E ZICH KLEEDT VOOR TWEE.... ONS MENU KOKEN! EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK MAÏZENA DU RYE A ZATERDAG 2 7 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand Bezuinig niet op kwaliteit en doelmatigheid Heeft U een speurneus? VAN DE WEEK WONDEREN DER NATUUR Londen, mei 1961. U hoeft niet, U moogt zelfs niet „voor twee eten", maar U moet (en daar ontkomt U niet aan) zich voor twee kleden, wanneer de te verwachten familie uitbreiding geen geheim meer is. Daar te laat mee te beginnen, is even verkeerd als er te vroeg mee te beginnen, hoezeer U misschien ook uw blijdschap om een eerste kindje van de daken wilt jubelen. Jubel gerust, maar draag uw gewone kleding zo lang mogelijk door, d.w.z. niet zó lang, dat U er uw uiterlijk èn uw kleding mee verknoeit. Berg uw streng getailleerde modellen op, zodra ze ook maar een tikkeltje nauw aanvoelen U doet daar U zelf en uw kleding een dienst mee. De laatste kerft en tornt en slijt niet en zelf vermijdt U er als een saucijsje uit te zien. Mobiliseer daarentegen al uw ruimere modellen en ge niet volop van de afwisseling, die uw bestaande garderobbe U biedt, voordat U zich tot een of twee, of misschien drie (één voor gekleed) positiemodellen zult moeten beperken. Met een beetje overleg en u zult er zich wonderwel bij voelen hoeft u de eerste vijf zes maanden geen echte positiekleding aan te trekken. Sla er de „gewone" pagina's van de modebladen maar eens op na, en u zult er legio ruime, modieuze modellen vinden die voor één bestemd zijn, maar waarmee u zich enkele maanden „voor twee kunt kleden". Heeft u ze niet in uw uitzet, dan zijn ze de kosten van het aan schaffen zeker waard. Want terwijl het genot van niet in een veel te wijde po sitiejapon te lopen niet in guldens te berekenen ls, komen die „gewone" ruime modellen na baby's geboorte weer te pas: ze zijn dan de gewone, modieuze Japon, die u weer slank doet lijken, maar die zo heerlijk het feit verheelt, dat u nog niet helemaal bent opgeslankt. Ideaal voor de eerste maanden zijn de talloze recht-toe-aan jurkjes, die niet strak om de heupen vallen, zonder nochtans merkbaar wijd te zijn. Ideaal ook de ruime, rechte, ze venachtste of negentiende tuniek over een positierok van dezelfde stof (dit tweedelige geheel, dat er hoogst ele- „Vertelt U me nu eens rustig, w&t er precies gebeurd is," zei inspecteur Herlok, terwijl hij de as uit zijn pijp klopte. De figuur achter het grote bureau tegenover hem zag er deerniswek kend uit. Het was de heer Meulebakker, directeur van het technisch bedrijf Joh. B. Meulebakker N.V. De anders zo opgewekte verschijning hing nu als een ingezakte pudding in zijn stoel. „Ik ben kapot," zei de heer Meulebakker, „en mijn zaak ook; 125.000 gulden naar de bliksem mijnheer de inspecteur, op één morgen staan twaalf man mét Joh. B. Meulebakker op de keiendenkt U eens aan!" De directeur zonk nog dieper weg in zijn stoel. „Ja, een héél bedrag," mompelde Herlok, „beroerd geval, niet verze kerd De heer Meulebakker drukte op een knopje. „Ik zal Drillemans even laten komen, dat is mijn boekhouderhij had het geld bij zichU moet van hem maar alles horenEven later kwam een klein bebrild heerschap met schichtige beweginkjes het kantoor binnen. „Zo, Drillemans," zei de directeur somber, „vertel jij inspecteur Herlok maar al die ellende". „Ehja", zei de boekhouder en zijn oogjes knip perden achter de dikke