Kinderjaren der elektriciteit in natuurwetenschappelij k museum Manifestaties te Leiden in „Holland Festival'-kader In 1960 leende O.L.B. „Reuvens" 222.222 hoeken uit! Aantrekkelijke expositie gin» vandaag voor vijf maanden open Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 31 mei 1961 Tweede blad no. 30367 Concertgebouwkwintet-Bachs „Hohe Messe" Saarlamds Orkest-Nederlands Ballet Als ieder jaar heeft onze stad, dank zij de activiteiten van de „Com missie Kunstmanifestaties", ook nu weer haar plaats gevonden in het Holland Festival. Daarop mag men trots zijn, vooral ook omdat het gebodene een volstrekt eigen cachet draagt, waardoor vele geïnteres seerden van elders naar hier komen, om ervan te genieten. Dat was vorige jaren reeds het geval o.a. „Hohe Messe" Bartökconcert in De Waag zo zal het ook ditmaal zijn. Daarvan zijn wij overtuigd! Op het eerste concert, dat 21 juni ge houden zal worden op het voorplein van de „Lakenhal" bij slecht weer binnen presenteert zich het Concert gebouwkwintet, bestaande uit Jan Bos (hoorn), Bram de Wilde (klarinet), Haakon Stotijn (hobo), Thom de Klerk (fagot) en Hubert Barwahser (fluit). Die avond zullen uitgevoerd worden werken van Danzi, Palestrina, Onslof, Pijper, Milhaud en Hugo de Groot. Op 27 juni zal men thans voor de zevende keer geconfronteerd worden met Bachs gigantische „Hohe Messe", in de Pieterskerk te zingen door het „Toonkunstkoor" onder directie van Is- kar Aribo. Solisten zijn ditmaal: Elly Ameling (sopraan), Aafje Heynis (alt), George Maran (tenor) en David Hollestelle (bas). Albert de Klerk bespeelt het or gel, leden van het Concertgebouworkest verzorgen de begeleiding. Uitgevoerd wordt het laatste grote, onvoltooide meesterwerk van Joh. Seb. Bach „Die Kunst der Fuge", een der hoogtepunten uit zijn oeuvre, een reeks fuga's en canons over één thema. Onder het fragment van de quadrupel- fuga schreef Carl Philip Emanuel Bach: „Uber dieser Fuge, wo der Nahme Bach im contrasubject angebracht worden ist, ist der Verfasser gestorben". Na Bachs dood heeft Emanuel samen met Marpurg het werk uitgegeven, voort werkend op de reeds onder Bach's lei ding in koper gegraveerde platen. Alle bewerkingen welke een thema kan on dergaan zijn hier toegepast: omkering, enkele en dubbele vergroting, ritmische verandering, kreeftgang, stretti en wel in de meest uiteenlopende combina ties. Voor de rechtgeaarde Bachliefheb- ber zal deze uitvoering een uitzonder lijke belevenis vormen. Een door dr. Jos. Wouters tevoren te houden lezing zal de geïnteresseerde toe hoorder van alle bijzonderheden in ken nis stellen. Naast de concertbezoekers zullen ook de balletminnenden tevreden gesteld worden. Op 29 juni is er namelijk het optreden Coöp. Vooruit nam afscheid van J. J. van Stralen IIAD 40 JAAR ZITTING IN BESTUUR Nadat tijdens de gehouden jaarver gadering van de ledenraad van de Coöperatie Vooruit, jaarverslag, balans, verlies- en winstrekening alsmede het verslag van de Raad van Commissaris sen waren goedgekeurd, vonden be stuursverkiezingen plaats. De heren S. Nas veld en A. W. Vit- ters werden herkozen, terwijl de heer J. J. van Stralen na een 40-jarig be stuurslidmaatschap niet meer voor her benoeming in aanmerking wenste te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer C. R. L. Oostveen, voorheen com missaris van de Coöperatie. Deze dankte de ledenraad voor het in hem gestelde vertrouwen. De tweede voorzitster mevrouw W. Majolee-Blansjaar sprak een afscheids woord tot de heer J J. van Stralen, waarin de grote waardering voorc het werk. dat de heer J. J. van Stralen als secretaris en als voorzitter van de Coöperatie heeft gedaan, duidelijk tot uiting kwam. De heren D. Prins en I. van Weerlee onderstreepten in hun toespraak nog eens de woorden van mevr. Majolee. In zijn dankwoord bracht de heer J. J. van Stralen naar voren dat het werk voor de Coöperatie hem altijd grote voldoening heeft gegeven