Prof. Bungenberg de Jong werd gehuldigd 11a afscheidscollege GUPA BEELDEN IN LEIDEN PeekjCloppenburg Briljant werk van fenomenale omvang in eenvoud verricht ZJ elke woensdag jongensmarkt 1 i VACANTIE- SHIRTS Kwakzalver verkocht kruiden in hinnen-en buitenland ZIEKE VADER ZAG ZIJN ENIGE ZOON TERUG Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 mei 1961 Tweede blad no. 30366 In een sfeer van eenvoud en bescheidenheid, geheel overeenstem mend met de wijze waarop hij de helft van zijn leven de Leidse leerstoel voor de medische chemie heeft bezet en in die functie baanbrekend werk heeft verricht, nam gisteren prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong afscheid als Leids hoogleraar. Prof. Bungenberg de Jong was in aantal dienstjaren de oudste van de fungerende hoogleraren. In de collegezaal van het laboratorium voor medische chemie waren zeer vele collegae, oud-leerlingen en leden en oud-leden van de weten schappelijke staf bijeengekomen, om de scheidende hoogleraar hulde te betuigen. Na het college en de toespraken namen de aanwezigen persoonlijk afscheid van prof. Bungenberg de Jong tijdens een receptie in de bibliotheek van het laboratorium. Morfologie van de colloid-chemie Prof. Bungenberg de Jong wijdde zijn afscheidscollege aan enkele morfo logische aspecten van de colloid-chemie, waaruit een merkwaardige overeenkomst blijkt met morfologische verschijnselen der levende cellen. Hij wees er op, dat het onderzoek op dit gebied, dat nog zeer vele problemen tot een oplossing zal moeten brengen, slechts verricht kon worden door de toegewijde medewerking van de wetenschappelijke staf en het andere personeel van het laboratorium, daarbij al bij voorbaat de waardering voor zijn werk, die later door anderen onder woorden zou worden gebracht, delend met zijn medewerkers. Eerste niet-medicus Namens het college van curatoren sprak dr. J. Goedbloed uit Den Haag een woord van dank voor hetgeen prof. Bungenberg de Jong in zijn hoogleraar schap van 34 jaar heeft bijgedragen tot de faam van de Leidse medische facul teit. Dr. Goedbloed herinnerde er aan. dat hij zelf prof. Bungenberg de Jong als leermeester heeft gekend, en toen reeds onder de indruk is gekomen van diens persoonlijkheid. De scheidende hoogleraar werd in 1927 als eerste niet- medicus in de medische faculteit opge nomen in de verwachting, dat de chemie een steeds groter rol zou gaan spelen in deze wetenschappen en dat dr. Bungen berg de Jong de aangewezen figuur was om de nieuwe leerstoel te bezetten. Beide verwachtingen zijn volledig in vervulling gegaan. Een groot aantal vak genoten van de scheidende hoogleraar is thans bfj het onderzoek aan vele in stituten ingeschakeld, en het briljante wetenschappeiyk werk van prof. Bun genberg de Jong bewyst, dat ook de tweede praemisse ten volle gerechtvaar digd was. Een bewijs hiervoor werd ook enkele jaren geleden geleverd, toen het voorstel van prof. Bungenberg de Jong om een tweede leerstoel naast zfjn eigen in het leven te roepen, met groot enthousiasme door de gehele faculteit werd aanvaard. Rechte keten Het werk van de scheidende hoogle raar werd getekend door een consequent doorgevoerde rechte lyn, die een keten van wetenschappelijke edelstenen heeft opgeleverd van indrukwekkende lengte en unieke kwaliteit, en dat zonder enige onderbreking die wel eens als voorwaar de voor vruchtbaar wetenschappelijk werk wordt beschouwd. Ideaal De decaan van de medische faculteit prof. dr. M. C. Colenbrander, die in dertijd assistent van prof. Bungenberg de Jong is geweest, bewonderde in diens werk en persoon de eenvoud en de har telijkheid. die wel eens te veel de bij zondere wetenschappelijke verdiensten hebben verborgen. Hij zag in hem voorts het ideaal van de wetenschapsbeoefenaar, die zich ui terlijk ongestoord door de compliceren de invloeden van de buitenwereld aan zün arbeid heeft gewyd. Prof. dr. H. L. Booy, die de Leidse leerstoel voor de fysische biochemie be zet en het werk van prof. Bungenberg de Jong zal voortzetten, zag in hem de geinspireerde wetenschappelijke onder zoeker, die met bescheiden materiële middelen een