Een miljoen mensen voor tienduizend vrachtauto's OM&mtNSim-Ttp t In Tweede Kamer debat over uitstel van de belastingverlaging begonnen Uw krant mee de Joel Brand getuige in proces - Eichmann 8 K 0 Kreymborg Impopulairkabinet kon tot nu toe een overbesteding voorkomen MET VAKANTIE Help ons in Uw eigen belang door: GAAT U MET VAKANTIE? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 mei 1961 Derde blad no. 30366 Joel Brand, de man die moest zorgen dat de Duitsers de beschik king kregen over 10.000 vracht wagens voor het Russische front om te voorkomen dat een miljoen joden naar de gaskamers zou gaan, is gistermiddag als getuige opge treden in het proces-Eichmann. Brand, een lid van de Joodse Raad in Boedapest, verklaarde dat in 1941 tien duizenden zogenaamd statenloze joden uit Hongarije naar Polen werden ge deporteerd. De Zionistische beweging richtte in Boedapest een hulpcomité op, waarvan Joel Brand deel uitmaakte. Hij had tot taak het reddingswerk te leiden, en joden uit geheel Oost-Europa naar het toentertijd nog betrekkelijk veilige Hongarije te brengen. Tussen 1941 en maart 1944 toen de Duitsers Honga rije binnentrokken liet het comité tussen 22.000 en 25.000 joden naar Hon garije komen. Kort na de komst van de Duitse le gers hadden leden van het comité, o.w. Joel Brand, een ontmoeting met Eich- manns assistent, de SS-majoor Dieter Wisliczeny. YVisliczeny had, in ruil voor een bepaald bedrag, enkele Slowaakse joden voor deportage gevrijwaard. Hü was eveneens betrokken bij het zgn. „Europa-plan" dat beoogde duizend jo den voor een bedrag van 2 miljoen dol lar te betalen in tien maandelijkse termijnen vrij te laten. Tijdens de ontmoeting beloofde Wis liczeny dat in Hongarije geen getto's zouden worden gevormd, dat de SS „jo den zou beschermen" bij pogroms en dat geen deportaties zouden plaats heb ben wanneer spoedig overeenstemming werd bereikt over de betaling van het geld. De Duitsers ontvingen de eerste ter mijn van 200.000 dollar. Eerste ontmoeting Op 25 april had Brand een eerste ontmoeting met Eichmann. Gevraagd of hij Eichmann herkende antwoordde Brand: „Zonder enige twijfel. Wanneer hy in een café jecht tegenover mij had gezeten, zou ik hem binnen vijf minuten hebben herkend en uit elkaar zijn gevlogen". Eichmann in zyn glazen cel glimlachte. De ontmoeting had plaats in het Ma- Jestic-hotel in Boedapest. Eichmann droeg een op maat gesneden uniform en was in gezelschap van iemand in burgerkleding. Eichmann zei: „Weet u wie ik ben? Ik was belast met de acties in Tsje- cho-Slowakije en Polen, en nu is Hon garije aan de beurt". „Ik wist op welke acties hü doelde", aldus Brand. „Hü vertelde dat hy mü had laten komen om mü een miljoen joden aan te bieden en zei bloed voor geld, goederen voor bloed. Neemt u wat u wilt: vrouwen die kinderen kunnen baren, mannen die voor een nageslacht kunnen zorgen". Brand sprak de woorden „bloed voor goederen" uit op de harde staccato manier van Eichmann. „Ik bracht uit dat ik geen goederen had de goederen die ik had bezeten waren door de nazi's in beslag geno men of konden in beslag genomen wor den. Maar ik kon hem geld geven, veel geld, of veel buitenlandse valuta". „Hy zei dat hy niet was geinteres- seerd in geld, maar in goederen in vreemde goederen, en dat ik naar het buitenland zou moeten gaan en daar contact opnemen met myn volk". Eichmann voegde hier aan toe: „U heeft hier een vrouw, kinderen en een moeder, die blüven natuurlük hier als gyzelaars". By de tweede ontmoeting schoof Eichmann Brand een groot pakket toe. „Hier zyn ongeveer 53.000 dollar en 72.000 Zwitserse franken", voor de acti- teit van uw kinderen". Het geld was af komstig van Saly Meier, de joodse ver tegenwoordiger in Zwitserland. „Niet duur" Eichmann vertelde hem daarop vol ledige bevoegdheid te hebben om de on derhandelingen