Vandaag is Zuid-Afrika een republiek geworden In de heuvels buiten Pretoria werden saluutschoten afgevuurd HAMMARSKJOLD EREDOCTOR Vies had voor een verpleegster De vliegramp Met een enkel woord Verlaging leeftijdsgrens Agenda WOENSDAG 31 MEI 1961 Vandaag is Zuid-Afrika een republiek geworden en daarmede is een einde gekomen aan het 51-jarig lidmaatschap van het Gemenebest. Over het gehele land luidden de kerkklokken. In de heuvels buiten Pretoria vuurden kanonnen saluutschoten af. Het was vandaag ook 51 jaar geleden, dat de vier provincies werden samengesmolten tot de Unie van Zuid-Afrika, lid van het Brits imperium. Nieuwe republiek wordt geleid door president Swart De republiek van Zuid-Afrika is het resultaat van een overwinning van de Nationale partij in een referendum, dat in oktober gehouden werd. De Afrikaans- sprekende blanken boekten die overwin ning op de Engelssprekenden. De 12- miljoen niet-blanken mochten niet stem men. De nieuwe republiek zal geleid worden door de man die behoorde tot de op richters van de Nationale partij, Charles R. Swart. Hoewel de niet-blanken niet mochten stemmen en hoewel uit kringen van deze bevolkingsgroepen geageerd is tegen de republiek en tegen het verlaten van het Gemenebest, is de aangekondigde sta kingsactie, die drie dagen zou duren, mislukt. In de loop van de dag werden inaugu ratieplechtigheden van de republiek ge houden. Vlaggen werden gehesen bij het Paleis van Justitie en president Swart woonde in de Nederduits Hervormde Kerk in Pretoria een speciale dienst in het Afrikaans en Engels bij voordat hij en premier Verwoerd bij het Paleis van Justitie de menigte toespraken. In de namiddag ontmoetten de beide Zuidafrikaanse leiders en leden van het kabinet de buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers. In het stadhuis van Pretoria zou hedenavond een banket ge geven worden. VRIJSTELLING KIJKGELD De staatssecretaris van O. K. en W. de heer Scholten, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Vrolijk (PvdA) ge antwoord, dat een wijziging van het kfjkgeldbesluit te verwachten is. Die wijziging zal voornamelijk betrekking hebben op artikel 8 van genoemd be sluit, welk een uitvoeringsregeling be helsde van de in de wet op het kijk geld bepaalde vrijstelling van het be talen van kijkgeld, te verlenen aan financieel minder draagkrachtigen en invaliden. De hantering van het in genoemd ar tikel 8 gebruikte begrip „invaliditeit" heeft in de praktijk moeilijkheden opge leverd. Thans is in een eenvoudiger re geling voorzien, waarbij de omschrijving van het begrip „invaliditeit" aansluit bij die van het besluit op de inkom stenbelasting 1941. Het is de bedoeling, dat de nieuwe regeling zal terugwerken tot 1 juli 1960. De heer Scholten zegt er bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat op te hebben aangedrongen, dat de inmiddels binnengekomen aanvragen om vrijstel ling van kijkgeld, snel zullen worden afgedaan. In zijn antwoord zegt de staatssecre taris verder, dat ultimo april 1961 rond 8200 verzoeken om vrijstelling waren binnengekomen. OPENSTELLING WINKELS OP ZONDAG De gemeentelijke regelingen, op grond waarvan in 333 gemeenten winkels op zondag gedurende een aantal uren ge opend mogen zijn, zijn in overeenstem ming met het doel en de strekking van de winkelsluitingswet 1951 tot stand ge komen. Dit antwoordt o.m. de Staatssecreta ris van Economische Zaken op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerleden Van de Wetering (CHU) en Van Ejjsden (ARP) betreffende de toepassing van de winkelsluitingswet met betrekking tot de zondag. In zijn antwoord zegt de staatssecre taris o.m. bereid te zijn de betrokken colleges van B. en W. te verzoeken om, wanneer de omstandigheden sinds de goedkeuring van de verordening zoda nig zijn gewijzigd dat openstelling van winkels op zondag niet meer nodig is, de intrekking van de desbetreffende ver ordening te bevorderen. „Slechts intrekking van de verorde ningen door de gemeenteraden kan het aantal goedgekeurde verordeningen be treffende winkelopenstelling op zondag beperken", zo wordt nog opgemerkt in het antwoord van de staatssecretaris. Twee Westduitse journalisten bleken