Minister Zijlstra hoopt thans op 1 januari 1962 DC-8 VERMOEDELIJK IN LUCHT ONTPLOFT Kennedy had vanochtend gesprek met De Ganlle ÉW Qii'e WEERBERICHT Tweede Kamer betreurt gang van zakenmaar legt zich erbij neer Heel moeilijke beslissing Pas één slachtoffer geborgen Zwaar programmavijf politieke besprekingen in de hoofdstad Onderzoek in zaak-Globke gesloten: geen vervolging Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 MEI 1961 No. 30367 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Belastingverlaging kan niet steeds uitgesteld ivorden (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de verwijten van de oppositie en de uitingen van teleurstelling van andere partijen, heeft minister Zijlstra gisteravond in de Tweede Kamer gezegd vurig te wensen, dat de belastingverlaging per 1 januari 1962 zal kunnen ingaan. Herhaaldelijk uitstel om con juncturele redenen is niet mogelijk. Al zou het gebrek aan arbeidskrach ten voortduren, dan nog moet men op een gegeven moment de belas tingverlaging toch doorzetten. Dat vereist dan echter moeilijke beleidsbeslissingen (de minister bedoelde natuurlijk beperking van de uitgaven), die de regering echter niet uit de weg zal gaan. en de Kamer heeft dus geen enkele uitspraak gedaan. De regeringsnota, waarin het uitstel van de belasting verlaging werd aangekondigd, is voor kennisgeving aangenomen (Men zie ook elders) De verhoging van de defensie-uitga ven zal moeten worden opgevangen door verlaging van uitgaven of belastingver hoging. Dat is zuiver formeel gerede neerd. In werkelijkheid is het uiterst onwaarschijnlijk, aldus de minister, dat de dekking van de verhoogde defensie uitgaven mede zal worden gevonden door verhoging van de tarieven van de inkomsten en loonbelasting. IIIIIBIIIIIBIIIIIIII Stem oppositie uitgeschakeld (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren weer even een incident ontstaan tussen de leider vande oppositie, mr. Burger, en de voorzitter, dr. Kortenhorst. Terwijl mr. Burger op het spreekgestoelte verkondigde, dat een liberaal dagblad de minister van financiën lof had toegezwaaid „voor zijn moedig besluit om de belastingverlaging uit te stellen'', greep minister Zijlstra de micro foon op zijn tafel, om te interrum peren „dat ook een socialistisch blad hem daarvoor de lof had toe gezwaaid." De voorzitter schakelde daarvoor de luidspreker over van de microfoon van mr. Burger op de microfoon van de minister, zo als dat een enkele keer wel eens meer gebeurd. Mr. Burger protesteerde fel en heftig. „Ik wil op ongestoorde wijze spreken," riep hij uit „Anders ga ik weg. Ik protesteer er ten stel ligste tegen, dat mijn stem wordt uitgeschakeld." Voorzitter Kortenhorst veront schuldigde zich met de verklaring dat het technisch niet anders kan. „Dan moet u de techniek maar verbeteren." antwoordde mr. Bur ger. „Ik heb geen bezwaar tegen interruptie, maar ik aanvaardt niet dat ik dan zelf in het luchtledige sta te praten." Men kan de reactie van mr. Bur ger wat overdreven noemen, maar het is te begrüpen, dat een spreker verbaasd is als hü plotseling zyn stem kwijt is. In ieder geval is weer eens ge bleken, dat de techniek in de Ka mer nog niet volmaakt is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De teleurstelling van de Kamer over het uitstel van de belastingverlaging, kon minister Zijlstra begrijpen. Toch vond hij de methoden van belasting verlaging zonder definitieve datum in het belang van de belastingbetalers. Als men niet vroegtijdig tot belastingver laging besluit, komt er in de hoogcon junctuur van jaar tot jaar nooit iets van. Met de nu gevolgde methode is de grootst mogelijke kans geschapen dat er nog iets van terecht komt. Niet' het einde Bovendien zei minister Zijlstra, dat deze belastingverlaging niet het eind mag zijn van de verlaging van de in komsten- en loonbelasting. Verlaging op eer onjuist moment zou door de econo mische gevolgen ook de volgende ver laging verder naar de toekomst ver schuiven. Het conjuncturele element in de belastingpolitiek is belangrijk, maar men moet het volgens de minister van Financiën niet verabsoluteren. Het gaat om de juiste keuze van de datum in een conjunctuurperiode. Dat mag ech ter niet leiden tot afstel, maar alleen tot