SCHIPPERS BIJ DE VLEET Verpleegster, liet edelste beroep, wordt door te weinigen gekozen Helaas nog altijd niet genoeg Unieke cursus Katwijkse visserijschool biedt vele (onbekende) mogelijkheden In de voetstappen van Florence Nightingale Het edelste beroep, dat meisjes van tegen de twintig lentes, die de verfoeide, maar toch dierbare schoolbanken de rug toekeren, zich kunnen kiezen, is dat van verpleegster. Om dat te worden, om zich te ontwikkelen tot een draagster van HefdevoJle zorg voor zorg en liefde behoevende medemensen, zal dat meisje wéééér moeten leren, zelfs ook ,,in de bank" zitten. En dat meisje zal zich moeten neerleggen bij het feit, dat zij weHicbt jarenlang minder verdient dan een klassegenootje, dat op een of andere wijze m het zakenleven terecht gekomen is. Maar de ervaring heeft geleerd, dat de voldoening over het werk in het persoonlijk leven meestal een grotere rol speelt dan de inhoud van het aalarie-zakje. Verpleegster zijn betekent uitleven van de persoonlijkheid, mens zifn ki plaats van het nummer, dat zovelen worden. van mens tot mens verzwakt te zijn, ten tweede is de maatschappelijke waardering van de verpleegster ach tergebleven bij het gewicht van haar taalf. In dit laatste opzicht is een kente ring merkbaar. De laatste jaren zijn ernstige pogingen in het werk gesteld om de materiële omstandigheden van de verpleegsters sterk te verbeteren en daarmede de aantrekkelijkheid van het beroep te verhogen. Welke zijn de vooruitzichten thans voor een meisje, dat zich althans de eerste jaren de verpleging tot taak neemt? Drie joor Leerling-verpleegsters moeten in het Leids Academisch Ziekenhuis, een van de grote opleidingscentra, een proef tijd van vier maanden doormaken, be staande uit theoretische en praktische lessen, tijdens welke zij nog niet in de verpleging ingeschakeld worden. Om voor deze opleiding in aanmerking te komen, moeten zij bij voorkeur min stens de mulo, liever nog h.b.s. of gymnasium doorlopen hebben. In deze proeftijd worden vakken ge doceerd als verpleegkunde, verbandleer, ethiek der ziekenverpleging, anatomie en fysiologie, koken, gymnastiek, na tuur- en scheikunde, muziekkennis, ziekteleer, hygiëne, kunstgeschiedenis en andere op het eerste gezicht niet ter zake doende onderwerpen. Op het eer ste gezicht: want de verpleging eist tegenwoordig een basiskennis op zo vele gebieden, dat men eigenlijk een algemene ontwikkeling als eis zou moe ten stellen, die door geen enkele school op middelbaar niveau kan worden ge geven. Aan het einde van deze „proeftijd", die de toekomstige aspirant-verpleeg sters alleen zaterdagmiddag en zondag vrij laat, wordt de kandidaten mede gedeeld of zij geschikt worden geacht voor de eigenlijke opleiding. De opleiding tot het verpleegsters diploma A (d.w.z. de algemene zieken verpleging) duurt daarna drie jaar. De leerling-verpleegster komt in die tjjd op vele afdelingen te werken, waar door zij de mogelijkheid krjjgt zich een oordeel te vormen over haar mogelijk heden tot specialisatie. Er worden tussentijds in deze drie jaar examens afgenomen en proeven afgelegd, waardoor de leerkrachten zich een oordeel kunnen vormen over de kwaliteiten van de toekomstige ver pleegster. Worden deze „horden" met goed gevolg genomen, dan kan zij zich verpleegster (een wettelijk beschermde titel) noemen en uniform en insigne dragen, die bij deze titel behoren. Specialisatie Na dit algemene diploma kunnen de verpleegsters zich nog specialiseren in verschillende richtingen. Om er enkele te noemenspecialiste voor röntgen- of operatiekamer, schoolverpleegster, boot- zuster, fabrieksverpleegster, maatschap pelijk werkster, wijkzuster, docente in een ziekenhuis, leidster van een kraam- centrum, hoofdverpleegster, verpleeg ster in een psychiatrische inrichting of vele