half zwaar Concours hippique Lisse leverde een dubbele Nederlandse zege op De onderhandelingen in Evian nu goed op gang dubbel lekker J. J. Gruppelaar op „Incompris" speelde met de hindernissen Algerijnen bepalen uitgangspunt MAANDAG 29 MEI 1961 Cees Koch levert wereldprestatie Op dezelfde baan waar Cees Koch, de 1.90 meter grote en 112 kg zware Rotterdamse discusreus in 1957 het Nederlands record discuswerpen op 52.12^ meter bracht, slaagde hij er gisteren in de twee kg zware schijf maar liefst 56.55 meter van zich af te werpen en daarmee het van een jaar gele den daterende record van 56.32 meter met 23 centimeter te verbe teren. Een prestatie van wereldformaat, die hem de zesde plaats op de wereldrang lijst opleverde, want alleen de Amerika nen Rink Babka (59.32), Jay Silvester (58.66), de Pool Edmund Piatkowski (57.70), de Amerikaan Bob Humphreys (57.11) en de Zuidafrikaan Elfranco Malan (56.90) zijn verder gekomen. De nu 25-jarige zakenman in rijwiel onderdelen. begon in 1954, ontdekt tij dens schoolwedstrijden, als 18-jarige jongeling met discuswerpen en bereikte toen 39.68 meter en nu zeven jaar later is hij een van de beste werpers ter wereld, die zondag op de sintelbaan in Utrecht tijdens de jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan der KNAU, de bond een aangename surprise bezorgde. Het resultaat verraste de jury want men moest een speciaal meetlint uit Utrecht laten aanrukken. Naast deze verrichting zegevierde Cees Koch even eens biji het kogelstoten met een worp van 15.39 meter. Volleybalcompetitie Reserves van PW in overgangsklasse De reserves van PW (heren) hebben zich zaterdag in Delft in de overgangs klasse gespeeld. Daarvoor behoefden de mannen van Frans Zilverentand maar één van de andere gegadigden, te weten Blokkeer, SVC, Achilles en Sliedrecht, onder zich te houden. De Goudse kandi daat voor de overgangsklasse, Vires et Celeritas, had zich namelyk teruggetrok ken, zodat 4 van de 5 teams de stap om hoog zouden kunnen maken. PW moest na harde strijd zijn meer dere erkennen in Blokkeer, Achilles en SVC. Tegen Blokkeer kon één set, de tweede, met 15—9 in winst worden om gezet. Dank zij vooral een beheerste aan val! Tegen Achilles zat er ook een set winst in. In de tweede set kwam PW 2 op 1414, doch moest de Delftenaren op de eindstreep laten passeren. De wed strijd tegen SVC was niet best en ging vlot verloren, 0—2. De wedstrijd tegen Sliedrecht werd gewonnen. Nieuw Brunhilde Nieuw-Brunhilde startte goed in de promotie-competitie. Van de drie ge speelde wedstrijden, tegen ZVC 2, Volley en Zovoc, werden die tegen Volley en Zovoc, resp. uit Gouda en Zoetermeer, gemakkelijk gewonnen. Dank zij een groot technisch overwicht. Van ZVC 2, Rotterdam, werd verloren met de geringe marge van 2 puntjes in de beslissende set. Nieuw-Brunhilde stond in die set op winst, 215, 159, 1412 en met de serve in eigen gelede ren. De tot op dat moment scherp flui tende arbiter raakte toen, vermoedelijk door de spanning, van de kaart en zag een foutief opvangen van ZVC over het hoofd. De Rotterdamse dames „verdien den" met die arbitrale onachtzaamheid de serve en buitten die goed uit, 1614 voor ZVC 2. Noordwijkse Golfclub De resultaten van de dit weekeinde in de scratch-competitie van het Neder lands Golf Comité gespeelde wedstrijden luiden Den HaagAmsterdam 18, Noord- wijkSalland 45, RotterdamTwente 6—3, Eindhoven—Hilversum 8%—%. Bliksemtoernooi Leidse Hout1 Doordat Archipel zonder bericht ver stek liet gaan, moesten diverse wijzigin gen worden aangebracht. Als eerste in