Dominicaanse dictator TKUJILLO in hinderlaag gevallen en gedood Kennedy en De Ganlle eensgezind over Berlijn flmtoua WEERBERICHT Amerikaanse vreesdat vacuum zal leiden tot links extremisme -Noodtoestand in de hoofdstad TWEE DODEN BIJ ONGELUK AQUADUCT RIJKSWEG 4A Nieuw bewijs van de Westelijke standvastigheid in dit probleem KUNT U GELUKKIG ZIJN MET f30,-? CHALLE EN ZELLER KRIJGEN 15 JAAR TOP-VOORDEEL TERLENKA PANTALON 30,- OPERA TOSCA iedereen ziet méér in 'n (9ud lettivs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 JUNI 1961 No. 30368 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De sterke man van de Dominicaanse Republiek, Rafael Leonidas Trujillo de meest „duurzame" van de dictators in de Latijnsameri- kaanse landen is dinsdag vermoord door een zevental mannen onder leiding van generaal Thomas Diaz, die niet uit politieke maar uit per soonlijke motieven zou hebben gehandeld. De 69-jarige Trujillo viel dinsdagavond in een hinderlaag, toen hij met zijn auto van San Cristobal naar de hoofdstad Ciudad Trujillo reed. Een van de aanval lers werd door Trujillo's lijfwacht gedood en enigen werden gevangen genomen, maar Diaz wist te ontsnappen en naar de bergen te vluchten, waar hij zou beschikken over een legertje van duizend man. De toestand in het land is gespannen en de hoofdstad staat onder zware militaire bewaking. Volgens piloten van vliegtuigen, die uit Ciudad Trujillo in Caracas (Venezuela) zijn aangekomen, is in de Dominicaanse hoofdstad de noodtoestand afgekondigd. Er zou ook luchtdoelgeschut in stelling zijn gebracht. Trujillo heeft 31 jaar met ijzeren hand geregeerd. In augustus 1930 werd hij absoluut heerser van het staatje, dat samen met de neger republiek Haiti het Caraibische eiland Hispanolia vormt. Er zouden zich volgens de laatste berichten aan de grens van Haiti botsingen tussen troepen van beide staatjes hebben voorgedaan. Rafael Trujillo was het derde kind in een arm gezin van elf kinderen. Hij be- Demonstraties van ballingen in New York In New York hebben vijftig tegen standers van het regime-Trujillo giste ren het consultaat-generaal van de Do minicaanse Republiek bestormd en ver nielingen aangericht. Zij verklaarden, dat zij het kantoor wilden bezetten, om dat, nu Trujillo dood is, de Domini caanse Republiek geen regering heeft. Dertig van de vijftig ballingen werden gearresteerd. Ook in de hoofdstad van bet eiland Portorico zijn betogingen ge houden voor het Dominicaanse consu laat. De politie verrichtte twee arresta ties. Intussen hebben verscheidene Ameri kaanse Senatoren hun bezorgdheid uit gesproken over de mogelijke gevolgen van de moord op Trujillo. Hoewel zij toegaven, dat zijn regime ernstige bezwa ren had. bestaat de vrees, dat een anti communistisch en pro-Amerikaanse be wind zal vervangen worden door een regering a la Castro. De Democratische Senator Johnston gaf als zijn mening te kennen, dat „blijken zal, dat Trujillo door de communisten is vermoord". An dere Senatoren waren evenwel van me ning, dat „men de moord kan betreu ren zonder het einde van het regime te betreuren". Tijdens het bewind van Trujillo be reikte het verarmde land een zekere graad van welstand, maar dit ging ten kosten van de burgerrechten en vrij heden van de bevolking. Bovendien was de rijkdom zeer ongelijkmatig verdeeld. Trujillo zelf was multimiljonair. Zijn familie profiteerde op ruime schaal van Trujillo's positie. Volgens zijn tegenstan ders heeft hy in de dertig jaar van zijn regering niet minder dan twintig duizend mensen laten terechtstellen. Om zich te handhaven had hij een leger van honderduizend man op de been. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN. gon zijn loopbaan als bediende op een telegraafkantoor en trad tijdens de be zetting van het eiland door Amerikaan se mariniers toe tot de politie. In 1924, toen de bezetting een einde nam. werd hij majoor. Vier jaar later werd hij benoemd tot stafchef van het leger. In 1930. toen de president gevangen zat, trok hij de macht aan zich. Direct nadat hij aan de macht was gekomen werd alle oppositie hardhan dig de kop ingedrukt tot geen protesten meer werden gehoord. Een van de bloe digste incidenten had plaats in 1937, toen Trujillo's troepen een omstreden grondgebied binnentrokken en 10.000 Haitianen doodden. In 1960 braken ernstige onlusten uit tegen het bewind van „el benefactor" („de weldoener"). Trujillo liet 1.500 a 2.000 personen arresteren en van sa menzwering beschuldigen. Het meren deel van de arrestanten werd na enige tyd vrijgelaten, maar de overigen wer den tot langdurige gevangenisstraffen en hoge boeten veroordeeld. Rooms-ka- tholieke bisschoppen protesteerden tegen de gestrengheid waarmee tegen de „sa menzweerders" werd opgetreden en stel den het onderdrukken van menselijke rechten aan de kaak als „een ernstige overtreding van Gods geboden". Tru jillo verdedigde echter zijn beleid als dictator. Hij heeft meermalen ver klaard dat de Dominicaanse republiek waarvan zijn broer president is een harde hand nodig heeft om haar uit de armoede te verheffen. Bescheiden. Trujillo wordt ervan beschuldigd de van origine Spaanse geleerde prof. dr. Jesus de Galindez uit New York te hebben laten ontvoeren en te hebben laten vermoorden. Prof. De Galindez was bezig met een boek waarin het re gime van „el benefactor" aan de kaak werd gesteld. De dictator was in hoge mate overtuigd van zijn voortreffelijk heid. De hoofdstad werd in alle be scheidenheid omgedoopt in Ciudad Tru jillo (ciudad is stad) en daarin telde men niet minder dan 1.217 monumenten van „el benefactor". Het vermogen van Rafael Trujillo wordt geschat op 800 miljoen dollar. Hij was eigenaar of fi nancieel geinteresseerd in 12 van de 16 ONVAST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: NU en dan zon maar ook kans op regen- of onweersbuien. Gematigde tem peraturen. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind van zee. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 juni Zon op: 4.25 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 23.50 uur; onder: 7.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.13 en 17.42 uur, laagwater te 1.03 en 13.25 uur. Met ingang van heden zullen wij ge durende de zomermaanden dagelijks op deze plaats een weersverwachting publi ceren, welke speciaal geldt voor het strandgebied Katwijk en Noordwijk. Wij vertrouwen, dat vooral de inwoners en bezoekers van onze badplaatsen deze bijzondere service op prijs zullen stellen. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundige medewerker) Vlak lage drukgebied met rustig weer, maar niet stabiel. Morgen matig strand weer Zwakke wind, later van zee. Over dag 16 tot. 17 graden, zeewater 13 gr. C. Vooruitzichten: rustig, maar niet geheel stabiel. Dit blad bestaat alt 20 pagina's suikerraffinaderijen en 65 procent van de plantages. Anderzijds heeft hy een van de verst achtergebleven landen tot een hoger welvaartsniveau gebracht, dat een lustoord is voor toeristen. „Persoonlijke plantage" De New York Times schrijft dat het huichelachtig zou zyn spijt te betuigen over het heengaan van Rafael Trujillo, ofschoon moord 'n verwerpelijk politiek middel is: dat meestal meer problemen schept dan oplost. „Er is geen reden iets goeds van ge neraal Trujillo te zeggen, ook al is hij dood. Het was een tiran en een corrup te,inhalige verzamelaar van de rijk dommen van zijn land ten bate van zich zelf en zijn familie", aldus het blad. „Hij laat het land in een economisch slechte toestand achter, zonder opvolger. Evenals Franco in Spanje heeft Tru jillo een vacuum rondom zich gescha pen. De Dominicaanse Republiek was Trujillo's persoonlijke plantage. Het eni ge dat met zekerheid kan worden ge zegd, is dat de Dominicaanse republiek, het Caraibische gebied en de Verenigde staten voor ernstige moeilijkheden staan". Dean Rusk niet naar Parijs Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend. In verband met de ernstige situatie in de Dominicaanse Republiek heeft de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, ervan afgezien zich naar Parijs te begeven. Vandaag had Rusk, samen met zijn Franse ambt genoot Couve de Murville, zullen deel