werk van fenomenale om vang heeft verricht, daarbij wars zijn de van publiciteit of zucht naar erken ning. Zijn geniale benadering der pro blemen heeft wel eens te weinig weer klank gevonden juist door deze beschei denheid, maar is niettemin toch be kroond door wetenschappelijke toepas singen en voortzetting als zuiver weten schappelijk onderzoek. Namens oud-leerlingen, leerlingen, personeel en naaste medewerkers bracht Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Leidse amateurfotografen UITSLAG COMPETITIE KLEURENDIA'S Onder grote belangstelling vond gis teravond in de bovenzaal van restaurant „De Doelen" de laatste bijeenkomst van de Leidse Amateur-Fotografenvereni ging plaats en werd het seizoen 1960-61 besloten met de bekendmaking van de uitslagen van de competitie, afdeling kleurendia's en een causerie van dr. P. J. van Mullem over een door hem zelf samengestelde ontwikkelaar. Na een woord van welkom van de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, volgde een kort huishoudelijk gedeelte. Hierin maakte de voorzitter allereerst de uitslagen van de kleurendia-compe titie bekend, en reikte hij de diploma's aan de prijswinnaars uit. Tot de voor naamste besluiten, die hierna werden genomen behoorden de benoeming van de heren H. T. Eradus en N. H. Wijsman tot afgevaardigden van de LAFV op de bondsvergadering te Utrecht en de vast stelling van een experimentele foto excursie, die zaterdag 24 juni o.l.v. de heer G. Kikkert in de omgevinig van Leiden zal worden gehouden. Het was velen reeds lang bekend, dat dr. Van Mullem zeer geruime tijd bezig geweest is een zelf samengestelde ont wikkelaar uit te dokteren voor de Anscochrome dia-positieffilm, omdat z.i. de reeds bekende recepten de kleuren niet geheel zuiver weergaven. Van de vele aanvankelijke mislukkin gen en het uiteindelijke „eureka" ver telde dr. Van Mullem gisteravond het nodige aan zijn zeer aandachtig gehoor. Zowel de begin, als de eindresultaten konden de LAFV-leden via een groot aantal geprojecteerde dia's aanschou wen. Voor deze zeer leerzame en interes sante „vrijgeving" van recept en resul taat mocht dr. Van Mullem een dank baar applaus in ontvangst nemen. De uitslagen van de kleurendia competitie luidden: Eerste prijs voor W. Heybroesk (99 punten), tweede prijs voor de heren dr. J. P. Sollewijn Gelpke, G. G. Gompel man, C. de Haas, dr. J. Versteeg, dr. P. J. van Mullem (resp. 91. 90, 89. 89, en 88 punten) en een derde prijs voor de heer G. L. v. d. Berg (86 punten). Beginners-klasse: eerste prijs voor de heren G. v. d. Wijngaard, J. Raar, H. Brinks en J. A. N. den Tonkelaar (resp. 97. 95. 95 en 94 punten), tweede prijs voor de heren P. de Blocq en J. Ouds hoorn (resp. 88 en 87 punten), derde prijs voor de heren G. Leupen en H H. Mulder (resp. 85 en 84 punten) en een eervolle vermelding voor de heren J. M Boonzaayer en J. Wondergem (resp 80 en 78 punten). Onze stadgenoot, de heer G. Vol- beda, is te Almelo benoemd tot keur meester van vee en vlees. Geïnspireerd prof. Booy de scheidende hoogleraar dank voor de wijze, waarop hij allen steeds is tegemoet getreden. Hij zegde toe de wetenschappelijke erfenis van prof. Bungenberg de Jong met zorg en liefde te zullen beheren. Uitbouw Prof. Bungenberg de Jong herinnerde in zijn woord van dank aan de enorme uitbreiding, die onderzoek en personeel in de laatste decennia hebben onder gaan, waardoor het laboratorium veel te klein is geworden. Hij hoopte dat spoedig met de bouw van een nieuw laboratorium begonnen zal kunnen wor den. Voorts dankte hij de faculteit voor de vrijheid, die hem steeds in zijn we tenschappelijk onderzoek was gelaten. Tot prof. Booy sprak hij woorden van persoonlijke vriendschap en vertrouwen in het toekomstig „beheer" van zijn we tenschappelijke nalatenschap. Advertentie Slop met kneedbaar bont van Ceta-Bever VERPLAATSING VAN JOODSE BEGRAAFPLAATS Naar Katwijk Binnen In verband met de uitvoering van het wegenplan, dat o.a. voorziet in de door trekking van d« Beestenmarkt via een nieuwe verkeersweg langs molen „De Valk" en het Schuttersveld naar het Stationsplein, is thans, met toestem