de diverse afdelingen ein digden nu: Zuiderkwartier, Ready met 2 ploegen, Merwede met 2 ploegen en KNS. Competitie KNKB De hoofdklassewedstrijd Deetos't Zui den eindigde in een gelijk spel (77). Ben van Leeuwen (Amsterdam) werd gisteren te Uitgeest kampioen van Nederland hoofdklasse 38/2. Het Nederlandse jeugdtumteam heeft zaterdagavond in Straelen met 266,30 punten tegen 253,35 punten ver loren van Rijnland. Op alle toestellen was de Westfaalse jeugd sterker dan de Nederlandse afvaardiging, slechts bij' het paardspringen was het verschil gering (45,50-44,85). De beste Nederlander was Kees Pruys uit Amsterdam. Hij werd met 52,45 pun ten in het persoonlijke klassement derde achter Horst Boley (55,15 pnt) en Dub- berke (53,45 pnt). In het Rasundastadion te Stock holm heeft het Zwitserse voetbalelftal gisteren ten aanschouwe van 40.000 toe schouwers de eerste nederlaag geleden in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Een superieur Zweeds team zegevierde na een 2-0 ruststand met 4-0 en nam hierdoor de leiding in groep 1 van de Europese zone. De heer E. A. Schuttenhelm uit Bussum is door het nationaal bestuur van de N.K.S. benoemd tot voorzitter van de Nederlandse Katholieke Sport bond in de vacature H. J. L. Thien (Almelo) De Belg Pierre Cossemyns is za terdagavond te Brussel Europees boks kampioen bantamgewicht geworden. Hij versloeg de Brit Freddie Gilroy door k.o. in de negende ronde. De titel was vacant. Het Deense nationale voetbalelftal heeft gisteren te Kopenhagen ten aan schouwe van 30.000 toeschouwers met 1-1 gelijkgespeeld tegen Oost-Duitsland. De eindstand was reeds bij de rust be reikt. Aangezien Denemarken Oost-Duits- land niet erkent, werden voor het be gin van deze eerste ontmoeting tussen beide landen geen volksliederen gespeeld, terwijl er in het stadion ook geen Deen se of Oostduitse vlaggen waren gehesen. Het Hongaarse voetbalelftal heeft gistermiddag in Boedapest met 3-2 ge wonnen van Wales. Bij de rust leidde Hongarije met 2-1. DOBBELMANN (dubbel) LEKKER MAN! Landenontmoeting met België 1 - -lV..tt :T.-• Rust en beheersing Rust en beheersing waren de ken merken van deze combinatie, die met kop en schouders boven de „concurren tie" uitstak. Meer dan verdiend behaal de de heer Gruppelaar dan ook de in dividuele overwinning met twee foutloze manches in de tijden 68.8 sec en 70.6 sec. Hij werd gevolgd door de Belgische amazone Mile. Frohmann met Pourqoui. die haar paard in een doeltreffende stijl rondvoerde. Zij maakte drie strafpunten in de tijden 85.9 en 75.9 sec. De derde prijs was voor Irene Jansen. In de eerste manche van deze landenontmoe ting liet deze amazone met haar in ternationaal vermaarde Icare F II een steek vallen. Er was kennelijk een mis verstand tussen paard en berijdster voor een dubbelsprongIcare „liep" van de eerste hindernis twee, drie balken af. Verder reed mej. Jansen weer in de voortreffelijke rustige stijl, welke aan die van haar leermeester niet vreemd is. Opvallend was overigens het tamelijk hoge tempo, waarin deze combinatie de wedstrijd reed. Wellicht is hier aan het kleine misverstand tussen Irene en Icare te wijten. Vier strafpunten als ge volg hiervan brachten een derde plaats op in de tijden 64.7 en 62.1 sec. De vierde en vijfde plaats in dit laatste programma-nummer waren voor de Bel gische ruiter J. P. Seynaeve met resp. Dom en Abertener. Er was een goede paardesport te zien gistermiddag in het Gemeen telijk Sportpark te Lisse, waar Nederland en België elkaar op twee fronten troffen n.l. zowel bij de senioren als bij