Kennedy wil buitenland op lange termijn helpen NIEUWE ,E"0 SPOORBOEKJE! President vraagt voor vijf jaar 7,3 miljard WEERBERICHT Vrijheidsrijders9 in Jackson veroordeeld STERK GEWIJZIGDE DIENSTREGELING (Sue/ V)Clt teitws Oostenrijkse universiteiten en middelbare scholen in staking Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 MEI 1961 No. 30364 LEIDSOH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Als het wetsontwerp aanvaard wordt, dat president Kennedy gisteren met een begeleidende boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft gezonden, betekent dit goed nieuws voor de landen, die voor hun economische ontwikkeling volledig of in belangrijke mate afhankelijk zijn van de Verenigde Staten. President Kennedy heeft het Congres namelijk gevraagd een bedrag van in totaal 7.3 miljard dollar beschik baar te stellen voor hulp aan het buitenland in de komende vijf jaar. Het gaat er voor de Amerikaanse regering om de bevoegdheid te krij gen om zich ivat de buitenlandse hulpverlening betreft voor langere tijden aan afspraken te binden. Wer kelijke economische vooruitgangzo betoogt Kennedy, kan niet worden 't Hari mgprijsvraag Regen van inzendingen Het aantal inzendingen voor 1 de haringprijsvraag was aan- i zienlijk groter dan voorgaande jaren. De schepen die de meeste „stemmen" behaalden waren de KW 73 (het winnende i schip), de KW 74 en de KW i 95. Wij hebben aan degenen, die het goede schip raadden, de voorkeur gegeven. Van die genen vielen er natuurlijk weer velen af, omdat zij er, wat de i tijd van aankomst in IJmuiden 1 betreft, te veel naast zaten. Hoewel de KW 73 op een onge woon vroeg uur in IJmuiden af meerde (7.45 uur v.m.) waren er enkelen, die dit tijdstip heel dicht benaderden. De eerste prijs (f50.-) is voor de 1 heer J. v. d. Bent, Hessenstraat 19, Katwijk aan Zee (7.56 uur). De tweede prijs (f 25.-) is voor de heer J. Rovers, Jan Tooropstraat 45, Katwijk aan Zee. De derde prijs f20.- is voor me vrouw A. v. Duijn, Kaninefaten- straat 13, Katwijk aan Zee. Vijf prijzen van flO.- zijn voor: G. van Duyn, Hessenstraat 29, Kat- a wijk aan Zee; G. van Duyn-Guyt, i Hessenstraat 29, Katwijk aan Zee; a K. Ouwehand-v. d. Plas, Oranje- a straat 20, Katwijk aan Zee; Bert v. d. Plas, Rijnmond 30, Katwijk aan Zee; J. v. Duyn, Sluisweg 95, f Katwijk aan Zee. Tien prijzen van f5.- zijn voor: 1 C. v. Duyn, Sluisweg 95, Katwijk aan Zee; D. v. d. Bent, Jan v. Ga- f lenstraat 29, Katwijk aan Zee; J. Hazes, Seringenstraat 36 A, Leiden; i J. Crama, v. Lennepstraat 2, Lei- i den; W. Remmerzwaal, Roest v. Limburgstraat, Katwijk aan Zee; E. K. v. d. Plas, Batavenstraat 9, Katwijk aan Zee; J. Vlasman, Bos- laan 259, Katwijk aan Zee; J.Berk- hey, Boslaan 257, Katwijk aan Zee; W. Berkhey, Tramstraat 9, Katwijk aan Zee; A. v. d. Mey, Schoolstraat 52, Noordwijk. Waaruit wel blijkt, dat de prijs- vraag een zo goed als Katwijkse aangelegenheid was, hetgeen nu eenmaal niet te verwonderen is Over de prijsvraag kan geen cor respondentie worden gevoerd. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f 645.— FLIM Persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. IETS MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond De kans op nachtvorst is voor de komende nacht groot. Morgen blijft ons land in de koude lucht, maar de middagtemperaturen zullen in het alge meen iets minder laag zijn. Naast zon nige perioden zullen echter ook nog en kele lokale buien voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur) 28 mei Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 18.32 uur; onder: 3.