RUIM STATIONSPLEIN AAN DE LAMMENSCHANSWEG PREDIKER BESTAAT EEN EEUW VAKANTIE-HULP In honderd jaar bakens verzet, doch grondslag gebleven Gero-casseffe Protestantse vluchtelingenkerkje te Haid (Oostenrijk) Wie draagt een steentje bij HELPT HET RODE KRUIS HELPEN N.C.V.B. hield slotbijeenkomst K e r k e 1 ij k L even Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 27 met- 1961 Tweede blad no. 30304 Aan de Lammenschansweg, waar hedenmiddag het station Leiden- Lammenschansweg in de lijn LeidenUitrecht officieel wordt geopend -morgen stoppen er de treinen heeft Leiden er een ruim Stations plein, met moderne verlichting en een aantrekkelijke beplanting, bij gekregen. Het plein strekt zich uit van de Lammenschansweg (achter grond foto) tot aan de De Sitterlaan rechts). Geheel links het nieuwe stationnetje, waarin ook een plaatskaartenkantoor is ondergebracht en waar vanaf morgen plaatsbewijzen in alle richtingen verkrijgbaar zijn. Op de voorgrond de (gratis) rijwielstalling. Treinreizigers, die van deze onbewaakte stalling gebruik maken, moeten hier zelf hun rijwiel deponeren. Een gedeelte van het plein is gereserveerd voor het parkeren van auto's van hen, die van de trein gebruik maken. Ook is er een halte voor de autobussen van de Eltax-ringlijn. Met het ingebruik nemen van Station en Stationsplein krijgt tevens de Trek- Oudste jeugdvereniging in Leiden jubileert vlietweg via één der verkeerskokers van het viaduct een ver binding met de stad. Over enige tijd kan ook het verkeer in de richting van de verlengde Lammenschansweg door het viaduct worden geleid. Tot medio oktober zal ook de blauwe tram nog van dit viaduct gebruik maken. Zodra de tram door autobustractie is vervangen zullen ook deze onderdoorgangen het wegverkeer ten goede komen. Ook Prediker kent een talentenjacht Iedere tijd kent zijn problemen en daar van zijn ook zij, die thans leiding aan het Predikerwerk geven, sterk overtuigd. Problemen, welke weer op een geheel an der vlak liggen dan een eeuw geleden, toen er onder de jeugd nog geen sprake was van een talentenjacht en een teen agersrage, en film, radio en televisie nog geen aantrekkingskracht op de jeugd uitoefenden. Men gaat deze problemen niet opzyde. Integendeel er wordt over gesproken, doch zoals waarnemend voor zitter, de heer D. van 't Zelfde, het te genover ons uitdrukte „in 't licht van de bijbel". Z.i. moet de jeugd bijbels leren denken en „niet zwammen". Inderdaad kennen ook wij, aldus de heer Van 't Zelfde, een talentenjacht, maar dan een talen enj :ht, waarover de bijbel ons spreekt. „Gelukkig staat een groot deel van de jeugd daar tegenwoordig nog voor open." Zoals zovele jeugdverenigingen heeft ook Prediker eer. gebrek aan kader, het geen naar d^ mening van wnd. voorzit ter mede veroorzaakt wordt door het feit, dat jongeren, die enkele jaren in het Predikerverband hebben medegelo pen en rijp zijn om een bestuursfunctie te aanvaarden, Prediker vaarwel moe ten zeggen om hun militaire dienstplicht WHÊ&M te vervullen. Keren zij eenmaal uit dienstlang bezig te bouwen. terug, dan geeft het wel eens moeite hen tot het aanvaarden van een bestuurs functie te bewegen. Hoe het begon De oudste jeugdvereniging in onze stad gaat jubileren! Een eeuwfeest vieren! Zaterdag 10 juni is het honderd jaar geleden, dat Jac. Verhave, N. Keereweer, W. de Haan, J. J. Burger en G. J. en P. N. Gijsman in de woning van de familie Bink aan de Middelstegracht de C.J.V. Prediker 12 la oprichtten. Op het fundament, dat toen is gelegd, hebben