mogelijkheden in andere richting. Tijdens de opleiding wonen de leer lingverpleegsters in het Academisch Ziekenhuis te Leiden in het ziekenhuis zelf. Ais verpleegster hebben zij de keuze tussen intern wonen (in werke lijk charmante eigen vertrekken) of wonen in de stad. Er zijn centrale voor zieningen als een conversatiezaal of ge meenschappelijk woonvertrek met radio, televisie etc., sportclubs, toneelvereni ging, personeelsavonden en dergelijke. Deze staan ten dienste van de ver pleegsters evengoed als van de leer ling-verpleegsters. Er bestaan plannen voor de bouw van een nieuw zusterhuis met 300 bed den, omdat het verpleegsterskorps van het Academisch Ziekenhuis in de komende decennia sterk zal moeten worden uitgebreid. Vraag steeds groter Het Leids Academisch Ziekenhuis telt op het ogenblik tussen de 400 en 500 verpleegsters, maar er zouden er nog zeker 100 bij kunnen, «onder dat men met een teveel aan personeel op dit gebied te kampen zou krijgen! En dev raag wordt steeds groter In de eerste plaats groeit de behoefte aan verpleegsters doordat de artsen door hun sterke specialisatie en toe vloed van patiënten veel meer dan vroeger aan de verpleegsters moeten overlaten; in de tweede plaats is ge bleken dat in het verleden de eisen ten aanzien van de omvang van het ver pleegsterskorps te laag gesteld zijn. En in de derde plaats heeft de speciali satie der medische wetenschap een steeds grotere behoefte aan gespeciali seerde verpleegsters opgeroepen. Verdiensten De arbeidsvoorwaarden zijn naar de huidige normen berekend bepaald niet zo aantrekkelijk, dat zij een toe loop tot dit beroep stimuleren wanneer men de zwaarte van het werk in aan merking neemt. Dat is misschien wel Juist. Dit beroep doet fomdat het woord beroep hier het meest toepasse lijk is van alle maatschappelijke werk zaamheden) een beroep op de mense lijkheid, niet op het eigenbelang. 'Maar toch: in de laatste Jaren zijn er zodanige verbeteringen in de om standigheden der verpleegsters in het leven geroepen, dat salarissen zonder schroom vermeld kunnen worden. Leerlingverpleegsters die haar oplei ding in het Leids Academisch Zieken huis krijgen, ontvangen in het eerste jaar bruto bijna 110 gulden, In het tweede jaar ruim 125 gulden en In het derde jaar bijna 150 gulden per maand boven inwoning, kost en bewassing, ter wijl bovendien tweemaal per maand de retour-reiskosten naar huis worden vergoed. Verpleegsters-salari^en variëren van ruim 350 tot bijna 510 gulden per maand ondre aftrek van ruim 110 gul den per maand voor inwoning, kost en bewassing. Bovendien bestaat de mogelijkheid van hogere salariëring in verband met specialisatie. Andere opleidingen Een belangrijke nevenfunctie naast het verpleegstersberoep is de plaats van ziekenverzorgster, waarvoor een kortere opleiding bestaat die niet de algemene verpleegstersbevoegdheid geeft, doch wel werk van deze aard mogelijk maakt. Hiervoor is een lagere vooropleidlnf vereist, terwijl de zelfopleiding kortere tijd vergt. De ziekenverzorgsters zullen echter steeds onder toezicht en in tegenwoordigheid van hoger gekwalifi- ceerden moeten werken. Bovendien bestaat voor meisjes van 16 of 17 jaar in het Academisch Zie kenhuis gelegenheid om een cursus als aspirant-leerling-verpleegster te vol gen. De eigenlijke verpleegsterscursus heeft namelijk een minimum leeftijds grens van 18 jaar. Zij die deze aspirant cursus volgen krijgen naderhand een enigszins verkorte verpleegstersoplei ding. Deze aspirantcursus wordt gege ven in samenwerking met de huishoud school aan het Rapenburg. Ook zijn er opleidingen tot zieken broeder, waarnaar echter minder vraag bestaat dan het aantal gegadigden Andere interessante beroepen, waar voor opleidingen in het Academisch Ziekenhuis worden verzorgd zijn bij voorbeeld