Laaiste nieuws Onzekerheid ikenmerk opeiiingszitting WEU J. BONTJE IS ONDER GROTE BELANGSTELLING BEGRAVEN Lot Fransen in Algerije stelt andere problemen in de schaduw DINSDAG 30 MEI 1961 Engeland en de EEG (Van onze Londense correspondent) Onzekerheid vormde het kenmerk van de openingsbijeenkomst van de Assemblee van de Westeuropese Unie, welke thans voor het eerst in haar bestaan in Londen vergadert. Dat deze stad werd uitgekozen voor de beraadslagingen van 90 parlementariërs uit de zeven bij de Unie aangesloten landen de Zes van de E.E.G. plus Engeland was geen toeval. Het is duidelijk bedoeld als uitdrukking van de verbondenheid van het vasteland met Groot-Brlttannlë zoals Von Brentano, de voorzitter van de W.E.U.-raad, terecht opmerkte. Van de W.E.U. was al eerder een verlossend geluld gehoord, namelijk, dat Engeland erbij hoort. Maar over en weer bepaalde men zich op deze eerste dag wederom tot algemene, danig afgezaagde frases, welke deze conferentie een doffe matheid gaven. Het leek niet meer dan een routine-geval. Een bron van inspiratie zocht men er tevergeefs. Van de veel geroemde E.E.G.- dynamiek merkte men ook al bitter weinig. Teleurstellende rede van Macmillan Voor velen was Macmillans begroe tingsreden een teleurstelling, al wist men van tevoren dat de Britse premier in dit stadium van het nieuwe Europese gistingsproces geen opzienbarende din gen kon zeggen. Maar na de hoopvolle uitlatingen gedurende de afgelopen we ken, speciaal door de groot-zegelbewaar der Heath tijdens het jongste debat over de buitenlandse politiek in het Lager huis, was het jongste debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, was het minste dat men gisteren van Macmillan had verwacht een nieuwe aanmoediging van het denkbeeld van Britse aansluiting bij de drie Europese gemeenschappen. Inplaats daarvan werd men in hoofdzaak vergast op een be leefd, maar uiterst terughoudend betoog. De Britse minister-president stelde voor de zoveelste maal de ingewikkel de problemen in het licht, welke over wonnen dienen te worden alvorens his torische stappen kunnen wortien gedaan. Het enige concrete dat Macmillan zei was, dat hij gelooft dat de eenheid wel licht spoediger zal worden bereikt dan de pessimisten menen. Gloedvolle rede Macmillan kon de twjjfel over de weg, welke Engeland wenst in te slaan, niet wegnemen. Het was met name onze Inbraak in pakhuis Tussen middernacht en zeven uur des morgens is in de nacht van zondag op maandag in een pakhuis,, gelegen ach ter perceel no. 12 van de Haarlemmer straat, ingebroken. De daders hebben zich toegang verschaft door het verwij deren van een ruit van een zich in het gebouw bevindende kantoor. Vermist worden zes dozen sigaren en zevenen twintig doosjes sigaretten van verschil lende merken. ACADEMISCHE SXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen vrije studie richting in de juridische faculteit mej. E. H. Th. Vink te Den Haag. Excursie naar crematorium te Dieren Een flinke groep leden van de afdeling Leiden van de Vereniging voor faculta tieve Crematie en vele geïntroduceerden hebben onder leiding van het bestuurs lid, de heer Ph. E. H. Roelofs, een be zoek gebracht aan het Crematorium te Dieren. Dit Crematorium is gelegen aan de weg naar Laag Soeren in een stuk on gerepte natuur ter grootte van 84 ha. Het is in 1954 in gebruik genomen en voorzien van twee ovens, welke met elek trische stroom worden verhit. In dit jaar zullen er zeker 1100 crematies plaatsvinden tegen 2800 in Velsen. De directeur, de heer Krosse, vertelde op een sympathieke en eenvoudige wijze hoe een plechtigheid verloopt, waarbij de organist zorgt voor een passende mu zikale omlysting. Verdeeld over twee groepen kon men vervolgens de gehele installatie in ogen schouw nemen, waarby de gestelde vra gen blijk gaven van grote belangstel ling. Na afloop hadden de directeur en de heer Roelofs vele woorden van dank in ontvangst te nemen en konden reeds enkele nieuwe leden worden ingeschre ven. Onder aller instemming voerde de chauffeur de deelnemers op de terug tocht langs de bekende Posbank en dooi de mooie Beekhuizer bossen. Bovendien was er nog tijd voor een theepauze op een mooi punt aan de Ryn, waarna men uiterst voldaan tegen half zeven weer in de Sleutelstad terug was. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: aardbeien 280-330. andijvie 38-56, peulen 195. snijbonen 190-235, spitskool 30-31, postelein 27-35. rabarber 15-21, spinazie 45 60; komkommers 52; tomaten A 95-135; per 100 stuks: bloemkool A 35-76; kom kommers A 23-40; sla B 10-23.40; per 100 bos: bospeen 66-81; kroten 25-32; peter selie 16-29. LEIDEN. 30 mei. Vette varkensmarkt. Aanvoer 155 varkens. Noteringen (in gids per kg levend gewicht)zware varkens f 1.70-1.74; lichte varkens f 1.74-1.80, sla gersvarkens f 1.81-1.84, zeugen f 1.58-1.63. Handel goed. ROTTERDAM, 30 mei. Veemarkt. Totale aanvoer 3967 stuks. Weekaanvoer 6055; vette koeien en ossen 300; gebruiks- vee 709; vette kalveren 624; graskalveren 239; nuchtere kalveren 1165; varkens 4; lopers 38; biggen 35; paarden 119; veulens 3; schapen of lammeren 54; weide/zuig- lammeren 649; bokken of geiten 28. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) vette koeien (in ets per kg) 310-345 280- 310 250-275; vette kalveren 270-290 250-270 220-250; graskalveren per stuk 460 360 260; nuchtere kalveren 68 58 48; lopers 140 110 100; biggen 75 65 50; slachtpaar- den per kg: 245 235 205; schapen per stuk 130 110 100; lammeren 80 70 60; kalf- en melkkoeien 1250 1120 950; vare koeien 920 770 670; vaarzen 900 700 600; pinken 560 460 400. Vette koeien aanvoer tamelijk; handel kalm; prijzen: als gisteren; vette kalveren groter; goed; iets gedrukt; graskalveren ruimer redelijk; als vorige week; nuchtere kalveren iets meer, levendig, ruim prijs houdend; lopers en biggen ruimer, goed. prijshoudend; slachtpaarden als vórige week. stug, dalend; schapen als vorige week, goed, wat hoger; weldelammeren groter, redelijk, iets stijver; kalf- en melk koeien redelijk, stil, ietwat gedrukt: vare koeien iets minder, kalm, ongewijzigd; vaarzen en pinken matig, lui, niet hoger. landgenoot, de heer C. L. Patyn, die in een heldere gloedvolle rede, welke hy als rapporteur over de kwestie van het politieke overleg tussen de Zes en de Zeven uitsprak, aan deze twijfel uit drukking gaf. Enerzijds bracht hij hulde aan de in drukwekkende Lagerhuisrede van minis ter Heath. Dq heer Patijn vond, dat uit het daarop volgende debat geble ken was dat velen in Engeland, beter dan sommigen op het vasteland, de be tekenis van het verdrag van Rome be grijpen. Maar hy vroeg zich ongerust af, wat Macmillan destijds had bedoeld, toen hij sprak van een wijziging van het verdrag. Wil hij dat de EEG als prijs voor Engelands toelating haar structuur prijsgeeft? Ook beluisterde men in Patijns rede een zekere twijfel aan het Franse politieke plan, dat hij desniettemin als een stap in de Juiste richting scheen te zien, mits het de te genwoordige opzet van de EEG niet on dermijnt. Onze landgenoot, de heer M. Schmal, onderstreepte de spirituele betekenis van het Europese samengaan. Von Brentano had vergoelijkend op gemerkt. dat ook de Zes, voordat ze de handen ineen sloegen, rekening had den gehouden met eikaars speciale pro blemen. Indien de politieke wil tot een oplossing bestaat, zal deze er komen. Von Brentano stak Engeland duidelijk de hand toe. Het rapport over het po litieke overleg, opgesteld door de heer Patijn, werd goedgekeurd. Premier Holyake van Nieuw-Zee- land heeft vandaag bekendgemaakt, dat zyn regering de Britse regering heeft gewaarschuwd voor „de rampzalige ge volgen voor