Raad Voorschoten maakte er voor de zoveelste keer nachtwerk van NIEUWE TELEFOONCENTRALE: 6000 AANSLUITINGEN MEER Discussies waren nogal verward id die de Jong concerteerde met jeugdige hoboïst Hans Oldenburg Raad van Leiderdorp had uurtje nodig voor afwerking van agenda Ellende van 't lange wachten op telefoonaansluiting dan voorhij ZATERDAG f7 MEI 1961 „Is het nu nodig 4V.2 uur lang te vergaderen ,,ïs het nu nodig, dat in een kleine gemeente als Voorschoten een raadsvergadering ruim 4Yi uur aan één stuk moet duren?" vroeg de heer Van der Hulst vannacht om kwart voor één aan burgemeester De Kool. Deze merkte op, dat zelfbeperking van de leden misschien nuttig zou kunnen zijn. Die beperking was beslist zoek bij de bespreking van het uitbrei dingsplan in onderdelen Boschgeest". Ruim anderhalf uur duurden de discussies, die hun .hoogtepunt" vonden in een langdurige, buiten alle regels van het reglement van orde vallende en zelfs verwarde discussie tussen ir. Rombouts (KVP) en wethouder Dekker. Woningbouw Het ging om de vraag of B. en W. be reid waren een gedeelte van Boschgeest aan te wijzen voor het bouwen van wo ningwetwoningen. Ir. Rombouts (KVP) principieel bijgevallen door dr. Pels, (PvdA) wilde vastgelegd zien welk ge deelte van Boschgeest voor woningwet- bouw bestemd werd. Toen de heer Rom bouts daar een voorstel van maakte bleek, dat hij, ondanks de langdurige bespreking zelf nog niet zeker was van een behoorlijke redactie van zijn ver zoek aan B. en W. Uiteindelijk kwam er uit de bus, dat hij B. en W. verzocht grond voor 200 woningwetwoningen ge durende 2 jaar nadat het uitbreidings plan bouwrijp gemaakt was te reserve ren voor woningwetwoningen. De heer De Groot (VVD) motiveerde zijn stem tegen dit verzoek met op te merken, dat hij het niet verantwoord vond zich voor zo'n lange periode te bin den op onzekere factoren. Ook de Prot. Chr. fractie was op die gronden tegen. Alleen de heren Rombouts en Lamboo (KVP) en de PvdA steunde het voorstel. B. en W. zegden echter toe zo mogelijk woningwetwoningen in dit plan te pro jecteren. De heer De Groot (VVD) die met alle andere raadsleden „Plan Boschgeest" een mooi plan vond, meende echter wel, dat het duur werd. De grondprijs zal wel 25 To hoger komen te liggen dan in „Adegeest". Toch is het nog goedkoper dan in de gemeenten om ons heen. Wethouder Dekker merkte bij de be spreking op, dat de bouw van goedkope woningen (woningwetwoningen) nog steeds een gewetenszaak voor B. en W. is en dat dit type in Boschgeest zal ko men als in Vlietwijk of Bijdorp (waar van notabene het uitbreidingsplan nog niet is vastgesteld), geen plaats zal zijn. E.T.I.-rapport Het in de vorige vergadering niet af gewerkte pre-advies van B. en W. op het ETI-rapport nam nog eens een uur in beslag. Uit de antwoorden van B. en W. lichten we de volgende punten: Geredu ceerde grondprijzen voor woningwetwo ningen kunnen moeilijk vastgesteld wor den, omdat de toch al hoge grondprijzen voor andere woningen dan nog hoger zouden komen te liggen. B. en W. zullen echter zoeken naar zo gunstig mogelijke ligging van dit type woningen, waardoor de grondprijzen gedrukt kunnen worden. B. en W. zijn niet zo somber gestemd over de integratie van de nieuwe bewoners als het ETI-rapport. De bezwaren tegen uitbreiding van het industrieterrein aan de Dobbeweg zijn van landschappelijke aard. Als de verhoogde spoorbaan en een nieuwe noord-zuidweg het karakter van dit gedeelte veranderen zal opnieuw bezien worden of uitbreiding mogelijk is. Zwembad Natuurlijk werd langdurig gediscus sieerd over een zwembad. Ir. Rombouts sprak de uitspraak van wethouder Schrama, dat het zgn. „Pezi-bad" een minder waardevolle