de junioren. Het werd een dubbele Nederlandse zege. Helaas stroomde de regen har der neer dan de bezoekers toe. Maar zelfs dat vele koude hemel water kon het smakelijke program ma, dat de organisatoren het dus niet al te talrijke publiek voorscho telden, niet bederven. De ouverture werd verzorgd door de Amsterdamse Bereden Politie. Daarna volgde de krachtmeting van jeugd- equipes van België en Neder...nd. Tevo ren waren reeds selectiewedstrijden ver reden. De toeschouwers zagen om half twee dus uitsluitend die jeugdruiters de ring binnenkomen, die in de ochtend uren gewogen en zwaar genoeg bevon den waren. De Nederlandse jeugdéoui- pe bestond uit: San van Spaendonck op de imponerende schimmel Prins Ajax, Lance Huet met Karnac en Gro te Pooka, Hans Brugman met Phaffy en Cees Schmal met Feldblume. Van de Belgen vielen A. Seynave met Barten der en H. Laenens met zyn „kracht patser" Feuerglanz II op. Zij kwamen dan ook tot de beste Belgische persoon lijke prestaties. Het parcours, bleek in de tweede manche van deze jeugdwed strijd toch minder moeilijk dan men aanvankelijk dacht. Lance Huet, die met Grote Pooka in zijn eerste ronde tal van „brokken" maakte, reed hetzelfde paard op zijn twee rondgang over 560 meter lange parcours met veertien sprongen, heel wat zekerder. Toch ver trouwde hij kennelijk meer op Karnac, want op diens rug bereikte hij de twee de plaats in het peroonlük klassement. „Hoofd erbij" De persoonlijke eerste prijs in deze jeugd-landenwedstrijd die overigens een overtuigende Nederlandse overwon ning opleverde ging welverdiend naar Hans Brugman, die zijn Phaffy met élan en bovenal met „zijn hoofd erby" over de hindernissen voerde. San van Spaendonck veroverde met Prins Ajax de derde prys. Deze schimmel, toont niet alleen een wondermooi exterieur doch eveneens uit zonderlijke springcapaciteit, die Van Spaendonck uitstekend benutte. Van de Belgen waren het alleen A. Seynaeve en H. Laenens, die hun paarden in de tweede manche foutloos rond lieten gaan. Hun wijze van rijden stak dan ook gunstig af bij die van hun meeste landgenoten. Wij hoorden een aandach tige toeschouwer achter ons dikwijls zeggen: „Dank je wel, paard" bij het gadeslaan der verrichtingen van onze jeugdige zuiderburen. Het was dan ook een overtuigende Nederlandse zege. De uitslag: 1. Nederland 8 strafpun ten, 2. België 16 str.pt. Persoonlijk klassement: 1. Hans Brug man met Phaffy, 4 str.pt., 2. Lance Huet met Karnac. 7 str.pt.3. San van Spaendonck met Prins Ajax, 8 str.pt. Na het jeugdconcours volgde een de monstratie van de Amsterdamse Bere den Politie, die „Hongaarse Post" en „A la flèche" reed. Onder leiding van Irene Jansen op Icare F 2 in actie tijdens het concours hippique te Lisse. (Foto LJD./Holvast) hoofdagent M. Massar draafde de kleu rige stoet over het veld. De gehoorzaam heid van de politiepaarden was over duidelijk, de waardering bij het publiek groot. Grote rivaliteit In het troostspringconcours voor de junioren, die 's morgens waren uitge schakeld. moest de eerste prijs onder vier ruiters worden verdeeld. De rivali teit was dus groot en de strijd fel. De uitslag: 1. (ex aequo) Laurence van Drogenbroek met Jussuf-18, (Ned), Mile. F. Thiry met Lilas Blanc (Belg), Bob van Heyst met Bambino (Ned.) en J. P. Musette met Sandy (Belg.) Deze amazone's en ruiters maakten een fout loos parcours. Daar niet op tyd werd gereden, eindigden zij ex aequo. Na een boeiend voltigenummer van de Amsterdamse politie volgde het troostspringconcours voor de senioren van beide landen. Dit concours leverde