opeenvolgende generaties voortgebouwd. Voor velen en daaronder vooral de oud-leden is de C.J.V. Prediker, die de christelijke jeugdbeweging in onze stad, nu honderd jaar geleden, introduceerde, een begrip. Wat al goede herinneringen bewaren zij aan hun Predikertijd. Veel is in dit tijdsverloop veran derd, maar grond- en doelstelling van Prediker bleven onverzwakt ge handhaafd. Zowel nu, als voor een eeuw, staat nog steeds bij de vereni ging het brengen van de jeugd tot Christus op de voorgrond. Mochten de bakens om hiertoe te geraken ivel eens iets verzet worden, steeds is hierbij het devies, dat de oprich ters voor ogen stond en waarnaar zij de vereniging ook hébben willen noe men: „Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap" gehandhaafd. Wie de arbeid van Prediker ook na honderd jaar goed wil verstaan, moet begrip hebben voor de betekenis, welke ook in deze kring wordt gehecht aan de periode, waarin de jongeling opgroeit tot man. Dit hebben ook de oprichters en zij, die in later jaren leiding aan Prediker hebben gegeven, gedaan. Zij hebben be grepen, dat zestien jaar een leeftijd is, waarop een mens te oud is om in alle zaken opgevoed te worden, doch te jong om persoonlijk de zelfopvoeding ter hand te nemen. Zij hebben verstaan, dat deze leeftijd een overgangsperiode is, waarin kinderlijke hoedanigheden ver zwakken en mannelijke zelfstandigheid groeit. Kort en bondig: zij zagen het als de tijd van de lichamelijke en geestelijke rijpwording. De kenmerkende passiviteit van het kinderleven wordt steeds krach tiger verdrongen door de activiteit van de jongelingsjaren. Het is de periode, waarin de jeugd zeer ontvankelijk is voor tal van indrukken en principes. Daarom en daaruit is Prediker geboren. Een ver eniging, waarin duizenden zich hebben thuisgevoeld en waartoe thans nog ve len zich voelen aangetrokken. Zij heb ben in het verenigingsleven een onuit puttelijke bron van gedachtenwisseling en conversatie gevonden. De vorm waar in c'eze gedachten werden gegoten, de toon waarop zij werden uitgesproken en de waardering voor het geleverde werk hebben van Prediker een opvoedende in vloed doen uitgaan. Heel geleidelijk, doch zeer beslist, heeft Prediker vele fa cetten van het rijk gevarieerde leven onder de aandacht van haar leden ge bracht. Treden wij thans voor een ogenblik terug in de historie. Het jonge plantje, gestekt in 1861, kwam reeds in 1865 tot wasdom. Het waren de vrienden Klaar hamer, Gijsman, Burger en Bink, die in 1865 het zondagsschoolwerk van mej. Dozij voortzetten en onder toezicht van Prediker brachten. In 1867 volgde door toedoen van de heer Burger de oprich ting van een jongeliedenvereniging, waarvan de jongens na het verlaten van de zondagsschool op 12-jarige leeftijd tot aan hun zestiende jaar lid konden zijn om dan over te gaan naar de jonge lingsvereniging. Had men tot 1880 uit sluitend gewerkt in het belang der jon gens, in dit jaar kwam op initiatief der jongelingsvereniging een meisjesvereni ging tot stand. Vanaf die tijd konden nu ook de meisjes, die de zondagschool verlieten, in het Predikerverband wor den opgenomen. Het is altijd zo geble ven. Advertentie Zoekt U een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. P. Maxurel Eén naam zal voor altijd aan Prediker verbonden blijven. Vraag 't de vele Pre dikervrienden en hun eensluidend oor deel is die van Mazurel, onze ere voorzitter. Bijna zestig jaar is de naam van Mazurel aan een bestuursfunctie van Prediker verbonden geweest. Met zijn vele gaven van hoofd en