Geallieerden weigerden vernietiging nazi-kamp Deens Brits incident hij Far Oer - eilanden OPTIMAAL VISSERIJ VAARTUIG VAN HET GROOTSTE BELANG JOAN SUTHERLAND MAAKT EXCUUS Door Britten mislukte Brancls „ruilpoging" Getuigen en documenten in proces - Eichmann Britse treiler beschotendie in verboden wateren viste De rentabiliteit moet verhoogd Ruime Nederlandse bijdrage aan Intern. Ontwikkelingsassociatie WOENSDAG 31 MEI 1961 Joodse leiders hebben in de zomer van 1944 een beroep gedaan op de geallieerden om de vernietigingskampen van de nazi's en de spoor wegen te bombarderen. Zij hoopten, dat op die wijze het leven van tienduizenden geloofsgenoten zou kunnen worden gespaard. De Britten hebben dit verzoek evenwel van de hand gewezen, om dat het te grote „technische moeilijkheden" met zich zou brengen. Dit is gisteren geble ken tijdens het proces tegen Adolf Eichmann te Jeruzalem. Het verzoek van de joodse lei ders en de Britse weigering wer den besproken in een aantal documenten, dat nog nooit eerder was gepubliceerd. Deze documen ten werden aan het Hof in Jeruza lem ter hand gesteld. In de paperassen werden de achter gronden belicht van de onderhandelin gen die onderhands hebben plaatsge had tussen joodse leiders en de bond genoten over het voorstel van Eichmann om joden te ruilen tegen vrachtauto's Tevoren had het Hof reeds de ge tuigenis aangehoord van Joel Brand, de Hongaarse jood, die heeft gepoogd de uitwisseling van joden tegen auto's tot stand te brengen. Hij zei ondermeer, dat de gehele transactie was mislukt doordat hij door de Britten was ge arresteerd. Men had hem viereneen- halve maand vastgehouden. Brand getuigde, dat hij in mei 1944 door de Britten te Aleppo in Syrië was gearresteerd, nadat hij gepoogd had in contact te treden met de leiders van het joodse agentschap in Palestina. Brand verklaarde geen toestemming te hebben gekregen terug te keren naar Boedapest. Brand voltooide gisteren zijn verhaal over Eichmanns aanbod van „goederen tegen geld, geld tegen joden". Brand zei dat voor zijn vertrek uit Boedapest hij met de andere joodse lei ders in Hongarije overeen was gekomen, te proberen de Amerikaanse ambassa deur Steinhardt in Turkije te ontmoe ten. Hij had in Ankara getracht een onderhoud met hem te hebben, maar hij liet er zich niet over uit of hij hier in was geslaagd. Bleef gevangen Later, aldus Brand, toen hij naar Je ruzalem vertrok om Mosje Sjertok te ontmoeten, het hoofd van het joodse agentschap, werd hij door de Britten te Aleppo gearresteerd. Hij had Sjertok te Aleppo gesproken, maar werd niet door de Britten vrijgelaten. Hausner las een aantal dokumenten voor, waarvan het merendeel nog nooit was gepubli ceerd en waarin werd aangetoond, dat Sjertok, dr. Chaim Weizmann, het hoofd van de Zionistische organisatie, en an dere joodse leiders alles in het werk hadden gesteld om de Britse regering over te halen het aanbod aan te nemen en Brand naar Hongarije te laten ver trekken. Uit de documenten bleek, dat Weiz- man ook een beroep had gedaan op de Britse en Amerikaanse regeringen om het vernietigingskamp Birkenau by Auschwitz te bombarderen. Beide ver zoeken werden afgewezen, ondanks het feit dat Sjertok en Weizmann persoon lijk een beroep hadden gedaan op An thony Eden, die toen minister van Bui tenlandse Zaken was. In een voorlopig rapport dat hy over de onderhandelingen had samengesteld, zei Sjertok, dat de Britse functionaris sen in Palestina er op hadden aan gedrongen Brand niet te laten komen, omdat zij niet in konden staan voor zijn terugkeer. Het was op voorstel van een Britse functionaris, dat hij naar Aleppo reisde om Brand te ont moeten. Toen Brand daar echter aan kwam, werd hij terstond door een lid van de Britse veiligheidsdienst gearres teerd. Overstuur Volgens Sjertok had Brand hem ver teld, dat als hij met een negatief ant woord naar Hongarije