een overwinning op voor de Belg. P. Vercoutere met Kanaris in 78.4 sec, di rect gevolgd door onze landgenoot A. Timmer met Frappant (79 sec». Mile. Rasquinet (Belg.) klasseerde zich als goede derde met Schlingel in 18.2 sec. Over het algemeen werd er in deze wed strijd fors gereden, waaraan het feit, dat de tijd een woordje meesprak, niet vreemd was. Het programma werd hierna opnieuw onderbroken door een nummer van de politie te paard. Ditmaal werd een car rouselnummer verreden door zestien ruiters, ten beste geegven. Het was een imponerende show, vooral toen een aan tal politiemannen de trompet stak en klare tonen wyd klonken over het Sportpark. Hoogtepunt Veel toeschouwers hadden de roep van de warme huiskamer overigens niet meer kunnen weerstaan, toen het senio ren-springconcours NederlandBelgië begon. Jammer eigenlyk, want deze krachtmeting maakte de middag een groot succes. De Belgen, die reeds enkele malen in het sportpark te Lisse het hoofd moesten buiten voor paardrijdend Nederland, hadden hun beste ruiters in het veld gebracht: J. P. Seynaeve, Mile. Frohmann en Mile. Rasquinet. De Nederlandse Hippische Sportbond heeft het onze zuiderburen echter moei lijk gemaakt, door een kracht als rit meester Gruppelaar en diens leerlinge mej. Irene Jansen daar tegen over te stellen. Zo zwaar was dit Nederlandse geschut, dat de Belgen ook ditmaal niet tot een zege konden komen. Nederland maakte in het ploegenklassement 8 strafpunten tegen België elf. Deze lan- denoverwinning werd gedragen door de kunde van de heer J. J. Gruppelaar. Incomprls, een Anglo-Normandiër met een achterhand, die kracht en elastici teit verraadt, leek met de hindernissen te spelen. Noodsprongen, zoals wij die de gehele middag talloze malen had den moeten „bewonderen", kwamen niet voor. De ex-cavalerist had ieder been van zyn paard als het ware aan een touwtje. Als een gesmeerde machine ver kortte en verlengde deze ruiter de ga lopsprongen van zijn rijdier. CRICKET Ajax (L)Krekels: draw De eerste thuiswedstrijd van het eer ste elftal van Ajax (L) is in een draw geëindigd. Het is een wedstrijd gewor den, waarin de bowlers de overhand hadden. De toch bepaald niet zwakke battingside van Ajax heeft ruim drie uur nodig gehad om tot een totaal van 121 runs te komen. Vooral voor de lunch steeg de score zeer langzaam, maar daarna bleek De Jongh voldoen de ingespeeld .waardoor hij de gelegen heid kreeg de schaarse losse ballen uit de Krekel-aanval naar de boundary te dirigeren. 49 runs was zijn persoon lijke score, zeer goed gesteund door P. van Ameron, die beheerst 16 runs scoorde, voordat hij l.b.w. ging. Op 96 viel het zesde wicket, waarna de ove rige batsmen de opdracht kregen in de kortst mogelijke tyd zoveel mogelijk runs te maken. P. von Oven en F. Beaufort voldeden aan deze opdracht, prima ge steund door R. Veldhuizen en U. Gans. P. von Oven bleef not out met 10 runs. Om 4 uur was Ajax all out voor 121 runs, aan Krekels de gelegenheid ge vend om in ruim 2 Va uur voor de runs te gaan. Hoewel P. K. van Weel liet zien, dat hy in grote vorm verkeert, bleek de Leidse aanval ook ditmaal van zodanig gehalte, dat scoren moeilijk was. Van Weel echter wist met de off ballen wel raad en bleef met 32 runs not out. Daarvoor had Hillenaar 17 runs ge scoord, voordat hij door Spiering met een langzame bal verrast werd. Voor Ajax was er geen doorkomen aan en de Krekels-captain zag evenmin kans tot een overwinning te komen. Beide teams waren tenslotte zeer tevreden met een draw. Bowlingcijfers Ajax G. Spiering 3 voor 28, C. Bouman en P. Hagenaar bleven ditmaal zonder succes. A.s. zondag wordt thuis tegen het Engelse legerteam gespeeld 15 A B.O.D. Aanvang 11 uur .terrein de Kempe- naerstraat. C.V.H.W.