Huishoudschool is niet alleen een kookschool iw AMBACHTSSCHOOL BIEDT VOOR VELE JONGEREN GOEDE KANS DE OPLEIDING TOT ANALIST(E) Grote verscheidenheid in opleidingsmogelijkheden v", Oriëntatieklas in september? Kook- en naaischool, zo heette omstreeks 1870 de huishoudschool-in-opkomst en nog altijd zweeft er voor velen om de naam huishoudschool een etensgeurtje. En daar mee doet men de huishoudschool te kort: gekookt wordt er nog wel, maar daarnaast staan er zoveel andere vakken op het les rooster muziek, bloemenschikken, han denarbeid, gezondheidsleer, etc.) en is er een zo grote verscheidenheid in oplei dingsmogelijkheden, dat van een verge lijking met de vroegere kook- en naai school geen sprake meer kan zijn. De directrice van de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken, mej. H. H. F. Henderson „ik zeg zelf altijd huishoud school" vertelt, dat de meeste meisjes van een jaar of twaalf haar opleiding aan de school beginnen met vage ideeën over baby's ver zorgen en huismoedertje spelen. In de loop van de leertijd maken ze kennis met andere mogelijkheden en veranderen die ideeën soms. Een betrekking als inrichtings-assistente of leerling-verkoopster heeft ook haar aantrekkelijkheden, vooral als je hoopt later toch je deel van het huisvrouw en moeder zijn wel te krijgen. De hoogste toelatingseisen, nl. tenminste mulo-diploma of een be wijs van overgang naar de vierde klas van middelbare school of gym nasium, worden gesteld aan meis jes, die de vormingsklas willen volgen. In een jaar tijd krijgen de leerlingen dan een theoretische en praktische scholing op huishoude lijk, esthetisch en cultureel gebied en kunnen eventueel verder stude ren voor lerares bij het nijverheids onderwijs, huishoudkundige voor inrichtingen, diëtiste, kinderver zorgster in koloniehuizen, terwijl de vormingsklas ook een geschikte vooropleiding is voor verpleegster of stewardess. Meisjes met tenminste twee jaar mu lo of middelbaar onderwijs kunnen na twee jaar aan de huishoudschool een diploma krijgen als assistente in de huishouding. Er wordt dan niet zoveel aandacht besteed aan esthetica en cul tuur als in de vormingsklas. Met het getuigschrift in de hand kunnen as sistenten in de huishouding zich mel den voor een opleiding tot kinderver zorgster (duur een jaar), kinderver zorgster in koloniehuizen (weer iets moeilijker, duur twee Jaar, waarvan een jaar praktijk) en inrichtings-as sistente. Over dit laatste beroep moeten we wat meer vertellen. Niet alleen omdat het nog betrekkelijk onbekend is. maar ook omdat er steeds meer wordt ge vraagd naar meisjes met deze oplei ding en omdat de vooruitzichten voor haar vry goed zyn. Zü kan geen hoofd van een afde ling worden in een of andere inrich ting, maar daar staat tegenover, dat zij meer tijd heeft voor patiënten of voor hen, die verzorging behoeven dan een verpleegster zou hebben. Ze heeft dan ook geleerd om mensen te helpen en bezig te houden, o.a. door lessen in allerlei soorten handenarbeid. Zowel de meisjes zelf als ook haar werkgevers zijn zeer tevreden over de resultaten van deze vrij nieuwe opleiding. De assistente in de huishouding, die Inrichtings-assistente wil worden, moet nog negen maanden op de schoolban ken zitten en dan gaat ze de praktijk in. Een half jaar in een ziekenhuis, drie maanden in een bejaardeninrich ting en twee maanden in een gezin. Na een jaartje praktijk komen ze als „heel wat meer mens" terug, vertelt mej. Henderson. „Het is een heel verschil, het zijn ineens geen schoolkinderen meer". Nog drie maanden op school, examen doen en dan een betrekking in de huishouding van een inrichting. In totaal brengt het meisje dus vier jaar (inclusief praktijk) in de huis houdschool door. GEEN STUDIEHOOFD Voor haar, die beslist geen studie hoofd hebben en die direct na de la gere school naar de huishoudschool willen, is er de primaire opleiding van twee jaar, waarin aandacht wordt be steed aan algemene ontwikkeling en scholing wordt gegeven in huishoude lijke en naldvakken. Na deze primaire opleiding kunnen de meisjes in een Jaar assistente in de huidhouding wor den, waarna de drie beroepen, die we al hebben genoemd, voor haar open staan. Ze kan ook leerling-verkoop ster worden (in een jaar) als de huis houding haar niet zou liggen of naaister (in twee jaar), waarop de op leiding tot kostuumnaaister (nog een jaar) aansluit. Er is veel animo voor het beroep van leerling-verkoopster, meer dan voor dat van naaister, hoewel bij het laatste zeker niet alleen naald en draad te pas komen. Zo krijgt het aankomende naaistertje lessen in kunstgeschiede nis, muziek, boekhouden (als ze zich verstandig gaat vestigen heel nuttig), warenkennis en behandeling van tex tiel. Ongeveer een kwart van de leer tijd wordt besteed aan algemene vor ming, een kwart aan de huishoudelij ke vakken, een derde kwart aan het naaien en de rest van de tijd aan de „franje", zoals de directrice zegt: tekenen, zingen, gymnastiek, stof ver sieren en Engels. Bijna altijd gaan de meisjes met de opleiding door tot ze kostuumnaaister zijn en de mode ateliers in Leiden zijn vol lof over de resultaten van deze lessen. ZOETHOUDEN Voor leerplichtvrije leerlingen bestaat een tweejarige middagop leiding. „Een beetje zoethouden in de middaguren" noemt mej. Hen derson dat. Het zoethouden bestaat dan uit lessen in naaien, stofver- sieren, kinderverzorging en koken. In twee jaar kunnen meisjes met een mulo-diploma of een bewijs van toelating tot de vierde klas van mid delbare school of gymnasium aspi rant-leerlingverpleegster worden, een opleiding, die de huishoudschool geeft in samenwerking met de Leldse zie kenhuizen. Duur: twee jaar, waarvan twee keer een half jaar in de prak tijk. Deze opleiding is speciaal in het leven geroepen voor meisjes, die te jong zijn om leerling-verpleegster te worden en die toch die richting uit willen. De directrice raadt meisjes, die GEZINSVERZORGSTERS In samenwerking met Interkerke lijke Gezinszorg tenslotte wordt een opleiding tot gezinsverzorgster gege ven, die anderhalf jaar duurt, waar van een jaar praktijk. Hiervoor moet men in het bezit zijn van een getuig schrift primaire opleiding of een daaraan gelyk te stellen ontwikkeling, liever de vormingsklas te kiezen, om dat dan immers meer mogelijkheden open staan. De minimumleeftijd is negentien jaar. Verder organiseert de Huishoud school naai-, kook- en andere huis houdelijke cursussen (voor bedryfs- meisjes in Sleutelbloem verband) en is er nog een cursus voor serveerster en kamermeisjes in samenwerking met de Stichting Vakonderwijs Horeca. Deze De mogelijkheid bestaat, dat In september aan de huishoud school wordt begonnen met een geheel nieuwe opleiding: de oriëntatieklas, speciaal voor de verzorgende beroepen (oa zie ken verzorgster) Deze oplei dingsvorm staat tussen de vor mingsklas en de scholing tot as sistente in de huishouding. Meisjes, die gezakt zijn voor het mulo-examen of die zijn overge gaan van de derde naar de vier de muloklas of van de tweede naar de derde hbs-klas, kunnen deze opleiding volgen. Een nood zakelijkheidsverklaring voor deze nieuwe oriëntatieklas is aange vraagd b(j het Gemeentebestuur van Leiden. cursus, waarvan er maar enkele in ons land zijn, kan men twee dagen per week van oktober tot maart vol gen. Aan de r.-k. huishoudschool wordt nog een vervolg gegeven op de vor mingsklasse: de opleiding tot huis houdkundige voor inrichtingen en tevens een opleiding voor lerares huishoudelijke vakken (N 12). Aan deze school worden daarentegen geen leerlingverkoopsters of in richting s-assistenten opgeleid. De chr. huishoudschool is nog een baby vergeleken bij de 44-jarige huishoudschool en de 50-jarige r.-k. school. Twee jaar geleden be gon men hier met lessen, te kort nog om vervolgopleidingen te heb ben. Nu lagere school verleden tijd is Voor een ambachtsscholier staan alle inrichtingen van onderwijs-ook Delft open Ieder jaar staan duizenden ouders onder hen ook velen in Leiden en omgeving voor een moeilijk probleem, wanneer voor hun zoon het einde van de lagere school-periode nadert. Dan is veelal het gewichtige tijdstip aangebroken, waarop over het gehele leven van de jongen wordt beslist. Het is daarbij uiteraard een wens van de ouders, dat hun kind in het verdere leven zal slagen. De grote vraag is echter hoe dit te verwezenlijken. Komt bij het verlaten van de la gere school voor de ouders nog niet direct de vraag om de hoek kijken: „wat