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.49 en 14.12 uur, laagwater te 9.47 en 22.18 uur. (29/5 hoogwater te 2.27 en 14.53 uur, laagwater te 10.33 en 22.58 uur). DU numme* bestaat uit 18 pagina's en een bijvoegseL bereikt met jaarlijkse uitdelingen, waarbij toekomstplannen in het on gewisse moeten blijven. Kennedy vraagt aan het Congres hem de garantie te geven, dat Amerika vijf jaar lang flinke bedragen ter beschik king zal stellen voor leningen van lange termijn aan behoeftige landen. Op deze leningen zal geen of slechts weinig rente betaald behoeven te worden; en de af betaling in dollars kan eventueel wel vijftig jaar wachten. Het voorstel is, dat het eerste jaar (begrotingsjaar 1962, dat op 1 juli a.s. begint) 900 miljoen dollar ter beschikking wordt gesteld en in de vier volgende jaren telkens 1 mil jard 600 miljoen Het grote voordeel van een dergelijke regeling voor economisch van Amerika afhankelijke landen is wel duidelijk: ze worden in staat gesteld voor lange ter mijnen plannen te maken. Voor de verdeling van het geld zou een nieuw overheidsorgaan moeten zorgen, het Agentschap voor Internationale Ont wikkeling. dat in de plaats zou komen van twee bestaande organisaties, de In- ternatonal Cooperation Administration en het Development Loan Fund. De nieuwe instelling komt dan te ressor teren onder het ministerie van Buiten landse Zaken, terwijl de directeur wel licht de rang van onderminister krijgt. Geen politieke handel De Amerikaanse president heeft het Congres gezegd, dat steun voor econo mische ontwikkeling niet langer onder worpen kan zijn aan of eenvoudig be schouwd kan worden als een gemakke lijk onderdeel van politieke doeleinden op korte termijn. Een dergelijke situatie zouden de Verenigde Staten zich niet kunnen veroorloven, wanneer de econo mische groei op lange termijn, de eco nomische opkomst dus, van de minder ontwikkelde landen ten doel wordt ge steld. Een deel van de te verlenen hulp zou volgens de president gevormd worden door de Amerikaanse landbouwproduk- ten. De directeur van het „voedsel-voor- vrede"-programma, George McGovern, zou worden belast met het geven van advies voor „het constructieve gebruik van de Amerikaanse landbouwoverschot ten." Aan de minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, zou volledige bevoegd heid worden gegeven bij het bepalen van de handelwijze in alle aspecten van de buitenlandse economische politiek. DAGVAARDINGEN in Socrates-affaire: bankbreuk-oplichting Bedriegelijke bankbreuk en in vereni ging met een ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank een geval van op lichting van de Rembours- en Industrie- bank te Amsterdam, zijn de misdrijven, die de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker ten laste heeft ge legd aan de president-directeur van de N.V. Socrates Nic. den Besten, die zich op 20 en 22 juni voor de rechtbank in de hoofdstad moet verantwoorden. De dag vaarding tegen de ex-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank vermeldt voorts nog verduistering in dienstbetrekking. Beide dagvaardingen zijn gistermiddag getekend. De officier van justitie zal negen getuigen a charge dagvaarden. Koslof had lichte hartaanval Van welingelichte zijde in Moskou is bevestigd, dat de secretaris van het cen traal comité der Russische communis tische partij, Koslof, inderdaad een lichte hartaanval heeft gehad. Zijn langdurige afwezigheid by openbare ge beurtenissen was waarnemers in de Russische hoofdstad opgevallen. Het laatst was hij in het openbaar gezien op 14 april ter gelegenheid van de hul diging van majoor Gagarin, de eerste ruimtevaarder. Koslof zal zyn functies zeer binnenkort hervatten. Grote belangstelling bestond er gisteren in Utrecht voor de aanbe steding van de bouw van de Coen- tunnel. De aannemers voor het ge bouw van de