en dat het alleen zijn hoge leeftijd is, die hem heeft doen besluiten zich niet meer be schikbaar te stellen. Nadat de heer F. C. v. d. Vliet in de plaats van de heer C. R. L. Oostveen tot commissaris was benoemd, bleef men nog enige tijd bij elkaar om daar na persoonlijk afscheid te nemen van de heer J. J. van Stralen. Eindexamen Gymnasium Van de groep AI van de eindexamen kandidaten van het Gymnasium slaag den de dames: E. F. Goekoop te Leiden; M. E- Beukema toe Water te Oegstgeest en J. Chr. Blindenbach te Voorschoten, en de heer N. W. Chr. Opdam te Leiden. Met 4 kandidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd: de dames H. W. v. d. Berg te Voorburg; J. Bredewout te Den Haag; P. A. Romijn te Katwijk aan Zee en de heren J. Ande- weg te Voorburg; P. Brussee te Oegst geest en H. P. v. d. Burg te Voorschoten. in de Schouwburg van het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Het programma is als volgt samenge steld: „Concerto Barocco", choreografie Balanchine, muziek van Bach (concert voor twee violen)„Le cercle", choreo grafie Maurice Béjart, concrete mu ziek van Tsjaikowsky: ..Four tempera ments", choreografie Balanchine, mu ziek van Hindemith. De vleugels zullen bespeeld worden door André Presser en onze stadgenoot Joop Stokkermans. Men kan zich dus op een interessante reeks manifestaties voorbereiden. Het stemt tot grote voldoening, dat de Holland Festivaltraditie ook in onze stad bestendigd blijft! ,,D' Heesterboom" Restauratie eind van dit jaar gereed Met de verwezenlijking van de plannen tot restauratie van de uit 1804 dateren de houtzaagmolen ,,D' Heesterboom" van de firma D. D. Noordman aan de Haag- weg wordt thans goede voortgang ge maakt. In oktober of november denkt men met de restauratiewerkzaamheden gereed te zyn. De heer Noordman, die het zeer toe juicht, dat deze molen straks weer in nieuwe glorie het stadsbeeld zal sieren, vertelde ons, dat hij reeds een kandi daat-molenaar in dienst heeft als hout bewerker, om te zijner tijd de wieken van deze historische houtzager te laten draaien. Dat is de 18-jarige Piet van der Bosch uit Oude Wetering, wiens vader eveneens molenaar is. Dat de restauratie veel geld kost zal niemand verbazen. Men hoopt het be drag van 50.000 gulden niet te over schrijden. De firma Noordman krijgt steun van Overheid, Provincie en Ge meente. Dezer dagen vond een belang rijke gebeurtenis plaats: de roeden, de „palen" van de wieken, arriveerden uit Franeker op het erf van de firma Noord man. Binnenkort zullen die geplaatst worden op de thans wiekloze molen. De omloop halverwege het gevaarte de „balie" in molenaarstermen is reeds voltooid en staat dik in de rode menie. De firma Verbij uit Hoogmade zal ech ter in de komende maanden nog een heel karwei hebben om de rest van de molen I een „opknappertje" te geven. Advertentie Oud-penningmeester M. Eek benoemd tot erelid De Voorzitter van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens", mr. P. J. Teebaal herdacht in zyn openings woord van de algemene ledenvergade- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje, dr van J. Nijgh en A. Wasse naar; Norbert Johan, zn van F. G. ter Mors en M. H. S. v. d. Linden; Pieter, zn van P. de Vries en J. L. v. d. Meijden; Margarethe Carolina Maria Joanna Jacoba dr. van N. G. Zandvliet en J. M. E. J. Hoo- geveen; Jeroen Caron, zn van N. de Langen en J. Z. Olie; Angela Jeannette, dr van T. H, Verhave en C. J. Glasbergen; Johanna, dr. van W. van Leeuwen en M. J. van DulJ- venbode; André Reinler, zn van R. L. Zlel- huls en H. A. v. d. Worp; Sophie Helene, dr van C. J. Haasnoot en H. M. de Helj; Wlm Dick Kees. zn van J. C. van Baaren en C. H. Stam; Katy, dr van A. Vis en T. Zwaneveld; Lambertus Hermanus Wilhel- GETROÜWD G. Mulder en D. G. van Venetien. OVERLEDEN Telgen. 63 Jaar, man; P. Hollebeek htgen: van W. Berlemon; 7 Jaar. man; J. J. Vertuin. 