,HET KASTEEL' iritvalspoort naar buitenland Internaat Twee jaar Voorwaarden Industrie Veeltalig Met een lange volzin staat het in de folder: Het bedrijfsleven heeft voor binnen- en buitenland dringend behoefte aan jonge medewerkers, die georiën teerd zijn op handelsgebied, vreemde talen beheersen en begrip hebben voor doelmatig handelen in de praktijk van het moderne bedrijfsleven. Het N.O.I.B. verleent na de studie bemiddeling bij het verwerven van een functie Nijenrode, gehuisvest in een kasteel dat gedeeltelijk uit 1270 dateert, opende zijn poorten in Ï946, zodat men dit jaar het der de lustrum vi N.O.I.B., handige kapstok voor Nederlands Opleidings Insti tuut voor het Buitenland. Te Breukelen, zoals de folders vol ledigheidshalve toevoegen. „HET KASTEEL zoals de honderden jonge mannen (vrouwen kunnen er voor studie niet terecht, tèrecht vindt de mannengemeen schap Breukelen) sinds de stichting van N.O.I.B. hun opleidings centrum kennen. Uitvalspoort naar het buitenland, zo heeft in de vijftien jaren van zijn bestaan, dit niet van Britse invloeden vrije vaderlandse «college" zijn bestaansrecht bewezen. Een kasteel, dat belangrijk blijkt te zijn op het schaakbord van de commercie. Nijenrode, trekpleis ter voor Nederlandse en....— buitenlandse kandidaten. Er staat een advertentie m de krant. Handelsfirma vraagt jonge man met grondige commerciële voor-op leiding voor uitzending naar het buitenland. Vijf, tien sollicitanten. Vragen van de directie. Van de bedrijfsgenoten. De vraag ook naar de voor opleiding. Nijenrodel De tijd is voorbij dat aan de an dere kant van de groene tafel dan de vraagt volgt: wat zegt u? Want Nijenrode is een begrip geworden in industriële en handels kringen! Welk leerprogramma en meer nog, welk bestaan wacht de jon geman, die, na het behalen van zijn HBS,- gymnasium- of gelijk waardig diploma, in Breukelen uit de bos stapt, weekendtas in de hand, „toelatingsbewijs" in zijn binnenzak? Waaruit bestaat het stellig om vangrijke en veel vragende studie programma, van Nederlands enige opleidingsinstituut voor het buiten land? Dit zeggen de folders, onder meer. Het studieprogramma om vat: Behandeling van vraagstukken op het gebied van de moderne be drijfseconomie en bedrijfsorga nisatie, „marketing", psychologie, sociologie, voorts juridische, com merciële en financiële problemen uit de praktijk van het moderne bedrijf- grondige training in de actieve beheersing, in woord en ge schrift, van de moderne talen. het ontwikkelen van vaardigheid in het samenstellen van rappor ten, het houden van voordrachten en het deelnemen aan discussies. een jaarlijkse werkperiode van een maand in een bedrijf in bin nen- en buitenland, bedrijfsexcur- sies en colleges door bedrijfs- specktlisten. vorming en ontwikkeling van de persoonlijkheid, van aanpassings- en incasseringsvermogen, van ini tiatief en organisatievermogen door het leven in internaatsver- band, de beoefening van sport en een intensief studentenleven. N.O.I.B. Nijenrode is een in ternaat. In bepaalde Nederlandse onder wijskringen beeft men daar nooit zoveel mee op gehad. Nog steeds blijken er met name ook onder mid delbare scholieren bepaalde reser ves tegen „het internaat" te be staan. Gedachtenassociaties met een bepaald soort kostscholen? Ty pisch Nederland hyper-individualis me? In ieder geval, het aantal oplei dingen dat in ons land op inter naten gegeven wordt, is niet zo bijster groot. Al neemt na de oor log toch dit aantal toe. Daar is bij voorbeeld de hervormde Wika-oplei- ding voor kerkelijke werkers, de Hervormde Kerk kreeg voorts een, zij het ook bescheiden, seminarium, maar bet te vector dr. R. B. J. Posten^ dte Hoogtepunt van het studen tenleven op Nijenrode is de telkens terugkerende verkie zingsstrijdvoor de Heren Vijf.' De kandidaten werpen stuntploegen in de strijd, die met een stembuskapitaal van 250cents aan de slag gaan! Als wapenfeit nummer één geldt nog altijd op het kas teel de verovering van Tom Mandors' legendarische