Nieuw-Zeeland" van een toetreding van Engeland tot het ver drag van Rome (de E.E.G.) in zijn hui dige vorm. Loterij-avond kerkbouw Ver. van Vrijz. Hervormden Gisteravond is in „Rehoboth" een feestelijke gemeenteavond van de Ver eniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegstgeest gehouden, waarop de uitslag van de verloting ten bate van de kerkbouw dezer vereniging is bekend gemaakt. De voorzitter van de loterij commissie, de heer A. Parmentier, dankte allen, die prijzen hadden beschikbaar gesteld en reikte boekenbons uit aan kinderen van de zondagsscholen die een groot aantal loten hadden verkocht. Hoewel de voorganger der vereniging, ds. W. J. H. Hubeek, met vakantie bui tenslands vertoeft en door een grote afstand van zijn parochianen is ge scheiden, was dankzij wetenschap en techniek zijn stem gisteravond toch in hun midden. In een voor zijn vertrek op de band opgenomen toespraak herinner de ds. Hubeek er aan, hoe Franciscus van Assisi tevergeefs bij de bisschop aanklopte om geld voor het dringend no dige herstel van zijn kerk en toen be sloot het geld dan maar met de bedel nap bijeen te garen. Deze daad riep het besef voor het belang van de zaak wakker en Franciscus kreeg tenslotte algemene steun in het stadje. Deze nieuwe geest, die in Assisi was gekomen mag ook de grond zijn van de feeste lijke stemming op deze avond, aldus ds. Hubeek, maar het is ook een teken, dat er iets in ons is begonnen, dat veel dieper graaft. Ds. Hubeek las vervolgens wat God fried Bomans over „de ideale toerist" heeft geschreven, die vrij en blij door Rome wandelt, zijn eigen gedachten over Rome heeft en bij wie de boom van het persoonlijke zieleleven bloeit. Ds. Hu beek wenste allen een vrolijke avond toe, terwijl hijzelf en de dominese op Weg waren zulke intelligente landgeno ten te ontmoeten als waarvan Godfried Bomans heeft geschreven. De zeer gevarieerde avond stond on der leiding van ir. W. Snieder, Me vrouw Dullemeier-Booy droeg een twee tal schetsen voor en er werd een mooie film met pedagogische inslag vertoond. Het rad van avontuur draaide voor ve len een prijsje. Notaris J. C. van Eek gaf de uitslag van de verloting. Alvorens de voorzitter van de kerk- bouwactie, de heer G. C. Spiering, de avond sloot met een dankwoord aan allen, die op enigerlei wijze tot het wel slagen hadden medegewerkt, maakte de heer Parmentier nog bekend, dat de opbrengst van deze loterijavond ruim f 1600 bedraagt. Ds. H. Akersloot overleden Op 88-jarige leeftijd Is in Arnhem overleden de hervormde emeritus-predi kant ds. H. Akersloot van Houthem. Ds. Akersloot werd in 1872 in Nijmegen ge boren. Hij diende zijn eerste en enige gemeente, Sas van Gent, van 30 april 1 tot negen januari 1938. De begra fenis heeft plaats op 1 juni op „Mosco- wa" in Arnhem. LEIDERDORP - De burgemeester is morgen ver hinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. OEGSTGEEST Motor tegen autoportier Gistermorgen omstreeks half negen is een 41-jarige Leidenaar op de Gevers straat in Oegstgeest met zijn motor te gen het portier van een geparkeerde personenauto opgereden. Een 43-jarige inwoner van Zoeterwoude opende het zon der voldoende op het passerende verkeer te letten De motorrijder werd met won den aan hoofd en knie naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Na daar behandeld te zijn werd hij naar huis gebracht. De vliegramp Fridtjof Naiisen pas 2 weken in dienst De „Fridtjof Nansen", die vannacht op een strand ten zuiden van de Por tugese hoofdstad neerstortte, was een van de twee DC-8 straalvliegtuigen, die de K.L.M. aan de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij had uitgeleend. Het toestel was pas twee weken in gebruik. Het vloog onder gezagvoerder R. D. Bergemann, een 42-jarige Nleuwzeelan- der met meer dan 10.000 vlieguren op, zijn naam. Aangenomen