—L.C.C. LCC slaagde er niet in om het kunst stukje van vorige week te herhalen, vooral door slecht batten werd vol komen verdiend verloren. Slechts A. v .d. Nagel 18 runs en P. Kantebeen met 17 runs konden enigs zins antwoord geven op de toch niet zo sterke aanval der Haarlemmers. Bij een stand van 72 runs waren 6 wickets down, doch door ongeofend heid was het op 80 reeds gebeurd, en stond LCC voor de moeilyke opgave CVHW hier onder te houden. Dit leek in het begin te lukken, toen H. Laman snel 4 wickets nam, doch captain Kuenen sloot daarna de deur en samen met C. Blom wist hij lang zaam, maar zeker het LCC-totaal te overtreffen. Het totaal van CVHW werd 83 voor 4 wickets, zodat van een flinke neder laag mag worden gesproken. Van de Leidse bowlers had alleen H. Laman 427, succes; N. den Hoed 035, en W. Crama 012 hadden wel iets meer verdiend, terwijl het fielden op goed peil stond. AJAX L III—C.C.G. (zat. XI) Een zeer onvolledig Ajax-elftal ver loor slechts met 4 runs van CCG. CCG, eerst battende, scoorde 96 runs. P. von Oven 5 v. 20, P. de Boer 4 v. 35 en J. Bakker 1 v. 34, waren de succesvolste Bowlers. Het Ajax-totaal werd, ondanks het scherpe Haagse bowlen, 92 runs, waarvan F. Olthuis 37, J. Bakker 10 en P. Blonk 10 runs. Vermeldenswaard was het keurige batten van de 9-jarige Maarten Fontein, die met keurig recht bat de Haagse bowlery weerstond en not out bleef. Cricketuitslagen lste- klasse A: ACCHCC II: draw. HCC 230 voor 4 (R. Colthoff 102 not out), gesloten, ACC 170 voor 5 (gestaakt wegens regen; HCC IHermes DVS: gew door HCC met 6 runs en 5 wickets (HDVS 76. HCC 82 voor 5. gesl): Quick H—VOC. gew. door VOC met 107 runs (VOC 169 voor 7 gesloten. Quick 62). lste-klasse B: Quick NHaarlem: ge wonnen door Quick met 35 runs (Quick 134, Haarlem 99); VRA—Sparta, draw Amsterdam krijgt een „scholenstad" (Van onze Amsterdamse correspondent) Een terrein van 9 ha., gelegen In Am sterdam-West tussen de tuinsteden Slo- tervaart en Osdorp, wordt gereserveerd voor de bouw van een „scholenstad", een complex van scholen van uiteenlo pende onderwysrichtingen, die in totaal 2300 leerlingen zullen tellen. Een commissie van onderwijsdeskun digen is tot de conclusie gekomen, dat het stichten van een dergelijke grote scholengemeenschap, die een unicum in Nederland zal worden, veel voordelen biedt. Het plan is pas ln een voorbereidend stadium, in feite is men nog niet ver der dan de wetenschap dat een derge lijk scholencomplex wenselijk ls, en dat de verwezenlijking ervan mogelijk is. De volgende stap is een diepgaand overleg met het departement en het ontwerpen van de gebouwen. Gedacht wordt aan een lyceum met 41 leslokalen, waarin zijn onderge bracht een gymnasium, een H.B.S.-A en B. en een middelbare meisjesschool, voorts een VGLO- en een ULO-school en tenslotte een technische school voor jongens en een nijverheidsschool voor meisjes. De gebouwen met de verschillende scholen zullen verrijzen rond een cen trale eenheid, waarin een aula, een muziekzaal, studie-lokalen, een beblio- theek en lokalen voor handenarbeid en ontspanning zijn geprojecteerd. Het complex zal van sportvelden en an dere sportaccommodaties worden voor- en. In hoeverre een overkoepelende lei ding en een centrale administratie mo gelijk zijn, zal nader worden bestu deerd. WEER WURGPOGING OP „DE WALLETJES" In een huls aan de O.Z. Achterburg wal in de