Laatste nieuws Geen ijsbaan op de Ezels weide J. Oosterling verongelukte bij Lissabon STADSNIEUWS Ernstig ongeluk in Alphen GELIJKE RECHTENVOOR DE OOSTDUITSE VROUW WOENSDAG 31 MEI 1%1 Raad Warmond vergaderde Onder voorzitterschap van de burge meester kwam de raad van Warmond in openbare vergadering byeen. Afwe zig waren met kennisgeving mevrouw C. Meskers-Hendriks, wethouder J. Dek ker en de heer W. K. Heijl. Mededeling werd gedaan, dat G.S. het garantiebe- sluit betreffende de elektriciteitslevering aan zomerhuisjes en woonschepen ge legen in de Sprietlaeck en de Leede voor kennisgeving hebben aangenomen en dat zü eventueel tegen de uit deze ga rantie voor de gemeente voortvloeiende uitgaaf geen bezwaar zullen maken. De heer Weijers informeerde, of het al bekend is wat de financiële gevolgen voor de gemeente zullen zijn. De voorzit ter zal de raad in de volgende vergade ring hiervan op de hoogte stellen. Mede deling werd gedaan dat het aan de ge meente voor 1961 toegewezen woning wetcontingent met 4 woningen is ver hoogd. De heer Van de Kroft ziet in deze toewijzing een afronding van het plan „Meerrust". De heer Van Vliet heeft de hoop, dat de daar te bouwen woningen als woningwetwoningen kun nen worden uitgevoerd, waardoor het aantal woningwetwoningen voor dit jaar op 15 zal kunnen worden gebracht. In verband met het voorstel van B. en W. om te overwegen de huur van het ge meentelijk sportterrein te verhogen met 15.%, deelt de heer Van Vliet mede dat zuiver zakelijk bezien een verhoging van de huur zou moeten plaats vinden. De vraag is echter of deze huurverhoging de vereniging „Warmunda" zal kunnen dragen. Zou zulks niet. het geval zijn, dan zou er een subsidieverhoging moe ten plaats vinden dus waarom in dit geval dan huurverhoging. Hij zou in overweging willen geven te onderzoeken of huurverhoging mogelijk is. Is dit niet mogelijk dan moeten wij deze ook niet toepassen. Gedeputeerde Staten zullen van deze zaak geen prestige kwestie ma ken gezien het geringe bedrag dat hier mee gemoeid is. De heer Van der Kroft wijst er op, dat- in het verleden geble ken is dat bij een huurverhoging War munda in financiële moeilijkheden zou geraken. Is dit nog het geval dan is hij er tegen. In deze aangelegenheid heeft ook de overheid een belangrijke taak. De heer Willemsen wil vaststellen, dat onder alle omstandigheden het de plicht van de overheid is het sportpark in stand te houden, maar daar tegenover staat dat niet meer subsidie moet wor den verstrekt als strikt noodzakelijk is, omdat het particulier initiatief moet do mineren en men niet altijd tegen de overheid moet aanleunen. Hij ziet daar om met belangstelling de door Warmun da te verstrekken cijfers tegemoet. De heer Weijers vraagt zich met verwonde ring af, waarom G.S. de gemeente at tenderen op een huurverhoging. Als hij eens kfjkt naar de gemeente Leiden waar de sportvelden met grote verliezen werken, vraagt hij zich af, waarom hier op zo'n luttel bedrag gevallen wordt. De heer Van Bladel zou zich met de voor gestelde verhoging kunnen verenigingen mits de financiële toestand van de ver eniging zulks toelaat. De voorzitter meent te mogen vaststellen, dat de raad in het algemeen niet veel voelt voor een huurverhoging. De huur bedraagt thans f 1000 per jaar, maar bij dit be drag zou kunnen worden opgeteld dat zou moeten worden uitgegeven, indien de leden van Warmunda niet belang loos zelf vele werkzaamheden aan het sportveld verrichten. Bij een huurverho ging zou te overwegen zijn of Warmun da dit niet