TE LAND, TER ZEE of liever de lucht in HOTELSCHOOL „MAAKT" BEDRIJFSLEIDERS BAAN IN HET BUITENLAND?- GA VOORAL NIET 'ZOMAAR' GEVARIEERD BEROEP, VOORAL DOOR MOGELIJKHEDEN IN BUITENLAND M.A.I. weet de veiligste adressen Horec-af-vakschool Den Haag: cursusduur drie jaar, uitsluitend voor interne leerlingendie f2000 per jaar moeten betalen. In het eerste leerjaar wordt een grond slag gelegd gedurende acht maanden theoretische en praktische lessen in de school, gevolgd door drie maanden stage. In het tweede jaar, dat eveneens wordt afge sloten door een stage, wordt de kennis verdiept. Hel derde jaar vooral gericht op de toekomstige leidende functies van de leerlingen. Voost de school in Den Haag is er in Maastricht een katholieke hotel-school. „Het Horeca-bedrijf stek zich ia dienst van de vermoeide, de hongerige en de dorstige reiziger, aan wie het onderdak, voeding en lafenis biedt. Maar daarnaast biedt het de louter verpozing en verstrooiingzoekende zijn diensten aan." Met deze regels - de eerste uit de prospectus van de Horecaf-vakschool aan de Assendelftstraat in Den Haag begint de kennismaking van een groot aantal toekomstige leidinggevenden in hotels en restaurants met het beroep van hun keuze. Een groot aantal, want steehts 25 procent van de ingeschreven leer lingen „weten waaraan zij begin nen" doordat zij óf uit het milieu van hotelhouders of restaurateurs komen óf door hun eigen werk al kennis hebben gemaakt met dit be drijf. De andere 75 procent komt af op de gevarieerde mogelijkheden, die het hotelbedrijf biedt. En die zijn niet gering: bedrijfs leider, chef de réception in een ho tel, maitre d'hótel, hofmeester aan boord van schepen of vliegtui gen, of hoofd van de huishoudelijke dienst in ziekenhuizen. Maar wat vooral een grote rol speelt: het ho telbedrijf is internationaal. Daardoor ligt de toekomst van de gediplo meerden van de hotelvakschool vaak in hefe buitenland, waar Ne derlandse bedrötsleiders zeer ge zien zijn. Bij velen is van een de finitieve emigratie echter geen spra ke. Zij worden slechts gedurende kprtere of langere tijd gevormd in befaamde buitenlandse hotels. Tussen het lezen van het prospec tus en het ogenblik waarop de haast wetenschappelijk gevormde gast heer de school verlaat liggen drie jaren van harde studie, moeilijke stages en strenge tucht. Harde studie: ruim twintig verschil lende vakken met een totaal van ruim dertig lesuren per week. Bovendien verplichte avondstudie, afgewisseld met lezingen. Moeilijke stages: de theoretisch ge vormde, maar praktisch nog maar weinig bedreven stagéaire, komt onder de hoede van de chef-kok- met-30-jaar-ervaring, van de ge routineerde chef de réception of van de maitre d'hote! met een internationale vorming. Wat rij eisen is uiteraard niet gering. Strenge tucht: school en internaat zijn nauwelijks gescheiden, waar door de leerlingen vrijwel ieder ogenblik van de dag onder de ijze ren huisregels vallen. Slechts de ene vrije avond per week en het (niet altijd vrije) weekeinde ma ken hierop een uitzondering. „Dit alles is echter nodig voor de vorming van de upper ten in het horeca-bedrijf" meent de directeur van de school, de heer J. M. Bay- ens. „Aan mijn leerlingen worden bijzonder hoge eisen gesteld. Welnu, laten we daar dan meteen op school mee beginnen". Hij meent dat in de gelederen van de leidinggevende functionaris sen slechts plaats is voor hen, die zich kunnen aanpassen bij het dienstverlenende karakter van het Horeca-bedrijf. Zij moeten letterlijk en figuurlijk willen „dienen". Daar om worden er zulke hoge eisen van karakterologische aard gesteld aan de leerlingen van de school, die uiteraard ook moeten beantwoorden aan de eisen van gedegen vakken nis, van praktische ervaring, van koopmanschap, van leidersgaven en van organisatietalent. Dank zij de grote belangstelling voor de hotelschool, die een middel bare nijverheidsschool is in de zin van de wet op het nijverheidson derwijs, kan er een vrij strenge se lectie worden toegepast bij het toe laten van de