hart heeft hij Prediker tot vrijwel aan zjjn dood ge diend. Mazurel was Prediker, en Predi ker was Mazurel Prediker was echter nog meer. Sinds 30 oktober 1884 heeft de C.J.V. een ei gen gebouw aan de Janvossensteeg, in welk gebouw ook heden ten dage nog vele verenigingen een onderkomen vin den. In de loop der jaren het eerst I in 1911 onderging dit gebouw een be- langrijke restauratie, waardoor het meer werd aangepast aan de eisen, welke I thans aan een moderne vergadergelegen heid worden gesteld. Ondanks deze ge- daantewisseling is Prediker, voor die 1 haar kennen, steeds dezelfde gebleven, een centrum, waar men elkander ont moet en van waaruit „een band voor het leven is gelegd". Prediker ook na een eeuw betekent voor velen nog zeer veel. Viering eeuwfeest Ter gelegenheid van de viering van dit eeuwfeest is een commissie gevormd, waarin onder voorzitterschap van de heer W. F. Heijloo zitting hebben de heren A. Eikerbout, Valdezstraat 9, S. v. d. Broek, Joop van Duuren en D. van 't Zelfde sr. en jr. Aan de avond van de oprichtingsdatum, zaterdag 10 juni, komt men in Prediker bijeen, waar ds. J. Sierat ook een oud-Predikeraan de herdenkingsrede zal uitspreken. Maan dag 12 juni is men 's middags om twee uur wederom in het eigen gebcuw bij een. Na het officiële gedeelte vertrekken genodigden, leden en oud-leden naar (dit blijft nog een geheim) om 's avonds terug te keren in de Janvossensteeg. In Prediker verzorgt dan de Timdeler- club een vrolijke avond. NIEUWE ADJUDANT VAN PRINS BERNHARD Bij K.b. is met ingang van 21 septem ber luitenant ter zee der 1ste klasse W. W. Kuyck eervol ontheven van zijn functie van adjudant van Prins Bern- hard en is luitenant ter zee vlieger der lste klasse G. Pauli in die functie be noemd. Een ongeluk komt nooit alleen. Zo ergens, dan wordt deze zegswijze be waarheid bij de vluchtelingen in Haid, mensen, die eerst noodgedwongen op de vlucht gingen, daarna op de vlucht ge dreven werden en toen zij tenslotte in een kamp belandden, meedogenloos van de ene barak naar de andere wer den gestuurd. Daarbij komt armoede, honger, ziekte, waartegen na vijftien jaar ontbering niet veel meer te doen valt; vereenzaming ook in het vreemde land, ver van familie en vrienden. Er was echter in Haid één plek, waar de vluchtelingen troost zochten en von den voor dit radeloos bestaan. Dat was in het kleine noodkerkje, dat ze met enorme offers van wat ze zich letter lijk uit de mond gespaard hadden, sa men hadden opgebouwd. Dit kerkje viel op een stormachtige nacht in februari ten prooi aan de vlammen Het was van hout en niet verzekerd. Een grootscheepse actie in Zweden, enkele particulieren hier en wat twee „Wilde-Ganzen"-vluchten bijeenbrach ten, hebben de vluchtelingen de moed gegeven om te gaan bouwen, hoewel nauwelijks een derde van de benodigde som bijeen is en ook op de bouwgrond nog zwart lasten drukken. Hun rooms- katholieke lot-genoten, met wie ze in dertijd de noodkerk deelden, zijn al Vorige zaterdag werd een groot, door een paar vluchtelingen getimmerd kruis opgericht op de plek, waar de nieuwe kerk wordt gebouwd. Na een eenvoudige, indrukwekkende godsdienstoefening was het mij vergund op eerst pinksterdag de eerste spade in de grond bij dat kruis te steken. Talloze vluchtelingen, ook vele rooms-katholieken, woonden deze plech tigheid bij. Ze vond plaats op een allen bekende plek, want de bouwgrond is daar, waar eens het bureau van de „Lagerleitung" was gevestigd en waar zich heel wat schrijnende tonelen heb ben afgespeeld. Treffend