voor een gedeelte zou kun nen verhalen op de onderhuurder i.e. de korfbalvereniging. Na nog enige be spreking werd besloten eerst eens na te gaan hoe de financiële toestand van „Warmunda" is. den geleden opnieuw werd vastgesteld en nu moeten er volgens G.S. weer wij zigingen worden aangebracht en wel van zo'n ondergeschikte aard. dat men zich afvraagt, of dit nu niet gezocht is. Het financiële resultaat van deze wij ziging is bovendien zo gering, dat het de moeite niet loont. Als onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand werden benoemd de heren J. H. Th. Tijdhoff en P. J. N. Booij. Goedge keurd werd het voorstel van B. en W. tot wijziging van de winkelsluitingswet. Mede werd uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. tot het vo teren van een krediet voor de verbou wing en verbetering noodzakelijk was waardoor de woning meer geriefelijker wordt. Nagegaan zal worden of de huur der van deze woning een bijdrage moet verlenen in de kosten van verbetering door middel van een kleine huurverho ging. Uitvoerig stond men stil bij het voorstel van B. en W. tot invoering van een woonforensenbelasting. Besloten werd om bij de Kroon bezwa ren in te dienen tegen het door de Provincièle Staten van Zuid-Holland vastgestelde'streekplan bollengebied. Tot slot ging men in geheime zitting. Geen veldijsbacin Uitvoerig werd gediscussieerd over de mogelijkheid om op de zg. Ezelsweide een veldijsbaan aan te leggen. Aange zien echter de pachtster van deze weide niet bereid is om dit perceel gedurende de wintermaanden voor het gebruik als veldijsbaan af te staan kan aan dit voornemen geen uitvoering worden ge geven. De heer Van Vliet wijst er op dat thans weer duidelijk is gebleken hoe dringend nodig het is dat daar ter plaatse een uitbreidingsplan komt waar in met nog meer wensen rekening kan worden gehouden. De heer Groenendijk vraagt, of er geen tussen oplossing mogelijk is, zulks in overleg met de Grond Mij. Hij zou het Instituut voor Stad en Landschap er op willen wijzen wat in de raad in dit opzicht leeft. De voor zitter zegt dat aan genoemd instituut reeds opdracht is verstrekt tot het ma ken van een uitbreidingsplan ter plaat se en zal nog eens nagaan of in deze opdracht rekening is gehouden met de wensen die door de raad naar voren zijn gebracht. Goedgevonden werd dat Noordwijk zal toetreden tot het regio naal woonwagenkamp te Leiden, waar toe ook de toestemming van deze ge meente vereist is. Bij het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van haven en kadegelden wees de heer van Vliet er op dat deze verordening pas drie maan- LEIDERDORP DUIVENSPORT „De RUnklievers" Wedvlucht vanaf Corbeil (420 km.). In concours 217 dui ven. Gelost om 6 uur. Windstil. Aan komst eerste vogel 12.16.40 uur. Uitslag: J. v. d. Wal, F. Wassenburg 2, Gebr. Kok 3, N. Hoogervorst 4-8, J. Ze venhoven 5, H. B. Bonneur 6-9, A. van Hemert 7, Gebr. v. d. Luijt 10. OECSTGEEST Ouderavond Terweeschool In de gymnastiekzaal van de Terwee school werd gisteren een ouderavond ge houden, waarvan het programma uit sluitend door leerlingen werd verzorgd. De voorzitter van de oudercommissie, dr. D. Ruiter, sprak zijn voldoening uit over de grote belangstelling en verwel komde o.m. de wethouder van Onder wijs, de heer M. v. d. Vest en de gemeen tesecretaris, de heer Jac. de Visser. Dr. Ruiter herinnerde aan de goede sportprestaties van de leerlingen, vooral op gebied van korfbal, voetbal en atle tiek. Onder de titel ..de school had een voorspoedig jaar" gaven Bela Bércy en