LEIDSEINSTRUM ENTM AKERSSCHOOL Ieder kind zou eigenlijk 'n advies moeten krijgen harmonieus samengaan van: onderwijs en onderzoek wetenschap en techniek theorie en praktijk De opleiding voor het bloembollenvak r Maar niet iedereen kan worden geholpen Middelbare Tuinbouwschool in Lisse UNIEKE SCHOOL STELT BIJZONDERE EISEN Beroepskeuze: een groeiend probleem K. Heel vaak begint het met een krab beltje Met wat lijntjescijfertjes of zinnetjes op een klein stukje papier. Het is de neerslag van een gedachte. Van een ingeving van een wetenschappelijk onderzoeker. Ergens heeft hij de mogelijkheid ge voeld om door een apparaatje of een instrument zijn werk te vergemakke lijken en de kans op succes te vergroten. Het is soms slechts een vaag idee. Een flard van een gedachte. Maar het laat hem niet los. Hij zou het wel eens willen proberen. Hij zou graag aan de praktijk willen toetsen of die wonderlijke opwelling waardevol was. Meer dan alleen een plannetje. Maar hemzelf ontbreken meestal de begaafdheid, de mogelijkheid of de apparatuur om dat uit te voeren. Om zijn idee gestalte te geven. Waar moet hij dan heen? In Leiden is dat voor de weten schap gelukkig geen probleem. Daar beschikt men over de in ons land en ook ver daarbuiten unieke instelling: De Instru mentmaker sschool. Een wonderlijke schoolvorm, waarin praktijk en theorie, wetenschap en techniek, onder wijs en onderzoek tot zo'n harmonieuze eenheid zijji ver enigd. Een treffend voorbeeld vonden wij in een van de machinebankwerkplaat- sen. Het klinkt misschien simpeler dan het in werkelijkheid was. Het idee kwam van een arts in het Academisch Ziekenhuis. Hij meende, dat het on derzoek van de maag en daardoor het stellen van een diagnose aanzienlijk verèenveudigd zou kunnen worden, waBntef een bepaald instrument ver beterd, ja misschien zelfs vervolmaakt zou kunnen worden. „Ongeveer zó", dacht hiji en hy zette zijn gedachte met enkele weinig vaste lijntjes op papier. Dat papiertje kwam terecht op de tafel van de leraar van de Instrument- makersschool. Hij pleegde overleg, hij piekerde en schetste. Uren, dagen. Nog eens confereren, nog eens denken, nog eens tekenen. Maar langzamerhand kreeg de gedachte van de arts in het hoofd van de leraar op papier vastere vorm. Toen was het moment aangebroken om de leerlingen in te schakelen. Ze begonnen te experimenteren. Te pro beren en te beproeven. Het ging weken zo door. Het gaat nog door. Het kun nen maanden, jaren worden. Vier, vijf, zesmaal, misschien veel meer komt het apparaatje terug. Om bij te stellen, voor aanvullingen of ver beteringen. Zo kón er een apparaatje groeien, dat aan alle eisen voldoet. Dat het medische onderzoek en dus in feite de patient een grote dienst be wijst. Maar het zou ook kunnen van niet Dat is het risico van de we tenschappelijk vorser. datgene, wat nodig is voor dat ene apparaatje. Hij is naar de school in het oude Kamerlingh Onneslaboratorium van de Rijksuniversiteit gekomen om een vak te leren. Een bijzonder vak: laboratorium - technicus, waartoe onderricht wordt gegeven in het precisie-instrument- maken, glasblazen, glasslypen en in het amanuensisvak. Dus mogen er ook bijzondere eisen gesteld worden: een combinatie van intelligentie en hand vaardigheid, die niet zo erg dik ge zaaid is. Hoofd en handen moeten bij hem nauw samenwerken. Alleen dan kan een vruchtbare wisselwerking tus sen wetenschap en vakbekwaamheid tot stand worden gebracht. Toelating Daarom is ook alleen het diploma Ambachtsschool (met wat meer erva ring metaalbewerking» niet voldoende. De kandidaat-leerling zal zich ook moeten onderwerpen aan een toela tingsexamen voor de avondschool van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Want de leer lingen van de Instrumentmakersschool zijn verplicht