hoofdstad heeft een 19-ja- rige Amsterdammer 's avonds laat ge poogd een 22-jarige vrouw te wurgen. Zij wist echter aan zyn greep te ont komen. uit de kamer te vluchten en deze af te sluiten, zodat haar aanvaller gevangen zat. De politie arresteerde hem daar. De man, die zonder beroep is en niet eerder met de politie in aanraking ls geweest, kon bij zijn verhoor geen mo tief voor zyn daad opgeven. Het staat volgens de politie vast dat hij niet be trokken is geweest bij eerder plaats ge had hebbende gevallen van deze aard. Morgen zal de man voor de officier van justitie worden geleid. MONUMENT VOOR JAC. VAN EECKHOUT (Van onze correspondent) De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Bot, heeft zaterdagmiddag in Horst (L) een monument onthuld ter nagedachtenis aan de vroegere gou verneur van Nieuw-Guinea, Jan van Eeckhout. Jan van Eeckhout werd in Horst ge boren en In 1938 benoemd tot resident van Hollandia. Het comité „Vrienden van Jan van Eeckhout" had de gelden voor dit monument, vervaardigd door de beeldhouwer Rob Steultjens uit Bun- de (L) bijeengebracht). De staatssecretaris herdacht Jan van Eeckhout als één der grootste pioniers van Ned. Nieuw Guinea. „Zijn werk", aldus mr. Bot, ,4s niet met zijn dood geëindigd, want nog steeds wordt het door Nederland voortgezet en uitgebreid, ondanks het feit dat dit in bepaalde kringen nutteloos wordt genoemd. Daar na droeg hij het monument over aan de burgemeester van Horst. De plech tigheid werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. dr. F. Houben, me vrouw de wed. van Eeckhout en twee zonen van de vroegere gouverneur. Ook een deputatie Papoea's bracht een bloe menhulde aan het monument. Een Pa- peoa-student, de heer S. Hindom. voor zitter van de „Cobe Oser", sprak en zei dat Jan van Eeckhout steeds heeft gezocht naar het inter-menselyk con tact tussen blanken en de primitieve Papoea's. „Dit contact", aldus de heer Hindom, „heeft hij ook werkelijk tot stand kun nen brengen en in Nieuw-Guinea zal hy in gedachten steeds blijven voort bestaan als de „vader van Nieuw-Gui- ïa". Jan van Eeckhout stierf in 1958 en werd te Hollandia begraven. WERVING VAN SPAANSE VROUWEN EN MEISJES? De directeur-generaal van de arbeids voorziening in Den Haag zal binnen kort een principebesluit nemen inzake de werving van Spaanse vrouwen en meisjes voor Nederlandse instellingen, zoals ziekenhuizen e.d. Het zou hier in hoofdzaak werkmeisjes en huishoude lijke hulpen betreffen. De werving men denkt aan een aantal van 400 meisjes heeft geen betrekking op ge diplomeerde verpleegsters. Evenmin is het, voorlopig althans, de bedoeling Spaanse meisjes en vrouwen in de in dustrie te werk te stellen. Na een tveek voorzichtig tasten (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Dc Frans-Algerijnse conferentie in Evian is na een week voorzich tig aftasten der wederzijdse stand punten eindelijk in de fase der echte onderhandelingen terecht ge- konien, en wel op het punt, waarmee de Algerijnen wilden beginnen: de garanties en de modaliteiten voor een werkelijk vrij referendum, waarin Algerije zijn zelfbeschikkingsrecht kan uit oefenen. Alle pogingen van de Franse onder handelaar Louis Joxe om eerst over een staken van het vuren, over een associatie tussen Frankryk en Algerye en over garanties voor de Franse min derheid in Algerije te praten, zijn on danks zijn grote diplomatieke behendig heid afgestuit op de hardnekkigheid van de rebellenleider Krim Belkacem. die misschien niet precies weet hoe hy het zeggen moet, maar die wel precies