ming van het Opper-rabbinaat, een aanvang gemaakt met de verplaatsing van de oude Joodse begraafplaats nabij Molen „De Valk" naar de Joodse be graafplaats te Katwyk Binnen. Zoals bekend is de plek waar de stof felijke resten van Joodse overledenen op deze Leidse begraafplaats ter ruste wer den gelegd, steeds uit piëteit voor de joodse liturgie onaangeroerd gebleven. Nu het opruimen van deze oude be graafplaats, welke dateert uit de tweede helft van de negentiende eeuw, met het oog op de uitvoering van het wegenplan dringend noodzakelijk is geworden, heeft de Joodse gemeente erin toege stemd, dat de stoffelijke resten, met in achtneming van bepaalde ceremoniën der Joodse liturgie, naar de begraaf plaats te Katwijk Binnen worden over gebracht. Bij het verlenen van deze toe stemming heeft men overwogen, dat de begraafplaats in een vreselijk verwaar loosde toestand verkeert. Een vertegenwoordiger van de Joodse gemeente houdt bij deze werkzaamheden regelmatig toezicht. 10.000 diagnoses Uit het onderzoek ter zitting bleek, dat weliswaar slechts van een zevental gevallen proces-verbaal werd opge maakt, doch dat verdachte naar schat ting zo'n 10.000 „diagnoses" had gesteld en zijn afnemers van kruiden tot ver buiten onze langdsgrenzen had. kampsterke „RobsorT'-kwaliteit vrolijke Picasso-dessins Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar lii"^ai 95 üi kleine stijging per maat b.v. 9 jaar Voor de Leidse kantonrechter Schril contrast met normale „hoofdmoot" van overtredingen der weggebruikers Gisteren stond een kwakzalver terecht. De 71-jarige kruidkundig-adviseur uit Haarlem ontkende de feiten niet. Hy stelde by zieken een zogenaamde „oog-diag nose" en schreef hen vervolgens een recept voor van door hem zelf gekweekte kruiden. Deze zaak de tenlastelegging luidde „het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde" vormde een schril contrast met de normale „hoofdmoot" van verkeersovertredingen, die de kantonrechters, mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning, te berechten kregen. Verdachte werd ervan beschuldigd aan een zevental personen uit Leiden, die gezondheidsklachten hadden, tegen betaling geneeskun dige bijstand te hebben verleend. Zoals gezegd, verdachte ontkende de feiten niet. In een uitvoerig, zo nu en dan zeer emotioneel getint pleidooi, wees hy met enige nadruk op de gaven die hem z.i. door God waren geschonken om mensen, die met klachten by hem kwamen te helpen en te genezen door middel van de kruiden, die hijzelf teel de in velerlei variëteiten, waarvan en kele door hem zelf ontdekt. Reeds meer dan 45 jaar lang was hy door zyn gaven in staat gesteld in ontelbaar vele gevallen genezing te brengen ook in die welke door de medici als hopeloos wer den beschouwd, aldus verdachte. Via de oogdiagnostiek voelde hy aan, wat zyn patiënten mankeerden. Hy kan hen helpen, niet als leek, doch als kruid kundige met een goddeiyke gave. die hem ertoe dwong zieke mensen te blij ven helpen zolang hy de kracht daar toe had. Baat Tydens het verdere verloop van de zaak bleek, dat alle betrokkenen, die in deze zaak waren verhoord op één na hadden gezegd baat te vinden by ver- dachtes voorschriften en kruiden. In zyn uitvoerig requisitoir wees de officier, mr. J. A. L. Brada, verdachte er met nadruk op. dat hy volgens de wet strafbare feiten had gepleegd. Zulks niet door het verkopen van krui den, doch door het vaststellen van diag noses via ..oogdiagnostiek". Hier was sprake van het ingevaar brengen van de volksgezondheid, daar zeer velen zich tot verdachte hadden gewend in plaats van naar een bevoegd medicus te gaan. Het gevaar schuilde in het feit. dat hierdoor de betreffende kwaal aanmer- kelyk erger kon worden met alle ge volgen van dien, aldus de officier. In aanmerking nemende, dat verdachte voor het eerst terecht stond, eisten hy zeven geldboeten van elk f 40 subs 8 dagen. Na enig heen en weer gepraat, waarin verdachte nogmaals zyn gaven en succesvolle genezingen releveerden en de officier zich uitsprak tegen het stel len van een diagnose door onbevoegden, wees de kantonrechter, mr. W. de Ko ning, verdachte