terugkeerde „dit betekende dat de uitroeiing op grote schaal direct zal beginnen". Brand had hier aan toegevoegd: „Als ik niet terug keer, zullen al mijn vrienden terstond worden gedood". Hij zei: „Ik moet teruggaan". Hij raakte geheel overstuur bij de gedachte, dat hij niet zou mogen gaan en het kostte me heel wat moeite om hem te kalmeren", aldus Sjertok in zijn rap port- Blijkbaar om druk achter zijn „dele gatie van onderhandelaars" te zetten heeft Eichmann eens openlijk gezegd aan mevrouw Brand, dat hij per dag 12.000 Hongaarse joden naar de gas kamers zond. Eichmann had dit gezegd toen Joel Brand, de echtgenoot van mevrouw Brand naar Cairo was gezon den om te onderhandelen over een ruil van joden tegen vrachtauto's. Ingenomen met mislukking Eichmann had mevrouw Brand gead viseerd haar echtgenoot te telegraferen vooral voort te maken, „omdat Eich mann de molen draaiende hield". Mevrouw Brand zei, dat Eichmann bijzonder ingenomen scheen met het mislukken van de onderhandelingen als gevolg van de Britse weigering, omdat „IN ONS LAND GROOT GEBREK AAN APOTHEKEN' De voorzitter van de Kon. Ned. Mij ter bevordering der pharmacie, de heer II. A. A. J. Martens, heeft op de Utrecht gehouden algemene vergadering van deze maatschappij aandacht ge vraagd voor het tekort aan apothekers in ons land. Vergeleken met het buitenland valt het tekort aan apothekers bijzonder op. Zo zün er in België één apotheek op de 2200 inwoners. In Frankrijk één op de 3000, in de Duitse Bondsrepubliek één op de 8600 (waar doorgaans twee apothe kers per apotheek werkzaam zijn), maar in Nederland slechts één op de 13.400 inwoners. Ook heeft de heer Martens gesproken over een rationele spreiding van de be schikbare apotheken over ons land en het vestigen van nieuwe apotheken. Reeds lang gevestigde apotheken, mees tal in de oude stadskernen, zien hun praktijk teruglopen, terwijl de aanvraag- lijsten voor nieuwe stadswijken steeds langer worden. Voorts besprak de heer Martens het teveel aan geneesmiddelen dat geconsu meerd wordt. Niet alleen noemde hy de directe consumptie van geneesmiddelen te hoog maar ook de indirecte. De heer Martens noemde het duidelijk, dat het overmatig geneesmiddelengebruik ge varen voor de volksgezondheid kan mee brengen. Excessen dienen zoveel moge lijk te worden tegengegaan. Een belang rijke bijdrage daartoe kan geleverd wor den door de nieuwe geneesmiddelenwet, die. zo zei hij, na veel moeite in 1958 in het Staatsblad is verschenen, maar nog steeds niet in werking la getreden. hy daardoor in staat gesteld werd zijn deportaties voort te zetten. Mevrouw Brand, die gistermiddag ook getuigde, zei dat Eichmann in oktober 1944 50.000 a 60.000 joden bijeen liet drijven in Boedapest, zogenaamd om stellingen te bouwen. „Mensen van alle leeftijden werden in de stromende regen uit hun huis gehaald mannen, vrou wen en kinderen, als mieren en in de rij gezet. Er waren geen vervoermidde len beschikbaar en dus moesten ze lo pen". Die razzia was het begin van de be ruchte „dodenmars" uit Boedapest, doch er werd niet aan mevrouw Brand ver zocht daarover te getuigen. Nog een plan opgegeven Een van de door procureur-generaal Hausner overgelegde documenten was een in november 1945 door dr. Weiz mann met het oog op de komende pro cessen in Neurenberg opgesteld rapport, waarin hy verklaart dat begin 1944, toen er nog ongeveer 700.000 joden in Hongarye in leven waren, het joodse agentschap aan de Britse autoriteiten had voorgesteld honderden Palestynse joden per parachute in Hongarye neer te laten. Nadat dit plan door de betrok ken militaire autoriteiten was goedge keurd en de nodige voorbereidingen wa ren getroffen, grepen de Britse ministe ries van Buitenlandse Zaken en Kolo niën in, „uit politieke overwegingen", zodat het plan moest worden opgegeven. Eichmanns verdediger, dr. Servatius, stelde een aantal vragen aan