glazen. „Ik was dus op last van meneer Meule bakker op weg naar de bankhet geld droeg ik in een tas onder mijn arm. Ik nam de kortste weg en ehdie gaat door de Hoofdstraat, ziet U, toen zag ik ineens iets aardigs in een etalage, ik ben een liefhebber van vissen en daar zag ik zulke prachtige exemplaartjesja, eh enfin, ik stond daar even te kijken, toen ineens voelde ik iets in mijn rug prikken, iemand stond achter me en fluisterde me toe: „Verroer je niet, man en geef geen kik, anders ben Je dr geweest, voel je die blaffer in Je rug!"hè, inspecteur, ik wist niet wat ik hoorde, ik trilde op m*n benentoen zei die man: „Geef op die tas en vlug een beetje en wee Je gebeente als je je omdraait!" En voor ik wist wat er gebeurde, had hij de tas onder m'n arm weggetrokken en was hij verdwenen! Ik riep nog: „Houd de dief!" Maar hij was in een ommezien weg, er waren zoveel mensen op straat. „Vertelt U me eens, mijnheer Drillemans, hoe zag de rover er uit?" „Ja, ehik zag hem natuurlijk niet goed, pas toen hij wegliep kon ik me omdraaien en toen zag ik nog net iets van een lichte regenjas sche meren „Maar ik neem aan, dat U in de winkelruit toch ook zijn voorzijde weerspiegeld zag?" vroeg de inspecteur Herlok, de boekhouder doordrin gend aankijkend. „EhJa, inspecteur, dat is waar ook, een mager gezicht had-ie, met een donkere bril en een klein zwart snorretjeJa. „Juist", zei de inspecteur, „viel U nog iets anders op, de revolver, mis schien?" „Nee, inspecteur die zag ik niet, ik geloof, dat hij iets anders in mijn rug geduwd had; hij droeg tenminste een doos onder zijn arm waarop stond: ,supra-schoeisel". „Maar"mijnheer Meulebakker rees uit zijn stoel op, „maareh„Juist mijnheer Meulebakker! Ik ge loof, dat ik weet wat U wilt zeggen!' interrumpeerde inspecteur Herlok. „Als U mijn assistent Harjans was geweest, had ik U al met de hand boeien horen rammelen! Vraag: WAT DACHT INSPECTEUR HERLOK DAT DE HEER MEULEBAKKER WILDE ZEGGEN? •se/A |3SUIZJ3A U33 JOOJ ap ueA [eei{J3A jaq jep 'uee ineu qojjajq Jnapadsuj jjeejs ijiiipsia63ids ui uep 3S5J3J azap ?ep '3hBj3a japnoippoq ap Jeem 'uaqqaq uajaoui uaiza6 jinjpqufM. ap ut jtp peq (ijq •puojs uazaj a; jasiaoqDS-ejdns" jaAOJ ap ueA soop ap do }ep 'uazap6 peq sueraajjiJQ jaaq ap jep 'do jnapadsui ap sje 'jaqqeqainap>j jaaq ap pi&oz jaiA japj :pjooM}UY cant kan uitzien, is weliswaar wat min der comfortabel in het dragen dan de Japon uit één stuk.) En ideaal is ook de pantalon (een nauwpijpige positie pantalon), aangevuld met een van die gezellige lange, ruime jakken of blou ses uit de gewone mode. Bent u zo met die ruime modellen uit de gewone mo de al verder dan halfweg baby's komst gekomen, dan schakelt u over naar echte positiekleding, die u tot het al lerlaatst zal dienen. Die kleding zal u op de dag, dat ze nieuw ls, een heer lijkheid schijnen, maar drie maanden later kunt u ze niet meer „zien". En van alle goede voornemens om ze na baby's komst te vermaken, komt dan ook niets terecht u zult ze wegstop pen en o, zo graag vergeten, totdat baby's broertje of zusje zich meldt. U „heeft er te lang tegenaangekekenze is te vaak gewassen, de „hand" is er uit, de glans is er af. En vermaken ls zo'n werk. Ook wat de echte positiekleding be treft twee goede mogelijkheden, de Japon uit één stuk en het pantalonjak ensemble. De japon uit één stuk is on eindig veel flatteuzer dan separates dat zijn (met uitzondering