was de opmer king van een blinde vluchteling: „Er ging een siddering door me heen, toen door deze eerste „Spatenstich" een be gin werd gemaakt met de heiliging van deze zozeer ontwijde grond". De dienst buiten werd opgeluisterd door een bla zersorkest met het door allen meegezon gen: „Grote God, wy loven U". En binnen door het spel op een klein gehuurd harmonium uit een van een kerk uit een ander dorp geleend koraal- boek. De volgende dag was er geen bege leiding, omdat orgel en koraalboek wa ren teruggebracht. Het is onze vurige wens, dat Leiden, dat al veel deed voor de bewoners van het „Jammertal", de gemeente onder het Kruis te Haid bij de eerste steen legging op 16 juli a.s. geld voor een harmonium en een koraalboek zal ver schaffen. Dr. E. A. Franken-Duparc; Lammenschansweg 71; Leiden Tel. 01710-20408; Giro: 285812 In Leiden kan men dat volgende week doen De nationale campagne van het Ned. j Rode Kruis staat voor de deur. Zoals wij donderdag reeds uitvoerig schreven wordt deze campagne gehouden onder het motto „Helpt het Rode Kruis hel pen". De afdeling Leiden en omstreken houdt deze inzameling in de week van 29 mei t.e.m. 3 juni. De eerste vijf dagen van de komen de week vindt een huis-aan-huiscollecte plaats, terwijl de actie a.s. zaterdag wordt afgesloten met een straat collecte. Ter ondersteuning van deze campagne trekt het Leidse Jeugdorkest en drum band „De Burcht" a.s. maandagavond tussen 7.30 en 9 uur door de Burge meesters- en Professorenwijk. Gelij kertijd maakt „Nieuw Leven" een mars door de stad. Donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur gaat de drumband van de Reserve Gemeente-politie in het Haagwegkwartier „opereren". Vrijdag avond van 7.30 tot 9 uur komt de om geving van de Kooi aan de beurt. Ook dan is het weer „De Burcht" die zyn muzikale medewerking aan deze inza meling verleent. Voor de straatcollecte, welke, zoals ge meld, volgende week zaterdag wordt ge houden kan men nog een groot aantal collectanten (trices) gebruiken. Zij, die zich voor deze collecte enkele uurtjes vry kunnen maken en dat zijn er ongetwijfeld velen nu de vrye zaterdag steeds meer ingang vindt kunnen vrijdagavond tussen 7 en 8 uur collec temateriaal afhalen in het Jeugdhuis aan de Breestraat 19. Ook zaterdag de grote collectedag kan men daar terecht. Men moet echter zestien jaar zijn. Bracht deze campagne het vorig jaar in totaal f 16.000 op, het bestuur van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis rekent voor dit jaar. met inbegrip van de verkoop van wimpels aan auto mobilisten. op minstens f20.000. En dit zal ook nodig zijn, gezien de sterk toe genomen activiteiten van het Rode Kruis en de verplichte afdracht van een deel van de inkomsten aan het hoofdbestuur voor de financiering van nationale en internationale acties. Be halve dat de Leidse afdeling haar steun verleent aan het Welfare-werk in de zie kenhuizen, de bekende en zo populaire boottocht voor chronisch zieken en het Jeugd Rode Kruis, werkt thans ook de trombosedienst op volle toeren (vorig jaar werd ruim 35.000 maal assistentie verleend) en neemt het aantal bloed transfusies nog jaarlijks toe (in 1959 in totaal 7400 bloedtransfusies en vorig iaar 8659). Begrijpelijk dat er dus veel nodig is. Volgende week kan Leiden het Rode Kruis helpen te helpen. De afdeling Centrum van de Neder landse Christelijke Vrouwenbond heeft gisteravond in gebouw Rehoboth het seizoen 19601961 afgesloten met een goed bezochte ledenvergadering. Na ge bed en meditatie opende de