getuige Joel Brand. Een der vragen was of de Engelsen de komst van een miljoen jo den als een te grote last beschouwden. „Een last of niet, zy wilden ze niet heb ben", aldus getuige. „Wapenstilstand" en overleg in Aberdeen (Van onze Londense correspondent). Tussen de Deense Far Oer-eilanden en de kusten van Schotland heeft gis teren een Deens-Brits „zecoorlogje" ge woed. Twee Britse marinevaartuigen snelden toe om een Britse treiler bij te staan, welke beschoten en gehavend was en daarna werd vervolgd door een Deens fregat van de visserij bescherming. De Deense ambassade in Londen heeft gis teravond geprotesteerd by het Britse departement van Buitenlandse Zaken, aanvoerende dat de treiler was binnen gedrongen in de verboden wateren van de Far Oer eilanden, ruim 300 kilome ter ten noordwesten van de Shetland eilanden. De Deense regering heeft verzocht de zaak voor een Deense rechtbank te brengen. De Britse regering van haar De Australische sopraan Joan Suther land heeft de directie van de opera La Fenice in Venetië haar verontschuldi gingen aangeboden voör haar plotselinge vertrek naar Londen op 23 mei, enkele uren voordat zy moest optreden in „La Somnambule" van Bellini. In een brief aan de directie van La Fenice schreef Sutherland, dat zy had gehandeld als gevolg van een zenuw inzinking Ter staving sloot zy in haar brief een doktersattest in. De directie van de opera van Venetië heeft miss Suntherlands excuus aan vaard en het incident gesloten ver klaard MAN TE DEN HAAG NEERGESTOKEN Gistermiddag is in de Soesterberg- straat in Den Haag een 41-jaripc Haag se koopman door een hem bekende man met een mes aangevallen en neerge stoken. De koopman heeft tegenover de poli tie verklaard, dat hij een twistgesprek dat over zaken handelde voerde. Plot seling had de man een mes getrokken en hem twee steken toegebracht. Een steek schampte min of me:r af en ver oorzaakte geen ernstig letsel. De andere steek trof het slachtoffer echter in de linkerzij. De man is overgehracht naar het ziekenhuis Westeinde. Hij verkeert niet in levensgevaar. In de loop van de avond heeft de Haagse politie de dader in diens woning aangehouden. Hij is een 53-jarige Haag se koopman. De man is ingesloten in het hoofdbureau van politie. VOLKOMEN PERSBREIDEL IN INDONESIË De Indonesische regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd, op grond waarvan de pers onder toezicht van de Staat komt en de overheid haar eigen persbureau en kranten kan stichten. Het ontwerp is door het kabinet goedgekeurd en komt nu voor het parlement. Op grond van het wetsontwerp moeten journalisten trouw aan de regering en haar politiek zweren, zy moeten beloven zich tegen imperialisme en kolonialisme te zullen keren, „het middel van de kri tiek slechts te zullen gebruiken als cor rigerende maatregel in opbouwende zin, de nationale waakzaamheid te versterken en de politieke rust en de internationale vriendschap te zullen bevorderen". Vergunningen om te publiceren zullen slechts worden uitgegeven op aanbeve ling van het ministerie van Voorlichting en van een persraad, waarin de overheid, de uitgevers en de journalisten zyn ver tegenwoordigd. kant neemt het zeer hoog op. dat met scherp reohtstreeks op de treiler ge vuurd is. De treiler is de 274 ton metende Red Cruisader uit Aberdeen, welke in het verboden gebied ontdekt werd door het 1398 ton grote Deense fregat „Niels Abbesen". De Britten zouden binnen de verboden aes-mijlszonen hebben gevist. Het Deense fregat stopte het Britse schip en plaatste zeven man. bij wijze van arrestatie, aan boord. Deson danks ging de Red Cruisader er van door in de richting van Schotland. On danks een waarschuwingsschot van de Niels Abbesen welke vroeger tot de Britse marine behoorde! stopte de Red Cruisader niet. Daarna schoot het Deense schip en trof de treiler, welke gaten in de boeg kreeg, maar zijn zui