van het ge noemde pantalon-geheel), en dat is logisch. Dominerende horizontale lijnen dienen in positiekleding te worden ver meden, Juist de verticale lijnen verlan gen het accent. En dat krijgen ze op hun best in de moderne ééndelige posi tiejaponnen, die simpel, aantrekkelijk en bovenal comfortabel zyn (uitsteken de confectiemodellen zijn van Zweedse herkomst.) Maar, zult u misschien zeggen, ook in het broek-en-Jak-geheel overheerst de horizontale lijn, ook die „snijden je in tweeën", vooral wanneer er van een kleurcontrast sprake is. De reden echter waarom de deux-pièces met rok niet tippen kan aan die met katoenen imitatie, die kreukt en er na twee weken al niet beter uitziet dan een aardappelzak. Of zware katoen die „hand" heeft en er uitziet alsof hy na vele wasbeurten nog als nieuw zal zijn. Of halfwol/halfzijde voor een wat meer gekleed toilet. Of goede rips- fluweel maar voer deze met dunne zijde opdat hij niet „plakt". Neem geen zuivere nylon: deze is te warm en te kleverig. Kies geen te zware wollen stoffen, geen te flodderige katoen (be paal u in het warmste jaargetijde liever tot een luchtig décolleté dan een te luchtige stof). Mijdt doorzichtig en doorschijnend materiaal. Veroorloof u in alles wat niet wasbaar is een voe ring van dunne Japanse zijde. Laat u niet verleiden door bewerkelijke model len en garneringen, die te veel onder houdswerk vergen: wanneer u op uw eerste kindje wacht, heeft u misschien tijd genoeg om geregeld te wassen en eindeloos te strijken, maar als er al broertjes en zusjes in huis zijn, heeft u voor dergelijke extraatjes geen tijd. Nogmaals, hoezeer het misschien ook tegen uw redenering indruist, bezuinig niet op de kwaliteit en de doelmatig heid van uw positiekleding: er is nu eenmaal geen kleding, behalve dan een arbeiderso-erall (en die heeft slechts een acht-urige werkdag, plus de week einden vrij), welke zo intens moet die nen als positiekleding, en er boven dien nog onberispelijk en flatteus moet uit zien. Een laatste woordje nog over de kleu ren. Donkere, effen kleuren, zoals zwart en marineblauw kleden natuurlijk bij zonder goed af, staan keurig (mits de kledingsstukken tiptop onderhouden worden), doch als ze al bij het aan staande moedertje in tel zijn, dan is dat vooral tijdens de eerste maanden, afhankelijk van het jaargetijde welis waar, wanneer ze nog iets met haar fi guur kan doen. In een latere periode van de zwangerschap zal ze tien tegen één meer voelen voor iets lichts, iets vrolijks. Laat het dan maar niet zo goed afkleden, er is immers niets meer af te slanken, en een paar denkbeel dige centimetertjes meer of minder deren haar amper als ze door de laat- De nieuwe aardappelen zijn er weer! Ze zijn nog wel erg prijzig, maar ze zien er te verleidelijk uit om niet eens een heel enkele keer te kopen! In de schil haast gaar gekookt en dan in wat boter gebakken noemt de een ze misschien .potje brajers" en een ander „pommes de terre rlssolées" of gewoonweg „gebakken krielen", maar ieder smult er op dezelfde wijze van. Vooral als er dan ook nog van die heerlijk jonge, vooral niet te gaar ge kookte peultjes bijgegeven worden- ZONDAG: kop aspergesoep; rollade, peultjes, gebakken krielaardappelen; aardbei- enschuim. MAANDAG: koud vlees, ravigotesaus, sla, pom mes frites; Wentelteefjes. DINSDAG: stamppot rauwe andijvie met ge raspte kaas; fruit. WOENSDAG: saucijsjes, aardappelen, spitskool; yoghurtvla. DONDERDAG: eiergehakt, rijst, kerriesaus, stoofprei en tomaten; vanillepudding met chocoladesaus. VRIJDAG: schelp met kerrierijst; schelvis met groene kruiden, spinazie, aardappe len of gekookte lever, spinazie, aard appelen, botersaus; rabarbercompo- te. ZATERDAG: ratatouille; beschuit met kaas. AARDBEIENSCHUIM 500 gr aardbeien schoonmaken. De helft ervan in een vlaschaal leggen, met basterdsuiker bestrooien en met kirsch besprenkelen. De andere helft zeven, met 75 gr poedersuiker en 2'i dl slagroom vermengen en over de aardbeien gieten. Wat gesnipperde, ge roosterde amandelen erover strooien. RATATOUILLE (per persoon) 2 fijngehakte uien in 40 gr boter frulten, er dan 3 in stukjes gesneden tomaten en 3 aardappelen in plakjes gesneden bijdoen en even later sudde ren. Daarna 2 in plakjes gesneden komkommers, wat gehakte knoflook- pitjes, reepjes spitskool, wat thijm, een laurierblaadje en pieterselie erbij doen en alles samen nog 15 minuten zachtjes laten koken vooral niet tot moes!) Voor het opdoen 75 gr ham blokjes of 50 gr in dobbelsteentjes gesneden belegen kaas door de rata touille roeren! maakt Uw groènten zo lekker. een lange broek, alle kleurcontrasten daargelaten, is het grote verschil in silhouet tussen rok (positierok) en broek. Wat er van die laatste zichtbaar is. geeft u tot het bittere einde een slank silhouet, terwijl de rechte positie rok precies het tegenovergestelde doet. Er was. nog niet zo heel lang geleden, een tijd dat de tweedelige positiejapon en het dito pakje een modieuze uit komst waren maar toen had nie mand nog aan zak- en tentjurken ge dacht. Die laatste zijn er echter tegen woordig wel en ze winnen het met gro te passen van alle twee-delige rok- tenues, niet alleen wat het zicht be treft, maar veel, veel meer nog wat het comfort aangaat. Op welk soort tenue u echter ook uw keus laat vallen, kies er een goede, even mooie als degelijke stof voor. Die is misschien prijzig, ja, en „voor die paar maanden" vindt u dat misschien overdreven, doch als u ook maar een beetje op uw uiterlijk gesteld bent, is dat helemaal niet overdreven. En er zijn echt maar een paar weken, geen maanden!, in een goedkoop stofje voor nodig om het aan den lijve te onder vinden. Als het dus maar even kan, kies dan een goede, dunne wol geen ste partjes van de zoete zure appel heenbij t. Heel erg bonte en grote imprimés kan ze echter het best vermijden, niet omdat ze zoveel slechts voor het figuur doen, maar wel omdat ze een onnodige blikvanger zijn. Een klein dessin in de stof kan echter op voordelige wijze de aandacht van maat en omvang aflei den. Bescheiden streepdessins, in leng terichting verwerkt, „rekken" natuur lijk op gunstige wijze. Een opgewekte kleur, een aardig dessin doen beslist iets heel waardevols voor het moreel. Van de draagster wel te verstaan. Positiekleding brengt problemen mee, grote problemen voor wie er het aller beste van wil maken, en aan die pro blemen zult u negen maanden lang, en misschien nog wel een paar maan den extra, elke minuut van elke dag herinnerd worden, wanneer u ze niet van stond af aan oplost. Geef er dus uw tijd en aandacht aan. Het is heus geen egoisme wanneer u een babytrui tje minder breit (als de kleine wereld burger een eerste is, krijgt hij straks meer dan genoeg cadeau!) ter wille van de zorgen, die u aan uw eigen ui terlijk en uitzet besteedt. Want dat Bij de