VAKANTIE-HULP Conferentie over Nieuw Guinea in vormingscentrum Oud Poelgeest LEIDEN - Lammenschaiisweg thans in liet spoorwegnet N.S. opgenomen FLN-leden schieten agent neer, ultra's bedreigen burgemeester Prof. Kraemer acht de huidige politiek te onwerkelijk geridderde voorzitter Volkstuinders huldigden hun Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 mei 1961 Tweede blad no. 30365 Trekvlietweg verlost uit isolement Sinds gisteren is LeidenLammenschans in de lijn LeidenUtrecht opgenomen in het spoorwegnet van de Ned- Spoorwegen. Naar alle delen van het land kan men in dit „Station" de N.S. spreken van halteplaats thans plaatsbewijzen verkregen. De service van de N.S. gaat hierbij zo ver, dat geen extrakosten in rekening worden gebracht voor het traject Lammenschansweg—Station Leiden. Ook is de (onbewaakte) rijwielstalling gratis. Gelijktijdig is de Trekvlietweg het verkeer kan nu reeds gebruikmaken van één koker van het viaduct uit zijn isolement verlost. Het heeft een rechtsreekse verbinding met de stad en kan nu de drukke spoorwegovergang in de Herenstraat vermijden. Reeds zaterdagmiddag reed de eerste trein, waarin vele genodigden, „het sta tion" binnen. Deze eerste officiële rit, de kortste in de geschiedenis van de N.S., zij duurde slechts vier minu ten werd o.m. medegemaakt door de wethouders A. J. Jongeleen, S. M. Stolp en S. Menken, de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. H. A. C. Brander horst, ir. Y. IJkema. directeur van de S.L.F., een vertegenwoordiging van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professoren wijk, de heer R. Cebol na mens 't bestuur van de Coöp. Groente veiling, de heer J. Koch, chef van het kantoor Leiden van Lissone Lindeman en een aantal directeuren van bedrij ven, gevestigd in de omgeving van deze nieuwe halteplaats. Namens de directie van de N.S. was aanwezig mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong, ohef van het exploitatiedistrict Rotterdam. Onder grote belangstelling honder den wachtten op het nieuwe, royale stationsplein de komst van de trein af en het spelen van vrolijke mechani sche muziek, arriveerde de trein aan het met vele vlaggen versierde Station. Ook vele omwonenden hadden de vlag uit gestoken. Historisch moment op historische grond Nadat alle genodigden waren uitge stapt voerde als eerste spreker mr. Van Ballegoyijen de Jong het woord. Wij beleven hier. aldus spreker, thans op historische grond een historisch mo ment. In de omgeving waar in 1574 de Spaanse furie het tegen de taaie stand vastigheid van de Leidenaars moest af leggen en waar ook de pot met huts pot is gevonden- wordt thans Leiden opgenomen in de rij van Nederlandse steden, welke meer dan één station, zij het dan in dit geval een halteplaats, hebben. De opening van dit gebouw, met het daarvoor liggende ruime plein, is een typisch exponent, dat aanwijst, welk aandeel Leiden heeft in de ont wikkeling van de randstad Holland. In het kort schonk mr. Van Balle goijen de Jong hierna aandacht van de totstandkoming van dit emplacement, waarvan de plannen reeds uit 1947 da teren. Hulde bracht spreker aan de ontwerper van het gebouwtje, ir. Van der Gaast. en aan de aannemer en on- deraanenmers. Bijzondere lof had spre ker voorts voor het door de gemeente aangelegde Stationsplein, dat zulk een royale indruk maakt. Nadat mr. Van Ballegoijen de Jong er aan herinnerd had, dat Leiden in het verleden reeds eerder een tweede station (Herensingel) rijks was. ver klaarde hij de halte Leiden-Lammen- schansweg voor officieel geopend. VRIJE WEGKRUISING Wethouder Jongeleen ,die ditmaal in zijn kwaliteit van loco-burgemeester het woord voerde, was eveneens verheugd over de opening van deze halteplaats, waarmede tevens de vrije wegkruising zeer belangrijk voor Leiden-zuid-west. een feit was. al kan dan op dit moment nog slechts één verkeerskoker van het viaduct in gebruik worden gesteld. Zo dra ook de blauwe tram „van het to neel is verdwenen", kan aan de recon structie van de Lammenschansweg eerst goed worden begonnen. Voorlopig staat nu de verbreding van de overweg in de Herenstraat eerst op het programma. Wethouder