nemen aan de politieke besprekingen tussen de beide staatshoofden. Kennedy en De Gaulle. Men verwachtte van morgen in Parijs nauwelijks, dat Rusk voor het einde van de week Washington nog zou kunnen verlaten. Vermoedelijk zal Rusk zich pas in Wenen, ter gelegenheid van de ontmoe ting tussen Kennedy en Chroesjtsjow, bij zijn president kunnen voegen. De afwezigheid van Rusk in Parys bewijst intussen wel duidelijk de bui tengewone bezorgdheid, waarmee de Amerikaanse regering de crisis in de Dominicaanse Republiek gadeslaat. J/ir. Six van Hillegom omgekomen Op de Rijksweg 4a (Rotterdam- Ypenburg-Amsterdam) ter hoogte van het aquaduct te Oude Wete ring is gistermiddag een verkeers ongeval gebeurd, waarbij twee doden zijn te betreuren. In de richting Amsterdam reed, naar getuigen verklaarden met grote snelheid (140 km.), jhr. J. Six van Hillegom (70) uit Amster dam. Door nog onbekende oorzaak is de door hem bestuurde wagen plotseling gaafi slingeren en be- President Kennedy en president Charles de Gaulle hebben gisteren „algemene gelijkvormigheid van inzicht" ten aanzien van de kwestie-Eerlijn bereikt. De Amerikaanse en Franse staatshoofden hadden voor hun eerste conferentie onder vier ogen maar 35 minuten nodig om het eens te worden over de houding, die het Westen ten aanzien van Berlijn moet'aannemen. De conferentie begon nauwelijks twee uur nadat Kennedy, om half elf 's mor gens, in de Franse hoofdstad was gearriveerd, welkom geheten door een luid ruchtige menigte van naar schatting een half miljoen Fransen. Vrees van Bonn werd weggenomen Diplomatieke waarnemers hebben de overeenkomst over Berlijn uitgelegd als een nieuw bewijs voor de standvastig heid van het Westen ten aanzien van het delicate probleem. Zij verwachten dat de kwestie-Berlijn het voornaamste De secretaris-generaal van de Verenigde NatiesHammarskjöld heeft aan de Universiteit van Ox~ ford het eredoctoraat in het burger recht ontvangen. Hammarskjöld in toga in gesprek met zijn promotor onderwerp van gesprek zal zijn tussen Kennedy en premier Chroesjtsjow, wan neer beiden elkaar op zaterdag en zon dag in Wenen ontmoeten. Het gezamenlijk Amerikaans-Franse standpunt inzake Berlijn heeft voorts de vrees van de Westduitse regering wegge nomen, dat Kennedy en Chroesjtsjow tot een soort akkoord zouden komen, dat tegen het standpunt van Bonn indruist. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, deelde na afloop van de mid dagzitting van De Gaulle en Kennedy, welke twee uur duurde, mee, dat de situatie in Zuidoost-Azië, de veertien- landen-conferentie over Laos in Genève en Afrika ter sprake waren gekomen. President Kennedy hield zich in de avonduren, gedurende een galadiner in het Elysée, niet aan de van tevoren aan de pers verstrekte rede van zijn heil dronk op Frankrijk. De president zei dat met het bezigen van de uitdrukkingen „sympathie en vriendschap", de banden tussen zijn land en Frankrijk niet in vol doende mate waren omschreven. Kennedy prees Frankrijk om zyn zeer belangrijke bydrage aan de taak van de vrijheid en wijdde veel woorden van lof aan De Gaulle. President De Gaulle antwoordde op Kennedy's toespraak met de woorden: „Ik voel mij gedrongen u te zeggen hoe zeer de Fransen uw intelligentie en moed bewonderen, hun is reeds de filosofie van de ware staatsman opgevallen, die zijn mening vormt en er zich aan houdt". landde de auto tenslotte in een sloot. Jhr. Six en zijn echtgenote, die 69 jaar oud was, werden bei den uit de wagen geslingerd. Jhr. Six van Hillegom was vrijwel on middellijk dood, zijn vrouw over leed even later aan de opgelopen verwondingen. Jhr. J. Six van Hillegom werd 6 januari 1891 in Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke univer siteit in Amsterdam, welke studies door de mobilisatie werden afgebroken. Hij was achtereenvolgens procuratiehouder bij de Ver. Indische Boschexploitatie „Mijen Semarang", directie-secretaris bij „Javahout" te Amsterdam en voorts was hij verbonden aan de Nederlandse Amerikaanse Kamer van Koophandel en de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland. Jhr. Six