er nog eens met nadruk op. dat hy in stryd met de wet had gehandeld en derhalve gestraft diende te worden, zyn vonnis bepaalde hy op zeven geldboeten van f 25 elk subs 5 dagen. Bejaarde „wegpirate" Een geval van een ware „wegplrate- ry" kwam ter sprake in de zaak tegen een 77-jarige automobiliste uit Haarlem, die zelf verstek liet gaan. Uit verkla ringen van getuigen kwam vast te staan, dat verdachte in maart j.l. met haar auto op Ryksweg no 4 onder Oegstgeest een voor haar rydende auto met hoge snelheid zonder enige reden rechts had ingehaald. Daarna had zy naar het linkerweg gedeelte gestuurd om aldaar „en pas sant" tegen een autobus op te rydep en er vervolgens „vol gas" vandoor te gaan. Slechts door een wilde achtervolging van enkele automobilisten kon verdach te worden achterhaald en tot stoppen gedwongen worden. In een scherp ge steld requisitoir laakte de officier ver- dachtes handelingen. Hy achtte het on- verantwoordelyk haar nog langer toe te staan een auto te besturen. Hy eiste dan ook naast een geldboete van f 50 subs 10 dagen de onvoorwaardelyke ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van 5 iaar. Hoewel verdachte via een aan hem gericht schryven .haar spyt had betuigd" en „beterschap had beloofd", bleek de kantonrechter eveneens de mening te zyn toegedaan, dat zy niet meer als automobiliste op de weg thuis hoorde. Zyn vonnis luid de: f50 boete subs 10 dagen en de ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van 2 jaar. Op het gebied van het ryden zonder in het bezit te zyn van een rybewys bleek 'n 37-j. reiziger uit Noordwijk een ware recidivist te zyn. Hoewel verdach te al enige veroordelingen achter de rug had inzake het besturen van een auto zonder daartoe de rybevoegdheid te be zitten. werd hy in april wederom op heterdaad betrapt en wel als gevolg van het feit. dat hy toen in zyn woonplaats geen voorrang verleende aan een drie wielig motorvoertuig, dat tengevolge van de onstane botsing f 374 schade op liep, terwyl de bestuurder hiervan nog al wat kwetsuren opliep. Deze bleek ech ter niet rancuneus te zijn, want zyn verklaring ter zitting kwam min of meer neer op een pleidooi voor de verd.. die zelf verstek liet gaan. De schade was volledig vergoed, verdachte had hem persoonlijk met een taxi naar een Leids ziekenhuis gebracht en dus al het mogelyke gedaan om zijn fout weer goed te maken. Wat viel er dus nog te- berechten? Aldus getuige. De magistra ten waren echter een geheel andere me ning toegedaan, temeer daar verdachte een „byzonder hardnekkig geval" bleek te zyn. En dus ditmaal eens een gevoe lige straf diende krijgen. Dat werd het inderdaad ook want conform de eis luidde het eveneens fikse vonnis: f50 boete subs 10 dagen voor de aanrijding en f 75 boete subs. 15 dagen inzake het ontbreken van de rybevoegdheid in af- wyking van het „vaste tarief" ad. f 40. Toch nog veroordeeld Een 50-jarige timmerman uit Leiden was op een avond in april op de Zoeter- woudseweg tegen een stilstaande auto opgereden met een door hem bestuurde auto en zonder rybewijs. Verdachte voerde aan. dat die ander met vol licht schuin op de weg stond en hy tegen de onverlichte achterzyde was opgereden, dus trof hem geen schuld. Hierby kwam nog, dat hy onder toezicht reed van iemand, die wel een rybewys be zat, dus ook t.a.v. dit geval trof hem geen schuld. De „byrijder" liet als ge tuige verstek gaan. dus stelde de offi cier voor deze dan maar als verdachte te gaan vervolgen en de timmerman van de tenlastelegging te ontslaan. Nie mand zal ooit te weten komen of de timmerman aan de werkelykheid ge loofd. dat ingevolge zyn verklaring vrij- spraak zou volgen. Zijn vraag of die ander dan 'n even hoge boete zou krij gen als hy werd gevolgd door 'n verzoek die ander er maar buiten te laten. Hij bleef dus de verdachte en werd na de eis van f 80 boete subs 16 dagen ver oordeeld tot f 65 boete subs 13 dagen. ..Had die ander met zyn geldig rybe wys evenveel boete gekregen?" Infor meerde de timmerman nog voor hy heenging. „Hierover zijn wy uitgepraat", repliceerde de kantonrechter en ver dachte kon gaan. Met de stiptheid, de KLM