Rijkswaterstaat aan de Maliebaan. (Van onze Weense correspondent) Uit protest tegen de beknotting van het culturele budget staken vanaf maandag alle universiteits studenten en leerlingen van de middelbare scholen in Oostenrijk. Met deze actie, die een week zal duren, willen zij de minister van O., K. en W. steunen, die om de zelfde reden zijn ontslag reeds heeft ingediend. Het is nog niet zeker, of ook de uni versiteitsprofessoren zich bjj deze sta king zullen aansluiten, wèl echter heb ben zich de leraren van de middelbare scholen solidair verklaard, met uitzon dering echter van die der hoogste klas sen, die voor hun eindexamen staan en dit willen afleggen. De vereniging van de ouders der leerlingen heeft zich tevens by de actie aangesloten. Ook heeft men een aantal optochten en de monstraties voorbereid. Deze zijn even wel door de politie verboden met het oog op bezoeken van staatshoofden, die bin nenkort zullen plaatshebben. Door deze actie wil men druk uitoefe nen op de regeringscoalitie, met name op de socialisten, die men vooral ver antwoordelijk stelt voor de beknotting van het culturele budget. Alle onderwijs kringen in Oostenrijk willen in de eer ste plaats bereiken dat de laatste kor ting van 100 miljoen schilling ton laste van O..K. en W. wordt opgeheven; bo vendien eisen zij dat het culturele bud get. dat al zeer laag is. met 300 milj. schilling wordt verhoogd voor het bou wen en uitbreiden van middelbare scho len. universiteitsinstituten en bibliothe ken. Deze crisis is uitgebroken doordat de lonen en salarissen van de rijksambte naren onder druk van de socialisten met 9 pet. werden verhoogd, wat echter tot gevolg heeft gehad, dat de staatsuitga ven moesten worden verlaagd. Ofschoon de intellectuele kringen van mening zijn dat de verhoging van de ambtenaren-sa larissen gemotiveerd is, protesteren zij er tegen dat het hoger en middelbaar onderwijs het eerste slachtoffer worden van de noodzakelijke bezuinigingsmaat regelen. ■HHI Geldboete en 60 dagen voorwaardelijk De 27 „vrijheidsrijders" die woensdag in Jackson, Mississippi, werden gearresteerd, zijn wegens ordeverstoring ieder tot 200 dollar boete en 60 dagen voorwaardelijk veroordeeld. Twee „vrijheidsrij ders" zijn blanken, de overige negers. De aanklager liet de beschuldiging van verzet tegen de openbare macht vallen. Rechter James Spencer verklaar de zich niet over de kern van de zaak te willen uitlaten en slechts over de houding van de beklaagden een oordeel te zullen uitspreken. Zij die zich tegen gemeenteverordeningen en wetten van de staat willen verzetten, staan wettige middelen ten dienste en „niemand mag het recht in eigen hand nemen". Alle veroordeelden hebben besloten de boete voorlopig niet te betalen en de straf uit te zitten. De vier blanke hoogleraren en een negerstudent, die donderdag in Mont- Prinses Gracia van Monaco, die met haar gezin een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, woonde met echtgenoot en kinderen in haar geboortestad Philadelphia een cir cusvoorstelling bij. Chroesjtsjow in etappes naar Wenen De Sovjetrussische premier Chroesjt sjow en zijn voornaamste adviseurs zijn vandaag per trein uit Moskou vertrok ken om in kleine etappes naar Wenen te reizen, waar hij in de avond van 2 juni zal aankomen voor zijn gedach tewisselingen met president Kennedy. Volgens betrouwbare waarnemers in de Sowjetrussische hoofdstad zal de premier op zyn reis korte bezoeken brengen aan enige Oosteuropese hoofd steden, waar hij besprekingen zou voe ren met de leiders van de satellieten. Chroesjtsjow wordt op zijn reis ver gezeld door de minister van Buitenland se Zaken Gromiko en door het hoofd van de afdeling Amerika van diens mi nisterie, Dobrinin. Boen