Thea Huising op rijm een overzicht van de voornaamste schoolgebeurtenissen. Met een aantrekkelijke vrijmoedigheid voerden leerlingen uit de derde-klas een toneelstukje op „Nog goed afgelopen". Hierna kwamen leerlingen uit de zes deklas op het toneel met dwarsfluit en blokfluit. Vervolgens werd er gezongen o.l.v. het hoofd der school, de heer J. W. van Leeuwen. Er werd helder, fris en zui ver gezongen o.m. een Frans volksliedje, een Hollands fluitliedje, een canon en het bekende Dona nobis pacem. Voor deze vocale prestaties mochten de kin deren een hartelijk applaus ontvangen. „Het hemd van een gelukkig mens" was het toneelstukje dat werd opgevoerd door de vierderklassers. Het werd op merkelijk goed gespeeld. Het bleek, dat er maar weinig gelukkige mensen te vin den waren. De enige die tenslotte gevon den werd, was een arme landloper, zo arm evenwel dat hij geen hemd bezat. Na dank te hebben gebracht aan leer lingen en leerkrachten, herdacht dr. Rui ter de oud-voorzitter der oudercommissie, wijlen dr. Simon Thomas. In de hal en gangen waren er werk stukjes van de leerlingen tentoongesteld, die met veel interesse werden bezichtigd. Huwelijk en gezinsvorming Gisteravond hield de Ned. Vrouwen bond de laatste ledenvergadering van dit seisoen onder leiding van mevrouw J. C. K. van Veen-den Ouden. Dokter E. E. v.d. Laan. arts te Rijns burg sprak op deze bijeenkomst over „Huwelijk en Gezinsvorming". Spreker ving zijn betoog aan met te wijzen op het huwelijk als goddelijke instelling: Genesis 1 spreekt van een twee-eenheid, met de opdracht- „weest vruchtbaar en vervult de aarde". Deze opdracht was tevens een zegen, doch geen gebod-zonder-meer. Voor de men geschapen met rede en verstand bete kent dit dat hij eigen verantwoorde lijkheid draagt en normbesef moet heb ben. Hierdoor zullen er voor ieder huwe lijk andere overwegingen gelden om tot een juiste en verantwoorde gezinsvor ming te komen. Men stelle niet een maximum, maar een optimum in bid den en liefdevol overleg tussen man en vrouw. Dokter van der Laan beantwoordde na de pauze verschillende vragen, daar na eindigde hij met gebed. Op 11 september hoopt men weer bij een te komen. Op het programma staat dan het onderwerp „Adoptie", waar over zal spreken mevrouw Van Beest-Van Wijland uit- Nijkerk, presidente van het gewest Gelderland der N.C.V.B. VOORSCHOTEN P.V. „De Zwaluw" De Postduiververeniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil, afstand plm. 415.500 km. Gelost om 6 uur met windstil weer. Aan komst eerste prijsduif 12.15.32 uur, snel heid 1106,43 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 12.57.57 uur, snel heid 996.99 meter per minuut. Uitslagen: F. C. van Heusden 1; C. v. d. Meer 2; J. P. v .d. Assem 3, 4, 7; P. N. van Wissen 5, 6; A. de Graaf 8; E. v. d. Loo 9; Fr. Hendriks 10. Burgerlijke Stand Geboren: IJsbrand J.. zn van J. L. Berg man en C. J. Wleringa; Marcel, zn van I. A. Delmeer en A. M. de Jong; Roseline M. A., dr van A. J. M. van der Voort en J. M. Ghuysen; Hugo, zn van G. P. Schelle- vis en Th. de Ruijter; Monique H. M., dr van J. N. Mooijekind en J. G. van der Weijden. Overleden: I. Rijnsburger. 