voort te zetten. „U wilt een miljoen joden. U kunt hen allemaal krügen voor tienduizend vrachtwagens honderd joden voor een vrachtwagen, dat is niet duur". Maar de vrachtwagens moeten nieuw zü'n, met accessoires en opleg gers, en geschikt voor gebruik in een koud klimaat". Hü voegde hier aan toe dat hü zich dankbaar zou tonen wan neer zü waren geladen „met enkele ton nen koffie, chocolade, thee en zeep". „Ik was verrast, tegelyk wanhopig en gelukkig. Wie zou mij tienduizend vrachtwagens willen geven, dacht ik". Met een wrang lachje verklaarde Brand: „Ik kan niet zeggen hoe ik my voelde het was een fantastisch aan bod". Eichmann zei dat zü allen hem als een zwendelaar beschouwden, maar, „een Duitse officier houdt zyn woord". Brand imiteerde de Pruisische spreek- wüze van Eichmann opnieuw, en Eich mann glimlachte. Gaskamers opblazen „Hü zei dat hij zou bewüzen nieer vertrouwen in mü te hebben dan ik in hem. Wanneer ik uit Turküe zou te rugkomen zou hü bereid zün de gas kamers in Auschwitz op te blazen en tien procent van het miljoen joden naar een door ons opgegeven plaats te zenden. Slechts dan zou hü de eerste 10 procent van de goederen willen heb ben duizend vrachtwagens". „Het schoot mü door het hoofd dat misschien een reële mogelükheid be stond tienduizend joden vrü te krügen, en dat zü de gaskamers zouden op blazen. Ik was toen zo naief" om te geloven dat het drie of vier maanden zou vergen om de gaskamers weer op gang te krügen, en dat de oorlog dan zou zün afgelopen. Brood. „Bü de derde ontmoeting vertelde ik Eichmann verschrikkelük nieuws uit de getto's te hebben gehoord. Eichmann antwoordde slechts het gehele land te hebben afgereisd en „vrachtwagens vol brood" voor de joden te hebben gezien". Eichmann drong er op aan dat Brand onmiddellük zou vertrekken, omdat nog dezelfde dag zou worden begonnen met de deportatie van 12.000 joden dagelijks. Hü verklaarde zich bereid veertien da gen te wachten, en de mensen niet di rect naar Auschwitz, maar naar Slo wakije of naar Oostenrük te zenden. Jonge en sterke joden mochten in Hon- garüe achterblüven, maar de kinderen en ouden van dagen zouden op trans port worden gesteld. Brand vertrok 18 mei per vliegtuig naar Turküe. „De SS-officier Hermann Krumey begeleidde mij door de barrière, en zei dat ik de mensen in het buiten land moest zeggen dat in de SS niet alleen officieren als Eichmann waren, maar ook fatsoenlüke als Wislicseny en v Alleen geldig woensdag 31 mei Katoenen pakje in diverse vrolijke dessins. Sanfor. Opgestikte zakken, ook op het broekje. 2 jaar nü kl. st. p. m. ti/axinócyi^ HAARLEMMERSTRAAT 143 - LEIDEN VONNISSEN WEGENS MOORD OP LITOUWSE JODEN In Aurich in Neder-Saksen zün gis teren vüf Duitsers veroordeeld, die be trokken waren bü het doodschieten van 220 Litouwse joden in de Litouwse grens plaats Neustadt in juli 1944. De arts en voormalige SS-officier Werner Scheu uit Borkum kreeg wegens medeplichtigheid aan moord zes jaar en de oud-SS-officier Karl Struve uit Bad Homburg vijfeneenhalf jaar. De drie overige beklaagden kregen straffen va riërend van viereneenhalf tot drie jaar. Volgens de rechtbank hadden alle be klaagden willens en wetens meegewerkt aan de massa-executies, zonder dat zü zich op grond van een bevel in een noodtoestand bevonden. Russen boycotten Gisteren is in het proces-Eichmann een van de belangrijkste getuigen opgetredennamelijk Joel Brand die een rol gespeeld heeft in de onderhandelingen over de ruil tus sen Hongaarse joden en vracht wagens. Brand tijdens zijn verkla ringen. hijzelf, en dat zü alles zouden doen om het- plan uit te voeren en de joden te redden". Hierop werd de getuigen verklaring van Brand verdaagd. congres 111 Berlijn De Russische afgevaardigden naar het internationaal congres over water voorziening, dat gisteren in West-Ber- lün is