delijke koers vervolgde, aldus de Deen se lezing. De Niels Abbesen haalde het Engelse schip langzaam in. Inmiddels kwam de Britse Admiraliteit in Londen in actie. Deze stuurde het 2300 ton metende fre gat „Troubridge" en de 360 ton grote mijnenveger ..Wotten' naar de plaats van het drama. Later werd tussen En gelse en Denen op zee een conferentie gehouden met als gevolg, dat een „wa penstilstand" werd bereikt en de prijs- bemanning terugkeerde aan boord van het Deense patrouillevaartuig. Alle vier schepen zyn thans op weg naar Aber deen waar ze hedenavond worden ver wacht. In Florida nu ook „vrijheidsbaders" Elf jonge negers hebben gisteren in Florida zich gewaagd op een strand, dat uitsluitend voor blanken bestemd is. Zy gingen in zee, maar werden in een om mezien omringd door een driehonderdtal blanke badgasten, die een dreigende hou ding aannamen. De politie moest snel ingrijpen om gewelddaden te voorko men. Een van de negers verklaarde, dat de actie niet was voorbereid zoals die van de „vryheidsryders" in Alabama en Mississippi. Hjj voegde eraan toe, dat de elf negers zondag opnieuw naar het voor hen verboden strand zullen gaan. Uit New Orleans, In de Amerikaanse staat Louisiana. Is gistermorgen een nieuwe groep „vryheidsryders" vertrok ken, op weg naar Jackson, in de staat Mississippi. De acht leden van deze groep wilden ditmaal trachten de ras senscheiding in de treinen te doorbre ken. De vorige „vryheidsryders" voer den hun actie in autobussen. Zy werden echter spoedig gearresteerd, toen zy zich nameiyk ophielden in een uitslui tend voor blanken toegankelyke wacht kamer op het station van Jackson. Een officier van de politie had hun gelast de wachtkamer te verlaten, hetgeen zy weigerden. Zy werden aangehouden we gens vredebreuk. Staatssecretaris Scholten heeft I land, eredoctor van de Leidse Uni- gistermiddag in het Muiderslot de versiteit. De prijs werd hem voor P.C. Hooftprijs voor letterkunde zijn gehele letterkundige werk toe- uitgereikt aan de Amsterdamse let- gekend, terkundige dr. Victor E. van Vries-1 In Scheveningen is gisteren een vlsserjjcongres begonnen, het eerste congres van dien aard, dat in ons land wordt gehouden. Het duurt tot en met vrydag en het staat onder auspiciën van T.N.O. en de Stichting van de Nederlandse Visserij. Het wordt geleld door dr. M. van Eekelen, voorzitter van de voedingsorganisatie T.N.O. De bedoeling van het congres, zo zei deze In zyn openingswoord, is van gedachten te wisselen over vraagstukken die ten nauwste samenhangen met de ontwikkeling van de techniek. De enorme technische ontwikkelingen op velerlei gebied mogen de visserij niet onberoerd laten, zo meende hij, omdat deze anders een bedrijf zou worden dat by andere ondernemingen ten achter zou raken, met als gevolg een afnemende belangstelling ervoor bij ondernemers en werk nemers, hetgeen in hoge mate te betreuren zou zyn, omdat de vissersbevolking een essentieel bestanddeel van zeevarend Nederland dient te blUven en de betekenis van de visserij voor onze voedselvoorziening niet mag worden onderschat. LOUIS DOBBELMANN GAAT NAAR DRACHTEN Louis Dobbelmann N.V. gaat haar tabakverwerkende industrie van Wad- dinxveen in haar geheel verplaatsen naar Drachten. Dit heeft de directeur, de heer M. D. Hoogerland, gisteren meegedeeld, nadat hy op het industrie terrein in Drachten de eerste paal had geheid voor de nieuwe fabriek van de N.V. Men verwacht, dat de eerste produk- tie- en opslaghallen in het begin van het volgend jaar voltooid zullen zyn. Ze beslaan een oppervlakte van 4.100 m2. Het aantal werknemers zal tegen die tyd waarschyniyk 150 tot 200 kunnen be dragen. De nieuwe fabriek zal zich, r.et als het op te heffen bedryf in Waddinx- veen, bezig houden met de verwerking van shag, rook- en pruimtabak. Louis Dobbelmann N.V. begon haar werkzaam heden in Drachten reeds in een zoge naamde