81 Jaar. wed. van H. A. van Egmond; M. de Jeu. 76 Jaar echtgen. van G. van de Nieuwendijk. WASSENAAR Op verjaardag van vader Het bericht over de vliegramp bU Lissabon, waarbij o.a. de 28-jarige Ja cob Oosterling, een van de leden van de bemanning van het toestel om het leven kwam. heeft in Wassenaar grote verslagenheid gebracht. Gisteren was n.l.d e zestigste verjaardag van de heer L. G. Oosterling, de vader van het slachtoffer, die een bekende figuur is in het plaatselijk verenigingsleven. De heer Oosterling is een van de voor mannen van de christelijke vakbeweging in het dorp sedert 1946 lid van de ge meenteraad, organisator van tal van collecten en bovendien zeer bekend door zijn studie van de historie van deze ge meente en zijn lezingen over dit onder werp. Kort nadat de post 's morgens tal van schriftelijke gelukwensen had gebracht ter gelegenneid van de zestigste ver jaardag, kwamen twee functionarissen van de K.L.M. de familie op de hoogte brengen van het verontrustende feit, dat hettoeste 1 waarin Jakob Oosterlin als hofmeester dienst deed, vermist, werd. Enkele uren later kwam het bericht, dat de eerste wrakstukken van het veronge lukte teostel waren gevonden en dat aangenomen werd, dat alle inzittenden waren omgekomen. Jakob Oosterling kwam in begin 1960 in dienst van de K.L.M., na eerst verscheidene jaren dienst gedaan te hebben bü de Koninklijke Luchtmacht. In 1956-1957 volgde hij een speciale op leiding in Canada. Hij was verloofd en zou de volgende maand in het huwelijk zijn getreden. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells J. M„ zn van C. P. Heemskerk en C. C. Caspers; Cornells J. P. zn van P. M. A. van der Vooren en C. J. van der Voort; Karollna G.. dr van K. Koudijs en G. van Egmond. Ondertrouwd: P. J. N Kors. 38 Jr en C. A. M. Elfring. 34 Jr Getrouwd: N. C. van Rijn, 24 Jr en A. Th. de Vroomen. 24 Jr. Overleden. J. P. P. Vink, 61 Jaar. Vanmiddag omstreeks kwart over een is een personenauto, komende uit de richting Bodegraven, op de Steekterweg in Alphen geslipt en met de linkerkant tegen een tegemoetkomende vrachtauto gebotst. Twee van de drie inzittenden werden uit de wagen geslingerd. Een van hen, een ambtenaar uit Oosterbeek, liep een schedelbasisfractuur en een gecom pliceerde linkerarmbreuk op. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den vervoerd. De andere liep wonderlijk genoeg slechts schaafwonden op. De derd einzittende werd niet gewond. De auto werd aan de linkerzijde openge scheurd. De inzittenden van de wagen waren op weg naar een congres in Leiden. - Onze stadgenoot, de heer J. A. J. Gerritsen slaagde aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers (-essen) te Den Haag voor de akte L.O. ZIEK MEISJE TE OLDENZAAL AANGERAND Vannacht is een 17-jarig meisje te Oldenzaal het slachtoffer geworden van een zedendelict. Het meisje lag reeds enige weken ziek te bed. Omstreeks één uur drong een onbekende man haar ka mer binnen en onder bedreiging haar met een mes te zullen doden wanneer zij om hulp zou roepen, randde hij haar aan. In verband met dit ernstige misdrijf heeft de Oldenzaalse gemeentepolitie een beroep op het publiek gedaan op gave te doen van z.g. voyeurs of perso nen, die meisjes of vrouwen op hinder lijke wijze hebben lastig gevallen. VROUW TE BARNEVELD AANGERAND De gemeentepolitie in Ede speurt naar de man, die ervan verdacht wordt een poging tot aanranding te hebben ge pleegd op de 27-jarige mej. G. van Essen van de Essenerweg in Kootwij kerbroek, gemeente Barneveld. Mej. van Essen was zondagavond op weg naar huis toen zij werd ingehaald door een motorrijder, die haar sneed. Zij kwam daardoor in een sloot terecht. De man vloog naar haar toe. De vrouw wist uit haar tasje een knipmesje te halen, vouwde het open en trachtte de aan rander een haal over zijn gezicht te geven. Het mesje schoot echter uit op de kraag van de man. maar gelukkig was intussen