spionnen te zijn (Van onze correspondent te Bonn) Een journalist met het Bundesver- dienstkreuz, dat hem door de regering in Bonn werd verleend, blijkt een spion te zijn geweest. Het is de 56-jarige Peter Hinterholzer, Bonns correspon dent van de in Dortmund verschijnen de sociaal-democratische Westfalische Rundschau. Hij werd gisteren op zijn bureau in Bonn gearresteerd. Tegelijker tijd werd in Frankfurt de 59-jarige jour nalist Ludwig Delhaes in arrest gesteld, die vroeger werkzaam was voor een El- zassisch blad en lid was van de buiten landse persvereniging in Bonn. Beiden worden ervan verdacht spionage te heb ben verricht voor de communistische inlichtingendienst. De arrestaties geschiedden door het bureau van de Westduitse procureur- generaal op aanwijzing van de contra spionage. Het schijnt, dat nog meer personen in verband met deze spionageaffaire in verzekerde bewaring zijn gesteld. Hun namen en aantal wor den echter geheim gehouden. Het kan toor in Bonn van de Westfalische Rund schau is gesloten. Het bericht van de arrestatie sloeg onder de binnen- en buitenlandse journalisten, die bij de Bonner regering zijn geaccrediteerd, als een bom in. Hinterholzer werkte al sinds 1949 in de Bondshoofdstad. Bij het tien jarig bestaan van de Bondsrepubliek in 1959 kreeg hij met nog vijf andere Duitse jounalisten het Bundesverdienst- kreuz eerste klasse. Delhaes was pers chef van een farmaceutische industrie in Frankfurt. Poolse onderminister is niet gevlucht Het Poolse ministerie van Buitenland se Zaken heeft de berichten volgens welke kolonel Antoni Alster, ondermi nister van Binnenlandse Zaken, belast' met veiligheidsaangelegenheden, ge vlucht zijn „van alle zin ontbloot" ge noemd. Verder wordt ontkend dat Stanislas Radkiewicz, oud-minister van Veiligheid in het tijdperk van Stalin, onlangs tot onderminister van Binnenlandse Zaken benoemd zou zijn. Een dergelijke benoe ming zou ils officiële aangelegenheid via de pers ter kennis van het publiek gebracht moeten zijn. Dag Hammarskjöld, de algemene se cretaris van de Verenigde Naties, heeft gisteren in Oxford een eredoctoraat in ontvangst genomen. Hij verdedigde bij die gelegenheid de opvatting die hij van zijn taak heeft. De internationale ambtenaar, ze ihij. kan zich niet altijd buiten politieke kwes ties houden. Men kan hem niet van par tijdigheid beschuldigen als hy in een omstreden kwestie een standpunt gaat innemen. Hy moet zich echter vrij van beïnvloeding weten en zich geheel laten leiden door het algemene doel en de vastgestelde regels. Het is een kwestie van integriteit, al dus Hammarskjöld. Juist door zjjn neu traliteit komt de internationale ambte naar soms in conflict met het een of andere belang. U wilde haar doodgewoon in brand steken De procureur-generaal bü het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag bevestiging van het rechtbankvonnis (3 jaar gevangenisstraf m.a. en daarna ter beschikkingstelling van de regering) geëist tegen een 50-jarige meubelmaker uit de hoofdstad, die op 10 augustus 1960 in een wykgebouw van het Oranje-Groene Kruis in Amsterdam een benzineblik over een verpleegster heeft leeggegoten en daarna zou hebben geprobeerd de vrouw in brand te steken. „Ik wilde haar alleen maar een vies bad geven" heeft de verdachte, die als astmapatiënt geruime tijd door de verpleegster werd behandeld, steeds beweerd. De procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer meende evenwel, dat „hy haar doodgewoon in brand heeft willen steken". Hy achtte hem schuldig aan een poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade. Ook voor het gerechtshof hield de man vol dat het niet zijn bedoeling is geweest de verpleegster te doden. Hij verklaarde op de ochtend van de 10e augustus, twee liter benzine te hebben gekocht. Wat daarna precies was ge beurd, kon hij zich niet herinneren. „Ik had 10 glazen bier en vier borreltjes op en ik kan me niet voorstellen hoe ik zo stom ben geweest", zei de verdachte, die overigens geen verklaring had voor zijn wonderlijke gedrag. Vast staat in ieder geval dat hij met het blik benzine en een hakmes in een weekeindtas 's mid dags naar het wijklokaal is gegaan. Uit talrijke