oplossing is, beslist tegen. Hij werd daarbij gesteund door dr. Pels, die bovendien opmerkte, dat er sprake is van gebruik van materiaal, dat in Zweden al meer dan 40 jaar zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Wethouder Schrama had n.l. opge merkt, dat dit type bad (van architect Buma uit Nunspeet) goedkoop en dus niet goed kon zijn. Een goedkoop bad past niet bij de standing van Voorscho ten, aldus de wethouder. Spreker gaf liever meer geld uit om voor langere tijd klaar te zijn. Wethouder Dekker verklaarde het lange uitblijven van plannen met de opmerking, dat nauw keurig kijken heel veel tijd kost. Maar de heren Rombouts en Pels vroegen waarom in Voorschoten niet kan wat in andere gemeenten wel en zelfs op korte termijn kan. Burgemeester De Kool zei, dat zowel het plan van een instructiebad als een beschouwing over een zwembad reeds gereed waren, maar dat B. en W. ad viezen gevraagd hadden, die de uitein delijke stichtingsprocedure zouden kun nen bekorten. Het pre-advies op het ETI-rapport zal de algemene beleidslijn voor de komende jaren vormen. Bejaardencentrum De Stichting Bejaardenzorg vroeg de gemeente garantie te verlenen bij de bouw van een bejaardencentrum uitge voerd in de vrije .sector. De raad had reeds garantie verleend voor de bouw met premie. Door dit omzetten van het plan zal eerder gebouwd kunnen worden. De raad had bewondering vpor dit plan, omdat het stichtings bestuur ge toond had de kansen, ontstaan door de vermindering van de rentevoet, te wil len aangrijpen. De rente-daling weegt nagenoeg op tegen het verlies van de premie. Verwarrend was de discussie over een onteigeningsvoorstel van B. en W. in zake gronden met opstallen aan de Pau wenstraat. Wethouder Dekker raakte verward in vragen van de heer De Groot over toezeggingen aan de huidige eige naar, maar tenslotte werd het voorstel aanvaard. Grenswijzigingen Wellicht zal in een volgende raads vergadering reeds een bespreking plaats vinden over de grenswjjzigingsplannen van de gemeente. Het zal wel een aparte vergadering worden. Nadere medelingen wenste de voorzitter er in deze verga dering nog niet over te doen. Wat het ijsbaan- en speelterrein aan de Rijndijk betreft werd nog eens f8675,- een behoorlijk huisje, dat als kantine kan dienst doen. Voor verbetering van de tennisbanen, gedeeltelijk noodzakelijk geworden door het toenemen van het aantal jeugdleden van de tennisclub „Forescate", werd on geveer f 2600,- verstrekt. Koopavond Over het voorstel tot vaststelling van een koopavond op vrijdag tegelijk met de markt, was de raad bijzonder verheugd. De voorzitter zal op korte termijn over leg plegen met de contactcommissie over de datum van ingang van markt en koopavond. De heer G. v. d. Hulst werd. ondanks een goedvoorbereide en gedegen verdedi ging, niet ontvankelijk verklaard in zijn bezwaarschrift tegen een aanslag in de straatbelasting. Ook dit punt was een vervolg op een in de vorige vergadering gehouden bespreking van dit voorstel. Ondanks het late uur hadden negen raadsleden behoefte om vragen te stel len. Daarbij was de vraag van de heer Van der Hulst, over de lange duur van de vergaderingen, die ook de voorzitter kennelijk uit het hart gegrepen was. Om kwart voor één sloot burgemeester Kool de vergadering, die alleen door de gevoteerd voor verbetering en bouw van heer Fortanier niet bijgewoond werd. Een aandachttrekkend instrunentalist Addie de Jong zet hardnekkig door, alsof helderziendheid hem het beeld heeft voorgehouden: eens zal ik een Herv. Kerk vol Leiderdorpers onder mjjn voeten zienEn ook verbreedt hij aldoor zjjn garde van medewerkers. Nu stond als solist naast de orgelbank de hoboïst