NAAR ITALIË Kerkdiensten Leiden en omgeving Effectenbeurzen vertonen thans stroom en tegenstroom Aandelenwaardering is deels op inflatieverwachtingen gegrond ei* iefe\c snelle^sérvice KAMSTEEG'S ZATERDAG 27 MEI 1961 Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 9.30 en 330 uur ds. J. B. Spier te Rijswijk. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek. 6.30 uur ds. J. B. Hommes; Kerkzaal: 6.30 uur dhi; J. v. d. Hoek; Chr. School Kastanjelaan: 10 uur Jer-*" Zondag 28 mei Lelden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10 uur ds. J. Groot. Jeugddienst. Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. H. J. van Achterberg, 10.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ede. Marekerk: 10.30 uur ds. H. J. van Ach terberg. Oosterkerk: 10 uur dr. P. L. Schoonhelm 6 uur ds. J. Groot. (H.A.). Bethlehemkerk10 uur ds. I. S. Kyne, 7 uur ds. E. F. Vergunst. Maranthakerk: 9 uur ds. P. Kloek. Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bouter (H.A.). Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. J. de Wit. Aula School, Marnlxstraat: 10 uur ds. A. Meijers te Utrecht. Ver. van Vryz. Hervormden, Leldse Volkshuis: 10.30 prof. dr. A. J. Bakker te Oegstgeest. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. G. Roth te Amsterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. D. J. Vossers. Diaconessenhuls10.30 uur geen op gave ontvangen. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur dr. Wes terink. (Openb. Belijdenis), 5 uur ds. de Boer. Petrakerk: 10 uur dr. B. Rietveld te Den Haag, 5 uur ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. Heule; 7 uur dr. B. Rietveld. Maranathakerk10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. B. Rietveld. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. De Boer. 5 uur dr. Westerink. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Looft den Keer) en 5 uur (ond. God de Schepper) dr. Velema. Evang. Luth. Gemeente: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst; (dinsdag 7.30 uur stud. Schipaanboord) Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur stud. M. Heemskerk. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur prof. dr. T. Jansma. Rem. Gemeente: 10.30 uur da. Poortman te Lochem. Oud-Kath. Kerk (Z. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; donderdag 9 uur H. Mis 7.30 uur Vespers. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Leger des Heils: 10 uur heiligingsdienst 7.30 uur opwekkingsdienst in Den Burcht. (Alle diensten olv. de kapiteins Vermeu len). Evang. Chr. Gemenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Baptisten gemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten Jr.; vrijdagavond 8 uur bid stond. Engelse dienst (Oud-Kath. Kerk Zw. Singel 50): 7.30 uur Evensong. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool, 2 uur ds. E. G. Boesen kool. (Afscheid); Geref. Kerk: geen op gaaf ontvangen; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. de Jong te Gouda. Alphen aan den R(jn Herv. Gem. Julianastraat: 9.30 uur ds. G. Ph. Scheers te Haarlem, 6.30 uur ds. D. Veldkamp te Den Haag. Jeugddienst; Aula Immanuël- school Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Kapel Gouwsluis: 9.30 u. ds. J. H. Bogers; Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. W. L. Heijmans te Boskoop: 6.30 uur ds. Van der Kooy te Noorden; Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure, 6.30 uur ds. H. van der Linden te Amsterdam; Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. Veen; Geref. Kerk Maranathakerk Raadhuisstr.: 10 uur ds. K. H Schuring, 6.30 uur ds. W. Wijma; Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. W. Wijma, 630 uur ds. K. H. Schuring; Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries te Leiden; Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk: 9.30 en 5 uur Dienst des Woords: Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9 30 en 4 uur leesdlenst Rem. Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. E. J. Kuiper te Den Haag; Evan gelisatie IJsbaangebouw10 uur Eredienst, 6.30 uur ds. G. van 't Wout, Bapt. pred. te Muntendam. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch, 6.30 uur ds. A. den Hartogh; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Herv. Evang.: 9 uur ds. E. H. Kalk man te Waddlnxveen, 7 uur ds. J. Zwa nenburg te Amersfoort; Geref. Kerk: 10 en €.30 uur ds. L. Loosman: Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds C. J. Tlsslnk; Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. Th. Hof te Voorthulzen; Geref Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst; Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 7 uur Eredienst, 7 u. ds. J. v. d. Schors te Amsterdam. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw. 6.30 uur ds. W. L. Heij mans; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. A. v. d. Koolj te Woerden. 5 uur ds W. Griffioen te Woerden: Chr Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn; Geref Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Ver. Vrljz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 7 uur ds. F. Brouwer; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. E. Verburg te Win schoten; Chr. Geref. Kerk: 8.45 uur ds. L. S. den Boer te Sassenheim, 7 uur ds. J. W. de Bruin te Zaandam; Ned. Prot. Bond geen dienst; Evangelisatiesamenkomst 3 uur (Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52): spr. dhr. J. Versteeg te Haarlem; Maranatha- bljeenkomst woensdag 8 uur in het Nuts- Éebouw. v. d. Endelaan 52. Spr. dhr Th. Ukkes te Leiden. KatwUk aan den R(jn Herv. Gem.: 9.30 uur dr. F. A. Nolle te Lelden, 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur dhr J. van Ham te Lisse; Gym nastieklokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. A.Makkenze; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk. 5 uur ds. J. Bljleveld te Rijns burg. Kansel met doophek in de Ned. Herv. Kerk te Woubrugge. (Foto Leidsch Dagblad) Katwhk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. H. Stolk te Schevenlngen 6 uur ds. Tukker. (HJD.)Oude Kerk: 10 uur vie. J. van "t Kruis. 6 uur ds. J. G. van Ieperen te Ter Heide; Kapel: 10 uur ds. Tukker. 5 uur ds. De Vos; Groen van Prinstererschool10 uur ds. C. de Ru te Zandvoort; Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. Moerenhout; Zeehospitium: 6.45 uur ds. De Vos;; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijlman; 4.30 en 6 uur ds. Plug te Roosendaal; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. leesdlenst; Geref. Kerk (Vrijgem.)8.30 u. ds. Bos, 3.30 uur leesdlenst, 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gem.: 10 en 5 uur lees dlenst; Geref. Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk. (ópenb. Ge- loofsbel.), 6.30 uur ds. I Meijer te Oegst geest; Kerkzaal: 9 uur geen dienst, 5 uur ds. I. Meijer; Vrljz. Hen-. (Gebouw Linde laan 12a): 10.30 uur dhr .J. W. Schneider te Leiden. Leiirmlden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. GIJsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. A. Pos te Haarlem. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers te Lelden, 7 uur ds. Moeren hout te Katwijk; Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeen te: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10 uur ge zamenlijke dienst ln Sassenheim. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9 30 uur ds. D. C. Bosma te Kortenhoef. 