CAMERA INRUIL ACTIE Een pleidooi van ir. Kruyff voor Engelands aansluiting bij E.E.G. Scherpe verwijten van de oppositie over uitstel van belastingverlaging Toegenomen welvaart maakte de arbeiders individualistischer Sjah terug in Perzië OVERLEG IN EVIAN „HANGT NOG STEEDS IN DE LUCHT" De gehele Kamer teleurgesteld NOG SLECHTS3IU UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7,50, 10.-Of 15.-waard! Korter werken in busbedrijven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 31 mei 1961 Derde blad no. 30367 Centraal Sociaal Werkgeversverbond Verheugend verlangen naar ontwikkeling In het belang van de Europese samenwerking en aaneensluiting komt ook ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, de toetreding van Engeland en zo mogelyk eveneens van de andere landen van de vrijhandelsassociatie tot de Europese Economische Gemeenschap zeer gewenst voor. De heer Kruyff sprak gisteren op de algemene ledenvergadering van het Verbond, die tydens een excursie naar de Deltawerken in het Haringvliet, werd gehouden. De heer Kruyff merkte naar aanlei ding van de toepassing van de sociale bepalingen van het EEG-verdrag op dat in de afgelopen weken besprekingen zijn gehouden waarbij het oordeel van de werkgevers en van de werknemers organisaties uit de zes landen is ge vraagd over de keuze van onderwer pen die de Europese commissie zal moe ten bestuderen. Van werknemerszijde is de voorkeur hierbij uitgegaan naar de onderwerpen lonen en arbeidstijd en van werkgeverszijde zijn genoemd soci ale zekerheid en de wijze van totstand koming van C.A.O.'s. Kostwinnersvergoeding Met het oog op art. 119 en naar aan leiding van het verschil in inkomens structuur, staat het bestuur van het CSWV op het standpunt dat het in voeren van een kostwinnersbijslag in ons land ernstige overweging verdient. Om dit te bereiken zou de bestaande huurbyslag van april 1960 omgezet kun nen worden in een afzonderlijke bij slag voor de kostwinners. De lonen van vrouwelijke arbeiders van 23 jaar en ouder zouden met een daarmede overeenkomend bedrag kun nen worden verhoogd. Kostwinsters on der haar komen eveneens voor deze kostwinnersbijslag in aanmerking, al dus de zienswijze van het bestuur van het verbond. Het meent verder dat het verschil tussen mannen- en vrouwenio nen hierdoor circa 5 zou verminde ren. Op deze wijze zou, naar de mening van het bestuur van het Verbond, de inkomensstructuur meer in overeen stemming worden gebracht met die van Frankrijk. Voor ongehuwde mannelijke arbeiders zou een overgangsregeling moeten worden vastgesteld. Het invoeren van een dergelijke kost winnersbijslag zou voor het gehele be drijfsleven bovendien betekenen dat de huurbijslag 1960 niet in de lonen van mannelijke arbeiders behoeft te worden verwerkt, een verwerking, die, naar de ervaring heeft geleerd, niet te verwaar lozen extra kosten meebrengt. Arbeidtijdverkorting De heer Kruyff zeide de poging van de regering om met haar algemene aan wijzing van 18 april het bouwbedrijf te noodzaken nog driekwart jaar 46 Vi uur inplaats van 45 uur te werken, te hebben moeten betreuren. Hij heeft .oog voor de economische bezwaren verbon den aan de snelle voortgang van de ar beidstijdverkorting, maar meent dat een maatregel in deze vorm alleen maar psychologisch averechtse effecten kon hebben. Dit gold voor het bouwbedrijf, maar ook voor het overige bedrijfsle ven. De Sjah van Perzië en keizerin Farah zijn gisteren per vliegtuig in Teheran teruggekeerd van een bezoek van twee weken aan Europa. Zij werden op het vliegveld begroet door premier Amini, leden van diens kabinet, militaire leiders en buitenlandse diplomaten. In samenhang met de arbeidstijdver korting in het bouwbedrijf is veel ge sproken over die voor het overheidsper soneel. De heer Kruyff zeide er zich over te hebben verbaasd en bepaald af te keuren, dat hij zo weinig heeft ge hoord van maatregelen om de gevolgen van de arbeidstijdverkorting in de over heidssector zoveel mogelijk op te van gen. Huurbeleid Ir. Kruyff gelooft dat met zorgvul digheid er voor moet