72 Jaar, Brouwer, iaar. man; M" Hoek, 61 jaar. echtgen. van j. de Vreugd; A. van Leeuwen, 64 Jaar, man; S. P. Vogel, 48 Jaar, echtgen. van H. J. Lobel. De westerse maatschappij is ondenkbaar geworden zonder elektrici teit. Iedereen maakt er gebruik van voor duizend en een doeleinden, maar meestal zonder er enig technisch of wetenschappelijk benul van te hebben. Nu is dat niet zo heel erg. Wanneer we alles zouden moeten begrijpen wat er om ons heen gebeurt dan zouden wij tot op hoge ouderdom alleen maar dag en nacht moeten studeren. Nog minder weet men over het algemeen, wat er allemaal vooraf gegaan is aan dit onmisbare hulpmiddel in ons gewone dagelijkse leven: het experimenteren (vaak met dodelijk gevolg), het zoeken, het denken van vele geslachten van voorouders. Die „kinderjaren van de elektriciteit", van 1600 tot het eerste begin van de ontwikkeling van praktische toepassingen omstreeks 1835, kunt U van vandaag af gedurende vijf maanden op aardige en leerzame wijze uitgebeeld zien in het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen aan de Steenstraat in Leiden. Voor het eerst na jaren is daar weer een expositie ingericht, die hedenmiddag door de voorzitter van de commissie van advies van het museum prof. dr. ir. R. J. Forbes geopend werd. waarschijnlijk lange papieren weg, die afgelegd zal moeten worden voordat er werkelijk iets gaat gebeuren. Dit ruimtegebrek heeft er onder meer toe geleid, dat de laatste jaren geen exposities meer konden worden georga niseerd. Thans echter is het materiaal van enige afdelingen ingepakt en ergens opgeslagen, zodat expositieruimte kon worden vrijgemaakt. De verdwenen af delingen zijn voornamelijk de achttien- de-eeuwse natuurkunde en de astrono mie. Er komt binnenkort nog opslagruimte beschikbaar in het nieuwe pand van Mullens op de hoek van Steenstraat en Binnenvestgracht, waar ook nog an dere Universitaire instellingen een tijde lijk onderdak zullen krygen. De expositie Rijke collectie Elektrische verschijnselen waren reeds in de grijze oudheid bekend, maar in 1600 begon eigenlijk het wetenschappe lijk onderzoek met een publikatie van William Gilbert, die nadrukkelijk het verschil tussen elektrische en magne tische aantrekking vaststelde. Sprongsgewijs heeft zich de kennis van elektrische verschijnselen nadien ontwikkeld door talloze experimenten in de Europese wetenschapscentra, waarbij ook Leidse natuurkundigen als Petrus van Musschenbroek (de constructeur van de „Leidse fles") sterk op de voor grond traden. Er bevinden zich in diverse musea en wetenschappelijke instituten aller hande experimentele apparaten uit deze fascinerende historische ontwikkeling. Doordat Leiden als eerste Universiteit in Europa het gehele brede terrein van de beta-wetenschappen in het onderwijs opnam, bevinden zich in dit weten schappelijk centrum zeer vele herinne ringen aan de geschiedenis der weten schappen, die voor een groot deel onder gebracht zijn in het museum, waar thans deze expositie is ingericht. Het Leidse museum is daardoor op het gebied van de natuurwetenschappen in de ruimste zin van het woord een der rijkste verzamelingen ter wereld. Ruimtegebrek Helaas heeft het museum in de na oorlogse jaren met een zeer groot ruim tegebrek te kampen, mede als gevolg van het feit. dat er een gedeelte werd weggebombardeerd. Er bestaan wel plan nen tot uitbreiding, maar die zijn pas aan het begin van een moeilijke en In de vrijgekomen ruimte in het mu seum is men er in geslaagd, een aller aardigste expositie bijeen te brengen van eigen materiaal en stukken van an dere instellingen, vooral Teyler's Mu seum in Haarlem, het Universiteitsmu seum in Utrecht, de Leidse Universiteits bibliotheek, de Burndy Library (Nor- walk. USA) en Leidse wetenschappelijke instellingen. De toelichtingen zijn zodanig opge steld. dat men met enige elementaire schoolkennis over elektriciteit het ge- exposeerde zonder gids volledig kan volgen. Demonstraties Ongetwijfeld zijn de