6.30 uur dhr G. Nieuwenhuljzen. Jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. M. van Krimpen te Rotterdam; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dhr J. van Leeuwen te Schevenlngen; Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. Muilwijk. Nleuwveen Herv, Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwelj te Zevenhoven, 2.30 uur ds, A. S. Klusener, 7.15 uur ds. Werner te Hul zen; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. NoordwiJk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 u. ds. P. D. Kuiper te Sassenheim. 5 uur (v. d. Berghstlehtlng 11 uur) ds. W. Dekker; Herv. Geref. Evangelisatie: 10 en 3.30 uur ds. A. Wlsgerhof te Veenendaal. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. N. J. Cupédo; Sole Mlo: 10 uur ds. W. Hoekstra; Geref. Kerk: 9, 10.30 en 5 uur ds. T. Ferwerda. NoordwiJkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groepe- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. B C. Visser; Pauluskerk: 10 uur ds G. F. Callenbach, 7 uur vie. S. Meyburg; Ver. van Vrljz. Herv. W. de Zw. Kerk: 10.30 uur prof. dr. J. de Graaf te De Bilt; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de zwljgerkerk: geen op gave ontvangen. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottneru6; Geref. Kerk: 9.30 u. ds. A. G. Kornet, 6.30 uur ds. J. W. Genuit te Zevenhoven; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rijnsburg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. van Gosliga (H.D.), 5 uur ds. B. Baks te Capelle aan de IJssel; Bethelkerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud. 5 uur ds. H. v. Gosliga; Geref. Kerk Rapenburg: 9.30 uur ds. H. Post. 5 uur ds. H de Valk te Kat wijk aan den Rijn; Petrakerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde, 5 uur ds. H. Post; Mara nathakerk: 9.30 uur ds. J. Bljleveld. 5 uur ds. L. van der Linden; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. RiJnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. van der Wal te Muiden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Sche venlngen. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart. 5 uur ds. Kalk man te Waddlnxveen; Geref. Kerk: 9.30 u. ds. W. Dekker te Noordwyk-Blnnen, 5 uur ds. P. D. Kuiper; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer; Prot. Bond: 10.30 uur de heer J. P. Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 u. ds. Mulder te Amsterdam Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6 30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler; Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 uur drs. R. Brands, 3 uur ds. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. Boonstra te Warmond. Er is weer vraag naar Duitse obligaties (Van onze financiële medewerker) Na de wilde koerssprongen van enige favorieten op de Amsterdamse beurs en de stijging van het indexcijfer voor industriële aandelen te New York tot boven 700ca. 90 punten boven de laagste stand voor dit jaar is op beide beurzen in de fondsenhandel een zekere terughoudendheid ontstaan. Het spreekt vanzelf dat naarmate het koersniveau hoger komt te liggen, de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling groter wordt, temeer omdat ook het conjunctuur verloop, dat ten principale die koersontwikkeling moet bepalen, tal van onzekere elementen vertoont. Onzekerheid Wat de Newyorkse beurs aangaat, is men het er over eens dat ondanks het anti-recessieprogram van de rege ring, de thans weer stijgende staal- en autoproduktie en deg eleidelijke aanvul ling van de geslonken voorraden bij de ondernemingen, de resultaten van het eerste kwartaal nog weinig houvast bie den voor de over het algemeen hoge waardering der aandelen. Ook de werk loosheid neemt nog niet meer af dan in deze tijd doorgaans het geval is en de president van de Newyorkse beurs heeft dan ook nogmaals tegen overdrijving gewaarschuwd. In elk geval is het zeker dat het koerspeil op de Newyorkse ef fectenbeurs