leerlingen. Zij worden door de directeur, die in internatio nale organisaties zijn sporen heeft verdiend, aan een persoonlijkheids test onderworpen. „Waarom heb je dit vak gekozen" vraagt hij iedere leerling, die ten minste achttien jaar moet zijn en hoogstens 22 mag zijn. Een jong meisje, dat uiterlijk alle tekenen van sollicitatiekoorts vertoont, zegt vaag: „Het lijkt me zo afwisselend". Dan vraagt de di recteur: „Hoe weet je dat je je zult thuisvoelen in dit beroep. Een nieuwe jurk ga je toch ook eerst passen?". Ondanks het feit dat drie kwart van de leerlingen merendeels mannelijk: ieder jaar worden slechts zes meisjes toegelaten „de nieuwe jurk niet heeft gepast" is de heer Bayens tevreden over de resultaten. „In de vier jaar dat ik aan de school ben verbonden" zegt hij, ^heeft maar één jongen voortijdig de school verlaten. Desondank» kreeg hij een mooie baan in een Amerikaans hotel". Hard gewerkt wordt er op het ogenblik om de studieduur van de tegenwoordige twee jaar te ver- lengen tot drie jaar. In Maastricht, waar een katholieke hotelschool is gevestigd, duurt de opleiding even eens drie jaar. De verlengde opleiding geeft nog al wat problemen, vooral om dat het ruimtegebrek in het voor malige hotel Aurora aan de Assen delftstraat zo groot is. Maar dft jaar kan de bouw starten van een geheel nieuw pand, dat volledig zal zijn aangepast aan de eisen van de tijd en het toekomstige aantal leer lingen van 120, een voorlopig maxi mum. Om latet het werk vpn koks te kunnen beoordelen moeten de leerlingen ton de Horeca-takschool zelf enigszins thuis zijn aan het hotel-fornuis. Oud chefkok Mooihuizen, dit. zijn koperen jubileum als leraar aan de school reeds heeft gevierd, brengt de toekcn.istige bedrijfsleiders de nodige handvaardig heid en méér nog de theorie van de veelomvattende Franse keuken bit. drie letters, een begrip voor middelbare (meisjes) scho lieren, die na het eindexamen de vaderlandse routine voor een werkkring m het buitenland wil- len ruilen. Parijs, Londen, Duits land, Italië soms. Aantrekkelijke advertenties met veelbelovende aanbiedingen. De romantiek van het verblijf in een wereldstad. Studeren aan een buitenlandse onderwijsinrichting. De moder ne talen de finishing touch geven. Directrice mej. Kranenburg van het Maatschappelijk Advies en Inlichtingen Bureau Van Spijck- straat zegt er dit van: Zoveel meisjes gaan zomaar. Een adver tentie hier, een tip daar van „een goede kennisdie ergens in Parijs nog wel een leuke job weet. Maar dat is onverantwoordelijk. Vandaar de service van het M.A.I.-bureau. Moeders die met haar dochter eens komen informe ren. Of examenkandidaten, die na het grote straks van het eindexa men, onmiddellijk de grens over willen, maar bij alle romantiek van een werkkring over de grens, niet de noodzakelijke omzichtigheid uit het oog verliezen. De Nederlandse Vereniging tot behartiging van de belangen van jongeren, die op allerlei gebied jon ge mensen een helpende hand toe steekt, bemiddelt hier. Wij hebben hier onze adressen, zegt de direc trice van het Haagse M.A.I.-bureau en dan bedoelt ze: adressen die safe zijn. Geen „handel in blanke slavin nen" natuurlijk, wacht de meisjes, die zo maar, ongecontroleerd, er gens in het buitenland gaan wer ken, wel vaak andere bittere erva ringen. Slechte behuizing, ongunsti ge salarisregelingen, weinig vrij, werk dat heel wat minder aantrek kelijk is dan voorgespiegeld werd in de advertenties met superlatie ven. Om al die narigheden te voorko men onderwerpt het M.A.I.-bureau zijn adressen aan een grondig on derzoek. In de loop der jaren kreeg men de beschikking over een groot aantal bonafide aanbiedingen. Na de oorlog is de afdeling buitenland se arbeidsbemiddeling van M.A.I. dan ook enorm gegroeid. Steeds meer Hollandse meisjes kloppen bij het bureau aan, en nog steeds komt men kandidaten te kort. Maar, zegt mej. Kranenburg, wat veel meisjes vergeten, is, jdat een grondige voorbereiding noodzakelijk is. Het aanvaarden van een werk kring over de grens vergt meer dan het bezit van een geldig Neder lands paspoort. Engeland, dat be tekent voor meisjes die hier gaan werken meer dan het nodige flair om zich bij nuchtere Britten gezien te maken. Het houdt, heel proza- isch in viermaal per dag maaltij den en dat stelt zware eisen aan het meisje, dat in een Engelse huis houding gaat werken. Zwitserland, hard werken, Duitsland: gezinsleven nummer één, Italië: meer dan romantiek. Boven aan de lijst staat Enge land: daarheen gingen in 1960 via het M.A.I.