KLEUTERKWEEKSCHOOL GOEDE NAAM IN LEIDEN Middelbaar Haiidelsavonilonderwijs „KENNIS IS MACHT" Boskoop vanouds liét centrum voor bomen- en sierlieesterteelt Ruim honderd meisjes uit hele land volgen hoofdleidsterscursus Een dagschool in Leiden ware gewenst De handelsavondschool „Kennis is Macht'' is in Leiden algemeen bekend. Telkens blijkt, dat vele vaders en moeders, ja ook grootvaders en grootmoeders van nu, goede herinneringen aan deze school hebben- Maar het heeft zeker nut in dit bijzondere nummer van het Leidsch Dagblad, dat de toekomstmogelijk heden, de beroepskeuze en de studievoortzetting voor de jeugd, die binnenkort de school verlaat, wil belichten, ook over deze opleiding iets te vertellen. Deze school biedt namelijk een goede kans aan hen, die om de een of andere reden na het verlaten van de lagere school, eventueel na één of meer klassen van de u.Lo. of dergelijke te hebben gevolgd, niet langer dagonderwijs zullen genieten- r Niemand zal durven ontkennen, dat de vorming van het kind in de kleuterjaren heel belangrijk is. Deze vorming geschiedt voor een groot deel op de „bewaarschool", zowel in de stad als op het platteland. Zij, die aan het hoofd van een dergelijke school staan, hebben dus een bijzondere verantwoordelijke taak te volbrengen. Op het ogenblik is de geldelijke beloning, welke de kleuterleidster voor haar opvoedende werk ontvangt, niet in overeenstemming met de te dragen maatschappelijke verantwoordelijkheid, maar er is gelukkig een betere salarisregeling in voorbereiding. Het vak van kleuteronderwijzeres is en blijft echter een boeiend en interessant, in menig opzicht ook dankbaar vak. Voor meisjes, die veel van kleine kinderen houden, creatief zijn aangelegd en over een behoorlijke dosis fan tasie beschikken, is het zelfs een ideaal vak. Maar nog maals: de eisen, welke worden gesteld, zijn hoog. Wie met de opleiding van kleuterleidsters, op welke wijze dan ook, te maken heeft, kan het slechts beamen. Twee jonge onderwijzeresjes in de kleuterklas. (Foto LD /Holvast) wordt berekend naar het in komen: B. de kweekschool vraagt bovendien als particuliere instelling een bijdrage van f 125 per jaar om een onderwijspro gramma te kunnen volgen, dat uitgaat boven het wettelijk omschreven pro gramma, alsmede een entree-geld van i 100 tot f 500 naar vermogen en zelf te bepalen, dat wordt gerestitueerd nadat de leerling de school heeft ver laten. Voor aanschaf van boeken, voor excursies en schoolreisjes rekene men jaarlijks op ongeveer f 200. Toekomstmogelijkheden Op een van onze laatste vragen antwoordde de directrice, dat het met de plaatsingsmogelijkheden wel mee valt, ten minste als men er als meisje niet tegen opziet om elders in het land een baan te zoe ken. Hoewel het einddiploma de bevoegdheid geeft van hoofd van een kleuterschool, raadt mej. Ter Beek alle meisjes aan om in ieder geval als leidster te beginnen. Een 21-jarig meisje, dat een betrekking als kleuterleidster in een grote stad aanvaardt, krijgt ongeveer f 250 netto, maar naarmate het aantal dienstjaren groter wordt, gaat het salaris omhoog. Een nieuwe salarisregeling zal echter niet lang meer op zich laten wach ten. Voor zover zij zich niet aangetrok ken voelen tot de ..technische" vak ken. zullen zij veelal een betrekking zoeken als kantoorbediende, typiste of winkelbediende, dan wel werkzaam zijn in het bedrijf of de zaak van hun ouders En zij zullen betrekkelijk ge makkelijk een baan vinden op een fa- briekskantoor, een handelszaak, in een winkelbedrijf of op een bankkan toor. sommigen bij een advocaat of notaris, weer anderen bij een van de vele overheidsinstellingen Rijk, ge meente, belastingen. .P.T.T.). In tal rijke advertenties worden nu reeds de jongelui, die bij het einde van de lo pende cursus de school zullen verla ten. vriendelijk uitgenodigd te sollici teren. Dit geeft hun misschien wel de indruk, dat zij eenmaal in dienst getreden wat betreft verdere stu die wel op hun lauweren kunnen gaan rusten Welk een teleurstelling zou hun dit opleveren' Het is uitgesloten, dat men het alléén met een lagere schoolop leiding op den duur in een administra tief beroep veel verder zal brengen dan de allereenvoudigste functie. Wer kelijk vooruitkomen of opklimmen zal slechts mogelijk zijn. indien het ele mentaire