worden gewaakt dat de mogelijkheden voor de export van de Nederl. produkten en diensten niet worden verslechterd door loons verhogingen dié prijsverhogingen tot ge volg zouden hebben. Hij blijft er intus sen voor pleiten dat kunstmatigheden in de Nederlandse prijzenstructuur, zo als de nog altijd voor vele woningen te laag gehouden huren, ongedaan worden gemaakt. Hij hoopt dat de regering nu spoedig haar voornemens met betrek king tot het verdere huurbeleid bekend zal maken. De heer Kruyff acht het nodig dat spoedig een einde komt aan de belem meringen die de gehuwde werkende vrouw in de weg worden gelegd. Hij meent dat de enig doeltreffende en in de maatschappelijke ontwikkeling pas sende oplossing is de gehuwde vrouw een zelfstandige fiscale status toe te kennen. GEDING OM KEURMERK VER. VAN HUISVROUWEN De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft een kort geding aangespannen tegen een textielfabriek te Enschede, die ten on rechte het z.g. goud-keurmerk van de Vereniging van Huisvrouwen aan haar goederen zou hebben gehecht. De mondelinge behandeling van het geding is 10 juni voor de president van de arrondissementsrechtbank te Almelo. De betrokken fabriek had aanvankelijk toestemming het gewone keurmerk van de Vereniging van Huisvrouwen aan haar goederen te hechten. Deze toestemming werd niet verlengd, waarop de fabriek, eveneens zonder toe stemming, zo stelt de dagvaarding, het goud-keurmerk van de vereniging is gaan gebruiken. De Vereniging van Huisvrouwen vraagt de president van de rechtbank te bevelen, dat niet alleen het voeren van het keurmerk van de vereniging door de gedagvaarde fabriek wordt gestaakt, maar dat goederen met dit keurmerk, die nog bij winkeliers in omloop zyn, worden teruggenomen. KERNSTOPCONFERENTIE: WESTEN STELT MINDER INSPECTIES (12) VOOR Om aan de bezwaren van de Russen tegen het Westelyk voorstel om jaar lijks 20 inspecties op Russisch grond gebied te houden tegemoet te komen, hebben Engeland en de V.S. gisteren op de conferentie over het staken van de kernproeven in Genève een nieuw compromisvoorstel ingediend. Het Wes ten wil nu jaarlijks 12 inspecties op Russisch grondgebied laten houden plus nog een extra voor elke vyf „niet nader geïdentificeerde" aardschokken. Het totale aantal mag dan de 20 in geen geval overschrijden. De Rus Tsa- rapkin zag niet veel heil in dit nieuwe voorstel. Het Westen bljjft maar vast houden aan een „onwerkelijke verhou ding" tussen het aantal „Seismische voorvallen" en het aantal inspecties, zo zei hij. „Als het Westen akkoord gaat met een algemene en algehele ont wapening kan het in de Sowjet-Unie komen kijken waar het wil". Zoals be kend willen de Russen niet meer dan drie inspecties per jaar op hun grond gebied toestaan. De Brit Sir Michael Wright noemde de reactie van Tsarapkin „verontrustend en verbijsterend", Emancipatie Tenslotte heeft de heer Kruyff de aandacht gevraagd voor een emanci patieproces dat zich oo kin het Neder landse vok voltrekt. De zeer grondige wijzigingen die zich in onze maatschap pelijke verhoudingen aan het voltrek ken zijn, hebben voor de sociale politiek in de ondernemingen verstrekkende ge volgen. De emancipatie volgt op een toegeno men welvaart die de arbeiders duide lijk individualistischer maakt, zij wor den van proletariërs leden van de wer kende middenstand. Dit emancipatie proces is tevens een verburgerlijkings- proces dat nog lang niet is voltooid, maar onmiskenbaar in volle gang is. De emancipatie en de stijging van het ontwikkelingspeil Iaat een verheu gend verlangen naar verdere ontwikke ling zien. De gevolgen van de emanci patie in de onderneming zijn, bü een juist beleid, verheugend, zeer verheu gend zelfs, aldus de heer Kruyff. De afstand tussen concreet denkende lei ders en niet meer zo gevoelsmatig age rende ondergeschikten wordt kleiner. Het leidinggeven stelt echter tevens ho gere eisen. Algerijnen eisen officiële erkenning van hun regering-in-ballingschap In kringen die in nauwe verbin ding staan met de Franse afvaar diging naar het overleg in Evian, is gisteren