begonnen, hebben de openings zitting niet bügewoond. De Russen had den zaterdag geëist dat de Westduitse president dr. Lübke niet als bescherm heer van het congres zou optreden, omdat West-Berlijn niet tot de Bonds republiek behoort. De heer C. Biemond, oud-voorzitter van de Internationale Vereniging voor de Watervoorziening, verklaarde dat de samenwerking met Rusland tüdehjk on derbroken is. De Poolse afgevaardigden hebben zich bü het standpunt van de Russen aan gesloten. Het rapport over automatie in de watervoorziening van de Russische af gevaardigde Gorin, hoofdingenieur van de Moskouse waterleiding en riolering, dat donderdag aan de orde komt, zal door de Nederlander Biemond worden voorgelezen. Hoe de rijksinkomsten te besteden? (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is vanmiddag het debat begonnen over het uitstel van de verlaging van inkomsten- en loonbelasting. De basis voor de discussie ligt in de nota, waarin minister Zijlstra meedeelt dat hij het thans niet verantwoord acht op 1 juli a.s. tot belastingverlaging over te gaan. Dit, omdat hij van een versterking van de koopkracht met bijna 500 miljoen gulden per jaar, prijsstijging en daardoor economische overspanning vreest. De minister van Financiën heeft echter zoals bekend toegezegd in ieder geval in het najaar een wetsontwerp te zullen indienen met een vaste en definitieve datum (waarschijnlijk 1 januari 1962) voor de belastingverlaging. rijksuitgaven verlagen door de uitvoe ring van grote werken nog even uit te stellen of te vertragen. Als de bur gers meer besteden, maar het Rijk min der, dan houdt men toch een zeker evenwicht in de bestedingen. Uitstellen, vertragen. Loonsverhoging, arbeidstijdverkorting, belastingverlaging spreiden in de tüd. In zün voortdurende strüd, direct van mei 1959 af, te gen de dreigende kringloop van overbesteding-prijsstijging-bestedingsbe- perking-werkloosheid, staat het kabinet aanhoudend voor de noodzaak allerlei gewenste maatregelen af te remmen en niet direct, maar geleidelijk iets toe te geven om niet onder de druk van de welvaartsroes te bezwijken. Het kabinet viert de teugels, maar het laat de teu gels niet los. Waarom straks wel een vaste datum? Onder -de huidige omstandigheden, met het nijpend gebrek aan arbeids krachten en de lawine-achtige werk- tüdverkorting, is eigenlijk niemand in de Tweede Kamer verwonderd over het uitstel van de belastingverlaging. Wan neer door het tekort aan arbeidskrach ten de produktie niet kan worden uit gebreid en door verkorting van de ar- beidstüd misschien zelfs vermindert, dan begrüpt iedereen, dat er iets mis moet gaan als door een vergroting van de koopkracht de vraag naar produkten toeneemt. Wat de Kame rechter niet begrüpt is hoe de minister van Financiën dan toch kan toezeggen in het najaar wél een een vaste en definitieve datum voor de belastingverlaging te kunnen noemen. Weet de minister, dat er dan geen te kort aan arbeidskrachten zal zyn? Hü acht het volgens zijn nota niet uitgeslo ten, dat de conjunctuur thans haar hoogtepunt heeft bereikt en dat op iets langere termen, mede door de invloed van de revaluatie, enige ontspanning ook niet uitgesloten is. Maar heeft hü daaromtrent zekerheid? Toch zegt hü in het najaar een vaste datum toe. Spreiden in tijd Een half jaar uitstel is natuurlük voor de produktiecapaciteit van beteke nis, als men denkt aan de belangrüke investeringen in de afgelopen twee jaar in nieuwe fabrieken en nieuwe machi nes, die meer produceren met minder werkkrachten. In het komende half jaar en de maanden daarna worden nog heel wat van die nieuwe fabrieken en machines in gebruik genomen, die aan de te verwachten grotere vraag tegemoetkomen. Bovendien kan minister Zülstra bü het opstellen van de rüksbegroting voor 1962 rekening houden met de belasting verlaging en daartegenover