in de avonduren „Ma thesis" te bezoeken. Allen, zonder uit zondering. Dat is ook de reden, dat ze in Leiden moeten gaan wonen en dat is dan weer de reden, dat dit koste loze onderwijs toch wel eens duur kan zijn. En de leerlingen zullen er zich van bewust moeten zijn, dat zij' niet zo bar veel vrije tijd ter beschikking hebben. Zoals zij zich ook tevoren zullen moe ten realiseren, dat er in het eerste jaar pittig doorzettingsvermogen geëist zal worden. Dan zijn de jongens immers nog niet aan creatieve arbeid toe. Dan staan zij nog in het begin van hun op leiding en bovendien zijn zij verplicht alle voorkomende diensten in het la boratorium te verrichten. Dat kan be tekenen: boodschapjes doen af accu's schoonpoetsen. Niet zo bijster leuk. maar noodzakelijk. En als men het van een andere kan wil bekijken, door de vele contacten ook erg leerzaam, maar dat zullen er niet veel in dat jaar er kennen. Tevreden De Franse diplomaat Francois Poncet heeft eens gezegd: „Een man neemt doorgaans in heel zijn leven maar twee werkelijk belang rijke beslissingen: de keuze van zijn vrouw en die van zijn beroep. Zij zijn beide meesteresse over zijn leven en lang niet altijd zijn vrien dinnen." Over de eerstgenoemde belangrijke beslissing, de keuze van een levenspartner, willen we het op deze plaats niet hebben, wel over de beroepskeuze, waarvan de betekenis door deze „diplomatiek" uitspraak voortreffelijk wordt geïllustreerd. Er zijn jonge mensen, die bij wijze van spreken van meet af aan weten, wat zij willen worden maar dan is het nog de vraag, of zij geschikt zijn voor het baantje, dat zij op het oog hebben. Er zijn jongeren, die helemaal niet weten welke richting zij uit willen. En dan is er nog een groep, die maar geen keus kan maken uit de bonte veelheid van (4300!) beroepen, die onze moderne maatschappij kent. Maar lukt het, dan is iedereen tevre den. Niet in het minst de leerling, die door zijn medewerking niet alleen veel gedaan, maar ook veel geleerd heeft. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat men intussen het routinewerk heeft vergeten. Dat gaat ook door. De jon geman moet meer leren dan alleen De beroepskeuze Is als probleem ge groeid. naarmate het aantal beroepen is toegenomen en elk beroep afzon derlijk hogere eisen is gaan stellen. Gelukkig kennen we tegenwoordig ook instanties, die de jonge vrouw of jon geman, het kind of diens ouders kun nen helpen, wanneer het belangrijke moment om te beslissen is aan ge broken. Dit zijn de „particuliere" be roepskeuzebureaus en de afdelingen beroepskeuzevoorlichting, die verbon- Dat eerste Jaar la vaak het lastigste om door te komen; daarna gaat het door de bekoring van het praktische werk (de theorie is grotendeels aan Mathesis overgelaten) veel gemakkelij ker. Na twee tot drie jaar komt het A-examen (het vroegere „leerling"- examen). Dan nog twee jaar tot het B(gezel)examen. Zeer bekwame leer lingen kunnen na enige Jaren hun krachten aan de praktijk te hebben gegeven dan nog proberen het C- (meester) diploma te bemachtigen. Lange iveg Alles bij elkaar dus een lange, lang niet gemakkelijke en veel opoffering vragende weg. „Als de jongens bij ons van school komen, hebben ze nog niet veel van het leven genoten", merkte een leraar op. Maar aan het einde van die weg lokt toch wel een zekere en bevrediging gevende toekomst. Plaat singsmoeilijkheden zyn er eigenlijk nooit geweest. Zelfs in de beruchte crisisjaren niet. Nagenoeg alle oud- leerlinge zijn goed en volgens hun aan leg terecht gekomen. Door de veelzij digheid konden ze vele richtingen uit en waren zij in staat zich in die rich ting omhoog te werken. Zij hebben zich veelal verzekerd van verantwoor delijke functies in wetenschappelijke en industriële laboratoria. Uit buitenland Derhalve