analiste, heilgymnaste, rönt- genlaborante en andere zeer gespeciali seerde beroepen, welke in het medische vlak liggen. Over al deze opleidingen worden op verzoek inlichtingen ver strekt door de adjunct-directrice van het ziekenhuis. Volledigheidshalve zij meegedeeld, dat verpleegstersopleidingen ook be staan aan de andere ziekenhuizen, zo als het Diaconessenhuis en het Sint- Elizabethzlekenhuis. Lege bedelen Een eeuw geleden was dat nog niet zo. Florence Nightingale trok als een ling naar de Krim in de Engels-Rus sische oorlog, en legde daar ongeveer honderd jaar geleden de grondslag voor het beroep van verpleegster in de moderne zin van het woord. Zy is de voorloopster geweest van de ontelbare duizenden verpleegsters, die thans in ziekenhuizen, bij wijkcentra, als assistente, als maatschappelijk werkster haar taak vervullen over de gehele wereld. Maar het zijn er te weinig, ondanks die duizendtallen. In vrijwel alle ziekenhuizen in ons land staan er bedden leeg, terwijl patiënten op opname wachten, omdat er niet voldoende verplegend personeel is. Dit tekort aan verpleegsters is een gevolg van de samenloop van twee omstandigheden: ten eerste schijnt het idealisme van de jongeren in hun plicht Een van de vele cursussen, die men op de Katwykse visserjjschool kan volgen is de kuipercursus. Een curffus, die volgens de dircteur, de heer Tarkevisser, uniek Is in de wereld, 't Vak is aan het uitsterven, maar de cursus bestaat nog steeds en werpt nog altyd z'n vruchten af. Want als er op zee een vat stuk gaat. dan weten degenen, die de cursus hebben gevolgd tenminste hoe ze zo n vat moeten repareren. Hetgeen niet zo eenvoudig is als men wel zou denken. Dat het vak uitsterft, blijkt wel uit het geringe aantal deelnemers, dat jaarlijks na deze cursus te hebben doorlopen een diploma haalt. Het zijn er zo n 7 of 8. De Visserij school in Katwijk. (Foto L D Jaap van Duyn. Katwljk-Z.) Dc visserijschool in Katwijk, waarvan de heer C. Varkevisser directeur is, is historisch gegroeid. In de jaren '60 en '70 in de vorige eeuw waren de bom- en loggerschippers het er al over eens, dat onderwijs op nautisch gebied noodzakelijk was. Er werd dan ook een hoofdonderwijzer, die veel van zeevaartkunde afwist, bereid gevonden de vissers te leren een goede koers te varen. Dit resulteerde in een volledige opleiding voor schippers en stuurlieden, die aanvankelijk zelfs examen in Katwijk deden, terwijl later Den Haag dit recht voor zich opeiste. Thans belasten oud-kapiteins ter koopvaardij zich met het afnemen van derge lijke examens. In de jaren '20 begon men in Katwjjk ook met de opleiding voor motordryvers, hetgeen een gevolg was van de gevorderde techniek. De altyd voortschrijdende techniek was er dan ook de oorzaak van, dat er in 1930 ook een cursus kon worden gevolgd voor radiotelefonist. Een cursus, die schippers of stuurlieden eigenlijk wel móeten volgen, omdat zij zonder een dergelijk diploma geen ge bruik van de radio-telefonie, die in deze tijd onontbeerlijk is geworden, mogen maken. De installatie wordt anders verzegeld. Het aantal navigatiemiddelen breidt zich uit. Nog een winter wachten en ook de Katwijkse vis serijschool zal een cursus moderne navigatiemiddelen op haar pro gramma hebben staan, hetgeen in het kader van de onderwijsvernieu wing van deze voor de vissers zo belangrijke school geschiedt. Dat de cursussen goed worden be zocht (dit gebeurt in de tijd van de zo genaamde behouden teelt) blijkt wel uit het feit, dat erj aarlijks zo'n 30 schip pers en stuurlieden door de Katwijkse school worden afgeleverd, alsmede een 30 tot 40 motordrijvers. Hard werken Dat de aanstaande schippers en stuurlieden hard moeten werken ge durende de wintermaanden, blijkt wel uit het grote aantal lesuren, dat er dan wekelijks wordt gegeven. Voor