Oem naar Nice Frins Boen Oem, de premier van de rechtse regering van Laos, is vandaag uit Vientiane naar Nice vertrokken voor het voeren van besprekingen met Prins Norodom Sihanoek. het staatshoofd van Cambodja en initiatiefnemer van de veertien-mogendheden conferentie in Genève. Prins Boen Oem verklaarde, dat er „onder de huidige omstandigheden" geen wijziging zal komen in het stand punt van zijn regering ten opzichte van de Geneefse conferentie. Het doel van zijn bezoek aan Prins Sihanoek is dit standpunt persoonlijk toe te lichten. De premier, die vermoedelijk de le den van zijn delegatie naar de Ge neefse conferentie in Nice zal ontmoe ten, heeft nog geen plannen om zelf naar Genève te gaan. De rechtse regering van Laos heeft de internationale controlecommissie gis teren verzocht met spoed een onderzoek in te stellen naar de „voortdurende schending" van de overeenkomst over het staken van het vuren. In het bij zonder is sprake van ernstige schending in het gebied van Ban Padong, een ge- isoleerde sterkte der regeringsstryd- krachten aan de zuidelijke rand van de Vlakte der kruiken. De regerings troepen hebben daar grote verliezen ge leden, aldus de brief aan de commissie. Prins Souvanna Phoema. de neutra- listische Laotiaanse leider en voorma lig premier, heeft voorgesteld dat hij zelf, Prins Boen Oem, (de premier dei rechtse regering) en Prins Souvanna Phong (de leider der linkse Pathet Lao) binnen een week in het dorp Na Mon, waar thans de vredesbesprekingen wor den gevoerd, byeen zullen komen om over de vorming van een coalitierege ring te spreken. gomery, in de staat Alabama, werden gearresteerd toen zij trachtten bediend te worden in een alleen voor blanken toegankelijke cafetaria, zijn gisteravond na storting van een borgsom van dui zend dollar per persoon in vrijheid ge steld. Zes andere deelnemers aan de actie tot opheffing van de rassenschei ding worden nog gevangen gehouden. Zij zullen op 16 juni voor de rechter moeten verschijnen. De rechtbank van Montgomery heeft vyf blanken die vorige week zaterdag ..vrijheidsrijders" hebben aangevallen veroordeeld tot boeten van 100 dollar. Een beklaagde die bovendien een jour nalist heeft mishandeld kreeg een maand gevangenisstraf. De commandant van de nationale garde in Montgomery, adjudant-gene raal Harry Graham heeft op een pers conferentie de weigering van de „vrij heidsrijders" om him actie op te schor ten „immoreel" genoemd. Hy verklaar de dat de noodtoestand van kracht zal blijven tot. de normale omstandigheden zijn hersteld. In Charleston, Zuid-Carolina, hebben blanken en negers gisteren voor de eer ste maal op de gemeentelijke golfba nen gespeeld. Incidenten deden zich niet voor. Het Amerikaanse Hof van appel had bepaald dat de banen giste, ren moesten worden geintegreerd. Brits succes op <le Moskouse beurs (Van onze Londense correspondent). Het eerste grote succes van de Britse handelsbeurs in Moskou vormt een or der voor Vickers-Armstrong voor de bouw van een volledige spinnerij voor ny lonweefsels bestemd voor auto- en trans portbanden. De fabriek zal 4 miljoen pond kosten, jaarlijks 6.000 ton nylon produceren en in 1964 gereed komen. Het project zal samen met het Duitse filiaal van Vickers, Hanz Zimmer in Frankfurt, worden uitgevoerd, maar de Britse firma zal 93 van het materiaal leveren. De Russen betalen contant in ponden en hebben niet om krediet ge vraagd. De tentoonstelling, welke een week open is, heeft reeds meer dan een half miljoen bezoekers getrokken. In totaal duurt zij twee weken. State Department: luchtvaartoverleg niet vastgelopen Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren tegen gesproken, dat het luchtvaartoverleg zou zijn