tijdelijk uitstel en al zou het ge brek aan arbeidskrachten nog jaren voortduren, dan zal men toch na ver loop van tijd de belastingverlaging i..oe- ten doorzetten. Het beleid wordt dan moeilijker. Er zijn dan moeilijke be slissingen nodig, maar de regering zal die moeilijkheden niet uit de weg gaan. Niet stellig Uit de regeringsnota aan de Kamer blijkt niet, dat de verlaging van de be lasting per 1 januari 1962 stellig zou doorgaan. „Ik hoop Bet zeer", aldus minister Zijlstra, „maar het staat niet in de nota". De economische situatie is thans zo, dat het produktieapparaat niet kan vol doen aan de vraag. Daardoor neemt de invoer uit het buitenland toe. De handelsbalans vertoont over de eerste vier maanden van dit jaar een tekort van duizend miljoen gulden, terwijl het Centraal Planbureau over het hele jaar 1961 een tekort van 1800 miljoen heeft geraamd. Verhoging van de koopkracht door belastingverlaging is riskant. In een toestand van spanning doet de druppel de emmer overlopen, en het zou te betreuren zijn, als door prijs stijging de belastingverlaging teniet wordt gedaan. Er werd in het debat over het uitstel van de belastingverlaging geen mntie ingediend (ook niet door de oppositie) Actie „Wij komen" In dank ontvingen wy nog de vol- I gende bijdragen: Willem en Anton f14.-; Fam. W. B. f5.-; N.N. f 1.-N.N. f2.50; N. Chr. f2.50; C. v. B. te O. f5.-: mevr. T. H. R. f2 -; D. B. f5.-; mevr. M. M. v. F. f5.-; mevr. W. G.B. te O. f25.-; mevr. J. D. L. M.—v. S. f2.50; J. A. f2.50; R. J. den H. f 1.-; mej. M. M. D. f2.50; A. L. B. f 10.-; J. H. J. Z. f2.50; mej. G. E. W. I f 15.-; mevr. H. B. te N. f2.50; M. H. te B. f5.-; E. M. E. f 10.- R. J. te N. f5.-; J. J. te A. f2.50; A. V. te O. f 2.50; fam. C. v. E. te B. f5.-. Totaal f 135.50. Totaal-generaal f 3309.02. Onder het motto: „Dankbaar, maar nog niet geheel voldaan" blijven wij gaarne giften tegemoet zien. U kunt uw bijdrage in contanten storten aan ons Bureau dan wel ze ons per postwissel of giro (nr. 57055) doen toekomen. Voor ons is deze actie pas voor 100<"c geslaagd, wanneer wü tegen het Lan delijk Comité „Wij Komen" kunnen zeg gen: „De overtocht van zoon Van Eg- mond is door de lezers van het Leidsch Dagblad volledig betaald!". Doet U alsnog mee? Bij voorbaat hartelijk dank! Militairen eerder met langer weekeindverlof? Tengevolge van de nieuwe werktyd- regeling voor rijksambtenaren zal de vijfdaagse werkweek ook bij Defensie op 1 juli a.s. worden ingevoerd, inplaats van op 1 november, zoals het plan was. Momenteel wordt de mogelijkheid bestu deerd om de dienstplichtigen, die als uitvloeisel van de vijfdaagse-regeling per 1 november langere weekeindverloven zouden krügen. reeds eerder mogelijk eveneens per 1 juli hiervan te laten profiteren. Op de begraafplaats in Margra ten zijn gisteren de jaarlijkse her denkingsdiensten gehouden voor de Amerikanen, die in de oorlog in ons land zijn gesneuveld. Tijdens de herdenking vloog een formatie F-12 Delta Dagger-straalvliegtuigen van het Amerikaanse squadron van Soesterberg laag over de begraaf plaats. De ramp met K.L.M.-toestel Macmillan steunt minister Butler (Van onze Londense correspondent). Macmillan schaarde zich gisteren ge heel aan de zijde van Butler, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, die in het Lagerhuis door de oppositie werd aangevjllen vanwege zijn uitlatingen in Madr.d ten gunste van het Franco regime tijdens een intiem diner met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, (hiervoor zie men elders in dit nummer). Macmillan zei. dat de door Butler ge maakte opmerkingen in overeenstem ming zijn met de politiek van de Britse regering, welke streeft naar vriend schappelijke betrekkingen met Spanje en andere Westelijke landen. „Het is een storm in een glas water", aldus Macmillan, die in antwoord op verdere vragen nog zei, dat Butler, die ver klaard had. dat Spanje meer dan tot. nu toe bij het Westen behoort te wor den ingeschakeld, het woord NAVO niet had gebruikt. Macmillan geloofde, dat zijn antwoord de instemming van het gehele land heeft. MINDER KOUD De Bil t verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk plaatselijk nog wat regen of motregen, morgen enkele op klaringen en op de meeste plaatsen ciroog weer. Iets hogere temperaturen dai. vandaag. Matige tot zwakke ver anderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 JUNI Zon op: 4.26 uur; onder: 20.49 uur. Moan op: 23.01 uur; onder: 6.