schoolonderwijs wordt ver diept en bovendien vakonderwijs wordt gevolgd. Het ware gewenst, dat in Leiden, evenals dit in een aantal andereplaat sen in ons land reeds fiet geval is. een d a gschool voor voortgezet onderwijs bestond. Zo'n dagschool voor lager economisch en administratief onder wijs biedt meisjes en jongens een mooie gelegenheid algemene vorming en beroepsonderwijs te ontvangen in de jaren, dat zij nog beter overdag op school kunnen zijn dan reeds de maatschappij in te gaan. Op deze scholen wordt bijv. les ge geven in Nederlandse taal. een vreem de taal, boekhouden, handelsrekenen. aardrijkskunde en gymnastiek. Een dergelijke opleiding is ook zeer ge- sohikt voor hein, die hoewel beslist niet zonder voldoende intelligentie toch met sommige vakken van de u l o.-opleiding te veel moeite zouden hebben om die school binnen de ge stelde tijd met vrucht te doorlopen en het diploma te behalen. Nu een dergelijke school in Leiden nog niet bestaat, zou ik deze groep jongeren met klem willen wijzen op de handelsavondschool. Hier kunnen zij beginnen met de 3-jarige opleiding. De leervakken zijn boekhouden, han delsrekenen en aanverwante vakken, Nederlandse taal en handelscorres pondentie. één of meer vreemde ta len (Frans, Duits, Engels of Spaans naar keuze). Verder kan men een af zonderlijk schooldiploma behalen voor machine-schrijven en voor stenografie. Aan het eind van deze 3-jarige cur sus ontvangen zij natuurlijk als zij slagen voor het examen een rijks diploma. Dit diploma vormt een goede aanbeveling en geeft o.a. vrijstelling voor het middenstandsexamen. Zij zijn dan 16 k 17 jaar en kunnen de studie nog 2 jaar voortzetten om het diploma van de 5-jarige oplei ding te behalen. Bij hen voegen zich dan in dat 4de en 5de leerjaar dege nen, die op de u.l.o.-school zijn ge weest en het m.u.l.o.-diploma (meestal A) hebben behaald en nu hun vak kennis willen vergroten. Het is toch zo. dat degenen die verder willen ko men in een administraties beroep niet kunnen blijven staan bij het m u l.o.- ddploma. hoe waardevol dit diploma als grondslag moge zijn. Dit wordt naar onze indruk dikwijls uit het oog verloren, ook bliikens de adverten ties door de werkgevers. Eenmaal in het bezit van het rijks diploma van de 5-jarige cursus kan men in een vervolgklas «één jaar) de studie voortzetten en zich prepareren, voor een der praktijkexamens boek houden of handelscorrespondentie (Associatie-examens) Voor het merendeel der jongelui vormt het behalen van een of meer dezer laatste diploma's de afsluiting van de vakstudie. De ambitieuzen on der hen gaan evenwel verder en be kwamen zich voor het examen moder ne bedrijfsadministratie (M.B.A.) of het Staatspraktijkdiploma boekhou den S.P.D.). Aangezien aan de mid delbare handelsavondschool nog geen opleiding is verbonden voor deze (ho gere) examens, zijn zij voor deze stu die aangewezen op particuliere insti tuten. Zo hebben vele leerlingen van „Ken nis is Macht" zich in de loop der ja ren behoorlijke, ja zelfs uitstekende posities op administratief gebied ver worven. Zij leefden en studeerden in een tijd, toen de strijd om het be staan veel zwaarder was en de nood zaak om te studeren veel duidelijker naar voren kwam. De huidige schaars te aan personeel noodzaakt dc werk gevers zich aanvankelijk tevreden te stellen met krachten, wier bekwaam heid in theoretisch opzicht eigenlijk minimaal is. Maar wie als jeugdig en beginnend werknemer daaruit afleidt, dat het niet meer nodig is zich in het verdere leven in te spannen om wat te leren cn zich een goede vakbe kwaamheid eigen te maken, zal be drogen uitkomen. Mogen in de eerste plaats de ouders zich hiervan bewust zijn en hun kinderen dansporen begin september naar „Kennis is Macht" te gaan .De directeur zal gaarne na dere inlichtingen verschaffen op de dagen en uren van aanmelding, die door advertenties in dit blad. door raambiljetten en folders bekend wor den gemaakt. J. W. SCHNEIDER. Voorzitter Genootschap „Kennis is Macht" De bediening van zo'n ingewik- keld-lijkcnde boekhoudmachine is eenvoudiger dan U denkt. Maar het moet natuurlijk geleerd wor den (Foto LD/Holvot) Persoonlijkheid is voor deze baan een eerste vereiste Wanneer er in Leiden en omgeving één vrouw is die van deze opleiding afweet dan is dat zeker wel mej. H. M. ter