Hans Oldenburg: deze is jong, maar zijn spel is rijp en we begroeten hem als een nieuwe Jaap Stotijn. Niet, dat hü hem copiëert, maar htf is op weg om in kunstzin dezelfde genade deelachtig te worden. Oldenburg produceert een grote toon, die behalve gaaf en rond ongewoon so noor is. Tot zijn spelkenmerken beho ren een onwrikbare rust, een weinig ver betert ijke precisie, diepgang in de zang kracht. galante speelsheid, welsprekend heid in de wijze van mededelen. De adembeheersing is bewonderenswaardig, waardoor „de lange adem" verzekerd blijft, geen spoor van wilde lucht ont staat, geen scherpe toon te horen valt en hoog en laag dezelfde volwaardig heid verkrijgen. Oldenburg's hobo timbreer.t donkerder dan Stotijn, maar de Gigue van Corel- li's Sonate in A liet opmerken, dat in snel passagewerk een Stotijn meer in staat is om elke geblazen toon met een zekere ruimte te omringen. Maar veel scheelt het niet. Men begrijpt dat dit samenstel en samenspel vair hoedanig heden niet kan bestaan zonder een hechte en deugdelijke techniek. Behalve Corelli vertolkte Oldenburg op de hobo de uitstekend gekozen Sona te in F van Walter Roehr. Bovendien soliëerde hij op de althobo (die een kwint lager staat), te weten in Sonate I in g van Handel ,en volbracht dit met een gelijke hoogmuzikale behandeling van het instrument. Addie de Jong opende met een inte ressante Canzone van Joh. Woltz, een curiositeit van betrekkelijk bescheiden ontwikkelde structuur. Een jaartal van Woltz is niet bekend, maar we stellen deze muziek rond 1600, een tijd dat de Duitse organisten evenals de luitenis- ten nog in „tabulatuur" noteerden. Tweede solowerk werd een tweedelig Trio van Bach, dat in het Adagio mis schien een kleurcontrast nodig had, dat het Leiderdorpse orgel niet geven kon, maar in het Allegro z'n volle recht ver kreeg door de onberispelijk volgehou den cadans en de boeiende heldere re gistratie. Aan de weergave van de drie onafhankelijk lopende stemmen bleek opnieuw afleesbaar hoe De Jong's tech niek gestaag groeit, waartoe de 3 Pie ces van Pierné en Praeludium en Fuga in D van Reger niet minder gelegenheid zouden geven. Pierné is een verfijnd muslous. De nawerking van zijn leermeester César Franck is overduidelijk (met name in de Cantilène), maar ook van de Sym fonische orgelstijl als bijv. van Bóëll- mann (in het Prélude). Het afsluitende Scherzando vonden we compositorisch niet sterk, maar de sprankelende episo des vertelden de toehoorder, dat in onze jonge organist een zeer virtuose hand zich aan 't ontwikkelen is. Deze heeft uit het orgel, dat hij nu door en door kent. een uiterst frisse en aansprekende voordracht gehaald. Reger's werk. dat door onevenwich tigheid en improvisatorisch karakter geen voorbeeld van logica biedt, was in de Fuga toch zeer meeslepend door het bruisend élan en de niet geringe moei lijkheden werden door de organist glansrijk overwonnen. V. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Maria E., dr van C. J. van Dongen, en M. E. Seelen; Francois N„ zn van J. W. H. Grims en T. Dompeling, Erik zn van W. van Ark en M. Mol; Cornelia, dr. van C. van der Zwan en P. van San- dijk; Johanna E. M. A., dr van W. P. Slie- rlngs en A. M. van Meijgaarden. Het Nederl. Roode-Kruisschip Henri Dunant maakt op het ogen blik met zeventig chronisch zieken zijn eerste buitenlandse reis. Het schip gefotografeerd bij Duisburg. STADSNIEUWS Vijftig jaar gouden trouw Lorre deelt lief en leed „Heb 'ie koek?" hoorden wjj een be nepen stemmetje vragen toen wij de huiskamer van de heer en mevrouw Momberg-Nasveld in de Rijndijkstraat 105 betraden. De eigenaar van de stem, die deze wens met zoveel nadruk te kennen