afdelings presidente, mevr. A. A. v. d. Kwaakv. d. Berg de avond met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot een aantal nieuwe leden alsmede tot mevr. GilhuisSmitskamp, die na de pauze het boek „Mensen onderweg" van Aart Romein besprak. Nadat de presidente het 40-jarig be staan van de N.C.V.B. had gememoreerd, bracht de secretaresse, mevr. A. A. Reyneveld—v. d. Gugten, het jaarver slag over 1960 uit. Hieruit bleek, dat de afdeling in 1960 weer een grote activiteit ontplooide. Naast een tiental ontwikke lingsbijeenkomsten hield men exclusies. Met een sfeervol kerstfeest besloot men het jaar. Het aantal leden groeide in 1960 tot 202. Het verslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. I. Donkers— Wetselaar, liet eveneens een optimistisch geluid horen. Het jaar kon met een batig saldo worden afgesloten. Na décharge mochten secretaresse en pen- ningmeesteresse een dankwoord van de presidente en applaus van de leden in ontvangst nemen. Hierna was het woord aan mevr. Gilhuis, die Aart Romein's „Mensen onderweg" besprak. Op vlotte wyze gaf spreekster in het kort de inhoud van het boek weer, waarbij zy nadrukkelijk liet uitkomen, dat de schrijver een vol komen aanvaardbare bekeringsgeschie denis had geschreven, waarbij de logica en de samenhang tussen oorzaak en wijze, waarop de schrijver de hoofdper soon van zijn roman, een onevenwich tige, egocentrische vrouw, wier huwelijk kinderloos bleef, al vallende en opstaan de laat bekeren tot God. waardoor haar leven inhoud verkrijgt, is bijzonder knap en tevens uiterst leerzaam", aldus spreekster. „Een roman, waarin de boodschap van het evangelie zeer tref fend tot uitdrukking komt". Dat vele toehoorders het boek van te voren had den gelezen, bleek wel uit de gedachten- wisseling, die hierna over het verhaal volgde. Het nieuwe haltegebouw Leiden- Lammenschansweg. waar met in gang van morgen alle treinen in de richting Leiden-Utrecht v.v. zullen stoppen. H. J. de Koster plaatsvervangend voorzitter van S.E.R. De Sociaal-Economisehe Raad heeft in zijn gisteren gehouden besloten ver gadering de heer H. J. de Koster te Wassenaar benoemd als lid van het dagelijks bestuur van de R^ad en tot plaatsvervangend voorzitter van deze Raad. zulks in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer dr. ir. F. Q den Hollander. Advertentie gevraagd voor lichte administratieve werkzaamheden gedurende 15 juni1 september (geen gedeelten). Leeftijd 1840 jaar. Schriftelijk aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, afd. Abonnementen Witte Singel 1, Leiden. NED. HERV. KERK Beroepen door de Provinciale Kerkver gadering van Gelderland voor Barneveld L. L. Blok te Huissen (Geld.) te Bllja (toez.) B. van Blanken te Nieuwe Schans Bedankt voor Zoetermeer J. R. Cupers te Waddinxveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Bolnes W. L. Mulder te Nieuwolda (Gron te Weesp (vac. W. G. Scheeres) W. van der Zwan te Nieuwe Pekela te Delft als studentenpredikant R. J. van der Veen, kand. te Delft. HERENIGING HERVORMD/GEREFORMEERD? Van 13 tot 15 juli zal op „Woudscho- ten" te Zeist een conferentie worden gehouden voor leden van de gerefor meerde kerken waarin zal worden ge sproken over het onderwerp: „Hereni ging hervormd/gereformeerd noodzake lijk/mogelijk"? Als referanten zullen optreden de hervormde emeritus-hoog leraar prof. dr. H Kraemer en de gere formeerde hooglera ir in de kerkgeschie denis aan de Vrije Universiteit, prof. dr. D. Nauta.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3