getuigenverklaringen bleek, dat de man de verpleegster „boete wilde laten doen" voor het feit, dat zy om overplaatsing had verzocht nadat hij toenadering was gaan tonen. Dit zou Kwaliteit van bloembollen belangrijker dan kwantiteit In de in Haarlem gehouden algemene vergadering van de rooms-katholieke vereniging v. ondernemers in het bloem- bollenbedrijf heeft de voorzitter, de heer C. G. Meskens opgemerkt, dat verhoging van de kwaliteit van het produkt van groter belang moet worden geacht dan vergroting van de produktie. De voorzitter heette welkom de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan A. F. J. Hanse, die mgr. J. J. van der Hoogte is opgevolgd. De heer J. C. Onderwater uit Breezand werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur. De afdeling Noordwijkerhout diende een voorstel in, waarin het bestuur ver zocht wordt er met alle kracht naar te streven dat herhaling van de revaluatie zal worden voorkomen. De vergadering was echter van mening, dat deze kwes tie geheel tot de competentie behoort van de betrokken kamerleden en politie ke groeperingen. De vergadering wijdde een uitvoerige gedachtenwisseling aan de degressieve uitbreiding van het teeltrecht van bloembollen. Besloten werd ermee ak koord te gaan, dat het hoofdbestuur hierover een gunstig advies zal uitbren gen aan het produktschap siergewassen. de meubelmaker nooit goed hebben kunnen verkroppen, vooral niet nadat hem ter ore was gekomen dat zy ver kering met een andere patiënt zou hebben. „Als u haar een vies bad wilde geven, waarom gebruikte u dan geen water?" vroeg president mr. J. Spreij, doch de verdachte die in de psychiatrische rap porten verminderd toerekeningsvatbaar werd genoemd, bleef het. antwoord schuldig. Hjj bleef hardnekkig ontken nen dat de in het wijklokaal gevonden lucifers van hem zouden zijn geweest, hoewel bij sorteerproeven speurhonden tot vijfmaal toe van de lucifers naar hem liepen. De procureur-generaal meende, dat de man in zijn opzet om de verpleegster in brand te steken niet is geslaagd, om dat het uitgieten van het blik benzine en het aansteken van de lucifers teveel tijd vergde. De verpleegster kon daar door bijtijds vluchten. Uitspraak over 14 dagen. Rapport over onrendabele fruitteelt Het langzame verloop van de ver nieuwing van de fruitteelt in sommige streken deed de hoofdcommissie fruit teelt-vraagstukken van de directie tuin bouw in 1957 besluiten een werkgroep in te stellen met de taak studie te maken van het probleem der onrenda bele boomgaarden. De werkgroep heeft de resultaten van haar onderzoek neergelegd in een rap port getiteld: „Onrendabele fruitteelt". Het rapport bevat zes hoofdstukken. Een ervan is gewijd aan de factoren die de modernisering van de fruitteelt belem meren. het daarop volgende hoofdstuk bespreekt de maatregelen die de ver nieuwing kunnen bevorderen. In dit hoofdstuk worden verschillende aanbe velingen gedaan die tot een versnelde modernisering kunnen leiden. Het rap port wordt besloten met een tweetal bijlagen, namelijk „Boomgaarden in ruilverkaveling" en „De positie van de fruitteelt in de bangert". 9 Vervolg van pag. 1 Hij bevond zich sinds donderdag in Amerika. „Ik ben teruggekomen, omdat ik op een moment als dit hier wil zijn. Ik wil proberen de familie van enkele bemanningsleden te bezoeken", zei hy in de aankomsthal. Vandaag begint in New York de jaarvergadering van de bestuursraad der IATA, waarvoor hij naar de Verenigde Staten was gegaan. „Ik zal daar het begin van missen, maar morgenavond ga ik waarschijn lijk weer terug. Ik moet dat eerst nog even in een directievergadering hier bespreken." Een woordvoerder van de Douglas Aircraft Corporation heeft verklaard, dat zyn maatschappij graag zou assis teren bij het onderzoek naar de oor zaak van de ramp. Er is nog geen enkel verzoek om hulp ontvangen, maar waar schijnlijk zou aan deskundigen van Douglas worden verzocht te helpen bij identificatie van geborgen onderdelen met het oog op reconstructie van het wrak. Zoals bekend was de „Fridtjof Nansen" slechts twee weken geleden in gebruik gesteld. Drie ongelukken In totaal zyn er nu drie ongelukken met DC-8 machines gebeurd. Op 16 de cember