tot dusver meer op verwach tingen dan op feiten is gebaseerd, op zich zelf reeds een min of meer onzekere grondslag. Het ligt echter in de aard van de effectenbeurzen dat ze zich bij de waardering van aandelen meer op de toekomst dan op het verleden rich ten en voor de beoordeling van die toe komst naar aanwijzingen zoeken. Prijsstijgingen Eén daarvan meent men te vinden in de prijsstijging, welke sinds de laatste tijd kan worden geconstateerd voor enkele industriële grondstoffen, met name rub ber, koper, tin, lood en zink, waarvoor de markten tot dusver een vaste stem ming handhaven. Terwijl b.v. de tin- prijs in 1960 tussen 785 en 790 per ton fluctueerde, is ze dit jaar reeds tot 845 gestegen, terwijl de koperprjjs van 220 tot 235 per ton is opgelopen. Ten dele wordt dit toegeschreven aan grotere vraag uit de communistische landen en Japan, ten dele echter ook aan hervatte aankopen voor rekening van de Amerikaanse industrie. Het is alleen jammer dat deze aan kopen niet uitsluitend een gevolg zijn van een grotere vraag naar de produk- ten, maar ook verband houden met de vrees voor stakingen, o.m. in de koper mijnen van de Kennecott. nu in de volgende maand met de vakbondlelders zal moeten worden onderhandeld over nieuwe arbeidscontracten, waarbij het natuurlijk vooral over hogere lonen zal gaan. Voorts wordt met het oog op de politieke strubbelingen in verschillende grondstoffenlanden Noord-Rhodesia, Kongo een vermindering van de pro- duktie gevreesd en dit zijn uiteraard geen factoren, die als gunstige conjunc tuurverschijnselen kunnen worden be schouwd. Voor de effectenbeurs hebben deze factoren echter ook nog een ander as pect. Want als de Amerikaanse regering haar anti-recessieprogram uitvoert, de geldcirculatie vergroot, de activiteit in de wereld van handel en industrie sti muleert en de vakbonden daaraan de motieven ontlenen voor hun eisen tot loonsverhoging, worden de gevaren voor een hernieuwde inflatie van de dollar groter. En hoewel dit nooit precies is na te gaan, mag toch worden aangenomen dat een deel van de aankopen op de Newyorkse effectenbeurs met de door velen verwachte inflatie verband houdt en waarbij men dan vooral in de eerste- klasse-aandelen bescherming tegen die inflatie meent te vinden. Men kan slechts afwachten in hoe verre de Amerikaanse conjunctuur in de naaste toekomst door een gezonde ontwikkeling van produktie en con sumptie, dan wel door minder gezonde monetaire factoren zal worden beheerst. Sluipende inflatie? Ook in ons land zUn er tal van eco nomen o.m. prof. Wltteveen die vooral in verband met de zeer snelle technische ontwikkeling en de daarvoor nodige grote investeringen, het streven naar volledige werkgelegenheid en de loonstijgingen in verschillende vormen, van mening blijven dat aan een sluipen de inflatie niet valt te ontkomen. Krij gen deze waarnemers gelijk, dan zal ook ten onzent moeten worden afgewacht of de „voordelen" van een inflatie voor de Nederlandse bedrijven groter zullen zijn dan de nadelen van loonsverho gingen. Het is waar dat de conjunc tuur in ons land tot dusver nog altijd gunstig wordt beoordeeld en de jaar verslagen over 1960 voor het merendeel melding maken van ruime orderporte feuilles voor het lopende jaar. Maar even waar is dat tal van directies zich zorgen maken over de stijging van de bedrijfskosten en het tekort aan perso neel. Slijtage AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Voorschoten Herv. Gem. (In Geref. Kerk): 9.30 uur ds. Wagenaar te Voorburg 7 uur ds. L. Spruyt te Amsterdam. Jeugd dienst; Rijndijk: 10 uur vlc. Hamminga; Hulp en Heil: 10 uur ds. Saraber H D Geref. Kerk: 9 uur ds. K. Smit, 5 uur ds. 5 uur ds. J. van Raalte 1 Harderljk. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr C. W. van Kooten te Vlnkeveen, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Esdoornlaan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. H. Stolk te Schevenlngen; Stationsstraat: 9.30 uur kand. R. Holwerda te Barwourtswaar- der; 7 uur ds. C. A. van Harten te Delft; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. P. H. van Lent (Did.) Oud Geref. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong te Voorhout, 7 uur ds. H. L. Boon stra. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur dr. Th. C. Frederlkse, 7 uur ds. W. v. Been. Jeugd dienst; Klevietkerk: 8.30 uur Jeugdkerk, 9.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deylerhuls: 9 uur Jeugdkerk: 10.15 uur dr "E. Emmen te Den Haag; Geref. Kerk: Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos; Zuid: 11 uur ds. J. J. Oranje te Den Haag, 5 uur dr. J. M. Vlijm te Voorburg; Ned. Prot. Bond Lange Kerk- dam: 10 35 uur prof. dr. P. Smits te Den Haag; NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuls: 10.30 uur ds. F. E. van Leeu wen te Amsterdam; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst Herv. Evangelisatie Dorpshuls: 10 en 5 uur J. W. van Grisnlgt te Rotterdam. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Ritsema te RIJsoord. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. S. Klusener te Nleuwveen, 7 uur ds. W. Verwelj; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. A. P. Helner te Ter Aar. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. R. A. Fllnterman te Den Haag; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Protest tegen ruil van gevangenen De Republikeinse afgevaardigden in de Amerikaanse Senaat hebben een ver klaring uitgegeven waarin wordt gepro testeerd tegen het besluit van de rege ring medewerking te verlenen aan de ruil van Cubaanse gevangenen voor tractors en bulldozers. „De betreurenswaardige gang van za ken met de invasie op Cuba heeft geleid tot een enorm verlies van Amerikaans prestige in het buitenland. Thans ver groot presidènt Kennedy dit prestige verlies nog door zijn steun te geven aan een zogenaamde particuliere actie die ten doel heeft het Amerikaanse volk Fidel Castro afgeperst geld te betalen". Advertentie Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: De zuidspeler opent 1 schoppen met het volgende spel: Sch. A H V 8 5 4, Ha. Ru. A 8 5 3. KI. V 9 2. De volgende speler zegt 4 harten en noord denkt lang na - tenslotte doubleert noord (niemand kwets baar) Oost past en ziiid biedt thans 4 schoppen. Wij zullen ons niet ver diepen in de technische waardering van dit bod, doch U slechts de vraag voorleggen: Is dit 4 schoppenbod, nu noord zo lang nagedacht heeft, toelaatbaar volgens de ethiek van het spel?? Antwoord op deze pagina. Een andere, niet minder belangrijke factor laat zich trouwens ook gelden. Zo wijst de directie van Nijverdal-Ten Cate. een zich sterk ontwikkelend tex- tielconcern, er in haar verslag op dat zij steeds sterker wordt geconfronteerd met de snelle ontwikkeling op technisch gebied. Deze dwingt telkens weer tot het nemen van beslissingen tot vervanging van machines, die, hoewel technisch nog niet versleten, niet meer die prestaties kunnen leveren, waartoe moderne in stallaties in staat zijn. Met andere woor den, de economische slijtage is dikwijls groter dan de technische, zoals Haze- meyer en Co. dit verschijnsel in haar jaarverslag omschrijft. Deze ontwikke ling noopt uiteraard tot grotere afschrij vingen, wat wil zeggen dat ook bij gro tere bruto-winsten, de netto-winsten, waaruit aandeelhouders hun dividend moeten ontvangen, kleiner kunnen wor den.. Het is duidelijk dat, gelet op de grote bedragen, die voor de modernisering van de bedrijfsapparatuur nodig zijn, de fi- nancieel-krachtige concerns nog het best tegen die economische slijtage bestand zijn. Het streven naar