vernomen, dat de Algerijnse eis van officiële Franse voorstellen te komen naar aanleiding i i tvan hetgeen van Franse zijde is voor erkenning van de in Tunis geves- ges(eld Kmet 5etn,kking het ver_ tekenen zijn te bespeuren, dat vaste grond in zicht komt." Hieraan werd toegevoegd dat de Al gerijnen alle pogingen hebben ontwe ken om hen te bewegen met tegen- tigde „voorlopige Algerijnse rege- strekken van waarborgen voor de rech ring" belemmerend werkt op het verloop der besprekingen. Er was gisteren geen zitting. Van Franse zijde werd verklaard, dat het overleg totnutoe „nog steeds in de lucht heeft gehangen" en dat er „geen Het beleid is tekort gescholen (Van onze parlementaire redacteur) De leider van de oppositie, mr. Burger, heeft gisteren in de Tweede Kamer geconstateerd, dat de beloften van het kabinet-De Quay om de belasting te verlagen, bluf zijn gebleken. „Dit kabinet had het Nederlandse volk niet in de waan moeten brengen, dat be lastingverlaging op til was", zei hij. Onder het kabinet-Drees is wel een belastingverlaging tot stand gekomen, maar het kabinet-De Quay heeft meer nagelaten dan het is nagekomen. Het voornaamste bezwaar van mr. Burger was, dat het kabinet een beleid heeft gevoerd, waardoor de belastingverlaging onmogelijk is geworden. ,,Dat nemen wij de minister kwalijk", zei mr. Burger. „Omdat verlaging van de inkom sten- en loonbelasting gewenst is. Voor de P. v. d. A. is belastingver laging wel geen doel, maar het kan een nuttig middel zijn om de wel vaart te stimuleren". In december jl., aldus mr. Burger, heeft de P.v.d.A. er al op aangedrongen de woningbouw in de vrije sector af te remmen om overspanning te voorkomen. Op 2 mei jl. heeft de woordvoerder van de P.v.d.A. het verbijsterend genoemd, dat het bouwvolume voor de industrie nog met 80 miljoen gulden is verhoogd. En nu kan de belastingverlaging niet doorgaan, omdat de conjunctuur ver schijnselen van oververhitting vertoont. De P.v.d.A. heeft er reeds lang op aan gedrongen, de investeringsfaciliteiten te beperken. Het zijn nu weer de inves teringen, die de overspanning veroorza ken. De fout van 1956 wordt herhaald. Al het mogelijke Tegenover het verwijt, dat het beleid tekort is geschoten, voerde minister Zijl stra aan. dat het kabinet-De Quay in sterkere mate dan het vorige kabinet liquide gelden (die overbesteding kun nen veroorzaken) heeft gebonden tot een bedrag van 1500 miljoen gulden. Het kabinet-De Quay heeft eerder dan het vorige kabinet de investeringsaftrek beperkt. Voorts zijn de rijksuitgaven achtergebleven bij de inkomsten. Men kan volhouden, dat niet het uiterste is gedaan om de belastingverlaging moge lijk te maken. De economische bedrij vigheid is echter zeer sterk toegenomen. Minister Zijlstra herinnerde er aan, dat hij in september voor de televisie nadrukkelijk heeft betoogd de belasting verlaging niet in de hand te hebben, want dat conjuncturele omstandigheden tot uitstel zouden kunnen dwingen. HU weersprak de bewering van de socialistische radiospreker, de heer De Kadt, dat hij de belastingverlaging met stelligheid per 1 juli had toegezegd, even stellig als hij nu weer belastingverla ging per 1 januari 1962 had toegezegd. De bouw in de industrie kan niet wor den afgeremd, omdat de overheid niet kan uitmaken welke fabriek wel en welke fabriek niet mag worden gebouwd. Nadat de V.V.D-er Van Leeuwen ter loops had opgemerkt, dat onder minis ter Hofstra de belastingen met 500 mil joen gulden zijn verzwaard, verklaarde hij, dat in de overheersend conjunctu rele gedachtengang van de minister, het niet invoeren van de aangenomen be lastingverlaging per 1 juli een logisch besluit is. Het zou echter beter zijn het gezonde financiële evenwicht meer op de voorgrond te stellen. „Laten wij belas tingen heffen tot een hoogte als nodig is voor de uitgaven, zoals wij die op ons hebben genomen en menen te kunnen dragen. De minister heeft in het najaar een vaste datum voor de belastingverla ging beloofd. Dat is een stap op de goede weg". Teleurstelling Drs. Van der Mei (C.H.U.) verklaarde