van het vorig jaar botste er een van de United Airlines met 77 passa giers boven New York tegen een super constellation van de Trans World Air lines en stortte in de stad neer. Er waren van geen van beide toestellen overlevenden. De tweede DC-8, die ver ongelukte was van de Mexicaanse lucht vaart maatschappij. Dit toestel maakte op 19 januari j.l. van het Newyorkse vliegveld Idlewild een mislukte start, en vloog in brand, toen het vlak buiten het vliegveld de grond raakte. Daarbij kwam bijna de voltallige cockpit-be manning om, doch de passagiers kon den de machine nog bijtijds verlaten. Nieuwe uitgaven Sesam nieuwe geïllustreerde Wereld geschiedenis, deel 7: De Middeleeuwen II en deel 8: De Renaissance. Ultg.: Bosch en Keunlng, Baarn. Hagar, de negerin, door E. S. Warner Vrouwenarts uit Czernowltz, door K. Sprlngenschmld Clarius zoekt het geluk, door G. Cauvln Zoon van Amerika, door R. Wright Klein kansje, door A. Volmer Weyland YoorbU de derde breker Het vissen in zee, door A. van Onck en C. J. van Beurden. Verschenen ln de serie „De hen gelsport ln de praktijk". Ultg.: Zuld-Hol- landsche Uitgevers Mij. Den Haag. Opvoeding op het gebied der sexualitelt. Pubïikatle van het Nederlands Gesprek Centrum. Uitg.: J. H. Kok, Kampen, Het Spectrum. Utrecht, W. P. van Stockum, Den Haag. Maak er een feest van, door L. Hoef nagels. B. E. Polak. C. Dorrenboom en J. Nyman. Geïllustreerd door B. van Wely. Verschenen ln de Jeugdserie bij De Ar beiderspers, Amsterdam. CONGRES NED. BOND VERVOERSPERSONEEL De voorzitter van de by het NVV aan gesloten Ned. Bond van V'ervoersperso- neel, de heer H. J. Kanne, heeft tydens het in Utrecht gehouden congres van deze Bond er de nadruk opgelegd, dat niet de vakbonden maar de directie van de Ned. Spoorwegen en de instanties in Den Haag verantwoordelijk zyn voor de, volgens hem, onjuiste beslissing die is genomen met betrekking tot de invoe ring van de 45-uren week bij de Ned. Spoorwegen per 1 oktober. Over de loonpolitiek zei de heer Kan ne, dat de stringente toepassing van de regeringsaanwijzingen tot onhoudbare consequenties en spanningen tussen de BINNENLAND Vier Nederlandse ensembles zullen deelnemen aan het Internationale jazz festival, dat de afdeling Oostende van de Hotclub van Belgle op 5 zondagen in Juli en augustus organiseert ln de Kurzaal van Oostende. Het zijn net Nederlandse trio van Jack van Pol. de Dutch Swing Colle ge Band. het Cees See kwartet met de zan geres Arly Day en het trio Plm Jacobs met Rita Reys. Met hen zullen tydens het fes tival ook andere bekende orkesten optre den zoals o.a. het Engelse Tubby Hayes Quartet met als solist de negerzanger en bongospeler Frank Holder, het Belgische dixleland-orkest Bodasch Dixie Sextet, het Fats Sadl Quartet en de negerorganist Lou Bennet met zijn trio. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gistermiddag de polltieopleldlngsschool voor noord-oost- Nederland, welke sedert 1 >4 Jaar is geves tigd in kasteel „De Kloese nabij Lochem officieel geopend. Hlerby waren autoritei ten uit vijf provincies Groningen. Fries land. Drenthe, Overyssel en het deel van Gelderland, dat benoorden de Rijn ligt aanwezig. De 61-jarlge heer J. H. Popyus, ls gisteravond bij een verkeersongeval te Dor drecht om het leven gekomen. De heer Popyus kwam op de Burg. De Raadtslngel te vallen, toen hy met het voorwiel van zyn bromfiets het achterwiel van een voor hem rijdende flets raakte. Juist op dat moment passeerde een vrachtauto met aanhangwagen geladen met betonnen te gels. De rechterachterwielen van de aan hanger raakten het hoofd van het slacht offer. De heer Popyus moet op slag dood zyn geweest. De algemene vergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) wordt op dins dag 6 Juni ln Utrecht gehouden. In aanwezigheid van de consul-gene raal van België, de heer H. R. de Vleeschouwer, en de Amsterdamse wethou der. mr. G. van 't Hull, ls gistermiddag ln het Carlton hotel ln Amsterdam de op richting van de Vereniging Nederland- Belgie bekend gemaakt door de voorzitter, de neer J. C. Winterink, oud-directeur van de wereldbibliotheek. Tot voorzitter van de Vereniging van reclasserlngsinstelllngen ls ln de plaats van mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woer den benoemd prof. mr. 1. A. Diepenhorst, rector magnificus van de Vrye Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer. De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties zal op 5 en o Juni ln de Stadsschouwburg te Tilburg haar Jaarvergadering houden. De zes acteurs, die de Jaariykse toneelprijzen, de z.g. Louis d'Or en de Theo d'Or hebben gewonnen en de congressisten zullen op 5 Juni om 12 uur ln het palelsraadhuis door de burge meester van Tilburg, mr. C. J. G. Beent, worden ontvangen. Deze zal later op de dag ook de toneelpryzen aan de acteurs uitreiken. - In Den Haag werd door de politie aangehouden een 17-jarige chasseur, die werkzaam was ln een hotel ln de binnen stad. Ten nadele van zijn werkgever pleeg de hy tweemaal een diefstal: 14 dagen ge leden een bedrag van ongeveer f 700 en enkele dagen geleden een bedrag van on geveer f 180. De jongeman was enkele maanden geleden met proefverlof ont slagen uit een opvoedingsgesticht. In het winkelpand van de firma Pander en Zn N V. te Den Haag heeft een korte, maar hevige binnenbrand gewoed. Het vuur ontstond op de eerste etage, waarschyniyk door een sigaret achteloos ln een prullenmand ls geworpen. De afde ling van de etaleurs ls grotendeels uitge brand. De beneden gelegen etages kregen veel waterschade. De brandweer was net vuur na een half uur meester. Hoe groot de schade ls kon nog niet worden vast gesteld. De 72-Jarlge A. Vreeze van de Mei doornsingel te Rotterdam ls gistermiddag op het trottoir van het Hofplein by het in aanbouw zynde Hilton hotel onder een vrachtwagen gekomen die achteruit de bouwput Inreed. De heer Vreeze werd naar het Bergwegziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zyn overleden. Morgen legt de heer M. L. van Put ten. directeur van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, na een meer dan 40-Jarige werkzaamheid bij deze Instelling, zijn functie neer. Naar aanleiding hiervan ls gistermiddag ln het gebouw der Vereni ging aan de Paleisstraat ln Den Haag. een receptie gehouden, waarop tal van ge meentelijke autoriteiten uit den lande af scheid van de heer Van Putten hebben ge nomen. De zomertentoonstelllng in het Tro penmuseum te Amsterdam, die gewijd is aan de Sahara, is gistermiddag geopend door de directeur-generaal voor de Volks ontwikkeling van het ministerie van O. K. en W„ mr. H. J. Schölvlnck. De expositie geeft een Indruk en overzicht van een ge bied. 320 keer zo groot als ons land met twee miljoen Inwoners, dat het grootste aaneengesloten woestyngebied op aarde ls en waar het gebrek aan water de alles overheersende factor voor het leven ls. BUITENLAND Else Bassermann-Schlf, de weduwe van de beroemde toneelspeler Albert Bas- sermann, is maandag ln de ouderdom van 83 Jaar ln Baden-Baden overleden, zy woonde daar 6edert enige Jaren met haar dochter De crematie vindt vrydag te Ba den-Baden plaats. Premier Chroesltslow werd vandaag laat ln Bratislava ln Tsjecho-Slowakye ver wacht, waar hy morgen, naar men ver wacht. met andere communistische leiders, o.w. president Novotny van Tsjecho-Slo wakye en de Hongaarse partijsecretaris Ka- dar, van gedachten zal wisselen. Uit goede bron ln Parijs ls vernomen, dat op 1 Juni ln Moskou een Jiddisch tijdschrift zal verschijnen getiteld „Sowjet- vaderland". Dit zou de eerste pubïikatle zyn 6lnds 1948, toen Stalin alle uitingen van de Jiddische cultuur verbood. Een wervelstorm met windstoten tot 110 km/u. gepaard gaande met een vloed golf. woedt in de districten Chlttagong, Noakhall en Tlppera in Oost-Paklstan. Hetzelfde gebied ls ln de afgelopen acht maanden drie maal eerder door wervel stormen getroffen, die aan meer dan 15.000 mensen het leven hebben gekost. - Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is gisteravond een Israëlische grenswacht gedood bij een beschieting van een^ grenspost by Mlsjmar Hayarden door In München ls de 18-Jarige landar beider Peter Schwelger tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. HIJ ls schuldig bevonden aan ontvoering op 3 februari van de 7-jarige Hansi Knaupp, die daarna ge wurgd werd. De moordenaar van het knaapje belde