een tweede motorrijder ge naderd, die stopte en hulp trachtte te verlenen. De aanrander stapte op zijn motor en koos het hazepad. Intussen kwam er ook een bromfietser. De motorrijder ging achter de aanrander aan en de brom fietser waarschuwde de politie en de dok ter. De aanrander kon niet achterhaald worden. NASOETION NAAR EUROPA Generaal Nasoetion, stafchef van het Indonesische leger, is vandaag uit Dja karta vertrokken om zich bij het gezel schap van president Soekarno die thans een wereldreis maakt, te voegen. Nasoetion zal het bezoek van Soekar no aan Rusland en Roemenië bijwonen. Te Rome zal morgen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. dr. Soebandrio aankomen voor een kort be zoek. Dr. Soebandrio arriveert uit Praag, na een uitgebreid bezoek te hebben ge bracht aan Oosteuropese landen. Jubileum burgemeester van Utrecht Donderdag 15 juni zal het 124 Jaar ge leden zijn, dat jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz geinstalleerd werd als burgemees ter van Utrecht. Op deze dag brengen ongeveer 1500 schoolkinderen hem een aubade, 's Middags worden een bijzon - dere zitting van de raad en een receptie gehouden. Zaterdag 17 juni wordt jhr. De Ranitz een concert aangeboden. Dit concert, dat door het U.S.O. wordt ge geven. zal worden bijgewoond door ge nodigden uit alle groepen van de bevol king. Bij deze gelegenheid zal de voor zitter van het huldigingscomité, ir. J. Zwet, het echtpaar De Ranitz namens de burgerU een cadeau offreren. Twee jongens gewond bij granaatontpioffing (Van onze correspondent) Gistermiddag werden te Arnhem een 15-jarige en een 12-jarige jongen ge wond bjj de ontploffing van een twee centimeter granaat. De beide jongens demonteerden in een schuurtje achter hun woning een twee centimeter gra naat van Duitse makeljj. Een hunner heeft vermoedelijk ge tracht de granaat te demonteren door er met een bijl op te slaan en stond daarby met zijn voet op de granaat. Door de ontploffing werd hy ernstig aan zijn voet en aan zijn hand gewond. Zijn broertje werd door een scherf aan zijn knie gewond. GEZIN BIJ BRAND GERED Vanmorgen is in een tweede étage van een pand aan de Goudse Rijweg in Rotterdam brand uitgebroken, waar door een vrouw en haar twee kinderen in ernstig gevaar kwamen te verkeren. Een 25-jarige overbuurman, de heer W. Beerlnk, ontdekte het vuur. Hij spoedde zich het huis binnen en wist de bewoonster, mevrouw Storm-Speel- mans. en haar kinderen te wekken en in veiligheid te brengen. Ook een oude man, die ee verdieping lager woonde, is door de heer Beerink in vieligheid ge bracht De tweede étage en de zolder van het huis brandden geheel uit. De oorzaak is vermoedelijk dat mevrouw Storm een wollen vest bij een gasstel te drogen had gehangen, dat vlam vatte. De brandweer had in korte tijd het aanvankelijk fel om zich heen grijpende vuur bedwongen. WASSENAAR Raadsvergadering De maandelijkse vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op I maandag 5 Juni as. des avonds te kwart over zeven in raadhuis „De Paauw". Djoeanda over olie-concessies in Indonesië De waarnemend president van Indo nesië, ir. Djoeanda. heeft op een mas sabijeenkomst in Pakanbaroe gezegd dat de regering van plan is alle olie concessies die in het verleden aan bui tenlandse oliemaatschappijen verleend werden, in te trekken. ..De regering wil de ontwikkeling van de olie-industrie en de olieverkopen in binnen- en bui tenland in eigen hand nemen, aldus Drjoeanda. Hij voegde hieraan toe dat dit slechts een onderdeel is van de maatregelen die de regering overweegt. Wij willen niet dat de oude tijd te rugkeert toen de rijkdom geconcen treerd was in de handen van een kleine groep, toen z.g. „nationale ondernemin gen" samenwerkten met buitenlands ka pitaal met het resultaat dat enkele per sonen snel rijk werden, terwijl de grote massa het algemeen in armoede leefde. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS VAST Amsterdam, 31 mei. De internationale waarden waren van middag direct bij de opening aan de vaste kant, onder leiding van Philips. De openingskoersen gaven winsten te zien, ten opzichte van de vorige slotkoer- sen, van 3 tot 7 punten. Deze vaste stem ming viel zeker niet tegen. Het Damrak ontmoette hierbij de steun van de betere tendentie op de Westduitse beurzen, waar koerswinsten van 10 tot 15 punten wer den geregistreerd. Voor de rest moest Amsterdam min of meer op eigen kom pas varen. Wall Street bleef, zoals be kend, maandag en dinsdag gesloten. Men is op het Damrak zeer benieuwd welke koersen de Newyorkse beurs vandaag te zien zal geven. Gezien de tamelijk vaste stemming in Amsterdam voor de hoofd- Huisvrouwen mogen In Oost-Duitsland zjjn 7.819.727 werk nemers en ruim 3.500.000 van hen zijn vrouwen. Bovendien zijn 4000 vrouwen georganiseerd in „huisvrouwenbrigades", die in fabrieken en op het platteland worden ingezet. De gelijkberechtiging schijnt volmaakt. Oudere dames passen op de kinderen als man en vrouw naar de fabriek zijn. Na afloop van de werktijd dient de goede Oostduitser ook in de keuken te werken, „want ook daar zijn de vrouwen gelijkberechtigd", zoals een officieel pamflet meedeelt. De vrouwenfederatie van Oost-Duits land moet niettemin „meer vrouwen aanwerven voor fabriek en platteland", heeft voorzitster Ilse Thiele verklaard Het feit dat 3.500.000 werknemers sinds 1945 naar West-Duitsland zijn uitgewe ken. soeelt hierbil een grote rol. In de „Markische Volksstimme" werd een ingezonden brief gepubliceerd van ene Frau Eichmann. „Als huisvrouw voelde ik me onderdrukt door mijn man. maar nu ik in de fabriek werk heeft hij eerbied voor me en heerst er vrede in ons huls". „Ik dank de fabriek dat ik een waar devol persoon mocht worden door halve dagen te werken", verklaarde zij. Frau Traute schreef in de „Lausitzer Rundschau": „Het is een kwestie van geliike rechten. Onze grondwet garan deert de vrouw gelijke rechten en dat betekent dat vrouwen hetzelfde recht als mannen op werk hebben". iu de fabriek werken In dezelfde krant schreef een „Su- sanne": „Een vrouw is meer dan voort brengster van kinderen, meer dan een persoon die de kinderen verhaaltjes ver telt en ze schoonhoudt. Slechts door te werken en economische onafhankelijk heid te verwerven kunnen de vrouwen haar persoonlijkheid geheel ontplooien. Zolang de Oostduitse politie niet eens genoeg personeel heeft om de grens posten doelmatig onder toezicht te hou den zoals in een officiële mededeling werd erkend zullen de Oostduitse vrouwen nog lang gelijkberechtigd blij ven. De communistische partij laat niets onbeproefd om vrouwen in te schakelen in het produktieproces. Zelfs is er een advies opgesteld in de zin van „gaat mee naar de fabriek, werk daar, en overtuig u van de huwelijkstrouw van uw man". Jaloezie kan een belangrijke rol spelen bü geiykberechtiging. In vele Oostduitse fabrieken zün spe ciale ploegendiensten van vier uur in gesteld. om vrouwen in dienst te kun nen houden. MIJ. VOOR WALVISVAART MAAKT EEN TON WINST De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. te Amsterdam