-bureau 112 meisjes; dan komt Frankrijk met 91, dertig meis jes gingen naar Zwitserland en 19 naar Duitsland. De verre droom van een verblijf in de States ging in vervulling voor vier meisjes. Werken in een buitenlands gezin, natuurlijk gaat het in de meeste gevallen daarom, voor andere func ties worden maar sporadisch ar beidsvergunningen afgegeven, het zijn met name meisjes met een middelbare schoolopleiding die zich daarvoor aanmelden. Logisch, want het gaat hier niet om normaal dienstboden-werk en het is dan van zelfsprekend een vereiste dat men de taal beheerst Londen heeft in het bekende Ne therlands House een centrum waar uit Nederland afkomstige meisjes in een het vaderland niet vreepide sfeer elkaar kunnen treffen. En waar ervaringen uitgewisseld kun nen worden met lotgenoten, die al langer in de Britse hoofdstad of daarbuiten werkzaam zijn. Ik wil een leuke baan, infor- matrice of zo of aan de balie in een groot hotel! Daarmee komt menig HBS- of MMS-meisje aan bij de directrice van het M.A.J.-bureau en hèèr wacht dan de wat onaangename taak een domper te zetten op dit enthousiasme. Want voor een der gelijke functie komt meer kijken dan een acht voor Duits, Engels of Frans op de puntenlijst van bet eindexamen. Het wordt dus meestal „de huis houding" met faciliteiten voor stu die in de taal van het nieuwe va derland. En wie zo een tijdje heeft meegelopen kan wel eens de over stap naar een beter betaalde en in teressanter werkkring maken. Kèn. Scandinavië begint er een beetje in te komen. De meisjes die naar Italië vragen zoeken meestal de ro mantiek, maar vergeten dat het ook in het Italiaanse gezin primair om het dagelijks werk gaat en dat het hier geen gesubsidieerde va kantie betreft. Deze en soortgelijke waarheden vertellen de directrice van M.A.I.- Den Haag en haar collega's van deze instellingen elders in het land elke week talrijke malen. Aanvraag? Aanvraag genoeg, zegt ze en dan komt de dikke map met 556 aan vragen voor Nederlandse werk krachten voor het buitenland op ta fel. Zo groot is het aanbod bij lan ge na niet„ Ik zou gouvernante wi'Ien wor den, hoort de directrice van he M.A.I.-bureau ook wel eens. Dal komt dan uit de mond van een charmante tiener, die wellicht juisi haar damesweekblad dichtklapte en Regelmatig kloppen bij M. A. Z-~ bureaus jonge vrouwen aan^ die ooqr de grens een werkkring zoeken en daarbij ook goed beslagen ten ijs willen komen. nu droomt van „een zalige •baan'*' in Parijs. Maar de laatste dage» van de gouvernantes zijn geteld. Meisjes tussen de 18 en 24 zij» welkom, zegt men op het M.A.I.- bureau, minderjarigen uiteraard met toestemming van thuis. Voor ouderen liggen de salarissen wei nig gunstig. Bij beroepskeuzevoor lichting wordt telkens weer gewe zen op de mogelijkheid in het bui tenland te gaan werken, maar veel meisjes blijken vaak pas op het laatste moment (eerst afwachten erf ik het wel haal, dit jaar...) een beslissing te nemen. Goed, zegt de Haagse M.A.I.-(fi-s rectrice beslist, valt de beslissing! zo uit, wordt het „Het bniten-i 1 a n d", laat men dan vooral! grondig informeren naar de ar beidsomstandigheden. Schakel een geestelijke in, kom bij ons langs, vraag vertrouwde kennissen in de plaats van bestemming om inlich tingen, maar in ieder geval: ga nooit zo. Dat loopt doorgaans op een mislukking uit. En dat hoeft niet. Want er zijn in het buitenland honderden bonafide werkgeefsters, die heel graag een Nederlands meisje willen aanstellen en die daarbij rekening willen houden met het feit, dat het naast het werk ook om de studie en het amuse ment gaat. De M.A.I.