vervolgens de ouders op en eiste een lossom van 2.000 mark; 24 uur na de moord werd Schwelger ln een tele fooncel te Ingoldstadt gearresteerd. President Kennedy en premier Ben Goerlon van Israël hebben een .vrucht baar gesprek" gehad over „wereldvraag stukken". aldus heet het ln een Ameri kaans communiqué, dat ls uitgegeven na afloop van een bespreking die de twee staatslieden gisteren in New York hebben gehad. Van Israëlische zijde is verklaard, dat een „constructieve gedachtenwisseling" ls gehouden over vraagstukken die de twee landen aangaan. Ook ls een zeker aantal wereldvraagstukken besproken. In de ver klaring spreekt Ben Goerlon de hoop uit. dat de vruchtbare samenwerking tussen de Verenigde Staten en Israël zal voort duren. De bonden van Franse ambtenaren hebben gisteren de staking van hun leden, die op 6 Juni zou beginnen, afgelast nadat zij met de regering een „bestand" hadden gesloten. Door het bestand zal er meer tijd zijn voor onderhandelingen over de eisen van de ambtenaren voor een onmiddeliyke salarisverhoging en een minimum-salaris van 500 nieuwe franken (ongeveer 375 gul den) per maand. Volgens een bericht uit Belgrado zyn in Macedonië 224 mensen min of meer ernstig gewond door hagelstenen, waarvan de grootste byna een half pond wogen. In officiële kringen In Damascus (Syrië) ls meegedeeld, dat gisteren ln het Syrlsch-Turkse grensgebied zeven Turken zijn gearresteerd. De Turken zouden te rechtstaan voor Illegale grensoverschrij ding. In de Cubaanse provincie Las Villas hebben saboteurs volgens radio-Havanna gisteren brand gesticht ln een suiker fabriek Er werd voor meer dan een mil joen gulden schade aangericht. De "Evening News", het orgaan van de Volksconventieparty. die ln Ghana aan de macht ls. heeft de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zyn Groot-Brlttannlë uit het Britse Gemenebest te zetten we gens zyn houding ten aanzien van Por tugees Angola. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Het Spek- trum. rep. 18.35 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Kamerork.. en orgel. (In de pauze: De Kerk en de Pinksterbeweging, lezing). 21.40 Na 50 Jaar weer Republiek, rep. over Zuld-Afrlka. 22.00 Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kanttekeningen. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Me- tropole ork. 20.35 De verdachte volgt het spoor, hoorsp. 22.05 Pianorecital. 22.20 Sportultsl. 22.40 Lichte muz. 23.10 Spon tane reacties, discussie. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00-15.25 Eurovisie: Rep. v. d. Engelse Derby te Epsom. NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.30-17.40 Jeugdjourn. 18 55 Eurovisie: Rep. v. d. finale om de Europese voetbalbeker te Bern. 20.45 Journ. en weeroverz. AVRO: 21 05 Gevar. progr. 21.50-22.15 Wat lezen Jullie daar?, TV-spel. S.E.R.-ADVIES Geringe premieverhoging De Sociaal-Economische Raad heeft desgevraagd aan de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid geadviseerd de in de algemene weduwen- en wezenwet opgenomen leeftijds grens te laten vervallen voor de weduwe uit wier huwelijk een of meer kinderen zijn geboren. De weduwe zal steeds recht dienen te krijgen op weduwenpensioen, on geacht haar eigen leeftijd of die van haar kinderen, indien het tijd stip waarop zij weduwe wordt een of meer harer kinderen in leven zijn. De S.E.R. meent dat hiervan slechts dient te worden afgeweken als de kinde ren op het ogenblik van de aanvang van de weduwenstaat van de moeder, gehuwd zijn of indien de weduwe niet met de ouderlijke macht is belast. Voor deze vrouwen dient naar de raad de zelfde regeling te gelden als voor wedu wen uit wier huwelijk geen kinderen zijn geboren. De S.E.R. heeft dit advies in zijn besloten vergadering van vrijdag 26 mei j.l. vastgesteld. Het advies is vandaag vrijgegeven voor publikatie. De raad adviseert voorts de minimum- leeftyds grens voor weduwen zonder kinderen te verlagen van 50 jaar tot 40 jaar. Als weduwen zonder kinderen gelden naar het inzicht van de raad ook weduwen wier kinderen reeds zyn ge trouwd als de moeder weduwe wordt. De S.E.R. heeft geschat dat de ver wezenlijking van zijn voorstellen zal leiden tot