weet, wat hy wil. Vraag en antwoord Zo werd er zaterdag voor het eerst niet geredeneerd in termen van alge mene principes. Er werd drie en een half uur gevraagd en geantwoord over het overigens haast onafzienbare pro bleem van dat referendum. Hoe die discussie verliep, bleef nog verborgen achter een gordyn van discretie, waar achter beide partijen de onderhande lingen volgens onderlinge afspraak ver hullen. Maar één ding werd wel be- De Zweedse Ferrari-equipe Gun nar Andersson C. H. LoHmander is winnaar geworden van de Mille Miglia. eertyds een race over 1000 myi. doch de laatste jaren een betrouwbaarheids- rit met een beperkt snelheidskarakter. Van de 1576 km moesten er 393,5 op circuits worden afgelegd. (Sparta 119, VRA 68 voor 4) gestaakt wegens regen). 2de- klasse C: Ajax LKrekels: draw (Ajax 121, Krekels 66 voor 4); CCG— HTCC gew door HTCC met 9 runs (HTCC 47. CCG 38); HBS II—HRCC. gew. door HBS met 4 runs (HRCC 187 voor 9. gesl.. HBS 191 voor 7). 3de-klasse C; CVHW—LCC: gew. door CVHW met 3 runs en 6 wickets (LCC 80. CVHW 83 voor 4). kend. Nu Joxe de methode heeft ge ïntroduceerd om op persconferenties concrete, principiële eisen te onthullen, hebben de Algerynen niet geaarzeld hetzelfde te doen. De Algerijnse woord voerder Malek verklaarde, dat volgens het F.L.N. de periode, die aan het re ferendum voorafgaat niet exclusief ge domineerd mag worden door het Fransr politiek-administratleve apparaat in Al gerije. Dat betekent, dat het F.L.N. in een eventueel akkoord vooraf gewaar borgd wil zien, dat in de periode vóór het referendum een voorlopig gemengd Frans-Algeryns of een internationaal apparaat zich met de voorbereiding van het referendum bezig moet houden. Geen garanties Malek reageerde ook op de eis van Joxe, dat in een toekomstig onafhanke lijk Algerye de minderheidsgroep van Europese afkomst individuele en ge- meenschapeiyke garanties zou moeten krijgen tegen verdrukking door de Al- gerynse meerderheid. Malek zei, dat het F.L.N erkent, dat dit een funda menteel probleem is en dat het F.L.N. dit nooit heeft onderschat. Hy ver wierp echter iedere gedachte aan ga ranties voor de minderheid als gemeen schap. De Fransen, die Algeryn willen worden krygen dezelfde rechten en plichten als de andere Algerynen. De Fransen, die Frans willen biyven, kun nen als buitenlander rekenen op de internationaal erkende rechten van de mens. Meer niet. Hy gewaagde trou wens ook van een omgekeerd probleem: de status van het half miljoen Alge- rynse arbeider# in Frankryk. Die bie den weliswaar Frankryk niet hetzelfde politieke en sociaal-economische pro bleem, dat het miljoen Europeanen Algerije oplevert, maar voor zouden toch tenminste - overigens niet consti tutioneel verankerde - maatregelen ge nomen kunnen worden om hen te ver heffen uit de positie van een industrieel sub-proletariaat, waarin zy nu ver keren. Moeilijker Het feit, dat men nu begonnen is met onderhandelingen over een con creet punt, het referendum, dat voor- namelyk technische problemen opwerpt, ls verheugend, maar het betekent geenszins dat een volledig akkoord na bij is. Met veel moeilyker oplosbare kwesties als de Sahara en de garanties voor de Franse minderheid nog in het beschikbare tyd reeds verstreken, zou de conferentie van Evian slechts een eerste fase van de langdurige Frans- Algerynse onderhandelingen kunnen zyn. Het voornaamste winstpunt blyft dat het proces van onderhandelingen op gang gekomen is, een proces, dat nooit meer definitief teniet gedaan kan worden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5