samenwerking en fusie bij kleinere ondernemingen zoals deze week weer op de vergadering van de „Netam" is gebleken wordt ook daardoor verklaard en heeft op zijn beurt veelal een hogere waardering van de betrokken aandelen tengevolge. Overigens kan niet worden ontkend dat tal van jaarverslagen het beursop- timisme ook deze week in het gevlij kwamen, met name dat van de Koninkl. Zout, die haar omzet met 30 en haar netto-winst van f 9.4 miljoen tot f 15.5 miljoen zag toenemen en ook dat van Van Ommeren, die ondanks de slechte resultaten van het rederijbedrijf met een niet onbelangrijk hogere winst uit komt. dank zij haar andere activitei ten. Bij een wat levendiger handel zou daaraan vermoedelijk meer aandacht zijn gewijd. De gehele aandelenmarkt was deze week minder geanimeerd. Belangstelling voor Duitsland De Obligatiemarkt was deze week iets zwakker, doordat enige grote buiten landse leningen in aantocht zijn (We reldbank, België). Met een rendement van 3V2 a 4'4 is de aantrekkelijkheid van Nederlandse staatsfondsen voor vele beleggers uiteraard verdwenen en het kan daarom niet verwonderen dat de vraag naar Westduitse obligaties aan houdt. Van de DM 700 miljoen Duitse fondsen, in het eerste kwartaal door het buitenland gekocht, had dan ook DM 433 miljoen, dat is ca. 62 betrekking op obligaties, waardoor die met een rente voet van 5H merendeels reeds boven pari noteren. Doordat de meeste Duitse obligaties binnen enkele jaren vervroegd kunnen worden afgelost, gaat de belang stelling ook van de Nederlandse beleg ger thans meer uit naar de nog enkele procenten beneden pari noterende 5 obligaties uit, waarvan nog altijd een effectief rendement van 4'/4 a 5'4 wordt verkregen. Van 26—28 mei zal een Neder landse combinatie bestaande uit de heren ir. L. Oudshoorn, C. Slaven burg, H. Kreyns, P. Boender, F. Nieman, ir. R. Kaiser, H. Filarski in St.-Vincent (Noord-Italië) mee doen in een vierlandentoemooi waaraan, behalve de Italiaanse gastheren, ook België en Noor wegen zullen deelnemen. Italië komt uit met enkele spelers die enige maanden geleden in een grote wedstrijd tegen Engeland (Reese c.s.) de overwinning be haalden; de Belgen en de Noren komen met zeer sterke combinaties en onze spelers zullen het dus zéér moeilijk krijgen. De Rotterdamse combinatie Slaven burgKreyns wil natuurlijk gaarne la ten zien wat zij waard is, vooral nu deze spelers onverwacht buiten het Neder landse team gelaten werden, dat in sep tember a.s. in de Europese kampioen schappen mee zal spelen. De overige Nederlandse spelers zullen dit Rotter dams pogen natuurlijk gaarne onder steunen, vooral ook omdat diverse wed strijden gespeeld zullen worden op „bridge rama", het fraaie demonstratie tableau waarmee in Italië talrijke brid- geliefhebbers naar de toernooizaal ge lokt worden. Een gedegen combinatie aan Neder landse zijde is het paar Boender—Nie- men. Deze Hagenaars hebben dit Jaar zeer goed gespeeld en hopelijk zullen zij in St. Vincent in vorm zijn. Wat dat dan betekent, bemerkte ik nog eens in een oefenpartij, die vorige week werd gehouden Sch. A 7 5 2 Ha. B 5 Ru. 6 4 KI. 10 8 7 4 3 Sch. V B 8 3 Sch. H 9 6 4 Ha. 9 8 nrt Ha. 10 6 2 Ru. V 10 8 2 w 0 Ru. 9 5 3 KI. V 6 2 z KI. H B 5 Sch. 10 Ha. A H V 7 4 3 Ru. A H B 7 KI. A 9 Oost gever, nz kwetsbaar. Oost opende met I schoppen, een psychologisch bod waarmee de Hagenaars al diverse suc cessen boekten. Als zuid bood ik 2 schoppen - west doubleerde - noord (Bob Kaiser) 3 klaveren - oost paste - zuid 3 harten - ow pasten verder - noord 3 sansatout - zuid 4 ruiten - noord 4 harten - als zuid achtte ik de kans op slem nu groot genoeg om 6 har ten te bieden. Tegen talrijke paren zou dat spel ook gewonnen zijn, maar niet tegen Nieman (west)Boender (oost). West speelde troef 9 uit, waardoor zuids eenvoudige winst (2 