grootste attrac ties voor de geinteresseerde leek de de monstratieopstellingen, die door de be- Enkele elektriseermachines, die in een der expositiezalen staan opge steld. In verschillende demonstratie opstellingen wordt van nieuw ver vaardigde elektriseermachines ge bruik gemaakt, die door hun con structie minder afhankelijk van gun stige omstandigheden zijn dan de historische exemplaren op deze foto. (Foto L.D./Holvast) die min of meer de experimenten van onze voorouders in verschillende stadia van de historie nabootsen. Men vindt er als demonstratie de dansende snippers van Newton, dansen de vlierpitbolletjes en aantrekking van draden, een vonkenbaan door verdunde lucht, de invloed van de Leidse fles op de aard van een vonkenbaan, een elek trisch klokkenspel, een oplopend reactie- rad. de vliegerproef van Franklin (niet in werkelijkheid nadoen, want dat is levensgevaarlijk een Leidse fles met elektrische slinger, een opstelling van gasontladingsbuizen, de draaiing van een stroomgeleider om een magneet, inductie door een bewegende magneet, de magnetische werking van een draad- klos, inductie door elektrische stroom, het principe van de dynamo en een rijdend model van een wagentje van Stratingh en Becker, oorspronkelijk voortbewogen door een Volta-element, d.w.z. de voorloper van onze tegenwoor dige batterijen. Deze demonstratie-opstellingen zyn vervaardigd door de eigen instrument makerij, die daar sinds vorig jaar augustus permanent aan heeft gewerkt onder leiding van de conservator de heer P. van der Star, die deze expositie als troetelkind beschouwt. Zelfs nu nog moeilijk! De moeilijkheid by de vervaardiging van deze demonstratieopstellingen was. dat in werkelijkheid deze proeven inder tijd dikwijls door enkele onderzoekers tezamen werden verricht, terwijl zij thans zo moesten worden ingericht, dat zij door een simpele druk op de knop in werking moesten komen. Voorts wer den indertijd dikwijls bij experimenten risico's gelopen (bewust of onbewust- die in een expositie natuurlijk volledig moeten worden vermeden. Het was hierdoor en door het feit dat de expe rimenten maandenlang op ieder gewenst ogenblik gedaan moeten kunnen wor den terwijl men vroeger een ogenblik met de juiste omstandigheden kon af wachten. dat het nabootsen van deze experimenten na zovele eeuwen waarin onze technische ervarenheid onvoorstel baar is gegroeid, nog steeds zeer moei lijke problemen opleverde. Tot 29 oktober Deze expositie, die aantrekkelijk is voor jong en oud. voor geinteresseerde leek en voor de technicus en wetens zoekers zelf kunnen worden bediend, en 1 schapsman, zal in de komende maan- ring allereerst drie personen, die haar kortelings zijn ontvallen en die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor deze instelling: t.w. mevr. D. Kue- nenWicksteed, ere-voorzitster en oud- presidente van de Leeszaal, dr. K. Simon ThomavS en de heer P. M. van Ser- mondt, leden van het algemeen bestuur. De vergadering eerde staande hun na gedachtenis. Voorts werd in de vorm van een by acclamtie aanvaard voor stel tot zyn benoeming tot ere-lid, hulde gebracht aan de grote activiteit van de heer M. Eek. thans directeur van de Ned. Middenstandsbank te Haarlem en voorheen te Leiden, die gedurende ruim 10 jaar als penningmeester op voor treffelijke wijze het financiële beleid der Leeszaal heeft gevoerd en daaren boven als voorzitter der Bouwcommissie belangrijke initiatieven heeft ontplooid. Het jaarverslag van de wnd.