zal mijn jongen worden?", zij worden daarentegen wel direct ge confronteerd met die andere vraag: „welke opleiding zullen wij voor hem kiezen?" Welke onderwijs-in- richting biedt hem de best moge lijke kansen voor een geslaagde toekomst? Iedere jongen is nu een maal anders geaard, heeft andere capaciteiten en andere zaken, waarin hij belang stelt. De ene jon gen studeert graag en leest veel, de andere experimenteert en knutselt liever. Beide typen kunnen het heel ver brengen als ze WILLEN en een school mogen volgen, die bij hun aard en aanleg past. Indien men de graag studerende en lerende jongen naar een ambachts school stuurt en de andere naar een ulo. lyceum of gymnasium, dan be staat alle kans dat ze beiden misluk ken. In het omgekeerde geval daaren tegen zullen zij zich thuis voelen en hebben ze ln beide gevallen de maar schalkstaf in hun zak. Vele ouders denken er niet aan, dat zowel van het gymnasium, als het lyceum, de h.b.s., de u.l.o. en de am bachtsschool jongens komen, die niets presteren en nooit iets zullen berei ken. Maar daarentegen hebben al deze scholen in de loop der jaren ook men sen afgeleverd, die de hoogste siporten A >y u i van de maatschappelijke ladder heb ben bereikt. Er zijn er velen gestrand omdat ze op de verkeerde school en dit was dan in vele gevallen ijdelheld van de ouders terecht gekomen zijn. Ambacht,.school" oudste van de wereld Waar in deze bijlage vele studie» mogelijkheden de revue passeren, mag daarin die van het lager technisch onderwijs de ambachtsschool ze ker niet ontbreken. Het is de oudste en primitiefste vorm van onderwijs. Reeds in het stenen tijdperk dus in een pre-historische tijd werd men met dit „onderwijs" geconfronteerd. Spreekt niet reeds het oudste en meest gelezen boek ter wereld de bijbel over Tubal-Kaïn, de vader van de smeden, die koper en ijzer bewerk ten? (Genesis 4 22). Terwijl niemand nog dacht aan een lagere- en een uloschool, aan middel baar en hoger technisch onderwijs en men nog vele eeuwen verwijderd was van de oprichting van „Delft", wer den de zonen van Tubal-Kaïn reeds bekwaamd in het ambachtelijk onder wijs. Door de eeuwen heen heeft dit onderwijs zc-h niet alleen weten te handhaven, dooh ook weten uit te breiden, waaraan 'in deze tijd de in dustrialisatie en de mechanisatie niet vreemd zijn. Lager technisch onderwijs populair Een uitbreiding, welke zich ln Lel den o.a. ook manifesteert in een bloed ende ambachtsschool ruim 800 leer lingen bezoeken de dagschool een geheel bezette R.-K. Don Bosco-school en een Christelijke Ambachtsschool, waarvan de aanbesteding volgende maand zal plaats vinden. Vele hon derden leerlingen zullen straks ook op deze school een plaats kunnen vin den. Van onderlinge concurren tien ijd geen sprake. Het lager technisch on derwijs ieder jaar moeten een paar honderd leerlingen worden afgewezen is populair. En dit is te begrijpen aangezien men juist met dit onderwijs „alle kanten uit kan". Voor een leer ling, die de ambachtsschool verlaat, zijn de plaatsingsmogelijkheden legio. Is het niet typerend, dat nu reeds aan alle ambachtsscholieren een goe de betrekking in het bedrijfsleven wordt aangeboden? Velen onder hen bedanken hiervoor, omdat zij door wensen te studeren aan U.T.S., aan H.T.S. en aanTechnische Hoge school te Delft, een studie-inrichting, welke aan begaafde leerlingen van een AAmbachtsschool ook de mogelijk heid tot voortgezette studie biedt. Van 85 naar ruim 270 ambachtsscholen Niet alleen in Leiden, waar straks in drie lagere technische scholen dit on derwijs wordt gegeven, geniet deze op leiding een voortreffelijke reputatie. In ons gehele land heeft het Am- bachtsschoolonderwijs een grote vlucht genomen. Slechts één cijfer om dit te bewijzen: kon men vóór de tweede wereldoorlog in 85 scholen dit onder wijs volgen, thans zijn dit er ruim 270! En ook aan dit aantal is nog geen „halt" toegeroepen. Wel een bewijs, dat vele ouders het ambachtelijke on derwijs voor hun kinderen prefere ren. Technisch onderwijs ook voor Uw zoon. Nu nog theorie, straks met tienduizenden werkers toegepast in de praktijk. Opleiding is algemeen Tensdotte willen wij, na deze lof zang op de Ambachtsschool, nog even terug komen op de