niet verrast te zyn door het uitstel van de belastingverlaging als gevolg van de oververhitting van de conjunctuur. Maar het heeft wel teleurstelling ver oorzaakt. Ook de heer Lucas (K.V.P.) wilde niet verhelen, dat hij teleurgesteld was en iets anders had verwacht. Er had een beleid moeten worden gevoerd, dat de belastingverlaging mogelijk zou hebben gemaakt. Het vertrouwen in de minister heeft een deuk gekregen. Naar schatting van de heer Lucas zou een be lastingverlaging per 1 juli de koopkracht in 1961 slechts met 80 miljoen hebben versterkt. Daarop antwoordde staatssecretaris Van den Berge, dat hij in geval van be lastingverlaging per 1 juli rekende met een vermindering van de rijksinkomsten met 130 miljoen gulden in 1961, omdat ook de voorlopige aanslagen zouden worden herzien. Keuze doen De woordvoerder van de A.R.-fractie, de heer Van Eijsden. verklaarde bereid te zyn alle aandacht te schenken aan de conjuncturele bezwaren tegen belas tingverlaging. omdat de A.R.-fractie de verdere doelstellingen van het regerings beleid niet in gevaar wil brengen Door uitbreiding van de bestedingen zouden grote moeilijkheden ontstaan, mede door de verkorting van de arbeids tijd. Allerlei wensen en verlangens zul len slechts geleidelijk kunnen worden verwezenlijkt. Daarbij zal men een keuze moeten doen. In dat verband is het verheugend, zei de heer Van Eijs den, dat de regering in het najaar een vaste datum zal vaststellen voor de be lastingverlaging. De heer Van Dis (S.G.P.) merkte op, dat de waarheid is geworden, dat het volk in december jl. blij is gemaakt met een dode mus. Hij verweet de regering ook de spanning op de arbeidsmarkt in de hand te werken door in deze tijd de emigratie nog te sti- mulieren. Geen risico De heer Lankhorst (P.S.P.) was van mening, dat aan uitstel van de belas tingverlaging niet te ontkomen valt. Het voordeel van de belastingverlaging is trouwens voor de meeste mensen zo ge ring, dat daarvoor niet het risico moet worden genomen van prijsstijging. Wat het tekort aan arbeidskrachten betreft: houdt er mee qp werkkrachten aan het produktieproces te onttrekken voor de militaire dienst. Prof. Oud zei er zich van bewust te zijn, dat regeren in een tijd van hoog conjunctuur evenmin gemakkelijk is als in een tijd van laagconjunctuur. Het dwingt tot niet populaire maatregelen, die pas op den duur toch nog in popu lariteit kunnen resulteren. Men moet er waardering voor hebben dat de minister van Financiën poogt overbesteding te voorkomen, maar belastingverlaging moet men beschouwen als een sociale rechtvaardigheid. De vraag is echter of de maatregel per 1 juli aanstaande eco nomisch verantwoord zou zijn. De vraag is ook wat de minister nu doet met het geld, dat anders voor be lastingverlaging beschikbaar zou zijn. Het zou goed zijn de 500 miljoen gulden te blokkeren totdat de conjunctuur de belastingverlaging wel toelaat. Dan kan de noodzakelijke verhoging van de de fensie-uitgaven niet worden gefinan cierd uit de gelden voor de belasting verlaging. Als het bedrag van 500 mil joen gulden niet wordt geblokkeerd, wordt het conjunctuur-politieke doel ge mist. ten van het miljoen Fransen, dat in een onafhankelijk Algerije zou komen te wonen. Dit punt is waarschijnlijk het belangrijkste van de onderwerpen, die in Evian ter tafel zijn gekomen of nog zullen worden behandeld. Van Franse zijde wordt zorgvuldig vermeden woorden als ..impasse" of „slechte vooruitzichten" met betrekking tot het verloop van het overleg te ge bruiken. Wel wordt uiting gegeven aan teleurstelling over het feit. dat van Algerijnse zijde het vraagstuk van een erkenning van de „voorlopige Algerijnse regering" opnieuw ter tafel is gebracht. Frankrijk heeft tevoren gezegd de Al gerijnse „regering" in Tunis thans niet te kunnen erkennen, daar dit zou neer komen op „vooraitbeschikking", in plaats van zelfbeschikking. Het heeft zich echter wel bereid verklaard het „Algerijnse bevrijdingsfront" als een in Algerije toegestane politieke partij te te erkennen, zodra de opstandelingen leiders opdracht hebben