Beek, de directrice van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs aan de Vliet. Zij vertelt ons, dat de in 1867 opgerichte school op leidt tot hoofdleidster. De (dag)- opleiding, welke drie jaar duurt, omvat een theoretische en een praktische scholing. Reeds in het eerste jaar wordt gedurende en kele schooltijden per week prak tisch gewerkt in een kleuter school. Dat het voor de leerlingen van de „kweek" lang geen kinderspel is om het einddiploma te behalen, blijkt alleen al uit de lange lijst van vakken, waarin onderricht wordt gegeven. Op deze lijst staan achtereenvolgens pedagogie, psychologie, metho diek, gezondheidsleer, kinderver zorging, biologie, spreken, teke nen, boetseren, handenarbeid, muziek, zang, blokfluit, taal, voordracht, maatschappijleer, ge schiedenis en gymnastiek ver meld. Vanzelfsprekend wordt er veel aan dacht besteed aan de expressievakken, de taak van een kleuteronderwijzeres bestaat nu eenmaal niet uit het zoet- houden van kleine kindertjes. Van de theoretische vakken zijn pedagogiek, psychologie en de methodiek van het kleuteronderwijs „hoe werk je met die kleintjes?' erg belangrijk. Ook de vakken biologie, spreken en hygi ene zijn sterk gericht op de praktijk van het werken met de kleuters. Persoonlijkheidsvorming Niet alleen de vaktechnische training is waardevol, maar vooral de persoon lijkheidsvorming. i „Want", zegt mej. Ter Beek, „het Jonge meisje moet op een kleuterschool met haar gehele persoonlijkheid leiding geven." Wij vragen inderdaad veel van de leerlingen. Wij vragen nl. een maxi male prestatie, een prestatie, die ze met hun hele persoonlijkheid geleverd hebben. Op de kweekschool doet men dus zoveel mogelijk om de a.s. kleuter leidster goed voor te bereiden op haar verantwoordelij kheden Behalve de kweekschool exploi teert de Vereniging voor Voorbe reidend Onderwijs een kleuter school en een internaat, beide aan het RapenburgHet kleuterschool tje functioneert als leerschool voor de kwekelingen. Zij zijn daar, even als trouwens op verschillende an dere scholen in deze stad en naas te omgeving, volop in de gelegen heid om hun theoretische kennis aan de praktijk te toetsen. Het in ternaat biedt een huiselijk milieu aan leerlingen die van elders ko men. In totaal kunnen daar zeven entwintig meisjes op een gezellige manier worden opgevangen. Goede naam Uit het feit dat ieder jaar weer op nieuw meisjes uit alle delen van het land zich voor de nieuwe cursus laten inschrijven, valt slechts op te maken, dat de Leidse kweekschool een goede naam heeft. De huidige directrice geeft het bescheiden toe. Wat het percentage geslaagden betreft, daarover is zij over het algemeen niet ontevreden. De door het Rijk gesubsidieerde school, telt ruim honderd leerlingen. Voor de cur sus, welke op de eerste dinsdag in sep tember begint, kunnen zich eventueel veertig meisjes opgeven. Toelatingseisen Tot de eerste klas kunnen worden toegelaten meisjes, die in het bezit zijn van een einddiploma ulo en meisjes, die drie klassen van een middelbare school met goed gevolg hebben doorlopen. Er is een moge lijkheid dm toegelaten te worden wanneer men een gelijkwaardige vooropleiding genoten heeft. Het bezit van een einddiploma gymna sium, h.b.s. of m.m.s. met 5-jarige cursus geeft recht tot toelating tot de tweede klas. Voor alle meisjes verdient het evenwel aanbeveling de gehele opleiding, dus van het be gin af te volgen. Over Boskoop kan ongetwijfeld gesproken worden als hèt kwekerscentrum voor de teelt van bomen en sierheesters, dat zonder overdrijving het grootste ter wereld genoemd kan worden. Het is daarom niet zo vreemd en zelfs wel begrijpelijk, dat midden in dit centrum voor de boomkwekerij ook een school is gevestigd waar de adspirant- kwekers worden ingewijd in de geheimen van het vak. Boskoop is in vele opzichten voor deze Rüks Middelbare Tuinbouwschool de meest geschikte plaats, die men zich kan indenken. Immers naast de theoretische vorming maken de honderden kwekerijen het mogelijk, dat de leerlingen ook een grondige praktische scholing krijgen. Uit de gegevens, welke ons werden verstrekt, blijkt heel duidelijk in welk een grote behoefte deze school voorziet. Vele leerlingen hebben na hun oplei ding in Boskoop vooraanstaande posi ties verworven in het