moet worden, dat dit ongeluk aan alle inzittenden het leven heeft gekost. Deze ramp vormt een triest slot van de loopbaan als president-directeur van de K.L.M. van de heer I. A. Aler, die zoals bekend donderdag zal worden opge volgd door drs. E. H. van de Beugel. Deze bevindt zich in de Verenigde Staten, maar zal onmiddellijk naar Nederland terugkeren. Het was een sombere ver gadering, die de heer Aler vanmorgen voor de laatste maal presideerde in het directiegebouw op Schiphol. Tegen het middaguur zijn met een extra DC-8 machine twee commissies naar Lissabon vertrokken om een on derzoek naar de ramp in te stellen. Ir. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst en tevens voor onderzoeker bjj vliegtuigongevallen, had namens de regering vier ambtenaren aangewezen, terwijl de K.L.M. een com missie van zeven deskundigen naar de plaats des onheils stuurde. Toen zij vertrokken was er echter nog geen ze kerheid omtrent het gebeurde. Eerst tegen half twee werd alle nog reste rende hoop de bodem ingeslagen. Het laatste ongeluk met een K.L.M.- vliegtuig geschiedde op 14 augustus 1958, toen 91 passagiers en de uit 8 leden bestaande bemanning het leven lieten bij de ramp met de super-con- stellation „Hugo de Groot", die bij Ier land in de Atlantische Oceaan stortte. TRIGON-KAPITEIN WORDT EVENEENS VERVOLGD Op last van de inspecteur-generaal van de Scheepvaart te Den Haag, zal de 25-jarige kapitein van de Delfzijlse kustvaarder „Trigon", door de officier van justitie worden vervolgd, omdat hij met medeweten aan boord van zijn schip zaken heeft toegelaten, tengevolge waar van lading en schip zijn vertraagd. Zo als men weet speelde de kustvaarder „Tri gon" een rol in de methyl-alcoholzaak n de Zweedse havenplaats Malmö. Twee bemanningsleden verkochten deze dode lijke drank, waardoor vier personen zijn gestorven. De twee zeelui zijn inmiddels door een rechtbank in Zweden gevon nist. Zij werden resp. tot 18 en 3 maan den tuchthuisstraf veroordeeld. DE V.A.R. VERBREEKT DE BETREKKINGEN MET ZUID-AFRIKA De Verenigde Arabische Republiek heeft vandaag de diplomatieke betrek kingen met Zuid-Afrika verbroken, zo wordt officieel in Cairo meegedeeld. Rijkspolitievereniging vergaderde te Utrecht De Rykspolitievereniging heeft van daag een ledenvergadering gehouden in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. De vergadering die door de leden als een „familiedag" wordt beschouwd, maar die in feite een werk vergadering is, werd geopend door de voorzitter, de heer L. H. M. Nottet. Betreffende de personeels-formatie in het korps zei spreker, dat de vereniging gehoopt had, dat door de voorlopige sa larismaatregel een grotere werfkracht zou kunnen worden ontwikkeld. Aan vankelijk leek dit ook zo. Het aantal sollicitanten was groter doch de kwali teit bleek zodanig te zijn, dat een ge ringer percentage dan de voorgaande ja ren kon worden aangenomen. Hy constateerde dat het personeels tekort er echter niet toe heeft geleid dat een „neem-maar-aan" mentaliteit ontstond, waardoor ongeschikten in de Rykspolitie-gelederen zouden kunnen binnendringen. De vraag besprekend hoe het komt dat zo weinigen zich tot de Rijkspolitie voelen aangetrokken, verge leek hy voorwaarden voor het korps met die in het bedrijfsleven, dat een betere verzorging zou kennen. Over het contact met het publiek zei spreker, dat het moet bedenken dat ook Rijkspolitieambtenaren mensen zijn met menselijke tekortkomingen, en dat er onder het koren, hoe goed gezeefd ook, nog altijd kaf zit. De slechte doorstroming in de diverse rangen, noemde hy een van de grote moeilijkheden in het korps. 