ten dele de Doorbraak tegenhouden Dat beleid maakt psychologisch een slechte indruk, vooral omdat het niet wordt gesteund door een behoorlijke toelichting, maar het kabinet schijnt het psychologisch juist wel goed te vin den als er enige deining omtstaat over kwesties als arbeidstüdverkorting en uitstel van belastingverlaging, opdat men daardoor zich ervan bewust wordt, dat in weerwil van de welvaart niet alles kan en niet ineens kan, maar dat geleidelijkheid geboden is. De populaire kabinelten-Drees, met voortreffelijke minister, en psycholo gisch kundig geleid, hebben een over besteding met alle nare gevolgen daar van niet kunnen verhinderen. Het niet- populaire kabinet-De Quay, met gebrek aan psychologisch inzicht en verschei dene zwak genoemde ministers, heeft totnutoe echter overbesteding weten te voorkomen. De moeilijkheden, die het kabinet ondervindt in kwesties, welke enige deining veroorzaken, ontstaan dan echter niet door zwakheid, maar omdat het kabinet zich krachtig verzet tegen de vloedgolf van de welvaart en slechts telkens iets terugtrekt om een door braak te voorkomen. Geleidelijk toegeven Daarom zal minister Zülstra, na uit stel, tenslotte ook de belastingverlaging moeten laten doorgaan, omdat anders de druk onhoudbaar wordt. Want de schatkist kan het lijden! De defensie zal wel vele tientallen miljoenen meer vergen door het wegvallen van de Ame rikaanse hulp, maar er kunnen toch geen overwegende financiële bezwaren worden aangevoerd tegen belastingver laging. zoals vanmiddag ook in de Twee de Kamer is betoogd. Als de belasting niet in een tüd van welvaart omlaag kan, wanneer dan wel? De opbrengst van de belastingen overtreft nog steeds de ramingen en als het geld niet wordt besteed voor belastingverlaging zou de druk uit het parlement steeds sterker worden om de miljoenen voor de be lastingverlaging te besteden voor nieuwe uitgaven, waarvoor een op zichzelf ver antwoorde lüst gemakkelük is op te stellen. Dat is een belangrük geschil punt met de oppositie. De P. v. d. A. voelt niet veel voor belastingverlaging. Zü ziet voor het Rük nog vele, enorme taken waarvoor geld nodig is. Zü acht voor het algemeen belang de besteding van belastinggelden veelal nuttiger dan de besteding van particuliere gelden. Minister Zülstra staat echter op het standpunt dat tegenover nieuwe uitga ven voor belangrijke werken, ook steeds de noodzaak van belastingverlaging moet worden afgewogen. Hij is van mening, zoals hü op 10 mei jl. in de Eerste Kamer verklaarde, dat de inkomsten en loonbelasting zich ook nog op een „noodpeil" zal bevinden, wanneer op korte of langere termijn de verlaging van de belasting doorgang zal hebben gevonden. Kern politieke strijd De voorgestelde verlaging van de in komsten- en loonbelasting bedraagt bü- na 500 miljoen gulden per jaar. Dat is ongeveer het bedrag waarmee jaarlüks onder gunstige omstandigheden de in komsten van het Rük toenemen. Door de groei van de bevolking, door de eisen die de moderne tüd stelt, nemen echter ook de uitgaven toe. In de kern wordt de politieke strüd gevoerd over de vraag, waarvoor in de periode van vier jaar (de normale zit tingsduur van een kabinet) de aanwas van de rüksinkomsten moet worden be steed. Regering en oppositie verschil len daarover van mening, terwül de par tijen in de Kamer, die geneigd zün het kabinet te steunen, met het oog op hun kiezers met de regering thans van mening verschillen over het tüdstip van de besteding. Het kabinet wil afremmen om een doorbraak van de bestedingen onder de druk van de welvaartsroes te voorko men. Het is geen prettige positie en een half jaar later zal blüken dat het kabinet toch weer toegeeft met zün, evenals door een leger, psychologisch moeilüke tactiek van geleidelijk retire ren om een sterke stelling te behouden. HAAGS DRINKWATER VOOR