trainingshal, alleen voor ver pakkingswerkzaamheden. Thans zyn daar 32 mensen werkzaam. De heer Hoogerhand verklaarde dat men met het oog op deze overplaatsing het gehele noorden des lands systematisch had onderzocht voordat de beslissing viel. Hy zei er van overtuigd te zyn, dat met Drachten als vestigingsplaats een uit stekende keus is gedaan. Noordoost-China onder droogte lijdt Volgens berichten in de Chinese pers worden in de provincie Liaoning, in het noordoosten van China, gebieden met een oppervlakte van meer dan een mil joen hectaren door de droogte getrof fen. Op de helft van deze oppervlakte kan dit jaar niet worden gezaaid. Uit de steden worden duizenden mensen naar het platteland overgebracht om de boeren te helpen. In de gehele provincie hebben de zo- meroogsten nog meer van natuurram pen te ïyden dan in de laatste twee jaren het geval is geweest, zoals droogte, stormen, vorst, hagel en insektenplagen. Ook in de omgeving van Peking staan de oogsten er slecht voor, ondanks het feit dat de laatste tyd enige regen is gevallen. Een uitzondering vormen de gronden waar irrigatie op grote schaal mogeiyk was. VISSERIJCONGRES IN SCHEVENINGEN Wij zullen er goed aan doen de moge- lykheden voor technische ontwikkelin gen in de vissery ernstig te onderzoeken met het doel deze oeroude bedrijfstak een waardige plaats te laten innemen in het geheel van de moderne maatschap- py. aldus dr. Van Eekelen. Hierna sprak ir. G. Lienesch, direc teur der visseryen. Hy zag in dit con gres een aansluiting op de in Oostende gehouden Benelux-visserydagen en hoopte dat hier een kern kan worden gevormd voor een internationaal regio nale samenkomst. Het verheugde hem dat alle schakels van bedryfsleven en overheid die bemoeienis hebben met de visserij op dit congres samenwerken. „Produktiviteitsverhoging in de visse ry" was het centrale thema van deze eerste congresdag. De heer J. H. van Cappellen, directeur van de N.V. Machi nefabriek Bolnes, hield een inleiding over „research en opvoering van de pro- duktiviteit in de industrie". Hij vertelde een en ander over de manier waarop motorenfabrikanten op dit gebied sa menwerken en ried de reders aan ook gezamenlyk aan research te gaan doen. Zuilen moeten er zyn, meende hy, maar we moeten ze in de grond trappen en er heipalen van maken om gezamenlyk iets op te bouwen Een Japanse gast. de heer N. Fujina- ma, medewerker van de afdeling vissery van de FAO in Rome. vertelde het een en ander over de moderne ontwikkeling van de visserij in zyn land. De heer Fujinama zei, dat het vis- verbruik in Japan 60 kg per inwoner per jaar is tegen 9'= kg in Nederland. Er schijnen weinig mogeiykheden te zyn om de binnenlandse markt uit te breiden, doordat men ook in Japan by een toenemend inkomen geneigd is meer vlees en eieren te eten en minder vis. .Vleesachtige" vis Pogingen worden nu gedaan om de vis te verwerken tot vleesachtige produkten, zoals visworst. Voorts zoekt men toe gang tot onderontwikkelde markten over de gehele wereld. Veel vissery- maatschappyen stichten hun eigen kip penfokkerijen of minkfarms om het vis afval als voer te kunnen gebruiken. De Japanse vissersvloot gaat naar el ke plaats, waar de vissery lonend is. Zo opereren er 150 vaartuigen onder Ja panse vlag vanuit bases onder meer in Zuid-Amerika, de Verenigde Staten, In dia, Australië en Italië. Vele schepen biyven twee jaar van huis. In de tweede wereldoorlog gingen de meeste grote vissersvaartuigen verloren. In 1945 ontwierp de Japanse regering een wederopbouwplan en in 1959 was het vooroorlogse aantal schepen met voort stuwing verdubbeld: het bedroeg toen 170.584. In de tonijnvissery, onder meer beoefend op de Atlantische Oceaan, is een nieuwe ontwikkeling ontstaan door dat een groot schip zes kleine jaag- boten aan boord meevoert. De ontwik keling van de treilers is sedert enige jaren sterk gestimuleerd