is het gemakkelijk te be grijpen, dat er veel belangstelling be staat voor deze school. En niet alleen in het binnenland 1 Zelfs Amerikaanse jongens hebben er onderwijs gevolgd, omdat zij in hun eigen land zó niet terecht konden. Uiteraard is het leeu wendeel van de leerlingen thans een kleine honderd Nederlands. De groeiende vormgeving van het tech nische onderwijs betekent dus wel degelijk concurrentie voor deze trotse Leidse school. Maar nog steeds over treft het aanbod de vraag. Nog steeds moet bij het toelatingsexamen een se lectie toegepast worden. Het tekent de vitaliteit en tevens de betekenis van deze dit Jaar precies zestigjarige school van de „Vereniging tot Bevordering van de Opleiding tot Instrumentma ker", een nalatenschap van de grote prof. Kamerlingh Onnes, waarvoor de wetenschap hem nu nog dankbaar is. Deze geleerde was het die de op leiding tot instrumentmaker, waar aan hij in zijn laboratorium zoveel aandacht schonk, een vaste finan ciële basis gaf, waardoor de weten schap de laboratoriumtechnici kreeg, die zij goed kon gebruiken, terwijl tevens het werk in ,£ljn" laboratorium de technische steun kreeg, welke het niet kan ontberen. Zo sneed en snijdt het mes aan twee kanten. Al vijftig jaar proberen leraren van de, sinds enkele jaren. Rijksmiddelbare Tuinbouwschool jonge mensen op te leiden voor leidende functies in het bloem bollenvak.. Hieronder verstaat men dan de teelt, handel en export. Daar er dus verschillende kanten aan zitten, zal men een all round opleiding moeten volgen om een leidende functie naar behoren te kunnen bekleden. Duizend mensen kunnen nu zeggen, dat zij deze opleiding hebben genoten. De leraren kunnen met een zekere trots zeggen, dat alle leerlingen na het verlaten van de school een plaats hebben gekregen in het vak. Daarna Hgt het aan de oud-leerlingen zelf of zjj slagen of niet. den zjjn aan de gewestelijke arbeids bureaus in de meeste grote en middel grote steden. Ook het Leidse GAB kent zo'n af deling. De directeur van het bureau en de eerste van de drie beroepskeuze- adviseurs daaraan verbonden, de he ren J. Sjoerds en P. J. Hes, hebben ons wat meer over de taak van deze afdeling, vooral met betrekking tot de jeugd, verteld. De afdeling beroepskeuzevoorlichting helpt zo mogelijk Jong en oud. Zij brengt een beroeps- of een studie advies uit. Dit advies en daarop leg den beide heren wel de nadruk heeft nooit iets te maken met de arbeids marktpolitiek. hangt dus niet af van de vacatures, die bij het arbeidsbureau staan geregistreerd. LIJMEN De beroepskeuze-adviseur gaat als volgt te werk. Hij plaatst als het ware het individu tegenover het beroep en probeert dan beide aan elkaar te lij men. Aan de ene kant moet hij reke ning houden met de mogelijkheden van het individu en aan de andere kant met de beroepseisen. Tevens gaat hjj na, of een bepaald beroep in de toekomst het individu een redelijk be staan zal garanderen, m.a.w. of er „brood" in zit. Zowel de intellectuele aanleg als de psychische geschiktheid van iemand worden in het advies ver disconteerd. Er bestaat ook een klassikaal on derzoek. dat bij de hoogste klassen van lagere scholen wordt toegepast. De klas krijgt dan een schriftelijke test voorgelegd, waarna elke leerling individueel wordt onderzocht. De afdeling beroepskeuzevoorlichting heeft vele taken. Zij brengt „interne" adviezen uit, waarmee andere afdelin gen van het GAB verder kunnen wer ken. Zij helpt sanatorium-patiënten en minder-valide kinderen die beslist voorrang krijgen. De drie Leidse ad viseurs werken verschillende scholen in hun rayon af: en dat rayon is uit gestrekt want het omvat behalve het Leidse agglomeratiegebied ook de werkterreinen van de arbeidsbureaus in Alphen. Lisse en Gouda. Daarnaast brengt zij particuliere adviezen uit. die. afhankelijk van het inkomen. 