gegeven het vuren te staken. Dit zou de F.L.N. in staat stellen deel te nemen aan de ver kiezingscampagne, die vooraf zaj gaan aan de stemming, waarin de Algerijnen hun staatkundige verlangens tot uiting zullen moeten brengen. Vernomen wordt dat Frankrijk voor nemens is om, indien de Algerijnse de legatie zich daarmede verenigt, in de In het Duitse plaatsje Sigmarin gen is gisteren het kerkelijk huwe lijk gesloten tussen de Zweedse Prinses Birgitta en Prins Johann Georg von Hohenzollern-Sigmarin- gen. Het bruidspaar tijdens een tondrit in een open rijtuig. Memorial Day te Margraten (Van onze correspondent) Voor de zeventiende maal zijn giste ren op de Amerikaanse militaire be graafplaats te Margraten plechtige herdenkingsdiensten gehouden ter ere van de ruim 8000 Amerikaanse mili tairen. die er in de tweede wereldoorlog hun laatste rustplaats vonden. Hoorn blazers van een Amerikaans legeron derdeel opende de plechtigheid met het blazen van het signaal „Church call". Daarna hielden een legerpredikant, een aalmoezenier en een opper-rabbijn ieder een godsdienstige herdenkings dienst. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, John S. Rice, sprak namens zijn regering een herdenkingsrede. „Wil deze herdenking geen hol eerbetoon zijn, aldus John S. Rice, dan is het aan ons er voor te bidden en te waken, dat de wereldoorlog, die het leven van al deze jonge Amerikanen opeiste, de laat ste zal zijn geweest. „Daarna legde hy als eerste een grote bloemenkrans bij het herdenkingsmonument. Namens de Limburgse bevolking sprak de Commis saris der Koningin in de provincie Lim burg, mr. dr. F. Houben, en legde even eens bloemen bij het monument. Het werd een ware zee van bloemen, die op de graven en bij het monument werden neergelegd. Door de minister van Oorlog, ir. S. H. Visser, namens de Koningin en door vele Limburgse burgemeester na mens hun gemeenten, die veelal door de Amerikanen werden bevrijd, aldmede door de commandant van de third Ar mored Division, generaal-majoor C. W. Abrams. En vooral de bloemenhulde van de schoolkinderen, die hun veelsoortige boeketjes voorzichtig neerlegden op de graven, gaven een apart cachet aan deze grootse hulde. Een aantal straal vliegtuigen van het type Deltadagger van het 32nd Fighter Interceptor Squadron, gelegerd op Soesterberg, brachten een groet uit de lucht. Een ere-vaandelwacht van hetzelfde Ameri kaanse luchtmacht-onderdeel stond op gesteld aan de voet van "het monument. Voor de 91e maal vierden gisteren Ame rikanen over de gehele wereld memorial day. Ze brachten in binnen en buiten land eer aan hun in de oorlogen geval len landgenoten. Rondreis door Gemenebest van Macmillan? (Van onze Londense correspondent) Volgens de „Daily Express", welke het Engelse volk dagelijks waarschuwt voor avonturen in Europa, zou Macmillan van plan zyn een snelle rondreis door het Gemenebest te maken om de groei ende revolte tegen zün plan om Enge land met de Euromarkt te verbinden de kop in te drukken. Indien Macmillan zelf niet zou kunnen gaan zou Duncan Sandys, de minister voor het Gemene best. inplaats van hem de overzeese ge bieden bezoeken. Inlichtingen bij uw fotohandelaar z.g. „afkoelingsperiode", die moet ver lopen tussen een beëindiging van de vijandelükheden in Algerije en het hou den van de zelfbeschikkingsvolksstem ming. het plan-De Gaulle voor invoe ring van een tussentüds bestuur uit te voeren. Ook bij Citosa en NZHVM Met vakorganisaties geen akkoord bereikt De directies van acht busbedrijven in het westen en midden van het land (de Citosa te Waddinxvecn, Maarse en Kroon te Aalsmeer, de NACO te Alk maar, de NBM te Zeist, de Velox te An- deist, de NHADO te Bergen (N.