auto mobiel, die de conferencier zelf kon komen terughalen a raison van een optreden op Nijenrode ve eigenlijk de seminarie-opleiding voor a s. r.k. geestelijken, weinig opleidingen in ons land op inter naten gegeven worden. In de oorlog werd het idee voor Nijenrode geboren. Het was Neder lands luchtvaartpionier dr. Albert Plesman, die in de moeilijke bezet tingsjaren met de gedachte speelde na de bevrijding het Nederlandse bedrijfsleven een opleiding te schenken voor jonge krachten, wier studie geheel afgestemd zou zijn op het commerciële "erkeer met het buitenland. Plesman zocht daartoe contact met leidinggevende industriëlen. Twee grondgedachten beheersten de stichting van N.O.I.B., het feit dat Nederland een zeer klein land en de dichtstbevolkte natie ter wereld is, waardoor export een le vensnoodzakelijkheid is en voorts het feit dat exporteren noodzakelij kerwijs inhoudt het voorhanden heb ben van het nodige op de export „afgerichte" kader. Twee jaar duurt de opleiding op Nijenrode's kasteel. Voor zover het tenminste het vol gen van de zgn. A-cursus betreft. Het doel van deze cursus is het op leiden in intemaatsverband van jon ge mensen voor commerciële, orga nisatorische en administratieve functies in de verschillende secto ren van het bedrijfsleven in b km en en buitenland. Er is ook nog een neven-opleiding, de zogenaamde C.T.-cursus, de commerciële cursus voor technici. Want het bedrijfsleven heeft ook grote behoefte aan medewerkers, die zowel over technische als over commerciële kwaliteiten beschik ken. Voor technici, die in het be zit zijn van een getuigschrift Hoge re Technische School of van een hiermee officieel gelijk te stellen diploma, bestaat de mogelijkheid om zich op Nijenrode commercieel te oriënteren in een één-jarige cur sus in intemaatsverband. Deze, meer beknopte, cursus, volgt in hoofdzaken het bovenomschreven programma. Ook bij de korte cursus dus bet internaat Rector Postma en zijn collega-docenten en ongetwijfeld al le 1260 afgestudeerden, die Nijenro de sinds de oprichting afleverde, zouden niet graag de opheffing soonlijkheidsvorming, een der steun pilaren van heel de opleiding in „het kasteel", komt moeilijk er gens beter tot haar recht dan juist op het college! Niet ieder die zich aanmeldt voor dit, naar omvang en diepgang zware leerprogram ma, ziet na verloop van tijd de kasteeldeur voor zich opengaan en zijn naam opgenomen wor den in het album der eerste jaars. Vrouwelijke gegadigden vallen af, want Nijenrode heeft deze tot nu toe nog steeds geweigerd, hoewel er vooral de laatste tijd voor ge pleit wordt dat ook bekwame jonge vrouwen een soortgelijke opleiding moeten kunnen volgen. Een plei dooi, dat vooral van de zijde van sommige in het bedrijfsleven staan de vrouwen gevoerd wordt. Maar tot op heden werd niet uit cijfers aangetoond, dat er onder middelba re meisjesscholieren werkelijk vraag is naar „Nijenrode", al zal, als op M.M.S.-en etc., de vraag klinkt: Wie wil naar Nijenrode?, stellig wel een groot aantal enthou siaste stemmen opklinken. Geen meisjes dus, op het kasteel. Ook niet voor diegenen, die niet in het bezit zijn van een getuig schrift HBS-A of -B of gymnasium- A of -B, HTS of van een ander ge tuigschrift, dat toelating geeft tot een universiteit of hogeschool. Dat geldt dan voor de A-cursussen. Maar het op zak hebben van een der bovengenoemde diploma's is nog geen garantie voor toelating. Kandidaten moeten ook aan een medisch en psychologisch onderzoek deelnemen. Toelating volgt pas na deze medische keuring en na dit psychologische onderzoek, dat op Nijenrode zelf plaats heeft. Voor hen, die de C.T. commerci ële cursus willen gaan volgen zijn de diploma-eisen: het in het bezit hebben van een diploma HTS of een hiermee gelijkstaand certifi caat. Vraag, van talrijke kandidaten, nadat aan bovengenoemde voor waarden voldaan is: wat moet het gaan kosten? Is Nijenrode duur? Is het een ex clusieve opleiding voor jongeren uit milieus met een ruime beurs? Van de zijde