gaf, bleek een grasgroene Ama zone-papegaai. Ons verdere gesprek werd doorspect met commentaar van deze vrolijk gekleurde huisgenoot. „Hoe lang denkt U, dat wij hem al hebben?" aldus de heer Momberg. Na tuurlijk sloegen wij de plank mis. Vijf-en dertig jaar lang heeft de trouwe kwebbe laar lief en leed van de familie Mom- berg gedeeld. Het Leidsch Dagblad is, zo bleek uit de woorden van deze vogel liefhebber en -kenner, nog veel langer „in de familie". De heer en mevrouw Momberg, die 31 mei a s. hun gouden bruiloft hopen te vieren, hebben hun lijfblad reeds vijftig jaar. Zij hebben indertijd het voorbeeld van hun ouders gevolgd, die vtff-en-dertig jaar abonné zijn geweest. In de loop van het verdere gesprek bleek, dat de familie Momberg een druk en werkzaam leven heeft gehad. De heer Momberg is begonnen op 15-jarige leef tijd als blikslager. Dat hij dit vak ter dege heeft geleerd blijkt wel uit het feit, dat de groene papagaai een door zijn eigenaar gemaakte, fraaie kooi bewoont. Die eigenaar vond destijds echter het vak, dat hem „in de vingers zat" n.l. dekenwever. Jarenlang heeft hij in deze bedrijfstak gewerkt. De aanleg voor dit beroep heeft hij van zijn vader geërfd. Hij heeft hem zelfs als werkmeester op gevolgd. „Kinderen?" Ja natuurlijk heb ik kin deren. Twee zoons en een dochter. Alle drie getrouwd. Mijn zoons hebben het een heel eind gebracht: De één is aan nemer geworden, de ander is bedrijfs leider op een groot laboratorium.' Ook kleinkinderen is het echtpaar Momberg rijk. Acht in getal. Bij ons vertrek vroeg de papagaai: „Moei je koek?" Wat graag" luidde ons antwoord. In het Diaconessenhuis zal mor genochtend om half elf dr. S. L. Ver- heus voorgaan. Huizen Van Leeuwenpark worden hersteld De raad van Leiderdorp had gister avond maar een uurtje nodig om de agenda af te werken. Behoudens een enkele opmerking, wer den alle agendapunten zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Betere loketten Bij het voorstel tot aanvaarding van subsidie t.b.v. de restauratie van de molen in de Kalkpolder. vroeg de heer L. Los of er geen molenaar in vaste dienst is. De voorzitter antwoordde, dat één der gemeentewerklieden deze molen kan bedienen en de gemeentearchitect Buitendijk, zo nodig, advies kan geven. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de loketten ten kan tore van de gemeenteontvanger, vroeg de heer J. Nievaart of het niet beter zou zijn, de loketten aan te brengen, die bij de stations van de spoorwegen gebruikt worden. De burgemeester wilde dit in overleg met de gemeenteontvan ger wel eens nader bezien, en vroeg de raad daarom niet f 235 beschikbaar te stellen, maar f500. Hiermee ging de raad akkoord. Herstel woningen De gemeentearchitect heeft al op dracht ontvangen de huizen in het Van Leeuwenpark, die volgens het advies van de huurcommissie nog niet in aanmer king kunnen komen voor huurverhoging, te herstellen. De burgemeester zei, dat dit in de eerste plaats was gedaan, om dat het college meent, dat de gemeente als eigenaar te zorgen heeft, dat haar woningen in orde zün. Benoemingen Tot gemeentelijke lijkschouwers wer den aangewezen de nieuwe Voorscho- tense huisartsen S. van der Kooij en J. M. Abarbanel Tot onderwijzer aan de openbare ulo werd benoemd de heer G. Rekvelt, onderwijzer aan de openbare lagere school te Katwijk. De raad was verheugd over het voor stel tot stichting van een tweede open bare kleuterschool en benoemde tot hoofdleidster aan die school mej. A. van der Leen, hoofdleidster openbare Kleu terschool te Voorburg. Hl In Oegstgeest wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de bouw van een telefooncentrale van de P.T.T. Eind juli hoopt