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.29 en 16.57 uur; laagwater te 0.22 en 12.44 uur. Dit blad bestaat uit 26 pagina's Amerikaanse president in Parijs (Van onze Parijse correspondent) Vanochtend om half elf hebben het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, en de voltallige regering op het vliegveld Orly bü Parüs de president der Verenigde Staten, John F. Kennedy, voor zün eerste officiële statlebezoek aan een Europees land ontvangen. Ook de Amerikaanse president werd, behalve door zün echtgenote, door een uitgebreide staf van ministers en andere hoge persoonlijk heden omringd. Voor de reis per open auto's van Orly naar Parüs had het protocol niet de gebruikelijke route langs de grote boulevards en over de beroemde pleinen gekozen: bij wüze van verrassing voor Jacqueline Kennedy, die na de oorlog een jaar in Parijs studeerde, liep het traject dit keer dwars door de studentenwijk, het Quartier Latin. vinden. Politiek bezien, blyven de ver schillen tussen beide staatslieden en hun landen niettemin aanzienlijk. De hoofdpunten van gesprek zullen de komende dagen worden gevormd door de as. ontmoeting Kennedy-Chroesjtsjow, de positie van Berlyn. de Atlantische verdediging, de uitwisseling van atoom geheimen en de toekomst der Aziatische, Afrikaanse en Zuidamerikaanse conti nenten. Nog aanzienlijke verschillen De K.L.M. gaf gisteravond om kwart over zeven officieel alle hoop op. De ramp met de DC-8 „Fridtjof Nansen" heeft aan alle 61 inzittenden het leven gekost. Tot nu toe is het stoffelijk over schot van één passagier gevonden. Het was van een klein meisje van ongeveer vier jaar. Met een aantal brokstukken van het toestel is het op het strand gevonden bij de badplaats Caparica. daar waar de Taag uitmondt in .de Atlantische Oceaan. Onder de wrakstukken en bagage, die men heeft gevonden, zijn postzakken, bundels brieven, foto's, koffers, een bontjas, dames- en herenschoenen, een pop. stuk ken verbrand hout en verschroeid metaal. Wat is er gebeurd in die enkele mi nuten, nadat het imposante straalvlieg tuig van het vliegveld Portela van Lis sabon was opgestegen? Een functiona ris van de verkeersleiding zei, dat de Nieuwzeelandse gezagvoerder Berge- mann bezig was een radioboodschap uit te zenden, toen - terwyl hij het woord „estimated" (geschatte) uitsprak - de verbinding plotseling uitviel. Vermoe- delyk wilde hij het vermoedelijke tijd stip van landing op Santa Maria, een van de Azoreneilanden, opgeven. Ontploffing Twee commissies, die gistermiddag van Schiphol zijn vertrokken- één in opdracht van de Nederlandse regering en een groep K.L.M.-deskundigen - zullen pogen antwoord te geven op de vraag, wat er daarna gebeurd is. Ver schillende feiten wijzen er mogelijk op, dat het toestel in de lucht is ontploft en de stukken daarna in zee zyn ge stort. Vissers en andere mensen, die zich op het ogenblik van de ramp in het gebied van Caparica bevonden, zeiden, dat ze in de vroege morgenuren één of twee zware klappen hadden gehoord, maar in verband met de woedende storm geer aandacht aan geschonken hadden. Zü dachten, dat er een onweer los barstte. Het slechte weer, regen en veel wind, heeft ook later het speurwerk be- moeilükt. De zee was zeer woelig en sterke golven beukten op de kust van Caparica. Ook de helikopters, die gis teren de gehele dag in de lucht zijn geweest, hadden een zware taak door het laaghangende wolkendek. Nieuwsgierigen Tot overmaat van ramp is het strand- gebied, waar de wrakstukken zyn aan gespoeld, moeilyk bereikbaar. In de buurt was het bovendien erg druk van Onmiddellyk by aankomst aan het Elysée, nog voor de lunch, leidde de 70-jarige Franse staatsman-generaal zyn 44-jarige gast al naar zijn persoon lijke kabinet voor een eerste politieke gedachtenwisseling. President Kennedy heeft deze drie dagen in Parys een zwaar programma af te werken, waarbij de politieke besprekingen vyf in getal zijn decoratieve verplichtingen echter verre zullen overtreffen. Ik ga bü een groot kapitein der vrije wereld op bezoek, zo kondigde bij zijn