van „het kasteel" wordt die vraag steeds weer niet zonder klem negatief beant woord. Nijenrode wil echt geen opleiding voor luxe-jongeren zijn, zegt men hier. Vandaar ook dat zoveel mogelijk getracht wordt aan geschikte kandidaten financiële faciliteiten te verlenen, als blijkt dat er geldelijke bezwaren zijn. Per jaar kost de opleiding. drieduizend gulden. Duur? Té duur? Mogelijke gegadigden, die zich door het bedrag van 250 maandgeld la ten afschrikken, zien daarbij wel eens over het hoofd dat dit een all- in bedrag is, waarboven slechts uitgaven voor zakgeld en kleding komen. Want bij die drieduizend gulden per jaar zijn inbegrepen het volle dige onderwijs, de boeken, die in bruikleen verstrekt worden, de voe ding, de huisvesting, zelfs tot op zekere hoogte geneeskundige behan deling, en de kosten, verbonden aan het maken van excursies. Voor diegenen echter, voor wie een dergelijk bedrag toch nog te bezwaarlijk is: jaarlijks zijn er ren teloze voorschotten en beurzen. De ze worden bij de aanvang van ieder cursusjaar tot een maximaal bedrag van tweeduizend gulden aan daarvoor in aanmerking komende kandidaten toegekend. Bovendien kan eenmaal per twee jaar aan een van de meestbeloven- de kandidaten van het Nederlands Opleidings Instituut voor het Bui tenland, die niet in staat zijn de opleiding op Nijenrode te financie ren, de dr. G. Bolkestein-beurs ter waarde van vijftienhonderd gulden ^er iaar worden toegekend En ten slotte bestaat er ook nog voor en kele eerstejaars studenten gelegen heid een beurs k fonds perdu te verwerven. Nederland mag dan vanouds een land van „vissers en kaas- kopers" zijn, feit is dat het grootste aantal landgenoten in deindustrie werkzaam is. De buitenwacht met name het buitenland mag dan nog steeds een wat romantisch beeld van de Nederlandse arbeidsverhoudingen hebben, de nog steeds toenemende industrialisatie vergt dat er steeds meer vakbekwame industriëlen en commercieel ter zake kundige tech nici komen. Vandaar dat ook de C.T.-opleiding op Nijenrode van zo'n groot belang is. Ir. J. W. Nier mans, directeur H.T.S. voor de me chanische technologie in Utrecht, heeft eens daarover Het volgende gezegd: een technisch produkt ma ken is goed, het deugdelijk maken is beter, maar het laatste ook nog goedkoper maken dan een ander is het beste. En dat produkt moet ook nog aan de man gebracht worden! Dikwijls in verre landen met ande re gebruiken, afspraken en opvat tingen. Daarvoor zijn mensen no dig, die technisch „bij" zijn, en daarbij beschikken over een goed begrip van handels-usances en be nadering van mensen. Nijenrode leidt deze technische kooplieden op. En dat is noodzaak, want naar de mening van deskundigen ligt ons land op dit gebied achter bij reeds langer sterk geïndustrialiseerde landen als bijvoorbeeld Duitsland en Zwitserland. Zij hebben reeds lang voor hun industriële produkten overzeese markten weten te vinden, dat bewijzen onder meer de specta culaire opbloei van de Duitse indus triële uitvoer na de tweede wereld oorlog en de activiteiten in tropi sche landen. Juist omdat het de be doeling is de commercieel-techni- sche student later in de commerci ële sector van het bedrijfsleven te werk te stellen, wordt met deze sec tor van het bedrijfsleven een zo in tensief mogelijk contact onderhou den. Men maakt excursies naar indus trieën, heeft een praktische werk periode van één maand in de han delsafdeling van een technisch be drijf, waarover de betrokken stu dent dan nadien een gedegen en za kelijk rapport moet»uitbrengen. Dan zijn er ook nog algemene bedrijfs- cursussen, waarin bankwezen, pu blic relations, handelspolitiek en marketing aan de orde worden ge steld. Specialisten uit het bedrijfs leven zelf verzorgen deze cursus sen. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat het bedrijfsleven schreeuwt om technici met een commerciële vorming. Zij kunnen volop werk vinden in de commer ciële sector, de inkoop, de verkoop en de export. De C.T.