mogelijkheden, welke de school biedt. Duidelijk ste<l- len wij voorop, dat de l t s. niet op leidt voor een beroep, zij kan alleen de grondslag leggen voor het werk. dat in een beroep moet worden ver richt. Die grondslag moet bovendien zó algemeen zijn. dat de leerling na het verlaten van de school nog vele mogelijkheden heeft in de keuze van het werk, dat hij wil gaan doen. De Ambachtsschool, waartoe uit sluitend leerlingen worden toegelaten, die het zesde leerjaar van een lagere school hebben doorlopen, leidt in ^en 3-jarige opleiding op voor timmeren, metselen, meubelmaken, schilderen en meta albe werken. Daarnaast is er nog een vierjarige opleiding voor autoher- stellen. f ij nanet aai bewerking en elek trotechniek. Voor alle opleidingen is het eerste algemene leerjaar een voorbereidend jaar, waarna de eieenlijke beroeps keuze plaats vindt. Na deze drie- of vierjarige opleiding zijn er voor de ambachtsscholier vele mogelijkheden. Indien hij. met een voortgezette leer lingenopleiding in het bedrijf en/of avondschool, zich direct een plaats in het bedrijfsleven wenst te veroveren, dan is daartoe de kans. Wenst hij echter zijn studie voort te zetten, dan wordt hem ook deze mogelijkheid, via U.T.S., M.T.S. en Technische Hoge school, geboden, waarmede tevens ge zegd is, dat voor een ambaehtsscho- lier. mits hij weet door te zetten, alle richtingen van onderwijs openstaan. Het inruimen van de linnenkast, (Foto L.D./Holvast) Een vooral bij meisjes zeeri n trek zijnde opleiding is die tot analiste. We kennen in Nederland een ana listen-diploma in verschillende richtin gen, nl. bedrijfsanalist, wetenschappe lijk analist, medisch analist .botanisch analist en zoölogisch analist. Voor de toelating tot een analistenopleiding is een vooropleiding nodig van mulo/A met voldoende cijfers voor algebra en meetkunde. Kandidaten, die niet ln het bezit zijn van dit diploma, dienen eerst gedurende een jaar een z.g. algemene ontwikkelingscursus te volgen. Aan het einde van dit jaar wordt een toela tingsexamen afgenomen door de Cen trale Commissie voor de Analist-exa mens van de Koninklijke Nederland- sche Chemische Vereenlging, gevestigd Lange Voorhout 5 te Den Haag, De schoolopleiding is als volgt: Voor chmeisch analist: Allereerst volgen de leerlingen ongeveer 2 jaar de opleidingsschool, welke besloten wordt met een examen, af te nemen door bovengenoemde Centrale Com missie en waarbij de leerlingen het diploma „leerling analist chemische richting" kunnen verwerven. Hierna volgt verplicht 2 Jaar werken in een erkend laboratorium in loondienst, waarna de studie beëindigd wordt met het examen „Chemisch Analist". Voor medisch analist: De schoolop- leidlngstjjd is ongeveer gelijk aan die voor chemisch analist. Na verwerving van het diploma „Leerling Analist me dische richting" echter, werken de kandidaten nog gedurende 1 jaar in een erkend medisch laboratorium, waarna zij hun einddiploma „Medisch Analist" kunnen behalen. Voor wetenschappelijk analist geldt hetzelfde als voor chemisch analist, terwijl voor botanisch- en zoölogisch analist datgene geldt zoals hierboven voor medisch analist is vermeld. Alleen het laboratorium waar zy werken, moet aangepast en erkend zijn. De plaatsingsmogelijkheden zijn in alle sectoren zeer goed door een gebrek aan personeel. De kosten van de cur sus zijn afhankelijk van de gezinsin komsten; de overheid subsidieert. Erkende opleiders van analisten zijn aangesloten bij de Vereniging van Op leiders voor de Analist-examens van de Kon. Ned. Chem. Ver. Voor adsp. cursisten is een lijst verkrijgbaar by het secretariaat van deze vereniging: v. Rooyenlaan 4 te Groningen. Het te verwerven diploma is algemeen er kend; het examen wordt landeiyk af genomen. Voor h.b.s.-leerlingen ls de opleiding over het algemeen in alle richtingen een Jaar korter. Uitvoerige gegevens over de diverse opleidlngsmogeiykheden. alsmede de exameneisen zyn verkrygbaar by de Centrale Commissie voor de Analist examens van de Kon. Ned. Chem. Ver., waartoe men een bedrag van f0.75 dient te storten op postgirorekening no. 173900 en op het strookje moet vermelden: „Leerling Analist" en de richting die men kiest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19