deelt op grond van voorlopige ramingen be treffende opbrengst der produktie en bedrijfskosten mede dat verwacht wordt dat het exploitatie-overschot ca. f 6.5 min bedragen zal. Na aftrek van f5.8 min voor afschrijvingen en ca. f 600.000 voor vennootschapsbelasting resulteert dus uit hoofde van de exploitatie een nettowinst van ca. f 100.000. Bovendien is bü de verkoop van het M.S. „Bloemendaal" een boekwinst van ca. f2.5 vn behaald. Op grond van het bestaande garantie-contract zal ca. f 1.5 min aan de Staat worden uitgekeerd. Zoals de laatste jaren het geval is geweest, is ook dit jaar een dividend van 6 gegarandeerd. De Maatschappü tekent hierbü aan dat het zuivere overschot op de exploi tatie ca. f 900.000 hoger geweest zou zyn indien de revaluatie van de gulden niet had plaats gevonden. (Op de ver koop van de „Bloemendaal" is gee hre- valuatie-verlies geleden). HOGE ONDERSCHEIDING VOOR DE BEGUM Koningin Juliana heeft de Pakistaan se ambassadrice in ons land, De Begum Liaquat All Khan benoemd tot Groot kruis in de Orde van Oranje Naussau. Zoals bekend zal de Begum, die deken van het corps diplomatique Is, binnen kort ons land verlaten. De Begum ont ving de onderscheiding, toen zjj giste ren te Soestdijk door Koningin Juliana werd ontvangen. VLIEGTUIG VOOR MGR. STAVERMAN De missie-verkeersmiddelen-actie heeft mgr. Manifred Staverman O.F.M apos tolisch vicaris van Hollandia, bij zijn vertrek naar Nieuw-Guinea. een vliegtuig geschonken ter vervanging van het toe stel, dat op 3 februari bü de Wisselmeren neerstortte. Mgr. Staverman heeft nog verdere fi nanciële hulp uit Rome ontvangen, waardoor het mogeiyk werd nog een toe stel te bestellen. President Tsjang Kai-sjek en zijn echtgenote hebben bij Taipeh op Formosa een bezoek gebracht aan een raketbasis, waar Nike Hercu lesraketten staan opgesteld. fondsen is men blijkbaar optimistisch ge stemd. De handel voltrok zich vanmiddag vrüwel alleen in de Philipshoek, al was ook daar de omzet niet groot. Na een openingskoers op 1095, bereikten de elck- tro-aandelen een koers van 1099 tegen gisteren als slotkoers 10884. West-Duitsland en Zwitserland had den enige belangstelling voor de Phi- llpsaandelen, terwyi daarnaast lokale dekkingsaankopen plaatsvonden. Aku's noteerden op 473 ruim 2 punten boven de slotkoers van dinsdag. Het aanbod van stockdividenden valt in deze hoek heel erg mee. De koers van de Aku- aandelen wordt er. volgens de beurs, be slist niet door gedrukt. De omzet in deze hoek was gering. Het aanbod van stock dividenden Kon. Olie begint te vermin deren. De aandelen konden de opwaart se tendentie van gisteren vrüwel hand haven. doch daarmede is alles gezegd. Unilevers ontmoetten vraag van Ame rikaanse zyde, waardoor op 863, na 861. een koerswinst werd bereikt van ruim 6 punten. Hoogovens steeg in een kalme markt van 1136 tot 1139 tegen dinsdag als slotkoers 1133. Van de leidende cultures werden certi ficaten Deli op f 157.50 ex f 8 dividend geadviseerd, tegen een vorige prüs van f 165.10, cumdividend. Amsterdam Rub ber een puntje lager op 117. Bü de ope ning lagen de scheepvaartaandelen wat gedrukt met koersverliezen tot circa 2 punten. Later werden deze koersverlie zen vrüwel geheel teniet gedaan. Hol- land-Amerika Lün liep op van 1674 tot 170. tegen gisteren 168 3/4 als slotkoers. Scheepvaart Unie steeg van 168 tot 169 (169 3/4). Aandelen KLM werden op f91.50 (f92) geadviseerd. De Staats fondsen ondergingen weinig verande ring. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 31 mei Londen 10.02*4—10.03%: New York 3.59'»3 49%Montreal 3.63}3.63}j; Parüs 73.304—73-354; Brussel 7.18%— 7.18"»,; Frankfort 90.47—90.52; Stockholm 69.59—69 64: Ztirich 82 96'83.0112; Mi laan 57.88 4-57.934Kopenhagen 51.824 —51.874: Oslo 50.124—50.174: Wenen 13.79%13.80%Lissabon 12.50—12.52. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 31 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. beden Ned. '58 44 102% 102% Ned. '59 44102% 102}» Ned. *60-1 44 102% 1024 Ned '60 n 44 102}i 102% Ned '59 4 «4 101% 101% Ned '60 4% 101% 101A Ned '61 44 101% 101% Ned '53 3% 99% 99% B Ned Grtb obi 34 85% Ned '47 3 4 954GL 95 ft Ned. '51 34 98%GB 99% B Ned. '53 I-II 34 96% 96% Ned. '56 3 4 96 4 96% Ned. '48 3 4 92 93 Ned bel cert. 34 924 92% Ned. *50 I-II 34 93 92% Ned '54 I-II 34 93% 93% Ned '55 I 34 93 93 Ned '55-11 34 95 944 Ned *37 3 94% 93% Ned. Grtbk. obi '46 3 94% 95 Ned doll In '47 3 91% 914 Ned Inv cert 3 99}j 100 GL Ned 62-64 3 100%GL 100% Indië *37 3 99}» 99}» Indië *37 A 3 964 964 Ned. won bJ *57 6 110% 110% Ned. won.bJ *58 44 101 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1184 116% Ver. HVA-my. 134% 1344 A.KU 470 4 473% Deli My cert165.10 159 exd. Hoogovens cert. 1133 11344 Philips gem bez. 1088 4 1096 Unilever cert8564 8614 Dordtse Petr587 590 Kon Petr (50 A f20) 126 50 126.50 Holl. Amer lyn 168% 1694 Java China Paket 184 4 184% K.L.M92 91.60 Kon. Ned. Stoomb 209 2094 Kon. Paket My 173 1734 Stoomvaart My Ned 199 1984 Nlevelt Goudr cert 1614 161% v Ommeren cert 342exd. 347 GB Kon Rott Lloyd... 164 163 Ned Scheepv Unie 169% 1684 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Pro*.- en Gem leningen A dam '47 (34) 3 97 97 idem '48 (34) 97 97 R'dam '52-1 (44) 101 1014 ld ld *37 I-n (34) 97 97% Z - Holland *55 44 101 104% Bankwezen Bank N Gem *58 54 10b 4 106 ld N W_B '62 (44) 101% 101% •?VO rspbr 1.500 185 185 rrpbr *52 1464 146% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 93 93 L Premieleningen Vorige 81otkoers koers v. heden A'dam *53 3 106 A'dam "51 I 24 914 91 A'dam '56 I 24 84 84% A'dam '56 II 24 96 4 96% A'dam '56 Hl 24 964 Eindhoven '54 2 4 84% 85 L Enschede *54 24 84 Den Haag *52 I 24 95 95 B Idem II 24 964 98 R'dam *52 I 24 95 95% Idem n 24 96% 96''- Idem *57 24 101 100% Utrecht "52 24 924B 92» B Z.-Holl. 1957 24 984 994 Zuid-Holland *59 24 103% 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 254 255 Amst Bank 3984 390 Cultuurbank 33'4 36 Holl Bank Unie eert 224% 224% Ned Handelmy 3304 332 Rott Bank 385 380 Twentsche Bank 334 335 Senembah535 530 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn670L 660 Berkel's Patent (v.) 365 370 Borsumü 41% 424 Calvê Delft eert 868 865 Electrolasmy400 Kon Pap v Gelder 412 415 Kon Ned Grofsm 182 183 Holl. Constructie ..518 Ing bur v Bouwnyv 305 L 295% In tornado 178% 180 Int. Kunststof! Ind. 87 88 v. Kempen en Begeer 142 142 Leidse Wolspinnerü 669 4 670 Mtlller en Co N.B 570 5744 Ned. Kabelfabr 689 4 694 Philips prei 302 303 Rott. Droogdok My 588 589 Sikkens Groep 890 903 Ver. Touwfabrleken 385 395 Walvisvaart 105 105 Wernlnk's Betonmy 1954 199 Wilton Feyenoord 299 299 Van WUk en Heringa 138 138 Zaalberg 155L 154 Münbouw en petroleum Blllton 2de r536 554 Kon Petr (f 20) 130.10 130 20 Araerlk. fondsen Canadian Pacific R 26% 26% intern NickeJ 77% 77% Anaconda 63A 63}* Bethlehem 8teei484 48% Cities Service 57 66% General Motors 44% 45 Kennecott89 90 Republic Steel 64 4 64% Shell OU 42 42 Union Paclfio 334 33% Un. Statos Stoel 894 89%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11