een kostenstijging van onge veer 34 miljoen gulden per jaar, ofwel met circa 15 a 20*7. De premie zal der halve dienen te stijgen met 0.2 a 0.25% van het premieplichtig inkomen. De S.E.R. meent, dat een dergelijke stijging van de premie voor de ongehuw- den aanvaardbaar is, maar voegt er aan toe. dat hij gaarne in de gelegenheid zou worden gesteld te onderzoeken of er, in het licht van de totale lasten die de ongehuwden en in het bijzonder de ongehuwde vrouwen krachtens de sociale verzekeringen zijn opgelegd, aanleiding zou kunnen worden gevonden op eniger lei wijze een compensatie te zoeken. bedrijfstakken en in de ondernemingen heeft geleid. Indien het huidige loonbeleid zich dank zij het negativisme van het tegen woordige politieke beleid zal weten te handhaven dan zal men er, volgens de heer Kanne, ernstig rekening mee moe ten houden dat de werknemers in de vervoerssector niet bereid zijn om zich neer te leggen bij een lager belonings niveau dan geldt voor vergelijkbare werkzaamheden in andere bedrijfstak ken. Sprekende over de arbeidstijdverkor ting merkte de heer Kanne op, dat de arbeidstijd algemeen zonder meer dient te worden verkort, al is het alleen maar om de werknemers te compenseren voor de mindere groei van hun aandeel in het nationaal inkomen. „Gewichtig uit ziende becijferingen, waarin soms met honderdste delen van procenten het pro- duktieverlies bij een kortere arbeidstijd wordt berekend kosten de Nederlandse economie meer, dat het eenvoudig en terstond invoeren van een kortere ar beidstijd", aldus de heer Kanne. WOENSDAG Den Burcht (grote zaal): Voorjaarsshow firma Langezaal. 11 uur voorm. 11 uur nam. Harmonie: Inschryving van deelnemers aan 3-October-optocht 7 uur nam. voor Het Gulden Vlies: Jaarvergadering V.V.V. 5 uur nam. DONDERDAG Den Burcht (grote zaal): Voorjaarsshow firma Langezaal. 11 uur voorm. 11 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Einduitvoering Muziekschool My. voor Toonkunst. 8 uur nam. Zuiderkerk: Repetitie Koraalmuzlek 3- oktober. 8.30 uur nam. Brandweerkazerne: Receptie 15-Jarlg be staan Brandweerpersoneelsvereniging „De Vlam". 5—7 uur nam. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rest. Van der Heyden. Ned. Handels- reizigersvereniging. 8 uur. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. VOOR DONDERDAG 1 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Ns. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Inleiding Hoog mis. 8.20 Plechtige Hoogmis. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag klok - noodklok. 12 04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennws. 13 30 Milit. ork. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Zangrecital. 16 45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Politiekapel NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radio krant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Man en Paard, wedstrijd. 20.30 Gram. 20 40 Vocaal ens. 21.00 Promenade-ork. en solist. 21.40 Gram. 21.50 Periodieken Parade. 22.00 Kerkorgel-recital. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Lezing. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Vlagge tjesdag v. d. sportvissers, rep. 7.25 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Vlaggetjesdag voor sportvissers, rep. 8.20 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De §roenteman. 9.15 Gram. 9.40 MorgenwiJ- ing 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11 00 Kookpraatle. 11.15 Gram. 11.45 Levens kunst. lezing. 12.00 Vierhandig orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metro- pole ork 13.00 Nws. 13.15 Vlaggetjesdag voor sportvissers, rep. 13.20 Meded. en gram. 13.25 Beursber 13.30 Dansmuz. 14 00 Pianorecital. 14 35 Act. 15.05 Viool en pia no. 15 35 Cabaret. 15.55 Gram. 16.25 Voor dracht. 16 45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regerlngsultz.: Zelf doen geldt ook voor woningruil, door W. J. A. H. van Berkel. hoofd afdeling woonruimte van het ministerie van maatschappelyk werk. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.50 Gesproken brief. 18 55 Lichte muz. en Koek en ei. radiostrip. 19.50 Sportpraatje. 20 00 Nws. 20 05 Omr. ork. en solist. 