-cursus is nog maar een jonge telg van Nijenrode en men kan nog niet met dezelfde frappante eindresultaten schitteren als de twee-jarige commerciële cur sus. Daar staan geslaagden te boek, die het, na het behalen van het cer tificaat N.O.I.B. brachten tot: di recteur van handelsondernemingen of industriële instellingen, export- rnanager, personeelschef, directie assistent of -secretaris, landen-ver- tegenwoordiger, agent van scheep vaartmaatschappijen en banken- en verzekeringsinspecteur! In een door de natuur verwende omgeving, in een kasteel met een heel eigen sfeer oude traditie en moderne zakelijkheid worden jonge mannen opgeleid om straks in het bedrijfsleven een eigen (be langrijke) plaats te kunnen innemen. Vijftien jaar Nijenrode hebben be wezen dat op een dergelijk internaat jonge mensen van verschillende le vensovertuiging harmonieus kunnen samenleven! Van het begin af aan heeft Nijenrode getracht tot een in tegratie te komen van de naar le vensovertuiging en sociale her komst onderling verdeelde studen ten. Vandaar dat in de slaapkamers groepjes van vier of zes jonge man nen gehuisvest zijn. Studenten van vijftien religieuze denominaties le ven en werken hier samen, zoals zij dat later in het zakenleven ook zullen moeten doen. Dat wil niet zeggen dat op „het kasteel" de verschillen verdoezeld worden of dat godsdienstige aangelegenheden verwaarloosd worden. Integendeel, aan de godsdienstige vorming wordt grote aandacht besteed. Het geeste lijk welzijn van de studenten wordt verzorgd door een rooms-katholiek en een reformatorisch geestelijke. En de kapel van Nijenrode is een van de weinige in Nederland, die gebruikt worden voor protestantse en rooms-katholieke erediensten. Natuurlijk krijgt ook de culturele vorming alle aandacht evenals de sport. Regelmatig worden klassieke concerten gegeven en er is gelegen heid tot theater- en bioscoopbezoek en het bezichtigen van kunsttentoon stellingen. Dan is er een nauwe re latie tussen studenten en staf, de „leiding" woont in de onmiddel lijke nabijheid van het college in het Vechtdorp Breukelen. Een aan tal van de buitenlandse stafleden woont ook op het kasteel. De aan wezigheid van deze buitenlandse stafleden noodzaakt de studenten zich toe te leggen op een goede ac tieve beheersing van de moderne talen. Nijenrode munt uit, uiteraard, door een grote veeltaligheid, onderwezen wordt Nederlands, Engels, Frans, Duits, Russisch, Spaans, enArabisch, De studie van de Russische taal is beslist geen overbodige hixe, daar het Russisch hoe langer hoe meer „het Engels van achter het IJzeren Gordijn" aan het worden is. De studie van het Arabisch is, gezien de toenemende handel met het nabije oosten, ook van belang, de studenten worden bovendien in gevoerd in de wereld van de Islam. Wat niet in de folders en lesroos ters staat, maar wat een wel zeer wezenlijk onderdeel van het studen tenleven in Nijenrode uitmaakt, is de deelneming aan de talrijke „so ciëteitsactiviteiten". De studenten zijn verenigd in de „Nieuwe Com pagnie van Verre". Er is een se naat, De Heeren Vijf, die iedere week vergadert met de rector. „Po tentaten" houden toezicht op de goede gang van zaken, het bijwo nen van de (verplichte) colleges en het op tijd (elf uur) binnen zijn. Met de weekends stroomt Nijenro de leeg, behalve eenmaal per drie weken als een georganiseerd week end wordt gehouden. Soms staat <ht in het teken van een bepaald land en de studenten nemen dan aan bet programma actief deel. Hun studie genoten vormen dan roet de staf een kritisch auditorium, zoals dat ook het geval is als studenten hun zakelijke rapporten uitbrengen. In studie, sport en ontspanning, geestelijke vorming en culturele training bouwen hier in twee of een jaar tijd de toekomstige cap tains of industry zich een weg naar de toekomst. Een toekomst, die vaak naar het buitenland leidt en waarvoor „het kasteel" zich in vijftien jaar tijd een wei bij wtt- stek geschikte uitvalspoort heeft

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 22