-secreta ris de heer A. van der Loo, maakte ge wag van vier bijzondere gebeurtenissen: de herdenking van het 50-jarig bestaan der Bibliotheek, het 25-jarig jubileum van de directrice, mej. H. B A. Heyse, de vestiging van een nieuw filiaal in de school Obrechtstraat en de spectacu laire vernieuwing van de courantenzaal. Het boekenbezit bedroeg op 31 decem ber j.l. 34.382 delen waarvan er in 1960 2588 werden afgeschreven en 5222 wer den aangekocht of door schenking ver kregen. Er werden in het verslagjaar 222.222 boeken uitgeleend, waarvan 138.729 aan volwasenen en 83 493 Jeugd boeken. Het aantal leden-lezers over beide categorieën vertoonde een kleine daling, n.l. van 5321 tot 5215. De exploitatierekening over 1960 sloot met een eindcijfer van f. 121.000 aan baten en lasten en een nadelig saldo van ongeveer f. 49.000. Ingevolge de wet telijke regeling verleende het Rijk een subsidie van rond f. 14.800, de Provincie f. 5.000, en de Gemeente Leiden van f 20.000, terwijl voor het overige tekort andermaal een beroep moet worden ge daan op de gemeentekas. Beide jaarverslagen werden onder dank *.an de samenstellers goedgekeurd. De begroting 1962 werd vastgesteld op een bedrag van f. 134.670 met een ge raamd nadelig saldo van f. 53.900. Na dat de heer A. van der Loo was be noemd tot. lid van het algemeen bestuur, werd uitvoerig gediscussieerd over een nieuw ontwerp der statuten, dat in hoofdzaak een vereenvoudiging van de structuur der bestuursinrichting omvat en welk concept tenslotte met algemene stemmen werd aangenomen. De nieuwe statuten zullen ter Konink lijke goedkeuring worden voorgedragen. Lezers schrijven VERLICHTING RIJNSBL'RGERWEG Het valt my op, steeds wanneer ik Leiden bezoek, dat de Rijnsburgerweg zo slecht verlicht is. M.i. is de huidige verlichting onvol doende aangepast aan het overdrukke verkeer. Kunnen B. en W. hieraan hun aandacht besteden? Met dank voor de plaatsruimte. Een Leiden bezoekende Amsterdammer. MORGENAVOND ZINGEN IN ZUIDERKERK Repetitie 3 oktobercantate Reeds twee donderdagen klonk in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg „koraalmuziek". Hoewel Herman Stenz niet ontevre den is over de in twee repetitie-avonden bereikte resultaten, stelt de opkomst van het aantal zangers (essen) hem zeer teleur. Enkele tientallen hebben zich onder zijn leiding enthousiast gezet tot het instuderen van de 3 olctober-cantate, maar dit. moeten er honderden worden, wil de uitvoering in de ochtend van 3 oktober aan haar verwachtingen be antwoorden. Het is daarom beslist onjuist om van de gedachte uit te gaan „ik wacht wel op de repetitie-avonden in De Waag De tijd is dan tekort om de cantate goed „onder de knie te krijgen". De komende donderdagen - te beginnen met morgenavond half negen - ver wacht Herman Stenz dan ook een be langrijke versterking van zijn koor. LEGER DES HEILS-PADVINDSTERS. Een groot aantal meisjes en jonge vrouwen, deel uitmakende van het Leger des Heils. vormt sedert enige Jaren een padvindstere-groep, die aan gesloten is bij het N.P.G. Onder leiding van de .in het vorig Jaar aangestelde J eugd-serge an te-majoor, zr. A. Hamo. ontvangen zij haar opleiding. Ten behoeve van een kampeerweek te Luruteren en een vriendschapsreis naar een der zus terkorpsen in Zweden, zullen zij hedenavond in de Korpszaal van het Leger aan de Hooigracht een uitvoering Advertentie Gepensioneerden bijeen De kleine zaal van de Stadsgehoorzaal as gistermiddag byna geheel gevuld met leden van de Algemene Nederland se Bond van Gepensioneerden, afdeling Leiden. Na de opening door voorzitter Ant. Metz en voorlezing van notulen alsmede een aantal verslagen, ging men over tot een bestuursverkiezing. Pen ningmeester K. W. Wyk en secretaris E. W. van den Burgh hadden zich voor hun functie herkiesbaar gesteld. Gezien het feit, dat het bestuur geen tegenvoor stellen had ontvangen werden beide he ren door de heer Metz voor een nieuw jaar als gekozen beschouwd. Applaus onderstreepte deze zienswijze van de voorzitter. Nadat eveneens een nieuwe kascommissie was benoemd ditmaal nam daar een dame zitting in ging men over tot het volgende punt van de agenda, de behandeling van het chapi ter „Algemene Vergadering Nu het huishoudelijk gedeelte van de agenda was afgehandeld, zetten de aan wezigen zich te luisteren voor de inleiding van de bondsvoorzitter, de heer G. de Noo. Deze gaf in een