vastgelopen. De besprekingen zullen worden voortgezet, zodra staatssecreta ris E. G. Stijkel uit Wenen waar hy een conferentie van de Europese mi nisters van Verkeer bijwoont is terug gekeerd naar Washington. Intussen zul len de overige Nederlandse onderhande laars. volgens Amerikaanse ambtenaren, hun aanvankelijk ingenomen standpunt nog eens bezien. De functionarissen maakten duide lijk. dat de Amerikaanse delegatie nog steeds wacht op een bevredigende reac tie op haar uitleg van de capaciteits voorzieningen in het bestaande Ameri kaansNederlandse luchtvaartakkoord. Als een dergelyke reactie loskomt, zyn de Verenigde Staten bereid het verzoek van Landingsrechten voor de KLM in Los Angeles in overweging te nemen. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington deelde echter mede, dat er „niet veel vooruitgang wordt geboekt". Hij sprak voorts van „discriminatie tegen Nederland": lucht vaartmaatschappijen van andere landen hebben de gevraagde landingsrechten reeds verkregen zonder dat daaraan bij zondere bepalingen waren verbonden. Philips 10 miljoen legere winst De resultaten van Philips in het eer ste kwartaal 1961 zijn in zoverre in over eenstemming met de minder gunstige verwachtingen, waarvan de beurs reeds enige tijd blijk gaf, dat ze niet onbe langrijk lager zijn dan die van dezelfde periode in 1960. Bij een ietwat hogere omzet (f. 1.069 miljoen tegen f. 1.041 mil joen) is de bedrijfswinst van f.192 mil joen tot f. 169 miljoen teruggegaan. Dat de netto-winst per saldo slechts f. 10 mil joen lager is (f.77 miljoen tegen f.87 miljoen) is een gevolg van het grotere bedrag van de overige baten en lasten (per saldo f.16 miljoen baten tegen f.10 miljoen) en van het kleinere aandeel, dat de fiscus in de winst heeft (f. 76 mil joen tegen f.95.miljoen). In procenten van de omzet is de be drijfswinst van 18 4 tot 15.8 gedaald, het geen voornamelijk aan de verminderde afzet van televisietoestellen en televisie- onderdelen is toe te schrijven. Met name was dat in West-Duitsland, Engeland, Zweden en Noorwegen het geval. Men heeft zitten denken aan de verzwaarde voorwaarden van het afbetalingskrediet in Engeland, de tweede zender in Duits land en de geleidelijke nadering van het verzadigingspunt op de Engelse markt. Uiteraard komt men ook in andere lan den dichter bij dat punt, maar vooreerst wordt toch een toenemende afzet ver wacht. De directie is voor de komende maanden van het lopende jaar dan ook niet pessimistisch: het investeringspro gram is daarom ook niet door de terug gang in de televisiesector beïnvloed. Aan de vroeger uitgesproken verwach ting. dat de omzet in 1961 de f. 5 miljard zal overschrijden, wordt vastgehouden. De invloed van de vijfdaagse werkweek kan op circa een half procent van de omzet, die van de revaluatie op circa één procent daarvan worden aangenomen, factoren welke uiteraard nadelig zijn, maar toch in verhouding van de uitein delijke resultaten niet van overwegende betekenis. Het aantal werknemers is van 211.000 ultimo 1960 tot 214.000 ultimo maart gestegen. Verdere aanvulling blijft nodig. Advertentie INGAANDE MORGEN RAADPLEEG HET a Uit het Leidsch Dagblad van j 29 Mei 1861: Eén der Duitsche dagbladen begroot de tegenwoordige for- tuin der gezamenlijke familie Rothschild op 200 millioen daal- i ders, voor het vervoer van welke i som, indien zij geheel in goud bestond, 50 paarden vereischt 1 zouden worden. Het was vooral 1 in de laatste 30 jaren, dat de rijkdommen der firma sterk ver- 1 meerderd zijn. Zoo als algemeen 1 bekend is was dr grondslag 1 daarvan, evenals die van de 1 bankiershuizen Lafitte, Heine en andxren, zeer weinig beduidend. 1

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1