Jongeleen, die eveneens aandacht schonk aan de verwezenlij king van dit spoorwegplan, uitte ook nog een wens van vele omwonenden van de Kanaalweg: „verlos ons van de bel bij deze spoorwegovergang". De heer Lens, één der directeuren van Elmi, die het woord voerde namens de industrieele bedrijven in deze omgeving, was zeer verheugd, dat deze bedrijven uit hun isolement zijn verlost. Ten teken van vreugde bood spreker na mens deze bedrijven een vlag aan. Twee flessen Spaanse wijn „Anno 1574" Voor een humoristische noot zorgde deze middag de „Commissie tot onder mijning van de Leidse spoorwegwer- ken" van het Studentengezelschap Lug- dunum Batavorum. In een geestige toe spraak wees de praeses van L.B., de heer C. Fasseur. er o.m. op. dat „deze commissie indertijd is voortgekomen uit de Commissie Mulock Houwer, wel ke zich beijverde de toenmaals nog aan wezige spoorbomen aan de Rijnsbur ger weg een kwart slag te draaien, zo dat het verkeer de wallen van de aloude Sleutelstad ongehinderd kon naderen en de aanwezige treinstellen verplichtte te wachten". Spreker deelde mede, dat de Com missie had besloten om de president- directeur van de N.S.. ir. J. Lohmann, ter gelegenheid van de ingebruikneming van deze halteplaats te benoemen tot ere-hoofdconducteur en mr. Van Balle goijen de Jong tot ere-conducteur. Lin ten, waarop van deze benoeming mede- De eerste trein - met genodigden - stopt aan de halteplaats LeidenLammenschans. (Foto LD./Holvast) deling wordt gedaan, werden aan mr. Van Ballegoijen de Jong aangeboden. Bovendien overhandigde de heer Fas seur twee flessen Spaanse wijn „Anno 1574". Na een dankwoord van mr. Balle goijen de Jong toonden de genodigden grote belangstelling voor hetgeen in deze omgeving is tot stand gekomen. Per extra trein keerde men naar het hoofdstation terug, waar een dronk op dit voor Leiden zo belangrijke gebeuren werd uitgebracht. Zoekt U een GOED HORLOGE voor f 30.— en f 40.— of het aller beste van f 200.— en f 300. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De tweede voorzitter vermeldde in een uitvoerig betoog de vele diensten, die de heer Visser in zijn kwaliteit als voor zitter aan de Nederlandse volkstuinders heeft bewezen. Hy zeide, dat door het werd van de heer Visser het Verbond thans bij welhaast alle instanties een erkende en gewaardeerde organisatie is geworden. De heer Vlieger beëindigde zijn toespraak met het. aanbieden van bloemen aan mevrouw Visser en van een chèque, waarvoor de gelden door volkstuinders in geheel Nederland bij een waren gebracht, aan haar echt genoot. UITBREIDING Tevens bood Leidens wethouder van Openbare Werken, de heer J. J. Jon geleen zijn gelukwensen aan. Hij zei. dat er in de toekomst uitbreiding van de volkstuinen in zijn gemeente te ver wachten viel. Onder de overigen, die de heer Visser gelukwensten met zijn onderscheiding en dank brachten voor de moeite, die de voorzitter zich in het belang der volkstuinders heeft getroost, bevonden zich dr. W. H. Vermooten, lid van de interdepartementale com missie. die de belangen der volkstuinders behartigt, en ir. G. L. W. Ruys. Ryks- tuinbouwconsulent. De heer Visser zelf zeide, dat hij de onderscheiding, die Terrorisme in Frankrijk en Algerije (Van onze Paryse correspondent) Het terrorisme van Franse en Algerijnse origine heeft het afgelopen weekeinde in Frankrijk en in Algerije opnieuw slachtoffers geëist, veel schade aangericht en in het algemeen, angst en haat gezaaid. In Algerije brachten de Franse ultra's vijf bommen tot ontploffing, waardóór een mohammedaanse kelner ernstig werd gewond. In Grasse in Zuid-Frankrijk werd toevallig nog juist op tijd een andere plastic bom ontdekt, die bestemd was voor het gaullistische Kamerlid van het betrokken kiesdistrict. En tenslotte zijn in twee Parijse voorsteden zowel de Franse als de Algerijnse terroristen opnieuw in de weer geweest, waardoor twee Parijse politiebeambten, een agent en een inspecteur, om het leven kwamen. De agent had een vrije dag en wil de gistermiddag zijn zuster een bezoek gaan brengen, die in een buurt geves tigd is waar ook vele Algerijnen wo nen. Drie terroristen