van Hillegom was lid van de raad van beheer en later president directeur van de Amstelbrouwerij en commissaris daarvan, commissaris van de Deli- maatschappijpresident-com missaris van hotel „Krasnapolsky" en commissaris van verschillende andere hotels en bedrijven. Voorts was jhr. Six voorzitter van de V.V.V. Amsterdam en van de provinciale V.V.V. Noord-Holland alsmede lid van het algemene best urn- van de A.N.V.V. De directeur van de V.V.V. Amster dam, de heer J. Strijkers, gaf, naar aan leiding van het overlijden van jhr. Six van Hillegom het volgende commentaar: „In hem verliezen we een enorm stu wende kracht voor het vreemdelingen verkeer. Ondanks zyn hoge leeftijd was jhr. Six van Hillegom de grote leider, die het vreemdelingenverkeer na de oorlog heeft ontwikkeld tot wat het nu is. Het is een gevoelig verlies voor ons". De Amerikaanse president Ken nedy en zijn Franse collega De Gaulle met hun echtgenoten op de trappen van het Elysée in Parijs. Actie „Wij Komen" In dank ontvingen wij nog van: B. v. d. P. te K. f5.-; C. v. d. R. f 2.-: Fam. K. v. d. V. f8.50: H. J. T. f5-; F. F. f2.50; N.N. f 1.-; N.N. f0.50; A. W. fl-; M. W. f 1.-; O 6.-; R. D. f5.-; J. v. B—v. d. H f 10.-; Fam. A f7.50; Mevr. W C. F—S f2 50; J B. (opge haald r.-k. mulo-school Haarlemmerstr.) f20.-; Prof. dr. C. S. te O. f 10-B. Hing te L. f 10.-mevr. E. v. O.M. te V. f 10.-; N.N. f 10.-; drs. K. P. te V. f5.-; mr. C. J. W. te L. f2 50: Ph v. Z. te O. f5.-; W. te O. f 10.-; Coop. „Voor uit" f5.-; J. M. S. f2.50; L. H v. L. te O. f2.50; M M. f 5.-; Tuinpersoneel „Keukenhof" f 14.50; J. H. de S. te L. f2.-; W K. te K. f8.-; H. J. J. K f 2.50J S. M. M. v. L. f3 50. Totaal f185.-. Totaal-generaal f3494.02. Rekening houdende met enkele tele fonisch gedane toezeggingen komt zo langzamerhand de f 4000.- in zicht, waarna nog slechts éénduizend gulden ons scheidt van het gestelde doel. We helpt ons verder op onze weg naar de eindstreep? Waarom zouden de laat ste loodjes nu altijd het zwaarst moeten wegen? Bydragen worden gaarne ingewacht aan ons Bureau of per postwissel of giro (nr. 57055) onder vermelding „Wij Slot pag. 21 (Van onze Paryse correspondent) De beide ex-generaals Challe en Zei ler, die samen met hun nog altijd voort vluchtige wapenbroeders Salan en Jou- haud vorige maand in Algiers een staats greep deden waardoor ze hun land aan de rand van een burgeroorlog brachten, zijn gisteren door een speciaal gerechts hof in Parijs tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal had even te voren levenslang geëist. Ze hebben uitsluitend aan de omstan digheid. dat ze al na vier dagen het hoofd in de schoot legden om zich ter beschikking van de justitie te stellen, te danken dat zij gisteren de doodstraf konden ontlopen. Op de uitspraak is geen hoger beroep mogelijk, en even min is het hun toegestaan om gratie van het staatshoofd te verzoeken. De president der republiek, generaal De Gaulle, zou alleen uit eigen beweging clementie kunnen verlenen door hun straf te verkorten. Het is echter niet waarschijnlijk dat De Gaulle zich tot zo'n gebaar zal laten verleiden. De snelle berechting, nauwe lijks een maand na hun verraad, is in tegendeel een direct uitvloeisel geweest van de absolute bevoegdheden die de president zich door middel van artikel 16 van de grondwet tijdens de gebeurte nissen van de vorige maand in Algiers had toegekend. Ja, u zult zich gelukkig voe len in de schitterende Ter- lenka pantalon, die deze week aan de top staat in onze kollektie! 'n Speciale "aanbieding die alleen deze week geldig is: VAN-DE-WEEK Vervolg op pag. 2 Advertentie zaterdag 3 juni Nü een ARISTONA kopen, want IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI Uit het Leidsch Dagblad van 4 Junij 1861: De heer C. Soetens te 's Hage heeft aanvrage gedaan tot ver krijging eener concessie voor den tijd van 80 jaren tot den aanleg van eenige railroutes waaronder een van de Breede- straat te Leiden door Voorscho ten tot den Leidschendam en vandaar naar Gouda en 's Gra- venhage.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1