het eerste gedeelte van het examen moet 40 lesuren per week worden gewerkt, voor het tweede gedeelte 30 en voor het laatste 20. Wat moeten de stuurlieden en schip pers allemaal weten en kennen? In het kort gezegd heel veel. En wel: zee vaartkunde, zeemanschap, kennis van instrumenten, praktische werkzaam heden, zoals knopen splitsen, vis fileren roeien, maar ook scheepswerktuigkun- de, rekenen, Nederlandse taal, kaart- navigatie en E.H.B.O. LEERLINGENSTELSEL Het zou nuttig zijn fels de col lectieve arbeidsovereenkomsten in het visserijbedrijf zo zouden worden gewijzigd, dat jongens aan boord een voortgezette op leiding zouden kunnen volgen in aansluiting op hetgeen ze op de visserijschool hebben geleerd. Dit zou een heel wat prettiger sfeer scheppen dan totnutoe het geval is. Nu immers worden zij min of meer als volwaardige arbeidskrachten beschouwd als ze eenmaal de visserijschool hebben doorlopen. Zy zouden dan ook ,4n hun leerlingentijd op zee" onder toezicht van de visserijschool moeten blijven. De visserij zou hiermee in haar ge heel worden gediend. Als de jon gens bovendien gedurende hun leerlingentijd aan boord ook nog een vergoeding zouden ontvan gen, zou dit waarschijnlijk bij dragen tot meer animo onder de jongens om te gaan varen. SPECULATIE Omdat er een schreeuwend tekort is aan goede vissers, is de visserijschool in Katwijk er uiteraard bijzonder op ge brand zo veel mogelijk leer lingen aan te trekken. Bij de wervingscampagne, die op bescheiden schaal op touw is gezet, wordt gespeculeerd op het zeemansbloed, dat nog steeds in onze aderen behoort te vloeien. Gespeculeerd wordt ook op de wens van menige Hollandse jongen om het zeegat uit te trekken. En waar kun je dan beter te recht dan bij de visserij, meent men op de Katwijkse visserijschool. Daar verdien je tenminste een prestatie- loon. Want hoe hoger de be somming, des te meer je ver dient. En dat is aan de wal beslist niet altijd het geval. Flink aanpakken Een motordrijver moet echter ook heel wat in zijn mars hebben. Daarom moet ook hy. die dat wil worden, flink aanpakken. Natuurkunde, werktuigkun de, motorkennis, vijlen, werken aan de draaibank, solderen, Nederlandse taal, rekenen en E.H.B.O., van al deze vak ken moet hij heel veel afweten. Vanzelfsprekend, dat er naar motor dryvers, die op de Katwykse visserij school les hebben gehad, ook vraag is ln het bedrijfsleven op de wal. Logisch ook, dat schippers en stuurlieden ook kansen hebben bij de kustvaart. Maar dat is beslist niet de bedoe ling van de opleiding, die zij op de Katwykse visserijschool volgen. Het gebeurt gelukkig dan ook niet veel. dat dergelijke voor de visserij zo waardevolle mensen voor deze voor onze welvaart eveneens heel be langrijke bedrijfstak verloren gaan. De reders zouden dit naar alle waarschijnlijkheid niet prettig vin den. want er is toch al zo'n groot tekort aan vissers en elk jaar op nieuw is het weer een heel pro bleem om onze nationale vissers vloot bemand te krijgen. Vooral de drijfnetvloot, die nu eenmaal niet zo modern is uitgerust als de trei- lervloot. Tegenwoordig worden er op de Kat wijkse school ook cursussen voor kleine Jongens gegeven, die nog te jong zijn om te mogen varen. Het is een vol ledige dogcursus, die 25 jaar in be slag neemt. Op deze cursus leren de jongens deb eginselen van hetgeen de aanstaande schippers en stuurlieden te verwerken krijgen. Ook voor koks Het ligt in de bedoeling binnen kort ook een cursus voor koks op vissersschepen te beginnen. Goe de koks zijn aan boord van vis sersschepen namelijk j>ijzonder be langrijk. hetgeen men wel zal be grijpen als men weet. dat het leven van een visser nog steeds hard is. al leven we niet meer in de tijd van Heyermans ..Op Hoop van Zegen"

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15