afscheid in New York de Amerikaanse president aan. Het is bekend, dat de jonge staatsman diepe bewondering voor zyn gastheer koestert, wiens memoires hij voor zijn vertrek aandachtig moet hebben gelezen, zonder overigens door minderwaardigheidsgevoelens te worden benauwd. En van zijn kant heeft men in Parijs de indruk, dat De Gaulle, psy chologisch en misschien ook wel staat kundig gesproken, meer punten van contact met Kennedy dan met diens voorganger Eisenhower zou kunnen Een toestel van dit type is gisteren op weg van Lissabon naar de Azo- ten verongelukt. de auto's met nieuwsgierige Portugezen. Volgens het persbureau Reuter was de Portugese visser Luis José de eerste, die de wrakstukken ontdekte. Hij ver klaarde later, dat zy over een afstand van meer dan drie kilometer verspreid lagen. De verongelukte beman nig - twaalf Nederlanders en twee Venezolanen was in Lissabon pas aan boord van het verongelukte toestel gegaan om de col lega's, die met de machine uit Rome warer. gekomen af V lossen. Uit de door het bureau van de K.L.M. in Lis sabon uitgegeven passagierslijst bhjkt, dat zich 16 Venezolanen, 12 Spanjaar den. 5 Portugezen, 1 Chileen, 1 Franse vrouw en 12 passagiers met Spaanse en Italiaanse namen aan boord bevonden. De laatstgenoemden waren op weg van Rome naar Caracas en hun juiste na tionaliteit kon niet worden opgegeven. Onder de passagiers bevonden zich tien kinderen, van wie één van twee en twee van één jaar. Morgen weer terug Vanmorgen is drs. E. H. van der Beu gel, die morgen in functie treedt als president-directeur van de K.L.M uit New York op Schiphol teruggekeerd. 9 Slot pag. 2 Wat moet ik worden? a Wij vestigen de aandacht van onze lezerskring op een speciale by- lage in ons nummer van heden, f f waarin wy het probleem van de be- 4 roepskeuze aan de orde stellen en 4 4 daarbij trachten behulpzaam te zyn 4 4 bü de beantwoording van de vraag, 4 waarvoor in de komende maanden a 4 duizenden jonge mensen worden ge- J plaatst: „Wat moet ik worden? J Spoedig te verwachten Belastingaftrek voor de gehuwde werkende vrouw tot 1000: (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer ligt een wets ontwerp, dat vele belastingvoorstellen bevat, onder andere een verhoging van de belastingaftrek op een inkomen van de gehuwde werkende vrouw tot ten hoogste duizend gulden. Gisteren heeft staatssecretaris Van der Berge in de Tweede Kamer ver- I klaard, bereid te zyn het voorstel in- I zake de gehuwde werkende vrouw uit het geheel van voorstellen te lichten, indien de Kamer bereid zou zyn het re geringsvoorstel te aanvaarden zonder diepgaande discussie. Als een soort nood oplossing, waarna later over de kwestie meer principieel kan worden gesproken. Op deze suggestie van de staatssecre taris reageerde de Kamer positief, zodat blykens een nadere verklaring van de staatssecretaris verwacht mag worden, dat betrekkelijk spoedig een praktische oplossing tot stand kan komen. De districtsrechtbank van Bonn heeft het onderzoek naar de activiteit van staatssecrearh Globke ijdens de oor log gesloen, aldus heef een woordvoer der van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Het heeft geen aanleiding kunnen vinden om een vervolging in te stellen. De Westberlijnse advocaat dr. Max Merten heeft gezegd, dat Globke, tü- dens de oorlog een hooggeplaatste amb tenaar van het ministerie van Binnen landse Zaken, betrokken is geweest by het verhinderen van de emigratie van 10.000 joodse vrouwen en kinderen uit Griekenland naar Palestina. Het onder zoek in de zaak-Globke heeft een half jaar geduurd. Thans zal dr. Merten worden vervolgd wegens het afleggen van een valse ver klaring. letiws f Uit het Leidsch Dagblad van 4k 1 Junij 1861; Heden heeft te 's Gravenhage de aanbesteding plaats gehad van de levering van illumi neerglazen, welke is aangeno men door den heer J. J. A. J. Zuur te Leiden, voor 8 cents per stuk. Er zullen ongeveer 25000 stuks geleverd moeten worden. AdvertentieZangvereni ging. Laatste zomer-repetitie met orkest, door welwillende mede werking van H.H. leden van de Vereeniging van Leidsche Musi ci; in de Stads-Gehoorzaal op Zaterdag 1 Junij. Aanvang des avonds 7 ure precies. A. J. Wetrens.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1