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhouders vergadering Motor- en Lagerservlce N.V. MLS. 3.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Florls Verster. (tot 3 Juli): Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 -r-12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. RUksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) (tot en met 29 ok tober). BIOSCOPEN Luxor: „Susanne". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het gezicht". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: "World by night". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 9.15 uur. Casino: Kol. Hyde contra Scotland Yard. 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Het vlees is zwak". 18 Jaar. Trianon: „Het offer der maagden". 18 Jr. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Inspecteur Callaghan slaat weer toe"! 14 Jaar. Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2,30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Op leven en dood", Astra-theater Wassenaar. Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Flitsende De gens". 14 jaar. Zondag 7 en 9.15 uur; maandag en woensdag 8 uur „De vyand in de schaduw". 14 jaar. Donderdag 8 u. „Mein Kampf'. 18 Jaar. Zondagmiddag en woensdagmiddag half drie voor de Jeugd: „Drie zingende Musketiers". Alle leeftyden. Weekeinde-dlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts P. P. Nleboer, tel. 25028. Avond- en nachtdienst van de Apotheken Te Leiden zyn geopend de Doeza-Apo- theek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Ha ven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8, tel. 26274 en 's zondags geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Postel, tel. 23089, Jansen, tel. 31024, Langezaal, tel. 24855. Verhoef, tel. 32505 en Pleterse. tel. 24403. Te Oegstgeest de doktoren Held, telef. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. BU geen gehoor van Uw hulsarts or specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. AVRO: 20.00 Televizier. 20.15 Progr. over beeldende kunst. 20.45 Schlagerparade. 1961. NTS: 22.00-22.30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Ilome Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conC. (15.28-15.48: lezing), 16.15 Gram. 17.00 Voor de Jeugd. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llefda- digh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Recital. 22.00 Nws. 22.10 Interview. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Kamer- muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Hoorsp. 15.00 Hoorsp. 15.30 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Interviews en gram. 17.55 Rep. 18.00 Sa menzang. 18.30 Gevar. prgr. 19.30 Nws. 19.35. Lichte muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22,30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.. koor en sol. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Amus. muz. 16.45 Lichte muz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Voor de Jeugd. 21.45 Nws. 22.15 Hoorspel. 22.50 Dansmuz. 23.30 Amus. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoor spel. 15.50 Operamuz. 17.35 Gram. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Heden daagse Franse musici. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Zigeunermuz. 12.15 Amus. ork. (12.30-12.35 Weerber.). 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.60 Kamermuz. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Een mu zikale fantasie. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24 00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportuitsl. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Radlophilharm. ork. v. Neder land en soliste. 18.50 Gram. 19.00 Kath. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gram. 20.35 Lichte muz. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Amus. progr. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 5 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Gram. 11.35 Voordr. 11.55 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. v. land- en tuinb. 12.33 Nederlandse volksliederen. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Man en paard, wedstr. 15.05 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Koorzang. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Viool en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Eenheid en verscheidenheid ln Nieuw-Guinea, door ds. I. S. Kljne. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jlddisje volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Pastorale, hoorsp. 21.30 Strykkwart. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Gram. 23.15 Idem. 23.40 Het Evangelie in Espe ranto. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram II.00 Voordr. 11.15 Radiofilharm. ork. en soliste. 12.00 Orgelspel. 12.20 Voor ons flatteland. 12.30 Land- en tulnb.meded. 2.33 Tlroolse muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole- ork. en zang. 14.00 Planorecital. 14.30 Laatste vluent, hoorsp. 15.40 Gram. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 17.50 Milit. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Kamermuz. 19.30 Kamerork. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Criminele lezing. 21.05 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gram. 22.30 Nws., beursber. van New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l\jn van 1820 uur) Franz Schubert: I: Sonate In a gr. t. op. 120. Allegro moderato. Andante. Allegro. Ingrid Haebler, plano; II: Strijkkwartet in d kl. t. ("Der Tod und das Madchen") Allegro. Andante con moto. Scherzo: Allegro molto. Presto. Ama- deus Kwartet. (Norbert Brainin. Ie viool; Siegmund Nissel. 2e viool; Peter Schidlof, altviool: Martin Lovett, cello). III: Planotrio in bes gr. t. op. 99. Alle- §ro moderato. Andante un poco mosso. cherzo (Allegro). Trio. Rondo. Allegro vivace. Presto. Victor Schiöler. plano; Hen ry Holst, viool; Erling Blöndal Bengtsson, cello. IV: Moments musicaux op. 94. Moderato. Andantino. Allegro moderato. Moderato. Allegro vivace. Allegretto. Adrian Aesch- bacher, plano. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het scherm. 20.35 Wild West- film. 21.00 Filmvenster. 21.30 Welbe schouwd, forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 16.45 Voor de oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Gram. 22.45 Voor dracht. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 In termezzo. 13.35 Cricketuitsl. 13.40 Inter mezzo. 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Klankb. 15.31 Muz. bh het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Üitsl. races en cricketuitsl. 16.35 Gram. 17.31 Lichte muz. en ber. 18.30 Nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Hoor spel. 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Ork. koor en sol. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gram. 23.30 Lichte muz: 24.00 Nws. 0.10 Operet te- en taalletmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Orgelspel. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.05 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Solistenconc. 23.35 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Spaanse muz. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Operettemuz. 14.00 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, ultz. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Wedstr. schoolkoren. 20.00 Kamerork. en solist. (I. d. pauze: Kunstkaleldoscoop)21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 in.: 11.50 en 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamermuz. 14.50, 16.15 en 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Solisten conc. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.15 Idem. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2