maal ruiten ln noord troeven) al onmogelijk werd. De eerste slag was voor hartenvrouw, waarna klaverenaas en klaveren 9 werden gespeeld - oost kwam aan slag. Wanneer oost nu troef vervolgt is de winst er, want noord wint dan harten boer, daarna een klaveren aftroeven, troef trekken en met schoppenaas in noord komen om daar twee vrije klave ren te maken. Het was haast niet anders te verwach ten dan dat Boender (oost) schoppen naspeelde - en toen dat inderdaad was gebeurd, bleef er géén winstkans meer over. Gespeeld werden ruitenaas, rui tenheer en een ruiten ingetroefd in noord - de ruitenvrouw van west zorgde tenslotte voor de downslag. OPLOSSING BRIDGEVRAAG Waar alles om draait is, dat noord wel lang heeft gedacht doch daarna óók iets geboden heeft! Bovendien mag men een speler niet het recht ontzeggen, in een moeilijke, onverwachte situatie na te denken. Men mag niet verlangen, dat elke bridgespeler in elke situatie onmiddellijk zijn bod (of „pas") klaar heeft. Zuids 4 schoppenbod is dus vol komen toelaatbaar. Anders zou de kwes tie liggen, indien noord na lang denken gepast zou hebben. De ethiek schrijft nu voor, dat de partner van dit naden ken geen misbruik mag maken Als noord dus dan toch 4 schoppen biedt en er zou geprotesteerd worden, moet de wedstrijdleider beoordelen of het bod normaal genoemd kan worden - ra.a.w. of de speler dat bod ook gedaan zou hebben zónder het lange nadenken van de partner. Als speler zou ik het 4 schop penbod niet doen - als wedstrijdleider zou ik echter een noord die het wel deed, niet straffen. Het is immers zeker geen dwaas 4-schoppenbod H. W. Filarski VERVAARDIGING VAN CHEMISCHE LYSINE Belangrijk voor veevoeder (Van onze correspondent) In de chemische bedrijven van de Staatsmijnen in Limburg is men al ge ruime t(jd bezig met de vervaardiging van lysine, een chemisch produkt, dat uit caprolactam, een grondstof voor en- kalon en nylon, wordt gewonnen. De vervaardiging van lysine na het labora toriumonderzoek als beginfase in de we tenschappelijke research, geschiedt nu al enige tijd op proeffabriek-basis. Werd deze lysine tot nu toe op be perkte schaal gemaakt, binnenkort wordt de produktie verruimd in verband met de marktverkenning. Als een en ander bevredigende resultaten geeft. en de Staatsmijnen verwachten dit dan zal in 1962 begonnen kunnen worden met de voorbereiding van de produktie op handelsniveau en in de orde van grootte van duizenden tonnen per jaar. Dan zal er ook een lysinefabriek worden toegevoegd aan de reeks specialiteiten- fabrieken van de Staatsmijnen. Lysine is eigenlijk één van de belang rijke amino-zuren. die de bouwstenen leveren voor eiwitten, het zeer belang rijke voedingsbestandeel. Lysine, op chemische basis bereid, be zit de volledige eigenschappen van de natuurlijke lysine. De vervaardiging van lysine als chemisch produkt het wordt in Amerika ook sinds enige tijd ge maakt was tot nu toe zeer beperkt. Daarom wordt lysine, mede wegens de de. hoge prijs, nog vrijwel uitsluitend toegepast voor farmaceutische doelein den. De lysine, welke in het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen wordt ver vaardigd, zal slechts gebruikt worden als bijmengsel in veevoeder. Men koes tert van lysine in veevoeder grote ver wachtingen, o.a bij het fokken van bacon-varkens, kippen e.d. BEGROTING 1961 NIEUW-GUINEA De begroting 1961 voor Nieuw-Guinea omvat aan totaalultgaven geraamd f97.633.000.—, waarvan f91.523.000.— als Nederlandse bijdrage. Voor het Papoea-vrijwilligerskorps is f 2D77.000.— geraamd, waarvan f 1 mil joen door defensie is gevoteerd. Aan subsidie voor de stichting tot voorberei ding van agrarische bedrijven staat f 1.4 miljoen op de begroting en voor de Stichting Agrarisch Onderzoek f 1.5 mil joen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11