van de F.L.N. moe ten de agent die in deze wijk vaak sur veilleerde, hebben herkend, want zij na- Tijdens het afgelopen weekeinde vond in het Vormingscentrum „Oud Poel geest" de tweede conferentie plaats over Nieuw Guinea met het oog op de toe komst van land en volk. De conferentie leider ds. J. M. Hoekstra wees er in zijn openingswoord o.m. op, dat op 5 april in Hollandia de Nieuw-Guinearaad werd geinstalleerd, die ten doel heeft de bijdrage te zijn aan de ontwikkeling van dit land tot een zelfstandig ge bied. Zowel in als buiten Nederland wordt, over deze stap verschillend ge dacht, maar telkens blijkt men voor een verantwoorde opninievorming grote behoefte te hebben aan zicht op de his torische groei en samenhang en aan gedachtenwisseling met anderen. Historische groei Om informatie te geven inzake deze historische groei en samenhang werd als eerste spreker verwelkomd de heer mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer. Mr. Jonkman wilde in zijn lezing teruggaan tot Linggadjati omdat anders z.i. de soevereiniteitsover dracht en de grondwetsherziening van 1948 niet zijn te begrijpen. In Ling gadjati werd n.l. al de grondslag gelegd voor de conflicten die later zijn ont staan. Sedert 1798 is het staatsleven in Nederland beheerst door de onder Franse invloed ontstane gedachte aan deugdelijke volkenrechtelijke verhoudin gen. Ook in de verhouding met Indone sië wilde men alles met rechtswaarbor gen omringen. Hoewel dit, aldus spr. begrijpelijk is, kan het in de inter nationale verhoudingen niets steeds suc cesvol zyn. Spreker zette uitvoerig uiteen dat het standpunt was de keus van aansluiting bij Indonesië, de wens naar eigen zelf standigheid. of wel te blijven onder Ne derlands bestuur. Voor de Papoea's was zelfstandigheid uitgesloten. Hoe konden deze mensen aan hun recht komen? Voor Nieuw-Guinea zou een afzonder lijke regeling komen, ofschoon Indo nesië zich op het standpunt stelde, dat het gehele voormalige Ned.-Indië tot Indonesië moest behoren. Verwacht werd dat binnen een jaar de status van N. Guinea zou zijn be paald. Dit was een te optimistische ge dachte. Mr. Jonkman ging na de over eenkomsten als gevolg van de Ronde tafelconferentie en de stemming die er in ons land ontstond door de opzeg ging ervan. Deze wyze van werken was zo onregelmatig en zo onbehoorlijk dat protesten niet uitbleven en het was voor de Ned. Regering, die andere opvat tingen huldigt over volkenrechtelijke verhoudingen een onbegrijpelijke zaak. Spreker ging na hoe de verhoudingen steeds slechter werden en herinnerde aan uitspraken vooral in de Eeerste Ka mer, die het regeringsbeleid afkeurden. Spr. stelt zich evenwel op het standpunt Diepe dat we in deze een collectieve verant woordelijkheid dragen, ook t.a.v. de con ferentie in Genève, waarheen minister Luns ging met de opdracht: niets toe geven inzake de soevereiniteit van Ne derland over N. Guinea. Deze staat de jure en de facto vast. Irreële voorwaarde? De huidige regering is bereid de kwes tie N. Guinea te internationaliseren en wil oplossingen in die richting aan vaarden mits het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's onaangetast blijft. Toch moet men aldus spr. hiervoor op zijn hoede zyn. Immers kan men nooit voor de eeuwigheid zo iets vastleggen. Over de Internationale aspecten van het N. Guineavraagstuk werd des avonds gesproken door prof. mr. B. V. A. Ro ling. hoogleraar te Groningen. Gister middag kwam aan het woord prof. dr. H. Kraemer te Driebergen. Hij sprak over „adequaat politiek denken ge vraagd!" eerbied Prof. Kraemer begon met uiting te geven aan zyn diepe eerbied voor het stille heroisme van de mensen van zen ding en missie, die jarenlang, zonder bijna enige vrucht in N. Guinea ge werkt hebben. Ze leefden dus zonder succes en daarom uit een andere bron. De bevolking van N. Guinea kwam na de oorlog op overdonderende wyze in aanraking met de moderne wereld en de westerse overvloed van goederen, die le gers in stand moesten houden. Daardoor werd onze regering gecon fronteerd met een geheel nieuwe situatie. Bij verrassing werd N. Guinea buiten de Indonesische boedel gehouden en