-H.), de WSM te Loosduinen en de NZHVM te Haarlem) hebben de minister van Ver keer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars verzocht de arbeids tijd voor het rijdend en technisch per soneel, die op het ogenblik volgens de CAO 48 uur per week bedraagt, met in gang van 1 juni a.s. te stellen op 46'£ uur per week en met ingang van 1 ok tober 1961 op 45 uur per week. De maxi mum werkduur voor het personeel op maandloon wordt overeenkomstig be paald. Met de vakorganisaties is over dit ver zoek overleg gepleegd. Overeenstemming werd echter niet bereikt, omdat de vak organisaties reeds met ingang van 1 Juni de werktyd op 45 uur per week wensen te stellen. De directies van de genoemde ondernemingen zijn evenwel van mening dat hun voorstel in het kader van de huidige richtlijnen van de regering eer der voor goedkeuring vatbaar zou zijn. PARLEMENTARIËRS REIZEN DOOR NIEUW-GUINEA Gedurende haar verblijf te Hollan- dia heeft de missie uit het Nederlandse parlement, die een bezoek aan N'ed. Nieuw-Guinea brengt, uitvoerige bespre kingen gevoerd. In de eerste plaats ge schiedde dit met leden van do Nleuw- Guinea-raad, doch ook met vele leiding gevende figuren uit de kring van het Gouvernement en van de militaire macht. De missie bezocht voorts o.a. het cen trale ziekenhuis, de lagere zeevaart school, de opleidingsschool voor de poli tie en de theologische school. Met een Twin-Pioneer vliegtuig werd voorts een bezoek van een dag gebracht aan de plaatsen Sarme en Genjem. Voor vandaag staat een gezoek aan het centrale bergland op het program ma. Hier zal de missie te Wamena wor den verwelkomd door de onlangs be noemde commissaris voor de openleg ging van het centrale bergland, de heer Den Haan. Na deze confrontatie met het stenen tüdperk en een overnachting in het koele bergklimaat brengen de leden der parle mentaire missie morgen een bezoek aan de zendingspost van de Cama Chris tian and Missionary Alliance te Bokon- dini, het opleidingscentrum te Tiom en de zendingspost te Pyramid. Donderdag begint de missie aan haar eigenlük rondreis naar Merauke. Spoedig overleg over kortere werkweek voor gemeentepolitie Nu de regering heeft besloten om voor de rijksambtenaren (vroegere 48-uur werkers) de wekelijkse arbeidstijd met ingang van 1 juli 1961 te verkorten tot 46 uur en met ingang van 1 januari 1962 tot 45 uur. zal deze regeringsbe slissing ook voor de politie conseuuen- ties hebben. In de komende weken zal hierom trent met de organisaties van politieper soneel formeel overleg worden gepleegd. Het ligt in het voornemen van mi nister Toxopeus van Binnenlandse Za ken de burgemeesters van de gemeen ten met gemeentepolitie zo spoedig mo gelijk in de maand juni nader In te lichten omtrent de wyze, waarop de arbeidstüdverkorting voor de politie zal kunnen gelden, alsmede welke financiële en andere maatregelen de regering zich in verband daarmede voorstelt. De minister heeft de burgemeesters echter reeds thans verzocht ermede re kening te houden dat de arbeidstijd voor de politie met ingang van 1 juli 1961 46 uur per week wordt. Geadvi seerd wordt de roosters voor de politie te doen opstellen uitgaande van 45 uur per week. Het 46ste uur per week dient dan buiten het rooster maar zonder be taling van overwerk, te worden opge dragen. Deze methode heeft het voordeel, dat met ingang van 1 januari 1962 wanneer de arbeidstijd op 45 uur per week zal worden bepaald, de dienstroosters voor de gemeentepolitie niet opnieuw behoe ven te worden gewyzigd, aldus de mi nister. "J Tachtig doden 1 stamoorlog in Kongo O O By gevechten tussen troepen van de Loemoembistische regering-Gizenga en opstandige Baji-krygers zijn meer dan 80 stamleden gedood, aldus meldt het Belgische persagentschap Belga. De krijgers, die hun stamgebied in de provincie Kivoe hebben, waren voor het merendeel gewapend met 'ansen en pylen met vergiftigde punten. Een aantal blanke missionarissen, onderwij zers en kolonisten zou na de gevechten zyn verdwenen. President Kasavoeboe en de leden van de centrale Kongolese regering zyn gi stermiddag per schip uit Coquilha-stad in Leopoldstad teruggekeerd. Een me nigte Bakongo de stam waartoe Ka savoeboe behoort juichte hem toe. „Leve Kasavoeboe. leve de koning .an Kongo", zo werd er geroepen. Kasavoe boe is zes weken weg geweest. Zoals bekend heeft hy in Coquilhatstad de conferentie van Kongolese leiders by- gewoond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5