uitvoerig betoog toelichting op de stand van het pen- sioenvraagstuk. Betreffende de huur- compensatie voor de pensioengerechtig den drukte spreker zijn teleurstelling uit over het feit, dat er in het thans in behandeling zijnde wetsontwerp dien aangaande geen sprake is van een mi nimumbedrag. Spreker beschouwde het als een gunstig teken, dat men dit euvel ook in de Kamer reeds heeft opgemerkt. Betreffende de pensioenverbetering gaf hij de aanwezigen in overweging de zaak van optimistische zijde te bezien. De heer De Noo zei, dat er met de hui dige verbetering reeds 75 miljoen is ge moeid, zodat hij zich kon indenken, dat de regering het uiteindelijke doel niet ineens heeft kunnen bereiken. Studiereis dr. R. B. C. Huygens Eind juli zal dr. R. B. C. Huygens, wetenschappelijk assistent aan de Leid- Unieversiteit. een studiereis langs de historische burchten der kruisvaarders ondernemen,die hem in vijf maanden door Rhodus, Cyprus, Libanon, Syrië, Jordanië en Turkye (Antiochë. Istan bul) zal voeren. Dr. Huygens zal hier bij door een of twee studenten worden vergezeld, onder wie een Arabist, tevens fotograaf. De reis, waarop vooral zal worden getracht fotografisch materiaal te verzamelen, wordt ondernomen in overleg met de oudheidkundige diensten van de Libanon, Syrië en Jordanië. De verwezenlijking er van is mogelyk ge maakt door medewerking van particu liere zijde, alsmede van de Nederlandse Organisatie Z.W.O. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—, Of f 300.— en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. den ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Zy is geopend tot 29 oktober, op werkdagen (vooralsnog rekenen wij daar ook de zaterdag ondervan 10 tot 16 uur en op zondag van 13 tot 16 uur. Lord Home naar VS (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Lord Home. zal volgende maand een driedaags bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Op 13 juni zal hij in New York aan komen waar hij besprekingen zal voeren met de secretaris-generaal der Verenig de Naties Hammarskjöl<i en met het hoofd van de Amerikaanse afvaardi ging Adlal Stevenson. Van New York zal Home naar Washington vliegen waar hij de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dean Rusk, zal ont moeten. Op 16 Juni zal Home het woord voeren voor de raad van de buitenland se betrekkingen in Chicago. Kerkelijk Leven De Kerk van Schotland en de R.-K. Kerk De synode van de Kerk van Schotland heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat men een mogelyk be leefdheidsbezoek van de voorzitter der synode aan de Paus in overweging dient te nemen. De voorzitter dr. A. S. Craig, zou dan eventueel de Paus bezoeken als hy in Rome ls om de viering van het 100- jarig bestaan van de „Scots Kirk" al daar by te wonen. Dr. Roy Sanderson uit Glasgow, die de motie had ingediend, zei: „wy zyn een kerk van het/presbyteriaanse type. Wy zijn niet bang om zelf uit te maken wat wy doen moeten. De gordynen wor den nu langzamerhand opgetrokken. Maar het grootste en dichtste gor- dyn is natuuriyk het gordyn tus sen de R.-K. Kerk en de hervormde kerken. NED. IIERV. KERK Beroepen te Biezellnge J. H. Pol. kand. te 's-Gravenhage te Suawoude (toez P. Datema te Witteveen (Dr.). Aange nomen naar Sint Pancras (toez.) G. van Doorn te IJmuiden-IJmond. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan de Chr Kweekschool te Zwolle J, Hoeve te Tien hoven. die deze benoeming aanvaardde. GEREP. KERKEN Beroepen te Bloemendaal P. N. Kruys- wyk te Amsterdam te Loenen aan de Vecht H. Wijmans. kand. te Amsterdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Ter Apel c.a. H. J. Stukker te Vrlescheloo. Beroepen te Slttard Heerlen (evangelisatie van de gemeente te Treebeek Jac Tromp te Hoogkerk GEREP. KERKEN (VrUgem.). Beroepen te Brampton (Ontario. Cana da) (Can. Ref. Church) J. F. Hen tc Drachten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3