werd Nieuw-Guinea een ernstig object. Kongo heeft de schrik erin gebracht en wij moesten bewyzen, dat we het be ter moeten doel. Vandaar de snelcur- sus. Het politiek denken moest aan het nieuwe wereldbeeld worden aangepast. Immers door nadruk te leggen op de zelfbeschikking, dreigen wij te geraken in irrationalistische politiek. Geen plaats meer Het is de mening van Prof. Kraemer, dat Nederland niet mper in Azië thuis hoort. Wij dienen te beseffen dat er een heel nieuwe wereld is ontstaan waar men zich nooit weer zal begeven in horigheid volgens onze constructies. Spr. constateerde dat men in Ne derland denkt geheel van Indonesië af te zfjn. Doch er kan een tijd komen dat de verhouding van Nederland met In donesië verbetert. Er is in Indonesië een hoeveelheid goodwill bi4 .'e bevol king aanwezig. Daar hebben we reke- nig mede te houden in onze N. Guinea- politiek. Wy hebben N. Guinea gescheiden van het enige gebied (Indonesië) waarmee het contact had en het is ondenkbaar dat na de snelcursus van 10 jaar het land geheel onafhankelyk zou zijn. Mi litair zeker niet en dus bestaat er al tijd de kans dat het weer in de greep komt van internationale machten. Daar om zou op den duur het contact van N. Guinea met Indonesië het beste zyn. Spr. was van mening dat er bij het Nederlandse volk niet eens gesproken kan worden van een „houding" inzake Indonesië en N. Guinea doch wel van een ontstellende apathie. Z.i. komt het zover dat de democratie dood gaat en alleen gereserveerd blyft voor regering en parlement, een opvatting waartegen mr. Jonkman protesteerde. Volgens prof. Kraemer is de politiek te technisch, te ondoorzichtig en te on begrijpelijk geworden om nog weerklank in ons volk te vinden. En toch, aldus spr. is politiek een grote zaak voor gewone mensen, niet al leen door de deskundigen. Nieuwe richting Volgens spr. moet, wil men aan het politiek denken richting geven, zodat er weer bezieling komt, men de kaart v. Nederland voor zich nemen en zoeken naar mensen met bewustzijn voor de wereldvraagstukken. Dan ontstaat pas een kleine groep met eenheid van doel stelling en motivering. Daarna dient de kring te worden uitgebreid en de laten te krachten in ons volg gelegenheid te worden gegeven tot uitlaat. Van de po litieke partijen verwacht spr. in dit op zicht niets. Het gaat in de politiek niet om mooie intenties en principes, doch om de kunst van het mogelyke en het werkelijke. Daarom kan spr. als chris ten een opportunist zijm. Men kan z.i. niet spreken van christelijke politiek, doch van streven in christelyke verant- woordelykheid in de erkenning van eigen gebrokenheid, omdat de wereld gebroken is. Spr. citeerde Max Huber men hem midden op straat onmiddel lijk onder vuur. Het slachtoffer werd op slag gedood, doch een der moor denaars kon door andere agenten wor den gegrepen. In een andere Paryse voorstad, Cour- bevoie, was het de Gaullistische burge meester die als mikpunt voor Franse activisten van het geheime leger diende. Ofschoon ook deze terroristen hun actie degelijk hadden voorbereid door twee bommen voor hem te deponeren een by zijn villa en een by de winkel die hij dryft heeft de burgemeester niet temin geluk gehad: hy was de stad uit, terwyl de aanzienlijke schade bo vendien nog door de verzekering wordt gedekt. Reeds eerder op 19 mei, kort na de putsch van Algiers, hadden Fran se activisten al een eerste plastic bom in het gemeentehuis van Courbevoie voor de deur van de burgemeester neer gelegd waardoor een ambtenaar zwaar en verschillende aanwezigen bij een hu- welyksplechtigheid licht werden gewond. Ondanks al die onweerlegbare teke nen dat de burgemeester by zyn fas cistische tegenstanders in een slecht blaadje staat, verscheen hy vanmor gen toch weer trouw op het gemeente huis om zich onverstoorbaar verder aan de belangen van zyn stadgenoten te wy- den. In het byzonder t.a.v. de Bybel als realistisch boek. Wy moeten naar een nieuwe politieke ethos met een gods dienstige basis. Na de cuaserie werden groepsgesprek ken gehouden met vragenbeantwoording door prog. Kraemer en mr. Jonkman. Al kon dan niet gesproken worden van een liefde uit de