door het in de vaart brengen van hekfabriektreilers, die in de Atlantische Oceaan inplaats van de Oost- en Zuidchinese Zee kun nen vissen. De regering heeft sinds 1952 de re search krachtig gestimuleerd. Zo zyn er 46 laboratoria, twee visseryhogescho- len, 61 middelbare visseryscholen en 54 researchschepen. De inkomsten van de vissers zyn de laatste tyd achteruitgegaan. De indu strie zuigt een deel van de vissersbevol king weg. Door de lange reizen wordt het leven van de „verre vissers" zwaar der, zodat er veel aandacht aan hun verzorging aan boord moet worden be steed om hen niet voor het bedryf te verliezen. Kadervorming De heer J. G. de Wit, inspecteur der visserijen te Den Haag verbond aan de inleiding van de heer Fujinama enkele conclusies voor Nederland en West- Europa. Hij meende, dat het hoog tijd is ook in West-Europa te gaan denken aan universitaire en middelbare oplei dingen voor de vorming van kader in de vissery. Op het vissery congres te Schevenin gen sprak 's middags drs. A. G. U. Hil- debrandt, hoofd van de afdeling vissery van het Landbouw Economisch Insti tuut. Hy zei, dat vis zich evenals aard appelen, economisch gedraagt als een „armeluisvoedsel": by overvloedige aan voer daalt de prys zodanig, dat de be somming niet stygt, maar daalt. Boven dien stagneert het visverbruik in de Westeuropese landen reeds geruime tyd. Als voedingsmiddel is vis echter een hoogwaardig eiwit. Het moet nu ook eco nomisch hoogwaardig worden gemaakt. Dit is mogelijk door be- en verwerking van de vis in een zodanige vorm als de consument wenst, en hiervoor is verti cale integratie gewenst. Het verkrygen van een gunstige prys vereist een agres sieve verkoopkracht. Dit vereist concen tratie en integratie van de rederijen en coöperatie van de kleine zelfstandigen in de visserij. Ook is marktonderzoek nodig. Wat de kostenfactoren betreft: de grote redery zal zo laag mogelyke kosten per eenheid kunnen bereiken als gevolg van de grote hoeveelheden, welke ingekocht worden. De schipper-eigenaren zullen door coö peratie hun Inkoopprijs kunnen verla gen. Spreker gaf een overzicht van de net to bedrijfsresultaten van de treilloggers, die de laatste tien jaren werden ge bouwd. Het netto overschot is voor de verschillende categorieën vaartuigen al naar gelang van hun motorvermogen verschillend. De resultaten van de sche pen met een geringer motorvermogen zijn teleurstellend. De gunstige resulta ten werden bereikt met schepen met een motorvermogen van 700 tot 800 pk. Niet rendabel Het blykt, dat de in bet begin van deze tienjarige periode gebouwde sche pen onvoldoende rendabel zijn geweest en dat de thans het laatst gebouwde schepen met hot hoogste motorvermo gen (ongeveer 900 pki niet de hoogste rentabiliteit geven. Van groot belang achtte spreker het voor de verschillende visgronden en takken van vissery het optimale vaartuig te vinden. Dit vereist minutieus onderzoek, waarmee de afde ling vissery van het landbouwecono- misch instituut thans bezig is. De Engelsman G. C. Eddie, weten- schappeiyk medewerker aan het Torry Research Station te Aberdeen, hield een inleiding over organisatie en werkwyze van dit station. Een staatsinstelling, die zich bezig houdt met de research en de ontwikkeling op het gebied van de con servering en verwerking van vis en vis- produkten. Het voornaamste uitrustingsstuk van het station is de onderzoektreiler „Sir William Hardy" voomamelyk bestemd voor de Noordzee. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten ruim 100 miljoen gulden by te dragen in het kapitaal van de internationale ontwikkelingsassociatie'.. die ten doel heeft op gemakkelijke voor waarden kredieten te verlenen aan on derontwikkelde landen. In totaal vor men 68 landen dc associatie, waarvan 17 geindustrialiseerde landen en 51 on der ontwikkelde landen. De bydrage moet worden verstrekt ln 5 jaarlykse termynen, maar voor Nederland worden, dat 4 termynen omdat het niet direct tot de I.O.A. (een onderdeel van de Wereldbank) is toege treden uit protest tegen de verdeelsleu tel voor de bydragen van de verschil lende landen. In de Verenigde Naties betaalt Nederland 1,01 van de kosten. Naar verhouding zou dat voor de We reldbank (met minder aangesloten lan den) neerkomen op 1,20 maar het percentage is vastgesteld op 2,77 om dat de Wereldbank rekening houdt met de omvang van de internationale han del. MeJ. De Vink (K.V.P.) was van me ning, dat Nederland een slechte beurt had gemaakt met niet direct toe te tre den en de heer Den Uyi <P.v.d.A.) sprak van ergerlyk gemillimeter bij de beoordeling van de bydrage. Daartegen protesteerde minister Zijlstra. omdat hy de verdeelsleutel in hoge mate onrecht vaardig vindt. Hy was het in dit op- zich volkomen eens met de V.VD.-er Van Leeuwen. Het gaat niet om een cyfer achter de komma. De Nederlandse bydrage is bijvoor beeld meer dan de Duitse bydrage. MOEDER HAALDE ZOONTJE LEVENLOOS UIT SLOOT (Van onze correspondent) Een 2-jartg jongetje te Bovenknype (Fr.) is gistermorgen in de z.g. „dorps- wyk" verdronken. In een onbewaakt ogenblik is het kind uit het loophek geklommen, waarop het aan de wandel ging. Na ongeveer een kwartier ontdek te de moeder het lege loophek, zy ging daarop het dorp in om het kind te zoeken. Inmiddels waarschuwde een an der zoontje de moeder, dat het vermis te kind ln het water lag. De moeder haalde even later haar kind levenloos uit het water. Het gezin bestaat thans nog uit twee jongens en twee meisjes. Het verdronken kind was het jongste. In het zuiden en midden van China staan volgens waarnemers de gewassen er goed voor als gevolg van overvloedige regen. Hier bestaan kansen op goede oogsten. Engeland is bereid tot verlaging van invoerrechten Het Verenigd Koninkryk heeft op de wereldconferentie over tarieven van de algemen overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) medegedeeld, dat het bereid is voor een groot aantal in- dustrieprodukten tot belangrijke verla gingen van invoerrechten over te gaan. Naar men meent zouden door de voor gestelde Britse verlagingen de tarieven voor industrieprodukten voor een groot aantal daarvan met wel 20 procent ver laagd kunnen worden. Hoe groot de voorgestelde verlagingen zyn is niet be kend. INAUGURATIE SCHAP FOTOGRAFISCH BEDRIJF (Van onze Haagse correspondent) „Het is niet goed vol te houden dat de toenemende beoefening der fotogra fie door amateurs noodzakeiykerwys moet leiden tot verzwakking van de eco nomisch-sociale positie van de goede vakmanfotograaf". Dit zei vanmorgen de voorzitter van het bedryfschap voor het fotografisch bedryf de heer B. N. Okel in zijn rede tijdens de installatieverga dering van het schap In het S.E.R.-ge- bouw te Den Haag. De zuivere amateurfotografie in haar beste vorm is te beschouwen als een culturele uiting, waarvan een goede in vloed kan uitgaan op de prestaties van de vakfotograaf. Dat verhindert echter niet, dat wy een open oog moeten heb ben voor de neiging bii veel amateurs om beunhazery te bedrijven. In dit verband bracht de heer Okel de vestigingswet ter sprake waarby hy wees op de noodzakeiykheid van een meer positief op het ambacht gericht beleid. „De georganiseerde bedryfstak", zo zeide de heer Okel, „dient tegen de werkzaamheid van onbekwamen en beunhazen positieve maatregelen te stellen", hetgeen hy vooral voor het fo tografisch ambacht hoogst noodzakelijk achtte. Als een taak voor het bedryfschap zag de heer Okel tenslotte het bevorde ren van het vakpeil door bespoediging van invoeren van het letfllngenstelsel Op deze installatievergadering spra ken verder o.m. de voorzitter van de S.E.R. prof dr. G. M. Verryn Stuart en de staatssecretaris van Algemene Za ken drs. N. Schmelzer.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9