1 tot 25 gulden kosten. Uitgebreid leerprogramma Het leerprogramma van deze Rijks middelbare Tuinbouwschool moet zeer uitgebreid zijn. Vele van de leerlingen willen reiziger of vertegenwoordiger worden en daarvoor moeten ziji zeer veel weten. Sinds vier jaar worden hen de beginselen van de verkooptechniek en psychologie bijgebracht. Maar wat zou deze kennis zijn zonder een gede gen vakkennis? De reiziger moet we ten hoe men bloembollen moet telen om er over te kunnen praten en daar over advies te kunnen geven. Maar evengoed moet hij weten hoe ze ge broeid moeten worden, want vele klan ten forceren deze gewassen. Het is een kunstmatige ingreep in een natuurlijke groei. Fouten veroorzaken altijd uit val. Daar de klant altijd de neiging heeft om de fout aan de leverancier toe te schuiven, „de bollen deugden niet" moet hij met argumenten kun nen worden overtuigd van zijn onge lijk en moet hem kunnen worden aan getoond, wat er verkeerd is gedaan. Zo'n reiziger is niet het gehele jaar op pad en zal zich zeker zes maanden of minder in het bedrijf nuttig moeten maken. Het ligt dan eigenlijk wel aan het karakter en de kennis van de man. wat hij gaat doen. De besten bereiken ook „thuis" eert functie in de top. En dat kan. want de administratieve be sognes hebben zij ook op deze school onderwezen gekregen. Dat zijn dan boekhouden, economie, administratie, handelstalen en correspondentie en nog een aantal onderdelen voeren zij na het verlaten van de school mee. Ook praktijk Iedere leerling van de Instru mentmakersschool krijgt in zijn opleiding te maken met het glas blazen. Een fascinerend werkje. Boeiend is het spel, dat een van de assistenten speelt met vlam en vorm. Een van de leerlingen kijkt vol belangstelling toe. Een ander kijkt steels naar de fotograaf. Die vertegenwoordigt voor hem het ongewone. Dat trekt nog meer. (Foto LD./Holvast) WACHTLIJST Iedereen kan naar het GAB in Lei den stappen voor een advies voor zijn kind. Maar of hij gauw geholpen zal worden, is een tweede, want de wacht lijst is lang! Ontstellend lang soms zelfs. „Ouders komen altijd tegen de tijd, dat zij moeten kiezen", ver telt de heer Hes. „De maanden april en mei zijn iets wanhopigs. Dan ko men ze in drommen opzetten. Komt men enkele maanden eerder, dan kan men misschien iets vlotter geholpen worden". Misschien! En hiermee komen we automatisch bij een belangrijk punt. Want hoewel de heren Sjoerds en Hes ervan overtuigd zijn, dat eigenlijk elk kind geadviseerd zou moeten worden, hopen zij van harte dat nu niet alle ouders in hun gebied met hun kinde ren naar het GAB komen! Want de af deling beroepskeuzevoorlichting is nu reeds zo overstelpt met werk, dat zy vele aanvragen van scholen en andere Instellingen moet afwijzen. Mensen, die niet op een kantoorstoel kunnen zitten en zich liever bezig houden met de teelt en de behandeling van de bollen voor de vele doeleinden kunnen die kant ook op. Iedere leer ling moet namelijk in de drie jaar, Waarom er zo weinig beroepskeuze adviseurs zijn en hun aantal neemt eerder af dan toe kan eenvoudig worden verklaard. De selectie voor de speciale opleiding, die men ervoor moet volgen, is streng: de studie duurt lang en het salaris is geen aanmoediging voor hen, die het eventueel zouden willen worden. Daarom kan dit, wat een lang ver haal had kunnen worden, beter kort blijven. Nog meer woorden over de voordelen van beroepskeuze-voorlich ting zouden waarschijnlijk bij nog meer mensen dan nu het geval is het verlangen wekken naar het GAB of een particulier bureau te stappen. En dat zou alleen maar betekenen, dat zoveel mensen méér teleurgesteld zou den moeten worden Het knelpunt zit niet bij het GAB en evenmin in Leiden. In Ne derland kan van alle