60 van de huidige wachtmeesters eerste-klasse be zitten geen promotie-mogelijkheid meer. In verband hiermee wees hy nog eens op de noodzakelijkheid om het huidige rangenstelsel met twee rangen uit te- breiden. HULDE GEBRACHT AAN P. DE BOER TE DRACHTEN (Van onze correspondent) In hotel De Phoenix te Drachten waren gistermiddag uit alle hoeken van het land leden van de Bond van mobi lisatieslachtoffers en hun nabestaan den samengekomen om hulde te brengen aan de man, die 40 jaar lang op de bres heeft gestaan in de stryd voor hun rechten, de heer P. de Boer. By de huldiging werd ook mevrouw R. de Boer- Roffel betrokken. Het hoogtepunt was de aanbieding van een door de Friese kunstenaar Bau- ke van der Sloot geschilderd portret en tientallen andere cadeaus. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. Meyer, getuigde evenals de verschil lende andere sprekers van de dankbaar heid onder de Bondsleden. „Reeds tij dens uw leven bent u een legendarische figuur geworden", aldus spreker. „Dat leven hebt u besteed tot heil van dui zenden en daarmee licht gebracht in de destijds zo donkere toekomst van de slachtoffers van een ondankbare staat. Met niet aflatende energie begon de heer De Boer zijn leger van genegeer- den te formeren. Hij verwierf voor zijn mensen pensioen of daarmee gelijk staande uitkeringen. Zijn vijanden aar zelden echter niet hem in de gevange nis te werken, onder de aantijging dat hy zich aan het geld van de Bond zou hebben vergrepen. Groter dan voor heen en als de wrekende gerechtigheid kwam hij uit de hechtenis. Hij liet het gevangenschap als een boemerar ij ken. Men bedoelde hem te breken, maar hij brak de aanvallers", zo besloot de heer Meyer. ADVISEURS FINANCIËN NED. ANTILLEN Pref. Lieftinck en prof. Goedhart De regering van de Ned. Antillen heeft dr. P. Lieftinck en prof. dr. C. Goedhart verzocht« haar te adviseren over de financiële draagkracht en de kredietwaardigheid van de Ned. Antil len. Dit verzoek deed de regering met het oog op het aangaan van buiten landse leningen. Daartoe zullen beide deskundigen een onderzoek instellen naar de vooruitzichten voor de econo mische expansie van het land, hetgeen zal geschieden in het raam der be- ontwikkelingsplannen van de regering. Het Internationale Monetaire Fonds zal hierbij medewerking verlenen. De heren Goedhart en Lieftinck zul len 10 juni op Curasao aankomen en ruim twee weken ln de Ned. Antillen blijven. Ter voorbereiding van hun be zoek verblijft op Curagao reeds drs. J. H. C. de Looper. een der deskundi gen van het I.M.F. Dr. Lieftinck is thans directeur van het I MF1.dr. Goedhart is hoogleraar ln de staathuis houdkunde aan de Gemeente-universi teit te Amsterdam. Zeer vele leerlingen Rembraiult-lyceiun bewezen hem vanmiddag de laatste eer De heer J. Bontje, die zaterdag morgen op 45-jarige leeftijd overleed, is begraven. Onder zeer grote belang stelling is z(Jn stoffelijk overschot van middag op de begraafplaats „Rhijnhof" aan de schoot der aarde toevertrouwd. Vele leraren en leerlingen van het Rem- brandt-lyceum - de school waaraan de heer Bontje sedert 1948 werkzaam was - hebben hem daarbij de laatste eer bewezen. Groot was voorts het aantal bloemen en kransen, dat op de kist met het stoffelijk overschot was neergelegd. Voordat deze kist naar het graf werd gedragen was er een korte bijeenkomst in de aula, welke o.m. werd bijgewoond door het schoolkoor. De rector dr. J. W. Blom sprak tijdens dit samenzijn enkele woorden van me deleven tot de familieleden van de over ledene, mede namens de oud-rector, dr. J. D. A. Boks, de leraren en de leer lingen. Hij vestigde met grote nadruk de aandaent op het feit, dat de heer Bontje een hoge opvatting had van zijn Evianniet voor 20 juni a fgelopen? Beraadslagingen nu in actiever stadium, zegt woordvoerder Algerijnse delegatie Ridha Malek, woordvoerder van de Algerijnse afvaardiging naar het overleg in Evian, heeft gisteravond in Genève verklaard, dat eerder op de dag concrete besprekingen zyn gevoerd over de vraagstukken, die