schoolban ken" voor de heer van Schuijlen- burg en mej. T. van der Velden, die hedenochtend in het Leidse Stad huis in het huwelijk tradenbegon de romance wel in een school. Plaats van handeling was de der de klasse van de openbare school aan de Telderskade. waar mej. Van der Velden vóór de klas stond. Nu ongeveer 1Yi iaar geleden ..ontdek te" de heer Van Schuylenburg, evenens aan deze school als leer kracht verbonden, zijn toekomstige bruid, die thans o zo gelukkig is om het leven samen met hem te delen. Ter gelegenheid van dit school- huwelijk vormden de leerlingen van de derde en vierde klas heden ochtend een ere-haag voor dit bruidspaar. (Foto L.D./Holvast) Eerste trein reed stationbinnen Rijke .oogst" bij scherpe controle Bromfietsend Leiden heeft het afgelo pen weekeinde een verscherpte controle van de politie ondergaan inzake het overschryden van de maximum-snelheid van dertig kilometer, die binnen de be bouwde kom is toegestaan. Zaterdag be droeg de „oogst" tien te-snel-brommers en zondag kregen maar liefst eenender tig haastige bromfietsbestuurders een bekeuring. De lieer C. Kupers werd eerste ere-liil NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle (als predikant voor bijzondere werkzaamheden J. A. Duetz. Sredlkant bij de Ned Prot. gemeente te enéve te Nleuwolda (toez.) J. H. Pol. kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Frederlksoord-Peperga-Blesdljke A. Burger, em. pred. te Hat tem. De zaal van „Den Burcht" was zaterdagmorgen geheel gevuld, toen men een aanvang maakte met het officiële gedeelte van het zeventiende congres van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland. Er stonden twee huldigingen op het programma. Allereerst reikte de voorzitter van het Verbond, de heer P. Visser, aan de heer C. Kupers een gouden speld uit ten be wijze van het feit, dat de laatste was benoemd tot ere-lid van het Verbond. Deze gebeurtenis wint nog aan belang- rykheid wanneer men bedenkt, dat de heer Kupers. adjunct directeur van Openbare Werken in Rotterdam, sedert de oprichting van het Verbond de eerste is, die deze eer werd waardig geacht. Uit de woorden van de voorzitter bleek, dat de heer Kupers voor de volkstuin ders, en vooral voor die in zyn woon stad. buitengewoon grote verdiensten heeft gehad. ONDERSCHEIDING Vervolgens legde de heer Visser tyde- lijk de voorzittershamer in handen van de tweede voorzitter, de heer J. Vlieger. Hijzelf was namelijk de tweede, die door de vergadering werd gehuldigd. Dit als gevolg van het feit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. hem was verleend, niet zozeer zag als huldebetoon aan hemzelf, dan wel als een erkenning en waardering van het werk van het. gehele Verbond. „De generaal krijgt het lintje, maar de soldaten bevechten de overwinning", aldus de heer Visser. HERDENKING J. BONTJE IN DOOPSGEZINDE KERK Morgenmiddag begrafenis Tydens een gistermorgen in het kerk gebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan de Pieterskerkstraat gehouden dienst is aandacht geschonken aan het over- lyden van de heer J. Bontje, die behalve scheikunde-tcchnicus aan het Rem- brandt-lyceum organist van deze ge meente was. Prof. dr. T. Jansma wees in zijn her denkingstoespraak o.m. op de trouw en GEREF. KERKEN Beroepen te Tlel G. Vesseur te Rockanje Bedankt voor Bruchterveld W. S. Schenk te Enter. GEREF. KERKEN (VrUgem.). Aangenomen naar Heemse J. G. Meijer te Per nis. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Vijf mille in kerkzakje Een gift van cyfduizend gulden be hoorde tot de opbrengst van de zondag morgencollecte in de Voorburgse Her vormde Burchtkerk. De collecte was be stemd voor de zending. toewijding, waarmede de heer Bontje zyn taak zowel in de maatschappy als in zyn gezin verrichtte. „God heeft een man. die in de bloei van zyn leven stond, tot Zich genomen. We zullen hem erg mis sen, aldus spreker. Vele leraren van het Rembrandt- lyceum woonden evenals de oud-rector, dr. J. D. A. Boks, de dienst by. De begrafenis zal morgenmiddag om half één op Rhynhof plaatsvinden. K. e r k eij k Leven Advertentie gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3