tekeningen: van links naar rechts: Een geklede positiejapon van dun ne wol of zware zijde: crepestof en plissé. Een daags doorknoopmodel, weer galoos praktisch, gekeperde katoen en opgenaaide zakken. Voor de eerste vijf a zes maanden a) een elegante tuniek zwarte halfwol en een halsstrik opzij been manteljapon met blinde zij- sluiting roze linnen en corsage. Liever een luchtig decolleté dan een flodderig zomerstof je een opgenaaid biesje en enkele rimpels. Gerende banen naar de laatste mode marineblauwe linnen en witte piqué. uiterlijk is belangrijk, niet alleen voor hem, die het grote avontuur met a be leeft; niet alleen voor de mensen om u heen en het „wat men ervan zegt", maar ook en vooral voor uzelf. Voor uw eigen goede gemoed, voor uw eigen stemming die u, uws ondanks, soms de gekste parten spelen kan. J. V. Dèg allemaal! Wat zal het vandaag worden? Iets bij de boterham en lek ker fris? Jèè! We maakten al een citroenpasta, maar dit is weer iets an ders. We hebben nodig: 1 ei, 1 citroen, 2 eetlepels water, een kop basterdsuiker en een klontje bo ter. Neem jij de rasp, Dolf. om de citroen zo be Tasperu dat Je alleen de gele schil eraf haalt, want het wit is itberl! Wat wij zouden noemen: een béste huisvader is zonder enige twijfel de gorilla. Zolang hij vrijgezel is, biyft hij deel uitmaken van het stamverband, waarin hij opgegroeid is. Dan sticht hy een eigen gezin. Hoewel zulke gezinnen zich vaak aaneensluiten tot kleine kudden, vormen zy toch volstrekt onafhankelijke groepen. In welk opzicht nu blinkt de gorilla als vader uit? Als beschermer van zyn vrouw en kroost. Geen moeite, geen effect is hem te veel om kwaadwillende indringers op een afstand te houden. Woedend grommend en zich met gespierde vuisten uit dagend op de borst slaand zó zal ieder, die hem dorst benaderen, zich hem blyven herinneren! U kunt zich misschien moeiiyk voorstellen dat in die ruwe bolster een o zo blanke pit huist, maar moeder en de kinderen heb ben er een goedige lobbes aan, die zyn nachtrust opoffert voor het welzyn van 't gezin, 's Nachts ligt hy dan ook aan het voeteinde van het nest, waakzaam en by wijze van spreken voortdurend in gevechtshouding. Het nest. vervaardigd van takken en gras, ls ruw en eenvoudig, en waarom zou de gorilla er ook veel tyd aan besteden als het toch maar voor één enkele nacht hoeft te dienen? Morgen is er weer een dag, enweer een ander nest. op een andere plek. Een gorillagezin overnacht nooit op eenvolgende nachten op dezelfde plaats, wat samenhangt met de vegetarische leefwijze, welke de mensapen er op na houden. Pas als de plantengroei op een stuk grond, waar ze eens gewoond hebben, weer de moeite waard is geworden, keren ze er terug. Klaar? Toe Kok. geef de citroenpers eens. om de citroen uit te persen, als ze met een roestvrij mes in de breedte doorgesneden ls. Klop Jij de suiker en het ei flink door elkaar Jan, tot de kleur wat lichter wordt? *9noa)J3Ap? de beschermende basis voor blijvende schoonheid huidverzorgingspreparaten Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème O R *3 A N O N O S S Nu het sap, het water en de enroen- achil er voorzichtig doorgeroerd, op een héél klein vlammetje verwarmen en steeds maar roeren. Dolf, vooral niet laten koken!! Het hoeft maar iets dikker te worden want het wordt vanzelf sty ver. als het in een jam potje afkoelt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21