kinderen, die adviezen zouden moeten hebben, slechts 20 procent worden gehol pen door de arbeidsbureaus en de particuliere beroepskeuzebureaus tezamen TE WEINIG ADVISEURS De oorzaak: er zijn te weinig be roepskeuze-adviseurs. „Als er meer be roepskeuze-adviseurs waren, zouden ze direct worden geplaatst", zegt de heer Sjoerds. De heer Hes voegt eraan toe. dat er in het Leidse gebied alleen al wat de lagere schooljeugd betrekt, werk zou zijn voor een dozijn advi seurs! dat hij deze school bezoekt, enkele maanden per jaar „praktijk" doen. Ze hebben daarvoor de tijd van onge® veer 1 april tot half september. Als ze weer op school komen, moeten ze rapporten samenstellen over hun waarnemingen en hun werk. Hoewel dus de meeste leerlingen de handelskant op gaan, is deze school opzettelijk geen handelsschool gewor den. De beschrijving van de taak van de reiziger duidt er al op, dat men alleen met een handelsopleiding nog niet veel zal opschieten, omdat men veel van de teelt moet weten. Dit impliceert dus ook, dat afgestu deerden zelfstandig een kwekerij kun nen beginnen of, in de grootste zaken, een plaats kunnen vinden als cultuur chef. Deze mogelijkheden zijn niet zo groot. De laatste jaren is een oud leerling van de RMTS ook gerechtigd om bloembollen te gaan broeien. Als zelfstandig ondernemer. Ideaal: eigen exportzaak En dan is men ook theoretisch klaar voor het ideaal van velen: een eigen exportzaak. Opmerkelijk aan deze school ls het onderwys in wellevendheid en voor hen. die dat wensen, maatschappijleer. Deze „vakken" zijn op verzoek van de praktyk, ingesteld. Het is de bedoe ling de jongelui te wijzen op het Juiste gedrag op reis en tijdens het verblijf in het buitenland. Ze zullen dan niet zo vreemd staan tegenover „de wereld" als ze op eigen benen moeten gaan staan. Ze zullen zich daardoor ook zekerder voelen. Aangezien dit een middelbare school is. worden bepaalde eisen voor de toe lating gesteld. Zij die Mulo A of een gelijkwaardig diploma hebben, moeten slechts toelatingsexamen afleggen in de bloembollenteelt. Zij, die dit niet hebben, zullen dus wel wat moeten blokken om dit examen te doorstaan. Is men al een jaar praktisch werkzaam geweest in het bloembollenvak, dan behoeft men geen toelatingsexamen af te leggen. Leerlingen van de lagere tuinbouwscholen, zoals die van Hille- gom. Noordwijkerhout en Rijnsburg, moeten ook zo'n examen afleggen, ten zij de directeur van de school dit niet noodzakelyk acht. De samenstelling van de groep nieu we leerlingen maakt ook dat de zes vreemde talen, die daar worden on derwezen op twee manieren worden ge doceerd. Er is een eenvoudige cursus en een voor gevorderden. Duits en En gels zijn verplichte vakken. Frans, Zweeds en Spaans zijn facultatief. Ne derlands is óók een vak, dat verplicht is. Het schoolgeld ls laag, f30,per cursusjaar; er komen nog f20.— voor de verplichte excursies bij en f 5, voor ieder niet verplicht vak. Eigen aardig ls. dat vele leerlingen vooral die „mulo" hebben, de cursussen Frans volgen. Zweeds is begrypelyk, want vele zaken handelen op Zweden. De animo voor het Spaans is niet bijzon der groot. Deze taal wordt hoofdzake lijk geleerd door jongelui, die weten waar ze terecht komen. Het heeft lang geduurd voordat deze theoretische opleiding door het gehele bloembollenvak als noodzakelyk werd geaccepteerd. Men weet nu, dat alles zeer gecompliceerd is geworden en daarbij komt ook de drang van alle vaders, dat de zoon toch wel wat meer dient te weten dan toen zjj begonnen en met veel vallen en opstaan het vak hebben moeten leren. Men begrijpt, dat het volgen van deze Middelbare Tuinbouwschool een goede basis geeft, waarvan de jongelieden in de praktijk zeer veel nut kunnen hebben.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17