bedrijfsleven, plantsoenendiensten, bij proefstations, proeftuinen of andere onderzoekinstel lingen in binnen- en buitenland. Uit de enkele jaren geleden door het be stuur van de school verzamelde gege vens bleek nog eens duidelijk waar de leerlingen in de loop der jaren zich over de gehele wereld vaak zeer hoge posities in de maatschappij hebben verworven. Men kan er dan ook van verzekerd zijn, dat men in Boskoop maar wat trots is op deze Rijksschool. De leerlingen moeten voor toelating tot de school de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Zij moeten in het bezit zijn van het ulo-diploma A. of B. of een bewijs van overgang van de 3de naar de 4de klas v^n een mid delbare school. Voor de toelating tot de school moe ten de toekomstige leerlingen min stens acht maanden in een tuin- of of landbouwbedrijf gewerkt heb ben. waarna een toelatingsexamen moet worden afgelegd. Gedurende de acht maanden worden zij door de lei ding van de school al gecontroleerd. Zulk een tuin- of landbouwbedrijf be hoeft niet persé in Boskoop te liggen, maar mag ook in de plaats van hun inwoning gelegen zijn. Van deze acht maanden voorpraktijk moet een dag boek worden aangelegd. De leerlingen kunnen na het eerste leerjaar kiezen tussen een Nederlandse en een tropische afdeling. In de tro pische afdeling ontvangen zij onder richt in de beoefening van land- en tuinbouw in de warme streken. Voor beide richtingen wordt beoogd, naast een algemene ontwikkeling tevens een goede vakopleiding te geven. De leerlingen brengen de helft van de dag in de school door, terwijl zij de Schoolgeld De schoolgeldregeling is als volgt: A. het Rijk int het schoolgeld, dat buttenaanziüU vufi Ui KijkstiuabauwicMai t* Bétkoop. (Futo Leidsch Dagblad) rest van de dag werken bij daarvoor door de directie van de school aange wezen kwekers in Boskoop. Een deel van hun vakantie werken de leerlin gen op de kwekerijen in Boskoop en na enige tijd doen zij dit ook in het bui tenland. Ook op de kwekerijen staan zij geheel onder controle van de schoolleiding. Waardoor een uitsteken de praktijkopleiding mogelijk is. De leerlingen worden namelijk op de kwe kerijen met alle werkzaamheden in het bedrijf vertrouwd gemaakt. Hebben zij de drie-jarige cursus met succes doorlopen en zijn zij in het be zit van het zo vurig begeerde diploma, dan bestaat voor hen, die nog verder willen, de mogelijkheid aansluitend aan de drie-jarige opleiding voor ho gere opleiding voor Tuinarchitectuur te volgen. Deze opleiding vormt de ba sis voor het beroep van tuinarchitect, en de hogere functies bij de plant soenendiensten, stedebouwkundige en planbureaus. Boskoop Is ook In dit opzich uniek, wam dit is de enige opleidlngsmoge- lijkhcid van deze aard in ons land, naast de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. Vele bekende tuinarchitec ten hebben op deze wijze hun oplei ding in Boskoop genoten. Deze laatste cursus heeft een theo retische opleiding van twee jaar en een praktijk van één jaar onder leiding van een erkend tuinarchitect. Voor de leerlingen is het meest ge wenst, dat zij in Boskoop in pension gaan. De financiële lasten hiervan kunnen vaak door eigen activiteit wor den opgevangen. De lessen beginnen op 1 mei en ein digen meestal omstreeks Pasen. Mo menteel wordt de school door ruim 120 jongelui bezocht. Aan jongelui van goede aanleg, die het onderwijs van de school willen volgen en waarvan de ouders of verzorgers niet, of slechts ge deeltelijk in staat zijn de kosten daar van te dragen, bestaat de mogelijk heid van Rijkswege financiële steun te verkrijgen. Ongeveer de helft van de geslaagden vindt een uitstekende werkkring in het buitenland, vooral Canada. Afrika, Australië, Nieuw Zeeland, Verenigde Staten, Engeland, Suriname, Kongo en vele andere landen. Aan de school is voorts een proef tuin verbonden van 1 ha groot, die een demonstratie- en oefenterrein ge noemd kan worden voor de leerlingen. Deze proeftuin wordt geëxploiteerd door de Boskoopse Vereniging Proef station. Directeur van de school is ir. C. Dorsman, die met zijn staf van leer krachten (ruim 20) er borg voor staat, dat vanuit Boskoop uitstekende hak mensen over de gehele wereld trekken, die zich de leertijd in Boskoop steeds zullen blijven herinneren.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21