21.05 Vrouw aan boord, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22 45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.40 Zang en hammondorgel- 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Fllmbespr. 20.50 Graag of niet, to neelstuk. 22.30 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nto 13.10 Twintig vragen. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.45»Inter- vlew. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Hoorsp. 20.30 Gram. 21.00 Actueel gesprek. 21.30 Gram. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Kamermuz. 22 45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Kamermuziek. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Intermezzo. 13.35 Cricketultsl. 13.40 Intermezzo. 13 45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Races. 15.20 Gevar. muz. 15.31 Muz. bit het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 1631 Uitsl. races en cricketultsl. 17.31 Lichte muz. en ber. 18 36 Sportnws. 18 45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19.31 Hersengym. 20.00 Samenzang. 20.31 Brievenbeantw. 21 00 Licht progr. 2131 Gevar. muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Walsmuz. 13.00 Nws. 13.16 Ork. conc. 15.00 Kamermuz. 16.00 Gevar. muz. 17 00 Nws. 17.05 Amus. muz. 18.00 Zang recital. 19.00 Nws. 19.15 Lichte muz. 20.45 Symf. ork.. koor en sol. 21.45 Nws. 22 15 Dansmuz. 23 30 Ork. conc. 24.00 Nws 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.10 Amus. muz. 14.05 Ka mermuz. 1640 Kamermuz. 17.10 Gram. 17.15 Orgelrecital. 19.00 Nws. 20.05 Ork. conc. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Amus. ork. 12.30 Weerber 1235 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Beursber 16.06 Franse les. 16.21 Kamer muz. 1640 Vlaamse liederen. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d sold 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 1940 School wedstrijden. 19 50 Boekbespr. 20 00 V d. vrouw. 21 00 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Radio-Universiteit. 22.55-23 00 Nws. 484 m.t 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 03 Kamermuz. 15.15 en 15.30 Gram. 16.07 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.30 Gram. 1830 Jazz. 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Hoorsp. 22.00 Wereldnws. 22.10 Hoorsp. Daarna: Nws. Schouwburg: Toneelver. T.I.G. 6peelt „Een kind is nooit weg". 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Land- en Tuin bouwschool te Warmond. 2.05 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Steenschuur: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 u. voorm. MAANDAG Zomerzorg: Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool. Spr. ing. W. Metzelaar over het Deltaplan. 8 uur nam. DINSDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Am sterdam. 8.15 uur voorm. Gulden Vlies: Slultingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen m.m.v. koor. 2.30 tiur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van werk van Floris Verster. (tot 3 Juli). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) (tot en met 29 ok tober) BIOSCOPEN Luvor: „Susanne". 18 Jaar. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur Studio: „De vuurproef". 18 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De vechtjas". 14 Jaar. Werkd: 2,30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De vyand ln de schaduw". 14 Jaar. Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „De hond van de Baskervllles". 14 Jr. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Hoe vertel ik het myn dochter?" Rex: „Dodenrit". 14 Jaar. Werkd.: 2 30, 7.15 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7.15 9.15 uur. Donderdagcyclus „Mag ik deze dans van U?" Astra-Theater - Wassenaar Vrydag 8 u. en zaterdag 7 en 9.15 uur „Met een ba jonet in de rug". 14 Jaar. Zondag 7 en 9.15 uur: maandag 8 uur en woensdag 8 uur ..Mag ik deze dans van U?" 18 Jr. Donderdag 8 uur „Moulin Rouge". Zon dagmiddag en woensdagmiddag half drie „Met de drie Stooges de lucht". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. B(| geen gehoor van Uw hnlsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2