verbonden zijn aan de toepas sing van het recht tot zelfbeschikking in Algerije. „De beraadslagingen hebben thans een actiever stadium bereikt, waarin meer op nauw afgebakende problemen wordt ingegaan", aldus Malek. Deze ging niet in op een vraag, of er ook was gesproken over een staken van het vuren in Algerije. Op vragen over de Sahara wilde hij evenmin antwoorden. In antwoord op de vraag of er iets nieuws viel te melden over Ben Bella en de vier andere „ministers" van de „Voorlopige Algerijnse regering", antwoordde Malek, dat het vraagstuk van hun deelneming aan het overleg te Evian nog niet was opgelost. HU voegde hieraan toe: „WU zyn niet van plan de Franse minister van Justitie vergunning te vragen om ons telefonisch met hen in verbinding te mogen stellen". Belkacem Krim, de leider van de Al gerijnse delegatie, opende maandag ochtend het overleg te Evian met een uiteenzetting van het Algerijnse stand punt aangaande de beginselen, op grond waarvan de Algerijnen het recht tot zelfbeschikking zouden moeten uit oefenen. Louis Joxe, het hoofd van de Franse afvaardiging, antwoordde in de middag- zitting. Hierop ontspon zich een debat dat woensdagochtend, wanneer er weer wordt vergaderd, zal worden voortgezet. Minderheid De woordvoerder van de Franse dele gatie verklaarde dat gisteren gespróken is over de waarborgen voor de Franse minderheid in Algerië. Men acht het mogelijk, dat de uitslag van het over leg zal worden bepaald door de beant woording van de vraag, of op dit punt overeenstemming kan worden bereikt. Men wilde van Franse zUde geen by- zonderheden mededelen over het ver loop van de besprekingen van maandag, die twee uur en drie kwartier hebben geduurd. Van welingelichte zyde wordt er ech ter de nadruk op gelegd, dat voor de Fransen het lot van hun landgenoten in een onafhankelyk Algerië een vraag stuk vormt, dat alle andere te Evian ter tafel tc brengen of reeds besproken problemen in de schaduw stelt. Men schaarde zich van deze zijde niet achter de in een aantal Franse bladen gegeven voorstelling van zaken, volgens welke het overleg te Evian zou kunnen stranden op het vraagstuk van de toekomst van de Sahara of de Franse wens tot het behouden van mi litaire bases in een onafhankelijke Al gerijnse staat. Frankrijk en de leiders van de Al gerijnse opstandelingen zouden zonder veel moeilijkheden een algemene over eenkomst kunnen bereiken, indien er in Algerije niet een miljoen Fransen woon de, voor wier toekomst de Franse re gering verantwoordelijk is, aldus de mening in deze welingelichte kringen. „Buitengewone burgers" De leider van de Franse afvaardi ging, Joxe, heeft gesteld, dat niet kan worden aanvaard, dat Franse inwoners van Algerië hun Franse nationaliteit zouden moeten opgeven, om het staats burgerschap van een onafhankelijk Al gerië te verwerven. De vertegenwoor digers van de Algerijnse opstandelingen verwierpen evenwel het denkbeeld van buitengewone burgers. Sahara Naar verluidt hebben de Algerynen verzocht ook de bewoners van de Sa hara het recht tot zelfbeschikking te verlenen. De Franse regering hand- Chr. Politieambtenaren congresseren in Noordwijk De Bond van Christeiyke Politieamb tenaren in Nederland houdt op woens dag, 14 en donderdag 15 juni a.s. in „Huis ter Duin" te Noordwyk haar 41e algemene vergadering. Voorafgaande aan het congres wordt woensdagmorgen, 14 juni, te half elf, in de Grote Kerk te NoordwUk-Binnen een kerkdienst gehouden. Voorganger is ds. W. L. Tukker, ned. hervormd predikant te Katwijk aan Zee. Op het congres komen o.m. een uit breiding van het hoofdbestuur, de con tributieregeling en enkele belangrijke afdelingsvoorstellen, rakende de struc tuur van de bond, aan de orde. Verder vermeldt de agenda het af scheid van de bondspenningmeester. de heer J. S. Steinhart en het hoofdbe stuurslid, de