-bureaus in ons land ontvangen ieder jaar talrijke meis fesToch is het nog maar een klein aantal van het totaal, dat over de grens gaat werken. Alleen al in Londen passeerden na de oorlog dertigduizend Nederland se meisjes het Nederl. consulaat Voor jonge kerels, en in beperkter mate tegenwoordig ook voor meisjes, die de kantoorstoel schuwen en de frisse buitenlucht als aanlokkelijk beschouwen, kan een loopbaan als beroepsmilitair bij één van de onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten zijn weggelegd. Ter zee, te land en in de lucht kan het vaderland goede krachten ge bruiken en de voorwaarden zün tegenwoordig lang niet slecht. Wie in beroepsdienst gaat is verzekerd van een gestadig groeiend inkomen tot aan de pensionering, en van een pensioen daarna. Gediplomeerden van HBS-A en B, Gymnasium, Lyceum, HTS of enige daarmee minstens gelijk te stellen opleiding kunnen terecht als officier bij zee-, land- of lucht macht. De beroepsofficieren voor de marine worden in Den Helder opgeleid, die voor land- en lucht macht op de Kon. Militaire Acade mie in Breda. Om te kunnen wor den toegelaten moet men Nederlan der en ongehuwd zijn, niet jonger dan 17 en niet ouder dan 21 jaar en geneeskundig zowel als psycho logisch geschikt worden bevonden. De opleiding te Breda duurt vier jaar, in Den Helder drie jaar. De toekomstige officieren worden gedurende hun opleiding van rijks wege gehuisvest, gevoed en gekleed en genieten vrije geneeskundige ver zorging. Leermiddelen worden gra tis verstrekt. Als tegemoetkoming in de opleidingskosten moet per jaar 500 worden betaald, maar daar staan de wekelijkse zakgelden, variërend van 7 tot 70 bij de Marine en van 14 tot 21 bij de KMA tegenover. Gedurende het vierde jaar ontvangt de KMA-cadet de aan de rang van vaandrig ver bonden wedde, de adelborst wordt na drie jaar luitenant ter zee der de klasse. Er zijn vele plaatsingsmogelijk heden; elke kandidaat kan het dienstvak kiezen waarnaar krach tens aard en aanleg zijn voorkeur uitgaat. Bij de marine is plaats in de zeedienst, de technische en de elektrotechnische dienst, de Marine Luchtvaartdienst, het Korps Mari niers of in de administratieve sec tor. De landmacht kan officieren gebruiken bij de infanterie, de ka- valerie, de intendance, de aan- en afvoertroepen, de militaire admini stratie, de artillerie, de genie, de verbindings- en de technische dienst. Dat de Kon. Luchtmacht niet alleen officieren in de vlieg- dienst, maar zeker ook in de elek tronische, de technische en de logis tieke diensten nodig heeft, zal zo langzamerhand wel ieder bekend zijn. Zonder een goede grondorga- nisatie komt er geen vliegtuig de lucht in. Het onderwijs aan de KMA is juist dit jaar grondig herzien en ge moderniseerd. Van een school is het een militaire universiteit geworden, de schoolse lessen maken plaats voor colleges, de cadetten genieten meer vrijheid in gebondenheid. Een opvallend uiterlijk teken van deze klimaatsverandering is het feit, dat de vierdejaars cadetten voortaan buiten het gebouw van de acade mie, het bekende Kasteel, gehuis vest zullen worden. Uiteraard zijn er bij alle onder delen van de strijdmacht, ook la ger gegradueerden nodig. Het on derofficierskorps geldt nog altijd als de ruggegraat van het militai re lichaam. Moderne opleidingsin stituten, bij voorbeeld voor de Kon. Landmacht in Weert en voor de Kon. Luchtmacht in Schaarsbergen. staan open voor jongelui, die recht van lijf en leden zijn en een be paalde basisopleiding achter de rug hebben. Voor alle belangstellenden, offi cier, onderofficier of soldaat in spé, geldt hetzelfde advies: de afdelin gen werving en personeelspublici- teit van de departementen van ma rine en defensie staan klaar om alle gewenste inlichtingen te ver schaffen. Leger, luchtmacht en marine wach ten niet zonder ongeduld op jonge mannen en vrouwen die bij de staplktachten hun carrière willen beginnen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 24