eigen, landde vanmorgen enige minuten voor het vastgestelde aankomsttijdstip op Schiphol de DC 8, waar onze oud-stadgenoot, de 34-jarige A. van Egmond nauwelijks 36 uur geleden te Sydney was ingestapt teneinde een bezoek te brengen aan zyn invalide vader, die sinds enige tyd is opgenomen in een der Leidse verpleeghuizen. Reeds tweemaal hebben wij in deze serie van beelden in de Sleutel stad aandacht gevraagd voor beeldhouwwerken, die herinneren aan het werk van woningbouwverenigingen. Een derde dergelijk beeld in Leiden is wat minder opvallend geplaatst. Het staat min of meer ver scholen in een gemeenschappelijke tuin van woningen aan Montgome- rystraat en Titus Brandsmalaan. Dit beeldje, in dezelfde strakke stijl van „Het wicht", dat in de directe nabijheid op het Vijf Meiplein te vinden is. herinnert aan het 45-jarig bestaan van de woningbouw vereniging Eensgezindheid in 1960. Het beeldje werd ontworpen door de beeldhouwer Joop van Kralingen, de enige Leidenaar die wij onder de ontwerpers van Leidse beelden tegenkomen. Het beeld werd in 1960 in de Hortus tentoongesteld. Onze lezers en lezeressen kennen uit onze publikaties van de laatste dagen de voorgeschiedenis van deze overhaas e vliegtocht. Vader Van Egmond, sedert vele jaren invalide en wiens gezond heidstoestand in de laatste tyd hard is achteruitgegaan, had de wens te kennen gegeven nog éénmaal zijn enige zoon terug te zien, die ruim 9 jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde en van daar 3 Jaar later naar Australië trok om daar, waar hy hoopte, een betere werkkring te vinden. Waar de middelen om deze kostbare reis te bekostigen ontbraken, deed ons Blad een beroep op de landelijke actie „Wy komen". Om de overtocht op korte termyn te organiseren en tevens een beroep op onze lezerskring om de ver eiste gelden byeen te brengen. In beide gevallen vond onze oproep warme weerklank. De promotor van „Wy komen", de heer Maurits Reek- man, regelde telegrafisch de passage; onze abonnees offerden spontaan in luttele dagen een bedrag van f 3.000 en wy vertrouwen, dat het daarby nog niet zal blyven. In ieder geval was dit ruimschoots voldoende om van hieruit het startsein te geven en zo waren dan vanmorgen op Schiphol de heer Reck- man en een onzer redacteuren, zomede onze fotograaf ter verwelkoming aan wezig. Veel woorden zyn daarbij niet gezegd; de heer Van Egmond Jr. kon het nog steeds niet geloven, dat hy over enige ogenblikken zyn oude vader zou terugzien De douane had niet veel tyd nodig om de summière bagage te controleren en na een haastig kopje koffie stapten we in de auto. Onderweg vond de heer Van Egmond nog gelegenheid om uiting te geven aan zyn innige dankbaarheid jegens de vele De promotor en motor van de actie ..Wij Komen de heer Mau rits Reckman rechtsin de wacht kamer van Schiphol in gesprek met zijn 51ste „cliënt in het kader van deze actie, de heer A. van Egmond jr. uit Australië. (Foto Leldsch Dagblad) onbekenden, die hem tot dit bezoek in staat stelden, maar overigens popelde hy van verlangen om zyn ouders terug te zien. Terloops vertelde hy nog het een en ander over de omstandigheden waaronder duizenden Nederlandse emi granten in Australië leven en die voor zeer vele van hen allesbehalve roos kleurig zyn. Er heerst een grote werk loosheid en velen koesteren naar één wens: terug naar Holland! Maar by gebrek aan contanten zal dit voor de meesten wel een vrome wens blyven! Omstreeks half twaalf stopte onze auto voor het verpleeghuis in het Plantsoen, waar een Vader zyn enige zoon met ongeduld verbeidde. Wat zich in deze ziekenkamer heeft afgespeeld. Iaat zich slechts raden. Wij liebben ons uiteraard teruggetrok ken. onze taak was volbracht! Toen de voordeur achter zoon Van Egmond dichtviel, hebben we een zucht van ver lichting geslaakt. Maar ook een zucht van dankbaarheid, dat zyn komst niet te laat was en van diepe erkentelijk heid voor de hartverwarmende hulp, welke ons door onze lezerskring is ge boden. Moge dit gevoel van voldoening het deel zyn van allen, die zich achter deze actie schaarden!

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3