heer A. J. van Helden. Razzia's in Parijs De PatUse politie heeft zondagavond en maandagochtend bij een van haar grootste razzia's op Noordafrikanen ruim 900 Algerijnen voor ondervraging aangehouden. De aanleiding hiertoe was het doodschieten van twee Parijse poli tiemannen op zondag. haaft, als bekend, het standpunt dat de Sahara geen deel zal uitmaken van een onafhankelyk Algerië. Onberispelijke geest Van beide zyden wordt verklaard, dat het overleg in een onberispelijke geest wordt gevoerok De woordvoerder van de Algerijnen heeft te Genève verklaard, dat er een wederzijdse wens tot begrip bestaat. Waarnemers te Evian zijn van me ning dat de onderhandelaars na tien dagen van overleg thans de basis vraagstukken betreffende de toekomst van Algerië op grondige en verant woorde wijze behandelen, dit niettegen staande de weigering van het Algerijnse Bevrijdingsfront om het voorbeeld van Frankrijk, dat eenzijdig de vijandelijk heden in Algerië deed staken, te volgen. Zij achten het echter onwaarschijn- lyk dat omstreeks 20 juni - de datum, waarop de hoteleigenaars in Evian, naar hun werd toegezegd, weer de be schikking over hun hotels zullen krU- gen voor het onderbrengen van toe risten reeds overeenstemming over de voorwaarden voor een beëindiging van de stryd in Algerië zal zUn bereikt. taak en in alle opzichten een bekwaam vakman was op wie ln het bijzonder de scheikunde-leraar kon bouwen. Als dirigent heeft hy van het schoolkoor een goed koor gemaakt, dat met alle andere leerlingenkoren ln deze stad kan wedijveren. „Wij moeten hem voor alles dankbaar zijn", aldus de rector. Dr. S. L. Verheus wees er in zyn toe spraak op, dat de orgelmuziek, welke by het binnendragen van de kist ten gehore werd gebracht „Prys myn ziel den Hemelkoning", een van de laatste werken was. welke de overleden orga nist van de Doopsgezinde Gemeente met het kerkkoor had ingestudeerd. Spreker noemde de heer Bontje een mens ln wie men trouw, liefde en oprechte eenvoud heeft mogen zien. Vanuit die eenvoud vervulde hy zyn taak in de maatöchap- py en vanuit die eenvoud liet hy zyn liederen opklinken. Ondanks het ver driet over dit overhjden is en biyft er de belofte en de troost van het Evan gelie. zei dr. Verheus. Het koor van het Rembrandt-lvceum, dat zoveel jaren door de heer Bontje is geleid, zong tot slot van de plechtig heid „Jesu, meine Freude" van Bach. Hierna werd de kist, waarachter zich een zeer lange stoet vormde, naar het graf gedragen. Namens de familieleden van de heer Bontje, die o.m. een vrouw en twee kinderen achterlaat, sprak dr. Verheus een kort dankwoord. Van de gelegenheid om te condoleren werd in ruime mate gebruik gemaakt. BEURSOVERZICHT Vaste stemming na aarzelende opening AMSTERDAM, 30 met Ook vandaag biyft Wall Street geslo ten. Het Damrak wilde afwachten hoe de Newyorkse beurs zal reageren op de politieke situaties in de wereld. Na de openingskoersen werd de stemming iets vaster door aankopen van het publiek en de arbitrage. Philips steeg van 1073 tot 1080, tegen 10744 als slotkoers gis teren. Unilevers, die laag op 851 open den, zakten verder in tot 849 om daarna tot 857 te verbeteren, hetgeen een winst van circa 2 punten betekende. Hoogovens avanceerden van 1115 tot 1119. Voor Kon. Olies had het publiek tameiyk flinke belangstelling. Het fonds steeg van f,126.30 tot f. 126.80. ofwel f.0.60 boven de voorgaande slotkoers. Vanmor gen werd als laagste prys voor de olie aandelen f. 125.70 gedaan. In het laatste beurshalfuur kwam er plotseling vraag voor Philips van Westduitse zyde; de koers liep op tot 1088. Hetzelfde deed zich voor in de hoek van Hoogovens. Buitenlandse en lokale vraag deed hier de koers sty gen tot 1130. De voorgaande slotkoers was 1107. Aku's verbeterden van 468 tot 470, circa 2 punten hoger. De internationale waarden sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheepvaarthoek was de stem ming aan de vaste kant met koerswin sten van 1 tot ruim 2 punten. Voor de cultures gaven de koersen weinig ver anderingen te zien. Staatsfondsen iets hoger. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 30 mei Londen 10.02,i10.023iMontreal 3 63s*3 637sBrussel 7.18^47,18a4 Stockholm 69.59 4 —69.64 4; Milaan 57.864—57.914; Oslo 50.114—50.164 Lissabon 12.51—12.524: New York 3.594 —3 59%; Parys 73.29—73.34; Frankfort 90 47—4052; Zürlch 82 95',—83 004 Ko penhagen 51.814—51.864Wenen 13.794 —13.804. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 30 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000,— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 44 102ft 102% Ned '59 4 4102ft 102% Ned. '60-1 44 102 ft 102% Ned '60 II 44 102 ft 102U Ned '59 44 101 ft 101% Ned. '60 44 1014 101% Ned. '61 44 101% 101% Ned. '53 3% 99% 99% Ned Grtb obl. 34 85 GL 85% Ned '47 3 4 95ftGB 954GL Ned. '51 34 98 98%GB Ned. '53 I-II 34 96% 96% Ned. '56 34 964 964 Ned '48 3 4 92 4 92% Ned. bel. eert. 34 924 Ned. '50 I-II 34 93 93 Ned. '54 I-n 34 934 93% Ned. '55 I 34 93 93 Ned. '55-11 34 94% 95 Ned *37 3 94 V8 94 Vb Ned. Grtbk. obl. '46 3 94% Ned. doll ln '47 3 91 4 Ned. Inv eert. 3 99%GD 99ff Ned. 62-64 3 100ft 1004GL Indië *37 3 9911 Indië 37 A 3 964 964 Ned. won. bi. *57 6 110% 110% Ned. won.bJ *58 44 101% 101% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 117 1184 Ver. HVA-my134%GB 134% A-K-U 467 GB 4704 Dell MU eert162.50 165.10 Hoogovens cert1107 GB 1133 Philips gem bez. 1073 GB 1088 4 Unilever cert 8544 8564 Dordtse Petr 592 587 Kon. Petr. (50 A f 20) 126.10 126.50 Holl. Amer. iyn 166% 168% Java China Paket 183 1844 Ki.M. 92 Kon. Ned. Stoomb.206 4 209 Kon. Paket My1724 173 Stoomvaart My Ned 195 199 Nlevelt Goudr cert 159 GB 1614 Ommeren eert 345 342exd. Kon Rott Lloyd... 163 164 Ned Scheepv Unie 1674 169% NI ET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34 3 97 tdem '48 34) 97 R'daro *52-1 (44) 1024 101 ld ld *37 I-n (34) 97 Z.-Holland *55 44 101 Bankwezen Bank N Gem *58 54 106% 10u4 ld N WH '52 44) 101% 101% BVG rspbr f 500 185 185 BVG rspbr *52 1464 1464 Indnstr. Obligaties Philips Dollaring 51 934 93 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 1084 106 A'dam *51 I 24 914 A'dam '56 1 24 84% 84 A'dam '56 II 24 96 96*4 A'dam *56 III 24 96 964 Eindhoven '54 2 4 84% Enschede 54 24 84 4 84 Den Haag '52 I 24 95 95 Idem n 24 98% 964 R'dam 52 I 24 95 95% Idem n 24 964 96% Idem 57 24 101 101 Utrecht '52 24 924 924B Z.-Holl. 1957 2 4 98 98% Zuid-Holland 59 24 102% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 254 50 254 Amst. Bank 3984 3984 Cultuurbank 32% 33% Holl. Bank Onle eert 224 224% Ned. Handelmy 330 3304 Rott Bank 390 385 Twentsche Bank 334 334 Senembah530 B 535 Industrie Ondernemingen Albert Heyn682 670L Berkel's Patent (v.) 365 365 Borsumy. 42% 41% Calvé Delft eert 875 868 ElectrolasmJJ400 Kon. Pap v. Gelder 415 412 Kon. Ned. Grofsm 181 182 Holl. Constructie 515 exd. 518 Ing. bur. v. Bouwnyv. 305 L Internatdo 178 1784 Int. Kunststoff. Ind. 80 B 87 v. Kempen en Begeer 142 142 Leidse Wolspinnery 6694 6694 Müller en Co NB 572 570 Ned. Kabelfabr. 681 689',4 Philips pref.300 302 Rott. Droogdok My 589 588 Slkkens Groep 880 890 Ver. Touwfabrieken 380 385 Walvisvaart 1054 105 Wemlnk's Betonmy. 1994 1954 Wilton Feyenoord 300 299 Van Wyk en Heringa 139% 138 Zaalberg 156 155L Mynbouw en petroleum Blllton 2de r534 536 Kon. Petr (f 20) 129 130.10 Am e rik. fondsen Canadian Pacific R 26% 264 Intern Nickel 77% 77% Anaconda 63 63 ft Bethlehem Steel48% 48% Cities Service 56% 57 Genera) Motor» 44% 44% Kennecott 90 89% Republic Steel 64% 644 Shell OU 42 42 Union Pacific 32f| 334 Un. States Steel 89% 79%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11