men met het exterieur gereed te komen. Dan zal eindelijk een begin kunnen worden gemaakt de vele wachtenden van ten aansluiting te voorzien. Het telefoonnet van Oegstgeest is thans te zwaar overbelast. De bouw zal dan ook aanmerkelijke verlichting brengen. Zesduizend nieuwe' abon nees kunnen worden aangesloten. Ook een gedeelte van Leiden zal van deze centrale profiteren. Het gebouw exclusief de inrichting zal ongeveer drie ton kosten, en beslaat een oppervlakte van 400 m2. Mocht de ruimte door het groeiend aantal abonnees in de toe komst te klein blijken te zijn. dan kan ogenblikkelijk met een uitbrei ding begonnen worden, omdat er voor dit doel reeds palen zijn ge heid. In de kelder van het gebouw, waar de telefoonkabels binnen komen, worden een machinekamer en een accukamer ingericht. Op de bovenverdieping worden de auto maten, die voor de automatische verbinding zorgen, opgesteld. Een onderhoudsploeg van drie man zal hier toezicht houden of alles naar verloopt. Het ontwerp is van de architecten ir. f. jonkman en P. van Dorp. Aan nemersbedrijf c.v. Proper zorgt voor de uitvoering. Beerputten buiten bedrijf Nu inmiddels de rioolwaterzuiverings installatie in gebruik is genomen, is het gewenst om zo spoedig mogelijk met de uitvoering van de onderhavige werk zaamheden. waaronder begrepen het buiten bedrijf stellen van de nog aan wezige beerputten, aan te vangen. Dit betreft de vóór de oorlog aangelegde straten zoals Kom van Aaiweg, Scha- penrustweg. Schoolstraat. Acacialaan. De raad keurde het voorstel tot on derhandse aanbesteding hiervoor goed. De Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" zal een subsidie van f 75 ontvangen. Oude boerderij BU de rondvraag vroeg de heer J. H. Boot of B. en W. al mededelingen kun nen doen over de boerderij van de heer Samson ,nu deze verhuisd is. De burgemeester antwoordde, dat er al oudheidkundigen voor onderzoek ge weest waren en dat deze meenden, dat de boerderij niet voor restauratie in aanmerking komt. Ook de gedachte, als zouden er bii sloping nog fundamenten van büv. een klooster te voorschijn kunnen komen, werd niet waarschijn lijk geacht. LEIDERDORP Ingelandenvergadering Polder Achthoven Gisteravond vergaderden de stemge rechtigde ingelanden van de polder Achthoven. De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer Th. J. Verkley. De begrotingswijziging voor 1960 wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een saldo van f. 14.48 voor de gewone dienst. De rekening over 1960 wordt, nadat zij door de commissie tot onderzoek daarvan in orde is bevonden, vastgesteld in ontvangst op f. 9.839.30 en in uitgaaf op f. 8.561.16, zodat het batig saldo f. 1.278.14 groot is voor de gewone dienst, voor de kapitaaldienst zijn de ontvang sten en uitgaven beiden f. 1.015.80 groot. De begroting voor 1961 wordt vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 10.011.75 I gulden voor de gewone dienst bij een omslag van f.20 per ha en op 35.126.40 gulden aan ontvangsten en uitgaven I voor de kapitaaldienst. In de rekeningcommissie worden be- noemd de heren Roest jr. en Joh. van Zwieten. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer P. van Leeuwen herkozen. WARMOND Bollenkisten verbrand Gisteravond raakte een rietschelf van de heer De Vroomen op het land nabij het seminarie in brand. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat enkele bollen kisten verloren gingen. De oorzaak van de brand is onbekend. P.V. „Warmond" De postduivenvereniging „Warmond" hield en wedvlucht voor oude duiven vanaf Tergnier. Afstand 295 km. In con cours waren 121 duiven. De vogels wer den in vrijheid gesteld om 7.30 uur met een n.w. wind. De eerste prijsduif be reikte haar hok om 12.27.39 de laatste om 12 47.37. De uitslagen: A. van Ruitenburg 1; P. Vogelenzang 2-5; J. Roest 3; C. Korte- kaas 4: J. van Seggelen 6. B. F. Oskam 7-10; J. Kortekaas 8; C. v. d. Zwart 9. VOORSCHOTEN Slotavond chr. vrouwen De laatste vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond was een waardig be sluit van dit seizoen, ook wat belang stelling betreft. Mevrouw RietmulderVan Cittert ver welkomde de aanwezigen en het koor zong daarna enkele liederen. Rudie van Seters droeg voor. Na de pauze was er een gevarieerd programma van zang en declamatie, samengesteld door mevrouw Huizinga Bridel De motieven voor dit afwisselen de programma waren „Hij. zij het" en „het" was een éénakter „Het portret" van Samuel Tallsland. ZOETERWOUDE De voor de fietstochten vastgestelde datum van 25 juni kan niet gehand haafd blijven, doordat juist op deze zondag een andere gebeurtenis plaats heeft. De nieuwe datum voor de toch ten is nu gesteld op zondag 2 Juli. Medische Dienst Oegstgeest: dokter Meissner. telef. 24865, dokter Reterink, tel. 20394. Wassenaar: dokter J. Römer. Lange. Kerkdam 56. tel. 2501. En dokter H. S. Boogaart, Storm van 's Gravesandeweg 1, telef. 4466. De Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Warmond: dokter Bots, Voorhout, tel. 025327393. Zuster Muilerman, Heren weg 57, tel. 01711—879 b.g.g. 206. Voorschoten: dokter v. d. Kooi, J. W. Frisolaan 35. tel. 2527. Wij verpleging; Gezondheidscentrum, tel. 2177. Leiderdorp: dokter M. P. Hennink, Mauritssingel 166, tel. 33686. Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Nieuwe uitgaven Holle-Bolle-Gijs of Zwaan-kleef-aan? Van poort tot poort, door Jan Nieuwenhuis, uitg. Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam - "s-Gravenhage Is Rot terdam inderdaad de grote slokop, die op imperialistische wijze zijn gebiedshonger poogt te stillen en de ene gemeente na de andere onder zijn macht probeert te brengen? Men weet het: dat ls de ge bruikelijke voorstelling van zaken, maar Jan Nieuwenhuis, oud-Journalist en thans hoofd van het bureau Voorlich ting van Rotterdam ls tot een andere conclusie gekomen. In dit boek het tweede deel van een reeks historische werken over Rotterdam, verschijnend onder auspiciën van het Historisch Ge nootschap Roterodamum stelt hij, op grond van een onderzoek naar de grens wijzigingen in de loop der eeuwen, na drukkelijk vast, dat het eigenlijk meer een natuurlijk proces ls: „van menige grensverandering kan men zeggen, dat zij welhaast is opgedrongen". Rotterdam is dus geen Holle-Bolle-Gijs, maar eer der een Zwaan-kleef-aan I De auteur heeft het allemaal uitgeplozen en in deze „ontwikkelingsgeschiedenis van het Rot terdamse stadsgebied" vastgelegd. En ofschoon hij uiteraard gebonden was aan de historische opzet van het boek, slaagde hij er toch in, een niet alleen voor Rotterdammers aantrekkelijke schets te schrijven, die uitstekend geïllu streerd is met een groot aantal kaarten, waarop men de gebiedsuitbreidingen ge makkelijk kan volgen, en bovendien met enige tientallen reproducties op kunst druk van sohiderijen. aquarellen, teke ningen en etsen van hoe-het-vroeger- was in de geannexeerde gebieden. In zijn „Besluit" zegt de auteur o.m., dat „er alle reden is om het lot van de ge meenten, die slachtoffer zijn geworden van de veronderstelde stedelijke vraat zucht, niet al te tragisch te nemen. Hun zelfstandig bestaan was waarlijk niet altijd zo zonnig als het de schijn had". Wat de titel betreft, die dankt zijn ont staan aan de Nieuwpoort in de 14-de en de Europoort in de 20-ste eeuw. Een geestige woordspeling.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13