TIEN GEMEENTEN (Van onze Haagse correspondent) De heer A. C. A. Deerenberg, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft gisteren de officiële overschakeling ver richt van het waterleidingnet van de Stichting drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten" te Pijnacker op het net van de Haagse duinwaterleiding. Via een reusachtige 4300 meter lange transportleiding waarin verscheidene kostbare kunstwerken moesten worden aangebracht, zoals de kruising met de Vliet en Ryksweg 4a. worden de negen gemeenten tussen Den Haag en Gouda nu van drinkwater voorzien, dat eerst in omgekeerde richting van de Lek naar de duinen is gepompt. Wanneer men eind 1962 gereed zal zün met de nieuwe hoofdleidingen naar di verse gemeenten, verwacht de uit 1928 stammende stichting door dit miljoe nen-project definitief uit de dreigende en soms al daadwerkelüke drinkwater- moeilükheden te zün. Indonesische olietechnici naar Rusland Het Indonesische ministerie van ba sis-industrieën en münen heeft bekend gemaakt dat een aantal Indonesische olietechnici in Rusland een opleiding zullen volgen. BOUW VAN HOTEL IN SCHEVENINGSE BOSJES Na een langdurig debat heeft de ge meenteraad van Den Haag zich ver enigd met het voorstel van B. en W. tot herziening van het wederopbouw- plan Scheveningse Bosjes. Met deze herziening wordt beoogd de bouw van een hotel, waarvoor plannen in voorbereiding zün, mogelük te ma ken. Ook voorziet het herzieningsplan in de mogelükheid om ter plaatse voldoen de parkeergelegenheid te verkrügen. Tegen de voorgestelde herziening van het wederopbouwplan waren niet min der dan 325 bezwaarschriften ingediend. In heel Nederland zenden wij gratis na, naar het buitenland tegen vergoeding van extra portokosten. a. Onderstaand vakantie-formulier duidelijk en volledig ingevuld uiterlijk 1 week voor de eerste opzendingsdag aan onze afdeling abonnementen in te zenden. (Frankeren als brief). b. Geen vakantieadressen telefonisch door te geven, geen agenten of bezorgers hiermede te belasten. Bezorgers hebben geen admini stratieve verantwoording, zij hebben het reeds moeilijk met het bijhouden van hun eigen wijklijsten tijdens de vakantie. Intussen gaan zij zelf ook met vakantie. c. Ons administratief hulppersoneel, dat wij tijdens de vakantie gebruiken heeft geen langdurige ervaring. Deze mensen kunnen uiteraard alleen van duidelijke en volledige opdrachten foutloos werken. Onvolledige en onduidelijke opgaven worden terzijde gelegd of geretourneerd. Telefonische opgaven worden op vrijdag en zaterdag geweigerd. d. Vakantie-opzendingen van week-abonnees, ,,tot nader bericht", kunnen niet worden uitgevoerd. Uitzonderingen op deze regel alleen na overleg met de administratie. e. Weekabonnees moeten geen abonnementsgeld betalen aan de bezorger over die weken, waarin zij 's maandags met vakantie zijn. Ook als zij na maandag thuiskomen, moeten zij het abon nementsgeld over die week niet aan de bezorger betalen. Na hun thuiskomst wordt per kwitantie over dit weekabonnementsgeld gedisponeerd. KAMPEERCENTRA TE KATWIJK, NOORDWIJK EN NOORDWIJKERHOUT. Voor avondbezorging bij de beheerders van deze terreinen zijn rege lingen getroffen. Niet tijdig afgehaalde kranten worden de volgende morgen geretourneerd. Onze abonnees moeten zich dus direct bij de beheerders op de hoogte stellen van de geldende regel. Wij besteden de uiterste zorg aan de verzending, doch kunnen aankomst en ontvangst niet garan deren. <5S> Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee deze bon duidelijk ingevuld aan ons toezendt. wanneer U HUIS ADRES: Naam: Straat: Woonplaats: No. Bezorging gewoon onder adresstrook Betaling Kwartaal abonnee Maand abonnee Week abonnee Doorhalen wat niet van toepassing is VAKANTIEADRES p. a. Straat: .No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5